Rafael Nadal vecht tot hij erbij neervalt SPORT 2 Justine Henin is weer de baas op Roland Garros Harmes met 'benen in de knoop' naar tweede plaats Beste keeper van het mannentennis als debutant naar Roland Garros-titel Rossi sterk in MotoGP Joval paid; wereldtite; tegen Dial£ Schmitz wint slotrit Luxemburg diekirch - Bram Schmitz heeft gisteren de laatste etappe van Ronde van Luxemburg op zijn naam gebracht. De Nederland se renner van T-Mobile ver sloeg na een rit over 155 kilo meter van Wiltz naar Diekirch zijn drie medevluchters in de sprint. De Finse Raborenner Jukka Vastaranta eindigde als tweede. De Hongaar Laszlo Bo- drogi pakte de eindzege in de ronde. Nicol David squashkampioen almere - Nicol David heeft in Almere de Dutch Open squash bij de vrouwen gewonnen. In de finale was de 21-jarige Ma leisische met 4-9 2-9 9-3 9-3 9-3 van de Engelse routinier Linda Elriani. David schakelde in de halve eindstrijd de Nederlandse Vanessa Atkinson uit. Armstrong begint met vijfde plaats aix-les-bains - Lance Arm strong is als vijfde geëindigd bij de proloog van de Dauphiné Li- béré. De kopman van Discovery Channel had voor het 7,9 kilo meter lange traject in Aix-les- Bains zes seconden meer nodig dan winnaar George Hincapie. De ploeg- en landgenoot van Armstrong klokte een tijd van 9.55 en bleef daarmee de Ame rikaan Levi Leipheimer één tel Weer troostprijs voor Jan Ullrich gippingen - Jan Ullrich komt zowaar in vorm voor de Ronde van Frankrijk. De Duitse wiel renner eindigde gisteren als tweede in de Grote Prijs van het Kanton Aargau. Na 196 kilome ter kwam de kopman van Tele kom in de spurt te kort tegen de Zwitser Alexandre Moos. Een dag eerder was Ullrich, die de afgelopen maanden zijn over gewicht heeft weggewerkt, nog als vijfde over de streep geko men in de GP Schwarzwald. GP Sankt Gallen voor Whitaker sankt gallen - Michael Whita ker heeft gisteren de Grote Prijs van Sankt Gallen gewonnen. De Engelse springruiter ging in het zadel van Portofino foutloos rond in een tijd van 50,5 secon den. In Zwitserland was de tweede prijs voor Ludger Beer- baum. De Duitser reed met L'Espoir een tijd van 55,85 se conden. Meredith Michaels-Beerbaum uit Duitsland werd derde. Zij reed met Shutterfly weliswaar de snelste tijd (45,04), maar een fout kostte haar de zege. Twaalfde titel Van Grunsven nijmegen - Anky van Grunsven is gisteren in Nijmegen voor de twaalfde keer in haar carrière Nederlands dressuurkampioe- ne geworden. Ze reed met haar toppaard Keltec Salinero. De amazone uit Erp besloot het evenement op landgoed Brak- kenstein met een voortreffelijke kür op muziek. De jury waar deerde die met een score van 87 procent. Van Aaien uit bestuur IBAF Rotterdam - Frans van Aaien is niet herkozen als penning meester van de wereldhonkbal- bond IBAF. Tijdens het congres in Lausanne vergaarde de Rus Alexander Ratner meer stem men dan de voorzitter van Nep- tunus uit Rotterdam: 40-27. IBAF-president Aldo Notari haalde het wel bij de bestuurs verkiezing. De Italiaan, voorzit ter sinds 1993, had in de Au straliër John Ostermeyer even eens een tegenkandidaat, maar die moest het met 40 tegen 29 stemmen afleggen. Verdienstelijke rentree Lotz madrid - Triatleet Raymond Lotz kan terugkijken op een verdienstelijke rentree in het werelbekercircuit olympische afstand. De Limburger eindigde gisteren als veertiende, zijn bes te klassering ooit in een WB- wedstrijd, en verdiende waar devolle punten voor de wereld ranglijst van de internationale triatlonunie ITF. Op die ranking was Lotz door diverse blessures ver weggezakt. Van der Duim verliest finale parijs - Antal van der Duim is er gisteren niet in geslaagd het juniorentoemooi van Roland Garros op zijn naam te bren gen. De Nederlandse tennisser verloor in de finale met 3-6 1-6 van de Kroaat Marin Cilic. MAANDAG 6 juni 2005 door Martijn van Beeten parijs - Op het eerste Grand Slam- toernooi na haar terugkeer in het vrouwencircuit heeft de Belgische ten nisster Justine Henin-Hardenne met een laten zien wie de baas is. De 23-ja- rige Waalse deklasseerde de 30-jarige Fran^aise Mary Pierce in de finale van Roland Garros: 6-1 en 6-1. Meteen na het benutten van haar tweede matchpoint ging de blik naar de Parijse hemel en kort daarna ver stopte Henin haar betraande gezicht in een handdoek. Terwijl de Belgische vlaggen wapperden in stadion Philip pe Chatrier leefden kroonprins Filip en premier Guy Verhofstadt mee in de ereloge. Haar vierde Grand Slam-titel moet voor Henin een enorme meerwaarde hebben. Enkele maanden terug twijfel de ze niet alleen of een rentree op de tennisbaan mogelijk zou zijn, ze vroeg zich zelfs af of ze weer helemaal ge zond zou worden. Het cytamegalovi- rus, dat haar immuunsysteem aantast te, zorgde voor grote vraagtekens. „Het vorige jaar stond in het teken van al die vragen en door deze titel zijn en kele daarvan ook beantwoord", zei de winnares. „Nog altijd heb ik last van fysieke en mentale vermoeidheid, maar het grote verschil is dat ik me er geen zorgen meer om maak. Elke week gaat het beter en volgens de doktoren zou ik aan het eind van dit jaar weer helemaal gezond moeten zijn. Mits ik voorzichtig ben. Daar houd ik me aan vast." Henin stapte in maart weer op de ten nisbaan. Sindsdien verloor ze slechts één partij, tegen de Russin Maria Sja- rapova op het hardcourt van Miami. Er staan 27 overwinningen tegenover, waarvan de laatste 24 op rij. Na toer nooizeges in Charleston, Warschau en Berlijn bleef Henin ook ongeslagen op het gravel van Roland Garros. Op die ondergrond wist niemand haar dit jaar te kloppen. Gravel is haar terrein, dat is altijd zo geweest. Bovendien heeft Henin een emotionele band met Roland Garros. Als klein meisje mocht ze met moeder Frangoise naar dit Parijse evenement en Justine beloofde haai- dat ze er ooit zou gaan winnen. Tien jaar terug over leed haar moeder aan kanker. De belofte werd ingelost in 2003, toen Henin in de finale haar landgenote Kim Clijsters versloeg. Het was de eer ste Grand Slam-zege voor de Waalse, die in 2001 de finale van Wimbledon had verloren van Venus Williams. Met zeges op de US Open (2003) en de Au stralian Open (2004) onderstreepte Henin in die periode haar hegemonie in het vrouwentennis. Op Roland Garros waren de grootste problemen na de vierde ronde voorbij voor Henin. Ze overleefde twee match points tegen de Russin Svetlana Koets- netsova, die haar met zware topspin- ballen in de problemen wist te bren gen. Van Maria Sjarapova, Nadia Pe- trova en ook Pierce had ze niets te vre zen. Voor Pierce, die net als Henin haar vijfde Grand Slam-finale speelde, moet het een opluchting zijn geweest dat ze ondanks een kansloze nederlaag niet werd uitgefloten door het Franse pu bliek. Dat is in het verleden vaak an ders geweest voor de vrouw die op groeide in de Verenigde Staten en maar moeizaam de harten van de Fransen kon veroveren. „Ik was fysiek en mentaal aan het ein de van mijn krachten", stelde Pierce, die tijdens de speech in stadion Philip pe Chatrier in tranen uitbarstte. De vrouw die altijd al bekend stond om haar theatrale trekjes, bleef de mi crofoon na haar derde Parijse finale maar vasthouden. Alsof Mary Pierce ook wel besefte dat een zesde Grand Slam-finale voor haar niet waarschijn lijk is. Dat ligt anders voor Henin, die zichzelf vandaag terugvindt als nummer zeven van de wereldranglijst. Of ze ook een gooi kan doen naar de koppositie, is de vraag. In het vrouwencircuit wordt het deelnemen aan veel toernooien stevig beloond en dat kan Henin op dit moment niet. Na een slechte uitslag van een bloedtest in Berlijn staat het signaal op oranje en dus schrapt ze komende zomer enkele toernooien. door Martijn van Beeten parijs - Rafael Nadal, de beste keeper van het mannentennis, heeft als debutant meteen de macht gegrepen op Roland Gar ros. In de finale, een gevecht tus sen twee linkshandigen, zwoeg de de 19-jarige Spanjaard zich in vier sets langs de Argentijn Mari ano Puerta: 6-7 6-3 6-1 en 7-5. Nadal had één matchpoint no dig om zijn eerste Grand Slam- zege te pakken en gunde de Spaanse koning Juan Carlos de eer om hem als eerste te felici teren. De vorst wilde de jonge gravelkoning eigenlijk niet los laten, maar toch beklom Nadal de tribunes, op weg naar de ve le familieleden. Naar zijn oom en coach Toni en zijn andere oom Miguel Angel, de voorma lig voetbalinternational die speelde voor Barcelona. Daarna waren zijn ouders, net op tijd terug van een vakantie in Chi na, aan de beurt. Het moment van glorie in Parijs kwam na een gevecht van drie uur en 24 minuten. Daarin toonde Nadal zich een strijder die op de achterlijn beter kan keepen dan wie ook. De Mallor- caan is in staat om een bal die hem al is gepasseerd, weer in te halen. „Wat er ook gebeurt, ik blijf vechten, vechten, vech ten", stelde Nadal. De meeste kwaliteit was sa mengebald in de eerste set, die 72 minuten duurde. Daarin leek de finale even op een anticli max uit te lopen. Puerta dreigde op 3-1 en 15-40 op eigen servi ce voor de tweede keer zijn op slag in te leveren en moest zich laten behandelen voor een blessure aan de lies. Fysiothera peut Per Bastholt zwachtelde het bovenbeen in en wist daar mee de pijn weg te nemen. Het gevecht tussen de twee linkshanders kon beginnen, met de ene linkse hoek na de andere. Puerta domineerde, maar moest een punt wel acht keer maken, voordat het einde lijk op het scorebord stond. Toch wist de 26-jarige Argentijn de tiebreak met 8-6 te winnen. Toen was al duidelijk hoe goed je moet tennissen om Nadal op gravel een set af te snoepen. Het beste leek eraf bij Puerta, die de volgende twee sets kans- Rafael Nadal is er na zijn overwinning bij gaan liggen. Foto: Reuters/Alexander Klein loos verloor. Maar net als in de finale van vorig jaar, toen zijn landgenoot Gaston Gaudio uit geslagen positie wist terug te komen, richtte nu Puerta zich op. Op 5-4 in de vierde set kreeg hij drie setpoints, maar op die momenten lijkt Nadal nóg een stapje harder te kun nen lopen. Met enkele wonder baarlijke reddingen brak de Spanjaard de servicegame van Puerta. Twee games later was de strijd voorbij en had Nadal zijn 24ste overwinning op rij te pakken op gravel. Op het erepodium wachtte hem een mooie verrassing. De tiener mag dan een oom hebben die heeft gevoetbald bij Barcelona, hij is zelf supporter van Real Madrid. Op het podium stond Zinedine Zidane, een van de sterren van de koninklijke, klaar om hem te feliciteren. Na de overwinning van Carlos Moya in 1998, werd Roland Garros voor de tweede keer ge wonnen door een tennisser van het eiland Mallorca. En voor de zevende keer sinds de invoering van het proftennis in 1969 door een Spanjaard. Nadal was bo vendien de eerste sinds Mats Wilander in 1982 die als debu tant de titel pakte. Met zijn zesde en meest be langrijke graveltitel van dit jaar verdiende Nadal 880.000 euro. Hij stijgt naar de derde plek op de wereldranglijst. Kort achter Lleyton Hewitt en nog altijd op grote afstand van nummer één Roger Federer. Als Roland Gar- ros-kampioen heeft Nadal zich geschaard in het rijtje tennis - helden van dit moment. En dus zal hij, tot zijn grote spijt, de komende tijd ook vele vragen in het Engels moeten beantwoor den. Dat ging in Parijs nog erg moeizaam, wat leidde tot hilari sche persconferenties. Om zijn blijdschap te onderstrepen riep Nadal dat hij 'berrie geppie' was en de naam Hewitt sprak hij meermaals uit gis 'Geeuwit'. Toch heeft de ATP-tour er een prachtige persoonlijkheid bij. Jong, brutaal, ijzersterk, ra zendsnel en met een onbe grensde wilskracht. Ook tegen Puerta lag hij meerdere keren op de grond, na weer een uiter- debrecen/gpd - Met een gou den medaille voor Yuri van Gel der had iedereen wel rekening gehouden, maar dat er op het EK turnen in Debrecen door Nederland nog meer edelme taal in de wacht zou worden ge sleept was voor de turnwereld een absolute verrassing. Suzan ne Harmes was goed voor zilver op vloer en de jonge Jeffrey Wammes deed een duit in het zakje door brons te pakken op sprong. Ook de ouders van Suzanne Harmes hadden het succes niet verwacht. Ze hadden eigenlijk 's middags al op de laatste trein naar Boedapest moeten stap pen, maar die vertrok zonder hen. Want ze wilden de huldi ging van hun dochter niet mis sen. Een taxi bracht uitkomst. „Ik was enorm moe", bekende Harmes, die voordat de finales begonnen al twee lange turnda- gen achter de rug had. „Het leek wel alsof mijn benen in een knoop lagen." Maar Har mes knokte zich met succes door de vermoeidheid heen. Natuurlijk belde ze meteen haar coach Boris Orlov in Ne- - derland nadat ze in de gaten had gekregen dat ze tweede zou worden. „Hij wilde het eerst niet geloven, maar toen hij het tot hem doordrong begon hij enorm te schreeuwen." Negentien jaar is Harmes in middels. Maar het lijkt wel alsof ze met het vorderen van de ja ren steeds beter wordt. „Ik vind het turnen veel leuker dan toen ik heel jong was. Ik denk dat ik een goede middenweg heb ge- Suzanne Harmes zweeft door de lucht op het onderdeel vloer. Foto: ANP/Robin Utrecht vonden tussen trainen en leuke dingen doen. Ik hou wel van een keer stappen of naar de stad gaan. Ik geniet er veel meer van. Trainen blijkt ook leuk te kunnen zijn." Dat zilver haar dag zou gaan bepalen merkte ze eerder al. Doordat tijdens de wedstrijden op een paar oorknopjes na geen sieraden gedragen mogen worden, deed ze als altijd voor sprong de zilveren piercing die ze in haar onderlip heeft uit. „Het viel door het putje van de wasbak", kon ze lachend uitleg gen. Maar wat maakte het uit. „Dit is dé grote dag uit mijn loopbaan", zei ze nog. Bijna was de sensatie zaterdag al compleet. Na drie van vier meerkamprondes stond de turnster van De Hazenkamp uit Nijmegen zaterdag op de derde plaats. Ze moest nog goed sco ren op sprong om de plek te kunnen vasthouden. Harmes begon aan die klus met de we tenschap dat de Russische Yulia Lozhencko, die haar op de hie len zat, nog in actie moest ko men op vloer. De 19-jarige pu pil van Orlov koos voor een Yourchenko met hele draai en gehoekte salto achterwaarts, een veilige sprong die haar maximaal 9,5 kon opleveren. Lozhencko zette een oefening neer met een uitgangswaarde van 9,8. Dat gaf uiteindelijk de doorslag. Harmes scoorde 9,012 en eindigde op 36,587 en de Russische kwam op 9,237, vol doende om Harmes met een to taal van 36,749 te passeren op de ranglijst. De Fran^aise Mari ne Debauve werd Europees kampioene (37.098) voor de Russische Anna Pavlova (37.074). De regerend nationaal kampi oene bleef zelf nogal nuchter onder de licht teleurstellende vierde plaats „Iedereen zegt jammer, jammer, jammer, maar ik vind die vierde plaats hartstikke goed. Voorafhad ik daar nooit op gerekend. Achtste misschien, maar een vierde plek, nee, dat niet", reageerde ze toen nog, niet wetend wat de trip naar Debrecen nog meer voor haar in petto had. De 18-jarige Jeffrey Wammes pakte bij zijn EK-debuut als se nior het brons op sprong. Ook dat was een gedeelde plek. Wammes kreeg net als de Roe meen Razvan Dorin Selaru 9.568 punten. Jeffrey Wammes eindigde op vloer nog net naast het podium, maar op sprong was er voor de jonge turner van SDS Rotterdam dan toch brons. Hij wist haast geen woord uit te brengen toen hij de wedstrijd hal verliet om zich voor te gaan bereiden op nog een finale. „Ik ben er echt heel blij mee", sta melde hij. „Ik besef nog niet zo goed dat ik hier op het podium sta." De vierde plaats op vloer was volgens Wammes, die op rek zesde werd, vooral het gevolg van het feit dat hij nog niet zo bekend is in het internationale tumwereldje. „Het is belangrijk dat ze je naam en je kop ken nen. Maar na vandaag zal dat geen probleem meer zijn." Suzanne Harmes deed gisteren aan nog twee toestelfinales mee (sprong en balk), maar het lukte haar daar net als Loes Linders, die ook op balk in de finale mee mocht doen, niet om een me daille in de wacht te slepen. Op balk werd Harmes vierde, op sprong zesde. Loes Linders werd zesde op de balk. Jeffrey Wammes en Epke Zon derland kwamen een dag eer der in de meerkampfinales niet in de buurt van het podium. Ze werden respectievelijk elfde en vijftiende. Het Europese goud op de meerkamp ging naar de Spanjaard Rafael Martinez (55,350). mugello/anp - Valentine domineert dit seizoen d toGP. Dat is nauwelijks ei rassing te noemen, want liaanse wegracer is vier wereldkampioen. De 26 Rossi was gisteren we niet te stuiten en won in land op het circuit van M de Grote Prijs van Itali was de derde zege op rij vierde van dit seizoen. Ei 72e GP-zege in zijn carrièi De Yamaha-coureur ha zinnen gezet op winst ii gello, waar duizenden fc elkaar klitten op de tribui zwaaiden met het numr op een bordje. Dat nu heeft Rossi altijd op zijn 1 ne, hetzelfde nummer wa zijn vader Graziani desti de circuits rondscheurde. Zijn start was niet goed kwam vanaf polepositioil op gang en zakte weg n vijfde plek. Maar zijn beli ke concurrent Sete Git draaide vanaf de tweede plek ook niet. De Spa! maakte in de vijfde rond een slipper en viel uit. Rossi hervond snel zijn] en reed halfweg op kop. tjes drong landgenoot I Melandri (Honda) aan, rri flamboyante motorcoud Urbino zette snel de zake! naar zijn hand. In de s' van de wedstrijd begof Biaggi (Honda) op stood men. De ervaren Italiaai! zelfs een paar keer voor l chine van Rossi, maar h; uiteindelijk de wereldkan die als eerste de finishvla seerde. „Het was een pitc ce, een echt gevecht", Rossi. Het podium was helemac aans, met Loris Capirossj derde plek. Rossi heeft! vijf van de zeventien I Prix al 120 punten, bijnq meer dan Melandri. Gib de nummer twee van h vorig jaar, lijkt afgehaakt titelrace. ste poging om een onhaalbaar geachte bal nog terug te slaan. „Rafael wordt een legende", stelde Puerta gisteren respect vol. Nu moet nog blijken of de Spanjaard ook op andere on dergronden dan gravel toer nooien kan winnen, iets wat hem tot op heden niet is gelukt. In tegenstelling tot veel landge noten is hij zelfs bereid om te investeren in tennis op gras. De aanval op Roger Federer, nog steeds eerste van de wereld, is geopend. Gouden Zweepl voor 'onklopb^ Sixnmie Rider j wassenaar - De draverij^ Gouden Zweep, een oudste en mooiste kla^ van de vaderlandse drafsj gistermiddag gewonneq, Simmie Rider. De 5-jarit werd op drafbaan Duirip Wassenaar door pikeurj Langeweg jr. naar een on> vochten zege gestuurd, j Met zijn winst in de G] Zweep vestigde Simmia ook een Nederlands recoj was namelijk zijn zeq overwinning op rij sinl debuut en dat is nooit t door een Nederlandse hi, ver gepresteerd. Het oq cord stond op naam van* Boko. Hij was zo'n tien jj leden vijftien achtereen'j de koersen onverslaanba Simmie Rider leidde de 4 om de Gouden Zwetf twaalf deelnemers telde noeg van start tot fini^ paard wordt getraindl Langeweg sr., de vader I winnende pikeur. De trio de trainer uit Schagerbr compleet, want achter Rider veroverden de twet re paarden die hij in dfe had - Starfighter LM en u Boko - de overige pg plaatsen. Rhythm and |j de winnaar van vorig jaEfc vierde. n De Gouden Zweep werd verleden altijd aan de vc uitgereikt door prins Be; die zich de laatste jarefe liet vervangen door zijn Margriet. De prinses kie gens fysieke malheur bij tie 2005 niet aanwezig f ereprijs werd daarom uil door commissaris van ningin van Zuid-HollaH Franssen. L De eigenaresse van Simi der streek met de wir haar paard 11.000 euro Brussel - Bokser RaymOj' val is vrijdagavond in Biv opnieuw IBO-kampioenL middengewicht geword^j twaalf moeizame ronden, sloeg hij de Belg Bea Diarj dag later vertrok hij al voef vakantie in de Verenigd^ ten, zijn vriendin en drie^ ren reizen hem volgendfr achterna. Over zijn toekije als bokser wil hij voorloft al te veel nadenken. Veel hangt af waarmee zl nager Stan Hoffman op C proppen komt. Hoffmaji het goed voor met zijn cL zei hij. „Ik wil ervoor zoil hij in de laatste jaren vaij0 carrière nog geld verdieiL dat hij de sport gezond laat." u.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14