Hupje blijft uit: goud Van Gelder 'Het was een fantastische ervaring' Verdiende zege Oranje ondanks matig voetbal Turner schrijft historie op EK SPORT maandag 6 juni 2005 ifael Nadal icht tot hij bij neervalt enendijk ner Ajax 2 dorp - Alfons Groenen- iijgt samen met John van rom de reserves van Ajax jzijn hoede. De Leider- f neemt de plaats in van ïrim, die keeperstrainer fbij de Amsterdammers. iSilooy wordt de opvolger knny Blind als trainer van fl. Groenendijk wordt - fijn taak bij Ajax 2 - ook iwoordelijk voor Ajax A2. door Herman Wissink Debrecen- Yuri van Celder heeft op de Europese kampioenschap pen turnen in Hongarije voor een nieuw hoogtepunt gezorgd. In 1963 was er ooit een Europese titel voor de Nederlandse Thea Belmer die profiteerde van een boycot van de toenmalige Oost bloklanden. De 22-jarige ringen- specialist uit Waalwijk versloeg gisteren in Debrecen bijna de complete Europese top. Bijna, want hij moest de eerste plek delen met de Italiaan Andrea Coppolino. Zou Van Gelder bij de landing het hupje maken of niet? Het zou het verschil betekenen tus sen goud en zilver. Eerder dit jaar verloor hij een wereldbe kerwedstrijd in Sao Paulo, juist door het extra stapje om te voorkomen dat hij voorover valt. Het hupje bleef uit, dus turnde Van Gelder gisteren op ringen een bijna perfecte oefe ning. Inclusief landing. Van Gelder en Coppolino be haalden beiden een score van 9.712. „Natuurlijk is het een beetje een gedeelde eer. Maar ik mag verder niet klagen. Ik ben Europees kampioen, daar is het allemaal om te doen ge weest", zei Van Gelder, die al negen wereldbekerzeges op zijn naam heeft staan, gisteren. Goud, daar ging Yuri van Gel der voor. Daar was alles op ge richt. Tot en met de verhuizing naar een ander hotel omdat hij in het door de organisatie aan gewezen hotel de slaap niet kon vatten. Het was er te heet, te licht en blaffende honden hiel den hem ook nog eens uit zijn slaap. Het waren storende fac toren in zijn missie om de eer ste Nederlandse man te worden die in de geschiedenis een gou den medaille op een Europees kampioenschap zou winnen. Op zijn eigen internetsite, waar hij een lange lijst van zijn pres taties bijhoudt, stond Debrecen er al bij, alleen de eindrang schikking moest nog worden ingevuld. En die kan er dus met gouden letters bij worden gezet. Om tien voor half twee 's mid dags was het in de Fönixhal in Debrecen eindelijk zover. In het wit en niet in het blauw van de afgelopen maanden. Wit stak namelijk beter af tegen de blau we achtergrond in de Hongaar se sporthal. Het moest allemaal kloppen en dat deed het ook. Na een haast perfecte oefening was er even de schrik bij het zien van de score. Het was wat aan de lage kant en het leverde zelfs een voorzichtig fluitcon cert vanaf de tribunes op. Daar bij was er nog een minuut on zekerheid omdat Alexander Sa- fosjkin, die vorig jaar op de EK op een gedeelde eerste plaats eindigde, nog zijn oefening moest draaien. Maar na de tegenvallende score van de Rus (9.675), gingen Van Gelder en zijn coach Remi Lens uit hun dak. Lens verkocht vijf jaar geleden nog zijn Ford Cou rier om voldoende geld te heb ben om de talentvolle Van Gel der naar een wereldbeker te kunnen begeleiden. Nu had hij holle ogen van emotie en kon hij zijn geluk niet op. Lens: „Vanaf het eerste moment dat ik hem zag turnen, zei ik dat hij in staat was om wereldkampi oen te worden. Daar heb ik de verkoop van die auto graag voor over." De kampioen zelf was blij met de medaille die hij zo begeerde: „Dit is het beste wat me ooit is overkomen", was de eerste re actie van de kersverse kampi oen. „Toen ik na de afsprong stil stond dacht ik: 'Dit zou het wel eens kunnen zijn', maar het was nog even knijpen tot het punt van die Rus kwam." De (klein)zoon van een voetbal lende vader en grootvader, en een Russische oma, beseft nog niet wat hij in Nederland heeft losgemaakt. „Ik laat het over me heen komen. Ik denk dat ik me dinsdag of woensdag weer in de kazerne moet melden", zei de sergeant. De 'Lord of the Rings' belooft dat hij voor de toekomst nog meer in petto heeft. Hij heeft ook zijn zinnen gezet op vloer en sprong. Vijf jaar geleden moest hij als gevolg van een polsblessure noodgedwongen stoppen met allround turnen. „Maar het is voor mezelf na tuurlijk leuk om te doen. Het begint nu toch wel weer te krie belen." Yuri van Gelder turnde een bijna perfecte oefening aan de ringen. Foto: ANP/Robin Utrecht Lissenaar Barry Opdam vol van debuut in Nederlands elftal eter van der Hulst pnderuit gezakt op de jeniet Barry Opdam na n bijzonder avondje. De ge Lissenaar en verdedi- JAZ kan terugzien op lomdebuut in het Ne- Is elftal. Van alle kanten analytici, medespelers hij lof toegezwaaid. Het le compliment is van ioach Marco van Basten, heeft ontzettend goed ld. Hij was debutant, t teeft toch met heel veel p ling en vertrouwen ge- Opdam lijkt zich ge- s aan het hoge niveau anje aan te passen, alsof 1 dertig interlands op Itten. Zelf blijft hij er onder. „Ik heb degelijk bald." een bijzondere avond 1 de rug heeft, besefte hij ig laat bij het verlaten Rotterdamse Kuip. „Ik d-ploeggenoot Gert-Jan igen het lijf. Hij zei: 'Wat t toch snel gaan. We ;n beiden bij FC Lisse en Dal nu in Excelsior Maas- en jij loopt in Oranje te Het is waar. Bijna alle van het Nederlands elf- Dten hun opleiding bij Ifclub en ik bij FC Lisse." >f Opdam bij de ama- b wel een trainer die la- tn maakte in het prof- Mark Wotte, de huidige che directeur van Fey- De Lissenaar die op 18- Jeftijd debuteerde onder röring - hij mocht twin- uten meedoen tegen Vi- elft en scoorde twee keer alle vertrouwen. „Wotte n de linkshalf 'je mag bij e blijven, maar Barry nijn eerste keuze'." lam, de vader van Barry, ïrde Wotte er zaterdag- iog aan. „Ik zei nog te- p: 'Jij bent toch degene 1 het eerste zetje heeft 1." Ook op het mentale s de toenmalige trainer irde. Ap Odam: „Ik ver- lit dat Mark bij het be- het veld Barry be- struikelen. Als Barry ïrd is, speelt hij zijn bes trijden." Barry daarover: kkinfVond dat ik er pas vol iks de als ik boos was ge- Ik leerde snel, want met van der Putten, Leon 'Zwet en Mark Ens had spelers die niet hden om een tikje uit te eds is hij geen straat - Reden voor vader Op- 1 te denken dat zijn »oit voor Oranje zou uitgenodigd. Een —■geleden durfde hij daar- De concentratie is van het gezicht van Barry Opdam af te lezen wanneer hij het veld betreedt voor zijn eerste interland. Foto: Cees van Hoogdalem over zelfs nog een wedden schap (Barry: 'Het had hem aardig wat geld kunnen kosten') aan te gaan. „Ik had toen het idee dat het niets kon worden. Je moet het niet verkeerd op vatten, maar hij had in mijn ogen te weinig een killersmen- taliteit en speelde te anoniem. Anderen zagen dat ook. In een krantenartikel werd hij 'de stille kracht van AZ' genoemd en zo is het." Dat Opdam nooit te oud is om te leren, bleek het afgelopen seizoen waarin de verdediger met AZ pas in de halve finale van de UEFA Cup door Spor ting Portugal werd uitgescha keld. „Je raakt steeds meer ge hard. In de Europa Cup kom je spelers tegen die alles doen om te winnen. Ze gaan op je tenen staan en trappen achteruit. Daar moet je dan op voorbereid zijn. Niet een domme actie ma ken als er geen bal in de buurt is. Dat zijn leermomenten die goed van pas komen als je voor je land uitkomt." Opdam is blij dat zijn Oranje debuut vooraf werd gegaan door een stage op het veld van Quick Boys. „Ik zeg niet dat het niet was gelukt als ik pas afgelo pen woensdag was opgeroepen, maar dan is iedereen wel met een met de wedstrijd bezig. Nu kon ik rustig kennismaken. Ik ben heel goed opgevangen en dat gaf vertrouwen. Het is be langrijk dat je gerust wordt ge steld. Je presteert beter als je lekker in je vel zit." Toch viel het Ap Opdam op dat zijn zoon tegen de Roemenen in het begin nog niet op zijn ge mak was. „Bij FC Lisse was hij voor zijn eerste wedstrijd ner veus. Dat was het geval bij AZ en ook nu weer. Zijn eerste pass op Arjen Robben was te kort. Je kon zien dat hij zoekende was, maar daarna kon ik hem nau welijks op een fout betrappen." Verdedigend verrichte Opdam zijn taak voor rust goed, maar opbouwend speelde hij nog te afwachtend. Van Basten wees hem en John Heitinga daar in de rust op. Toch kwam Opdam in de eerste helft nog in kansrij ke positie. Hij kreeg op de kop van het strafschopgebied de bal aangespeeld door Dirk Kuijt. „Ik schrok ervan, kreeg de bal ook iets achter me. Ik wist waar het doel was, maar daar was ook alles mee gezegd." Een dag na het duel is hij nog vol van zijn debuut. „Het was absoluut een fantastische erva ring. Mijn vader, moeder, zus, vriendin en vrienden zaten op de tribune. Zij gaan altijd mee naar AZ en dan mag je hen ook je eerste interland niet onthou den. Mijn moeder was in de wolken en mijn vader ape trots." De ouders moesten lang wach ten voordat ze hun zoon te spreken kregen. Toen hij klaar was met de televisie-interviews was de kleedkamer al leeg. Na het douchen wachtte de schrij vende pers op hem, zodat hij zich pas even voor twaalf uur in de Brasserie in De Kuip meld de. Vader en zoon hadden el kaar genoeg te melden. Ap Op dam: „Ik heb gezegd dat ik trots op hem was. Ik heb enorm ge noten, vooral toen hij Mutu uit kapte en op Giovanni van Bronckhorst passte. Het stadi on klapte en daar word je dan toch wel even stil van. En ik heb het haasje gezien. Het is een mooi, groot, rond speldje met bovenop twee hazenoortjes". Het is de onderscheiding die el ke debutant in Oranje van de KNVB krijgt. Opdam is daarmee de eerste Lissenaar. Zijn eerste officiële Oranjeshirt - hij had er al een van het oefenduel met Quick Boys - gaat in een lijst. „Samen met het shirtje van de nummer 18 van Roemenië. Daaronder zet ik dan 2-0. Mooi toch." Sport 3: Meer over Oranje door Peter van Duyl Rotterdam - Met de wind op orkaankracht in de rug is het Nederlands elftal op weg naar het WK-voetbal van volgend jaar in Duitsland. Het waait zelfs zó hard, dat sommige poppetjes overboord worden geblazen. Ondanks de degelijke 2-0 zege op Roemenië werd Mark van Bommel voorlopig bedankt voor bewezen dien sten. Hij reist morgen niet mee naar Helsinki voor het duel met Finland. De beslissing van bondscoach Marco van Basten komt als een daverende verrassing. Het is een publiek geheim dat de technische staf van Oranje al wat langer ontevreden is over de manier waarop Van Bommel in het Nederlands elftal functio neert. Na de teleurstellende in terland in Macedonië (2-2, ok tober) verloor de aanvoerder van PSV zijn basisplaats aan Denny Landzaat. Juist de jong ste interlands kon de aanvoer der van PSV echter weer op wat krediet rekenen. Nu lijkt Van Bommel dat dus te hebben opgebruikt. De toe komstige speler van Barcelona werd zaterdag tegen de Roeme nen tot zijn eigen irritatie na vijftig minuten ingewisseld voor Nigel de Jong. En na afloop werd de middenvelder door Van Basten openlijk en zonder aarzeling persoonlijk verant woordelijk gesteld voor de wat rommelige start van Oranje. „We gaven te weinig druk op Munteanu legde Van Basten uit. „Dat hebben we een paar keer aangegeven en uiteindelijk was dat ook de reden waarom Van Bommel werd gewisseld. We hadden het idee dat Nigel de Jong dat beter zou doen." Daarmee maakt Van Basten de PSVer min of meer hetzelfde verwijt als na de uitwedstrijd te gen Roemenië en de bonds coach deed amper een poging om zijn teleurstelling te ver bloemen. „Je hoopt altijd dat mensen dingen oppakken. Mark heeft het goed gedaan bij zijn club en we wilden zo wei nig mogelijk veranderen. Maar we hebben niet voor niets wis sels aan de kant zitten." Van Bommel is niet de enige speler die het moeilijk heeft in Oranje, dat toch met zoveel eu forie wordt omgeven. Ook bij de positie van Ruud van Nistel- rooij worden langzaam vraagte kens gezet. De discussie draait om de vraag welk soort cen trumspits dit Nederlands elftal nodig heeft. Niemand betwist de unieke kwaliteiten van de Brabander. Maar Van Nistel- rooij is op zijn best als hij - zo als bij zijn club - het eindsta tion van een aanval is. In Oran je is de diepe spits echter veel meer een tussenstation op weg naar het doel en in die rol lijkt Dirk Kuijt momenteel een bete re optie. Velen zagen het als teken aan de wand dat bij de entree van Robin van Persie juist Van Ni- stelrooij naar de kant werd ge haald, maar Van Basten voelde niet de behoefte om daar al te diep op in te gaan. „Ik wisselde Ruud, maar dat had net zo goed Dirk kunnen zijn", draaide de bondscoach om het heikele punt heen. Goed beschouwd getuigen de vraagtekens bij Van Bommel en Van Nistelrooij van de gegroei de mogelijkheden van het Ne derlands elftal. Als iedereen fit is, kan Van Basten inmiddels putten uit een imposant arse naal aan internationals. Tegen Roemenië droegen Barry Op dam en Theo Lucius voor het eerst in hun leven het oranjes hirt, maar zij bliezen hun partij tje mee alsof het een school- voetbaltoemooi betrof. „Ik ben heel tevreden over Barry en Theo, ze hebben het uitstekend gedaan", vond de bondstrainer. Bovendien ging Oranje gaande weg het duel met de Roemenen steeds meer op een jeugdploeg lijken. Na de komst van Van Persie (die ook prima inviel) tel de Nederland zes spelers van 24 jaar of jonger. „Op het laatst", zei Arjen Robben na afloop, „stond ik wel even om me heen te kijken. Dan zie je De Jong, Van Persie en Maduro lopen en denk je: wat gebeurt hier?" Dat roze toekomstperspectief ten spijt was er naar aanleiding van het duel met de tegenval lende Roemenen weinig aanlei ding voor al te veel superlatie ven. De overwinning was ver diend, maar geweldig voetbal len deed Oranje niet en de ploeg van Van Basten had bij beide goals over geluk niet te klagen. Het doelpunt waarmee Neder land zaterdag op voorsprong kwam, was misschien wel sym bolisch voor de manier waarop bij Oranje momenteel alles op zijn plaats valt. Seconden nadat Adrian Mutu de Oost-Europea nen op voorsprong had moeten brengen, scoorde Arjen Rob ben. De aanvaller van Chelsea profiteerde knap van een lange pass van Kuijt, maar vooral van een slippertje van Cosmin Con tra: 1-0. Meteen na de rust zorgde Kuijt zelf voor de beslis sing door van dichtbij een vrije trap van Robben langs Bogdan Lobont te koppen. NEDERLAND: Van der Sar Lucius, Heitinga, Opdam en Van Bronckhorst Van Bommel (50. De Jong), Landzaat en Van der Vaart (80. Maduro): Kuijt, Vein Nistelrooij (63. Van Persie) en Robben. ROEMENIË: Lobont: Contra, Stoica. Chivu en Tamas; Petre, Pancu. Mun teanu en Mitea (81. Niculae): Nicules- cu en Mutu (84. Coman). Van Bommel weg, Cocu terUg Bondscoach Marco van Bas ten legt vanmiddag uit waar om hij Mark van Bommel uit de selectie van Oranje heeft gezeL Van Bommel wil niet reageren voordat de bonds coach gesproken heeft. Wel zei hij zaterdagavond dat hij niet werd gewisseld wegens een blessure. „Het is logisch dat ik niet blij ben. Geen enke le goede voetballer is blij als hij wordt gewisseld." Van Basten heeft een andere PSVer, Phillip Cocu, toege voegd aan de selectie van het Nederlands elftal. De midden velder miste zaterdag het duel met de Roemenen (2-0) door een knieblessure maar is her steld. Oranje reist met negen tien man naar Helsinki. Cocu (34) vervangt Rafael van der Vaart, die zaterdag zijn tweede gele kaart van de kwalificatie reeks kreeg en woensdag ge schorst is. De middenvelder van PSV moest zich vorige week maandag afmelden, na dat hij in de bekerfinale tegen Willem II een knieblessure had opgelopen. Van Basten bracht gisteren zijn selectie terug van 24 naar negentien man. Behalve Van der Vaart en Roy Makaay (die vrijdagavond al geblesseerd afscheid nam), liet de bonds coach naast V» Bommel nog drie PSVers vallen: André Ooijer, Wilfred Bouma en Jan Vennegoor of Hesselink. Ooij er en Bouma zijn overigens niet honderd procent wed- strijdfit. DE SELECTIE: Doel: Edwin van der Sar (Fulham, 99 interlands), Henk Timmer (AZ, 0); Verdediging: Khalid Boulahrouz (HSV 5), Giovanni van Bronckhorst (Barcelona (49), John Heitinga (Ajax. 14), Theo Lucius (PSV, 1). Mario Melchiot (Birming ham City, 12). Barry Opdam (AZ, 1). Ron Vlaar (AZ. 0); Middenveld: Phil lip Cocu (PSV, 89), Nigel de Jong (Ajax. 6) Denny Landzaat (AZ, 14). Olaf Lindenbergh (AZ, 0), Hedwiges Maduro (Ajax, 2); Aanval: Ryan Babel (Ajax. 2). Dirk Kuyt (Feyenoord, 9). Ruud van Nistelrooij (Manchester United 43), Robin van Persie (Arse nal, 1) en Arjen Robben (Chelsea, 13)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13