Stairway is failliet Variatie troef op twaalfde editie Berghpop KUNST CULTUUR ËÜil Marilyn Manson eng? Gevaarlijk? Neuh Johanna Spaey eerste vrouwelijke winnaar Gouden Strop p jyf ir Vuur en wuivend riet in leerlingenprogramma Van den Broek Schuld van 1,3 miljoen euro resteert Leeuw Toby is terug naar huis Toverlei ijzersterk in het neerzetten van typetjes maandag 6 juni 2OO5 R5 sto. ANP/Robin Utrecht ito op nieuw ce-event den haag/gpd - De Vlaamse schrijfster verweven met woede, onmacht, liefde, In 'Dood van een soldaat' gaat dorps- Naast Spaey dongen nog vier andere au- Johanna Spaey heeft met haar boek seks, en ja, geweld. Drijfveren en emo- dokter Sara Sondervorst op zoek naar de teurs mee naar de Gouden Strop. Geno- 'Dood van een soldaat' de Gouden ties van de karakters worden perfect moordenaar van een oorlogsveteraan, mineerd waren René Appel met "Lover- Strop, de prijs voor het beste Neder- blootgelegd", aldus de jury. „Passies, ge- Bij de zoektocht worden de onderlinge, boy', Chris Rippen met 'Eeuwige stran- landstalige spannende boek, in de wacht heimen en opgekropte frustraties, met af door de verschrikkingen van de oorlog den', Esther Verhoef met 'Onder druk' gesleept. Het is voor het eerst dat de en toe wat onderkoelde humor en dat aangetaste relaties op scherp gezet en en Simon de Waal met 'Cop vs. Killer. Er Gouden Strop is gewonnen door een alles mooi - met veel treffende dialogen komt het rauwe leed boven. Spaey be- werden dit jaar in totaal 65 thrillers inge- vrouw. De winnares ontving gisteravond - opgeschreven." De jury voegt eraan schrijft de sfeer en de ellende van de zonden. uit handen van juryvoorzitter Sonja Ba- toe dat Spaeys thrillerdebuut zowel een Eerste Wereldoorlog in een Belgisch De Gouden Strop wordt mogelijk ge rend de prijs, die bestaat uit een cheque historische- als liefdesroman is „die dorp waar iedereen elkaar een mensen- maakt door stichting LIRA en het geld- rdam - Dj Tiësto is op 25 van 10 000 euro en een beeldje, tijdens voor alle literaire prijzen zou kunnen leven kent en vanachter de ramen kan bedrag werd beschikbaar gesteld door e hoofdact tijdens'4 SEA- een uitzending van de TV Show van Ivo opgaan." beloeren. Volgens de jury heeft Spaey Retail Development Company. De prijs een nieuw dance-eve- Niehe. Johanna Spaey (1966, Leuven) studeerde een grote kennis van zaken zeer naturel werd in 1986 ingesteld door het Genoot- nt van Mojo Concerts. Volgens de jury is de roman 'Dood van assyriologie in Leuven en Leiden, en verwerkt in het verhaal, dat „vrij is van schap van Nederlandstalige Misdaadau- est in de Heineken Music een soldaat' „een boek vol met angst, werkt als eindredacteur en journaliste, alle mogelijke clichés." teurs (GNM). Amsterdam staat elke in het teken van een sei- set van Tiësto maken ook w Guetta en het duo Moja- n opwachting. muziek recensie I der L33V1 Richard Stekelenburg 'Aa ...AA J» Concert: Marilyn Manson. Gezien: 2/6, Kt woeae HMH, Amsterdam. Iaag - Staatssecretaris Van 'ian heeft zich de woede gehaald van groot- Stond die Bijbelbus er nou toe- lednjven en Tweede-Ka- Vallig of niet, voor de ingang icties. De D66-bewinds- van jg Heineken Music Hall? ■f wil per 1 juli een verbod Binnen speelde de zelfbenoem den op de verkoop van de 'Antichrist', de Amerikaanse fa, waarbij de consument shockrocker Marilyn Manson. It met spaarpunten zoals Terwijl de slogan op de bus de Hes en Freebees. De woorden van Jezus predikte - Winkeliers zijn boos en 'Komt allen tot mij, Ik zal u rust aften Van der Laan stiekem geven' - predikte Manson voor SfjAWe n^31116 aC eigen parochie, ondermeer via ui PvdA en WD vragen ^g Dgpeche Mode-cover Perso fwaar Van der Laan zich naj jesus; i(Reach out and touch (emoeit. De gespeciali- me {boekhandel daarentegen Antichrist zong het nummer Ijn nopjes. Grootwinkel- satanisch kronkelend over het #en zoals Albert Heijn en podium. Maar zelfs in de Bij- Berkopen jaarlijks ruim belbus konden ze eigenlijk best -fljoen boeken, die (ge- gerust zijn. Goed beschouwd pjk) worden betaald met g^g ^et er voor Manson-be- unten. Vanaf 1juli mag grippen vooral braaf aan toe. t meer als Van der Laan Geen zelfverminkingen zoals n krijgt. 00jt Geen al te opzichtig geflirt met nazi-symbolen of zelfs maar theatrale seksuele toespe lingen zoals tijdens zijn laatste bezoek aan Amsterdam ander halfjaar geleden. In visueel opzicht was Manson deze avond zelfs sober. Al is so ber in Mansons geval altijd re latief. Hij is en blijft een opzich tige comic-strip figuur en dat is een goed deel van zijn charme. En dus is het keyboard van zijn toetsenist vastgeschroefd aan een schommel, die bevestigd is aan een galg. En voert Manson zelf zijn bekende 'kreupele stel ten-act uit' - met krukken. En klimt hij in de toegift achter een reusachtig - met zelfbedacht en naar het fascisme van de jaren dertig knipogend partijlogo ver sierd - kadieder om zijn volk te 'mennen'. Maar eng? Gevaar- 'OP' nu ook oekwinkels |ev to: ig - Er verschijnen deze :ven boeken gebaseerd iOP', de populaire soap ingeren op Nickelodeon, plkema Warendorf, on- II van Uitgeverij Unie- JV, komt met vier poc- Mvee fotostripboeken en monden boek over 'The e of ZOOP in Afrika', de ie vanaf 14 juli in de bio- va draait. Ieder kwartaal fijnen er twee nieuwe !s en een fotostrip, f, over acht kinderen die iid worden tot dierenver- •j is een begrip onder jon- Jussen de 6 en 12 jaar. lijk? Neuh. Het is misschien zelfs tekenend dat zijn bassist Twiggy Ramirez dit keer visueel gezien regelma tig de show steelt. Ramirez is vrouwelijker dan ooit en daarin prachtig - in zijn nauw gesloten zwartlederen topje, zijn mini rok, jarretels, opengewerkte Jean-Paul Gaultier koepelrock en palmbomenkapel. Maar Manson is meer dan visu eel theater alleen. Met een best of-cd als laatste officiële wa penfeit voor deze tour dende ren hij en zijn band gloedvol door een dikke tien jaar Manson-geschiedenis. Met een prachtige versie van Soft Cells 'Tained Love', 'The dope show' en 'Beautiful People' als na tuurlijke hoogtepunten. Betere gothic-metal is er niet te krijgen en het is Mansons verdienste dat dat al jaren zo is. Hij staat op eenzame hoogte in het gen- Het mooiste nummer van de avond? Mansons macabere Eu- rythmics-cover 'Sweet Dreams'. Terwijl de Jezus-predikers bui ten waken houdt Manson op zijn geheel eigen wijze de wacht: Sweet dreams are ma de of this. Who am I to disa gree... Kw werk van rd Munch - In een museum in het Duitse Bremen is vrijdag nu toe onbekend werk INoorse schilder Edvard gepresenteerd. Het gaat afbeelding van een leisje met lange zwarte :s van haar zijn drie tn van mannen afge- let het doek wilde de angst van meisjes in •rteit voor het andere at tot uitdrukking bren- ffmoedt de directeur van Iseum. Hij spreekt over Asationele ontdekking. Jilderij zat achter een an- Bkvan Munch verborgen fflm bij restauratiewerk- eden boven water. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Dance of Five 2005', leerlingenuitvoering Balletschool Inge van den Broek. Gezien: 5/6 LAKtheater, Leiden. „Geef ze een hartelijk applaus!" zegt Inge van den Broek in haar toespraakje vooraf tegen het publiek. Die aansporing blijkt nergens voor nodig. De leerlin gen van haar balletschool dan sen met zoveel uitstralingen plezier, dat dat applaus na elk nummer vanzelf komt, soms gepaard met gejuich. Anders dan in andere jaren wordt het programma geopend door de jeugdselectie. Een goe de keuze. Met hun opkomst, wervelend als een vuurzee, zet deze groep de aandacht van het publiek meteen op scherp. In latere nummers tonen deze meisjes niet minder vuur. Een flitsend streetdance-nummer vol radslagen en stevig armen- werk brengen zij met veel ge voel voor show, terwijl een nummer moderne dans veel dramatische uitstraling krijgt. De energie broeit in de spieren en komt in mooie, soepele dans naar buiten. Een kleine, maar opvallende bijdrage leveren de tieners. Ze stralen een enorm gemak uit, met hun heldere, soepele be wegingen. Vijf goed in hun vel zittende meiden, van wie het plezier afspat! Voor veel plezier zorgen ook de kleinere kinderen. Bij deze groepen gaat het er nog vrij aan toe, maar er zijn al sierlijke bal lethoudingen te zien en het swingen gaat deze kleine ster ren gemakkelijk af. Ook biedt het programma plaats voor de flamencogroep van Wil Lam- bregts. In fraaie kostuums en met hoeden op dansen de dan seressen hun Zapateado en Ale- grias, waarbij het geroffel met hakken en zolen machtig over de dansvloer rolt. Sterk is de selectie volwasse nen, vooral in de slotchoreogra- fie. Ze vormen een hechte een heid. Na een mooi uitgebalan ceerde, rustige opening volgt een overgang naar vlottere be wegingen. De groep voert deze meeslepend en trefzeker uit, met prachtige theatrale effec ten. Veel beelden blijven op het netvlies hangen, zoals de scène, waarin ze dicht bij elkaar op de iris Rietbroek k - Fris gemaaid gras t™ r op te zitten, een ont- sfeer en een muziek- Mma met voor ieder wat Afzijn de basisingrediën- 3 Berghpop in Noordwijk irdag alweer de twaalfde «leefde. In het grote re- •ark van zorgcentrum __van den Bergh genoten rtbumbewoners en een ■■zend bezoekers uit de ®Jjn een gevarieerd mu- gr$ramma op twee podia, ur* n 1 gejlangrijk doel van het »oo; popfestival van de Bol- jk is het bevorderen van ^tingen tussen mensen n verstandelijke beper- gewone burgers. Afge- iterdag bleek weer eens schikt een popfestival kan zijn. Bewoners !t zorgcentrum voelen e|d,orzichtig aan de hanen- tmgln een punker, maken re«tatje of dansen met an- _jstivalbezoekers op het Iten opvliegende mu- >od van blues, ska, rock tiphop en metal. Van Katoen: nauwelijks te verstaan, maar het publiek lust er hoe dan ook wel pap van. Foto: Henk Bouwman Een bijzonder bluesgeluid is er van de drie voormalige straat muzikanten van Stuurbaard Bakkebaard, die veel nummers spelen hun nieuwe, derde cd 'Whistle Dixie'. Het trio mag dan een uniek geluid hebben, de Berghpop-bezoeker kan niet zoveel met de akkoorden en die rare snuiters die zowel in het Engels als Frans onverstaanba re brabbeltaal zingen. Ook de country linedancers van Boot Scooting kijken even vreemd op van de band, maken zich snel uit de voeten en komen pas weer terug bij het podium als ze hun demonstratie mogen ge ven. Skaband The Regulators maakt het het publiek beter naar de zin. De 12 muzikanten, waaron der vijf koperblazers, passen net aan op het kleine podium en spelen ska met The Skatali- tes, de grondleggers van het genre, als belangrijkste voor beeld. Al draaien ze ook hun hand niet om voor een cover van 'Huilen is voor jou te laat' van Corry Konings, maar dan gebracht op een opzwepende skabeat. Voor het podium staat het al snel vol uitbundig dan sende bezoekers. Ook van de band Trenchcoat mag er naar hartelust gedanst worden. En dat kan uitstekend op hun vlammende mix van rock 'n roll en swing, met ra zendsnel drum- en blaaswerk. Trenchcoat is nog het beste te vergelijken is met Brian Setzer Orchestra. Al zou Setzer wel de vader, zo niet de opa kunnen zijn van de acht bandleden, die passend gekleed gaan in zwarte broeken en jasjes, rode over hemden en witte dassen. De groep Jong Noortuk, een muzikaal project opgezet door het plaatselijke jongerenwerk, neemt bezit van het tweede po dium in de feesttent. Een tiental scholieren uit Noordwijk heeft drie maanden lang met behulp van workshops hard gestudeerd op hiphop- en popnummers, die ze voor het eerst op Bergh pop laten horen. Een dik uur spelen ze enthousiast een suc cesvolle thuiswedstrijd, waarbij een indrukwekkende human beatbox soepel samengaat met akoestisch gitaarwerk en felle raps. Een project dat voor her haling vatbaar is. Bij het invallen van de sche mering is het tijd voor metal in je moerstaal van hoofdact Van Katoen, die in Nederland be hoorlijk populair is geworden met een nogal ongewone mix van harde rock en Nederlands talige teksten. Die zijn door de brij van snoeiharde gitaren, ge schreeuw en een overstuurde bas nauwelijks te verstaan, maar het publiek lust er hoe dan ook wel pap van en gaat een uur lang loos. Een platencontract of een ma nager hebben de vier heren niet, ze kiezen er bewust voor de touwtjes strak in eigen han den te houden en hun muziek via internet te verkopen. Hun nieuwste cd 'Lef!' zit bovendien verpakt in een (katoenen) t- shirt en is zo al duizenden ke ren verkocht. Een van hun prijsnummers heet niet voor niets 'Doe het dan zelf!' Het is een motto dat de Noordwijkse fans tegen het einde van een geslaagd Berghpop massaal meebmllen. arnhem/gpd - Het theaterbe drijf Stairway, dat onder meer de musical 'Hair' naar Nederland haalde, is failliet. De twaalf me dewerkers staan op straat. Direc teur Echtbert-Jan Bussink laat een schuld van 1,3 miljoen euro achter. Vroeg of laat moest het een keer fout gaan met Stairway, beves tigt mr. C. Prinsen, curator van het faillissement van de Doetin- chemse theaterproducent. „De financiële situatie van het be drijf is jaren achtereen extreem slecht geweest. Tot nu toe kon het ene gat met het andere ge vuld worden. Maar dat loopt een keer vast." Directeur Bussink is druk in de weer om nog iets van de erfenis te redden. Dat wil zeggen: om een aantal theaterproducties ondanks het faillissement toch door te laten gaan. Zo is zijn Duitse kompaan Wolfgang Bocksch bereid om in elk geval de tournee van de musical 'Hair' in ons land tot een goed einde te brengen. „Het bedrijf is er steeds in ge slaagd om hier en daar geld vandaan te halen om de schul den te betalen. Dat lukt nu niet meer", stelt de curator vast. „Er wordt te weinig verdiend aan de ticket-verkoop. De kortings systemen hebben Stairway de das omgedaan. Het publiek wil blijkbaar alleen maar met flinke reducties op de toegangskaar ten naar het theater. Kortingen tot vijftig procent zijn heel ge woon." Bussink heeft die situatie zelf mede gecreëerd. Insiders ver tellen dat hij te gul was met het weggeven van gratis kaarten. Zo verdeelde hij zeshonderd gratis kaarten voor 'Hair' via een zon dagskrant. Die actie alleen al kostte het bedrijf ruim dertig duizend euro. Bussink begon zijn theaterbe drijf in de tweede helft van de jaren negentig. Met zijn eerste producties richtte hij zich op de klassieke muziek. Al snel maak te hij de overstap naar de popu lairdere genres zoals musicals en dansshows. Duidelijk is in middels dat de producties van Stairway te duur waren en dat Bussink zijn financiële beleid daar niet op afstemde. Ook de hulp van adviseurs heeft niet mogen baten om het bedrijf ge zond te maken. Stairway is niet de enige thea terproducent die dit seizoen failliet gaat. Eerder al liet Mi chel Boersma, die dit jaar 'Tommy' door het land stuurde, een schuld achter van achthon derdduizend euro. knieën de armen omhoog hou den, bewegend als riet in de wind. Prachtig worden dit soort dramatisch geladen momenten afgewisseld door een stroom van vlotte armgebaren, spron gen en looppatronen. Inge van den Broek had zich geen betere groep voor deze mooie choreo grafie kunnen wensen! De laatste jaren is Inge van den Broek steeds meer samen gaan werken met dochter Nelleke van den Broek. Samen met de overige docenten hebben ze weer een mooi, afwisselend programma gemaakt, dat liep als een trein. leiden - Leeuw Toby is weer in Spanje. Het roofdier is vrij dagavond met zijn begelei ders in alle stilte, per bestel auto, uit Leiden vertrokken, kort na de première van Su- perville. Dit gebeurde op last van de Algemene Inspectie Dienst, de controle- en op sporingsdienst van het Mi nisterie van Landbouw, die kort voor de première van de tiendaagse kunstmanifestatie de organisatie had laten we ten dat het verblijf van de leeuw, in het Scheltemacom- plex aan de Marktsteeg, niet in orde was. Volgens de AID ontbrak de wettelijk verplichte onthef fing voor de huisvesting van het dier. De veiligheid van de bezoekers was niet in het ge ding. Ook de verzorging van het dier liet niets te wensen over, naar het oordeel van de inspectiedienst. De Manifestatie Superville vindt plaats in het kader van het 86ste lustrum van de Universiteit Leiden. Leeuw Toby had onderdeel moeten uitmaken van een doorlo pende voorstelling. De orga nisatie had hem betrokken van een Spaans bedrijf dat roofdieren en olifanten ver huurd voor speciale evene menten. De organisatie zei vrijdag niet op de hoogte te zijn ge weest van de noodzaak van een ontheffing. Zowel politie, gemeente als dierenbescher ming waren akkoord gegaan met de komst van Toby. Ook gisteren kon de AID geen na dere inlichtingen geven over de kwestie. Woordvoerster Anita Douven van de AID zei nog geen con tact te hebben gehad met de ambtenaren die met de zaak belast waren. Wel benadruk te ze dat uitheemse dieren als leeuwen in Nederland 'een hoge bescherming ge nieten'. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Welkom in het bos' van Alex van Warmerdam door Theater Toverlei. Regie: Corrie van Dijck. Spel: Marco Hokke, Tilly Lansbergen. Thea den Hartog. Joop Cieraad, Pieter Breemerkamp en Jan Struys. Gezien: 4/6, Doesmeer, Leiderdorp. Nog te zien aldaar: 10 en 11/6. 'Een hilarisch sprookje. Zonder moraal," stelt Toverlei droog vast over 'Welkom in het bos' van Alex van Warmerdam. En Toverlei stelt niet teleur. Dat begint al met het toneelbeeld. Het bos bestaat uit zwarte en witte gordijnen, waar heel soms een hyperrealistisch rekwisiet, een perfect afgewerkte voor deur bijvoorbeeld, bij komt kij ken. Door de uitgekiende be lichting van Raymond Harris past het echter naadloos aan el kaar en kan dit décor alle ver eiste stemmingen aannemen. Een klaterende zonsopgang, een lugubere nacht, een sneeuwtafereel of een bizarre eredienst - het krijgt allemaal precies de kleur en de intensi teit die het nodig heeft. In korte scènes wordt het ver haal, dat nauwelijks een verhaal is, afgewikkeld, de surreële sfeer telkens een standje hoger gezet. Twee dames dwalen door een bos en lopen daar een keur aan onwaarschijnlijke figuren tegen het lijf met een strikt persoon lijke logica. Een faun die een verklede boer is, of misschien toch een huisarts, een elf die om hulp smeekt en per ongeluk vermoord wordt, een boeren- vrouwtje dat haar man zijn maaltje gaat brengen, een priester met een half-debiele misdienaar die een mis opdra gen, en een vieze man die best eten en onderdak wil bieden, maar dan ook zijn - volledig uit gewerkte - seksuele fantasieën uitgevoerd wil zien. Toverlei blijkt ijzersterk in het neerzetten van al die typetjes. De volkomen vanzelfsprekende onwaarschijnlijkheid komt in Icoele zinnetjes met soms een vleugje geëxalteerde waanzin, en likkebaardend val je van de ene in de andere verrassing. Ondertussen geven Tilly Lans bergen en Thea den Hartog hun vrouwen-vriendschap steeds meer laagjes. In het be gin is er de solidariteit van de een die de anda steunt in haar ruzie met haar Élan, maar al gauw kruipt de irritatie erin. De machts- en competentiestrijd- jes ('Heb ik een keer een pries ter, wil jij de helft') lopen over in weerzin, totdat de spanning knapt. Het is een beetje jammer dat het stuk dan zijn toevlucht moet nemen in de geijkte, 'alte Geschichte': twee vrouwen, één man. Déérop dus was die soli dariteit gebaseerd, kun je als toeschouwer concluderen - maar Toverlei houdt de ver vreemdende toon wel mooi vast. En dus blijft 'Welkom in het bos' een bizar en vals sprookje, zo strak gehouden, dat het maximaal effect sor teert. Goed beschouwd ging het er voor Manson-begrippen vooral braaf aan toe. Foto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11