irieentj^eïastingen stijgen met 7,1 procent perjaa Ambtenaar maakt niet meer uren dan moet, anders is hij een uitslover Dagblad ZATERDAG 4 JUNI 2005 De burgemeester zit krap bij kaf Gemeenten klagen dat ze hun begroting nauwelijks rond krijgen. Ze snoeien in voorzieningen én verhogen lokale belastingen om toch zwarte cijfers te kunnen schrijven. De burgemeester zit krap bij kas. Wat krijgt de burger eigenlijk terug voor zijn zuurverdiende geld? door Ap van den Berg en Rudi Buis Onderzoek De zorg is voor velen een grote zorg Achtergrond De vrouwen van Srebrenica huilen nog altijd Kelners lopen af en aan met volle dienbladen. Honderden zonne brillen bevolken het terras, waar de prijzen van consumpties voor ieder een zichtbaar op schoolborden zijn ge- krijt. „Kijk," zegt oud-wethouder van Am sterdam Walter Etty. „Al deze caféhou ders weten precies hoe duur een kop kof fie bij hun concurrenten is. Ze weten van elkaar hoe ze presteren." Dat stuwt de kwaliteit van dienstverlening omhoog, stelt Etty, tegenwoordig vennoot bij adviesbureau Andersson Elffers Felix in Utrecht. „Gemeenten vergelijken hun prestaties nauwelijks. Ze leggen geen re kenschap af. Raar, want dat zie je overal in de samenleving waar geld wordt uitge geven." Door dat gemis kunnen gemeenten soms flink uit de bocht vliegen. Zo herinnert Geert Dales, ook oud-wethouder in Am sterdam en nu burgemeester van Leeu warden, zich treffende voorbeelden uit de hoofdstad. „Drie jaar geleden besloot de gemeenteraad het mes te zetten in het ambtenarenapparaat. Er bleek een bezui niging mogelijk van 150 miljoen euro. Eerder werd al 100 miljoen verdiend door externe adviezen en diensten te schrap pen. Dan weet je dus dat je de burgers te kort hebt gedaan. Je moet de gemeente begroting voortdurend tegen het licht houden. Leveren we de diensten aan on ze burgers wel tegen scherpe prijzen?" Veel gemeenten Wagen dat ze krap bij kas zitten. Ze snoeien in voorzieningen én verhogen lokale belastingen om maar niet in de rode cijfers te belanden. De doorsnee-burger is dit jaar meer geld kwijt aan onroerende zaakbelasting (een stijging van vier procent) en aan reini gingsrecht en rioolheffing (7,7 procent). Een hondenbelasting van boven de hon derd euro is geen uitzondering. De belas tinginkomsten van gemeenten zijn tussen 2000 en 2003 met bijna 1,3 miljard euro gestegen tot 6,8 miljard euro, een gemid delde toename van 7,1 procent per jaar, aldus het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Stuitend Hein Albeda is voorzitter van de stichting Rekenschap, die de overheid wil stimule ren om meer verantwoording aan burgers af te leggen over prestaties. Hij noemt het stuitend dat gemeenten in hun jaarversla gen maar heel beperkt het verband leg gen tussen kosten en geleverde kwaliteit. Nog erger: gemeenten wéten soms niet eens of ze wel voldoende kwaliteit leve ren. „Neem de kosten voor het ophalen van vuilnis. Een inwoner van Warmond be taalt daar jaarlijks 369 euro voor, terwijl een inwoner van Putten 168 euro neer legt. Dan zit er toch iets fout?" Ander voorbeeld. In Beuningen betalen inwoners slechts 18 euro om hun rij bewijs te verlengen, een Zwollenaar is maar liefst 56 euro kwijt. „Als er dan nog kortere wachttijden zijn of zo, dan kun je nog verschil in kwaliteit zien, maar er is geen re latie!" I Uit angst dat ze slecht uit testen komen, zijn gemeenten huiverig om hun prestaties te meten. Etty: „Met de uitkomsten kun je wat doen. Stel dat je loketdienst slecht scoort. Dan kun je bij commerciële loketten gaan kijken hoe zij wer ken." Hij schat dat de efficiency van de dienstverlening van de overheid tussen de tien en dertig procent ach terloopt bij de rest van de economie. Jarenlang kreeg Nieuwegein veel geld van het Rijk als groeigemeente. De stad verdiende intussen miljoenen euro's aan de verkoop van bouwgrond aan projectontwikkelaars. Nu die geld stromen zijn opgedroogd, moeten sportclubs, bibliotheek en het plaatselijke theater De Kom het met minder geld doen. Rozenstruiken worden vervangen voor struiken die minder onderhoud ver gen en duizenden bomen, die schade aan weg en riolering toebrengen, worden ge kapt. Inwoners van Hardinxveld-Giessendam zien zich geconfronteerd met veel hogere lasten, omdat de gemeente in zwaar weer zit. De lokale bibliotheek en zwembad De Duikelaar moeten fors inleveren. Rens- woude heeft moeite om onderhoud aan het lokale wegennet goed uit te voeren. In Tilburg zijn subsidies geschrapt om het de minima mogelijk te maken bijvoor beeld lid te worden van een sportvereni ging- Duurder Uit een recent rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau blijkt dat de ge meentelijke dienstverlening tussen 1997 en 2002 stukken duurder is geworden. De productie is min of meer gelijk gebleven, maar de uitgaven van gemeenten stegen gemiddeld met vijf procent tot bijna 38 miljard euro. Met name de kosten voor het bestuur en ondersteunende diensten zijn gegroeid. Critici hebben hun oordeel klaar: de bur ger betaalt steeds meer en krijgt steeds minder waar voor zijn geld. Gemeenten klagen dat ze slachtoffer zijn van bezuini gingen door het Rijk. Is belasting verho gen en voorzieningen schrappen echter wel het enige antwoord? Of moeten ze ge woon efficiënter werken? „Hier in Leeuwarden leveren wij met mi nimale middelen maximale prestaties," werpt burgemeester Dales tegen. „Zuinig zijn zit er hier ingehamerd. Ik daag ieder een uit om mij een paar van zulke geval len te bewijzen. Gemeentebesturen pro beren hun belastingen zo laag mogelijk te houden, anders krijgen ze zelf de reke ning gepresenteerd bij de eerstvolgende verkiezingen." Nu het gebruikersdeel van de onroerende zaakbelasting er in 1 januari 2006 af gaat, verliezen gemeenten weer wat bewe gingsvrijheid. Vanaf 2008 moet er een nieuw belastingstelsel voor gemeenten komen. Een commissie heeft opcenten op de inkomstenbelasting voorgesteld. Dales ziet liever dat gemeenten in de toe komst zelf méér gerichte belastingen kunnen heffen. „Onze risico's groeien doordat het Rijk gemeenten meer verant woordelijkheden geeft voor de bijstand en straks ook voor maatschappelijke on dersteuning. Als er meer mensen een be roep op doen dan gedacht, moeten ge meenten die tegenvaller compenseren." Tegenslagen Grote steden moeten 10 procent van de gemeentebegroting uit eigen belastingen kunnen halen, kleinere gemeenten tot 25 procent, denkt Dales. Nu is het maar en kele procenten. „Dan kunnen tegen slagen die buiten de schuld van ge meenten plaatsvinden, ook wor den opgevangen. Vanzelf sprekend moeten de las ten die het Rijk oplegt dan omlaag. De burger mag niet extra in de portemonnee worden getroffen." Volgens accountants die gemeentelijke jaarrekeningen controleren, kunnen ge meenten op tal van terreinen wel degelijk aanzienlijk doelmatiger werken. Bezuini gingen alleen bieden geen soelaas, signa leert Peter Teunisse van Pricewaterhouse- Coopers in een boek over de bedrijfsvoe ring van gemeenten. Samenwerking op het gebied van personeel, automatisering en administratie kan miljoenen euro's besparen. Gemeenten moeten ook sneller kunnen werken. Of het nou gaat om een eenvou dige kapvergunning voor een boom of om een ingrijpende verbouwing, al dit soort aanvragen belandt op hetzelfde sta peltje, zegt Ton van Nieuwenhoven van adviesbureau Nehem. „Daardoor duurt het antwoord op de vragen even lang, ter wijl dat helemaal niet nodig is. Het levert ergenis op. Burgers komen terug bij het loket en dat kost weer tijd en geld." Rechtsgelijkheid en zorgvuldigheid zijn belangrijk voor gemeenten, zegt hij. Dat heeft ook z'n weerslag: een stuwmeer aan bureaucratie. In veel gemeenten kan het stukken efficiënter. „Een ambtenaar moet zich realiseren dat het proces stilstaat als hij stukken op zijn bureau laat liggen. Het is net als in een koekjesfabriek: daar rolt geen of een slecht koekje van de band als een bepaalde grondstof niet op tijd wordt toegevoegd." Een groot probleem van gemeen ten is het gebrek aan passie bij de meeste ambtenaren, stellen critici. Er heerst een cultuurtje van niet meer uren maken dan waarvoor je betaalt krijgt, want anders ben je een uitslover. Volgens hoogleraar bestuurskunde Michiel Herweijer van de Rijksuniversiteit Groningen kampen gemeenten met een tekort aan effectieve ar beidstijd. „In de jaren tachtig en ne gentig zijn de salarissen ge kort en in ruil daarvoor is ar beidstijdverkorting ingevoerd. De verloren gegane capaciteit is nooit hersteld." Dus staat de burger op vrijdag soms voor een dicht gemeentehuis, terwijl ambtenaren op andere dagen te druk zijn om op tijd prestaties te leveren. Daarnaast schort het gemeenten aan juridi- vertelt de hoogleraar, die momenteel on derzoek doet naar de kwaliteit van pu blieke dienstverlening van gemeenten. Een goede, sterke gemeente moet de Eu ropese en Haagse regelgeving en de actu ele jurisprudentie kennen. Maar ambte naren hebben vaak onvoldoende tijd om dat bij te houden. „Dan zie je het in de praktijk misgaan." Zo verleende de Brabantse gemeente Loon op Zand een paar jaar geleden een kapvergunning voor 1.263 bomen aan De Efteling. Het sprookjespark wilde een va kantiedorp bouwen, maar in het oude bosgebied lag een dassenburcht, waar be schermde vogels en zoogdieren leven. De vergunning werd vernietigd, en de plan nenmakers konden van voor af aan be ginnen. Vakantiedorp Droomrijk is er nog lang niet, terwijl er vele kostbare ambte lijke uren in het project zijn gesto ken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1