Ondernemers geven grote steden een 6,5 ECONOMIE Het pilsje schuift naar lichter en frisser De euro zit in de knel Ondanks inspanningen overheid Italiaanse minister, denkt aan terugkeer van de lire Textielruzie tussen China en Westen verhardt Nederland loopt achter met biobrandstoffen KLM doet het goed na fusie met Air France - »tarm' mag niet naar van EU =Ïmburc Fabrikanten moe- pch toestemming vragen ^voedsel met beweringen jetarm' of 'goed voor uw h| Dat stelden de ministers Jolksgezondheid van EU- ^en gisteren. De bewindslie- finden dat consumenten -ster kunnen vertrouwen op jidheidsbeweringen op bij- jeeld pakjes boter of koek- 01e kunnen ook gezonder -eten; dat moet het groei- 2)vergewicht van Europea- ^ielpen voorkomen. De mi- jgfs gaan met hun stand- 35lijnrecht in tegen het Eu- Parlement. j-melk voor §l-passagiers g®«N - Passagiers van lucht- 27tnaatschappij KLM krijgen 58aan alleen nog bio-melk, 9Q,te leverancier Vecozuivel oo-en bekend. De stap is het ™gvan onderhandelingen ooaiivelleveranciers over een 27y contract. Achter de om- wieling zit niet zo zeer een 50Ogjsche gedachte", stelt Woordvoerder van de 33vaartmaatschappij. Het 10CLM in de eerste plaats om 11 producten. 12 icurrent wil ^-divisie Shell .20 JaftAG - De LPG-activiteiten Issbninklijke Shell Groep in de belangstelling van ;93aans-Argentijnse concur- ,4Éepsol en de Amerikaanse Q^eringsmaatschappij CVC local. Dat meldt de Wall ■OQJournal. Beide partijen Q^n samen een bod willen leïngen van 2,5 miljard eu- •79psol zou 60 procent van 'Jïj-activeiten in handen |4ji en CVC 40 procent. fh pusht oiiwe baas SEC :.od 6ïngton - De Amerikaanse 'üent Bush heeft zijn Repu- >|84ise partijgenoot Christop- (52) naar voren gescho- ,|5j>or de functie van hoogste >,6(>an de Securities and Ex- |9e Commission (SEC), de hthouder van de effecten- '.°jjCox was eerder adviseur ^gid-president Reagan en iliahet Amerikaanse Con- -4^ox, afkomstig uit Califor- 5 sijeen fel voorstander van 3.5de markt, en beperkte rol overheid en van belas- /^laging. -ia krijgt 7114 m-klachten 2|63 3.6AAO - Bij telecomtoezicht- ^■°jr Opta zijn tot nu toe jachten ingediend over 9.5(het ongewenst toezen- J'Jjn reclameboodschappen 4,7Ïnail en sms. Dat heeft 9lasteren bekendgemaakt. 8 2izichthouder is sinds mei 7 jaar belast met de bestrij- an spam. Opta maakte in iber al bekend drie boetes ben opgelegd voor een 2 Dedrag van 87.500 euro. 0 s sindsdien één boete van 6 (uro bijgekomen. De je boete (42.500 euro) 3 aar een spammer die via Is reclame maakte voor ■5 ijnen en het boek Mein '0 f van Hitier. »o iane-unie ifrika )0 \- De lidstaten van het j9 te handelsblok van Afrika )7 n afgesproken eind 2008 luane-unie te vormen. 15 dien wordt het olierijke '2 Degelaten tot de organi- 32 waarvan nu twintig lan- 18 iel uitmaken. Met de >9 Ie-unie hopen de landen 30 idel en investeringen in 30 io te vergroten. Een aan- den van de zogeheten 31 >a (Gemeenschappelijke 30 Ivoor oostelijk en zuide- 34 Ska) kent sinds vijf jaar 56 ijhandelszone. Onderling so fen zij geen importtarie- 54 1 quota's. De douane- 17 al ervoor zorgen dat de en dezelfde invoertarie- 98 lllen hanteren voor pro- óo 1 van buitenaf. 20 46 I 81 83 j den haac/anp - Het onderne mingsklimaat in de grote steden is de afgelopen zes jaar nauwe lijks verbeterd, ondanks inspan ningen vanuit de diverse overhe den. Ondernemers waarderen het ondernemingsklimaat in de dertig grootste steden (G30) van Nederland gemiddeld met een 6,5 tegen een 6,4 in 1999. Dat blijkt uit een rapport dat onderzoeksinstituut Ecorys heeft opgesteld in opdracht van het ministerie van economische zaken. De onderzoeksresultaten zijn gisteren bekendgemaakt. De rapportcijfers zijn tot stand gekomen aan de hand van be oordelingen door onderne mers. In 1999 werd een nulme ting uitgevoerd. Bij de tussen- meting in 2002 was nog sprake van een lichte opleving, maar die is in de jaren daarna weer teniet gedaan. De scores zijn vrij stabiel. De vier grootste steden Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht scoren gemiddeld iets lager dan de overige 26 steden. Niet één gemeente krijgt een cijfer onder de 6. Den Haag, Zwolle en Deventer vertoonden sinds de nulmeting de meeste progressie. Voor Hengelo, En schede, Rotterdam en Tilburg is de waardering 'significant' ge daald. Het ministerie benadrukt dat de G30-gemeenten de afgelo pen jaren veel hebben gedaan om hun lokale ondernemings klimaat te verbeteren, onder meer via het grotestedenbeleid. De gemiddelde waardering van de ondernemers is gestegen als het gaat om zaken als de kwali teit, toegankelijkheid en het voorzieningenniveau van de bedrijventerreinen. Ondernemers zijn minder te spreken over gemeenten als het gaat om zaken als economisch beleid, dienstverlening en com municatie. Ze vinden verder dat gemeenten niet goed genoeg hun best doen bij het beant woorden van vragen en bij het verlenen van vergunningen. De hoge lokale lasten zijn ook een bron van ergernis. het gevaar van een crisis waarin zaken moeten worden aange past, met de dag toeneemt. De introductie van de euro heeft Duitsland zijn vroegere compe titieve voorsprong in de vorm van relatief lage financierings kosten ontnomen". Tot overmaat van ramp stelde de Italiaanse minister Maroni afgelopen donderdag dat Italië de herinvoering van de lire zou moeten overwegen. Van een of ficiële vertegenwoordiger van een van de grootste profiteurs van de invoering van de euro, zou je dit niet verwachten. Italië heeft namelijk, zonder daarvoor enige inspanning te hebben hoeven verrichten, een enorm financieringsvoordeel ontvan gen met de ruil van lire naar eu ro. Italië kon plots tegen een gelijk rentetarief als Duitsland lenen! Wat Italië wel verloren heeft is de mogelijkheid om te devalueren, op momenten dat de groei van de economie stokt. Daar zit de Italiaanse pijn. Het land is groot geworden met re latief kleine werkverbanden (fa miliebedrijven) en kan zich maar moeilijk aanpassen aan de realiteit van vandaag. Of dat nog niet genoeg was, voegde de Duitse minister Cle ment daar deze week in alle openheid aan toe dat Duits land, met het accepteren van de euro, een enorm offer heeft moeten brengen. Ook hij stelt ,,dat Duitsland met de invoe ring van de euro zijn financie ringsvoordeel heeft kwijtge raakt". De muntunie knelt en belemmert Duitsland econo misch uit het slop te komen en de werkloosheid te bestrijden. Al deze verschillende landen zijn nu in het keurslijf van de euro geperst en delen daardoor een en hetzelfde rentetarief. Sommige landen als Ierland zouden een veel hoger tarief als wenselijk beschouwen, ande ren als Duitsland, een lager ta rief. Nu wij na enige jaren zijn gewend aan de euro, is het schokkend om te horen dat be stuurders van Europa in alle openheid aan de stoelpoten van de euro zagen. Ook Neder land ontbreekt het aan groei en dynamiek. Uit CBS-cijfers blijkt dat in 2005 20% van de bedrij ven zich nog bezighoudt met het vernieuwen van zijn pro ducten en diensten. Vijf jaar ge leden was dit nog 34%. Investe ring in onderzoek en ontwikke ling levert op termijn groei op. Het is speerpunt van het Euro pese beleid: de Lissabonagen- da. Wij zouden ons toch op zijn minst kunnen kommeren om onze eigen economische toe komst? De graadmeter van het gebrek aan ondernemingszin is de 10- jaars rente. Deze noteert nu een laagterecord van 3,14%! Zo moeten wij langzaamaan aan Japanse rentetarieven gaan denken. De roep wordt nu al luider en luider om de toch al lage ECB-rente van 2%, te verla gen. Normaliter is een lage ren te een zegening. Nu is het eer der een teken van het ziekte beeld: Gebrek aan onderne merszin. Of 2006 een oogstjaar wordt, valt nog te bezien. Wel kan een verdere afzwakking van de euro, een zegen zijn. Onze bestuurders werken daar alvast hard aan mee. Reginald Melchers is medewer ker van Lanschot Bankiers milaan/anp - Voor de Italiaan se economie zou het misschien beter zijn om de oude munt, de lire, tijdelijk te laten terugkeren. De munt zou dan naast de euro in het betalingsverkeer kunnen circuleren. Dat heeft de Itali aanse minister van welzijn, Ro berto Maroni, gezegd in een vraaggesprek met de krant La Repubblica. Volgens de bewindsman van Lega Nord heeft de euro de economische neergang in Italië niet tot staan kunnen brengen. Dat geldt ook voor de verslech terende concurrentiepositie van het land. Daarom zou het in zijn ogen „beter" zijn om de lire er weer tijdelijk bij te ne men. In het verleden devalueerde Ita lië zijn munteenheid nogal eens als het economisch minder ging. Met de euro is dat niet meer mogelijk. Minister Maroni is vooral bezorgd over de toe nemende concurrentie van China. De bewindsman voegde er aan toe dat zijn partij niet te gen Europese eenwording is en ook niet terugverlangt naar de lire. Een medewerker van de Europese Commissie wilde niet reageren op de uitlatingen van de minister. Een arbeider in de Three Gun textielfabriek in Sjanghai geleidt geverfd textiel in een droogmachine. Europa en de VS zijn bang dat de stroom goed kope Chinese producten waarmee hun markt wordt overspoeld, hun kledingindustrie zal ruïneren. Foto: Reuters OPINIE door onze correspondent Erwin Tuil Peking - De Chinese rege ring overweegt de import uit de Europese Unie en de Verenigde Staten aan banden te leggen. Vooral de landbouw- en dien stensector zouden onder worpen worden aan be perkingen. China voelt er niets voor om de regels van de Wereldhandelsor ganisatie WTO te volgen, terwijl de EU en de VS die regels met voeten treedt, zo zei de Chinese minis ter van handel Bo Xilai gisteren. Volgens Bo behoort er een evenwicht te zijn tus sen de lusten en lasten van de regels voor de vrije handel zoals die zijn vastgelegd door de WTO. „Als wij niet gebruik kun nen maken van ons recht, waarom zouden wij dan onze landbouw- en dienstensector open stellen." Aanleiding voor de stap is de ruzie met de EU en de VS over Chinese textiel. Die overspoelt de Euro pese en Amerikaanse markten, zo stellen Brus sel en Washington. De export van Chinese textiel neemt zelfs zo snel toe sinds de quota begin dit jaar werden opgehe ven, dat de eigen produc tie in gevaar komt. En dus willen de EU en de VS die vloedgolf aan tex tiel aan banden liggen. Peking ziet dat anders en gelooft de cijfers die wor den aangevoerd niet. De aankondiging van im portrestricties voor Euro pese en Amerikaanse producten is de tweede moment naar een verde re verharding van de tex tielruzie. Eerder al trok Peking een aanbod in om Chinese exporterende textielpro- ducenten extra heffingen te laten betalen. Minister Bo beschuldigde de VS ervan zelf verant woordelijk te zijn voor de plotse toename van Chi nese textiel op de Ameri kaanse markt. De VS hebben de periode van tien jaar voor de af bouw van de importquo ta niet gebruikt die quota geleidelijk terug te drin gen. In plaats daarvan heeft Washington tot het laatste moment gewacht. door Achille Prick enschede - De Enschedese bier brouwer Grolsch wil zijn bier markt nieuw leven inblazen. Want al drinken we met zijn al len sloten bier in Nederland, de biermarkt is in 2004 toch met 2 procent geslonken. In Ensche de hebben ze het begrepen: de consument wil een ander pilsje. Het alternatief is lichter en fris ser, en heet blond. „Sommige merken zijn met hun pils stiekem aan het op schuiven naar een lichtere smaak", zegt Erik Vermeulen, hoogste brouwmeester bij Grol sch. „Heineken, Warsteiner", geeft hij aarzelend twee voor beelden. „Ze zullen het niet toegeven, maar wij proeven niet alleen iedere dag twee keer ons eigen bier, maar volgen ook de concurrent. Er is een duide lijke trend naar frisser en lichter pils." Die trend wil Grolsch beant woorden met een tweede Grol- sch-pils naast het klassieke ger stenat onder eigen naam dat al sinds mensenheugenis een wat vollere smaak heeft. „We had den ook de smaak van ons klas sieke Grolsch-pils kunnen aan passen, maar dat is geen mo ment een serieuze gedachte ge weest. We hebben teveel trou we drinkers en vonden het slimmer om de markt te verbre den met een tweede pilsachtige van Grolsch." Vermeulen heeft het heel be wust over een 'pilsachtige', want volgens de officiële bierre- gels is de nieuwe variant, Grol sch Premium Blond, geen pils. „Het suikergehalte is net wat te laag om het pils te mogen noe men, maar geen consument die dit geen pils zal vinden. De zoektocht naar een lichte, fris sere variant, leidde nou een maal tot het huidige product. Het lagere suikergehalte heeft als bijkomend effect dat er 30 procent minder calorieën in het nieuwe bier zit en dat het alco holpercentage 0,8 procent lager ligt op 4,2 procent. Grolsch lijkt daarmee tevens in te spelen op de belangrijke gezondheids trend in de voedings- en dran kenindustrie. „Niet bewust, het was een bijkomend voordeel", zegt Muriel Arts, hoofd marke ting bij Grolsch. Al vele jaren hebben bijvoor beeld Amstel met Amstel 1870 en Brand met Brand Urtype, ook al pilsvarianten op de markt. Grolsch lijkt wat laat. „Dat is toch echt een ander ver haal", stelt Arts. „Grolsch Blond krijgt wat ons betreft dezelfde prijs als het bestaande Grolsch, zowel in de supermarkt als in de horeca. We beginnen welis waar met kartonnen sixpacks, maar hopen ook zo snel moge lijk over te gaan op Grolsch Blond in krat." Of de prijs van het nieuwe bier ook echt gelijk zal zijn aan het huidige Grolschpils is de vraag. Supermarkten en horeca bepa len zelf wat ze vragen. Zeker in de huidige prijzenoorlog kan het verleidelijk zijn om Blond toch neer te zetten als een spe ciale Grolsch-variant om daar ook wat meer voor te vragen. Iedereen is hard op zoek naar amsterdam/anp - Nederland loopt flink achter met de invoe ring van biologische brandstof fen aan de pomp. Het kabinet heeft vooralsnog geen besluit genomen over hoe en wanneer biobrandstoffen bij het tanksta tion verkrijgbaar zijn. Daarente gen haalt Duitsland volgend jaar al de EU-doelstelling voor 2010 dat 5,75 procent van de brandstoffen biobrandstof is. Het kabinet wil dat vanaf 2006 bij de eerste pompen in ons land biobrandstoffen te tanken zijn. Maar hoe en wanneer, is nog de vraag. Daarover neemt het kabinet dit jaar een besluit. „Waarschijnlijk zal er volgend jaar geen pure biobrandstof bij de pomp te tanken zijn, maar een mengsel dat voor 98 pro cent uit gewone diesel of benzi ne bestaat en voor 2 procent uit biobrandstof', aldus een woordvoerder van het ministe rie van VROM. De EU wil dat voor 2010 5,75 procent van de brandstoffen biobrandstof is. Duitsland vol doet al volgend jaar aan deze Europese norm; daar biedt een op de acht tankstations pure biodiesel aan. Duitsland biedt daarbij de koper fiscale voorde len, net als Oostenrijk, Spanje, Italië, Polen, België en Zweden. De brandstof met biobrandstof aangemengd zal duurder zijn dan gewone benzine en diesel. Hoeveel de automobilist aan de pomp meer moet betalen, hangt volgens een woordvoer der van BP af van mogelijke ac cijnsverlaging. Op dit moment is er nog geen concreet plan om biobrandstoffen in Nederland fiscaal aantrekkelijk te maken. Ook hierover volgt dit jaar een besluit. meer marge. „In overleg met onze afnemers krijgen we tot nu toe de toezegging dat ze zich zullen houden aan onze advies prijs", zegt Arts. „Maar het is een risico." amstelveen/anp - Luchtvaart maatschappij KLM weet zijn toestellen steeds beter te vul len met passagiers. De zoge noemde bezettingsgraad van de vliegtuigen is in het op 31 maart afgesloten boekjaar ge stegen tot bijna 82 procent, bleek gisteren bij de presenta tie van de jaarcijfers van KLM NV. In vergelijking met het vorige boekjaar is ook het aantal pas sagierskilometers, de afstand die de reizigers samen hebben afgelegd, in de afgesloten pe riode met 11 procent gegroeid. „Vooral het passagiersverkeer op bestemmingen in Azië her stelt zich", verklaart de lucht vaartmaatschappij In mei presenteerde de lucht vaartcombinatie Air France- KLM zijn jaarcijfers. KLM NV is volgens een woordvoerder wettelijk verplicht ook de ei gen cijfers te publiceren. KLM heeft dankzij een zwakke dollar en kostenbesparingen bij de inkoop van brandstof de effecten van de dure kerosine kunnen beperken. In het afge sloten boekjaar noteerde de maatschappij een nettowinst van 91 miljoen euro. Een jaar eerder sloot KLM de boekpe- riode af met een nettowinst van 24 miljoen euro. „KLM kan terugkijken op een succesvol jaar. We hebben flinke vooruitgang geboekt wat betreft het realiseren van ren dabele groei. De capaciteit is uitgebreid en de opbrengsten zijn toegenomen ondanks het negatieve effect van de stijgen de brandstofprijzen aldus KLM-topman L van Wijk. De pint moet frisser. Foto: Ron Pichel AIR FRANCE.KLM Van Wijk (r) en Air France-topman Spinetta bij de presentatie van de eerste gezamenlijke jaarcijfers. Foto: AFP itse minister van financi- ns Eichel, de president t Bundesbank en enkele {rijke Duitse economen, n afgelopen week een Bie gevoerd over de mo- mislukking van de Euro- ïonetaire unie. De infla- igroeiverschillen tussen flnemende landen zijn ite groot, dat men deze gerechtvaardigd vond. De pm Joachim Fels (Mor- anley) was het meest ex- met zijn stellingname: lezige inflatie- en groei- fillen kunnen leiden tot van de euro. Het risico verschillen alleen maar (worden zorgt ervoor, dat

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9