Thriller over aanslag op Hirsi Ali KUNST CULTUUR Het Leidse Festival van het Levenslied treedt naar buiten rieuwe energie in 50KV-station Marianne Faithfull in bloedvorm in Paradiso Mooie meiden, geld, drank en maar blijven schilderen Muziekpaleis collage van architecten Dralion vrijdag 3 juni 2005 R5 door Ad van Kaam leiden - Het Leids Festival van het Levenslied gaat naar buiten. De ze vende aflevering van de smartlappen- wedstrijd wordt gehouden op drie verschillende podiums in de binnen stad. Het festival gaat voortaan gelijk op met de Leidse Waterdagen. Die vallen ditmaal in het weekeinde van 25 en 26 juni. Hoewel de zes voorgaande afleverin gen van de competitie zonder uitzon dering een succes waren, wil de orga nisatie van het Leids Festival van het Levenslied het evenement naar een hoger plan tillen. Het decor van de bruine kroeg, toch de werkplek bij uitstek voor de vol gers van de Zangeres zonder Naam, Johnny Jordaan en Tante Leen, wordt daarom verruild voor drie podiums op pleinen in het centrum. Het berei ken van een breder en talrijker pu bliek moet het verlies aan decorum zodoende compenseren. De deelnemers aan de wedstrijd zijn ingeschaald in drie verschillende ca tegorieën. Op de Beestenmarkt komt op zaterdag 25 juni tussen 14.00 en 17.00 het hedendaagse levenslied aan bod. Op hetzelfde tijdstip vertonen de ver tolkers van het authentieke levenslied hun kunsten op het Stadhuisplein. Op het Arsenaalplein bij de Grote Beer brengen zes deelnemers hun ei gen interpretatie van het levenslied ten gehore. Daarvoor en daarna komen de Wa terdagen in beeld. De deelnemers stappen in bootjes en varen al zin gend door de Leidse grachten. On dertussen bepaalt de jury wie in elke categorie met de beker en de geld prijs van 500 euro gaat strijken. Om 20.00 uur is de prijsuitreiking, ge volgd door een optreden op het Stad huisplein. Als de alle artiesten dan nog voldoen de bij stem zijn, gaan ze terug naar de plaats waar ze horen: het café. De liefhebber van het levenslied kan in een kroegentocht getiteld De Levens loop nog een laatste rondje maken langs de zangers en zangeressen. De namen van de deelnemende cafés worden op een later tijdstip bekend gemaakt. ti Appel. GPD/Koen van Weel eaterdebuut n René Appel hi i(jBOSCH - Misdaadauteur Re- z^ppel, tweevoudig winnaar (de Gouden Strop en nu op- •ig\v genomineerd voor deze :voor het spannende boek, schrijven voor toneel. Pro- aehuis Brabant presenteert ijaar zijn eerste theater- Recht van Overpad. Jut- Iatzer regisseert het stuk. jiemiëre heeft plaats op nsdag 26 oktober in de Ver- tfabriek in 's-Hertogen- :h. «in Kampf vader de hamer ij 0^iaag - Bij het veilinghuis Njmsbury in Londen komt 5 juni een gesigneerde eer- Iruk van Adolf Hitlers 'Mein IpF onder de hamer. De prijs van Hitiers omstreden Bïjbiografie en politiek inani ty j|S 37.000 euro. Het gesig- de werk komt uit de collec- een anonieme verzame- Daarin bevinden zich ook refiling aangeboden ansich- I (jn bedankkaartjes van Hit- ein kantoorbenodigdheden jojindere hooggeplaatste na- 'burg krijgt nsvoorziening rg - De provincies Zee- j Noord-Brabant en Lim- krijgen een nieuwe dans- ziening. Mare Vlemmix (nu s tammeur bij de Stads- uwburg Arnhem) gaat de we organisatie in Tilburg erjtten. Het wordt een kleine j yvan vaste dansers die sa- g ijverkt met wisselende cho- tafen en andere kunste- s. De eerste producties zijn -if 2006 te zien. De nieuwe Hvoorziening krijgt een bud- &jan bijna 1,1 miljoen euro ~kar. Staatssecretaris Van aan neemt daarvan 00 euro voor haar reke- 1 regionale overheden de den haag/gpd - Misdaadauteur Tomas Ross werkt aan een thril ler over een aanslag op WD-po- litica Ayaan Hirsi Ali. Het boek heet 'De Hand van God' en ligt begin november in de winkel. De thriller is geschreven in de stijl en aanpak van 'De zesde mei', de roman over de moord op Pim Fortuyn waarmee Ross in 2003 de Gouden Strop won. De aanslag die Ross in De Hand van God beschrijft zal wat weg hebben van De Dag van de Jak hals van Frederick Forsyth, al dus de auteur. In deze thriller uit 1972 beschrijft Forsyth de voorbereidingen van een Britse huurmoordenaar, die door de Franse terreurorganisatie O.A.S. wordt benaderd om generaal Charles de Gaulle uit de weg te ruimen. „Het is een eerbetoon aan Forsyth, geen plagiaat", be nadrukt Ross. De schrijver zegt dat hij het niet kan maken om de WD-politica in het boek werkelijk te laten doden. „Al was het maar, mo gen we hopen, dat dat nooit het geval zal zijn. Wel moet ik het zo aanpakken dat je gelooft dat het kan... en natuurlijk is het zo dat er mensen rondlopen die dat maar al te graag zouden willen." Volgens Ross is de plot totaal anders van opzet dan Forsyths thriller, waar de lezer allang weet wie de moordenaar in huurt. „Bij mij moet de span ning gewekt worden door het raadsel van de opdrachtgever. Het ligt voor de hand om dat de Jihad te laten zijn, maar dat zou ik wat te eendimensionaal en voorspelbaar vinden. De schrijver heeft Hirsi Ali niet gesproken over zijn op stapel staande thriller. „Ik zou me dan toch beperkt voelen. Vanzelf sprekend heb ik wel contact ge zocht met mensen die me meer objectieve informatie kunnen geven. Zo weet ik nu dat er na de moord op Theo van Gogh een aanslag op haar werd verij deld. Ook weet ik sinds kort waar ze inmiddels woont, ook dat mag ik om zindelijkheidsre denen nooit weggeven. Niet al leen om geen kwade geesten op ideeën te brengen maar ook omdat ik me heb voorgenomen haar privacy te respecteren." utrecht/gpd - Verschillende Nederlandse architecten gaan een zaal ontwerpen voor het nieuwe Muziekpaleis in Utrecht. Jo Coenen (voormalig rijksbouwmeester) tekent de popzaal, Thijs Asselbergs ont werpt de jazzzaal, NL-Archi- tects gaat aan de slag met de cross-over zaal. Herman Hertzberger zelf 'doet' de zaal voor kamermuziek en treedt op als supervisor. Ook ontwerpt hij de gemeenschap pelijke ruimtes en de overkoe pelende structuur. Hij tekende in het verleden ook de grote zaal, die gehandhaafd wordt in het nieuwe ontwerp. Gisteren presenteerde Hertzberger het voorlopig ontwerp voor het Muziekpaleis aan het Vreden- burg in Utrecht. Het wordt geen glazen kubus, maar een colla- gegebouw.Het Muziekpaleis kan in 2010 klaar zijn. muziek recensie Richard Stekelenburg Concert: Marianne Faithfull. Gezien: 1/7, Paradiso. Amsterdam. Rotterdam - Cirque du Soleil is terug in Nederland. Na vorig jaar Amsterdam al aangedaan te hebben heeft het circus nieuwe stijl zijn tenten opgeslagen in Rotterdam, op de parkeerplaats van Ahoy'. Daar is vanaf vandaag de voorstelling Dralion te bewon deren. De spectaculaire shows vol muziek, zang, dans, theater en acrobatiek van het Cirque du So leil blijven in Rotterdam te zien tot en met 26 juni. Kaartverkoop: 0900-0233. Foto: EPA/Andreu Dalmeu eatermaker Geert van der Velden maakt voorstellingen op EWR/Slachthuisterrein Omstandig verontschuldigt Ma rianne Faithfull zich tegenover Paradiso voor het afzeggen van het concert dat ze hier afgelo pen december al zou geven. Op doktersadvies had ze toen haar hele Europese tour afgebroken. Marianne Faithfull (59) was oververmoeid en moest rust ne men. „Maar hier ben ik dan alsnog", besluit ze monter. Ze is zicht baar uitgerust. Oogt welhaast vitaler dan ooit. En een stuk zelfverzekerder en overtuigen der dan tweeënhalf jaar geleden in het Amsterdamse Carré. Nu is de aanleiding van haar huidige tour ook overtuigender dan toen. Destijds was dat de release van 'Kissin' time', een cd waarop ze nummers zingt die voor haar geschreven wer den door mensen als Beck, Billy Corgan (Smashing Pumkins), Blur en Jarvis Cocker (Pulp), wat een nogal onevenwichtig geheel en dito concert oplever de. Nü is er de cd 'Before the poi son', met daarop opnieuw nummers die anderen voor - en soms mét - haar schreven, maar dit keer zijn dat Nick Cave en PJ Harvey. En die hebben werk geleverd dat Faithfull past als een warme, vertrouwde winterjas. Toch is 'Before the poison' niet de hoofdmoot van het concert in Paradiso. „Ik zit nu 41 jaar in het vak. En ik heb nu zó'n re pertoire, dat het zonde zou zijn om daar niet uitgebreid in te duiken", verklaart ze. Faithfull verkeert deze avond in bloed vorm, zo wordt al gauw duide lijk. Met haar weidse armgebaren en haar Gauloises Blue-gekleur de stem is het theater bij Faith- IN MEMORIAM full nooit ver weg. En vanavond wordt er gespeeld om alles of niets. In die sfeer kan volle overgave ook omslaan in oprechte woe de, zo blijkt halverwege de avond. Een iets te luidruchtige fan zit haar al een tijdje dwars. „Oh, shut the fiick up!", bijt ze hem plotseling toe. „This is MY show, not yours!" Om even la ter intens verontwaardigd het podium af te lopen. „I don't want this..." Gelukkig keert ze terug - geluk kig. Want mooi breekbaar is Faithfull als ze het prachtige Don't forget me' van Harry Nilsson zingt, overtuigend strijdlustig in John Lennons 'Working class hero' - dat ze met gebalde vuist vertolkt. Elke vezel in haar lichaam werkt mee aan een uiterst gepassio neerde versie van 'Incarcera tion of a flower child', een nummer dat Roger Waters haar cadeau gaf. Luchtige nostalgie voert vervol gens de boventoon als ze - sa men met het publiek - 'As tears go by' zingt - 'het nummer waar het allemaal mee begon'. 'Broken English' wordt uitge- serveerd als statement. En na afloop van het destijds gerucht makende Sister Morphine - een nummer dat de Stones met haar schreven - is er een bijna- boetedoening:Ik ben lang bang geweest dat mensen na het horen van dit nummer massaal aan de morfine en co ke zouden gaan. Ik weet nu dat dat onzin is. Het is 'gewoon' een lied - een imaginaire we reld op zich. Maar ik heb zelf wel vaker moeite gehad om fic tie en realiteit gescheiden te houden." Dat nummers als 'The mystery of love' (PJ Harvey) en 'Crazy love' (Nick Cave) zich naadloos tussen de bewezen klassiekers laten voegen, bewijst dat ze in derdaad tot het beste behoren wat Marianne Faithfull opnam. Kan dit concert alsjeblieft inte graal op cd worden uitge bracht? in - Geert van der Velden in op slag verliefd op het ge- 101V. Hij zette vorig jaar voor 'Vjerst een stap binnen in het '-station op het EWR/Slacht- ^jerrein. Een open ruimte ;v*en industrieel karakter. Hij "Meteen de theatrale moge- iden van het pand en kreeg vijf maanden de sleutel om et zijn gezelschap Fields of 'der twee voorstellingen te entfrwege deze maand wordt in $1 keer de voorstelling Exta- tspeeld, die vorig jaar ook 6obn was op het Houtkamp- ?al in Leiderdorp. Fields of ider heeft de afgelopen drie naamgemaakt met voor- JOI«gen die het moeten heb- ;etxvan beeld en beweging. 1 va doet minder ter zake. De- dlvalshoek is niet zo vreemd de wetenschap in het ach- ïofd dat de in Leiderdorp en<hachtige Van der Velden !°0tervormgever van beroep [aJ 1 Extase laat hij zien dat er :nte)ig verschil bestaat tussen :r ude culturen en de huidige Met behulp van ritmische iek en dans werd toen en :n tlog steeds (in het uitgaans- sve a) geprobeerd in een tijdlo- ^jnbegrensde toestand te ko- jpronkelijk maakte Van del en Extase voor het strand oordwijk (dat ging vanwege j edorm niet door) en het park ich,teiderdorp. Nu wordt de stelling naar binnen ver kiest. „Nee hoor, da's geen ld ^1 probleem. Zo'n voorstel- ul^jgroeit steeds verder. In Ex- ïr komt alles samen dat Jnicls of Wonder in de acht afdi Geert van der Velden op de luchtbrug in het soKV-station: „Dit gebouw kan een broedplaats voor kunst worden. Als Leiden het ter beschikking stelt, krijgt de stad er veel voor terug." Foto: Taco van der Eb eerdere producties heeft uitge probeerd. Ik had de voorstelling vorig jaar al ergens binnen in Leiden willen doen. Maar bij de gemeente Leiden was het geld potje leeg en bovendien kon ik geen geschikte ruimte vinden. In de theaters kan ik niet uit de voeten en de Groenoordhal is te groot. Het 50KV-station kwam als een geschenk uit de hemel." Dit gebouw deed vroeger dienst als verdeelstation van energie voor de stad Leiden. Het blijft overeind als de komende jaren het EWR/Slachthuisterrein wordt omgetoverd tot de acht honderd woningen tellende wijk Nieuw Leyden. „Het pand zou een prachtig kunstcentrum kunnen worden", oppert Van der Velden. „Vanwege de open heid en het industriële karakter kan het gebouw veel verdragen: exposities, theater, concerten. Tijdens de Ramadan wordt het zelfs gebruikt als moskee en ligt het vol met tapijten. Het heeft een tijdloze, universele uitstra- ling." Het is een merkwaardig pand. De kelder staat onder water. Er drijven bureaustoelen en lege wijnflessen in. De begane grond is een grote lege ruimte. Van der Velden heeft er een aantal doeken hangen die hij voor Extase gebruikt. Door klei ne bovenramen valt licht naar binnen. Boven deze open ruim te loopt een soort luchtbrug van houten latjes die onder je gewicht mee veren. „Ik hoop dat het behouden blijft voor cultuur. Als ik de vrije hand zou krijgen, zou ik veel jonge kun stenaars hierheen halen. Leiden zou in jong talent moeten in vesteren. Er wordt nu gepronkt met 'de jonge Rembrandt', maar ook toen wist Leiden al geen aanstormend talent vast te houden en vertrok de schilder naar Amsterdam." De tegenwerping dat Leiden in vesteert in het Scheltemacom- plex wuift de Leiderdorper weg. „Zo bijzonder is het niet wat daar gebeurt. Ook in Amster dam, Groningen en Maastricht zijn kunsthuizen die samen werken met universiteiten en musea. Begrijp me goed, het is prima dat het er is. Het moet er ook zijn, maar Paul Koek is in middels een gevestigd theater maker. Het 50KV-station zou een multicultureel platform kunnen worden, een broed plaats voor kunst. Het gebouw staat toch leeg. Als Leiden het ter beschikking stelt, krijgt de stad er veel voor terug." Met zijn theaterplatform Fields of Wonder neemt hij een voor schot op deze woeste ideeën. Na Extase gaat hij ter plekke werken aan de nieuwe voorstel ling Cir Perdu, die voor eind augustus op de rol staat. „Deze productie moet aansluiten op de thematiek van deze wijk. Het gaat over mensen die weggaan en mensen die komen om hun droom te verwezenlijken. De wereld draait door, ook al wor den er huizen gesloopt en nieu we huizen gebouwd. De bezoe kers van Cir Perdu worden langs twaalf plekken geleid, waar telkens iets gebeurt. Twaalf is een mooi getal, want om twaalf uur begint weer een nieuwe cyclus. De dingen blij ven zich herhalen." Als in oktober het eerste huis in het aangrenzende Noorder kwartier wordt gesloopt, wil Van der Velden dat ook met zijn gezelschap theatraal zichtbaar maken. „Ik hoop met Fields of Wonder meer voet aan de grond te krijgen in Leiden. Tot nu toe hebben we meer in Noordwijk gespeeld. Die ge meente lijkt - misschien uit toeristische overwegingen - het belang van kunst en cultuur be ter te beseffen. In Leiden heb ben we alleen Black Boxes II op het meelfabriekterrein ge speeld. maar toen mochten we niet in het gebouw omdat de gemeente met de eigenaar overhoop lag. Het is altijd wat in Leiden. Extase, 14 tot en met 19 juni, 20.30 uur, 50KV-station, Ko ningstraat 48a, Leiden. Op 17 en 18 juni ook om 23.00 uur, met aansluitend swingen. Cir Perdu, 25 tot en met 28 augus tus, 1 tot en met 4 en 8 tot en met 11 september, 20.30 uur, zelfde locatie. Meer informa tie: www.fieldsofwonder.nl De Leidse kunstschilder Fred Hansen is dinsdag op 60-jarige leeftijd overleden. Hij runde ook een galerie annex kunstuit leen aan de Hooglandse Kerk- gracht, De Gouden Eend, waar hij honderden van zijn eigen werken had staan. Hansen was een kleurrijke figuur en een ge dreven kunstenaar die moest schilderen. Hij noemde het zijn lotsbestemming. Fred Hansen was een opmerke lijke verschijning in de stad, de verpersoonlijking van het ro mantische kunstenaarschap, met alle pieken en dalen die daar bijhoren. Er deden vele verhalen over hem de ronde. Over mooie meiden, geld en drank. Dat zou zijn aardse drie eenheid zijn. Verhalen die hij soms zelf de wereld in hielp, gaf hij ooit toe. Mensen zouden daardoor een verkeerd beeld van hem hebben gekregen. „Fred Hansen heeft telkens een andere, bloedmooie meid, hij zuipt zich klem en hij lalt maar wat", zei hij in 1996 in een in terview in deze krant. „Dat mo gen ze denken. Ik hang mis schien de clown uit. Maar het laat me onaangetast. Ze mogen de clown Fred Hansen zien. Maar de hofnar nooit. Dat be waar ik voor de mensen van wie ik echt hou. Mensen die weten dat ik de boel met mijn schil derkunst niet belazer. Dat ik ge dreven ben en dit bijna niet te dragen is." Hansen omschreef zijn werk als spiritueel realisme. De voorstel lingen waren vrijwel altijd figu ratief. Vrouwelijk naakt was een favoriet onderwerp van hem. Hij had geen behoefte om een jurk of een jasje op het doek te zetten. „De mens is het meest fantastische kunstwerk", zei hij vijf weken geleden nog in deze krant. „Zelden of nooit heb ik zoiets verschrikkelijks en tege lijkertijd zoiets moois gezien." Fred Hansen 1945-2005 De meningen over zijn werk lie pen uiteen. Bewonderaars noemden zijn magisch realisti sche voorstellingen fantastisch, anderen vonden het pure kitsch of veel te zoetig. Zijn werk bracht hem geen grote bekend heid buiten de Leidse regio. „Ik had ook een gevierd kunstenaar kunnen zijn, maar ik heb voor het spirituele gekozen. Dat heeft voor mij meer waarde dan beroemd zijn." Als Hansen schilderde was hij niet te stoppen. Hij noemde het zijn lotsbestemming. „Ik heb eens 24 uur achtereen op het Requiem van Verdi geschilderd. De voorstelling werd gediri geerd door de muziek. Ik kwam in een bepaalde trance. Ik werd de Godheid zelf." Als hij zo obsessief bezig was had hij het gevoel dat iemand zijn hand leidde, vertelde hij. „Dan sta ik verschrikkelijk te lij den. Maar ik moet wel. Als je een ei van driehoog naar bene- den laat vallen spat het op de grond uit elkaar. Ik spat ook uit elkaar. Maar op het doek. En wat mij overkomt is een eeuwig^ vallen. Ik val maar en ik val maar. Het houdt niet op. Toch ga ik door. Al zou de dood in treden na het maken van zo'n doek. Ik ben namelijk niet bang voor de dood. Je lichaam is te vergelijken met een auto die je van A naar B brengt. Als de auto is versleten of kapot gaat. stap je uit. En dan komt er wel weer een ander voertuig voor je geest." Hansen sprak in interviews va ker over de dood. „Ik denk wel eens: nu neem ik een half jaar rust. Ga ik lekker naar Surina me om uit te rusten. Maar dat hou ik niet vol. Ik ben als een balletje dat door de straal van een fontein telkens omhoog wordt gestuwd. Af en toe denk ik: effe doodMon ik maar een maandje of zo even dood zijn." Maar Fred Hansen móest schil deren. Telkens weer een ander doek, terwijl hij al honderden werken had staan. „Wie schil dert, is niet belangrijk", zei hij. „Je geeft schoonheid door. Ik ben al tevreden als ik tegen het eind van mijn leven een haar licht in de wereld heb ge bracht." Hansen is nagenoeg in het har nas gestorven. Hij zei het zelf tien jaar geleden al in deze krant. „Een kunstenaar sterft schilderend. Ik sterf schilde rend." Jan Rijsdam

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15