een geld yoor muziek op scholen F REGIO 'Huys te Warmont moet eldorado voor vleermuizen blijven' reparatie van zonnepanelen R3 em Goede generale voor feestelijke 35ste editie Leiderdorpse avondvierdaagse „eiderdorpers willen galerie in voormalig Katwijks VW-gebouwtje Voorschoten betaalt mee aan beeldentuin in heemtuin outkamp Leiderdorp Besluit ASC vóór maart volgend jaar Braderie verkast |n Zoeterwoude ioeterwoude - De Zoeter- youdse braderie is dit jaar voor ?e verandering op de Dorps traat en de Dr. Bouwdijkstraat, laarbij doet het dorpsplein jienst als terras. Aan het evene- lent, op woensdag 15 juni, ien 65 standhouders mee. Het :ende televisieautootje Brum lent de braderie om 14.00 Een kraanwagen staat klaar liefhebbers in een bakje oog te hijsen voor een uit- Icht over de polders. Kinderen en de draaimolen in, pony jden, zich laten schminken of iuwtje trekken. lingomiddag bij ie Rijntamboers ter wou de - Drumfanfare Rijntamboers uit Zoeter- mde houdt zondagmiddag ;n bingo in De Eendekooi aan jt Kooikersplein. Het spel lurt van 14.00 tot 16.00 uur. >r meer informatie: 06- 151765. vrijda0 3juni 2005 Recordaantal rosse vleermuizen in oude beuk op Warmonds landgoed l JP Een rosse vleermuis. Foto: internet door Judy Nihof vervolg van voorpagina warmond - Onderzoekers van de Universiteit Leiden hebben in het bos Huys te Warmont een enorme kolo nie rosse vleermuizen ontdekt. In een 150 jaar oude beuk telden de onder zoekers de afgelopen maand 157, daarna 192 en gisteren zelfs 199 vleer muizen van deze soort. „Een absoluut record voor heel Nederland", aldus biologe Anne-Jifke Haarsma, specia list op vleermuizengebied. „Rosse vleermuizenkolonies bestaan meestal uit zestig tot negentig dieren", aldus Haarsma. Vier jaar geleden trof zij in hetzelfde bos alleen een kleine kolo nie aan. „We maakten ons toen zelfs nog een beetje zorgen." Landgoed Huys te Warmont staat be kend om zijn vleermuizen. De dieren zitten graag in oude, levende bomen en daar zijn er veel van in het bos aan de Herenweg. In Huys te Warmont komen zes vleermuissoorten voor. De rosse vleermuis, met zijn rode vacht, is het talrijkst. Sinds een paar maanden doet Haars ma, samen met de studenten Nienke Elzinga en Carolien van der Graaf, weer onderzoek op het Warmondse landgoed. Aanleiding is deze keer het feit dat de beheerder van het land goed, de stichting Zuid-Hollands Landschap, bezig is met een nieuw beheersplan voor het bos. Er staan grote veranderingen op stapel. Haars ma: „Het leek ons handig om te kij ken waar vleermuizen zitten, zodat het Zuid-Hollands Landschap daar mee in de toekomst rekening kan houden. Van de stichting kregen we daarvoor alle medewerking." De onderzoekers spoorden vleermui zen tijdens hun winterslaap op met een speciaal ontwikkelde endoscopi- sche infrarood camera, die werd be vestigd op een tien meter lange stok. Vanaf het voorjaar namen zij de vleer muizen ook waar met behulp van ap paraatjes die de onhoorbare geluiden die de diertjes maken, omzetten in hoorbaar geluid. In totaal ontdekten de onderzoekers tien bomen met rosse vleermuizen. In een grote holte in een 150 jaar oude beuk zaten veruit de meeste. Haarsma hoopt dat de stichting Zuid- Hollands Landschap de onderzoeks resultaten betrekt in haar toekomst plannen. „Dan kan het landgoed tot in lengte van jaren een eldorado voor vleermuizen blijven", aldus Haarsma. Zo is het volgens haar belangrijk dat de bomen rondom de beuk waarin de enorme kolonie zit, blijven staan. Komt de boom teveel in de wind te staan, dan verandert het klimaat in de holte en wordt deze als verblijfplaats minder aantrekkelijk. „Bovendien ontstaat dan het risico op stormscha de en dat zou zonde zijn. Ook moet rekening worden gehouden met het feit dat de beuk een keer kapot gaat. Het is van belang om een boom met dezelfde kenmerken als deze beuk, al vast te laten staan." De onderzoekers hebben daarom alle 880 laanbomen in Huys te Warmont geïnspecteerd op gaten of spleten. „We hebben nu goed inzicht welke bomen momenteel eigenschappen die overeenkomen met deze super- beuk en welke bomen deze eigen schappen in de toekomst zullen heb ben." Volgens een woordvoerder gaat de stichting Zuid-Hollands Landschap bij het maken van beheersplannen al tijd af op eigen onderzoeken en stu dies als die van Haarsma. „Wij nemen nooit maatregelen die vleermuizen zouden kunnen verstoren. Dat mag niet eens: vleermuizen zijn bescherm de dieren. We richten ons juist op het stimuleren van vleermuizenkolonies. Dat doen we onder meer door op veel landgoederen nestkasten op te han gen." .eiderdorp wil geen 60 mille bijdragen oor Loman Leefmans eiderdorp - Muziekles op de laatselijke basisscholen. Dat iras een van de speerpunten an de onlangs opgerichte Ver- niging Muziekonderwijs Lei- Cdorp (VML). Het gaat er iralsnog niet van komen rant wethouder MacGillavry eeft er domweg het geld niet oor. „Ze vragen 60.000 euro n die ruimte heb ik niet. Het an dat de gemeenteraad het edrag beschikbaar stelt, maar at gaat dan ten koste van iets nders. En dan nog is het pas er januari 2006 beschikbaar." let een streep door de reke- ing van VML dat de laatste jd enthousiast nieuwe initia- even ontplooide. „Het zou iet goed zijn om een aan vee jaar te moeten wachten, lat komt de continuïteit van et muziekonderwijs niet ten oede", aldus bestuurslid Ma- eke Eikenboom. Ie vereniging zag eind vorig ar het levenslicht toen bleek at de bestaande muziek- chool Rijnakkoord door de - emeente werd opgeheven, eiderdorp wilde af van de larlijkse subsidie van drie ton an de muziekschool, zelfs als e 'liquidatie' door afkoop- ommen en wachtgeldregelin- en boven het miljoen zou uit- omen. lm muziekonderwijs in Lei erdorp te behouden, stelde ML zich twee doelen. Op de erste plaats het organiseren an groepslessen voor kinde in en jongeren, het liefst in e Muzenhof waar ook de voorganger zetelde. Met als verschil ten opzichte van Rijn akkoord dat het lesgeld kos tendekkend moest zijn. Inmiddels heeft de vereniging - onlangs omgedoopt tot stichting Muziekonderwijs Lei derdorp (MOL) - 130 aanmel dingen binnen. De stichting hoopt docenten van Rijnak koord over te kunnen nemen waardoor de gemeente zich minder in de schulden hoeft te steken op het punt van de wachtgeldregelingen. De twee poot van MOL is het regelen van algemene muzika le vorming op de plaatselijke basisscholen. Daarvoor hoop te het nieuwe initiatief op een gemeentelijke bijdrage van 60.000 euro subsidie. Komen de zondag presenteert VML zich voor het eerst met een muzikaal evenement. Tussen 13.00 en 17.00 uur staan ver schillende optredens en work shops op het programma in de Muzenhof. Dat moest de sym bolische doorstart van mu ziekonderwijs in Leiderdorp worden. De benodigde 60.000 euro ziet MacGillavry er echter niet van komen. VML doet deze week in een brief aan het gemeente bestuur en raadsleden toch een dringend beroep om de plaatselijke politiek. „We wil len op zo kort mogelijke ter mijn de voorbereiding van de lessen kunnen starten", zo schrijft het VML-bestuur. Tij dens de raadsvergadering van aanstaande maandag wordt duidelijk of de nieuwe muziek organisatie alsnog op steun kan rekenen. "KüSïSfgi0 V" - - - - V i' - leiderdorp - De 34ste editie van de Leiderdorpse avondvierdaagse eindigde gisteravond met een feestelijke intocht op de Grotiuslaan. De 1333 lo pers, hoofdzakelijk basisscholieren, werden door begeleidende ouders aangevuld tot een sliert van bijna 2000 wandelaars. Het totaal overtrof de deelname van vorig jaar met ongeveer honderd. Een stijgende lijn, maar dat haalt het nog niet bij de circa 2500 lopers die beginjaren negentig bij het evenement betrokken waren. Organisator Hans van der Windt van korfbalclub Velocitas vond het opmerkelijk dat steeds meer scholen, net als in het verleden, groepsgewijs optrokken. „Ze begin nen het weer op te pakken. Een aantal scholen had de verantwoordelijkheid de laatste jaren naar de ouders verschoven, maar dat lijkt te worden terug gedraaid en daar zijn wij gelukkig mee." Van der Windt en zijn mede-organisatoren kijken nu al uit naar de jubileumuitgave van 2006. Dan is het de 35ste keer. „We gaan uiteraard nu nog niet ver klappen wat we van plan zijn, maar waarschijnlijk komen we met een speciaal thema. De avondvier daagse krijgt in ieder geval een feestelijk tintje." Foto: Mark Lamers fttwijk/leiderdorp - In het ormalige VW-gebouw bij de ïurbaak in Katwijk komt mo- lijk een galerie met een win- ltje waar spullen over Katwijk irden verkocht. De gemeente in gesprek met een echtpaar t Leiderdorp dat zich met de- plannen heeft gemeld. Hoe wel het bestemmingsplan voor dit pand alleen kantoordoelein den toestaat, wil de gemeente vrijstelling voor kleinschalige detailhandel verlenen. Ook de VW verkocht toeristische en cadeau-artikelen in de winkel. De gemeente en de mogelijke huurders onderhandelen nog over de huurprijs, benadrukt Leiderdorper R. de Boo. „Het is dus nog niet gezegd dat het al lemaal doorgaat." Bovendien moeten hij en zijn vrouw O. de Boo-Hoost als beginnende on dernemers nog het nodige re gelen. De Leiderdorpers zijn zelf geen kunstenaars, maar zouden in het pand werk van anderen willen verkopen. De Boo denkt voor het winkeltje bijvoorbeeld aan boeken en an sichtkaarten over Katwijk. Zon der de mogelijkheid van be perkte detailhandel is de galerie niet rendabel te maken, denkt hij. ilDEI Van dakterras tot volkstuin. Tientallen particulieren en instellingen heten u op zaterdag 11 juni welkom in hun tuin. •erdorp - In de heemtuin in het Leiderdorpse park de Lloutkamp komt een beelden- in. Dat is althans het plan van plaatselijke commissie nstzaken Leiderdorp die deze eek een jaarverslag over 2004 jtbracht. '•ihalve de beeldentuin buigt commissie zich komend sei- en over een beeldengalerij bij nieuwe parkpromenade, de j ute tussen Winkelhof en ,x nthorst. Daarnaast wordt het y lenbaar kunstbezit in Leider- j irp uitgebreid met kunstwer- n n in de nieuwe wijk Driega- inbrug, in het zogeheten W4- y bied en tussen de opgeknap- schansen en dreven, jj i meeste kunstweken worden i, taald uit de zogeheten 1-pro- li nts-regeling. Dat is het voor- -t hrift dat 1 procent van het [t luwbudget aan openbare iinst moet worden besteed. In el gevallen betaalt de provin- 1(e mee. Alle genoemde voor puien worden binnenkort sa- i; engevat in een beeldenplan p it nog dit jaar uitkomt. De Leiderdorpse commissie kunstzaken bestaat uit vijf le den: twee kunstenaars, een ste denbouwkundige (allen uit Den Haag) en twee Leiderdorpse le den en dat alles onder leiding van burgemeester Zonnevylle. De commissie houdt zich be halve met de selectie van kun stenaars ook bezig met de be geleiding van nieuwe projecten. Het beeld op de rotonde (Erica laan/Hoogmadeseweg) vormt het hoogtepunt van wat de commissie afgelopen jaar reali seerde. Een paar andere projec ten kwam niet tot een goed ein de. Het idee voor van vier glazen dakkoepels van ontwerper Joost van Santen voor de nieuwe Kastanjelaanschool ging niet door. Dat komt doordat de ver plaatsing van de school nabij de A4 op losse schroeven staat. Iets dergelijks deed zich bij de koningin Julianaschool voor. Jet Crielaard ontwierp zes panelen maar aangezien de basisschool niet wordt uitgebreid, is ook dit plan afgelast. In de UIT van donderdag 9 juni vindt u een lijst met deelnemers en plattegrond. Toegang tot de tuinen is gratis. Kijk op: uiuiui.leiclschclagblcid.nl Sinds het vertrek van de VW naar de Voorstraat vorig jaar staat het gebouw leeg. De ge meente had het plan om een deel van het pand in te richten als informatiecentrum over de kust. Maar dat idee gaat niet door, nu de gemeente daarvoor geen subsidie heeft gekregen. oecstceest - Er komt deze raadsperiode - dus voor maart 2006 - een besluit over de ver huizing van de Oegstgeestse sportvereniging ASC. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens de gemeenteraadsvergadering. Ondanks het feit dat coalitie partijen WD en Leefbaar Oegstgeest in deze kwestie lijn recht tegenover elkaar staan, onderstreepte fractievoorzitter Huizing van de liberalen gister avond dat niet nog ellenlang kan worden doorgediscussieerd over een mogelijke nieuwe lo catie van de club. Als het aan de WD ligt, wordt het voetbalter rein volgebouwd met wonin gen. De leefbaren willen daar echter niets van weten. Oppositieleider Klaver (PrO) wilde weten hoe de twee coali tiepartijen dit probleem gaan aanpakken. In het nieuwe raadsprogramma. dat na het vertrek van PrO is geschreven, staat de kwestie ASC in zijn ogen 'nogal zwak' vermeld. Gemeente beval slecht opererende panelen aan voorschoten - Het was een wervende campagne die de gemeente Voorschoten voerde. Iedereen die tussen 1999 en 2001 zonnepanelen op de wo ning plaatste, kreeg een vette subsidie van de plaatselijke overheid. Nog geen vijf jaar na aan schaf zitten de Voorschotenaren die zich lieten overhalen met de brokken; dure reparaties zijn nodig om de zogeheten omvormers te herstellen. Volgens het Platform Duurzaam Voorschoten heeft de gemeente nu een plicht om de getroffen plaatsgenoten te helpen. Dat vindt de gemeente ook. Het had toch zoveel voordelen. Een milieuvrien delijke energievoorziening, zonder Co2-uitstoot die ook nog eens lang meeging. Dat stelden de gemeente Voorschoten en het EWR (inmiddels overgenomen door Nuon) in het vooruitzicht. Nu blijkt dat de voorgestelde levensduur van wel twintig jaar aanmerkelijk korter is. De zogeheten omvormers, van de merken Phillips en NKF, die achter op de Shell-panelen zitten, vertonnen ku ren onder invloed van temperatuursschomme- lingen. Aanpassing kost 150 euro per paneel en dat pas drie tot vijf jaar na aanschaf. „We voelen ons moreel verplicht daar iets aan te doen", zegt woordvoerder Broekstra van de ge meente Voorschoten naar aanleiding van de brief van het genoemde platform. „Als de gemeente iets aanbeveelt, mag je kwaliteit verwachten. Wij hebben Shell, Nuon en Eneco, dat de panelen plaatste, gevraagd om in overleg met een oplos sing te komen. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356493. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: redactie.ld@hdc.nl Bij de heemtuin in het Lei derdorpse park De Bloe- merd in Leiderdorp wordt zon dagmiddag tussen 15.00 en 17.00 uur een excursie gehou den door leden van het Milieu Educatief Centrum. Voor meer informatie: www.natuureduca- tie.nl Op het Amaliaplein in Leider dorp, achter het zwembad De Does, wordt zondagmiddag de derde editie afgewerkt van het plaatselijke beachvolleybal- toernooi. Informatie: www.ou- dedorp.nl De 'aanschuiftafel' staat ko mende donderdag (9 juni) weer opgesteld in gebouw Dwars&zo in het Leiderdorpse park De Bloemerd. De aanschuiftafel is een initiatief het de stichting Vrouwen Overleg Leiderdorp en is bedoeld voor vrouwen die bij een gezamenlijke maaltijd willen aanschuiven, tussen 18.00 en 21.00 uur. Voor infor matie: 071-5280921. Overbelasting, stress of sport blessure? Aan de Leiderdorpse Roerdompstraat 4 is een nieu we praktijk voor massage ge opend door Marina Klein. Voor informatie: www.kleinmassage- .com •Een tuinmarkt die wordt ge opend door de plaatselijke har monie. Die staat dit weekeinde op het programma langs het Tuinpad nabij zwembad Het Wedde in Voorschoten. Speur tochten, ponyrijden en rondlei dingen staan ook op het pro gramma. Het evenement maakt deel uit van de festiviteiten rond het 50-jarig bestaan van Volkstuinders Vereniging Voor schoten. I

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13