KOFFIEPRIJS VERHOGING? JCOFFIE OUDE PRIJS! Toestel Onur leeg terug naar Antalya Arrestatie na fatale vechtpartij Wij hadden ook graag Jen referendum gehad' A/ij houden de koffieprijs laag. H Alleen bij Vomar kunt u Stieze week nog profiteren van °p| de oude lage prijzen. Dus: ar Europese grondwet door kiezer verpletterd Kabinet zeer teleurgesteld Zeer late bezorging krant ERA OPEN HUIZEN ROUTE Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 2 juni 2005 Pioenrozenkweker moet het in zes weken verdienen Bouwvakkers chdagblad.nl wachten keurig tot na het examen Muziektheater Superville in Leids Scheltema Sombere dag I Duits begrip voor Nederlands 'nee' r Wilfred Simons en/noordwijk - De Duit- zijn 'vemaggeld', zegt de tse mevrouw Müller in bdpaviljoen 'Strandje van n' in Noordwijk Zij hadden best in een referendum de Europese grondwet wil- Stemmen. „Wij Duitsers ;en wel betalen, maar mee- en mogen we niet. Onge- feld was het ook in Duits- II 'nee' geworden, precies f s in Nederland met een irderheid van 60 procent. Wisten onze politici ook daarom heeft de Bundesrat besluit zelf genomen." begrip voor het Nederland- lee' is groot aan de Konin- IVilhelminaboulevard in irdwijk. De oosterburen e i geen verschil tussen de na- N<ale onvrede en die in eigen (gHet sentiment dat Neder- i in zijn greep heeft, wordt 1+ net zo gevoeld, zeggen ge doneerde Hubert Polt uit eidnland-Pfalz en zijn vrouw, daar is het gat tussen kie- en gekozenen groot en [heerst het gevoel dat de lsAici geen antwoorden heb- (Ajop de angsten van de be- oidng. Met 'nee' maakt Ne- Lejmd zich in hun ogen niet Zelf hadden ze niet gestemd. dikere zin is Nederland al gevorderd met hervor- gen dan Duitsland, meent ;chtpaar Müller-Knufmann rankfurt. „Jullie houden tenminste een referendum, bij jullie leeft de discussie erover. Wij Duitsers weten niets van de Europese grondwet. Natuurlijk, alles is te lezen op internet, maar als het niet leeft, zoek je die sites niet op." Toch spelen in Duitsland dezelfde discussies als in Nederland. „De Turkse toetreding, de dure 'teuro', de angst voor dominantie uit 'Brussel' en voor goedkope ar beid uit Oost-Europa, het afkal ven van de sociale voorzienin gen", somt Hubert Polt zijn zorgen op. „Een nieuwe bril wordt niet meer vergoed", klaagt zijn vrouw. „En wij, als gepensioneerden, krijgen geen compensatie voor de gestegen prijzen. Ambtenaren krijgen een toeslag, wij niet." De euro heeft Nederland duur gemaakt, vindt Polt. Hij kan vergelijken, want hij komt hier al sinds de jaren zestig. „We be taalden laatst 35 euro voor twee pizza's en twee biertjes." Maar in Italië is het precies hetzelfde. „In Süd-Tirol, waar we in het najaar altijd heengaan, is het net zo.duur." De tegenwerping dat zij toch maar mooi twee buitenlandse reizen per jaar kunnen betalen, wekt onbegrip. „Ik ben astmatisch", zegt me vrouw Polt verontwaardigd. „Ik heb zuivere lucht nodig! Wij gaan naar Noordwijk en Süd- Tirol voor het Klima, voor onze gezondheid en niet zomaar voor onze lol." Pagina Uitslagen Referendum (advertentie) Voordeelmarkt COMMENTAAR op" REFERENDUM jJt maar eens het goede ,wefvvs: Europa leeft! De hoge ugomst bij het referendum van B iren levert het overtuigende ndjjs, dat de Nederlandse kie- onverschillig staat te- jver de Europa zaak. Het is winst dat na een levendige liacampagne ruim 60 pro- van de bevolking de gang de stembus heeft gemaakt, sfrmee is de opkomst bij de v^te verkiezingen voor het opees Parlement tal overtroffen. Het rendum heeft zijn ambewezen. 1 uitslag betekent noUverplettcrende ne- aag voor het ja- ip, die aan duidelijkheid s te wensen overlaat. Neder- n dl verwerpt de Europese Srajidwet en dat legt opnieuw diepe kloof tussen de poli- topj en bevolking bloot. Waar dan tweederde van de Ne- landse Kamerleden achter de opese grondwet staat, wijst (Yj^derde van de bevolking de lf. Politici hebben niet in de "dijn gehad dat het tempo van Juropese samenwerking voor Nee tegen Europa de meeste kiezers veel te hoog ligt. De tegenstanders van de Europese grondwet hebben - met een geringer budget - een sterkere campagne gevoerd dan de voorstanders. Het nee-kamp speelde daarbij in op valse sen timenten door bijvoorbeeld te suggereren dat de Europese grondwet dierenmishandeling zou toestaan. Maar ook de voor standers gaan niet vrijuit. Door hel en verdoemenis te prediken, speelden zij de nee-cam pagne in de kaart. Het is geen ramp dat de kiezer de Europese grondwet heeft verwor pen. Het licht gaat niet uit en er zal geen oorlog uitbreken. Wel zullen kabinet en Tweede Kamer het vertrouwen bij de burger in de Europese Unie moeten herstellen. Zo zul len zij beter moeten uitleggen wat de voor- en nadelen zijn van een eventuele toetreding van Turkije. Zo lang dat niet is ge beurd, kan de Europese grond wet maar beter even in de koel kast. Hugo Schneider Feest bij de SP in Amsterdam. De socialisten vierden in Artis de verpletterende afwijzing van de Europese grondwet. Foto: ANP/Marco Okhuizen den haag/gpd-anp - Nederland heeft gisteren met een overwel digende meerderheid 'nee' ge zegd tegen de Europese grond wet. Op basis van alle getelde stemmen is de uitslag van het referendum 6i,6 procent tegen en 38,4 procent voor. De op komst is uitgekomen op 62,8 procent. Het kabinet zal het voorstel voor de grondwet nu in trekken, kondigde vice-premier Zalm aan. Officieel is de uitslag nog niet helemaal compleet, omdat ook nog de Nederlanders in het buitenland die per brief hebben gestemd, moeten wor den meegeteld. Een meerderheid van CDA en PvdA had vooraf al aangegeven dat zij de uitslag zullen respec teren als minstens 30 procent van de kiezers zou komen op dagen. WD, D66, GroenLinks, SP en LPF hanteerden vooraf helemaal geen drempels. Bij de Europese verkiezingen van vo rig jaar kwam nog 39,1 procent van de kiezers opdagen. Daarmee is Nederland na Frankrijk het tweede land in de Europese Unie dat de grondwet afwijst. In Frankrijk stemde 56 procent van de Idezers tegen. Premier Balkenende sprak van een 'niet mis te verstaan sig naal' van de kiezer. De regering is 'zeer teleurgesteld' maar zal de uitslag voluit respecteren, verklaarde hij. De premier ziet de uitslag niet als een motie van wantrouwen tegen zijn regering. Balkenende gaf ook aan op wel ke punten zaken voor Neder land bij de EU zullen moeten veranderen: het verlies aan soe vereiniteit, het tempo van ver andering en de financiële bij drage. „Daar zal Europa rekening mee moeten houden." Volgens vice- premier Zalm (WD) zal hij al komende week aandringen op een lagere bijdrage van Neder land aan de EU. „We betalen te veel, dat is het eerste wat ik ga zeggen." Balkenende vindt ove rigens dat de andere Europese landen de goedkeuringsproce dure van de grondwet moeten afronden, 'zodat we weten hoe andere landen ervoor staan.' Het onafhankelijk Kamerlid Geert Wilders, een van de aan voerders van de nee-campagne, noemde Balkenende 'een slecht verliezer'. „Ik ben blij dat de kiezers de elite in Den Haag een poepie hebben laten ruiken," verldaarde hij. Wilders vindt dat het 'kabinet nu zijn biezen moet pakken'. Vandaag dient hij daartoe een motie van wan trouwen in. Ook andere partijen in het nee kamp reageerden opgetogen. LPF-kamerlid Herben zei ont zettend blij te zijn dat de kiezer 'nee' gestemd heeft, ondanks een 'Berlusconi-achtige propa- ganda-campagne van het kabi net'. Partijen die voor de grondwet waren waren geschokt. „Het ja- kamp heeft verloren, dat is ont zettend balen," aldus Groen links-fractievoorzitter Halsema. D66-leider Ditrrich 'neemt de uitslag heel serieus'. De Kamer debatteert vandaag met de regering over het refe rendum. Minister Peijs van Verkeer haakte eerder op de dag al aan bij de scepsis onder kiezers. Zij vreest dat de EU onbeheersbaar wordt als er nog meer landen toetreden. Met Turkije erbij wordt de Unie 'ongelooflijk groot', liet zij weten. Europees Commissaris Neelie Kroes vindt dat er maar een uit weg is in de huidige situatie: voorwaarts met Europa. „Euro pa kan zich niet permitteren achterover te leunen: de con currenten in de wereld gaan ge woon door", zei de Nederland se eurocommissaris woensdag. De WD-politica herkende zich in de oproep van premier Bal kenende, dat de andere EU-lan- den nu echt iets moeten doen aan de hoge EU-bijdrage van Nederland. „Een heel redelijk verzoek in mijn ogen", zei de eurocommissaris. Het is voor het eerst dat in Ne derland een landelijk referen dum is gehouden. Pagina's Referendum Door een omvangrijke techni sche storing wordt de krant vandaag veel later dan gebrui kelijk bezorgd. Hiervoor bieden wij u onze excuses aan. De directie Agent mocht in huis geen wapen Hilversum - De hoofdagent van het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) die op 16 april zijn gezin en zichzelf in Hilver sum doodschoot, had geen toe stemming om zijn dienstwapen mee naar huis te nemen. Dat geldt ook voor een verkrach tingszaak, waarin een KLPD- agent in Leeuwarden wordt ver dacht van het bedreigen van zijn vrouw met zijn dienstwa pen. Dit blijkt uit de documen taire 'Foute Agenten' van het televisieprogramma Zembla dat vanavond wordt uitgezonden. Knokpartij aan boord vliegtuig schiphol - Een hevige vechtpar tij heeft dinsdagavond de lan ding van een toestel van Austri an Airlines op Schiphol ernstig in gevaar gebracht. Twee broers uit Oostenrijk hadden zo'n erge ruzie, dat het cabinepersoneel hen niet meer in toom wist te houden en zich niet meer kon den richten op de landingspro cedure. Een woordvoerder van de marechaussee op Schiphol zei dat het om een „uiterst ge vaarlijke situatie ging". „Passa giers moesten de bemanning tijdens de landing te hulp schieten om de twee mannen in bedwang te krijgen. Er heers te daardoor grote paniek en wanorde tijdens de landing." Vaccin effectief tegen gordelroos Washington - Een experimen teel vaccin is in een Amerikaans onderzoek effectief gebleken te gen gordelroos. De resultaten van het onderzoek zijn vandaag verschenen in The New Eng land Journal of Medicine. Het experimentele vaccin bleek het optreden van gordelroos met iets meer dan 50 procent te ver minderen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Duizenden lopen in IJmuiden stille tocht eindhoven/anp - Het toestel van de Turkse maatschappij Onur Air dat gisteren op Eind hoven Airport brandstof lekte, is even voor half zes leeg ver trokken naar Turkije, naar An talya. Dat gebeurde met in stemming van de luchtvaartin spectie, het een woordvoerder weten. Het toestel stond kort voor het middaguur op het platform met draaiende motoren toen er brandstof uit een van de vleu gels lekte. Directeur De Boer van de luchthaven zag dat van uit zijn kantoor. De Inspectie Verkeer en Waterstaat stuurde onmiddellijk drie inspecteurs voor onderzoek. Een nadere in spectie wees uit dat een brand- stofklepaansluiting kapot was. Het probleem zat in de elektro nica in het vliegtuig die moet zorgen voor de verdeling van de brandstof in de vleugels. De oorzaak van die storing is nog niet vastgesteld en zal ver der worden onderzocht, aldus de inspectie. De 138 passagiers aan boord liepen geen gevaar. Het toestel was voorzien van ribbels op de vleugels waardoor de brandstof niet bij de hete motoren kon komen. De reizigers, die zonder proble men het toestel konden verla ten, vlogen in de avond via Schiphol, na een bustocht daar heen, alsnog met een Onur- vlucht naar Turkije. Er gelden geen extra maatregelen. „Er geldt een verscherpt toezicht en dat blijft zo", aldus de woord voerder van de inspectie in Den Haag. Na contact met de Turkse luchtvaartautoriteiten hebben die naar zijn zeggen voorgesteld om het gestrande toestel zon der passagiers terug te laten ke ren naar Turkije, als dat qua technische veiligheid verant woord was.„Daarmee hebben we ingestemd", aldus de woordvoerder. door Jacob van der Meuten IJmuiden - De politie heeft gis teren een 33-jarige Haarlemmer aangehouden die wordt ver dacht van betrokkenheid bij de vechtpartij die zondagnacht IJmuidenaar Peter Poelarends het leven kostte. De arrestatie gebeurde een uur voor aanvang van de stille tocht voor Poela rends, waaraan naar schatting 2000 mensen deelnamen. De politie is uiterst terughou dend in de informatievoorzie ning over de verdachte omdat rond de zaak erg veel emoties spelen, aldus woordvoerder A. Ellwanger. Wel vindt hij dat de aanhouding relatief snel is ge beurd. „De vechtpartij was in de nacht van zondag op maan dag. Op woensdag hebben we een verdachte. Het kan altijd sneller, maar we moeten wel eerst de feiten op een rijtje heb ben." De arrestatie werd aan het eind van de stille tocht bekend ge- (advertentie) 4 juni 2005 MAKELAAR ED maakt door loco-burgemeester Hans Romeyn. Het nieuws werd door het publiek met ge juich ontvangen. Romeyn hield een korte speech waarin hij duidelijk maakte dat ook hij zich heel veel zorgen maakt over het geweld in de gemeente Velsen. Een initiatief van acht IJmui- dense horecaondernemers om zaterdag uit protest tegen het uitgaansgeweld massaal de deuren dicht te houden, is in de loop van gisteren terugge draaid. De stille tocht van een uur ver liep gisteravond zonder enige wanklank. Na een minuut stilte sprak onder meer een tiener meisje enkele woorden. „Mijn moeder en ik zijn vanuit Am sterdam naar IJmuiden ver huisd vanwege zinloos geweld. Tot afgelopen zondag dacht ik dat je hier veilig kon uitgaan." J&, ik neem een vaat 1 kwartaalabonnement en ontvang J de eerste 2 weken gratis! J Ik betaal: G automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam: C*"°T I Adres: 1 Postcode: I I Plaats: J Telefoon: 1 Geboortedatum: I e-mail: I Bank/giro" Uil* :etung^ nd bij ufKuiti» Stuur deze bon op m een ongefrankeer- de envelop naar Leidsch Dagblad, t av afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) rhdc nl of surf w.leidschdagblad.nl. vindt u nadere Informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch XA Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1