I Geen hoop meer voor grondwet iel ouders betalen identen te weinig ^meer dan 50.000 lichten over examen Eén op de tien Irakese artsen stopt Moeder Savanna voelt zich haar hele leven al slachtoffer ren in Sassenheim uren lit uit vrees voor miltvuur Nee-stemmers slaan onoverbrugbare kloof Afperser in de boeien Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 31 mei 2005 Scheltemacomplex tien dagen in teken van De Superville Quick Boys rekent op een nederlaag tegen Oranje Overwegend droog ldH&| w 15/16° 12/3 IOSSI NUMMERS 1,20 ZATERDAG 1,70 IEIM - Een geheimzinnig heeft de omgeving van jn in Sassenheim enkele I zijn greep gehouden. II hield de politie er re- mee dat een 'poeder- jond het middaguur be- jij D-Reizen boven dro- pirx, de gevreesde milt- tterie bevatte. Pas 's bleek na laboratorium- p dat er geen sprake was van miltvuur of anthrax. Veiligheidshalve had de politie na de melding de Haven afgezet met roodwitte linten. Ook een ontsmettingsploeg kwam snel in actie, geheel volgens het draaiboek dat dateert uit de tijd dat dit soort poederbrieven schering en inslag was. Tevens ging het plaatselijke postkan toor aan de Hoofdstraat uit voorzorg enkele uren dicht. g/gpd - Een kwart van bnende studenten krijgt Ég financiële steun van pers. Dat blijkt uit een lek dat in opdracht van (idelijke studentenvak- SVb gehouden is onder honderden studenten in jderland. Iste ouders zijn verplicht el van de studiekosten 1 kind op zich te nemen. 1 ze worden geacht te l hangt af van hun iacht. Hun bijdrage heeft [ffect op de berekening studiebeurs van de stu it dat heel wat ouders hen berekende bedrag ien of willen betalen, •n minder, of betalen in een andere vorm, ild met een nieuw loenen, boeken of een In totaal is dat in tgedrukt altijd minder ouderlijke bijdrage", Kscl vi ■hu 1 itG/GPD - Op de eerste de tweede examen- ieft het aantal klachten iks binnen is gekomen ische grens van 50.000 eden. Een kleine te- r voor het eindexamen- ibureau, dat op minder had gerekend. Een Ier is dat dit jaar bedui neer vmbo'ers het Lan- [ktie Komitee Scholieren te vinden. Zij hadden het nodige te moppe- sr hun examen Duits, iedewerkers van Laks n de jaarlijkse klachten een beetje in te dam- Op internet moeten i voor het eerst op een il formulier worden inge- lat dubbele of gemak- i meldingen zou 'filte- lij Laks verwachtten ze I totale aantal meldingen lor dit jaar op zo'n 50.000 COMMENTAAR TUCHTRECHT JEUGDZORG {dzorg zinspeelt op de in- van eigen tuchtrecht die de beroepsgroep con- I en sanctioneert. De vele leiten die zich de afgelo- ren hebben voorgedaan, i dramatisch dieptepunt d van Savanna, vormen leiding. De timing is niet I. Gisteren was het de dag van het strafproces drama van ige meisje len aan den Ml her elopen jaren misgegaan bij ang van jon- De bureaucratische omp met een wirwar aan en afspraken wordt wel d als de belangrijkste van de falende jeugd- vele gezinsvoogden in dat traject niet zelden irtepiet toegespeeld. Om iinsvoogden meer zeker- bieden, wordt nu een ei- jhtrecht (zoals ook artsen (nen) voorgesteld, aakt de jeugdzorg ook iranter en professioneler, het. De vraag is of dat zo averechts effect, waarbij k op toch al overbelaste den haag/anp - Een dag nadat de Franse bevolking een luid nee liet horen over de Europese grondwet, lijkt ook in Nederland de achterstand voor het ja-kamp onoverbrugbaar geworden. In een peiling van TweeVandaag was het verschil gisteren maar liefst 40 procent (65 procent nee, 25 procent ja), met nog 10 pro cent onbeslist. Toch zette het ja-kamp gisteren met de moed der wanhoop een laatste offensief in. Premier Bal kenende riep op het jaarcon gres van VNO-NCW nog maar eens op om voor de grondwet te stemmen. Volgens Balkenen de staat het kabinet bij de on derhandelingen over de meer jarenbegroting van de Unie binnenkort een stuk sterker als Nederland instemt met de grondwet. Maar de peilingen kunnen Bal kenende geen hoop meer ge ven. Vooral het resultaat van de peiling van televisieprogramma TweeVandaag onder 17.000 mensen was opmerkelijk. Van hen is 65 procent van plan te gen te gaan stemmen, slechts 25 procent is voor de grondwet en 10 procent weet het nog niet. Zeker 78 procent van het Twee-Vandaagpanel is van plan morgen te stemmen. In het debat dat Twee Vandaag organiseerde met de fractie voorzitters Verhagen (CDA), Bos (PvdA), Van Aartsen (WD), Van As (LPF), Rouvoet (Chris tenunie) en SP-Kamerlid Van Bommel kwamen geen nieuwe argumenten meer op tafel. Van Aartsen veroorzaakte nog de meeste beroering en gejoel van uit de zaal op de Erasmus Uni versiteit Rotterdam toen hij be toogde dat het 'de communis ten en de racist Le Pen' waren die het referendum in Frankrijk hebben gewonnen. In de peiling van Maurice de Hond is het verschil minder groot dan bij TweeVandaag, maar nog altijd 18 procent. Na het Franse 'non' is het volgens De Hond minder zeker dat voorstanders hun stem zullen uitbrengen. „Als de Fransen 'ja' hadden ge stemd, had de opkomst in Ne derland ook hoog, tussen 65 en 70 procent, kunnen uitvallen. Dan had het nog spannend kunnen worden. Dat lijkt nu strikt onmogelijk." Hij schat dat het opkomstpercentage komt op 48. Het CDA liet gisteren overigens weten dat het ook bij 55 pro cent nee het referendum over neemt. Eerder eisten de chris ten-democraten nog 60 procent tegenstemmers om van de ei gen voorkeur - ja voor de grondwet - af te stappen. Het kabinet doet vandaag nog een ultieme poging het tij te ke ren. Op acht instellingen voor middelbaar of hoger beroeps onderwijs gaan bewindslieden in debat met jongeren. zegt Kim Toering, voorzitter van de LSVb. Door het uitblijven van de steun van htm ouders zijn veel studenten genoodzaakt een baan te zoeken. Toering: „Zij zijn al snel gedwongen min stens vijftien uur per week te werken." Dat zijn bijna twee volle werkdagen. „Dat is tijd waarin ze niet kunnen stude ren, waardoor ze uiteindelijk langer over hun studie doen. En dat kost weer meer geld." Dat is een slechte zaak, vindt de LSVb: „Wij vinden dat het sys teem moet veranderen. Pas de normbedragen aan, zodat ou ders worden aangeslagen voor een bedrag dat ze ook echt kun nen betalen. Nu is dat volgens ons vaak niet het geval. Of ver zin iets anders, maak gunstige fiscale regels of zoiets. Maar verander de--huidige regelge ving. Die maakt dat er een grote kloof ontstaat tussen kinderen van arme en rijke ouders." zou blijven steken, in plaats van de ruim 80.000 vorig jaar. Maar de grens werd gisteren al over schreden, meldt Sebastiaan Steenman van Laks. Tot nu toe waren het vooral vwo'ers die hun grieven over gemaakte eindexamens uiten, terwijl vmbo'ers met 60 procent de grootste groep leerlingen vormen. Vmbo-leerlingen zijn dus aan een inhaalslag begon nen. Al met al was maandag éen rus tige dag bij het Laks, vooral vanwege een aantal examens waar relatief weinig leerlingen aan mee doen, zoals muziek voor havisten en filosofie voor vwo-ers.Over het vmbo-exa- men Duits kwamen gisteren aan het eind van de middag de meeste klachten binnen, zo'n 250. 'Langdradig', 'te lange tek sten' of 'tijdnood' waren een paar van de bezwaren. Dit aanplakbord in Den Haag lijkt symbool te staan voor de stemming in Nederland rond het referendum over de Europese grondwet. De voorstanders hebben een veel groter budget, maar hun campagne maakt weinig indruk. In de opiniepeilingen lijken de nee-stemmers, na het Franse 'nee' van zondag, een onoverbrugbare kloof te hebben geslagen. Foto: GPD/Peter Hilz voogden verder wordt opge voerd en voor verantwoordelijke instanties een nieuwe vlucht strook ontstaat, ligt op de loer. Tijdens het proces in Den Haag, dat enkele dagen in beslag zal nemen, komt de kwaliteit van de jeugdzorg zonder twijfel aan de orde. De verdediging zal niet na laten daarop de aandacht te ves tigen. Het mag er echter niet toe leiden dat daarmee de jeugdzorg, in plaats van de moeder van Savanna en haar vriend, in het ver dachtenbankje komt. De jeugdzorg dient in tussen wel te beseffen dat het een illusie is dat met eigen tuchtrecht en aanscherping van wat regels de kwaliteit van de opvang is gegarandeerd. Binnen de jeugdzorg moeten nog ber gen werk worden verzet om bu reaucratische muren te slech ten. De discussie over een eigen tuchtrecht komt veel te vroeg. Het leidt slechts de aandacht af van wat werkelijk moet gebeu ren: snelle, deskundige en ade quate zorg voor de jeugd. Daar op moet het accent liggen. Adriaan Brandenburg leiden - Met de aanhouding van een 22-jarige man uit Rijs wijk heeft de politie een Leid- se afpersingszaak opgelost. Dat maakte het openbaar mi nisterie in Den Haag gisteren bekend. De Rijswijker zit vast op verdenking van chantage van een 50-jarige Leidenaar. De man uit Leiden legde on langs via een relatiesite op in ternet contact met de Rijswij ker. Die kennismaking leidde tot een afspraakje op zondag 15 mei in het huis van de Lei denaar, waar het duo seks had. De Rijswijker maakte opna mes van dat avontuur. 1 na de ontmoeting dreigde hij de opnames openbaar te ma ken, tenzij zijn slachtoffer zou betalen. De gedupeerde man stapte direct naar de politie, die de afperser vorige week in de boeien sloeg. De Rijswijker is inmiddels voorgeleid aan de rechter commissaris die hem 'in be waring' heeft gesteld. De poli tie vermoedt dat meer men sen slachtoffer zijn geworden van de afpersingspraktijken van de Rijswijker. Slachtoffers wordt verzocht zich te mel den. Terroristen én patiënten bedreigen medici bagdad/anp - Een op de tien artsen in Irak is het afgelopen jaar gestopt met het uitoefenen van zijn of haar beroep. Het ge weld in het land en de bedrei gingen aan hun adres vormen de voornaamste reden waarom zoveel artsen het voor gezien houden. Vooral de afgelopen maanden hield een flink percentage van de 32.000 geregistreerde artsen er mee op. Dat meldde de Ame rikaanse krant The New York Times gisteren op basis van cij fers van de Irakese Medische Vereniging. Bijkomend pro bleem is dat het vooral ervaren artsen zijn die het beroep de rug toekeren of uitwijken naar het buitenland. De krant haalt als voorbeeld een ziekenhuis in Bagdad aan, waar het afgelopen jaar vier hoofdchirurgen en zes cardiologen niet meer op het werk zijn verschenen. De artsen worden bedreigd door zowel terroristische groe peringen als door familieleden van patiënten. Als een operatie door Nancy Ubert den haag - Met een washand in haar mond werd de driejari ge Alphense Savanna in de laat ste maanden van haar leven verscheidene malen in een klei ne kast opgesloten. Ze had al die keren ook al kunnen ster ven, zeggen deskundigen. Niet dat haar moeder, Sonja, zich veel kan herinneren van zulke gruwelijke details. „Mijn geheu gen is mistig", zei zij gisteren op de eerste dag van de rechts zaak in Den Haag. De moeder, die ervan verdacht wordt haar kind te hebben ge dood, geeft vooral 'de anderen' de schuld. Dat bleek tijdens de lange zitting, van tien uur 's ochtends tot half zeven 's 'Mijn moeder kon je aankijken als de duivel die in de hel zit' avonds, waarop de levensge schiedenis van Savanna's moe der werd blootgelegd.. Als pro duct van een mislukte jeugd bij een liefdeloze, tikje sadistische moeder heeft Sönja (33) de ne gatieve patronen nooit kunnen doorbreken. „Mijn moeder kon je aankijken als de duivel die in de hel zit", zei Sonja tijdens een eerder ver hoor. Uit het verhaal, dat stukje bij beetje duidelijk wordt, kun je opmaken dat de Alphense be hoorlijk op haar moeder is gaan lijken. Mannen verslijt je en ge bruik je en kinderen verwaar loos en mishandel je. Geen kwaad woord over papa. Vader was een schat van een man, stelt Sonja. Dat hij door haar moeder en één van haar zussen werd beschuldigd van incest was in de ogen van Sonja 'een gore leugen'. Op een mislukte jeugd volgen mislukte relaties. Sonja trouwt op haar negentiende met een twee jaar oudere man. Op haar twintigste krijgt ze haar eerste kind: Malissa. Anderhalf jaar la ter wordt Johnny geboren. „God, dat heb ik weer, dacht ik toen ik voor de tweede keer zwanger was." Sonja kan haar kinderen niet aan. Haar toenmalige partner heeft een aantal belastende ver klaringen afgelegd. „Sonja was hardhandig en ik heb haar nog nooit vroeg uit bed zien komen voor de kinderen", zei de man onder meer. Een paar maanden na de ge boorte van het jongetje zijn de kinderen uit huis geplaatst. Na een paar maanden kwamen de twee kleintjes weer terug. Uit eindelijk heeft de vader zijn kinderen bij de scheiding mee genomen. „Ik was gescheiden voor ik het doorhad en ik heb mijn kinderen nooit meer ge zien", aldus Sonja. Na het stukgelopen huwelijk kreeg zij een verhouding met Leidse binnenstad uur zonder stroom leiden - De binnenstad van Lei den is gistermiddag getroffen door een stroomstoring. Tussen 12.37 en 13.35 uur had het ge bied rondom de Breestraat en het Noordeinde geen elektrici teit. Volgens energiebedrijf Nuon ontstond de storing in het 10.000-voItsnet, waardoor de transformatorhuisjes in het centrum geen spanning meer hadden. Onder meerV&D en de telefooncentrale van KPN hadden er last van. Monteurs van Nuon hebben de elektrici teit omgeleid. De oorzaak is niet bekend, maar volgens woordvoerder W. Lagenveen zijn er geen diaden gebroken. Nieuwe acties huisartsen Amsterdam - Aanstaande maandag zijn nieuwe acties te verwachten van de huisartsen. Als gevolg van de staking van vorige week was het gisteren erg druk in de huisartsenprak tijken. Ook vandaag verwachten de artsen veel patiënten in de wachtkamers. Er is deze week daarom geen tijd voor actie. Pagina Binnenland 1 Zo'n 200.000 ouderen bang utrecht - Een op de tien oude ren is bang en heeft daar last van. Bij veel ouderen wordt de angststoornis niet herkend. Fa milie en buren denken vaak dat de klachten bij ouderdom ho ren. Dat stelt het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezond heid (NFGV) in een brochure die gisteren is verschenen. Vol gens het fonds kan de angst het dagelijks leven van ouderen be lemmeren. Volgens het NFGV gaat het om zo'n 200.000 oude ren in Nederland. Actie VS tegen steun Airbus Washington - De VS hervatten via Wereldhandelsorganisatie, WTO, de zaak tegen de miljar den subsidies die de EU aan het Airbusconcern verstrekt. Dat gebeurt, nadat de laatste pogin gen tot een akkoord met Brus sel waren mislukt. De EU rea geerde teleurgesteld op het Amerikaanse voornemen. De VS en Europa strijden al jaren over de in Amerikaanse ogen onterechte hulp aan de Europe se vliegtuigbouwer. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! mislukt ^taat er al snel een neef met een Kalasjnikov voor de deur, aldus een arts uit een zie kenhuis in Bagdad. Ook zijn de artsen, als ze patiënten aan huis bezoeken, een makkelijk doel wit voor ontvoerders. Het Irake se ministerie van Gezondheid heeft eerder dit jaar geprobeerd de artsen meer veiligheid te bieden door ze toe te staan om een vuurwapen aan te schaffen. Bij veel praktijken staat nu een bewaker met geweer voor de deur. V Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M V Naam Adres: Postcode Plaats: Ttelefoon: een volle neef van haar, Reffles. Hij is ook verdachte, maar zijn zaak wordt later behandeld. Omdat ze geen kind van maar wel met Reffles wilde, 'gebruik te' Sonja een zekere Dennis om zich zwanger te laten maken. Zo kwam Savanna op de we reld. Saillant detail is dat Sonja zich na de geboorte van Johnny had laten steriliseren. „Ik was na die bevalling bijna doodgegaan en ik wilde geen kinderen meer." Toen ze met Reffles een relatie kreeg, heeft ze hemel en aarde moeten bewegen om die sterili satie ongedaan te maken. Pagina R3: 'Sorry, wat bezielt mama?' Geboortedat um e-mail: Bank'giro* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een ongefrankeer- de envelop naar Leidsch Dagblad, t a.v aid Lezersservice, Antwoordnummer 127. 18OO VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). w.leidschdagblad.nl c.nl of surf Mijn wereld, mijn krant. Leidsch O Dagblad 8 710404 60001 1

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1