REGIO muilen' op uitvaartmarkt in Oegstgeest Meerburgermolen kan terecht in Wassenaar Fanatiek klootschieten op van het Park' R3 )CoaJIs Zjv IA Ei^eUtA<L bneoJu (k Laj'. 'uris. Xu HoLL AM 0 ft(- Discussiëren over Oude Rijnzone HDC 973 maandag 30 mei 2005 Klootschieten vereist niet altijd de opperste concentratie. Foto: Hielco Kuipers Evenement blijvertje in Leiderdorp door Joris Rietbroek leiderdorp - Ruim 700 jaar ge leden was het al een mateloos populair balspel in de Lage Landen. In Twente en in de Achterhoek is het nog populair: klootschieten, een Oudhollands spel met houten ballen die op drie plaatsen zijn doorboord en afgevuld met lood. In de Rand stad is het klootschieten in de loop der jaren niet helemaal verloren gegaan. Hier en daar wordt het fanatiek beoefend. Zoals gistermiddag in De Hout kamp in Leiderdorp, waar liefst 65 teams van vier tot zes perso nen de kloten ter hand namen tijdens het jaarlijkse Kloot- schietfestijn, dat toevallig sa menviel met de Nederlandse 'Dag van het Park'. De stadsbewoners het groene park in de buurt laten ontdek ken. Daarvoor is de 'Dag van het Park' in het leven geroepen, die de 'oases van groen' dicht bij huis in de belangstelling moet zetten. Daarom werden in meer dan honderd Nederlandse parken diverse activiteiten ge houden. „Dat viel toevallig sa men met ons evenement", zegt Theo Luijpen. Hij is de pr-man van de Lionsclub die het Kloot- schietfestijn organiseert. „Het is dit jaar de derde keer dat we het organiseren. Het is vaste prik geworden, we komen er niet meer onderuit." 65 teams hebben zich aange meld voor het klootschieten en wandelen zodoende met de kloten in de hand over de smal le paadjes in De Houtkamp. Dat gaat vergezeld van veel ge lach en gepraat. Klootschieten vereist geen opperste concen tratie. Een moeilijk spelletje is het beslist niet. Het team moet de kloot met zo min mogelijk worpen over het uitgezette par cours van anderhalve kilometer laten rollen. Dat valt toch niet mee. Sommige paden zijn smal en het onkruid staat hier en daar hoog. Dan is het lastig om de kloot niet kwijt te raken. Twee of drie teams spelen te gen elkaar en de scheidsrechter let op of ze niet vals spelen. De teams hebben het stuk voor stuk naar hun zin. Ook de vijf Leiderdorpse neven en zwagers die het team 'de Brandtjes' vor men. Ze dragen allen een T- shirt van Hard Rock Café. „Want daar hadden we er toe vallig vijf van", zegt Bram Brandt, onder het genot van een pilsje. Klootschieten met een biertje komt het concentra tievermogen niet ten goede. Dan is het bij elke beurt de vraag wie er aan zet is. Toch gooien de Brandtjes harder dan hun tegenstanders die zich de Kloothommels noemen en voor de gelegenheid voelsprieten op hun hoofd hebben gezet. Na vijf kwartier bereiken de teams de finish en kunnen ze genieten van optredens van marchingband Tamarco, die optreedt op het centrale gras veld. Met een liedje van Frans Bauer krijgen de musici de massa in beweging. Later op de middag speelt coverband De Helden. Maar voor de spelers kunnen feesten, moeten ze eerst nog even langs de teiltjes water. Om de handen te wassen en, natuurlijk, ook de kloten. Rax>UJL( l/V\6f^£K je Uauo- e-* richt ravage din Leiderdorp p'pRP - De bewoners van 4 en 5 in Leiderdorp jaterdagochtend vreemd T<i een lijnbus van Con- er4 pal voor hun tuinafzet- nd geparkeerd. De bus (streeks 6.20 uur door pekende oorzaak op de 5 van de Engelendaal en e jsiüslaan van de weg ge- ,r jaarbij werd een bos- platgereden, waarna de t een fietspad heen in fggjitbegroeid plantsoentje tejand kwam, tegen de ïgen van twee woningen ,0•Griffioen aan. Niemand Ij jewond bij het ongeval. st^okken zijn we niet", al- voonster Bos van huis- |r 4. „Maar het was toch (jx gezicht om de bus tot ie je schutting te zien lij de buren staat een neit uilen in de tuin. Die wJt niet geraakt." De poli ep met linten de weg af en en later kon de bus uit jg p worden gehaald nejeen gapend gat in de aljlook achterbleef. Ileman it Clinidowns d - Jenaplanschool De in Warmond bestaat j djDe school viert het jubi- :t een circusweek, telh de opbrengst naar de kvns gaat. De jubileum- ïe van 4 tot 10 juni legint met een reünie ïgjd-leerlingen. De volgen- eejn worden gevuld met verstelling van de leerlin- Tie|en circustent, een •loop en een kinderdis- ;t maken van ansicht- die later in de week verkocht tijdens een r. Half juni neemt een adeur van de Clini- op de basisschool de met de opbrengst in 'st. Voor informatie: 3131 of mail info@deal- ter nist Vis rscheiden >rp - Ter gelegenheid veertigjarig jubileum •nist is Leidenaar J. Vis id tot Lid in de Orde van Slassau. De versierselen n bij deze koninklijke heiding werden hem ;en jubileumconcert za- vond opgespeld in de orpse Dorpskerk door rgemeester Van der is is vanaf 1965 tot he- inist van de Hervormd leerde Kerkengemeen- Leiderdorp. ische dag snge Voort Hest - Winkelcentrum Boort in Oegstgeest Baterdag een bootshow 50 tot 16.00 uur. Een egionale dealers van 'aartuigen presenteert iwste modellen. Ook is 'nautische dag' nieuwe e proeven. Visgilde Hu- Ier Meij demonstreert parte stand hoe haring ïtijdse wijze geconsu- ,'jan worden; heel anders dijfi de staart met een 'Ik vind het niet raar om over het einde na te denken' bini )gvl t ,:<jncy Ubert iest-Hij ziet zichzelf al s) 61 liggen: vredig in de ro- oo kist die van steigerplan- rdtfrnaakt. „En dan draag ik :orédskleed van natuurlijk al." Omdat het vandaag Ste dag kan zijn („Je sMoit wanneer je gaat."), :ijn wilsbeschikking ter 'iknji. Victor Janssen (57) is één van de bezoekers litvaartmarkt in Oegst- e Mies Schoneveld heeft cht iseerd. „Ik geniet hier- n veldig is dit. Ik doe mas- 'Jw ën op." dood heeft Janssen lan- reinig nagedacht. „Maar een vijftien jaar jongere heb, doe ik dat wel. tij uiteindelijk wel lan- ijeven dan ik. Ik ben zo dog met haar dat ik telkens n.d|t dit eeuwig moet du- dat woord eeuwig kom je al snel op eindig en dan ga je piekeren. Flink piekeren." Van daar dat de IT-specialist met zijn vriendin naar de uitvaart markt is gekomen. „We hebben besloten de zaken samen eens goed te regelen." Een ander echtpaar schijnt daar net zo over te denken. Hij: „We komen ontdekken wat allemaal mogelijk is. Die creativiteit hier. Het is gewoon smullen." Zij: „De dood staat tamelijk dichtbij me omdat ik jaren achtereen in de verpleging heb gewerkt. Ik vind het niet raar om over het einde na te denken." Uitvaartbegeleidster Schone veld vindt het ook niet vreemd om 'vast een scenario te beden ken voor als het zover is'. „Je hoeft van mij niet over je graf heen te regeren. Maar voor na bestaanden is het prettig als zij weten hoe hun dierbare zijn ei gen begrafenis of crematie had gedacht." Daarom heeft ze een handige checklijst opgesteld. Een wilsbeschilddng over de uitvaart. Gratis mee te nemen. Stervensdruk is het niet op de uitvaartbeurs die in en rond het Groene Kerkje in Oegstgeest wordt gehouden. Maar de gang zit er aardig in. „Bij elke infor matietafel staan wel mensen. Doordat men niet hoeft te drin gen, kan iedereen uitgebreid geïnformeerd worden." Over de opkomst is Schoneveld niet on tevreden, maakt ze duidelijk. „Ik had slechter verwacht, met dit mooie weer." De kinderen die zijn meegeko men, hoeven zich niet te verve len. Zij mogen op een lommer rijk plekje een blankhouten grafkist beschilderen. Een jon getje tovert een doodshoofd op één van de zijkanten van de kist. „Waarom zo eng?", vraagt een meisje. „Gewoon", is het afgemeten antwoord. Binnen, in de aula, staat Joyce Vroemen met haar sierraden van vilt. Ligt het vilt plat, in el kaar gevouwen op tafel dan zie je duidelijk het gezicht van een vrouw. „Dit is mijn oma." Pak je het sieraad op, dan valt het als een grillig geknipte streng uit elkaar. Om de nek gedra peerd, is 'oma' totaal niet meer herkenbaar. De 22-jarige Vroe men, die dit jaar hoopt af te studeren aan de kunstacademie in Maastricht, heeft ook nog andere rouwsieraden ontwor pen. Zo is bij een houten arm band de contour van een ge zicht te zien. „Jammer dat de bus is er niet is", zegt Schoneveld even later. „Maar hij is vandaag in ge bruik." In de uitvaartbus zitten de nabestaanden in de buurt van de kist. Met elkaar op weg naar de laatste rustplaats. Geen lijkwagen die wordt achtervolgd door een lange stoet van fami lie, vrienden en kennissen. Tot op het laatste moment ben je samen met de overledene on derweg. Sinds een jaar of vijf is de uitvaartbus een van de ver- voersaltematieven die een uit vaartondernemer kan aanbie den. Schoneveld: „De lopende stoet zoals je die in Katwijk ziet, blijf ik persoonlijk ook indruk wekkend en bijzonder vinden." Victor Janssen wil niet met zo'n stoet naar het graf gedragen worden. „Te statig." Maar een rij auto's vindt hij ook niets. „Slecht voor het milieu." De bus biedt wellicht de oplossing. Of denkt Janssen aan nog een ander alternatief?. „Ik zag een keer stoet rouwkoetsen voorbij komen. Dat vond ik wel mooi hoor." „Gadverdamme", gruwt Voorschotense Khabbazi (12) knikkerkampioen van Nederland voorschoten/wassenaar - Pa- rija Khabbazi uit Voorschoten is knikkerkampioen van Neder land geworden. Het 12-jarige meisje speelde een zinderende finale in attractiepark Duinrell in Wassenaar. Zij won van Stijn Folkertsma. In totaal speelden zo n 800 kinderen^ee. Er werd geknikkerd volgenT een 'afval- systeem'. Parija was verbaasd over haar prestatie en vond het vooral een overwinning op haar klas genootjes op de Nutsschool. „Zij zeggen altijd dat ik niet goed kan knikkeren. Nou, daar ben ik nu vanaf." Parija heeft het knikkeren ge leerd van haar neefjes en nicht jes. Ze speelden gewoon voor het huis in Voorschoten. Op school lukte het knikkeren na melijk steeds niet. In Duinrell viel het meisje al snel op tijdens het knikkerfeest van sponsor Cruesli Kids. Parija won de hal ve finale glansrijk van Koen Vlasveld. In de andere halve eindstrijd strandde Luuk Duijn, de knikkerkampioen van vorig jaar. 'Het is net geen begrafenis, maar het scheelt weinig' door Ruud Sep vervolg van voorpagina zoeterwoude - Er is eindelijk een nieuwe plek gevonden voor de Meer burgermolen. Vijfjaar nadat de ge meente Zoeterwoude had besloten het monument uit 1662 te verplaatsen in verband met de nieuwbouw in de Meerburgerpolder, kan de molen ver huizen naar de Papenwegsepolder tus sen Voorschoten en Wassenaar. Zoe terwoude draait op voor de verhuis kosten van enkele honderdduizenden euro's. De Rijnlandse molenstichting, eige nares van de Meerburgermolen, heeft de afgelopen jaren een flink aantal verhuismogelijkheden onder de loep genomen. Aanvankelijk werd er voor al in Zoeterwoude gezocht, omdat het gemeentebestuur het monument het liefst binnen de gemeentegrenzen wilde houden. Toen dat niet mogelijk bleek, kwamen verschillende plekken in Voorhout, Warmond, Wassenaar en Voorschoten aan de orde. In alle gevallen liepen de verhuisplannen stuk op onwillige grondeigenaren die ofwel veel geld vroegen voor de grond waarop de molen moest ko men, ofwel helemaal geen molen wil den omdat daarmee toekomstige be bouwing van hun gronden onmoge lijk werd. De molenstichting kreeg uiteindelijk wel medewerking van de stichting Twickel, die in Wassenaar onder an dere de buitenplaats Zuidwijk bezit. Voor de Meerburgermolen kan de molenstichting een stuk grond pach ten op een steenworp afstand van de Zuidwijksemolen, die eveneens ei gendom is van de molenstichting. De Zuidwijksemolen staat midden in de polder en is eigenlijk alleen goed te zien vanuit de trein tussen Leiden en Voorschoten. De Meerburgermolen krijgt - net als de Zuidwijksemolen - een plekje aan de Dobbewatering en krijgt daar net als nu in Zoeterwoude weer een rol in de bemaling van de polder. Voorzitter Dijkman van de molen stichting is opgelucht dat er eindelijk een nieuwe plek voor de Meerburger molen is gevonden, maar hij is niet blij. „Dit is de beste van alle slechte oplossingen. Bij de verhuizing moet de molen eigenlijk een zwarte steek op. Het is net geen begrafenis, maar het scheelt niet veel. Zo'n verhuizing is een kunstje dat gemeenten niet te pas en te onpas van stal moeten ha len. We zijn geen verhuisbedrijf." Voordat de molen op transport kan, moet de molenstichting nog een aan tal formaliteiten doorlopen. Zo moet de stichting een vrijstelling van het bestemmingsplan krijgen om op agrarische grond een bouwwerk te mogen neerzetten. De gemeente Wassenaar, de provincie Zuid-Hol land en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg hebben inmiddels alle medewerking toegezegd. Hoe de molen wordt verplaatst, is nog onduidelijk. Mogelijk maakt de molen, net als eerder de Bosmolen, een tussenstop op de molenmakers- werkplaats van Verbij in Hoogmade. Maar er is ook een kans dat de molen rechtstreeks naar zijn nieuwe plek gaat. Daarbij wil Dijkman serieus onder zoeken of het mogelijk is de molen naar zijn nieuwe plek te vliegen. „Met zo'n grote transporthelikopter moet dat mogelijk zijn. Het is hemelsbreed ook maar een korte reis. De rijksweg A4 over, de spoorlijn Leiden-Den Haag over en dan ben je er al. Dat lijkt me een mooie oplossing. We gaan dat met Verbij maar eens goed onderzoeken." Wie zichzelf niet graag in een kist ziet liggen, kan kiezen voor een draagbaar van wilgentenen. Het stof felijk overschot wordt dan in een kleed gewikkeld. Op de uitvaartbeurs kon je (met koffie en cake) meer van deze alternatieve methoden ontdekken. Foto: Hielco Kuipers zijn vriendin. „Ik ga jou niet op die manier wegbrengen. Ik zie me al zitten, vooraan op de bok. En iedereen langs de kant maar naar me kijken. Als Janssen gaat, wil hij begra ven worden. Een andere bezoe ker Jdest voor cremeren. „Ik werk in de ruimtelijke orde ning. Ik weet hoe weinig plaats Nederland voor alles heeft." Janssen heeft weer iets om over na te denken, zegt hij als hij dat argument heeft gehoord. „Ei genlijk wil ik iets wat het beste is voor het milieu. De komende tijd ga ik uitzoeken wat het bes te is." regio - De Stichting Initiatief groep Oude Rijnzone (Sior) or ganiseert in samenwerking met de Zuid-Hollandse Milieufede ratie twee discussieavonden over de plannen voor de Oude Rijnzone. Er gaat heel wat ver anderen in de Oude Rijnzone. De initiatiefgroep vindt het be langrijk dat zoveel mogelijk burgers bij deze ontwikkelingen worden betrokken worden. „Tot nu toe wordt echter nau welijks rekening gehouden met de mening van de burgers", schrijft voorzitter Wil Klaassen in een persbericht. Daarom wil de Sior op zijn dis cussieavond de toehoorders in formeren over de laatste ont wikkelingen die met de Oude Rijnzone te maken hebben. Eerst wordt in hoofdlijnen aan gegeven wat er zoal op stapel staat. Vervolgens zet Tijs Breuer van de Zuid-Hollandse Mi lieufederatie zijn visie uiteen. Hij vertelt welke effecten de plannen op het gebied hebben en wat de gevolgen voor het woon- en leefklimaat zijn. Aan wezigen krijgen de gelegenheid om vragen te stellen. Na de pauze is er plaats voor discus sie. Ook wil de Sior inventariseren welke wensen en ideeën de 'ge wone burgers' koesteren voor het gebied. Deze wensen en ideeën worden meegenomen in de standpunten die de Süchting Initiatiefgroep Oude Rijnzone en de Zuid-Hollandse Milieufe deratie naar voren willen bren gen bij de plannenmakers. De aanwezigen worden ook geïn formeerd over de mogelijkhe den om in te spreken over de plannen. Dinsdag 7 juni wordt de bijeen komst in Zoeterwoude-Dorp gehouden, in café De Meester aan de Zuidbuurtseweg. De zaal gaat open om 19.30 uur, de bijeenkomst begint om 20.00 uur. De volgende dag, woens dag 8 juni, komt men bijeen in Het Anker aan de Chopinlaan 2 in Hazerswoude-Rijndijk. Ook hier begint de bijeenkomst om 20.00 uur en is de zaal vanaf 19.30 uur open. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9