Vreugde in het hiernamaals én op aarde REGIO 'Kerken, word zwanger en geniet ervan' BOVEN* Rederij Van Ark vaart met boot-met-de-bijbel Leidse mormonen zijn dolgelukkig met hun vernieuwde kerkgebouw mm Emo-eter Landelijke Fietsd vooral voor het ge:™ II I E R VRAAG Er is geen betere plek om bijbelverhalen te beleven dan op het water. Vooral dan de ver halen over de ark, de tocht door de Rode Zee of Jezus die over het water loopt. Kapitein Van Ark van de gelijknamige rederij organiseert daarom gratis vaartochten op een 'sfeervolle motorkruiser' met de bijbel aan boord. De doelgroep: iedereen die meer van de bijbel wil weten 'maar geen trek heeft in bijeenkomsten in stoffige zaaltjes'. De vaartochten zijn een initiatief van de her vormde kerk in Lisse. Rederij Van Ark vaart vanaf 2 juni vier don derdagavonden uit naar de Kagerplas. Daar gaat het schip voor anker. De opvarenden zingen een lied en lezen bijbelverhalen. Op 2 juni is dat het verhaal over Noach, de negende staan de splijtende watermuren van de Schelfzee op het programma, op 16 juni gaat het over de storm op het meer van Gali- lea, en de laatste donderdag van de maand staat de schipbreuk van Paulus centraal. De schipper zelf leest een meditatie. De ruimte aan boord is beperkt. Opgeven kan via telefoonnummer 0252 413646. Evangelisch Werkverband breekt lans voor Protestantse Pioniers Plekken Weg met de grijze-muizen-ker- ken, lang leve de komst van alter natieve dochtergemeenten! Het Evangelisch Werkverband, dat za terdag het 10-jarig bestaan viert, gaat zich beijveren voor zoge naamde PPP's: Protestantse Pio niers Plekken. Binnen de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) wordt gepoogd om lokaal wijd uiteenlopende vi sies op geloof en kerk-zijn bijeen te houden in één gemeente. ,,Op zich een loffelijk streven", zegt predikant-directeur Hans Esch- bach van het Evangelisch Werk verband (EW) binnen de PKN, „ware het niet dat hierdoor aan de linker- en rechterzijde mensen moedeloos de kerk verlaten." Het streven alle 'kikkers' in dezelf de 'kruiwagen' te houden, bete kent volgens Eschbach in de prak tijk dat 'je links en rechts moet pappen en nathouden'. Het resul taat? „Grijze-muizen-gemeenten die geen duidelijke identiteit, geen smoel hebben. De kerk wil er zijn voor iedereen. Wie zijn dat dan in de praktijk? Blijkbaar men sen die van orgelmuziek en rechte banken houden. Het gevolg is dat we een grijze middenstanderskerk zijn met een gemiddeld inkomen dat iets boven modaal ligt, die al lerlei aparte groepen ais yuppen of buitenlanders niet bereikt. Wie iedereen wil bereiken, bereikt nie mand. Ik zie mensen klemlopen. Soms passen ze zich aan, vaak verlaten ze de kerk." Intussen gaat de gestage afkalving van de PKN van enige procenten per jaar gewoon door. Eschbach: „De angst voor afkalving is zo groot, dat elk nieuw initiatief als bedreigend wordt ervaren. Er is een grote mate van watervrees om nieuwe vormen van gemeen televen te stimuleren vanuit de oude gemeenschappen." Eschbach benadrukt dat het niet de bedoeling is om mensen die alles bij het oude, vertrouwde wil len laten te frustreren door de tra ditionele diensten af te schaffen. „Maar maak dat niet normerend voor iedereen. Als EW geloven we dat de bijbel het gezaghebbende Woord van God is. Er staat ner gens in dat Woord dat de kerk dienst van tien uur tot kwart over elf gehouden moet worden - liefst niet langer, want we willen dan aan de koffie - en op rechte ban ken." Tien jaar geleden introduceerde het werkverband Gemeente Groei Groepen (GGG). Nu breekt de EW een lans voor Protestantse Pio niers Plekken, PPP's: kleine groe pen die de basis kunnen vormen voor nieuwe geloofsgemeen schappen. De PPP's zijn gemaakt jjaar het model van de Anglicaan se Kerk. „Daar was dit jaar voor het eerst sprake van groei van het aantal kerkgangers." „Belangrijk is dat er in de groep leden zijn die visie hebben voor de zoektocht naar nieuwe vormen en anderen weten mee te nemen in hun enthousiasme", aldus Es chbach. „Zou het niet geweldig zijn als iedere gemeente die uit daging aangaat om zwanger te worden van een nieuwe visie en een dochtergemeente ter wereld brengt? Gemeenten, word zwan ger en geniet ervan!" Wim Schrijver Bisschop Caspar Botter (rechts) toont het doopvont aan bezoekers van de open dag. Foto: Hielco Kuipers VÉT COOL De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen viert dit jaar zijn 175-jarige be staan. Wereldwijd zijn er onge veer twaalf miljoen aanhangers van deze christelijke geloofs- stroming. Een Leidse afdeling van de 'mormonenkerk' is te vinden aan de Brahmsweg. Het jubileum én een grondige ver bouwing van het kerkgebouw vormden afgelopen zaterdag de aanleiding voor een feestelijke open dag. ledereen was welkom op het eiland van deugd, in een wereld vol verval. De passie is groot voor het ge loof in de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Met volle over gave en een glimlach op het gezicht vertellen de mormo nen over hun geloof, waarin het gezin, goed burgerschap en het verrichten van goede daden centraal staan. „Het ge zin is door God ingesteld. Het huwelijk van man en vrouw is daarom erg belangrijk, evenals de band met de kinderen", vertelt oud-bisschop Chris Kleijweg. Bijzonder aan de geloofsstro- ming is dat er niemand betaald krijgt, voor het werk dat in de kerk wordt verricht. Zo is er geen dominee, geen koster en geen organist. Alle taken wor den onder de gelovigen ver deeld. Van het verrichten van de preek tot aan het opknap pen van de tuin. Er ontstaat daardoor een extra hechte band onder de geloofsvolgelin- gen. Toch kampen de mormonen met imagoproblemen. Hun denkbeelden over homosek sualiteit, euthanasie en seks voor het huwelijk, vallen niet altijd goed in de smaak bij het grotere publiek. Kleijweg hierover: „Homosek suelen kunnen altijd in onze gemeenschap terecht, maar de homoseksuele levensstijl keu ren wij inderdaad af. Onze standpunten zijn daarom mis schien niet altijd populair. Maar die van de paus ook niet altijd, toch?" Tijdens de open dag staat het wederzijdse begrip tussen ver schillende geloven centraal. Mensen met diverse geloofs achtergronden zijn in de kerk aanwezig. Mevrouw Wolters (63) vertelt: „Ik ben zelf katho liek, maar ik sta altijd open voor andere denkwijzen. De mormonen hebben een andere interpretatie van de leer van Christus. Maar op zulke bij eenkomsten leer je toch altijd wel weer iets bij." Mevrouw Wolters is dan ook blij met het initiatief: „De mensen zijn hier zeer duidelijk en open over hun geloof. Je kunt op deze manier goed je eigen mening over deze stro ming vormen." Ook over het kerkelijke gebouw aan de Brahmsweg is ze enthousiast. „Dit is echt een prachtig bouwwerk. Het is verbazing wekkend dat zo'n kleine ge meenschap een dergelijke kerk tot zijn beschikking heeft." Financieel heeft de Kerk van Jezus Christus het dan ook goed voor elkaar. Merryn Jong- kees legt uit: „Alle leden van ons wereldwijde kerkgenoot schap staan tien procent van hun inkomen af aan de kerk. Daardoor ontstaat er natuurlijk een grote hoeveelheid geld. De kerkelijke leiding bepaalt wat er met al het vermogen ge beurt en één van de gesteunde projecten is de verbouwing van ons geloofsgebouw ge weest." De kerk die in 1980 is ge bouwd, beschikt na de resty ling over een grote verzamel- ruimte voor ongeveer honderd personen, diverse kleine loka len voor geloofsbijeenkom sten, een lift, een modern pro jectiescherm, een computer met internetverbinding en een klein, verwarmd zwembad dat dienst doet als doopvont. Jongkees: „Toen we het zelf za gen, viel onze mond ook open. Wauw!" Ook kwam de Leidse wethou der Ruud Hessing een kijkje nemen in de vernieuwde kerk. Als dank voor zijn aanwezig heid kreeg hij een nieuwe ver taling van het Boek van Mor mon (een heilig geschrift) uit gereikt. Uiteraard met een gro te lach op het gezicht bij de aanwezige monnonen. „Na ons aardse leven, zal ons be staan zich voortzetten met eeuwige vreugde in het hierna maals", zegt Chris Kleijweg. „Maar ook op aarde is ons doel om vreugde te hebben én te verspreiden." Hans Groenendijk Nederland leeft ongezond. Meer dan 60 procent van de bevolking beweegt niet genoeg. Ook is het slecht gesteld met het Hollandse voedingspatroon. Het merendeel van de burgers eet zichzelf dik en ziek. De overheid investeert fors in de strijd tegen het onge zonde leefpatroon. Journaliste Nancy Ubert probeert haar leven te beteren en doet daarvan wekelijks verslag. Als ik naar foto's van vroeger kijk, zie ik mezelf als een mooie meid terug. Dat is een objectieve waarneming. Jam mer dat ik mezelf in die tijd niet zo kon zien. Ik was alleen maar bezig met die extra ki lo's en al die andere uiterlijk heden waarop ik me helemaal blindstaarde. Ik piekerde de hele dag door. Vooral over de vraag: wat zullen ze wel niet van me denken? Ik vond me zelf superlelijk en was ervan overtuigd dat iedereen me na keek vanwege mijn wanstal tigheid. Als ik eerlijk ben, is dat gevoel nooit helemaal overgegaan. De afgelopen week heb ik on gezond geleefd. Juist als ik te weinig beweeg en verkeerd eet, komen negatieve gevoe lens over mezelf in alle hevig heid naar boven. De weeg schaal gaf na een paar dagen nog steeds hetzelfde aantal ki lo's aan, maar ik voelde me tien pond zwaarder. Sterker nog: in de spiegel zag ik toch echt een kamerolifant staan. Na vier maanden strijden voor gezond leven, ben ik de ze week voor het eerst in een negatieve spiraal terechtgeko men. Emotioneel heb ik een behoorlijke opdoffer gekre gen. (Nee, ik vertel niet wat er allemaal is gebeurd. Ik ben door iemand al een keer 'ex hibitionistisch' genoemd om dat ik zo eerlijk over mijn ge vecht tegen vijftien kilo over tollig vet schrijf. Stel je voor dat ik nog meer kwetsbaar heid laat zien.) Ik was geeste lijk behoorlijk door elkaar ge schud. Thuis op de bank zit ten kniezen, was geen optie voor me. Dus bleef ik gewoon werken. Buffelen bij de krant, karweien bij twee lieverds die de sleutel van hun eerste huisje hadden gekregen, zwoegen in mijn eigen huis, tuin en opbergschuur en slo ven bij een ernstig zieke vriendin. Ik had het te druk om naar de sportschool te gaan of een rondje te fietsen. Een schrale troost: ik was zo aan het ploeteren dat ik wel aan mijn half uur intensief bewegen per dag toekwam. Buuf, met wie ik al jaren de achtertuin en (doordat er geen schutting tussen ons in staat) lief en leed deel, waar schuwde me nog: „Nance, je loopt jezelf voorbij. Hou op om aan anderen te denken. Besteed nu eens even aan dacht aan jezelf." De klap kwam dit weekeinde toen ik over een nieuwe co lumn voor de krant van van daag begon na te denken. Ik maakte de balans van de afge lopen week op. Een zak wijn- ballen (frambozensmaak). Een zak winegums ('s nachts gegeten toen ik niet kon sla pen). Een ruime portie patat (met mayo). Twee flessen ro sé. Een fles witte wijn. Een kaassoufflé (op brood). Fris drank met suiker (omdat er tijdens het klussen niks an ders te drinken was). Zes pan nenkoeken met feta (van de Turkse bakker, die happen makkelijk weg terwijl je staat te schilderen). Kaasfondue. Een zak stroopwafels. Twee ons drop (zoete). Bij elkaar heel wat eet- en drinkzonden in zeven dagen tijd. Conclusie? Ik ben een emo-eter! Ik eet uit onvrede, onmacht of onvermogen. Ge loof me, het valt zwaar om zo iets over jezelf te moeten schrijven. Maar dit moet. Want de knop moet om. Als ik zo doorga ben ik straks weer helemaal terug bij af. Dat wil ik niet! Ik ben ervan overtuigd dat het van mijn gezicht staat te lezen dat ik de afgelopen week flink ontspoorde. Toen ik zaterdag voor een klus over de Lange Voort In Oegstgeest liep, had ik dat gevoel in elk geval wel. Ik voelde dat iedereen vol me delijden naar me keek. 'Wat een dik klein propje is die vrouw'. 'Wat een dikke kont heeft dat wijf. 'Kijk die af schuwelijke klapkuiten eens'. Ik wist op dat moment zeker dat al die winkelende mensen dat soort dingen over mij dachten! Zelf denk ik overigens nooit na over het uiterlijk van ande ren. Echt niet. Ik heb het na melijk veel te druk met na denken over mezelf. Nancy Ubert Reageren? n.ubert@hdc,nl Ongeveer 200.000 mensen hebben deelgenomen aan de 32ste delijke Fietsdag. Ook Toervereniging Avanti uit Alphen aan den droeg zaterdag een steentje bij aan het grootste eendaagse fiets- evenement van Europa, waarvan de opbrengst is bestemd voor KWF Kankerbestrijding. Navraag bij Alphenaar T( VAN VUUREN, die de plaatselijke ronde voor de fietsliefhebber: zette. Wat is het nut van een landelijke fietsdag? „Dat evenement is in de eerste plaats bedoeld voor het hele Daar is de afstand ook naar, in het Alphense geval ongeveer c lometer. Onderweg moet er bovendien wat te zien zijn. Hoe vaak heeft u deelge men aan de Landelijke dag? „Nog nooit. Nee, dat zo' rondje is niets voor mij. ben meer een langeafsta fietser." Wat is uw aandeel in dé ganisatie van de Alphei le fietsdag? „Ik heb me bemoeid me route. Meestal zetten wef' in oktober al uit. De fiet! viel voorheen vaak same^ de Nationale Molendag tweede zaterdag van me Maar dit jaar was het all<roc anders en was het centr; thema water. Daarom h, we, naast boerderijen, ir overleg met de plaatselij historische vereniging "hl gemaal Cornells den He in de route opgenomen. Sloeg de route aan bij dpe deelnemers? „Dat kan ik je niet vertel weet alleen dat er 200 mensen op af zijn gekomen." Waar was u dan op de 32ste Landelijke Fietsdag? „Aan het fietsen. Naar Spier in de buurt van Assen. Zaterdag kilometer met het windje in de rug. Het was heerlijk fietswee dag later net zo gemakkelijk weer terug. De laatste serieuze v bereiding op de klassieker Milaan - San Remo, die Avanti me groep van 22 mensen gaat rijden." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Danny UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Dinsdag 31 Mei OUDE WETERING - In overleg met de Unie van Watertoeristen c seerde de VW Oude Wetering dit jaar, zoals bekend, de Pinkster voor de leden van de Unie. Hoewel de weeromstandigheden de c voor Pinksteren nu niet bepaald aanlokkelijk waren, viel de deeli aan deze jaarlijkse tocht uiteindelijk nog alles mee, zodat Zaterd'" middagen tegen de avond een zeventigtal motorbootjes, beman* leden van de Unie, langs de kade in Oude Wetering gemeerd lag Dankzij de actie van de VVV hadden de middenstanders en nerir doenden aan dit gebeuren een feestelijk aanzien gegeven door h v sieren van hun etalages en het aanbrengen van extra verlichting.n 'Sri ANNO 1980, donderdag 29 mei LEIDEN - Actievoerende studenten hebben sinds gistermiddag uur het Academiegebouw van de Leidse universiteit bezet om f testeren tegen de bezuinigingsplannen van onderwijsminister (e p De bezetters hebben aangekondigd het gebouw tot vanavond Lr uur bezet te houden. Foto: archief Leidsch Dagblad jpa Foto's in deze rubriek kunnen worden nabestejd door binnen veertien da( plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironiF"n 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermeldinjl d Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante beta de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt d< binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie,ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail. familieberichten@nhd.hdc nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel, 072- 5196699 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bir worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08 00- (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt wordt de krant dezelfde dag nabezorg tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvan krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitslui schriftelijk, uiterlijk één maand voor a de abonnementsperiode, t.a.v afdelin lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkrrn. Voor leveringsvoorwaarden abonnem www.leidschdagblad.nl of KvK-numm 37014187. litv AUTEURSRECHTEN P h Alle auteursrechten en databankrecht aanzien van (de inhoud van) deze uitg worden uitdrukkelijk voorbehouden. Cve' rechten berusten bij HDC Uitgeverij /vij c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten b CISAC-organisatie zijn geregeld met S Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwe gegevens van abonnees van dit dagbl gegevens kunnen tevens worden gebr gerichte informatie over voordeelaanl^VC en te geven, zoweldoor onszelf als dog IT derden. Heeft u hier bezwaar tegen, djt d u dat laten weten aan HDC Media BV,| jg Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkn

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8