Albert Heijn Wientjes ziet geen reden voor pessimism| op winst in prijzenslag ECONOMIE Zwart vakantiebaantje heeft alleen maar nadelen Alleen Nederlander strooit hagelslag op brood Ta?ai?" met aante sle| Veranderitis Laurus grote verliezer M CAO voor verpleeghuizen maarssen - Vakbonden en werkgevers, verenigd in de koe pelorganisatie Arcares, zijn het na een lange laatste 'zit' zater dag eens geworden over een CAO voor de 230.000 werkne mers van verpleeg- en verzor gingshuizen. De arbeidsover eenkomst heeft een looptijd van een jaar. Met terugwerken de kracht tot 1 januari van dit jaar krijgen de werknemers een loonsverhoging van 0,8 pro cent. Rabo aast op Roemeense bank Boekarest - De Rabobank Goep heeft belangstelling voor de Roemeense spaarbank Casa de Economii Consemnatiuni (CEC), die volledig eigendom is van de Roemeense staat. Boe karest begint met de verkoop in het komende najaar. Rabobank is niet de enige buitenlandse bank die is geïnteresseerd in CEC. Onder andere hebben ook Dexia, de Hongaarse bank OTP en Raiffeisen Zentralbank uit Oostenrijk hun oog laten vallen op CEC. AID vindt 280 liter illegaal gif kerkrade - Bij drie bloembol lentelers in Noord-Holland heeft de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van Landbouw ongeveer 280 li ter illegaal landbouwgif gevon den. De Franse autoriteiten zet ten de AID op het spoor van de telers. Hen was opgevallen dat de Nederlanders in Frankrijk bestrijdingsmiddelen kochten. Het onwettige gif zal worden vernietigd. Bosman sluit drie winkels eindhoven - Het Eindhovense bedrijf Bosman, één van de grootste aanbieders van medi sche en orthopedische hulp middelen in Nederland, gaat voor het eerst in zijn zeventigja rig bestaan ingrijpend reorgani seren. De gezondheidswinkels in Eindhoven, Rotterdam en Voorburg sluiten per 1 januari. Door de reorganisatie sneuve len zeventien van de 190 banen. In een gezondheidswinkel zijn bijvoorbeeld vitaminepillen, steunzolen en speciale kussens verkrijgbaar. Lagere WAO na herkeuring den haag - Ruim de helft van de 22.000 arbeidsongeschikten die in het eerste kwartaal van dit jaar zijn herkeurd, zien hun uitkering verlaagd of beëindigd. Het gaat daarbij om WAO'ers en zelfstandigen met een WAZ- uitkering. Herkeurde mensen in de categorie Wajong (arbeids ongeschikt bevonden op een leeftijd van 17 jaar) zagen hun uitkering in 9 procent van de gevallen aangepast. Het UWV verwacht dat de uitstroom uit de WAO dit jaar zal toenemen, als gevolg van de herkeuringen. Zorg kostte 60 miljard in 2004 den haag - De kosten van zorg voor gezondheid en welzijn na men vorig jaar opnieuw veel harder toe dan de gemiddelde inflatie. In totaal bedroegen de kosten 60 miljard euro, 4,3 pro cent meer dan in 2003. Wel ste gen de zorguitgaven veel min der hard dan een paar jaar gele den. De kleinere stijging heeft te maken met loonmatiging in de zorgsector en het temperen van de tarieven van vrije be roepsbeoefenaren in de medi sche sector. Ook de kosten van medicijnen worden gedrukt. In de periode 2001-2003 namen de uitgaven aan zorg nog jaar lijks toe met ongeveer tien pro cent. maandag 3o mei 2005 'Er is een grote behoefte aan meer dynamiek in onze economie' Amsterdam - Albert Heijn heeft na een goed eerste kwartaal zijn marktaandeel vergroot van 27,3 procent in de laatste drie maan den van 2004 tot 28,1 procent. De dochteronderneming van Ahold lijkt daarmee aan de win nende hand in de prijzenoorlog tussen de supermarktketens. De groei van Albert Heijn is nog groter als wordt gekeken naar het eerste kwartaal van 2004. Toen had het nog een markt aandeel van 26,9 procent. Een en ander blijkt uit cijfers van het marktonderzoeksbureau AC Nielsen, die zijn uitgelekt via de www.zibb.nl/food, een website van de voedingsindustrie. Door de groei is de grootgrutter weer op hetzelfde marktaan deel gekomen als in het eerste kwartaal van 2002. Albert Heijn ontketende in oktober 2003 een voor de Nederlandse super marktbranche ongekende prij zenslag. Meer dan duizend arti kelen werden tussen de 7 en 35 procent in prijs verlaagd om weggelopen klanten terug te halen. De groei van Albert Heijn in de eerste drie maanden van dit jaar ging vooral ten koste van Laurus en Schuitema. Laurus, het moederbedrijf van Edah, Konmar en Super de Boer, zag zijn marktaandeel verder dalen en zou inmiddels op 15,4 pro cent zitten. Daarmee is Laurus de vierde speler geworden op de Nederlandse markt, na Al- bert Heijn, Superunie en Schui tema (Cl 000). Ahold maakte twee weken gele den bekend dat Albert Heijn in het eerste kwartaal een omzet groei had gerealiseerd van 4,9 procent tot 1,8 miljard euro. Schuitema, dat voor 73 procent in handen is van Ahold, zag de inkomsten stagneren op 900 miljoen euro. door James McConigal den haag/gpd - „Goed Hol lands koopmanschap is eigen lijk ook altijd overleggen ge weest. Je praat met elkaar, peilt wederzijdse belangen en dan doe je een zaak. Waar het om gaat is: heb je vertrouwen in el kaar." Bernard Wientjes, die vandaag wordt benoemd tot nieuwe voorzitter van werkgeversorga nisatie VNO-NCW, heeft zeker geen hekel aan het poldermo del. „Het typisch Nederlandse onderhandelingsmodel is wat mij betreft niet in gevaar. Het moet in de praktijk wel worden aangepast, anders uitgevoerd. De standpunten in het overleg moeten duidelijk gecommuni ceerd worden, de afspraken helder vastgelegd. Dat voor komt gedoe achteraf, als partij en vooral hun eigen gelijk pro beren te vinden in gezamenlijke standpunten," zegt hij in een gesprek vlak voor zijn officiële benoeming, vanmiddag in Scheveningen. Dat wil niet zeggen dat de ge sprekken met de vakbeweging altijd soepeitjes zullen verlo pen. Wientjes is een aimabel man, die makkelijk en rustig praat. Maai' hij vertegenwoor digt natuurlijk wel de grootste werkgeverskoepel van Neder land. „Ach, af en toe ruzie is niet erg," zegt hij. „Dat lucht op. Daarna ga je weer verder." Hij heeft het afgelopen jaar met verwondering gezien dat de persoonlijke verhoudingen tus sen de hoofdrolspelers af en toe een flinke deuk opliepen. Hij zal daar voor waken: „De per soon en de zaak moet je altijd scheiden. Je moet de samen werking niet personifïceren. In die val zal ik niet trappen." Eén punt waai' het in de polder flink over zal gaan stormen is zijn stellige overtuiging dat ie dereen langer zal moeten gaan werken. Per week, per maand, per jaar, per leven. „De arbeids kosten per eenheid product zijn in dit land te hoog geworden. De arbeidsregels zijn te weinig flexibel. Dat heeft onze interna tionale concurrentiepositie on dergraven. Een van de moge lijkheden aan beide structureel iets te doen, is langer werken. Bovendien leidt de vergrijzing onherroepelijk tot een grotere behoefte aan arbeidskrachten. Mensen die langer werken, in clusief de geheel of gedeeltelijk afgekeurden, kunnen daaraan voldoen." Wientjes vindt dat de AOW- leeftijd moet worden opgetrok ken. Volgens hem worden men sen niet alleen ouder, maar ook gezonder ouder. „De AOW dreigt onbetaalbaar te worden. Mensen later laten instromen heeft vele voordelen." Ook be- st Werkgeversvoorzitter Bernard Wientjes: „Af en toe ruzie is niet erg. Dat lucht op." Foto: WFA lastingheffing bij rijkere AOW- 'ers moet volgens hem be spreekbaar zijn, om op termijn de oudedagsvoorziening be taalbaar te houden. „Mensen begrijpen best dat langer werken noodzakelijk is. De bevolkingsontwikkelingen tonen onontkoombaar de verhouding tussen w den en niet-werkenden schever wordt. Dat kan economie op termijn ni gen", meent Wientjes. Hij is niet somber over komst van Nederland, a5er wel werk aan de winkel, geen reden voor fundan pessimisme. Nederland een sterke economie. O is ook nog steeds aantre voor buitenlandse bedri Het land wordt stabiel b stuurd, is fiscaal vriende heeft een goed opgeleidlo roepsbevolking." Maar Wientjes ziet wel ij- p lijkheden om die positietie sterken. „Er is genoeg o^r g merschap in dit land. Mjjre moeten belemmeringen dii den weggenomen. De r& in ving is soms te ver doorfed, ten. Minister Zalm (finale S is op de goede weg met I (S< minderen van de adminjfst; ve lasten voor het bedrijkfra Maar hij heeft nog een \jf (F gaan." Lis Wientjes wijst onder amfor 1 de gebieden milieu en ai st ook op de wat dit betrefjte 1 achtzaamde rol van lokken heden. „Er is een grote ijacl te aan meer dynamiek iirfr economie. Alles dat dit ijte weg staat, moet zeer krij gen het licht worden gel den." O (x _l zurich/anp - Het Zwitserse far- extra orders geplaatst bf door Henny Zetteler Tilburg - Voor Nederlanders mag hagelslag op de boterham de gewoonste zaak van de we reld zijn, de rest van die wereld kent die lekkernij alleen als deco ratie van gebak en ijs. 's Werelds grootste hagelslagfabrikant Deli- cia vindt het tijd voor verande ring. Proeven doet directeur Bemd Pöstma van Delicia tijdens zijn dagelijkse rondgang door de fa briek nog elke dag. Met groot genoegen en veel smaak. Een handjevol hagelslag van de lo pende band, een vingertje puur of melk uit de droogtrommels. Postma (37) voelt bij elk hapje bij wijze van spreken de volle verantwoordelijkheid van die handeling. Hij is tenslotte alge meen-directeur van 's werelds grootste hagelslagfabriek Deli cia, dochter van voedingscon cern Koninklijke Wessanen. Met een afzet van 16.000 ton hagelslag en vlokken is het pro ductievolume van Delicia onge veer net zo groot als dat van de drie concurrenten in de hagel slagbranche in ons land samen. Die concurrenten zijn voe dingsmiddelenreus Heinz met Venz/De Ruijter, de Drostefa- brieken in Vaassen, waarachter het Duitse Hosta schuil gaat, en het eveneens Duitse Stolze, dat in Nederland een kleinere rol speelt. Dat Nederland topspeler is in de mondiale hagelslag- markt heeft direct te maken met onze oeroude gewoonte de ontbijtboterham te bestrooien met hagelslag. Daarin zijn we uniek, iets dat Postma betreurt. „We hebben van alles gepro beerd om het buitenland aan de boterham met hagelslag te krijgen. Maar het doorbreken van tradities en rituelen is moeilijk. Strooigoed uit Neder land vinden we weer wel terug in landen waarnaar Nederlan- zürich/anp - Het Zwitserse far macieconcern Roche kan de vi rusremmer Tamiflu niet aansle pen. Nieuwe klanten voor het medicijn, het enige dat be schermt tegen het Aziatische vogelgriepvirus H5N1, moeten tot twee jaar wachten op hun bestelling. Inmiddels hebben 25 landen ECOIMOMIEWIJZER extra orders geplaatst bf De explosie van de vr<rPï Tamiflu kwam, nadat cve eind vorig jaar waaraf voor een uitbraak var griep. Volgens consffaa schattingen kan het aaf60 smettingen oplopen tofaa joen, met 7 miljoen do gevolg. p 'en A dc drt Een werknemer van Delicia controleert of de hagelslag al droog is na het glazuren. Foto: GPD/John Schouten ders zijn uitgezwermd. In Indo nesië kennen ze onze korrels bijvoorbeeld als 'muizenpoep- jes'." De hagelslag komt overigens niet allemaal op de boterham terecht. Van de 16.000 ton die Delicia produceert is eenderde bestemd voor industrie en bak kerijen en komt in de vorm van hagelslag, vlokken of pajetten terecht op cakes, ijsjes, zuivel, koekjes en ander gebak. Zo'n veertig procent van de productie gaat de grens over. Grote liefhebbers zijn de directe buren Duitsland en België, maar bedrijven in Frankrijk, Engeland en Italië decoreren hun producten ook graag met hagelslag van Delicia. „We zijn daarnaast voortdurend bezig met innovaties, want we moe ten groeien. Zo gaan we bin nenkort grote vlokken maken. Er is voor tonnen in de nieuwe wals geïnvesteerd." Terwijl Postma dat zegt, neemt hij nog een bescheiden hapje witte korrels uit een plastic kof- fiebekertje op tafel. Hij schuift een ander plastic doosje naar voren. „Proef eens, wat is er an ders?" Het geheim van de wat frissere 'prikkelende' smaak blijkt te schuilen in het gebruik van druivensuiker. Anders dan Venz/De Ruijter maakt Delicia geen eigen mer ken, maar private labels. Grote klanten zijn Albert Heijn - dat zijn huismerk sinds 2001 door Delicia laat maken -, Cl000, Laurus en de discounters Lidl en Aldi. „Allemaal hebben ze hun eigen recept. Iedereen in onze branche mikt op kinde ren, om die aan de hagelslag te krijgen", zegt Postma. „Dus als een volwassene hagelslag eet, verwent hij eigenlijk het kind in zichzelf." Als de eindexamens er straks op zitten, is het weer tijd voor va kantiebaantjes. CNV Jongeren houdt ook dit jaar een campag ne om jongeren te informeren over onder andere de financiële aspecten van vakantiewerk. Daarnaast probeert de jonge renorganisatie bij de Commis sie voor Gelijke Behandeling de rechtspositie van jonge (vakan- tie)werkers te verbeteren. Waarom zou een 18-jarige meer verdienen dan een 16-jarige? „Beloning, veiligheid, goede contracten, belastingteruggave- dat zijn elk jaar weer de belang rijkste thema's waar wij vakan tiewerkers én hun werkgevers op wijzen", vertelt Antoon Blokland, voorzitter van CNV Jongeren. De thema's zijn in feite allemaal terug te vinden in het onderscheid tussen wit werken en zwart werken. Zwart werken lijkt aantrekkelijk, maar heeft uiteindelijk alleen maar nadelen. Werk je bijvoor beeld als oproepkracht, dan is er soms wel werk voor je maar soms ook niet. Bij een wit baan tje is een werkgever verplicht om je altijd drie uur per week uit te betalen. Bij een zwart baantje kun je gewoon naar huis gestuurd worden en krijg je niets. Verder valt dat belasting beta len in de praktijk reuze mee. Als vakantiewerker kun je na afloop van het jaar bijna altijd een groot deel van de ingehouden belasting en premies terugvra gen via een Tj-biljet, verkrijg baar bij de Belastingdienst. Als de Belastingdienst er achter komt dat je zwart hebt gewerkt, krijg je alsnog een naheffing en je kunt zelfs een boete krijgen. Erg belangrijk verder is dat je bij een wit baantje automatisch verzekerd bent. Als je ziek bent, krijg je ten minste 70 procent van je salaris uitbetaald en mocht er onverhoopt een onge luk op het werk gebeuren, dan ben je ook daar tegen verze kerd. Werk je zwart, dan krijg je geen geld bij ziekte en heb je na een ongeval ook geen recht op een uitke ring. Een wit baantje bete kent ook dat een werkgever zich aan allerlei regels moet houden op het gebied van vei ligheid en het aantal uren dat je mag werken. Bij een wit va kantiebaantje heb je recht op het minimumjeugdloon. Zwart kun je soms meer verdienen, maar vaak ook niet. Je kunt je in elk geval nergens op beroepen. In de tabel staan de minimum jeugdloonbedragen die voor heel 2005 gelden. De bruto be dragen zijn wettelijk bepaald. Wat je daar netto aan over houdt, is een indicatie, omdat EIGEN BEURS Brenda van Dam de af te dragen pre mies per bedrijfstak iets verschillen. Naast deze bedra gen heb je ook altijd recht op ten minste acht procent vakan tiegeld en bouw je automatisch vrije dagen op. Het minimum jeugdloon is afgeleid van het minimum loon voor volwasse nen vanaf 23 jaar. Een 15-jarige krijgt 30 procent van het minimumloon, een 18-jarige 45,5 pro cent en een 22-jarige 85 pro cent. In 2004 is de Wet gelijke behandeling op grond van leef tijd bij arbeid, beroep en be roepsonderwijs in werking ge treden. Volgens deze wet is ie dere vorm van leeftijdsdiscrimi natie bij arbeid, beroep en be roepsonderwijs verboden. On derscheid naar leeftijd is alleen toegestaan als daar een gegron de reden voor is. Volgens de wet is een apart minimum jeugdloon gerechtvaardigd om dat dit jongeren een grotere kans op werk geeft. „Veel bedrijven hanteren voor werknemers jonger dan 23 jaar beloningsschalen waarbij zij meer gaan verdienen naarmate ze ouder worden", vertelt Blok land. „Dat is in feite leeftijds discriminatie en we hebben dan ook een klacht ingediend bij de Commissie Gelijke Be handeling, die toeziet op de uit voering van de wet. Als daar voor ons een positieve uit spraak uit voortvloeit, dan zul len we bij de Commissie ook het onderscheid in het mini mumjeugdloon ter discussie stellen." CNV Jongeren heeft bij de Commissie Gelijke Behandeling bovendien een klacht inge diend over jongerendiscrimina- tie in supermarkten. „Op je achttiende ben je daar al vaak te duur en lig je eruit", aldus Blokland. „We hopen jongeren- discriminatie te kunnen stop pen en als agendapunt in de CAO-onderhandelingen in de supermarktbranche te krijgen." De zaak dient op 30 mei. Meer informatie: Vakantiewerk krant, gratis verkrijgbaar via www.cnvjongeren.nl Minimumjeugdloon In onderstaande tabel staan de minimumjeugdlonen voor 2005. Het eerste bedrag is het nettominimumloon, het tweede het brutobedrag. 16 jaar: 99 -100,70 17 jaar: no -115,30 18 jaar: 121 -132,80 19 jaar: 137-153,25 20 jaar: 156-179,50 21 jaar: 181 - 211,60 22 jaar: 208 -248,10 De staking van de huisartsen, deze week, is zeer ongebruike lijk. Stakende huisartsen is een contradictio in terminis. Staken is immers strijdig met de afge legde eed. Daarom moet het water wel tot boven de lippen staan. De huisartsen zijn de zo veelste heivorming zat. Minister Hoogervorst wil de prikkelwerking in de zorg ver beteren. In het geval van de huisartsen komt dat neer op een vergroting van de macht van de verzekeraars. Iedere huisarts moet via contracten met zorgverzekeraars haar of zijn inkomen op peil zien te houden. De angst is dat de ver zekeraar voor artsje gaat spelen. Huisartsen vrezen hun zelfstandig heid te verliezen. En dat niet alleen: nog meer tijd gaat straks zitten in administratieve beslommeringen. De moderne huisarts is daar al ongeveer de helft van zijn werktijd aan kwijt. Dat wordt alleen maai' erger wanneer el ke 'huisarts-Da- vid' met grote re gelmaat moet onderhandelen over van alles en nog wat met een reeks 'zorgverzekeraar-Go- liaths'. De huisartsen zijn niet de enige groep in de samenle ving die protesteren tegen weer een hervorming. De vakbonden blazen nog stoom af na de pro testen tegen de WAO-stelselwij- ziging. Inmiddels heeft de Tweede Kamer de voorgeno men WAO-regelgeving onder ogen gekregen: een draak van een document dat, naar ver luidt, bijna 300 bladzijden be slaat. Kortgeleden wonden do centen en studenten in het ho ger onderwijs zich op over weel een majeure wijziging in het beleid. Studenten krijgen een soort studiestrippenkaart waar mee zij in hoger-onderwijsland kunnen shoppen. De admini stratieve en bureaucratische el lende die hiervan het gevolg zal zijn, is niet te overzien. De ene na de andere hervor ming wordt over de bevolldng uitgestort. Het aantal voorbeel den is dermate groot dat ik daarmee de komende jaren de ze column moeiteloos kan vul len. Door voortdurend te pra ten over 'moderniseringen' en 'hervormingen' wordt de in druk gewekt dat tegenstanders in een stoffig verleden leven, want wie ziet het nut daarvan nu niet? Ikzelf heb in mijn werkzame leven een stuk of zes of zeven majeure 'hei-vormin gen' mogen meemaken. Ik ben de tel kwijt. Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg o< Toen ik nog jong, naïef belovend was, maakte il daar heel druk om. Ik lagr voorstellen, dacht mee 1(j0 alternatieven, vergadert de consequenties, werk de noodzakelijke uitvoe cetera. Onderzoekschol ik helpen oprichten, op gen heb ik studeerbaarc maakt, van doctorandi Master's gemaakt, enzo zo verder. Inmiddels laat ik elke h< mingstorm rustig overw De bijbehorende stukke en dik - verdwijnen ong de papiervernietiger. In daarvan ga ik gewoon a werk: ik si tikelen, ik colleges; verleen m schappelij hand- en tr: diensten, danks alle stuurlijke ruis is het lijke werk steek vera Aan een g artikel mo altijd dito zoek voor Voor een sprekend moet nog retoriek worden aanges >.u ma ete 'en Van tac 001 kre Un :lw hesi air site site Die onstuitbare verandi ^g is volstrekt contiaprodu bu Met een hoop gedoe wo voortdurend de menser het om gaat van hun we houden. In 1996 heb ik ervoor gepleit om het v< ministerie van Onderwi tuur en Wetenschappei &W) vier jaar met betaa te sturen. Mijn voorspel! dat iedereen daar beter worden: de ambtenarei den van een langdurigel de vakantie kunnen gei zonder docenten, lerart lingen en studenten m< geneuzel lastig te vallei aard is mijn voorstel eei dood gestorven. Eigenlij weer met een vergelijk! dooi moeten komen, d; deze keer niet tot het van OC&W zou moeten| ken. Omdat vechten tej bierkaai ongezond is, zij daarvan af. Het is veel diger om in alle rust de de andere beleidstorm te negeren. Dan hoef ik| huisarts ook niet met si klachten lastig te vallen] heeft vervolgens tijd voi patiënten. Politici en andere beleic kers lijden aan een eins ziekte: de veranderitis. I raadzaam dat zij en ma de huisarts gaan om zie wege deze chronische ePng neeslijke kwaal volledig ark afkeuren.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6