Aanslagen op Sulawesi extremistisch BUITENLAND Bedrijfsspionage schok voor Israël Franse kiezer verkoopt politieke elite met 'nee' dreun van jewelste Zweden laten twijfels over kernenergie los Help de cultuur bij u in de buurt Met Frans 'nee' dreigt verlamming voor EU Sellafield lekte lang radioactieve vloeistof Stort op giro 5050 e- of geef 2, aan de collectant Eerste reis Rebellenleider claimt brand Moskou m rijzigt weer ^hotse kritiek De BBC heeft na kri- rhotland zijn nieuwe t gewijzigd. De kaart fl'geen twee weken gele- bruik genomen. Onge- kijkers hadden bij de iroep geklaagd, omdat ensionale kaart id veel te klein deed lij- Verenigd Koninkrijk ;ns hen vooral uit En- bestaan met een klein ;hotland 'in de verte'. Itse Nationale Partij t^e naar onafhankelijk- het gebiedsdeel ^toemde de kaart 'knet- ak gin 'een vertekening'. De 1 Hloot tot de wijziging na luatflig onderzoek van de van kijkers'. maandag 30 mei 2005 eldrama t monument het i- In Brussel is gister- n monument ont- ir de slachtoffers van leten Heizeldrama. londerden toeschou- imamelijk Italianen, de plechtigheid bij. wad het precies twin- ileden dat in het Hei- in in de Belgische de ernstigste voet- uit de geschiedenis iden. Vlak voor de Eu- iale tussen Juventus ol wisten Engelse is in een vak met Itali- ;omen. In het gedrang 39 mensen, de mees- itus-aanhangers, het it omstreden stadion is it geweest en daarna 'erbouwd. Momenteel jportplek het Koning ijnstadion. «urants wij in 2007 J- In alle Belgische res- I geldt vanaf 1 januari rookverbod. Het ko- besluit hiervoor van I van Volksgezondheid t is zo goed als klaar, nden zaterdag de Gazet werpen en Het Belang purg. Het besluit laat llijkheid open om apar- ntes in te richten, r kan niet worden ge- dverdachte raan gehaald De Amerikaanse poli zaterdagochtend een rd verdachte man aan- i die zich gedurende ivenop een honderd ige bouwkraan in At- 1 verschanst. De politie e een 'stun gun' om de Carl Edward Roland te versuffen, meldden ise media. Een agent :r daarna in hem te in naar beneden te Eenmaal op de grond [aangehouden. sRo- verdacht wordt van de lp zijn ex-vriendin in it of lag de meeste tijd letalen rooster op de 'de kraan. skilift ter in Kashmir i v<"!hi - In het Indiase deel is zaterdag de degen skilift ter wereld k gesteld. Met de ski- 1,5 kilometer lang is en imt op een hoogte van ter op de helling van de rwat, hopen de Indiase ten meer toeristen te naar het omstreden ge- or 1989, toen het con- n Indiaas bestuur in oplaaide, kwamen 700.000 toeristen naar Van de Himalaya. melding raf Franco De Spaanse politie erdag een bommelding van de ETA onder- het mausoleum waar Francisco Franco is be- )e autoriteiten gaan uit valse melding. Vrijdag le buurt, ten noordwes- Madrid, al een klein ex- mtploft. Daarbij is vol- autoriteiren alleen ma- :hade ontstaan. De autoriteiten zien geen inheid van de ETA bij nmelding. rnemers EU eraad Atjeh De Europese Unie ndaag vier waarne- ir de onderhandelin- en de Indonesische re de afscheidingsbewe- 'eging Vrij Atjeh (GAM) inland worden gehou- vier waarnemers bij het dat waarschijnlijk dins- it afgerond, bekijken of larnemers naar het umatraanse Atjeh kan Is Jakarta en de GAM tot een staakt-het- isluiten. De afgezanten 1AM willen naar eigen ien staakt-het-vuren re- door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Wat zich al weken aftekende in de opiniepeilingen is gisteravond gebeurd: een meerderheid van de Franse bevolking gaat niet akkoord met de tekst van de Europese grondwet. Ondanks dreigementen van presi dent Chirac en eerste minister Raffarin over economische chaos en politieke crisis die af wijzing tot gevolg zou hebben. De politieke elite in Frankrijk heeft een dreun van jewelste gekregen. De twee grote politieke formaties, gaullisten en socialisten, hadden hun aanhang opgeroepen ja te stemmen. Een verrassing is de uitslag niet. Diezelfde kiezers onderzoeken toonden ook aan dat driekwart van de bevolking ernstig ongerust is over haar toekomst en over het onvermogen van haar leiders om die ongerustheid weg te nemen. Franse regeringen, ongeacht de politieke kleur, hebben jaar in jaar uit de zwarte piet naar Brussel geschoven als er onaangename beslissingen moesten worden genomen. Zo dra er evenwel met steun vanuit datzelfde Brussel wegen werden aangelegd of nieuwe ziekenhuizen konden worden geopend, was dat het werk van de regering in Parijs. 'Euro pa' was de boeman en steeds meer Fransen zijn zich gaan afvragen waarom ze die boze Brusselse buitenwacht moesten steunen met een grondwet die haar nóg meer macht zou geven. De scepsis in Frankrijk over Europa dateert niet van vandaag of gisteren. Al bij het refe rendum over het Verdrag van Maastricht, in 1992, was er maar een nipte meerderheid die uiteindelijk akkoord ging. maar daar moest de toenmalige president Mitterrand wel al zijn prestige voor inzetten. Hij had bovendien het geluk dat het conti nent nog steeds in de ban was van de val van het communisme. En: er was een duidelijk thema: de invoering van de euro. De mensen met werk, de kaders, de intellectuelen - zij waren voor. De armen, het lagere kader, de uitkeringsgerechtigden en gepensioneerden waren tegen. Hoe anders is de situatie nu. De Fransen zijn bang. Bang voor de werkloosheid die maar onaanvaardbaar hoog blijft. Bang voor het ge vaar dat degenen die nu nog werk hebben door de lage lonen in Oost-Europa van hun werk worden beroofd. Bang voor het verdwij nen van de in Frankrijk traditioneel sterke overheidsinvloed. Bang, kortom, voor het on bekende in een wereld die steeds sneller ver andert. Ex-premier Juppé is een van de weini ge politici die klip en klaar durfde te zeggen waar de schoen wringt: „Het probleem is dat de Fransen, grondwet of niet, de Europese Unie niet langer zien als een instituut dat hen vooruitgang en bescherming verschaft in een wereld die bol staat van bedreigingen". Het is voor een belangrijk deel de verklaring dat er de afgelopen tijd in Frankrijk zo heftig over Europa is gediscussieerd. De kiezers hebben niet helemaal ten onrechte het gevoel dat alle belangrijke beslissingen van de laatste jaren, zoals de uitbreiding van de Unie van 15 naar 25 lidstaten, buiten hen om zijn gegaan. De aankondiging van president Chirac om de grondwet aan een referendum te onderwér pen had vooral te maken met zijn wens om het grote verzet in Frankrijk tegen een Turks lidmaatschap te breken. Een referendum over de grondwet zou gevolgd worden door een referendum over Turkse toetreding, zo be loofde hij. En in zijn achterhoofd had Chirac het idee dat een volksraadpleging over de grondwet bij zijn socialistische rivalen diepe verdeeldheid tot gevolg zou hebben. Dat laat ste is uitgekomen. Maar dat hij zelf in de val zou worden meegesleurd had hij een jaar ge leden ook niet gedacht. Chirac zal, anders dan zijn leermeester Char les de Gaulle, niet de conclusie trekken dat hij gaat aftreden als de meerderheid van de kie zers nee stemt, zo heeft hij herhaaldelijk be zworen. Hij suggereerde alleen dat premier Raffarin zal moeten opkrassen. Maar het prestige van het Franse staatshoofd is natuur lijk wèl aan gruzelementen. In eigen land zal hij onder steeds grotere druk komen te staan om in Brussel eigen, Franse, belangen nog nadrukkelijker te gaan bepleiten. Maar in dat zelfde Brussel zal hij van zijn collega's slechts hoongelach oogsten. Want Chirac is in hun ogen degene die de Europese samenwerking heeft opgebroken. tentena/anp-rtr - De dubbele bomaanslag zaterdag in de plaats Tentena op het Indonesi sche eiland Sulawesi was moge lijk het werk van Jemaah Isla- miyah, een radicaal extremis tisch netwerk met banden met al-Oaeda. Dat heeft een Indonesische po litiefunctionaris zondag laten weten. Volgens de anonieme functio naris, die nauw betrokken is bij het onderzoek, vertoont de ma nier waarop de aanslag zater dag is gepleegd grote gelijkenis sen met eerdere acties van de groep. Jemaah Islamiyah wordt onder meer verantwoordelijk gehouden voor de aanslagen op Bali in 2002, waarbij 202 men sen omkwamen. Bij de dubbele aanslag zaterdag in Tentena ontploften bommen op een drukke markt en voor een bankfiliaal. Er vielen twintig doden en dertig gewonden, deelden de plaatselijke autori teiten mee. Volgens The Jakarta Post van zondag werd later nog een derde explosief gevonden voor een kerk. Het kon tijdig onschadelijk worden gemaakt. De Indonesische regering heeft in verband met de aanslagen de veiligheidsmaatregelen in het hele land verscherpt. Sulawesi is sinds eind jaren ne gentig het toneel van bloedige gewelddadigheden tussen mos lims en christenen. Er vielen ruim duizend doden. In de cember 2001 werd een vredes akkoord gesloten tussen de strijdende partijen, maar spora disch is er nog altijd sprake van geweldsuitbarstingen. Tentena is een overwegend christelijke plaats in het vooral door moslims bewoonde Sula wesi. De afgelopen zes maan den deden zich er al verschei dene incidenten voor. Veel christenen in de onrustige regio beschouwden de stad de afge lopen jaren als een relatief veili ge haven. 'Grootste affaire sinds stichting Staat' door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Bestuurders van een aantal grote bedrijven in Israël hebben meer dan een jaar kun nen meekijken in de keukens van de concurrentie. Dat werd mogelijk gemaakt door detective-bureaus, die on gemerkt speciaal ontwikkelde spionage-software ('spyware') installeerden in de computer systemen van rivalen. De spyware, van het type 'Tro jan Horse' (paard van Troje), was ontwikkeld door Michael Ha'effati, een in Londen wo nende Israëliër. Hij is samen met zijn vrouw door de Britse politie aangehouden en Israël heeft om hun uitlevering ver zocht. De Israëlische politie spreekt van de grootste indu striële spionagezaak sinds de stichting van de staat. Er zijn achttien aanhoudingen verricht onder directieleden van bedrij ven en medewerkers van detec tive-bureaus. Tot de opdracht gevers voor de spionage beho ren YES (Israëls grootste satel- liet-tv-bedrijf), Cellcom en Pe- lephone (twee van de grootste mobiele telefoonbedrijven) en Mayer Motor (importeur van Volvo, Honda en Jaguar, en franchisehouder van Hertz au toverhuur). Onder de slachtof fers zijn Orange (mobiele tele foon), Champion Motors (im porteur van Volkswagen, SEAT en Audi) en een reeks bedrijven op het gebied van reclame en public relations. De zaak kwam aan het rollen in november van het vorig jaar, toen de romanschrijver Amnon Jacont naar de politie stapte met de klacht dat delen van een boek waar hij aan werkte zon der zijn medeweten of toestem ming op het internet waren ver schenen. Hij uitte verdenkingen tegen computerprogrammeur Michael Ha'effati, zijn voorma lige schoonzoon. Al snel bleek dat Ha'effati dergelijke spyware eerder had aangeboden aan de afdeling fraudebestrijding van de Israëlische politie, die van aankoop had afgezien omdat ze de zaak niet vertrouwde. Onder de codenaam 'Paarden race' begon de politie een uit gebreid onderzoek, in samen werking met buitenlandse korpsen. Ha'efrati, zo bleek daarbij, leverde zijn spyware aan drie bekende Israëlische detective-bureaus die in op dracht van bedrijven spioneer den bij de concurrentie. Het Trojan Horse virus was door Ha'efrati per bedrijf speci aal aangepast, zodat het niet onschadelijk kon worden ge maakt door beschikbare virus bestrijders. (advertentie) door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Het Franse referen dum mag niet het einde beteke nen voor de Grondwet, zo was gisteravond laat de strekking van de eerste reacties in Brus sel. Maar met het 'neen' van Frankrijk, een van de grondleg gers van de Unie en van ouds her sanien met Duitsland de motor achter de samenwerking, dreigt voor de EU verlamming, politieke instabiliteit en een cri sis in het leiderschap. President Chirac waarschuwde de Franse kiezer gisteravond dat zijn land in Europa aan in vloed zal verliezen. „Het wordt moeilijker onze belangen te verdedigen", zei hij. Het eerste slachtoffer van het Franse 'neen' is waarschijnlijk de meerjarenbegroting 2007-2013, waarover voorzitter Luxemburg volgende maand een akkoord over wil sluiten. Overeenstem ming tussen de 25 regeringslei ders is door de uitslag van het Franse referendum zo goed als onmogelijk geworden. Het 'grondwettelijk verdrag' kan alleen in werking treden wanneer alle 25 EU-lidstaten ermee instemmen. Door de Franse afwijzing is de grondwet klinisch dood. Dat betekent dat het verdrag van Nice van kracht blijft, hoewel het door de Euro pese leiders algemeen als on toereikend wordt beschouwd om de samenwerking van 25 landen goed te regelen. Er bestaat geen scenario voor hoe het nu verder moet met de Grondwet. Nieuwe onderhan delingen zijn niet aan de orde; die zouden op zijn vroegst kun nen beginnen over twee jaar, wanneer alle landen zich heb ben uitgesproken. Bovendien heeft een groot aantal rege ringsleiders, onder wie premier Balkenende, al laten weten niets voor nieuwe onderhande lingen te voelen. Strikt juridisch hebben de ove rige 24 EU-landen er niets mee tre maken op welke manier Frankrijk oordeelt over de grondwet. In theorie is dus het mogelijk dat president Chirac teruggaat naar de Franse kiezer en opnieuw vraagt om een 'ja'- stem. Dat is in het verleden ge beurd bij referenda in Ierland en Denemarken, maar in een groot en gezaghebbend land als Frankrijk is zo'n 'truc' minder gemakkelijk uit te halen. In zijn eerste reactie na de nederlaag kondigde Chirac gisteren aan dat hij een paar dagen de tijd neemt om zich te beraden. bari - Paus Benedictus XVI celebreerde gisteren v00r.150.000 aanwezigen een openluchtmis in de Zuid- Italiaanse havenstad Bari. De paus riep daarbij op tot eenheid van alle christenen. Met zijn bezoek aan Bari maakte Benedictus XVI de eerste reis sinds zijn aantreden. De mis sloot een congres van de Rooms- Katholieke Kerk in Bari af. Foto: Reuters/Tony Gentile moskou/anp-efe - De belang rijkste Tsjetsjeense rebellenlei der, Sjamil Basajev, heeft giste ren gezegd verantwoordelijk te zijn voor de brand die vrijdag het 'Stanislavski en Nemiro- vitsj-Dantsjenko'-theater in Moskou verwoestte. Hij deed dat in een verklaring op de website van de Tsje tsjeense opstandelingen In de verklaring staat verder dat eenheden van de rebellenbewe ging zich hebben voorbereid op aanslagen tegen belangrijke economische, politieke, cultu rele en administratieve centra van het 'Russische imperium', in het bijzonder in Moskou. „Wij gaan het vuur openen op het hele Russische territorium." Het muziektheater in het cen trum van de Russische hoofd stad werd juist gerenoveerd. Het zou op 1 september wor den heropend, nadat het ruim twee jaar geleden zijn deuren moest sluiten omdat het ge bouw in juni 2003 ook al getrof fen werd door een grote brand. Basajev heeft ook de verant woordelijkheid opgeëist voor de stroomstoring die woensdag in Moskou chaos veroorzaakte, doordat in grote delen van de Russische hoofdstad de stroom uitviel en verkeerslichten niet meer werkten. Hierdoor ge beurden veel verkeersongeluk ken. Ook kwam het openbaar ver voer in grote delen van de Rus sische hoofdstad tot stilstand. Duizenden mensen zaten uren in metrowagons opgesloten. Ook de watervoorziening werk te in delen van de stad niet meer doordat waterpompen uitvielen. De handel op de beurs lag eni ge uren stil. De autoriteiten zei den woensdag een terroristi sche actie als oorzaak uit te sluiten. londen/anp - Uit de Britse kerncentrale in Sellafield zijn over een periode van negen maanden tienduizenden liters hoog-radioactieve vloeistof ge lekt. De lekkage was het gevolg van een breuk in een pijplei ding die pas vorige maand werd opgemerkt. Volgens de zondageditie van The Independent gaat het om het grootste incident met een Britse kerncentrale in dertien jaar. In totaal spoelde er 83.000 liter weg, volgens de krant ge noeg om de helft van een olym pisch zwembad te kunnen vul len. British Nuclear Group, die Sel lafield beheert, heeft tegenover de krant bevestigd dat er een grote lekkage was op het uitge strekte terrein. Ze wijt de lang durige lekkage aan zowel onop lettendheid van het personeel als aan mogelijke 'metaalmoe heid' in de leidingen. Er zou geen enkele sprake zijn geweest van gevaar voor de omgeving. Het incident komt op het mo ment dat de Britse regering poogt maatschappelijke steun te laijgen voor de bouw van nieuwe kerncentrales. Die zou den nodig zijn om de doelstel lingen van het internationale klimaatbeleid te halen. Kerncentrales stoten geen broeikasgassen uit. Tegenstan ders van kernenergie wijzen er juist op dat deze vorm van op- Weer probleem in Tsjechische centrale De omstreden kerncentrale in het Tsjechische Temelin heeft opnieuw problemen ondervonden. Uit een uitge schakelde reactor is driedui zend liter radioactief koelwa ter gelekt, zo bracht het be drijf zaterdag naar buiten- .Het water is opgevangen in een speciaal daarvoor be stemde tank. De kerncentrale van Temelin werd in 2000 in gebruik genomen en heeft eerder al enkele technische mankementen vertoond. De centrale is daarom vooral in het aangrenzende Beieren en Oostenrijk omstreden. wekking weer grote problemen kent met radioactief afval en met de veiligheid van centrales. De lekkage wordt gezien als een ernstig incident. In totaal zijn er zeven 'soorten' nucleaire inci denten, waarbij bijvoorbeeld het ongeval bij de kerncentrale Tsjernobyl (1986) in de zevende en daarmee hoogste klasse valt. Het incident in Sellafield is een ongeluk van de derde klasse. Het laatste ongeluk in Groot- Brittannië van deze omvang was in 1992, ook in Sellafield. Daar wordt overigens ook Ne derlands kernafval behandeld. Cultuur kan niet zonder Anjeractie, www.cultuurfonds.nl door onze correspondente Windy Kester forsmark - Hoog steken de reactorto rens af tegen de grijze lucht boven Fors mark, een dorpje zo'n 200 kilometer ten noorden van Stockholm. In het bezoe kerscentrum leert een schoolklas over de voordelen van kernenergie. Bij het af scheid krijgen alle scholieren een pet met reclame voor de kerncentrale mee: 'Meer kracht in Forsmark'. Hoe anders was het 25 jaar geleden, toen de ouders van deze schoolkinderen massaal de straat op gingen om te pro testeren tegen kernenergie. In een refe rendum in 1980 stemde een meerder heid van de Zweden voor afbouw van de bestaande centrales. Geschat werd dat in 2010 alle twaalf installaties dicht kon den zijn, mits alternatieve energiebron nen aangeboord zouden worden. Inmiddels komt meer dan de helft van de Zweedse stroomvoorziening uit kern energie. De Zweden gebruiken door het barre klimaat en de intensieve staalin dustrie en bosbouw bovendien drie keer zo veel elektriciteit als het Europese ge middelde. De publieke opinie is dan ook helemaal omgezwaaid. Uit recente opiniepeilin gen blijkt dat tachtig procent van de Zweden inmiddels vóór kernenergie is. Burgers zijn bang dat de stroomprijzen zullen stijgen wanneer wordt overge gaan op zonne-energie of wind- en wa terkracht. Bovendien meent het meren deel dat alternatieven als bruinkool of olie een groter gevaar voor het milieu vormen dan kernenergie. Vooral Zweden die dichtbij een kerncen trale wonen zijn opmerkelijk genoeg po sitief. Uit onderzoek van de World Nu cleair Association blijkt dat 86 procent van de omwonenden van Forsmark meent dat de centrale goed werk doet en dat men zich veilig voelt. Het feit dat de reactor goed is voor duizend banen, helpt hier natuurlijk bij. Ondanks de ommezaai besloot de soci aal-democratische regering vorig jaar de officiële lijn uit 1980 voort te zetten. De ze week sluit de daarom de centrale in Barseback in Zuid-Zweden voorgoed. Dit is ook een gebaar naar buurland De nemarken, een land zonder eigen kern centrales. Barseback ligt op een steen worp afstand van Kopenhagen. Dat in 2010 alle centrales gesloten zullen zijn lijkt vooralsnog echter niet realis tisch. „Er zijn geen schone en veilige al ternatieven", zegt directeur Lars Fager- berg van Zwedens grootste centrale, die in Forsmark. Hij gelooft in uitbreiding en intensivering van de centrale. „De oudere centrales gaan één voor één dicht en dit moet gecompenseerd wor den. Het is normaal dat Forsmark, als een van de nieuwste en modernste cen trales, extra energie moet gaan produce ren." Bovendien gelooft Fagerberg in het Zweedse democratische model. Als de burgers ja zeggen tegen kerncentra les, kan de de politiek niet zo maar iets anders beslissen. Mikael Karlsson van de Zweedse Vereni ging voor Natuurbescherming, is een van de weinige tegenstanders van kern centrales. Hij meent dat referenda over wel of geen kerncentrale of over de op slag van radioactief afval eigenlijk vaak over iets anders gaan. „Natuurlijk zijn mensen positief. De lokale bevolking weet dat ze makkelijker geld voor een nieuwe weg. universiteit of vliegveld kunnen eisen als compensatie voor het gevaar van het wonen onder de rook van een kerncentrale." Het argument dat er geen alternatieven zijn, geldt wat hem betreft niet. „Zwe den is een van de voorlopers op het ge bied van zonne-energie. We zouden daar meer geld in moeten stoppen, in plaats van miljoenen euro's te investe ren in centrales die over een paar jaar toch dichtgaan."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5