Trucker lapt inhaalverbod aan zijn laars 'Een goed werkend Europa is voor Nederland van groot belang.' BINNENLAND Wanhopige man pleegt zelfmoord op straat in Kerkrade WD en kabinet ontlopen crisis MILJOEN s Ook bumperkleven probleem Aids-slachtoffers voor 20ste keer herdacht Poolse douane intimideert Amsterdamse scholieren Huisartsen dreigen alweer met nieuwe harde acties Discussie aftrek hypotheekrente blijft taboe voor het CDA 1 leeuw zoek ;s snelweg ==j- Politieagenten en me ers van zeehondencrè- terburen zijn zaterdag Groningse Haren uren eweest om een ontsnap- euw te vangen. Het dier de snelweg A28 ter van Haren uit een wa- een Duits circus te ont- n en dook in een naast weg gelegen sloot. ie pakt ~ip illegalen UK - De politie heeft gis pen vroeg op het indu- rein Moerdijk achttien Aziaten aangehouden. I overgedragen aan de lelingenpolitie. In totaal negentien personen ouden, maar een van de is vrijgelaten toen :t hij legaal in ons land ilitie onderzoekt hoe de legalen op het indu- :in is gekomen en ;n ze op weg waren. ek Dittrich irolutiedebat •am - D66-ffactieleider zet zich scherp af tegen splannen om een dis- >p gang te brengen over utieleer en de schep- idachte. Premier Balke- gaf na de wekelijkse mi- I jad vrijdag te kennen het 1 men van minister Van even (Onderwijs) voor •at te steunen. Dittrich liet blij met de opstelling "i-bewindslieden Pecht- irinkhorst. ik Slowaakse pier uitgesteld |AG - Een mogelijk debat mijweede Kamer over het rt 2lse referendum heeft ge- nobhet afzeggen van het be- 70Cjn de Slowaakse premier iet Ida. Dzurinda zou is Mag en donderdag zijn ït 8jiting maken. De tweede datjnd in het teken van een (eid programma bij de oeftche Universiteit Delft, op.pnet premier Balkenen- i, njis echter niet uitgeslo- a njna het referendum over 11.3>pese grondwet op •pldag de Tweede Kamer tbepat met de minister-pre- Je schietpartij ees restaurant etrq rscldam - De nog onbeken- ,evl die vrijdagmiddag in ^yjtaurant in de binnenstad ^jnsterdam werd neerge- p, is in de nacht van vrij- zaterdag aan zijn ver- ftgen overleden. De ==)artij had plaats in Chi- jstaurant Nam Tin aan T^nbreestraat. Rond 15.30 p daar een man naar bin- rït een helm op en een ipen. Hij schoot gericht Blachtoffer en nam de gold horecapand „gestoken - De brand zater- tend in een Rotterdams in de 's Gravendijkwal is oken door een klant die ang was geweigerd. 0 brand liepen twaalf "PP verwondingen op. In d zijn een nachtclub en :htcafé gevestigd. Vol- politie werd een nog lt ^nde klant rond kwart ^'Jie geweigerd bij het afé, vermoedelijk omdat maandag 30 mei 2005 aan de kledingvoor- 0( n voldeed. De Pamelen bij !ge Vogels ^'rlluM - Schrijver/cabare- nr>' nk van Pamelen volgt uli Ivo de Wijs op als ln iator van het VARA-ra- p'amma Vroege Vogels» nelen zal Vroege Vogels met de huidige mede- latrice Karin van den irt aan elkaar praten. Ivo 1 is voor het laatst op 10 juli in het program- loren. rzitter comité gehouden dam - De Rotterdamse heeft gistermiddag tij- f et Dunya Festival in het g ider de Euromast voor- fj. Bos van het Comité féj^ret Nee aangehouden. |H podium hielden burge- Wm Opstelten en minister Y Öenne een pleidooi voor Ppese Grondwet. Bos en tegengeluid laten ho- liep op de minister af. werd hij door beveili- ledewerkers in de kraag h overgedragen aan de !„Ik werd geboeid afge- In heb een uur op het lureau gezeten. Daarna Ie me gaan omdat er inklacht is ingediend." den haag/gpd - De politie maakt zich zorgen over het grote aantal truckers dat inhaalverbo- den voor vrachtwagens aan de laars lapt en allerlei gevaarlijke capriolen op de weg uithaalt. In 2004 deelde de politie 3463 be keuringen uit wegens overtre ding van het inhaalverbod, te gen 2993 een jaar eerder. Voor de eerste vier maanden staat de teller al op 1100. Momenteel geldt op alle drukke snelwegen tussen 6.00 en 19.00 uur een inhaalverbod voor vrachtwagens. Op 'rustiger' tra jecten geldt het inhaalverbod alleen tijdens de ochtend- en avondspits. „De meerderheid houdt zich aan het inhaalver bod. Maar we zien toch nog veel te veel vrachtwagenchauf feurs die hun snelheid niet wil len aanpassen aan collega's voor hen, als die bijvoorbeeld 82 of 83 kilometer per uur rij den", zegt Frans Zuiderhoek van het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD). „Dan gaan ze ondanks een verbod toch proberen in te halen om dan met 89 kilometer per uur, net tegen hun snelheidsbegrenzer aan, toch een hele karavaan in te halen." Het KLPD schat dat het aantal bekeuringen wegens overtre ding van een inhaalverbod de komende tijd nog verder om hoog zal gaan. Dat heeft alles te maken met de verwachte toe name van trajecten met zoge heten dynamische inhaalverbo- den. Op deze routes moeten vrachtwagens op de rechter baan blijven als er te veel ver keer op de weg is. Elektronische verbodsborden boven de weg springen dan automatisch aan. Met dit systeem is met succes geëxperimenteerd op de A2 tus sen Abcoude en Maarssen en op de A2/A67 tussen Grathem en knooppunt Ten Esschen. Door de dynamische inhaalver- boden verloopt de verkeers- doorstroming beter. De truckers die zich wel aan de inhaalverboden houden, ma ken zich vaak schuldig aan an dere overtredingen. Het komt vooral veel voor dat ze te dicht op elkaar rijden. „Twee secon den tussen twee voertuigen is het minimum. Maar vaak zit er nog minder dan één seconde tussen twee vrachtwagens", zegt Zuiderhoek. Door het bumperkleven van truckers kan ander verkeer soms niet of nau welijks op de rechterbaan ko men. Vooral bij automobilisten of motorrijders die van de snel weg af willen leidt dat geregeld tot gevaarlijke situaties. „We weten allemaal tot wat voor chaos een kettingbotsing leidt als er vrachtwagens bij betrok ken zijn", zegt Zuiderhoek. Amsterdam - In de Dominicuskerk in Am sterdam woonden zaterdag ongeveer drie honderd mensen de viering van de twintig ste Aids Memorial Day bij. Na afloop lieten de aanwezigen op de Torensluisbrug witte ballonnen op ter nagedachtenis aan hun ge liefden. In de kerk staken mensen kaarsen aan op een groot aidslint, het internationaal symbool van solidariteit met mensen met hi- v/aids. Tijdens een twintig minuten durende litanie zegden de aanwezigen namen op van dierbaren die zijn overleden aan de gevolgen van aids. Daarna zongen ze samen het 'volkslied van de strijd tegen aids', The Rose van Bette Midler. Foto: ANP/Rick Nederstigt den haag/gpd - De huisartsen hebben de onderhandelingen met minister Hoogervorst nog niet heropend of ze dreigen al weer met nieuwe harde acties als er geen uitzicht is op het op lossen van het conflict. Dat hoeven niet per se (meerdaag se) stakingen te zijn zoals afge lopen week, meldt de Landelij ke Huisartsenvereniging (LHV). Een nieuwe staking behoort wel tot de mogelijkheden, al vergt die zoveel voorbereiding dat het niet voor de hand ligt dat de huisartsen nog deze week het werk weer neerleggen. „Dat er opnieuw acties komen als de onderhandelingen weer vastlopen, staat buiten kijf', al dus een strijdbare LHV-voorzit- ter Bas Vos dit weekeinde. De huisartsen en minister Hooger vorst van volksgezondheid gaan vanmiddag opnieuw met elkaar praten. Vos zegt dat zowel Hoo gervorst als de LHV de onder handelingen 'open' in gaan. „We zien wel waar we uitko men." De artsen zijn vooral boos dat de minister hen 90 miljoen eu ro afpakt. Dat bedrag hevelt Hoogervorst over naar de zorg verzekeraars, die het weer over de huisartsen moeten herver delen. Hoogervorst hoopt de huisartsenzorg zo efficiënter en marktgerichter te maken. Welke andere vormen van 'har de actie' mogelijk nog deze week op stapel staan, wil Vos niet zeggen. „Dan is de verras sing eraf." amsterdam/anp - Een groep van ongeveer dertig Amster damse vmbo-leerlingen is deze week urenlang vastgehouden bij de Poolse grens, waar ze een bezoek zouden brengen aan het vroegere concentratiekamp Auschwitz. De douaniers had den het vooral gemunt op de scholieren van Marokkaanse komaf en maakten vervelende en seksueel getinte opmerkin gen. Zo vroegen ze zich hardop af of er ook 'normale kinderen' in de bus zaten. Wethouder Aboutaleb (Onder wijs en Integratie) neemt de zaak hoog op, liet zijn woord voerder zaterdag weten. Hij stuurt volgende week een brief aan minister Bot van buiten landse zaken met het verzoek opheldering te vragen bij de Poolse en Duitse ambassade. De leerlingen van het Montes- sori College ondervonden de intimidatie zowel op de heen als de terugreis. Het bezoek maakte onderdeel uit van een project van de ge meente Amsterdam om jonge ren meer over de geschiedenis bij te brengen. Eerder bleek dat op een aantal scholen in de hoofdstad docenten problemen hadden met het lesgeven over de Tweede Wereldoorlog. Voor al allochtone jongeren stonden totaal niet open voor de ge beurtenissen destijds. De intimidatie en discrimine rende opmerkingen van de douaniers zijn Aboutaleb dan ook tegen het zere been. „We proberen kinderen met veel moeite meer historisch bewust zijn mee te geven. Dit soort in cidenten zijn dan wel het laat ste wat we kunnen gebruiken", aldus zijn zegsman. De vorige reis van Amsterdam se vmbo-scholieren naar Auschwitz verliep ook niet ge heel probleemloos. Het geplan de bezoek op 4 mei kon plotse ling niet doorgaan, omdat het voormalige concentratiekamp dicht moest voor de voorberei dingen voor het bezoek van de Israëlische premier Sharon. Burgemeester Cohen moest er aan te pas komen om de leer lingen, die al naar Polen onder weg waren, alsnog toegang te verlenen tot het kamp. De jon geren mochten het kamp direct bij aankomst, rond midder nacht, bezoeken. utrecht/anp - Een inhoudelijke discussie over de houdbaarheid van de hypotheekrenteaftrek blijft voor het CDA voorlopig nog een taboe. Een poging van de jongerenorganisatie van de partij, het CDJA, en de afdeling Drenthe om dat via twee reso luties op het partijcongres van zaterdag te doorbreken, werd door de CDA-leiding sterk afge raden en afgestemd. Fractievoorzitter Verhagen waarschuwde dat „verder mor relen aan de hypotheekaftrek na alle beperkingen die al zijn doorgevoerd, extra onzekerheid brengt. Dat is vragen om moei lijkheden", aldus Verhagen. Het ging het CDJA vooral om de vraag of de hogere inkomens niet onevenredig profiteren van het huidige stelsel. Daarnaast wezen zij op de problemen die jongeren hebben om aan een betaalbare woning te komen. Tot slot benadrukten zij de waarschuwing van de OESO en het IMF dat het Nederlandse systeem erg kwetsbaar is voor conjunctuurschommelingen. Een verhoging van de rente met 2 procent zou de schatkist op jaarbasis 2,5 miljard euro kos ten, aldus de resolutie. Een tweede poging om op het goed bezochte congres in de Utrechtse jaarbeurs een com promis in stemming te brengen strandde op de onwil van het dagelijks bestuur om de regels flexibel toe te passen. De afde ling Drenthe pleitte voor het in stellen van een brede commis sie die de kosten van de hypo theekrenteaftrek in kaart zou moeten brengen, afgezet tegen wat de overheid besteedt aan subsidies voor het huurbeleid en sociale woningbouw. Maar hoewel ook het CDJA zich hartstochtelijk achter het com promis schaarde, kreeg het voorstel bij voorzitter Van Bijs- terveldt geen voet aan de grond. De handelswijze van het dage lijks bestuur werd niet door ie dereen begrepen. Het CDJA be schuldigde de leiding van 'rare fratsen' en het opzij zetten van de statuten. Een ouder partijlid sprak van 'arrogantie van de macht'. Voorzitter Van Bijster- veldt zei dat zij zich volledig aan de statuten had gehouden. kerkrade/gpd - Een 53-jarige man heeft gisteravond op straat in het centrum van Kerkrade zelfmoord gepleegd. De Ne derlander, die gehuwd was en in het Belgische Seraing (ten zuiden van Luik) woonde, schoot zichzelf voor de deur van een restaurant met een vuurwapen in de borst. Omdat de politie twee handgranaten in de jas van het slachtoffer vond, werd de straat afgezet. Onderzoek van het Explo sieven Opruimings Commando wees uit dat het om twee nephandgranaten ging. De man belde gistermiddag met de eige nares van het restaurant om te zeggen dat hij langs zou komen. Ze kenden el kaar, maar hadden elkaar jaren niet meer gezien. Nadat hij per motor bij het restaurant was gearriveerd vertelde de man de eigenares dat hij kanker had en het niet meer zag zitten. Hij dronk een kop koffie en ging naar buiten. Zijn jas liet hij hangen. Korte tijd later schoot hij zichzelf in de borst. Het personeel van een Duitse ambulan ce die als eerste ter plekke was (het inci dent vond niet ver van de grens plaats) probeerde de man tevergeefs te reani meren. Toen de politie in de jas van het slachtoffer, die nog in het restaurant hing, de handgranaten vond, werd de hele straat afgesloten en het EOC ge waarschuwd. Een café naast het restau rant werd ontruimd en de bewoners van de omliggende woningen moesten bin nen blijven. Pas rond negen uur bleek dat de man twee nepexplosieve in z'n jas had. Op het lichaam van de man werd niets ver dachts gevonden. (advertentie) een jerrycan met benzi- ichtte brand in het trap- door Hans van Soest Groningen - De WD-leden stemden afgelopen zaterdag in met een koersverandering van de liberalen. Daarmee is een cri sis binnen de regeringspartij af gewend, zij het nipt. Gebroederlijk zitten Jozias van Aartsen en Alexander Pechtold naast elkaar, het zweet in hun handen. Zowel de WD-fractie- voorzitter als de kersverse D66- minister van bestuurlijke ver nieuwing is er veel aan gelegen dat het nieuwe beginselpro gramma van de VVD door de achterban van de partij wordt aanvaard. Zo niet, dan worden hun politieke ambities in de knop gebroken. Van Aartsen heeft voorafgaand aan het ledencongres zijn hoofd onder het hakblok gelegd door het nieuwe beginselpro gramma (opgesteld door een commissie onder leiding van de Leeuwarder burgemeester Geert Dales) te omarmen. In dat nieuwe programma wordt een aantal voor de liberalen heilige huisjes omver geschopt. Zo houdt de commissie een hartstochtelijk pleidooi voor bestuurlijke vernieuwing en het overnemen van een aantal 'ty pische D66-punten' als de ge kozen burgemeester en de ge kozen minister-president, din gen waar de traditionele WD- achterban tot dusver nooit iets voor voelde. Door zich zo te vereenzelvigen met de noodzaak van een koersverandering (Van Aartsen vreest dat de partij de afstraf fing van de kiezer in 2002 an ders nooit te boven komt), werd een stem tegen het nieuwe Li beraal Manifest ook een beetje een stem tegen Van Aartsen. En dat kan hij niet gebruiken in zijn race om het begeerde par- tijleiderschap, waarover de le den volgend jaar een beslissing nemen. Ook voor D66'er Alexander Pechtold was het spannend. De opvolger van de dit voorjaar af getreden Thom de Graaf staat voor de taak binnen nu en twee jaar met 'iets' te komen. In ie der geval moet hij de gekozen burgemeester in een volgende kabinetsperiode mogelijk ma ken. Als de WD-achterban dat nu zou blokkeren, is zijn poli tieke carrière wel heel kortston dig. Bovendien heeft regerings partij D66 dan geen enkel ex cuus meer nog langer deel te nemen aan het kabinet. Even ziet het er dreigend uit voor beide politici. Veel van de 700 aanwezige WD'ers zijn fel tegen de voorstellen uit het be ginselprogramma. „De PvdA- fractie in de Eerste Kamer had groot gelijk dat ze tegen de ge kozen burgemeester stemde", roepen meerdere leden in de microfoon. Ook zijn de leden bang dat Nederland verwordt tot een 'personendemocratie'. Na een uitputtende duscussie wordt het voorstel toch aan vaard. De stemming over de gekozen premier is nog spannender. Uiteindelijk wordt er met veer tien stemmen verschil vóór ge stemd. Van Aartsen springt blij uit zijn stoel. „Dit is meer dan ik van tevoren had verwacht," erkent hij. „Dit onderstreept mijn gezag. De neuzen in de partij staan nu de zelfde kant op." Een paar maanden gele den weigerde het WD-congres hem nog tot politiek leider te benoemen. Met de steun van de achterban vooi^e door hem zo vurig bepleitte a»uwe koers, staat Van Aartsen er in de strijd om dat leiderschap nu een stuk beter voor. Ook Pechtold is opgelucht. „Nu kan ik verder." (advertentie) De laatste Staatsloten. Koop z e nü! NOG 1 Trekking 31 mei Staatsloterij OAG

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3