Werving militairen kan niet jong genoeg beginnen GESPREK VAN DE DAG Basis Deelen even groot militair pretpark tijdens Landmachtdagen MENSELIJK Volkel in de Wolken zeer goed bezoc i H1 Gezocht: militairen m/v 'KI-dolfijntje' nog naamloos Europese eenwording Beckham: gift respect voor b; club en fanssla< De krijgsmacht is dringend op zoek naar duizenden nieuwe militairen. De diverse open dagen, zoals de Land machtdagen van het afgelopen week end, zijn een belangrijk wapen in de wervingsstrijd. Zelfs de allerjongsten worden al met grof geschut warm ge maakt voor een carrière bij Defensie. „Nu is het nog soldaatje spelen. Maar als hij straks echt het leger in wil, zal ik hem dat toch echt wel uit het hoofd proberen te praten." Twee Apache-gevechtshelikopters scheren over een groepje rebellen die een brug hebben ingenomen. Vanuit een dreigende posiüe boven de bossen geven de Apaches dek king aan twee Cougar-heli's, die met abseillijnen twee pelotons verken ners droppen. Twee enorme Chinooks met dubbele wieken lan den. De laadkleppen gaan open en twee pelotons van de Luchtmobiele Brigade rukken schietend op naar de brug. Rebellen sneuvelen, de brug wordt ingenomen. ,,Als u hier nog geen warm gevoel van krijgt, weet ik het ook niet meer," galmt het uit de speakers. Spektakel zat voor de tienduizenden bezoekers op de Landmachtdagen. En nog 'live' ook. Als er al geen ge vechtsvliegtuigen langsscheren, dan worden er wel tientallen parachutis ten gedropt of trekt een compleet tankbataljon ten strijde. De militaire basis Deelen bij Arnhem is omgeto verd tot één groot militair pretpark. Hele gezinnen laten zich vol gas in een tank rondcrossen. Vaders ne men met hun zoontjes plaats achter zware mitrailleurs voor surveillances met legerjeeps 'in vijandelijk ge bied'. De krijgsmacht is kicken. Dat vindt ook Roel van de Wal (19) uit Halfweg, als hij met zijn broer Pieter (13) net in een tank het veld heeft omgeploegd. Roel is al 'om': hij is voor de infanterie. Pieter twij- Nog meer defensiedagen Elk jaar presenteren de krijgs machtdelen zich via open da gen' aan het grote publiek. De Koninklijke Landmacht gaf het afgelopen weekend de aftrap met de Landmachtdagen op mi litair luchtvaartterrein Deelen bij Arnhem. De Koninklijke Lucht macht volgt op 18 en 19 juni met de Luchtmachtdagen op vlieg basis Gilze-Rijen. De Vlootdagen van de Koninldijke Marine zijn op 15,16 en 17 juli in Den Hel der. In oktober volgt de Konink lijke Marechaussee met open dagen in heel Nederland. De Open Dagen van de Konink lijke Landmacht hebben dit weekeinde zeker 120.000 bezoe kers getrokken. „En dat is een record", liet de organisatie giste ren weten. Vrijdag en zaterdag kwamen er al ongeveer 50.000 mensen op het evenement af. De organisatie had op ongeveer 100.000 bezoekers gerekend. „Dat het er veel meer werden komt waarschijnlijk door het mooie weer", vermoedt een woordvoerder. feit nog, al zou hij wel sluipschutter bij de commando's willen worden. De risico's deren de broers niet. „In het gewone leven is de kans op over lijden en trauma's net zo groot," zegt Roel. Wervingsofficieren zijn gespitst op dit soort jongens en meiden. Tussen de 'attracties' wordt gewekte belang stelling direct omgezet in registratie. Alleen al de Landmacht moet dit jaar vijfduizend mannen en vrou wen zien binnen te halen. Dat valt niet mee. „Op één dag halen we misschien honderd man binnen," De vliegshow Volkel in de Wolken heeft dit jaar 45.000 bezoekers getril Dat is 5.000 bezoekers meer dan de organisatie had verwacht, waarself1 vanwege het mooie weer. Publiekstrekkers waren dit jaar de F-16 geval"1' vliegtuigen van de Luchtmacht en de extreem wendbare Pilatus PC-7.F naast wist de organisatie een Cougar-helikopter en twee Leopard-taj Volkel te halen voor de zogeheten Static-show. Jgei Een jongetje voelt op veilige schouders voor eventjes hoe het is om militair te zijn. Inzet: De touw-hindernisbaan is iets lager dan de originele op de kazerne, maar toch nog eng hoog. Foto: ANP/Robin Utrecht. Inzet: GPD/Cees Mooij zegt kapitein John Ooms van de ba- nenwinkel in Eindhoven. Probleem is dat veel belangstellen den vooral voelen voor ondersteu nende functies, bijvoorbeeld op het gebied van logistiek en administra tie, en weinigen voor de functie 'ka- nonnenvlees m/v". „Maar we zoeken nu juist vooral mensen voor ge vechtsfuncties," zegt opperwacht meester Rienk Mekkring. Hij heeft in de grote wervingstent bij de ingang net een vwo'er moeten teleurstellen. De eindexamenkandidaat wil graag officier worden, maar alle plekken daarvoor aan de KMA in Breda zijn al bezet. Mekkring draait er niet omheen dat de defensieshow ook bedoeld is om al voorzichtig interesse te kweken bij de soldaten van overmorgen, nu nog kinderen. Dat ligt gevoelig. „Al gauw denken mensen dan aan termen als kindsoldaat. Daarom doen we wel voorlichting in het voortgezet on derwijs, maar houden we ons verre van basisscholen." Niks van die terughoudendheid op de Landmachtdagen. Geschminkt in camouflagekleuren krijgen de aller jongsten zware mitrailleurs in han den gedrukt. Ze mogen meedoen met allerlei gevechtshandelingen. Echte militairen schreeuwen de kids door de stormbaan heen. „Rennen! Omlaag die kont! Zo krijg je een ko gel in je donder!" De meeste ouders vinden het prima. „Hij is helemaal gek van het leger," zegt moeder Anneke Put uit Nieuw- Beijerland, als zoon William (9) zijn stormbaanrace heeft gewonnen. Als zoonlief wil, mag hij ook echt het le ger in.Al zal ik wel even moeten slikken als hij naar een land als Irak of Afghanistan moet." Ook vader Theo, getooid met een hoed in ca mouflagekleuren, is niet tegen. „Het is toch mooi als je zoiets voor je me demens kunt doen?" Even verderop, bij een 'demo' van de nieuwe Fennek-verkenningsvoer tuigen, denkt vader Arjan van den Berg uit Barneveld daar heel anders over. „Wat meer structuur en disci pline zou niet slecht zijn voor hem," knikt pa naar zoon Pieter-Jan (14), zichtbaar gefascineerd doör alle mi litair geweld. „Nu is het nog maar soldaatje spelen. Maar als hij straks echt het leger in wil, zal ik hem dat echt wel uit het hoofd proberen te praten," zegt pa. „Het risico is nu anders dan tien jaar geleden. De cul tuur in het leger is ook harder. Nee, liever een civiele job." In de bus op weg terug naar de par keerplaats geeft John Wiesenekker de vader groot gelijk, maar dan om een andere reden. „Je mag toch een stuk minder zelf nadenken dan ik had gedacht," zegt de Huizenaar, die een paar jaar geleden zijn oplei ding bij de Luchtmobiele Brigade heeft afgebroken. Met zijn vrienden, die allemaal een stuk jonger zijn, is hij louter gekomen voor het spekta kel, zegt Wiesenekker, inmiddels boekhouder: „Ik heb ze de hele dag gewaarschuwd: wat je ook doet, te ken niet!" Ferdi Schrooten Honderden PIPPI LANG KOUSEN zijn zaterdag dooreen PODIUM in de Duitse stad Fürstenwalde gezakt. Ze poseerden voor een foto, omdat ze net het Guinness Book of Records hadden gehaald. Geen van de 913 Pippi's raakte ge wond. Fürstenwalde heeft met dat aantal het oude re cord van de stad Mayen verpletterd. Op de foto Veerle Baetens, de Vlaam se die de rol van Pippi Langkous speelt in de Pip- pi-musical. Foto: GPD Een spiekbriefje vonden ze te gevaarlijk, maar hun zelfbedachte AFKIJKTRUC heeft drie jonge Grieken ook GEEN GELUK gebracht. Het trio is zaterdag op he terdaad betrapt met een minicamera, een mobieltje, een laptop en een kabel van 30 meter. Het plan was goed: de jongen die het wiskundeexamen aflegde, maakte foto's van de opgaven en stuurde die beelden naar de laptop buiten het gebouw. Twee vrienden zochten snel de goede antwoorden op en fluisterden die in bij de examenkandidaat die een oordopje droeg. Een surveillant bespeurde de kabel die door de ingang van het gebouw naar de bosschages buiten liep. Daar trof hij een onbeheerde computer aan. De mysterieuze PIANOMAN is een verlegen TSJECH, genaamd Tomas Strnad. Een moedervlek zal dat be wijzen. Daarvan is een oude jeugd vriend overtuigd. Dat heeft The In dependent zaterdag gemeld. Het is nog steeds volslagen onduidelijk wie de pianoman eigenlijk is. Sinds hij zeven weken in een drijfnat kos tuum werd aangetroffen in Kent heeft hij nog geen woord gezegd. De geheimzinnige man bleek prachtig piano te kunnen spelen. Oproepen via tv en internet, onder meer aan Europese orkesten, hebben niets opgeleverd. Maar voor Klaudius Kryspin is het zo klaar als een klont je. De man is zijn -uiterst verlegen jeugdvriend die toen al urenlang Chopin en Liszt uit het hoofd speel de. Het contact werd verbroken, maar Kryspin herkende Tomas Strnad onmiddellijk op onlangs ge publiceerde foto's. Volgens de krant is er inderdaad gelijkenis met foto's van de Tsjech uit 1983. Kryspin zelf is inmiddels drummer in een van de populairste rockbands van Tsjechië. Sigmund Graff De ervaring leert dat relaties belangrijker zijn dan ervaringen levenslicht zag. In de VS en Hong kong is al eerder KI toegepast. Het gebruik van K3 in fokpro- gramma's is voor alle zeezoogdie- renparken in de wereld een be langrijke stap, meldt het Dolfina rium. De parken willen geen die ren meer uit het wild halen. Voor deel is dat dolfijnen niet hoeven te worden ingevlogen maar dat simpel een buisje met sperma kan worden gestuurd. Er is nog een tweede dolfijn in het zeezoogdie- renpark in Harderwijk door K3 be vrucht. GPD ring haalde het in zijn hoofd om in één klap alle klokken in Nederland een uur vooruit te zetten? Dat er met het manipuleren van de klok ook tijd winst is te boeken, ondervond hij tijdens onzë voor jaarsvakantie in Engeland. Bij het passeren van de Kanaaltunnel bleken we opeens een uur eerder te leven. De grote voordelen daarvan ontdekte hij bij het televisie kijken. De satellietonWanger in onze caravan bleef keurig de Nederlandse tijd aangeven en opeens kwamen er programma 's binnen zijn be reik die normaal pas worden uitgezonden als hij op bed ligt. Samen met zijn zus keek hij op maandag avond Crime Scene Investigation, dat in Canterbury om half acht in plaats van om half negen begon. Die voordelen waren er niet alleen voor hem. Ba rend en Van Dorp werd opeens om 22.00 uur (En gelse tijd) uitgezonden, zodat je weer eens op een normaal tijdstip naar bed kon. En Studio Sport - in Engeland had dit programma ook nog gewoon het eredivisievoetbal - kon je om 18.00 uur met het bord op schoot beleven (om 19.00 uur hebben wij in Nederland in de regel al gegeten). Dat tijdvoordeel genoot mijn zoon - geen uitslaap- type - ook bij het opstaan. Met een triomfantelijk gebaar tiaar de digitale cijfers van de satelliet-ont- Defensie heeft dit jaar -en ook volgend jaar- ongeveer 7000 nieuwe ren nodig. Het betreft vooral gevechtsfuncties. De Landmacht heeft catures voor soldaten en korporaals, zoals infanterist bij de Luchtm Brigade, commando of lid van een tankbataljon. Daarnaast zijn er 7 tures voor onderofficieren en 250 voor officieren. Vergeleken met h drijfsleven schuift een baan bij Defensie niet echt vreselijk goed, al i ook bepaald geen hongerloontje. Een 17-jarige soldaat verdient me ro netto al gauw bijna twee keer het minimumloon. Na een jaar is d 1212 euro zelfs ruim twee keer het minimumloon. Bovendien verstrekt de krijgsmacht allerlei toelagen. Een dagje op oei -en de gemiddelde soldaat is nogal veel weg- levert 27 euro bonus op.l uitzending naar het buitenland is de extra dagpremie 65 euro netto, amper kosten aan onderdak, eten en drinken. Wie zijn contract van maal tweeënhalf jaar uitdient krijgt een extra 'bindingspremie' van 1.! euro. Bij een contract van vier jaar is dat bijna 2.000 euro. Allerlei opli gen, ook voor een vak buiten de krijgsmacht, zijn tijdens een dienstbel king bij Defensie gratis. Zuid-Afrikaanse AUTODIEVEN heb ben de EINDEXAMENS voor de mid delbare scholen in het buurland Zimbabwe voorlopig onmogelijk ge maakt. Zij overvielen even buiten Pretoria de chauffeur van de vracht wagen die met de examenopgaven op weg was naar Zimbabwe en gin gen er met zijn voertuig vandoor. De onderwijsautoriteiten heb'ben beslo ten de eindexamens uit te stellen tot eind juni. De chauffeur van de vrachtwagen raakte bij de overval zwaar gewond. De Franse zanger Charles AZNA- VOUR (80), van oorsprong een Arme niër, heeft zaterdag meegedaan aan een ellenlange MENSELIJKE KETEN in zijn thuisland. Meer dan 300.000 mensen vormden een keten van 163 kilometer bij de berg Aragat. Ze her dachten dat 90 jaar geleden de mas samoord op Armeniërs plaatsvond in het Ottomaanse rijk. De organisatie hoopt ermee in het Guinness Book of Records te komen. Foto: AP Het jonge dolfijntje zwom meteen al stoer naast zijn/haar moeder Thea door het bassin. Foto: ANP Het eerste door kunstmatige inse minatie (KI) verwekte dolfijntje in Europa zwemt in het Harderwijk- se Dolfinarium parmantig rond en drinkt goed. Dat meldt woord voerster Carin Smolders van het Dolfinarium. Na de geboorte is het voor dolfij nen zowel in het wild als in ge vangenschap altijd een spannen de tijd, omdat ze erg kwetsbaar zijn. „Ze hebben nog geen enkele weerstand, dat krijgen ze pas door de moedermelk. Maar het zater dag geboren dolfijntje doet het hartstikke goed." Volgens Smol ders moet de dierenarts het 'rea geerbuisdolfijntje' in het eerste le vensjaar goed volgen. De baby heeft nog geen naam, omdat het geslacht nog onbekend is. „Het wordt nog afgeschermd door de moeder. Als de baby in de richting van de glaswand zwom, kwam de moeder er snel voor zwemmen," aldus de woordvoer der. De moeder van de dolfijn, Thea, is vorig jaar bevrucht door middel van kunstmatige inseminatie. Het was voor het eerst in Europa dat een babydolfijn op deze wijze het De problemen rond de Europese eenwordingsteken bij ons thuis vooral tegen bedtijd de kop op. Tegen kinderbedtijd, welteverstaan. ,,Het is half acht, ga alvast je pyjama aandoen.Niet deze eenvoudige opdracht, maar het tijdstip waarop deze moet wor den uitgevoerd, doet het protest aanzwellen. „Nu al! In Engeland is het pas half zeven!" Een paar weken na de voorjaarsvakantie aan gene zijde van de Noordzee, worstelt mijn zoon (8) -als het hem uit komt- nog steeds met het tijdsverschil. Het heeft een tijdje geduurd voordat hij het klokkij- ken onder de knie had. En het komt nog wel eens voor dat hij -tegen etenstijd, met name- een terug slag veinst in het vermogen om zes uur en halfze ven van elkaar te onderscheiden. Hij raakt ook meer horloges kwijt dan een gemiddelde verpleeg huisbewoner. Maar-in tegenstelling tot de gemid delde verpleeghuisbewoner- vindt hij ze wel weer op de gekste plekken terug. Na het doorgronden van de wijzerplaat kwam ook het besef dat het begrip tijd behoorlijk relatiefis. Vooral na de invoering van de zomertijd kon hij op ongeregelde momenten in woede uitbarsten vanwege het onredelijke feit dat hij van het ene op het andere moment opeens op klaarlichte dag naar bed moest. Wie in de rege- Technisch directeur Arrigo ld van de Spaanse voetbalclub-- Madrid vindt dat stervoetb£® David Beckham met zijn geLAft aan kennis van de Spaanse |^er) een gebrek aan respect tege^ de club en zijn fans toont. zei tegen The Sunday Times.m hij het een fundamentele fo^ vindt dat Beckham na tweeL V{ bij de Spaanse topclub nogL 2 welijks de taal van het land heerst. Beckhams eerste poL om zich in het Spaans uit te^ ken was in januari dit jaar, tL hij anderhalf jaar bij Real wLg was op een' persconferentie^^ hij drie duidelijk ingestude&n v zinnen gebruikte. De krant jeer erop dat in Groot-BrittanniLcj. ballende buitenlanders de 1 se taal goed beheersen, „zo| Ruud van Nistelrooy". Saccj heeft het idee dat de taalbai KJ kan verhinderen dat Beckhi— mogelijkheden bij de club tro le uitbuit. De technisch dirdUM denkt dat Beckham bij vooiLk niet goed aan zijn Spaanse fjjj ga's kan uitleggen wat zijn i[atc voor verbetering zijn. mei me tatr ïrt a j is 10 vanger ('Kijk maar, het is al acht uur!') sprong hij elke ochtend klokslag 07.00 uur Greenwich Mean Time bij ons op bed. Discussiëren over tijd is netzo ongrijpbaar als twisten over smaak. Weken na terugkeer in onze eigen tijdzone broedt hij nog steeds op een plan voor een nieuw soort zomertijd: in Hilversum zetten ze de klok terug, waardoor alle tv-programma's een uur eerder beginnen. De rest van het land draait gewoon door met de oude tijd. Zolang dit nog niet in de praktijk is gebracht, herin nert hij ons te pas en te onpas aan de Engelse tijd. Voor hem zijn wij -met ons argument dat wij hier niks met de Engelse tijd te maken heb ben- eurosceptici die niet willen begrijpen dat Europa toch vooral als één geheel moet worden gezien. Hij heeft geen hekel aan Balkenende en de wisselkoers van de euro zal hem worst zijn. Maar zodra iemand hem erop wijst dat hij in Turkije nog een uur eerder naar bed moet dan hier, heeft het nee-kamp er komende woensdag toch weer een sympathisant bij. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2