9 SPORT 7 Overschrijvingen I De Witte Motor Ook Metgod verrast door terugkeer H DC 987 maandag 30 mei 2005 Opeens was het geen lange-jassenweer. Ik zag hem hangen op de kapstok en dacht: 'jou sluit ik op, jij gaat de kast in'. Hoewel, je weet het nooit in dit kikkerland- e, dus de deur blijft op een kiertje. Wat ik wil zeggen is dat het opeens extreem warm was. Zo warm dat ik verpozing zocht op het andere balkon, in de schaduw. Op dit balkon was ik jaren niet geweest, wat il lustreert hoe de zomers de laatste jaren zijn geweest. Ik zat daar op een krukje en keek >m mij heen. Wat ik zag was een stilleven, ten mattenklopper, een tennisbal en een jlant die de naam 'plant' niet meer ver- liende. Deze drie voorwerpen riepen bepaalde as sociaties op. Bij de mattenklopper moest ik denken aan mijn vrouw. Een aantal keren in de maand ;om ik te laat en soms veel te laat thuis. Dat ïeeft te maken met sportcafés en een wed strijdje tussen de pers en de trainers. Ik ver- dien dan slaag en daar is de mattenklopper voor. Bij de tennisbal moest ik denken aan mijn zoon. Een aantal jaren geleden stelde hij voor om eens een partijtje tennis te spelen. Ik had net verlekkerd zitten kijken naar Mary Pierce, wat een benen, wat een kont, en dacht: 'wat zij kan, kan ik ook'. Niet dus, bij de eerste balaanraking sneuvelde een ruit en was het spel afgelopen. Bij de verwelkte plant moest ik denken aan mijn schoonmoeder, nadere uitleg overbo- dig. Zo zat ik te mijmeren en een serene rust overviel mij. 'Nog even', dacht ik, 'dan gaan de velden dicht en moeten wij onze verpo zing elders zoeken'. Ik zal ze missen, de hockeymeisjes. Fietsend, in hun korte rok jes op weg naar hun club. Stick in de ene hand, telefoontje aan het oor. Allemaal de zelfde lage stem, allen een lichte baard groei. Wat heb ik ze vervloekt als ze zonder richting aan te geven opeens rechtsaf gin gen en ze onverstoorbaar bleven bellen on der het fietsen. Tot over drie maanden. Voorheen, in mijn tijd als secretaris van een voetbalclubje, ging ik eind mei ook altijd fietsen. Weg van huis, vooral 's avonds. De ze periode van het jaar heb je het als secre taris niet makkelijk. Overschrijvingen, spe lers die willen komen, maar vooral spelers die weggaan. Op het laatste moment staan ze aan je deur, of je even wilt tekenen. Ik was er niet, ik was aan het fietsen. Toch wisten ze mij te vinden, gingen alle terrassen af en in een onbewaakt ogenblik stonden ze voor mijn neus. 'Tekenen', was de boodschap, 'ik wil weg'. Het argument was meestal zoals die speler van Leidsche Boys het verwoordde. „Leidsche Boys is een geweldige club, maar de prestaties blij ven achter. Het bestuur moet meer aan dacht besteden aan de spelers." Deze speler gaat naar Lugdunum. Waar schijnlijk wordt daar meer aandacht aan de spelers besteed. Vooral financieel. Zo gaat het nu en zo ging het toen. Nu ga ik 's avonds met een gerust hart fiet sen. Pik een terrasje, kijk om mij heen en groet de secretarissen die schichtig om zich heen kijken. Henk Piket Dit is de laatste mijmering van Henk Piket van dit sei zoen. LINKS BUITEN ts Florencio Cornelia is van Stormvogels Telstar, open woensdag moest hij tribune plaatsnemen en lij trainer Jan Poortvliet itleg vroeg, zou die amper en gereageerd en zich en omgedraaid. Igende ochtend meldde n Ter Leede overgekomen aller zich ziek. Hij had behoefte de trainer daar- n te lichten en belde de nistratie. Dat telefoontje Dit aan de technische lei doorgegeven waardoor de wee dagen in de veron- lling verkeerde dat hij aardbodem was ver- n. ieder van Cornelia: hij heeft echt gebeld, art over negen. Die wil- halen rusten op een mis- ind. Ik heb alleen nog het I van'Florencio gehoord, lat liegt er niet om. Hij daar zo diep in de grond •t dat wij hem niet meer kennen. Hij heeft een lagen op bed gelegen en iaandagochtend naar de r." Trainer Jan Poortvliet aterdagavond duidelijk Ie afwezige:Voor ons hij niet meer terug te ko- 8noeder van de Brazili- voetballer Marinho is vrijgelaten. De 62-jarige 'werd 25 dagen geleden erd. Volgens bronnen bij de familie is er DO euro betaald voor haar ling. Maria Nazare werd eer- leze maand bij haar ap- Dor ment door drie mannen x erd, die zich hadden ledaan als bloemenverko- Ze is al de vijfde moeder en voetballer die de afge- maanden van haar vrij- verd beroofd. Haar zoon ho voetbalt bij het Brazi- >e Corinthians. FBK Games, Rens Blom over 5.65 meter. Hengelo, mfei 2005. et Franse wielrennen heeft een rijke historie. Daar naast bezit de gemiddelde Fransman een portie chau- sme om U tegen te zeggen. De beste renner (Hinault), mooiste landschap, de belangrijkste wedstrijd (de r): allemaal zo Frans als president De Gaulle met een uetje Roquefort. Deze dodelijke combinatie leidt ertoe m de edele wielersport wordt gezien als een gift van 1 krijk aan de rest van de wereld 1Iwetende, hopeloos arrogante houding van de Fransen geresulteerd in het ontstaan van een heuse Franse 'erschool. Deze doctrine behelst welgeteld één regel: V MELK EN YOGHURT. Onder geen enkel beding, het kijken naar een glas koeienplas of een kom yog is funest voor de conditie, de n en de moraal. De achterliggen- edachte is dat melk en yoghurt n bevatten, die rechtstreeks wor- M omgezet in hetzelfde melkzuur geproduceerd wordt in de spieren <erzuring als gevolg van boven- ige inspanning. Simpel gezegd: fc is slecht voor elk. vrinner me de gezichten bij het fijt voor mijn eerste koers in ise dienst. Mijn Franse ploegma- zonder uitzondering bezig met de \lfiuttigen van het Franse - en dus e juiste - ontbijt (stokbrood, ruim vul leerd met boter, jam en honing edoopt in koffie), vielen van hun I toen ze hun nieuwe Hollandse winst zijn muesli zagen overdek- meteen flinke hoos yoghurt. Op eëtbnoment dat ik een volle lepel naar mijn mond bracht Ie rest van de eetzaal van de eerste schrik bekomen was, \en de alarmbellen rinkelen. De ploegleider sprong op 1 rug, mijn buurman sloeg de lepel uit mijn hand en de leur probeerde de kom yoghurt met behulp van oven- 10e ischoenen, als ware het een mand met tarantula's, ting prullenbak te dirigeren. te iddels zijn we anderhalfjaar verder, heb ik niets ver- rd aan de gewoonte om met yoghurt en muesli te ont ij en heb ik de aanvankelijke doodsangst langzaam veranderen in onmacht, scepsis en desinteresse. De tte tijd begint het proces zich zelfs richting een nieuwe te evolueren: die van belangstelling. Naast het feit dat eide Nederlanders van AVCAix gezien hun uitslagen enkele last (integendeel) schijnen te hebben van de Ei verkingen" van melk en yoghurt, heeft een recent ge sprek ze de ogen een beetje geopend. Naar aanleiding van de successen van de nieuwste lichting Rabobank-jonkies, werd me gevraagd wat de Nederlandse kinderen in gods naam gevoerd krijgen dat ze zo hard fietsen. Ik haalde mijn schouders op en zei dat ik maar één logische verkla ring had: De Witte Motor. Melk en yoghurt..Lekker en ge zond", voegde ik eraan toe, en voelde me de hoofdpersoon in een Campina-reclame. Mijn ploeggenoten knikten, niet wetend hoe ze deze nieuwe regel moesten inpassen in het absolute melkverbod van de Franse School. Gisteren arriveerde ik om klokslag tien uur bij één van mijn vaste trainingsmaten. Hoewel de trainingsafspraak stond voor tien uur precies, gaat niemand er hier vanuit dat er op het afgesproken tijdstip wordt vertrokken. Zijn vrouw deed de deur open, keek verbaasd op haar horloge en leidde me naar de keuken, waar mijn ploegmaat op zijn dooie akkertje in zijn ochtendjas zat te ontbijten: de krant in zijn linker- en een lepel in zijn rechterhand. Toen hij mij zag, verslikte hij zich en gooide hoestend de krant over de tafel. „Qu'est-ce que tu man ges?" vroeg ik, met een brede grijns op mijn gezicht. „Gewoon een broodje met jam..."stamelde hij, terwijl hij me de keuken uitduwde. Ik wees op de klod der yoghurt in zijn mondhoek. Snel veegde hij het weg met de rug van zijn hand. Hij kuchte. „Boter", zei hij. Ik knikte. Tuurlijk. Thijs Zonneveld Als klimmer had wielrenner Thijs Zonneveld in het vlakke Neder land niets te zoeken. De Noordwijkerhouter vertrok bij de amateur- ploeg van Tegeltoko en ging zelf op zoek naar een wielerformatie in net buitenland. Dat resulteerde vorig jaar in een contract bij AVC Aix. Samen met zijn vriendin Marlies bewoont hij een appartement in Aix-en-Provence, een provinciestad net boven de Franse rivièra. De 24-jarige Noordwijkerhouter begon op zijn achttiende pas seri eus te fietsen. Hij combineerde zijn sport met een, inmiddels afge ronde, universitaire studie internationaal recht. Van knecht groeide hij in Frankrijk al snel uit tot een van de kopmannen en won vorig seizoen onder meer de 'Ronde du Gard', '5 lours des As' en 'Souvenir Thierry Ferrari'. Dit seizoen kwam hij in de 'Souvenir Louis Bati- nich' als eerste over de meet. Zonneveld hoopt via zijn ploeg, die een samenwerkingsverband is aangegaan met de profformatie van Cofidis, de overstap naar het grote profpeloton te kunnen maken. In de zomermaanden schrijft hij voor het Leidsch Dagblad een column over zijn belevenissen in Frankrijk en geeft hij zijn eigen kijk op het Franse wielrennen. Dit is aflevering twee. Teleurgesteld door zijn gedwongen vertrek als hoofdtrainer van filiaal Excelsior, stond John Metgod op het punt zijn dienstverband bij Feyen- oord te verbreken. Als assistent van Erwin Koeman blijft de ex-interna tional toch aan boord bij de Stadion club. Verrassend, vindt hij zelf ook. John Metgod was misschien wel de laatste die had verwacht dat hij za terdagmiddag in de Kuip werd ge presenteerd als lid van Feyenoords nieuwe technische staf. „Tot een paar dagen geleden was het inder daad heel aannemelijk dat de we gen van Metgod en Feyenoord zich zouden scheiden", zegt hij. „De club had me een aanbieding ge daan om in de jeugdopleiding te werken. Dat zag ik niet zitten. Dan kun je nog maar één ding doen en dat is een financiële regeling tref fen." Tot die tijd weigerde Metgod, wiens contract bij Feyenoord nog twee jaar doorloopt, ieder commentaar op zijn 'ontslag' bij Excelsior. „Ik had er niets mee te winnen", ver klaart de ex-international, die drie weken nadat de onheilstijding be kend werd gemaakt eindelijk terug wil blikken op het voor hem roerige seizoen. „Mijn eerste jaar als hoofdtrainer is niet geworden wat ik ervan verwacht had", aldus Met god. „Het is geen succes geweest. Als mens en trainer heb ik daar veel van geleerd." De tegenvallende resultaten waren niet alleen zijn schuld, vindt Met god. „Je moet wel oog hebben voor de realiteit. Ik wist van tevoren dat het een ongelooflijk moeilijk ver haal zou worden", zegt hij, doelend op het vertrek van een groot aantal dragende krachten bij Excelsior. „De spelers hebben hun stinkende best gedaan, maar de pure kwaliteit John Metgod: „Het is toch niet verkeerd om een goede assistent te zijn?" Archieffoto: United Photos De Boer die nodig is om Feyenoord 1 te ha len, ontbrak. Al voor de winterstop kwamen we gezamenlijk tot de conclusie dat we iets aan de sa menstelling van de selectie moes ten doen. Buikema, Slory, Dijkhui zen en later Zijm zijn niet voor niets voor volgend seizoen aange trokken. Als je dan een paar weken voor het einde van het seizoen te horen krijgt dat je moet vertrekken, is dat heel teleurstellend. We had den immers met zijn allen onder kend waar het aan lag. Dat is mijn grootste frustratie." Technisch directeur Mark Wotte oordeelde dat Metgod - 'een uitste kende assistent' - niet geschikt was als hoofdtrainer voor de jeugdige talenten van Excelsior. „En als Wotte meent dat ik niet goed met jeugdige talenten kan werken, dan vind ik het ook niet logisch om op Varkenoord aan de slag te gaan", concludeerde Metgod op zijn beurt. Daarmee leek het boek Feyenoord na 17 jaar dicht voor de loyale Rid derkerker. Totdat Wotte hem vorige week woensdag alsnog belde met de vraag of hij Erwin Koeman, die zijn zaken net als Metgod niet ge heel toevallig laat behartigen door Ger Lagendijk, terzijde wilde staan. Na één gesprek met de nieuwe hoofdcoach was de kogel door de kerk. Zonder morren keert Metgod in de Kuip terug in de luwte. „Het is toch niet verkeerd om een goede assis tent te zijn? Vraag maar aan Henk ten Cate, die heeft het in Barcelona goed naar zijn zin, dacht ik. Het is nog steeds mijn ambitie om ergens hoofdtrainer te worden. Ik ben ook nog steeds overtuigd van mijn ma nier van werken. Maar eind mei heb je niet veel mogelijkheden meer. TOP Oss en FC Den Bosch hebben nog geen trainer, maar dan houdt het ook op. En laten we reëel zijn, ik heb bij Excelsior natuurlijk geen prestatie geleverd die veel in teresse van andere clubs opwekt." UIT GESPROKEN Jaap Stam (AC Mi- élan) in Voetbal In ternational: „Een volwassen man die een voet baller om een krabbel op een stukje papier vraagt: daar kan ik met mijn verstand nog steeds niet bij. Jaap Stam bewaart zijn beste herinneringen aan zijn tijd bij de amateurs van DOS Kam pen. In Voetbal International: „Twee keer in de week trainen, 's zaterdags de wedstrijd, daar na een biertje en een gehaktbal met satésaus aan de bar en 's avonds lekker stappen met je vrienden." Atletenmanager en voormalig olympisch kampioen Ellen van Langen in Sport Interna tional: „In Nederland is alleen sprake van een topsportbeleid als er medailles worden behaald. Dan is het voor politici leuk met de medaillewinnaars te feesten. Willem Il-coach Robert Maas kant en zijn spelers doen na elke training een partijtje. In Panorama: „We spelen dan om echt alles. Dat kan een citruspers zijn, maar ook een pondje paling of gebak dat alleen maar in een bepaald dorp te koop is. Of een stekkerblok. Heb ik toevallig gis teren nog gewonnen." Pierre van Hooijdonk in AD Sportwereld: „Ik ben naar het buitenland ge gaan om me te bewijzen, om aanzien te winnen en om geld te verdienen. Maar als je niet bij de échte topclubs van Europa speelt, dan tref je nergens een grotere professionaliteit aan dan in Nederland. Brenda Schultz in Sport Inter national: ..Tennis is eenzaam, daar moet je mee om kunnen gaan. Ik kan dat. Je hebt weinig vrienden. Ik dacht wel eens dat ik er een paar had, maar ik kwam er snel achter dat het anders in elkaar zit. Het is ieder voor zich. Rafael van der Vaart (22) in Sportweek: „Als mijn leven zich in dit tem po blijft voltrekken, dan kan ik op mijn 25ste stoppen met voet ballen. Dan heb ik alles meege maakt, heb ik het hele spectrum van diepte- en hoogtepunten doorlopen. Volgens Co Adriaanse heeft het aanstellen van een mental coach geen enkele zin. In AD Sportwereld: Zo'n meneer Reep bij het Ne derlands elftal, logisch dat hij zo weer weg was. Zoiets werkt niet. De hoofdcoach behoort zelf de mentale coach te zijn. AZ-scout Hugo Hovenkamp in Nieuwe Revu: „Ik heb één keer een aanvaring met hem gehad. In Voetbal In ternational moest ik kiezen tus sen Co en Van Basten, als trai ner voor het Nederlands elftal. Ik koos Van Basten. Co vroeg meteen: 'Hoe kun je dat nou doen? Hij heeft nog niets bewe- Oud-topvoetballer Mare Over- mars is tegenwoordig tech nisch commissaris van Go Ahead Eagles. In Voetbal In ternational: „Ik ben voor het eerst van mijn leven in de stadions van Dor drecht en Telstar geweest. Youri Mulder, oud-speler van onder meer Schalke 04, in Kampioen: „Alle voetballers aten bij Schal ke bijvoorbeeld met vork en mes, daar hoefje bij een Neder landse club niet mee aan te ko- Oud-Feyenoorder Peter Hout man, nu stadionspeaker in De Kuip, in de Volkskrant: „Feyenoord is niet meer dan middelmaat, is de harde consta tering. Ik kan er niets anders van maken. De Belgische oud-tennisser Fi- lip Dewulf -nu journalist- in de Volkskrant: „Die Russische meisjes hebben niet speciaals. Ik vind hun spel erg machinaal. Ze kunnen dui zend ballen terugbrengen. Maar allemaal op dezelfde hoogte en in dezelfde richting. Ajax-verdediger Zdenek Gry- gera had het in zijn eerste jaar in Nederland moeilijk. In Voetbal International: „Mijn vriend Milan Baros heeft bijvoorbeeld in zijn eerste sei zoen bij Liverpool dezelfde pro blemen gehad. Een nieuwe taal leren is voor Tsjechen blijk baar best lastig en ook hij speel de weinig of niet. Omdat voet bal de enige reden is dat wij ons land verlaten, is dat laatste dubbel zo vervelend.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21