SG PSV voorziet seizoen van randje goud Oranje ziet er goed uit, op papier Clijsters niet klaar voor nieuwe aanval Bekerwinst op Willem II deelnemers impetitie |en punten in Mutu terug in Roemeense selectie lo Savoldelli Inaar van c e Giro /heldon Indy 500 lis - Dan Wheldon :eren in Indianapolis editie van de Indy 500 tn. De 26-jarige Engelse uitkomend voor het Green Racing-team, rmee in de voetsporen ïam Hill, die het be- svenement in 1966 op 11 bracht. Wheldon :vlagd vóór de Brazili- Meira en zijn Ameri- iloeggenoot Bryan Her- nkcoach liet jaar ra|in Guus Hiddink heeft in Tilburg de Rinus [Award gekregen als i^n het jaar. De trainer |m-ontving de prijs uit van zijn voorganger, Co l^e. De trainer van AZ 11 en>dit jaar genomineerd, eibest Hiddink voor laten. genomineerde was I jsz, die met Heracles de /je eerste divisie verover- 2ffl»ainers uit het betaalde kozen tijdens het derde tongres uit het trio de jH n het jaar. Piet de Vis- 5 in Tilburg de oeuvre- 1 r zijn loopbaan als trai- :out. scoach t Ronaldo I NEiRO - Wanneer de nse vedette Ronaldo eldt voor de Confede- 1, hoeft hij ook niet te op een uitnodiging |WK voetbal. Dat heeft icoach van Brazilië, Iberto Parreira tijdens iterview gezegd. ,,Ie- loet persoonlijke offers wil hij tijdens het WK ;n", zei Parreira. De :atie Cup, een ontmoe- n de kampioenen van inenten, vindt van 15 !t 29 juni plaats in ld. Ronaldo heeft geen Confederatie Cup, vreest voor overbe- irlands record Ruckstuhl Karin Ruckstuhl heeft lemationale zeven- I het Oostenrijkse Götzis Tntien jaar oude Neder- fccord van Marjon k uit de boeken verdre- fetlete haalde over ze- fcrdelen 6318 punten, e record van Wijnsma, Hvan 22 mei 1988, f6213 punten. Ruck- idigde in Oostenrijk als e winst was voor de (Carolina Kluft, met pten. SPORT maandag 30 mei 2005 door Frans van den Nieuwenhof Rotterdam - Als cijfers het be wijs zijn, is Guus Hiddink nu on omstreden de grootste coach die ooit in Nederland werkzaam was. Met zijn vierde bekertriomf en vijf landstitels heeft hij Rinus Michels, goed voor vier titels en drie bekers met Ajax, in diens sterfjaar op beide vlakken ont troond. PSV boekte gisteravond een royale overwinning op Wil lem II (4-0) en voorzag een wel haast perfect seizoen van een randje goud. Met een miniscuul replica-cup- je in de hand liet Hiddink zijn gevoelens van trots de vrije loop. „Ik praat er nooit zoveel of graag over, maar vier bekers en vijf titels, ja, daar ben ik wel enorm trots op. Eigenlijk heb ben wij trainers er dit seizoen niet zo heel veel aan hoeven te doen. Deze groep is het hele jaar enorm ambitieus en veelei send voor elkaar geweest." PSV moest veertig minuten hard werken om de Amstel Cup voor de achtste keer naar Eind hoven te halen. Hiddink: „Ik vond dat we slordig begonnen. Al in de eerste minuut kregen we een corner tegen, dat zei wel wat. Maar uiteindelijk gaf de slagkracht voorin de doorslag." Willem II draaide bij de lands kampioen voor rust behoorlijk de duimschroeven aan, eigen lijk al vanaf de eerste minuut. De felheid en de frisheid waar mee de Tilburgers begonnen, dwong PSV tot meer scherpte dan de ploeg lange tijd kon op brengen. In de eerste helft was PSV op zijn best tussen de acht ste en vijftiende minuut. Een paar felle speldenprikken, met kansjes voor Farfón en Venne- goor of Hesselink, gaven het team kennelijk de overtuiging dat het ook nu wel weer goed zou komen, vroeg of laat. Willem II liet zich van zijn beste kant zien. De underdog was lange tijd sterker in de duels en lanceerde een paar gevaarlijk ogende counters. De beste kans kwam op naam van Ceesay, die een voorzet van Bobson (en een overstapje van Reuser) niet op waarde schatte. Tevens mocht Willem II een strafschop clai men, nadat Reuser werd gestuit door Gomes. „Een honderd procent penalty", meende coach Robert Maaskant. PSV liet het trage tempo, en de slordigheid waarmee gespeeld werd, nauwelijks los. Vooral Van Bommel en Vogel waren een paar keer onzorgvuldig in de passing, zodat PSV de wed strijd nooit echt naar zijn hand kon zetten. Toch brak PSV het duel vlak voor rust open. Bou- ma kopte een vrije trap van Van Bommel hard en secuur achter doelman Moens. Amper terug op het veld moest Willem II onderkennen dat de wedstrijd over was. Cocu nam de bal na een afgeweerd schot van Van Bommel met rechts op de wreef: 0-2. Vanaf dat mo ment was PSV werkelijk de baas in de Kuip. Park illustreerde dat nog met een derde treffer, Ven- negoor of Hesselink met de vierde. Het verschil in fysieke kracht was zo groot, dat de sco re nog wel hoger had kunnen uitvallen. De bekerwinst zal de verwach tingen voor het komende sei zoen alleen maar verder op schroeven. Toch zal Hiddink erop toezien dat de lat weer een beetje hoger wordt gelegd. Ach ter de schermen is hij druk doende om de nabije toekomst van de club veilig te stellen. De ze week wordt Mika Vayrinen vastgelegd en de technisch di recteur heeft ook sterke kandi daten op het oog voor de verde- Iwan Redan van Willem II grijpt naar het hoofd van PSV'er Ji-Sung Park. Rechts Ibrahim Afellay. Foto: ANP/Robert Vos diging (rechtsback Trabelsi?), het middenveld (de opvolger van Van Bommel) en de spits- positie. Daarnaast wil Hiddink nog één of twee mensen aantrekken om de selectie in de breedte te ver sterken. Waar hij dit jaar moest werken met een kem van veer tien, vijftien spelers acht hij meer manschappen noodzake lijk om in het zware en korte seizoen 2005/'06 ook weer suc cesvol te zijn. Als Hiddink in zijn zomermissie slaagt, staat ogenschijnlijk niets een nieuw succesjaar in de weg. Ajax, Feyenoord en AZ wacht na alle trainerswissels een veel grotere verbouwing dan PSV. De club is, zowel binnen als buiten het veld, een toonbeeld van rust en stabiliteit, hetgeen voortkomt uit een evenwichtig sportief beleid. Die koers biedt een stevig houvast voor het ko mende seizoen. Dat begint al op 7 augustus met de wedstrijd om de lohan Cruijff Schaal te gen Ajax. In deze wedstrijd tus sen de landskampioen en de bekerwinnaar vervangen de Amsterdammers, tweede in de competitie, PSV omdat de Eindhovenaren niet tegen zich zelf kunnen voetballen. WILLEM II: Moens: Wau, Van der Struijk, Van Mosselveld (70. Redan) en Van der Haar; Agustien (85. Delanoy), Victoria (46. Kreek) en Caluwé; Ceesay, Reuser en Bobson. PSV: Gomes; Lucius, Alex, Bouma (85. Ooijer) en Lee; Van Bommel, Vogel en Cocu (70. Afellay); Farfan, Vennegoor of Hesselink en Park. j/ig/gpd - Na twee ron de nacompetitie is er hkele ploeg die geen W {leeft ingeleverd. -e A hielden Volendam j Roosendaal, de twee ■És van de eerste speel- aar in evenwicht aan de i van het Usselmeer. de thuisclub veel kan- ieg, hield RBC-goalie e nul vast: 0-0. Zijn noot Fortes Rodrigues od nadat hij Volendam- tting had neergeslagen. •O 9gels Telstar kreeg aan- .door een 1-3 zege bij plo. Kantelberg maakte L/elpunten, waarvan een sas strafschopstip. poule B voeren twee de ranglijst aan met iten. Helmond Sport en Tschap hielden elkaar Braak op 1-1. Sparta hoop op promotie le- lor een royale overwin- I FC Zwolle. Onder lei- ^in interim-coach Van Jm, de vervanger van de ^niurde Snoei, wonnen terdammers met 1-4. ^ïans en Mustapha |i beiden tweemaal. door Martijn van Beeten parijs - Kim Clijsters is fysiek nog niet klaar voor een nieuwe aanval op de wereldtop. De Bel gische tennisster overklaste de Amerikaanse nummer één van de wereld Lindsay Davenport in de vierde ronde op Roland Gar ros één set lang. Daarna was de energie op en verloor Clijsters met 1-6, 7-5 en 6-3. De 21-jarige Clijsters twijfelde tot het weekeinde vóór Roland Garros of ze wel mee zou doen aan het Parijse Grand Slam- toernooi. Ze had last van de knie nadat eerder deze maand in Berlijn de haar zo kenmer kende split, glijden met de be nen wijd gespreid, was mis ge gaan. Ze overleefde de eerste drie ronden, maar was leeg na één set tegen de 28-jarige Daven port. „Ik ben nog niet klaar voor deze grote wedstrijden", stelde de Vlaamse, die eerder dit jaar terugkeerde in het vrou wencircuit na een slepende polsblessure. Dat deed ze met twee toernooizeges op rij op hardcourt in Indian Wells en Miami. Met haar landgenote Justine Henin-Hardenne, die als voor bereiding op Roland Garros de graveltoernooien van Charles ton, Warschau en Berlijn had gewonnen, leek Clijsters klaar voor de jacht op ranglijstaan voerster Davenport. „Maar zo ver ben ik dus nog niet", aldus de Vlaamse Roland Garros-fina- liste van 2001 en 2003. Inmiddels kan Davenport haar verbazing nauwelijks verborgen houden. Ze haalt in Parijs abso luut niet het niveau van een nummer één van de wereld, maar staat morgen wel in de kwartfinales. ,„Ik moet daar zelf nog het hardst om lachen." In de kwartfinales treft Davenport Mary Pierce, de Franse winna res van vijf jaar terug. Pierce re kende pas op haar elfde match point af met de Zwitserse Patty Schnyder. Deze editie van Roland Garros had de graadmeter moeten worden van de ware krachts verhoudingen in het vrouwen tennis. Alle wereldtoppers leken fit en in vorm naar Frankrijk te komen. Tot Serena Williams zich terugtrok met een enkel- door Henri van der Steen den haag - De kracht van een elftal zit 'm in de as. Die moet deugen, die moet liefst ook ervaren zijn. Het Nederlands elftal zou een uitstekende as hebben, als bondscoach Marco van Basten de beschikking had over een leider in het centrum. Van Basten heeft die leider niet, hij heeft eigenlijk alleen verdedigers die misschien over een jaar of wat die status bereiken. De oudste van de negen verdedigers die Van Basten selecteerde voor de WK-interlands tegen Roemenië (4 juni) en Finland (8 juni) is André Ooijer, een speler die doorgaans alleen wordt op geroepen als Van Basten niet anders meer kan. De bondscoach zit zo omhoog achterin, dat hij de geblesseerde Kromkamp en Mathijsen al 'be langrijke spelers' noemt. Het duo heeft samen zeven interlands gespeeld- Oranje heeft van oudsher problemen met het vinden van geschikte verdedigers, zowel centraal als op de flanken. Boulahrouz en Mathijsen heb ben een sterk debuut gemaakt in Oranje, maar afgewacht moet worden of ze op de langere ter mijn overeind blijven en - liefst - doorgroeien, Bouma is immers ook blijven hangen en altijd meer een gelegenheidsinternational gebleven dan gepromoveerd tot vaste sterkmaker. Van Basten heeft nu drie debutanten uitgenodigd en Lucius gemakshalve ook maar ondergebracht bij de defensiespecialisten. Het is al zo ver geko men dat de jonge Ron Vlaar van AZ is opgeroe pen, een voetballer met pas enkele wedstrijden eredivisie en UEFA Cup in de benen. Het is an derzijds wel weer grappig dat talenten als Vlaar (net als Maduro en Babel) bij het Nederlands elf tal worden gehaald, zeker als dan blijkt dat de jonkies zomaar fris en frank meedoen. Kim Clijsters begon ijzersterk tegen Lindsay Davenport, maar na een set was de energie op. Foto: EPA/Olivier Hoslet blessure, Clijsters geblesseerd raakte aan de knie, de met zich zelf worstelende titelverdedig ster Anastasia Myskina al in de openingsronde verloor, Daven port een matig niveau liet zien en Venus Williams al vroeg werd uitgeschakeld door de Bulgaarse tiener Sesil Kara- tantsjeva. Zelfs Henin, gezien als titelkan didate nummer één op Roland Garros, maakte de afgelopen week geen geweldige indruk. Gisteren raakte het toernooi Elena Dementieva kwijt. De fi- naliste van vorig jaar verloor in drie sets (7-6, 5-7 en 7-5) van haar Russische landgenote Ele na Likhovtsjeva. Die stuit in de kwartfinales op Karatantsjeva. In elk geval blijft de strijd om de koppositie op de wereldrang lijst volkomen open, al heeft Davenport voorlopig de beste papieren. De routinier die vorig jaar geen enkel Grand Slam- toernooi won, heeft wel sinds oktober de kroon in het vrou wentennis op het hoofd. De enige die haar in Parijs kan bedreigen, is Wimbledon-kam- pioene Maria Sjarapova, die gisteren haar partij tegen de Spaanse Nuria Llagostera Vives niet kon afmaken door regen val. Sjarapova moet voor een geslaagde machtsgreep op Ro land Garros verder komen dan Davenport. Lukt dat, dan is de tiener de eerste Russische num mer één van de wereld sinds de invoering van de wereldrang lijst op 3 november 1975. Sport 2: Het pad is geëffend voor Roger Federer Misschien dat dit gebeurt, omdat Van Basten als coach de juiste snaar weet te raken. Waarschijn lijk hebben ze ook baat bij de belangrijkste spe lers van Oranje, in de as, die geen van allen zijn volgevreten en juist graag jonge collega's helpen: Van der Sar - die volgende week zijn honderdste interland keept - en Van Nistelrooij voorop; Cocu en Landzaat zijn ook voetbalsociale jongens. Als je het Nederlands elftal op papier ziet staan, denk je onwillekeurig dat Van Basten de beschik king heeft over een heel aardig elftal. Het pro bleem achterin is echter al geschetst. Zelfs over de 'vaste' jongens mag je twijfels hebben. Ruud van Nistelrooij heeft een tamelijk waardeloos jaar achter de rug. Hij werd wel weer topscorer in de Champions League, maar kan toch moeilijk een goed gevoel hebben overgehouden aan zijn sei zoen bij Manchester United. In de FA Cup-finale, de wedstrijd die het seizoen had kunnen redden, kreeg Van Nistelrooij maar een paar kansen, die hij miste. Pijnlijk was de kans die hij te laat zag, toen Keane een vrije trap snel nam en Ronaldo wegspurtte. Van Nistelrooij miste dat moment en arriveerde een seconde te laat voor het doel. Pech? Kwestie van (mentale) vermoeidheid? En wat valt er van Arjen Robben te verwachten? Je gaat zowaar meeleven met de linksbuiten die steeds weer tegen blessures aanloopt, steeds als hij denkt genezen te zijn van de vorige kwetsuur. Mogelijk klaart het humeur van Van Nistelrooij en Robben deze week helemaal op en spelen ze zaterdag tegen Roemenië en volgende week woensdag tegen Finland alle frustraties van zich af. De Oranje-vragen van de week zijn dus of de jongens met een teleurstellend clubjaar zich kun nen optrekken aan hun Oranje-gevoel én of de defensie zich sterk kan maken. 4 den haag/gpd - Adrian Mutu is terug in de nationale voet balselectie van Roemenië. De aanvaller was zeven maanden geschorst vanwege het gebruik van cocaïne. Zijn club Chelsea zette hem daarna op straat. Gisteren debuteerde hij voor zijn nieuwe club Juventus. Mutu sluit zich deze week aan bij de Roemeense selectie die zich voorbereidt op het WK- kwalificatieduel van komende zaterdag in Rotterdam tegen Oranje. Zeven maanden lang heeft de aanvaller geen bal mogen aanraken, maar nu is hij terug. Gisteren dook hij voor het eerst op in het shirt van Juven tus, dat hem na zijn ontslag bij Chelsea oppikte. Ruim een half uur voor het einde kwam hij in het veld voor Zlatan Ibrahimovic. „Ik kijk er naar uit om terug te keren bij de se lectie van mijn land", aldus Mutu, die er heilig van over tuigd is dat Roemenië met hem in de basis een goed re sultaat gaat halen tegen het Nederlands elftal. De eerste wedstrijd tussen de twee ploe gen eindigde in een zege voor Oranje. In de Roemeense selectie zijn verder niet al teveel verrassin gen. Of het moet de uitverkie zing van Ajax-doelman Bog- dan Lobont zijn, die in Am sterdam maanden niet heeft gespeeld. Zijn ploeggenoot Ni- colae Mitea maakt ook deel uit van de groep, net als Christian Chivu. Of Lobont in actie komt tegen Oranje is overigens maar de vraag. Martin Tudor, de doelman van Steaua Boeka rest, wordt alom gezien als een goede vervanger. Hij debuteert in de selectie. Vier dagen na het duel tegen Nederland speelt Roemenië nog tegen Armenië.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13