VN-conferentie over kernwapens mislukt BUITENLAND Palestijnen blij met klare taal Amerikaanse president Bush 'Geen enkele dictatuur blijft eeuwig overeind' Help de cultuur bij u in de buurt 'Stroomstoring was sabotage' VS: Vijf incidenten met schending koran Britten krijgen eigen windmolen op dak ja Stort op giro 5050 of geef aan de collectant Noord-Korea ontkent voorbereiding atoomproef Bloedbad door aanslag in moskee Turks parlement akkoord met herziening strafrecht EN kamp in minderheid lied puntige enmessen' Britse medici pleiten ;ing I 70 J\ .00 iel .50 3.64 dl "l'ii 9&jn r slijk relatie ra-blindheid .65 .21 ,63 .84 .14 .10 .21 iton - De Amerikaanse gezondheidsdienst ^45 lerzoekt berichten over .15 tdie blind zijn gewor gd iet gebruik van de po- !68 [Viagra. Dat berichtte 'caanse televisiezender eren. Wereldwijd ge- mgeveer 23 miljoen Viagra. Volgens de I ongeveer vijftig geval- ïd van Viagra-gebrui- ïun gezichtsvermogen iben verloren. Hoewel ft verband met het ge- de potentiepil niet is de FDA zeer be- feijn. zaterdag 28 mei 2005 [en nipte meerderheid :ranse kiezers is van zondag bij het referen- er de Europese grond- n te stemmen. Maar imp lijkt zijn achter- verkleinen, zo valt op n uit een nieuwe opi- ig van gisteren. 52 Pro- de ondervraagde kie- an plan de grondwet af qq l Dat was donderdag ..procent. Erbij 8,67 0,13 0,90 9,17 3.35 6.00 0,00 9!so ikblad British Medical voor een verbod op de van puntige keuken- De experts menen dat bod kan helpen het oden door steekpartijen te verminderen. Daar- ten keukenmessen alle- erond zijn, vinden de igen. Er is, zo bleek uit bij een aantal topkoks, cele culinaire reden te ;n waarom keukenmes- scherpe punt moeten aldus de artsen. door Ad Bloemendaai tel aviv - „Ik hoef u niet te zeggen dat de Pa lestijnen niet gewend zijn aan dergelijke lof." Ziad Asali, leider van de Palestijnse lobby in Washington, glom na afloop van de Ameri kaans-Palestijnse persconferentie van tevre denheid. Wat George Bush vertelde in de tuin van het Witte Huis, na zijn gesprek met de Palestijn se president Machmoud Abbas, klonk hem als muziek in de oren. Het lied was bekend, maai' de maat werd dit keer niet geslagen door de Israëlische premier Ariel Sharon. „De Palestijnen zijn naar Washington geko men om duidelijke Amerikaanse steun te verwerven op een aantal gebieden: politiek, economisch en verbaal. President Bush heeft de verwachtingen waargemaakt en dat waar deren we zeer", zei Asali. Het is lang geleden dat Palestijnse lobbyisten een Amerikaanse president zoveel lof hebben toegezwaaid. In feite deed Bush weinig meer dan het offi ciële Amerikaanse beleid ten aanzien van het Israelisch-Palestijnse conflict nog eens uit een te zetten. Maar hij deed dat in termen die de Palestijnse gasten konden waarderen, zoals hij zich ook aanpast als er Israëliërs op bezoek zijn. Bush waarschuwde Israël zijn nederzettin gen op de westelijke lordaanoever en in Jeru zalem niet uit te breiden of anderszins voor uit te lopen op een permanente regeling. Hij maakte verder duidelijk dat de bestandslijn van voor 1967 de basis moet zijn voor de grens tussen Israël en een Palestijnse staat. Afwijkingen zijn alleen mogelijk met weder zijds goedvinden, zei hij. Met die woorden haalde hij een streep door Sharons bewering dat de Amerikanen zich hebben neergelegd bij de inlijving door Israël van grote neder zettingen. Over de afscheidingsbarrière die Israël op de westelijke Jordaanoever aanlegt zei Bush dat die gebaseerd moet zijn op veiligheidsover wegingen en niet op wat de Israëlische rege ring politiek goed uitkomt. Hij sprak Abbas consequent aan met 'presi dent' en niet met 'voorzitter', zoals ten tijde van Jasser Arafat. Binnenskamers heeft de president zijn Pales tijnse bezoeker het een en ander verteld over de noodzaak de Palestijnse milities te ontwa penen. Maar op de persconferentie zwaaide hij Abbas louter lof toe. Tot opluchting van de Palestijnse delegatie beperkte hij zijn op merkingen over terreurbestrijding tot alge meenheden. Ook de 50 miljoen dollar die Bush het Palestijnse Bestuur toezegde viel in goede aarde. Het geld is bestemd voor de vestiging van Palestijnen in de door Israël te ontruimen gebieden in de Gazastrook. In Israël zijn de opmerkingen van Bush ta melijk koel ontvangen. Regeringsvertegen woordigers wijzen erop dat Abbas van Bush geen brief met toezeggingen heeft gekregen, zoals Sharon die wel heeft ontvangen. Aan de andere kant: de uitgeschreven tekst van de persconferentie vormt een document dat zal worden bijgezet in de Palestijnse archie ven. Dezelfde Israëlische bronnen zien een ander hoopvol teken: Bush heeft de Palestijnse pre sident niet beloofd dat de tweede fase van de Routekaart, het internationale vredesplan, wordt overgeslagen. Die fase geeft de partij en de optie een Palestijnse staat te vormen binnen voorlopige grenzen. Het Palestijnse Bestuur voelt daar niets voor omdat het Sharon ervan verdenkt dat hij voorlopig zal opvatten als definitief. Maar zolang Israël zelfs geen begin maakt met de uitvoering van de eerste fase van de Route kaart, lijkt dat probleem nog niet aan de or de. Fahd ekenhuis )e Saudische koning ipgenomen in een rie- voor medisch onder- Saudische autoriteiten m de alarmtoestand af. iven van de veilig- [jjlepen zijn ingetrokken. Saudische functiona- •ft de koning last van vocht in de longen, ishdheid van de 83-jarige n ie vorst is al jaren halfbroer, kroon- lullah, is al geruime itelijke heerser. 52.: 16,45 isconi zwijgt voetbal i3^83iet verlies van zijn club 58.25h tegen Liverpool zit 20 Jlrlusconi zo hoog, dat 94!oqbesloten dertig dagen 3 iM voetbal te praten. De 19 95e regeringsleider meld- 94!oqwijgplicht gisteren op 50'80|conferentie, in aanwe- 40,ocfari de Engelse premier 47!i7jir. 46,41] Igsveteranen s gevonden 58,73 Op de Filipijnen zijn 2,62 voor het eerst in dertig 85,5cjeuw twee Japanse ve- 77'||iit de Tweede Wereld- ïö^ivonden. Zij zouden 2.1ls 1945 hebben schuil- jf|3n in de bergen op het 37!8c(indanao. Hun aanwe- 146u'erdPas onlan8s ont" 77'ocjn ze contact opnamen 96,20japanner die op de Fi- 53'IfP zoek was naar oor- 44io(fanen. Functionarissen 24.7%panse ambassade in 05 proberen vandaag de t van de twee mannen, [dels in de tachtig zijn, ;llen. «huis bestand 1 tsunami Amerikaanse onder- lebben een woonhuis |ld dat in hoge mate ioet zijn tegen de ver- Ie kracht van een (tsunami) na een zee- 'e eerste duizend van '.80 woningen zullen op [;30 Sri Lanka worden ge- De nieuwe constructie >78 il sterker dan een tra- )'10 Srilankaans woon- 5.70 Dr een uitgekiendere j tie en door betonnen )*50 aoeten de nieuwe hui- ün plek blijven staan in dat nieuwe tsumani's zullen teisteren. [aar cel voor lijke worp )e rechtbank in de fad Melun heeft twee van 32 jaar veroor- tien jaar onvoorwaar- fvangenisstraf omdat een brug over de auto- \5 voorwerpen naar 'ilisten hadden ge in van de automobilis- daarbij gedood. Hij 1 brandblusapparaat ak. De officier van jus- 15 jaar geëist. ^TdC% «tortor, Cultuur kan niet zonder Anjeractie, www.cultuurfonds.nl Islamabad - Nabestaanden rouwen om de dood van een familielid als gevolg van een bomaanslag in een moskee in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Zeker 25 mensen kwamen om, tientallen ande ren raakten gewond. Volgens de politie gaat het om een zelfmoord aanslag. Volgens de Pakistaanse televisie waren er op het moment van de ontploffing duizenden gelovigen, zowel soennieten als sjiie ten, in de Bari Imam moskee aanwezig voor de viering van een religi eus feest. Het getroffen heiligdom staat vlakbij belangrijke rege ringsgebouwen, ambassades en residenties van diplomaten. De sjnti- sche geestelijke Syed Guftar Hussain Sadiqi vermoedt dat de aanslag het werk is van militante soennieten uit Pakistan of het buitenland. De aanslag komt op een moment dat de Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zaken Christina Rocca haar bezoek aan Pakistan afsluit en aan de vooravond van nieuw vredesoverleg met India. Pa kistan geldt als een belangrijke bondgenoot van de Verenigde Staten in hun strijd tegen het internationale terrorisme. Foto: EPA new york/anp - Het 35 jaar ou de internationale verdrag tegen de verspreiding van atoomwa pens krijgt voorlopig geen mo dernerjasje. De conferentie over het verdrag is gisteren, na vier weken vergaderen in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York, zonder overeenstemming afgesloten. De voorzitter van de conferen tie over het zogeheten non- proliferatieverdrag (NPV), de Braziliaan Sergio Duarte, zei in zijn slottoespraak te betreuren dat 189 deelnemende landen geen consensus wisten te be reiken. De hoogste baas van de VN, Kofi Annan, had aan het begin van de conferentie nog met kracht gepleit voor aan passingen van de overeen komst uit 1970. Aan de ene kant streven namelijk steeds meer staten het bezit van kern wapens na, of worden zij daar van verdacht. Aan de andere kant houden de 'erkende' kemwapenstaten zich niet aan hun belofte hun kem- wapenarsenalen te vernietigen, aldus Annan. Ook zijn er inter nationale terroristische organi saties die aan kernwapens pro beren te komen. Bovendien lijkt er sprake te zijn van een toene mende smokkel en illegale ver koop van nucleaire technologie. De deelnemers aan de confe rentie deden er alleen al twee weken over om een programma voor de conferentie op te stel len. Daarna bleek dat de huidi ge kernmachten, vooral de Ver enigde Staten, eigenlijk niet wil den spreken over de verminde ring van hun kern wapenarse naal of over de ontwikkeling van nieuwe wapens. Andere landen wilden weer niets weten van eventuele beperkingen van hun atoomprogramma's voor energieopwekking. Bijna alle landen in de wereld zijn lid van het non-prolifera tieverdrag. Alleen Pakistan, In dia en Israël, die eigen kernwa pens ontwikkelden, voelden niets voor het NPV. Noord-Ko- rea, dat kort geleden verklaarde over kernwapens te beschikken, stapte begin 2003 uit het ver drag. Het land ontkende giste ren voorbereidingen te treffen, voor een ondergrondse atoom proef. Amerikaanse mediabe- richten daarover zijn volgens Pyongyang „verzinsels" van de 1 Verenigde Staten. Noord-Korea heeft naar eigen zeggen kernwapens. Een atoomproef zou het toch al sle pende internationale beraad over het omstreden Noord-Ko- reaanse atoomprogramma on deruit halen. China zei eerder deze week al geen bewijzen te hebben voor een op handen zijnde Noord-Koreaanse test. De Volksrepubliek poogt samen de VS, Zuid-Korea, Japan en Rusland een einde te maken aan de potentieel gevaarlijke nucleaire ambities van Pyongy-^ ang. Het „zespartijenberaad" ligt al bijna een jaar plat. washington/gpd - Volgens het Amerikaanse leger is de koran vijf keer onjuist behandeld door Amerikaanse functionarissen in Guantanamo Bay op Cuba. Er is echter geen bewijs gevonden dat de koran door het toilet is ge spoeld. Brigadier-generaal Jay Hood van het detentiekamp, waar terrorismeverdachten wor den vastgehouden, wilde echter niet aangeven op welke manier de koran dan wel onteerd is. Wel liet hij weten dat inmiddels te gen twee bewakers disciplinaire maatregelen zijn genomen. Woensdag werden dokumenten van de Amerikaanse inlichtin gendienst FBI openbaar, waar uit bleek dat moslimgevange nen al in 2002 geklaagd hebben over incidenten met de koran in Guantanamo Bay. Volgens Hood zijn de afgelopen twaalf dagen 13 klachten onderzocht, maar slechts vijf bleken ge grond. Hier waren vier Ameri kaanse bewakers en een onder vrager bij betrokken. Twee van hen zouden de heilige schrift 'per ongeluk' verkeerd hebben behandeld. Vier van de vijf gevallen vonden plaats voordat in januari 2003 regels van kracht werden voor het Amerikaanse personeel op de marinebasis op Cuba voor de juiste omgang met de koran. londen/gpd - Inwoners van Groot-Brittannië krijgen bin nenkort de mogelijkheid om een kleine windturbine te kopen om electriciteit voor eigen gebruik op te wekken. De molens kun nen op het dak worden ge plaatst en leveren een kilowatt aan electriciteit, genoeg voor een tv, dvd-speler, computer, koelkast en licht. De turbine, ontwikkeld door het Britse be drijf Windsave, kost ruim twee duizend euro, inclusief installa tie. Later dit jaar start een proef project in Schotland en Zuid- West Engeland. Als dat succes vol blijkt, komen de molens voor iedereen in het land be schikbaar. Windsave heeft hier voor een contract getekend met het nationale electriciteitsbedrijf British Gas. Volgens Diana Montgomery van laatstgenoemd bedrijf kunnen de electriciteitskosten voor ge zinnen met eenderde worden teruggebracht door de thuis op gewekte windenergie. „Tegelij kertijd neemt de Co2-uitstoot per jaar af met een halve ton", aldus Montgomery. ankara/anp - Het Turkse parle ment heeft gisteren ingestemd met een aantal herzieningen van de nieuwe strafwetgeving. Hervorming van het strafrecht is een van de voorwaarden die de Europese Unie aan Turkije heeft gesteld voor toetredings onderhandelingen. Het parlement keurde het nieu we wetboek voor strafrecht in september in een speciale zit ting goed. Het had ad op 1 april in werking moeten treden, maar moest op de valreep nog worden herzien omdat het de persvrijheid nog verder aan banden zou leggen. EU-diplomaten en vertegen woordigers van de media vin den dat de veranderingen die nu zijn doorgevoerd, niet ver genoeg gaan. Het wetboek be vat nog steeds artikelen die de vrijheid van meningsuiting be perken en journalisten achter de tralies kunnen doen belan den, menen zij. President Ahmet Necdet Sezer moet nog zijn handtekening zetten onder de nieuwe straf wetgeving. Die moet dan op 1 juni van kracht worden. Als Sezer zijn goedkeuring weigert te geven, treedt op die datum de eerste versie in werking. (advertentie) Tsjetsjeense rebellenleider Basajev claimt actie MosKou/GPD - Sabotage door Tsjetsjeense rebel len was de reden dat miljoenen Russen eergiste ren zonder stroom zaten. Dat schrijft de rebel- lenwebsite kavkazcenter.com op basis van een e- mail die afkomstig zou zijn van de beruchte krijgsheer Sjamil Basajev. Sabotagegroepen van de moedjahidien (islamiti- sche strijders in een heilige oorlog) zouden een succesvolle speciale operatie hebben uitgevoerd in de Russische hoofdstad Moskou en de omrin gende provincie. Daarmee legden rij de stroom voorziening plat. Basajev eiste gisteren in het schrijven de verantwoordelijkheid op voor de ac tie. „Onze sabotagegroepen hebben een gevoeli ge klap uitgedeeld aan één van de belangrijkste systemen die het leven beïnvloeden van het Rus sische rijk", stond in de tekst van de e-mail. De gevolgen van de stroomstoring waren woens dag en donderdag enorm. Duizenden mensen kwamen vast te zitten in metrowagons of liften. Het openbaar vervoer kwam grotendeels tot stil stand en veel stoplichten werkten niet, hetgeen tot chaotische taferelen en veel ongelukken op de weg leidde. Koelkasten ontdooiden, de beurs werd stilgelegd. De stroomstoring was volgens de autoriteiten het gevolg van een explosie en brand in een sterk verouderde electriciteitscentrale. Zij wezen Anatoli Tsjoebais, de baas van electriciteitsbe drijf UES, aan als verantwoordelijke. De liberaal is al uitvoerig verhoord door het openbaar mi nisterie. Het Russische parlement heeft een on derzoek naar de stroomstoring aangekondigd. Basajev was tot nu toe berucht vanwege een reeks bloedige aanslagen op onder meer een school in Beslan en een theater in Moskou. Die hebben van hem de meest gezochte man van Rusland gemaakt. De totale schade van de stroomstoring wordt geschat op tenminste 1 miljard dollar, een veel voud van het tipgeld dat de Russische veilig heidsdienst FSB voor informatie over de verblijf plaats van Basajev heeft uitgeloofd: tien miljoen dollar. Situatie voor Birmese bevolking wordt met de dag slechter door Merle Tip Hilversum - Sinds de wisseling van de wacht in de top van de militaire junta, eind vorig jaar, lopen de spanningen in Birma op. De situatie voor de gewone burgers verslechtert met de dag, zegt premier in ballingschap Sein Win. „Elk moment kan on rust uitbreken, of zelfs een ex plosie van geweld. Het regime staat erg vijandig tegenover zijn burgers." Het gaat het snel bergafwaarts met de mensenrechtensituatie in Birma. En volgens de pre mier in ballingschap, Sein Win, is ook de economie ingestort. „Voor de gewone burgers bete kent dat elke dag een strijd om te overleven. Veel mensen krij gen maar één maaltijd per dag. Drie op de vijf kinderen zijn on dervoed. Salarissen zijn vaak zo laag dat mensen er een tweede en derde baan bij moeten ne men. De mensen in de stad zijn bang voor de soldaten die altijd aanwezig zijn en die kunnen doen wat ze willen, van geld af persen tot verkrachten." De premier in ballingschap moest na de verkiezingen in 1990 met zijn partij, de Natio nale Regeringscoalite van de Unie van Birma, uitwijken naar het buitenland. De militaire junta, vanaf 1962 aan de macht, hield de touwtjes stevig in han- Monniken bij de Shwedagon Pagode, een van de belangrijkste tem pels in Birma. De mensenrechtensituatie in het land is de afgelopen tijd flink verslechterd. Archieffoto: Reuters den. Enkele jaren werkte hij vanuit de jungle in Thailand, op de grens met Birma. Tegen woordig zit deze zelfbenoemde regering in de Verenigde Staten. Sein Wins regering meende na al die jaren eindelijk enige vooruitgang te boeken op het gebied van democratie in het zeer gesloten Zuid-Aziatische land. „We moeten zeer voor zichtig, via subtiele diplomatie te werk gaan. Wat we voor el kaar kregen, is dat de wereld nu steeds beter op de hoogte is van de bittere omstandigheden in Birma en dat er sancties wor den genomen. Ook de buurlan den stellen zich nu steeds kriti scher op en willen met ons pra ten. Dat hadden we zelfs vorig jaar nog niet kunnen dromen." Maar de geboekte winst werd overschaduwd door de vervan ging vorig jaar oktober van de als gematigd bekend staande premier Khin Nyuant door de onbuigzame generaal Soe Win. Hij en twee andere topgene- raals, hebben feitelijk de macht in handen. „De vorige premier was niet zo gematigd als ieder een zei, hoewel we bij hem wel enige ruimte hadden om óm de regering heen te manoeuvre ren. Nu rit alles vast. Vergade ringen moeten we beleggen tij dens begrafenissen van vrien den. Gewoon een bijeenkomst organiseren lukt niet. Soldaten houden iedereen in de gaten", vertelt Thaung Htun, partijge noot van de premier in balling schap. In en buiten Birma zijn tiental len pro-democratiegroepen ac tief. „De mensen in Birma moe ten zeer creatief zijn om oppo sitie te voeren", zegt Thaung Htun. De bekendste vrijheids strijder is Aung San Suu Kyi, winnares van Nobelprijs voor de vrede. Ze heeft al jaren huis arrest, maar blijft oppositie voeren met haar partij, de Na tionale Liga voor Demoratie (NLD). „Ze is nu meer geïso leerd dan ooit. Maar als er ooit een serieuze dialoog komt tus sen het militaire bewind en de oppositie, is rij de aangewezen persoon om die te leiden en om eenheid te brengen in het land", zegt Htun. Birma is een multi-etnisch land, maar Aung San wordt door iedereen geac cepteerd. Ze is een symbool ge worden voor vrijheid en demo cratie." Sein Win en Thaung Htun rijn ervan overtuigd dat Birma ooit een democratisch land wordt. Hulp van de internationale sa menleving is daarbij noodzake lijk, meent Sein Win. We moe ten natuurlijk het grootste deel zelf doen, maar alleen kunnen we het niet. We zijn geen Pales tina, Irak of Noord-Korea, dus het kost enige moeite om de aandacht van de wereld te krij gen. Het is een lange weg naar democratie, en de stappen voor uit zijn klein. Maar het gaat luk ken. Bovendien, geen enkele dictatuur blijft eeuwig overeind, dat heeft de geschiedenis ons geleerd. Een bewind dat rijn ei gen mensen zo hard onder drukt, graaft uiteindelijk zijn ei- gen graf." Vrije tv-zender In Birma is dit weekeinde voor het eerst vrije, ongecen sureerde televisie te ontvan gen. Democratie Voice of Burma TV (DVB) zendt van daag via satelliet vanuit Noorwegen progranma's uit in Birma. Een gevawlijk, maar noodzakelijk project, zegt directeur Khin Maung Win. „Vrije pers is in Birma verboden. Onze reportages in het land zelf maken we il legaal. Maar het is belangrijk de mensen goed te informe ren over wat er echt gebeurt in het land. Khin Maung Win verwacht 12 miljoen kij- kers te bereiken onder de 42 miljoen inwoners. „Ondanks t de armoede willen veel men sen toch een satelliettelevisie hebben. Het is een van de weinige mogelijkheden om aan informatie en vermaak te komen." DVB zendt sinds 1992 radioprogramma's uit in Birma. De junta heeft ge regeld geprobeerd deze uit zendingen te blokkeren.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7