REFERENDUM Ongelukkig referendum, maar stem 'ja' 'We zijn midden op zee wakker geworden en nu zijn we tegen de zee' Tien stellingen Oranjes mijden het stemhokje, ook bij referendum WAT IS HET DOEL VAN DE NIEUWE EUROPESE GRONDWET NEE 25 Landen beslissen over EU-grondxvet zaterdag 28 mei 2005 (ees Groenendijk, Boeles, Deirdre Curtin Yen nadelen maar vooral jordelen aan de nieuwe ese grondwet waar de landse burger zich op i anstaande over mag uit- in. Hier volgen tien be- jke stellingen ter beoor- van die grondwet. vrede en de grote wel- in West-Europa in de ipen decennia zijn voor root deel te danken aan ensieve samenwerking EEG en de EU. 75 jaar voor 1945 was er eer oorlog tussen Duits- in Frankrijk, in de zestig adien was West-Europa n oorlog. De nauwe eco- sche samenwerking en e handel hebben sterk ragen tot de welvaart, land alleen is geen partij machtsspel tussen de economische machten lina en de VS. Die vrede Ivaart zijn niet vanzelf- >nd. Ze zullen steeds, nu aks, inspanning vergen i prijs vragen: opgave :n deel van de soeverei- en het nemen van risi- voorbereiding van het wettelijk Verdrag is emocratischer verlo- an alle voorgaande wij- en van het EG-Verdrag verdragen van Maas- a Amsterdam en Nice, f lementen van alle lid- waren met twee leden •nwoordigd in de Con- die het Verdrag heeft sreid. Deze nationale lentsleden vormden sa- Hiet de vertegenwoordi- het Europese Parle- le ruime meerderheid lonventie. Verder be- le de regering van elke één lid van de Con- reweg het grootste deel ig tot negentig procent) tekst van het Grond- ijk Verdrag is letterlijk aan de huidige tekst t EG-Verdrag. indert dus veel minder ak wordt verondersteld. lelangrijkste wijzigin- wij positief waarde- engen meer rechtsbe- ïing en inspraak van s en meer efficiëntie jesluitvorming: tre bescherming van echten van de indivi- lurger rotere rol voor nationa- (menten bij de Europe- jeving bevoegdheden voor opese Parlement (iding van de rol van f van Justitie beslissing bij meerder- plaats van bij een- igheid, zodat niet een de lidstaten de besluit- ig kunnen blokkeren. elangrijkste wijzigin- wij negatief waarde- i: aste voorzitter van de trraad in plaats van nd over de lidstaten v Juwe minister van bui- ise zaken van de EU AB (veel petten op: hij id van de Europese issie, voorzitter van de an Ministers van bui- Ise zaken en voert de en van die Raad uit V (1 -de besluitvorming over straf rechtelijke samenwerking bij meerderheid van stemmen kan de vrijheid van Nederland om eigen regels te handhaven beperken; wel is er een "noo dremprocedure" om wezenlij ke Nederlandse regels te be schermen. 6. De positieve wijzigingen wegen naar ons oordeel veel zwaarder dan de negatieve. Een klein land als Nederland heeft weinig te verliezen en veel te winnen bij com munautaire (semi-federale) samenwerking in vergelijking met onderhandelingen tussen geheel zelfstandige staten. De regels en procedures van de instellingen van de EG vor men een rem op de ongebrei delde machtsuitoefening door de grote Europese staten. Ne derland heeft relatief veel in vloed en is sterk oververtegen woordigd in de meeste Euro pese instellingen (Commissie, Parlement en Hof v. Justitie). 7. De wijzigingen ten opzich te van het huidige EG Ver drag zijn te gering in omvang om een goed onderwerp voor een referendum te vormen. Wel is het goed dat het refe rendum tot meer publieke discussie over de EU heeft ge leid. 8. De publieke discussie over de 'Europese grondwet' in Nederland en in Frankrijk gaat meestal over punten waarop het nieuwe verdrag helemaal niets wijzigt in de geldende regels, zoals de mi gratie uit Polen, de toelating van Turkije of de euro. 9. Afwijzing van het Grond wettelijk Verdrag betekent dat de huidige regels en in stellingen gewoon van kracht blijven. Het zal de positie van Europa ten opzichte van de andere machten in de wereld ver zwakken. Het zou ook het zet je kunnen zijn dat bijdraagt tot een monetaire crisis die al dreigt vanwege de zwakke dollar. 10. De pleiters voor een nee- stem bij het referendum bie den geen concreet alterna tief. Waarom zouden nieuwe on derhandelingen tot een beter resultaat leiden en op welke punten? Uittreding van Ne derland uit de EU is geen reëel alternatief. Waarschijnlijk zul len nieuwe onderhandelingen tot kleine maar symbolisch belangrijke veranderingen lei den, die dan over enkele jaren opnieuw aan de lidstaten ter goedkeuring worden voorge legd. Dat is bij eerdere nega tieve uitkomsten van referen da in Denemarken en Ierland ook gebeurd. Het zal eerder tot uitstel dan tot afstel van intensivering van de samen werking in Europa leiden. Naar ons oordeel wegen de voordelen van het Verdrag duidelijk zwaarder dan de mogelijke nadelen. Daarom stemmen wij bij het referen dum op 1 juni 2005 met over tuiging ja. Prof.mr. Kees Groenendijk (Nijmegen), prof.mr. Pieter Boeles (Leiden) en prof.dr. Deirdre Curtin (Utrecht) zijn respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de Perma nente Commissie van deskun digen in het internationale vreemdelingen-, vluchtelin- gen- en strafrecht. door Maarten van Rossem De gang van zaken rond ons eerste nationale refe rendum heeft in de afgelopen weken overtuigend duidelijk gemaakt waarom referenda een ramp zijn voor een rationele besluitvorming. De kamer leden die het initiatief hebben genomen tot dit re ferendum beweerden natuurlijk dat zo'n raadple ging van de kiezers over een belangrijke kwestie de politiek dichter bij de burgers zou brengen. Sedert het optreden van Fortuyn is het de hoogste wijs heid in de Nederlandse politiek dat er een kloof be staat tussen de burgers en de politici en dat dat geheel en al de schuld van de politici is. Het refe rendum is een ongelukkige concessie aan het goedkope populisme dat welig tiert in de schaduw van Fortuyns rebellie tegen de politieke elite van Nederland. Het is op zichzelf volkomen juist dat het Europese project in de diverse lidstaten van de Europese Unie, en ook in Nederland, steeds gedragen is door de politieke en economische elite. Dat wil echter helemaal niet zeggen dat het Europese project op ondemocratische wijze is gerealiseerd. De diverse stadia van deze fascinerende onder neming, zonder twijfel het interessantste institu tionele experiment van de afgelopen halve eeuw, zijn onveranderlijk goedgekeurd door de diverse parlementen. Dat sommige boze burgers nu beweren nooit over dit project te zijn geraadpleegd is onzin. De meeste burgers in de verschillende Europese lan den waren geen hout geïnteresseerd in de EU en datzelfde geldt voor de media, die in de loop der jaren meer aandacht hebben besteed aan het Eu ropese Songfestival dan aan de EU. Burgers die niets van de EU moesten hebben, hadden heel makkelijk kunnen stemmen op politieke partijen die dat standpunt deelden. Veel burgers klagen nu over Europa, maar in feite zijn er nauwelijks rationele gronden voor die klachten. We moeten zo snel mogelijk af van het onjuiste idee dat de klagende burger altijd gelijk heeft. In het debat over de vraag of de kiezers de voor gestelde Europese grondwet moeten goedkeuren hebben zowel voor- als tegenstanders er in de af gelopen weken niet veel van terecht gebracht, daarmee ten overvloede bewijzend dat referenda tot niets goeds leiden. De minister-president en diverse leden van het kabinet hebben de mogelijke tegenstemmers be dreigd met hel en verdoemenis. Een tegenstem zou leiden tot nieuwe oorlogen in Europa, de lichten zouden uitgaan in Nederland en natuur lijk werd Auschwitz er weer bij gehaald: even nutteloze als schandelijke retoriek. De tegenstanders van de grondwet waren even erg, met de nieuwe held van populistisch rechts, Geert Wilders voorop. De grondwet leidt niet tot een Superstaat Europa, wat eigenlijk jammer is, is een verstandig mens geneigd te denken. Op de meeste belangrijke beleidsterreinen blij ven de naties soeverein. Uit onderzoek blijkt dat de meeste burgers die nee gaan stemmen dat doen op gronden die niets met de grondwet te maken hebben. Sommigen willen Balkenende pesten, anderen willen alsnog tegen de euro pro testeren en dan zijn er nog nee-stemmers die vinden dat Turkije geen lid mag worden. Eigenlijk zouden alleen mensen nee moeten stemmen die van mening zijn dat alle verdere in tegratie in de EU geblokkeerd moet worden. Wie niet principieel tegen het Europese project ge kant is, heeft geen enkele goede reden om nee te stemmen. Driekwart van de inhoud van deze grondwet (die overigens helemaal geen echte grondwet is en ook de Nederlandse grondwet he lemaal niet gaat vervangen) is al eerder per ver drag vastgelegd. Nieuw zijn een aantal regelingen die het bestuur van de Unie wat efficiënter en doorzichtiger zul len maken en het Europees Parlement en de Eu ropese burgers wat meer bevoegdheden zullen geven. De omvang van de Europese commissie zal over een paar jaar beperkt worden, op een aantal ter reinen wordt het vetorecht van de lidstaten afge schaft, er komt een vaste voorzitter voor de Raad van Ministers en een minister van buitenlandse zaken. Er wordt vastgelegd hoe groot de meer derheid moet zijn als de Raad van Ministers meerderheidsbesluiten neemt. Dit zijn bepaald geen revolutionaire voorstellen. De voorstanders van een federaal Europa waren diep teleurgesteld over de grondwet. De mensen die op vage emotionele gronden overwegen te gen te stemmen zouden zich in de komende da gen ook eens moeten realiseren wat een zegen de Europese Unie in economisch opzicht voor de lidstaten is geweest. Neem bijvoorbeeld een land als Ierland dat sinds zijn lidmaatschap van een van de armste een van de rijkste landen van Europa is geworden. De nee-stemmers zal uiteindelijk een teleurstel ling wachten: als de grondwet wordt weggestemd zullen de belangrijkste bepalingen daarvan als nog langs andere weg worden gerealiseerd. Het zou desondanks betreurenswaardig zijn als het project-Europa vertraagd zou raken vanwege de vage onlustgevoelens van een minderheid van de Nederlandse bevolking, die met die grondwet zelf niets te maken hebben. Laten we hopen dat dit het eerste en tevens ook het laatste nationale referendum is. Stem Ja! Voorstanders Tegenstanders GroenLinks Meer slagvaardigheid Er komt een president die gedurende 2,5 jaar de vergaderingen van de EU- regeringsleiders voorzit. Hij of zij kan één keer worden herbenoemd. Nu wisselt het voorzitterschap nog elke zes maanden. Er wordt een gezamenlijke minister van buitenlandse zaken benoemd, die zowel vice-voorzitter wordt van de Europese Commissie als voorzitter van de EU-ministers van buitenlandse zaken. Nu zijn er nog twee Europese funcionarissen voor het buitenlands beleid. Lidstaten kunnen straks veel moeilijker een besluit blok keren. Het vetorecht blijft alleen in stand bij belasting wetgeving, begroting, defensie en sociale zaken. Op alle andere terreinen wordt vanaf 2009 met meerderheid van stemmen besloten. Nederland verliest, net als alle andere lidstaten, een vaste vertegenwoordiger in de Europese Commissie. Vanaf 2014 wordt maximaal twee derde van de lidstaten met één commissaris bij toerbeurt in dit dagelijks bestuur van de EU vertegenwoordigd. Meer samenwerking Eén Europees asiel- en immigratiebeleid, met één status voor asielzoekers, die in alle 25 lidstaten geldig is. Landen worden verplicht elkaar bij te staan in het geval van een (natuur)ramp of terreuraanslag. Rechterlijke beslissingen in strafzaken worden in de hele EU erkend, zo nodig wordt wetgeving op elkaar afgestemd. Een gezamenlijk beleid voor het bewaken van de buiten grenzen en voor het verstrek ken van visa. Minimumstraffen voor zware criminaliteit met grensover schrijdende gevolgen, zoals terreur en mensenhandel. Er komt een Europees defensie-agentschap dat de samenwerking bij aanschaf van defensiematerieel regelt. Meer democratie Burgers krijgen het recht van volksinitiatief: met één miljoen handtekeningen kan de Europese Commissie worden verzocht een wetsvoorstel in te dienen. Éénderde van de lidstaten kan de Europese Commissie verzoeken om een voorstel te 'heroverwegen' als zij vinden dat dit beleid beter door de nationale lidstaten zelf kan worden bepaald. De Europese ministers worden verplicht in het openbaar te vergaderen als zij wetgeving bespreken. De voorzitter van de Euro pese Commissie wordt door het Europees Parlement verkozen na voordracht door de staats- en regerings leiders. Nu wordt deze functionaris nog benoemd door de lidstaten. Een lidstaat krijgt het recht uit de Europese Unie te treden,, ook kan een lidstaat worden geschorst na ernstige schending van de 'waarden van de Unie'. De grondwet verankert fundamentele vrijheden en rechten van burgers, zoals het recht op vrij personen verkeer, recht op onderwijs, vrijheid van godsdienst en meningsuiting. Jan Marijnissen sp Christen Unie I Gerard van As Groep Wilders Negen Europese landen hebben de Europese grondwet tot nu toe geratificeerd. De Duitse Bondsraad erkende gisteren de Europese constitutie, nadat eer der de Bondsdag zich al voor de grondwet uitsprak. De andere Europese landen volgen in de komende anderhalfjaar. Hier onder volgt een overzicht. Al geratificeerd: Litouwen: parlement, 11/11/04 Hongarije: parlement, 20/12/04 Slovenië: pari., 01/02/2005 Spanje: referendum, 20/02/05 Italië: parlement, 06/04/05 Griekenland: pari., 19/04/05 Slowakije: parlement, 11/05/05 Oostenrijk: pari, 25/05/05 Duitsland: parlement, 27/05/05 Een beslissing over ratificatie volgt nog: Frankrijk: ref., 29/05/05 België: parlement, zomer 2005 Estland: parlement, zomer 2005 Letland: parlement, zomer 2005 Nederland: ref., 01/06/05 Cyprus: parlement, juni 2005 Luxemburg: ref., 10/07/05 Malta: parlement, juli 2005 Denemarken: ref., 27/09/05 Finland: parlement, najaar 2005 Portugal: ref., december 2005 Zweden: pari., december 2005 Gr.-Brittannië: ref., begin 2006 Tsjechië: ref., medio 2006 Ierland: ref., datum onbekend Polen: ref., datum onbekend door Hans Jacobs den haag - De Oranjes gelden sinds jaar en dag als ferme voorstanders van de Europese integratie. Koningin Beatrix bijvoorbeeld toonde zich jaren geleden al bereid haar portretrecht op de natio nale munt af te staan voor een Europese eenheidsmunt. Haar inspanningen voor Europa werden beloond met de prestigi euze Karei de Grote-prijs. Prins Wïllem- Alexander wees op 5 mei nog eens op het belang van de Europese Unie voor de wereldvrede en ook broer Constan- tijn heeft nooit een geheim gemaakt van zijn steun voor de Europese gedachte. Het ligt dus voor de hand te veronder stellen dat de koninklijke familie woens dag 'ja' stemt bij het referendum over de Europese grondwet. Dat is echter niet zo. Koningin Beatrix stemt niet - ook niet bij volmacht - en de troonopvolger en prinses Maxima vol gen haar voorbeeld, net als de overige leden van het koninklijk huis, tot en met de schoondochters van prinses Mar griet. De Oranjes willen geen speelbal worden van de politiek en duidelijk ma ken dat ze boven de partijen staan. Ze hebben er daarom zelf voor gekozen geen gebruik te maken van hun stem recht, want wettelijk mogen ze net als iedere andere Nederlander naar de stembus. Van prins Willem-Alexander is bekend dat hij die kaart meestal meteen ver scheurt. Hij zou eigenlijk wel naar het stemlokaal willen, louter om deel te ne men aan het democratisch proces - en dan vervolgens blanco stemmen. Maar aangezien dat de speculaties over zijn stemgedrag eerder zou aanwakkeren dan wegnemen, doet de prins het niet. Van koningin Juliana bijvoorbeeld werd jarenlang gezegd dat zij een PvdA-stem- mer zou zijn; ook toen ze als staatshoofd geen gebruik maakte van haar stemrecht en tot 1970 zelfs niet voldeed aan de toen nog geldende stemplicht. Na haar troonsafstand ging Juliana weer wél stemmen. Het referendum van komen de woensdag is op het eerste gezicht net iets anders dan parlements- of raads- of statenverkiezingen. Willem-Alexander verscheurde zijn stemkaart dit keer dan ook niet meteen, maar nu de raadple ging een zware politieke lading heeft ge kregen neigt hij er naar vast te houden aan het familiegebruik en niet te gaan stemmen. Dat is gisteren uit zeer be trouwbare bron vernomen. De Rijks voorlichtingsdienst geeft geen commen taar omdat het gaat om een privé-aan- gelegenheid. Georges Wolinsky „Wie is traag als een Zwitser, geniepig als een Hollander, zwaar op de hand als een Duitser, onbetekenend als een Luxemburger, minachtend als een Engelsman, dwaas als een Italiaan en ergerlijk als een Fransman? De Europeaan, de mens van morgen!" |l Koopman - Nederland lijkt zich walgend af te keren iuropese ideaal. Het referendum van aan- foensdag - bedoeld als graadmeter voor stapje voorwaarts in de Europese samen- heeft onvermoede woede en frustraties los- Hoe kon het zo ver komen? Schrijver/histori- Mak en politicoloog Philip van Praag heb- en vermoeden. „We zijn midden op zee eworden en nu zijn we tegen de zee." lar een greep uit een aanzwellende stroom ezonden brieven van 'gewone burgers', •mocratie? Waar is die democratie met deze ning?", vraagt J. Blokhuis zich af. „Ik heb trouwen in de politici die dit hebben be- d," bekent K. Westerling. „Een nee-stem is ïst tegen de schandalig hoge bedragen die )ns' Europa betalen", meent T. van Ooijen. (fschrijvers vertolken een gevoel dat de ipagne' dezer dagen wind in de zeilen s in de ogen van veel Nederlanders iets nis met Europa. Het zou zomaar kunnen ilgende week woensdag tegen de Europese stemmen. Europese sentiment heeft niet alleen het naar ook politici in andere Europese den, verrast. Nederland gold toch altijd als le meest Europa-gezinde lidstaten van de Unie? In het Nederlandse parlement is ruim tachtig procent van de volksvertegenwoordigers vóór het nieuwe verdrag, dat de Europese Unie slagvaardi ger, democratischer en transparanter zegt te maken. Maar dat enthousiasme wordt niet door de bevol king gedeeld. In opiniepeilingen tekent zich een luid en duidelijk 'nee' af. „Begin dit jaar gaf de Eurobarometer nog aan dat 65 procent van de Nederlanders vóór de grondwet zou gaan stemmen, en nu hebben we dit," verzucht de Amsterdamse politicoloog Philip van Praag. Hij concludeert: „Een nee-stem betekent nog niet dat je per se tegen Europa bent. Maar er is in korte tijd wel heel wat Euroscepsis aan de oppervlakte gekomen". Schrijver Geert Mak omschrijft het op zijn manier: „Dit referendum wordt een crisis. De politieke klas se betaalt nu de rekening van jarenlange verwaarlo zing. Je kunt niet ongestraft steeds meer macht aan een goedwillende bureaucratie in Brussel overdra gen. Dat móet zich een keer wreken." Voor alle duidelijkheid: zowel Van Praag als Mak zijn beiden vóór de Europese grondwet. Mak: „We kunnen wel weer een hek om Nederland zetten en achter de botersmokkelaars aan, maar dat scheelt de helft tot een derde van onze welvaart." Van Praag: „Het probleem van veel mensen is dat ze wel de lusten van Europa willen, maar niet de lasten. Men wil bijvoorbeeld per se vasthouden aan het na tionale vetorecht, maar tegelijkertijd zouden diezelf de mensen het een schande vinden als één Euro pees land bijvoorbeeld een verbod op de walvis vangst zou blokkeren. Ja, zo zijn we niet getrouwd." Mak publiceerde onlangs het boek 'In Europa', het verslag van een reis door vrijwel alle Europese (kan didaat-) lidstaten die hij in 1999 maakte. Aanleiding voor de reis was het plan om de Europese deling in oost en west voor het eerst in ruim veertig jaar on gedaan te maken. Mak: „Die hereniging leefde in al die landen wel op één of andere manier, behalve in Nederland. Dat was achteraf gezien wel opmerkelijk. Hier was het gesnurk bij wijze van spreken tot achterin Oldenzaal te horen. Nederlandse politici hadden vijfjaar gele den bij de verkiezingscampagne misschien niet al leen over het kwartje van Kok maar ook over de uit breiding met tien nieuwe lidstaten moeten praten. Nu die eenmaal is doorgevoerd, en de Europese re gels moeten worden aangepast, voelen mensen zich overvallen." De vraag is: waar komen de anti-Europese gevoe lens toch vandaan? Nog in 1991 haalde de Neder landse staatssecretaris Piet Dankert in Europa bak zeil met zijn blauwdruk voor een werkelijk federale unie, naar het voorbeeld van de VS. Dat ging de an dere lidstaten toen veel te ver. Bijna vijftien jaar na deze 'zwarte maandag' zijn de rollen omgedraaid. Hoewel de EU-grondwet nog maar een waterig af treksel is van Dankerts ideaal, trapt nu juist de Ne derlandse bevolking op de rem. Als het aanstaande woensdag een 'nee' wordt, is Nederland geen drij vende kracht meer achter de Europese eenwording. Van Praag verwijst naar Pim Fortuyn, die al eind ja ren negentig als columnist de „zelfgenoegzame Eu ropese elite" hekelde, die zich niets zou aantrekken van wat gewone burgers beweegt. Van Praag: „Het wantrouwen tegen politici richt zich nu op de Brus selse achterkamertjes waar van alles over de hoof den van de bevolking heen besloten zou worden. Daar komt nog bij dat mensen het gevoel hebben gekregen bestolen te zijn bij de invoering van euro. Het is niet waar, maar zet zo'n beeld maar eens recht." Volgens Mak zit het ongerief nog een veenlaag die per. Als je de mensen zou vragen hoe hun ideale samenleving eruit ziet, zeggen ze bijna allemaal: een hartelijk, geborgen en sociaal land. In wezen het Scandinavisch model. Maar de visie van de grootste partijen en de agenda van de Europese Unie spoort daar niet mee. Daar zoekt men via privastisering en concurrentie een antwoord op de globalisering. Want als je dochter tegenwoordig informatie- en communicatietechnologie studeert, concurreert ze niet met de buurjongen om de hoek, maar met een Indiër in Bombay. Mensen voelen zich kortom be dreigd in hun veiligheid, werk en welvaart. Dat knalt er nu allemaal uit. De neiging is groot om ons in de eigen navel terug te trekken." Tegen deze achtergrond heeft het kabinet de cam pagne vóór de grondwet vakkundig verprutst, meent Van Praag. Hij heeft studie gemaakt van eer dere referenda, met name in enkele grotere ge meenten. „Voor een tegenstem hebben mensen maar één argument nodig, maar voor een vóórstem willen ze meer redenen hebben," stelt hij. „Wat je zag gebeuren is dat kabinet en Kamer te lang te af wachtend waren, waardoor de tegenstanders het speelveld konden bepalen. Vervolgens werden nog allerlei ballen in eigen doel geschoten. Ik bedoel: dreigen met oorlog en een economische crisis, zoals de ministers Donner en Brinkhorst hebben gedaan, werkt nu eenmaal enorm averechts." Mak spreekt over een „drama" dat zich aan het vol trekken is. „Ik vind het echt schokkend. In heel veel landen, behalve in Nederland, is fors gediscussieerd over de vraag welke zaken het best nationaal en wel ke het best internationaal geregeld kunnen worden. Voor de vrede, het milieubeleid, de handel maar ook voor de rechtsstaat is Europa in het leven ge roepen. Het heeft zijn gebreken, maar het is toch een project met een enorme aantrekkingskracht. Een manhaftige poging samen dingen te regelen die je alléén niet voor elkaar krijgt. Het Euroüise conti nent heeft eeuwenlang tot zijn enkels in net bloed gestaan, en daar is mede door de Europese samen werking een eind aan gemaakt. Ik bedoel maar." Ironisch genoeg stuiten juist de voorstellen om poli tiek en militair hechter samen te werken op verzet. Van Praag: „Het is haast de terugkeer van het gebro ken geweertje. De grondwet is onder meer een po ging om Europa als machtsblok effectiever te laten optreden. Maar daar is dus in Nederland opnieuw aversie tegen, vooral in linkse kringen. 'Hoezo een gecoördineerd buitenlands beleid?' vragen deze mensen zich af. Ook komt steeds weer dat Calime- ro-complex'boven: wij zouden gepiepeld worden door de grote lidstaten. Nederlanders hebben van nature problemen met machtsvorming." Mak hoopt van harte dat veel mensen aanstaande woensdag toch over dit soort bezwaren heen willen stappen. „Want de vraag is of Europa zich een crisis kan permitteren. Aan de andere kant zie ik ook wel dat de Europese auto best een keer aan de kant mag om er nog eens goed naar te kijken. Zit er wel vol doende olie in, werken de remmen nog goed? Als we nu niet door een crisis heengaan, dan komt-ie later wel."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5