'Levend bijzettafeltje' aan de lijn GESPREK VAN DE DAG Aaaaarrrrrgggghhh! Muziek als extra verdoving Aandacht voor overgewicht in Week van het Huisdier Meneer Van Everdingen part two AMC biedt eerste hulp aan teddyberen Het is een kreet die door merg en been gaat. Althans, dat vonden veel geluidstechnici in Hollywood. Zij verwerkten 'de schreeuw' de afgelo pen decennia in zeker 114 Ameri kaanse films. Deze week is de identi teit bekend geworden van de man die het bloedstollende 'Aaa- aarrrrgggghh' in 1951 opnam. De onbekende acteur Sheb Wooley registreerde de klassiek geworden Goethe Het leven lijkt op die moeilijke soort bedevaarten, waarbij je telkens drie stappen voorwaarts moet doen en twee terug schreeuw toen voor gebruik in de film Distant Drums. Het geluidsef fect begeleidde een man die door een krokodil naar de bodem van een rivier wordt gesleurd. De schreeuw werd later de 'Wilhelm' gedoopt, naar het personage dat de kreet in 1953 uitte in de film Charge at Feather River, en veelvuldig gebruikt in avonturenfilms. De Wilhelm boette de afgelopen ja ren niet aan populariteit in, dankzij geluidstechnici die er een sport van maakten de schreeuw in zo veel mo gelijk films te verwerken. Wooley's kreet was de afgelopen jaren te ho ren in alle afleveringen van Star Wars, ook in de laatste Episode III, in alle Indiana Jones-films, Batman, Die Hard: with a Vengeance, Planet of the Apes, Spider Man, Lord of the Rings: The Two Towers, Pirates of the Carribean en Kill Bill. De schreeuw is te beluisteren op www.timesonline.co.uk/britain. anp Een HELIKOPTER is er voor het eerst in geslaagd om bovenop de MOUNT EVE REST, de hoogste bergtop in ter wereld, te landen. Dat heeft Eurocopter, het Frans-Duitse concern die het toestel heeft gemaakt, op zijn website laten we ten. De testvlucht was twee weken geleden. Het toestel bleef na de landing op de 8850-meter hoge berg twee minuten staan. De testvlucht had ook een prak tisch doel. De Nepalese autoriteiten hadden de piloot gevraagd op de terugweg enkele klimmers in nood van de berghelling te halen. Een 32-jarige Amerikaanse die vori ge maand haar eigen ONTVOERING IN SCÈNE zette om onder haar ge plande huwelijk uitte komen, hangt een gevangenisstraf van zes jaar bo ven het hoofd. Ze is aangeklaagd voor onder meer het afleggen van een valse getuigenis. Jennifer Wilbanks 'verdween' op 26 april, vier dagen voor zij zou trouwen met haar verloof de John Mason. Enkele dagen later belde ze op om te zeggen dat ze was ontvoerd. In werkelijkheid was de vrouw gevlucht naar de andere kant van de Verenigde Staten. De landelijke intocht van SINTER KLAAS vindt dit jaar in SNEEK plaats. Dat heeft de gemeente giste ren bekendgemaakt. De sint geeft met zijn komst naar Friesland deels gehoor aan een oproep van het Dag blad van het Noorden. De Gronings- Drentse krant verbaasde zich er eer der over dat de intocht van de goed heiligman bijna nooit in Noord-Ne derland plaatsvindt. Het dagblad was daarom een actie begonnen om de intocht naar Delfzijl te halen. Sinterklaas arriveert dit jaar op 12 november in Nederland. De VILTJES onder de koele con sumpties zien er komende zomer al lemaal hetzelfde uit. Ze sporen de drinker in tekstballonnetjes aan vooraf een Bob te kiezen. Vanaf half juni geven de Nederlandse bierbrou wers een extra zet aan de BOB CAMPAGNE, de populaire pogingen om rijden onder invloed te mijden. Het is voor het eerst dat de brouwers samenwerken in een landelijke campagne. Sinds het begin van de in 2001 uit België overgewaaide campagne is het percentage drankrijders gedaald van 4,6 in 2000 naar 3,9 in 2003. Het kleinste appartement van Londen is na drie dagen weer verhuurd. De nieu we bewoonster betaalt 820 EURO per maand voor de omgebouwde BEZEM- KAST van vijf vierkante meter. Ondereen hooggeplaatst bed bevinden zich keu kentje, douche en kast. Het appartement bevindt zich in een historisch pand in het hart van de trendy wijk Notting Hill. Volgens de verhuurder heeft de nieuwe bewoonster een erg druk sociaal leven: ,,Ze zal waarschijnlijk niet veel in haar woning willen zijn. Tenminste, dat hoop ik". new haven/anp - Patiënten die tijdens een operatie naar hun favoriete muziek luiste ren, hebben minder verdo ving nodig. Dat blijkt uit on derzoek van de Amerikaanse universiteit van Yale, waar van de resultaten deze week bekend zijn gemaakt. De we tenschappers hebben onder zoek gedaan bij negentig pa tiënten die onder narcose een operatie ondergingen. Een deel van hen kreeg muziek te horen die zij van tevoren had den uitgezocht. Anderen kre gen ruis te horen die de gelui den in de operatiezaal onder drukte. De rest moest het stellen met het lawaai van de operatiekamer. De patiënten die tijdens de narcose naar hun favoriete muziek luister den, hadden minder verdo ving nodig. Dat gold niet voor degenen die naar ruis lagen te luisteren. Volgens onder zoeksleider en anesthesist Zeev Kain kan muziek kenne lijk tijdens operaties worden gebruikt als aanvulling op de narcose. Foto: Archief MENSELIJK Oud-wielrenner RICHARD VIREN- QUE heeft een nieuwe passie. De Fransman gaat eind juni deelnemen aan de 24-uursrace van Spa-Fran- corchamps, meldt de Waalse krant La Dernière Heure. Virenque staat aan de start in een Chrysler Viper die een topsnelheid bereikt van 280 kilometer per uur. De voormalige klimgeit maakt deel uit van een team met voormalig motorcoureur Didierde Radiguès, zanger David Halliday en voormalig formule-l-pi- Idot Philippe Alliot. Foto: EPA Een 16-jarige BRITSE JONGEN die jarenlang een wijk in Manchester heeft geterroriseerd, mag vijf jaar lang geen capuchon of pet meer dra gen. Een rechter verbood de jongen donderdag bovendien het bezit van vuurwerk, een bijl of een ketting zaag. Daarnaast mag hij hoogstens twee andere mensen tegelijk ont moeten en mag hij zich niet meer vertonen in de wijk waar hij amok maakte. Het is de eerste keer dat een jongere is veroordeeld op basis van de ASOCIALE GEDRAGSWET, die de Britse regering twee jaar gele den lanceerde om probleemjonge ren aan banden te leggen. De jongen kan een gevangenisstraf van vijf jaar krijgen als hij zich niet aan de voor waarden van het vonnis houdt. Sa men met een groep andere jongeren joeg hij de wijk jarenlang angst aan. De jongens zaagden met een ket tingzaag een bewakingscamera op straat om, gooiden vuurwerk naar fietsers en bedreigden iemand met een bijl. Het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amster dam is maandag het toneel van zieke teddyberen. Ruim 500 kleuters van vier Amster damse basisscho len mogen dan hun zieke knuffelbeest laten behan delen in het Teddy Bear Hos pital. Voor de gelegenheid be handelen ongeveer 100 studen ten geneeskunde de knuffels sa men met de kleuters, aldus orga nisator IFMSA-NL. Doel van het project is de kleu ters op een speelse wijze kennis te laten maken met het wel en wee in een ziekenhuis. Op die manier wil de initiatiefnemer de angst die kinderen soms hebben voor ziekenhuizen, doktoren en ziek zijn wat wegnemen. IFMSA- NL is een internationaal georiën teerde organisatie van genees- kundestudenten. In het nagebootste ziekenhuisje zijn een echte wachtkamer, spreekkamers, operatietafels en een gipskamer ingericht. Samen met de kleuters stellen de 'ted- dyberologen' een behandelplan op, zoals bijvoorbeeld het gipsen van een oor, been of staart. Voorafgaand moeten de knuffel dieren door een simulatie-rönt- genapparaat om een foto te la- ifl ten maken van hun verwonding Voor de spoedgevallen krijgen de kleuters snel een operatiepai Au aan, waarna ze de doktoren bij staan in de operatiekamer, anp ;i noemde het dier zelfs een levi bijzettafeltje. „Ze was echt ve f dik". Genoeg, vond Karin vori jaar. Quincy ging op dieet. Da h hond zo dik was, kwam door kinderen, zegt zij. „Die gaven en eten dat ze zelf niet lustten stijt 1 kern onder tafel aan Quincy. at alles en dijde uit. Ze werd sloom, bewoog niet meer, wehe zelfs chagrijnig." 18.' De dierenarts zette Quincy op lVl streng dieet. Iets wat tegenwoe dig heel gebruikelijk is. „Wij h ie< ben bijvoorbeeld een speciaa slankspreekuur", zegt Anita (j| lissen van dierenkliniek De Zi westhoek in Bergen op Zoom kunt het vergelijken met een slankkliniek. Volgens een sysllG dat lijkt op dat van de Weight Gr Watchers, vallen de beestente Minder en gezonder eten, mem bewegen. En als dat niet lukt' 'n; noods aquajogging voor de hlur Vette honden, dikke katten: d baasjes moeten zich er veran jij woordelijk voor voelen, vinde t 1 dierenartsen. „Zij behandeleiev hun huisdier of het een mens Helemaal als ze zelf geen kim ren hebben. Ze geven de kat hond gezellig een koekje als z w zelf ook één nemen, of verwe1111 het eens extra met een vette k Maar een klein koekje is voor klein katje soms een volledigf maaltijd", zegt Leen den Otte 11 ce-voorzitter van de Koninkli Nederlandse Maatschappij vi G Diergeneeskunde. Verder is h nc toverwoord: bewegen. „Wie s ch is, wordt energieker, gezonden heeft een hogere levensverwa h ting. We weten dat het voor o geldt en het geldt ook voor hl dieren." Ed Brouwer en Eddie Wijnands In de Week van het Huisdier, initiatief van uiteenlopende p tijen die zich dagelijks bezigh den met de gezondheid vati d M is er van alles te doen in onde meer dierenartspraktijken. Een overzicht is te vinden op www. weekvanhethuisdier. nl ir[jl Wat een lieve brieven en mails kreeg ik. Twee weken geleden schreef ik over meneer Van Everdingen die op de wc zat te zingen: 'Bloemkool, geef mij maar bloemkool'. Waar komt dat lied vandaan, vroeg ik. Wie was meneer Van Everdingen en was de melodie inderdaad de tweede Romance van Beethoven? Vandaag de antwoorden die licht in deze zaak moeten brengen. Ik begin met de deun. Niet Beetho ven maar Liszt. En geen Romance maar een rapso die. De Tweede Hongaarse Rapsodie om precies te zijn. Bravo Hans van Heugten en Jaap van Eijden. De laatste heeft nog een geheugensteun via de tekst: Dit is-als je het nog niet wist- de tweede rhapsodie van Liszt. Het metrum, zal u opvallen, is exact gelijk aan de Amerikaanse tekst die ik in mijn column gaf: Put another nickel in In the nickolodeon. Speciale dank aan Marian van der Veen of eigenlijk aan haar moeder van 76 jaar. Moeder ('Met haar geheugen valt niet te spotten') kwam niet alleen met Liszt op de proppen, maar zong via de compu ter het lied ook nog even in. Hulde. Dan de tekst. Veel varianten op die meneer Van Everdingen natuurlijk. 'De oude heer Van Greve- lingen', beweert dezelfde 76-jarige mevrouw. Nee het is 'meneer Van Weteringen', aldus Van Heug ten, die er aan toevoegt dat niet bloemkool bezon gen werd maar bloedworst. Het is 'Dochtertje van Everdingen' schrijft Jacqueline Lamers. En dat dochtertje heet om precies te zijn Astrid. Althans volgens Astrid van Everdingen die vroeger met dit lied geplaagd werd door haar oma. Zeer interessan te informatie kreeg ik van Maarten Ouwehand uit Kativijk. Hij verivees naar columns van J.L. Hel dring, die in NRC in 1998 al aandacht aan dit lied schonk. In plaats van de bloemkool geeft Heldring de tekst: 'Pleepapier, geef me nog wat pleepapier'. Heel wat logischer trouwens voor iemand die op de wc zit. Heldring komt ook met een heel aparte vari ant: 'Generaal Van Everdingen/zit op de wc te zingen: Sixttta, baron van Heemstra!' Van Ever dingen, aldus Heldring, was in de jaren tivintig gouverneur van de KMA. En Sixma was in die tijd betrokken bij een schandaaltje in een homoseksueel bordeel. Het lied zou afkomstig zijn van Leidse stu denten. Van Everdingen hebben we dus ontdekt. Maar hoe hij tot bloemkool promoveerde of vice versa blijft helaas onbekend. In de lijn van Heldring is de bij drage van mevrouw M.A. van Steenbergen, 84 jaar inmiddels. Deze geboren Leidse herinnert zich dat in haar jeugd de rijkdom in Leiden studeerde en de adel, vooral de arme, in Utrech t. Vandaar dit spot lied dat de Leidse studenten bij een of andere dies of lustrum zongen: 'De baron Van WemeldingenJ zat op het sekreet te zingen: Sixma, Baron van Heem stra/Baron van Voorst tot Voorst, Van Lidh de Jeude enzovoorts.Ik heb dit menigmaal horen zingen thuis en door andere Leienaars, schrijft me vrouw nog. Om een of andere reden hecht ik meer geloof aan de 84-jarige dan aan de uitleg van Hel dring. Vanwege de logica in de tekst en vooral om dat het ritme van de adellijke namen aansluit bij de muziek van Liszt. Nog een paar varianten van onze eigen lezers op de nickel in the nickolodeon. Anne en Yfke Duif schrijven: 'Zet de wereld op zijn kop/ met een opgewekte mop'. De dames geven de melodie erbij: sol fa sol fa sol fa sol/ mi fa mi fa mi fa mi. En deze komt van Ans Broerse: 'Weet je wat gezellig is/ 's avofids in de duisternis,/ met je meis je aan je arm/ en maarzoenen, zoenen, zoenen'. De worst op pootjes in de schijn werpers. Overgewicht bij huisdie ren komt steeds vaker voor. De Week van het Huisdier, die van daag begint, heeft dit groeiende probleem als thema. Veel honden en katten worden zo vol gepropt, dat ze het liefst een gat in de dag slapen en amper zin hebben in een trippel. Ruim een kwart van de honden en katten lijdt aan overgewicht. De Week van het Huisdier moet eigenaren aan het verstand peuteren dat af slanken van te vette huisdieren belangrijk is. 'Uw huisdier goed gevoed?' is de slogan van de campagne die geor ganiseerd is door Veterinair Orga nisatiebureau Animaux in Hilver sum. Josien Lucht van Dierenpen- sion Naai den vertelt dat zij veel huisdieren tijdelijk onderdak biedt die veel en veel te dik zijn. „Honden en katten worden steeds meer te veel vertroeteld. Dat in combinatie met een castratie of sterilisatie zorgt voor kilo's over gewicht. Soms hebben we hon den die anderhalve keer hun nor male gewicht hebben. Die blijven de hele dag voor pampus liggen, hebben helemaal geen energie, pijn aan hun poten of gewrichten. Die moeten zichzelf overeind hij sen om even achter je aan te hob belen." Karin den Rooijen uit het Lim burgse Stein kan over een te dik huisdier meepraten. „Als we vroe ger maar een heel klein eindje lie pen met Quincy had ze alweer pijn aan haar poot." Een worst op pootjes. Zo werd het hondje Quincy (9) spottend ge noemd. De dierenartsassistente Gezette kat aan de melk. Uit wereldwijd onderzoek blijkt dat 25 procent van onze huisdieren kampt met overgewicht. Foto: GPD/Phil Nijhuis nd Q 'Pr: Uit eigen jeugd herinner ik me ten slotte: 'Alle scho len hebben vrij/ de Kempeland is er weer niet bij/ want wij moeten hier maar weer gaan leren, le ren, leren'. Gezongen op het schoolplein in de hoop op ijsvrij. Twee lezers (Linde Schutter en boven ge noemde Ha?js van Heugten) gaven de raad om Jac ques Klöters te raadplegen die in zijn radiopro gramma 'De Sandwich' vaak uitpluiswerk verricht. Ik heb Jacques gebeld, maar hij kende het lied niet. Hij zou er, beloofde hij, aandacht aan besteden op de website van zijn programma. Verder verwees hij me naar het Meertens Instituut voor Taal en Cultuur, afdeling muziek. Ik heb gebeld en werd uiterst vriendelijk en snel geholpen. Helaas had hun medewerker, de heer Rave, slechts één verwijzing. Volgens zijn archieven had in 1978 iemand de volgende regels gegeven: 'Generaal Van Everdingen/die zat op de plee te zingen'. En wel als variant op deze tekst uit het boekje 'Soldatenfolklore' van L. Verhoeff: 'De burge meester van Wageningen/ wou eens over een slootje springen'. Soms kwam die burgemeester uit Wieringen ofScheve- ningen en soms was de springer, jawel, luitenant Van Everdingen. Of deze lui- M tenant familie is van onze generaal wist de heer Rave helaas niet te mei- L den. Met alle respect: toch een beetje een ma gere oogst van Klöters en het Meertens Instituut. Dat onze lezers in een paar da gen tijd heel wat meer boven tafel brach ten, vervult mij met grote trots. Alle in- zenders dank ik hartelijk. En mijn hoofdprijs gaat voorlopig naar mevrou w van Steenbergen uit Leiden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2