Time-out voor Europa 'De voorlichting had jaren eerder moeten beginnen' SCHRIJVENDE LEZERS :iop of fiets door de binnenstad van Leiden Respect voor dieren »ek Breestraat/Kort Rapenburg dé achilleshiel Aipheri aan den Rijri Leiden niet wijzer van RGL door de Breestraat Spelregels zaterdag 28 mei 2005 len en waarden in de Nederlandse samenleving, dat wil In voor alle mensen die in Nederland wonen. In artikel 3 eze Grondwet staat onder andere dat dieren met respect Jn te worden behandeld, daar ben ik het helemaal mee |maar vervolgens staat er echter dat religieuze riten moe- orden gerespecteerd. Dat klopt toch niet! Daar kan toch and respect voor opbrengen? In de EU-folder staat daar- fcelemaal niets vermeld. leden is het ten strengste verboden, zelfs strafbaar, om Ier verdoving de hals van een dier, lam, schaap of koe Ite snijden. Dat verbod moet toch ook in Nederland levoerd kunnen worden? De doodstrijd van deze dieren chuwelijk voordat ze uitgebloed zijn. b respect voor moslims, zelfs heel veel, al 26 jaar, maar foor hun riten, die zijn pure dierenmishandeling. Mevr. M.C.Th, van den Berg, Leiden. In de afgelopen week konden wij in deze krant lezen dat onze premier een stem tegen de Eu ropese grondwet 'on-Neder- lands' vindt. On-Nederlands!, dat is nogal wat, dat werd vroe ger gezegd van die mensen die het met nazi-Duitsland hielden. Maar wat is eigenlijk zo 'goed- Nederlands' aan een stem vóór de EU-grondwet? Stel u heeft een rijtjeshuis in een fatsoenlij ke straat en normaal contact met uw buren. Nu wordt er voor uw straat een buurtvereni ging opgericht en vervolgens wordt besloten dat voortaan al uw beslissingen over de inrich ting van uw huis (keus van be hang, kleur verf, meubilair- en apparatuuraanschaf etcetera) moeten worden goedgekeurd door die buurtvereniging. Geen goed idee, nietwaar? Een on Nederlands idee zou ik zeggen. Vergroot nu in gedachte uw huis tot uw land en uw straat tot Europa. Is het nu opeens wel een goed idee om de zeg genschap over uw eigen zaken af te staan aan "de buurtvereni ging'? Me dunkt, premier Bal kenende heeft iets uit te leggen. De Europese gemeenschap is in de afgelopen 50 jaar stukje bij beetje gegroeid van een weinig verplichtende club van zes lan den tot een supernationale be stuursstructuur over meer dan 20 landen, die steeds verder gaande bevoegdheden eist en krijgt, steeds meer geld kost (waarvan Nederland steeds minder terugziet) en zich steeds indringender bemoeit met al lerlei zaken die voorheen voor behouden waren aan de natio nale regeringen: Europa stelt een mestbeleid vast dat de Ne derlandse melkveehouderij ka pot maakt: Europa stelt milieu normen vast waardoor elk nieuwbouwproject jaren vertra ging kan oplopen: Europa be paalt dat glazenwassers geen ladder meer mogen gebruiken, enzovoorts, enzovoorts. Het zogenaamde subsidiari teitsbeginsel uit het verdrag van Maastricht (Europa doet alleen datgene dat de landen niet zelf kunnen doen) is in de praktijk door Brussel op z'n kop gezet: aan de landen wordt alleen dat gene gelaten wat Brussel niet kan of niet wil doen. En al dat gene wat Brussel wel doet, gaat vaak gepaard met een geldver slindende bureaucratische rompslomp en inefficiency (ook uw belastinggeld). Ooit geprobeerd voor een soci aal of wetenschappelijk project subsidie te krijgen uit Brussel? Voordat u aan dat project be ginnen kunt, bent u de kleinste helft van het geld kwijt aan de uren administratie en overleg om uw voorstel goedgekeurd te krijgen en in een contract om te zetten. Van het resterende geld kunt u de helft uitgeven aan za ken die voor uw project eigen lijk helemaal niet nodig waren maar die u in uw voorstel moest schrijven om aan de nor men van Brussel te voldoen. Onze stadsgenoot Paul Borde- wijk heeft midden jaren '90 in zijn boek 'Markt, markt en nog eens markt' uitvoerig over dit soort perikelen geschreven: sindsdien is het alleen maar er ger geworden. In alle jaren dat het Europa project loopt heeft u nooit rechtstreeks kunnen zeggen wat u er van vond. Voor de eer ste keer in meer dan 50 jaar krijgt u die gelegenheid nu wel. Het is u van alle kanten toege roepen: als u tegen die grond wet stemt verandert er niets, al le bestaande verdragen blijven van kracht. Dat is zo, maar als u vóór die grondwet stemt, zijn die verdragen voortaan in be ton gegoten. Dit is het moment dat u om een 'time-out' voor Europa kunt vragen. Nu is het moment om aan te geven dat die verdragen toe zijn aan een kritische her beoordeling; om te bedenken dat de verhouding tussen Brus sel en de lidstaten moet worden heroverwogen: om te bedenken dat de nationale soevereiniteit een te kostbaar goed is en te duur betaald is (jawel ook in '40-'45) om in Brussel klakke loos over de schutting te wor den gegooid. En om te beden ken dat verzwakte lidstaten uit eindelijk ook resulteren in een verzwakt Europa. Gebruik de u geboden kans. Stem tegen. Klaas Maas, Leiden. Open brieven aan premier Balkenende over het Grondwet-referendum Dep aan de tegenstem- n de Europese Grond - aan te geven wat wel of ;t gebeuren, beant- graag, rst iets over het verwijt standers, onder wie mi- naken over de onwe- 1 van de mensen ten van de inhoud van de e Grondwet. Het is aan I net en het parlement te at er zo weinig over de jekend is. ichting had jaren gele den beginnen en de :t is veel te dik. Arro- laatdunkendheid (zo- rinkhorst) over de oor- ming van de bevolking, misplaatst. Het Neder- olk verdient beter dan ïdwet is niet nodig, spraken moeten vol- zijn. Maatregelen ten van terrorisme, immi- lilieu en criminaliteit ook zonder dat dikke men, anders zit Europa 1 in elkaar. Laten we ge jaren zulke afspra- praktijk toetsen, alvo- ;en verdrag over te mocht er een verdrag if afspraken, dan dient ;ing voor of tegen het vanuit het belang van rlanders te worden be- l, zoals andere landen N it hun eigen belang 9 jginnen verwijs ik naar el 'Deze grondwet is ns belang', in de NRC varjiei 2005, waarin vier 'orden genoemd die tig voor Nederland ie ook u al lang bekend permanente presi- ioud van onze vaste aris in Brussel, garan- leeij Premier Balkenende probeert jongeren te overtuigen van het nut van de Europese Grondwet. Foto: GPD/Cees Zorn de euro, en vermelding van het christendom als zijnde het erf goed van Europa. Hieraan voeg ik drie belangrijke punten toe die in zo'n verdrag dienen te worden opgenomen. 1. Dient er bij iedere uitbreiding van de EU en bij andere be langrijke besluiten een referen dum te worden gefèrfiÖifi? 2. Moet bij uitbreiding van Eu ropa de verdeelsleutel voor de volksvertegenwoordiging expli ciet worden vastgesteld met goedkeurig van alle lidstaten, en dat geldt ook voor de uit breiding met tien landen van vorig jaar, en in ieder geval voor toekomstige uitbreidingen. Met andere Wüiorden, de vanzelf sprekendheid ten aanzien van vertegenwoordiging op basis van de omvang van de bevol king is uit de tijd. 3. Moet de bijdrage van Neder land aan de Europese begroting substantieel omlaag. Een nieu we lastenverdeling is aan de or de, zonder kortingen voor oude (Engeland) of nieuwe lidstaten. Het vetorecht bestaat niet voor niets. Kabinet en kamer hebben jaren de tijd gehad, de gewone Ne derlander moet in enkele we ken een boekwerk doorworste len. De weg die moet worden bewandeld is: eerst onderwer pen bespreken in de Kamer, bij belangrijke punten een referen dum, en dan pas een tekst voor afspraken, en vooral een dun ner verdrag en meer met de wensen van de bevolking in overeenstemming. I. van Leeuwen, Leiden. Meneer Balkenende, moet ik vóór of tegen de Grondwet van de Europese Unie stemmen? Iedereen heeft inmiddels kun nen zien hoe Nederlandse poli tici hartverscheurende argu menten aandragen om de men sen die hun politieke stroming aanhangen over te halen te stemmen vóór de Europese Grondwet. We laten even bui ten beschouwing of deze perso nen ook weten waar ze het over hebben. Duidelijker: ik weet ook niet wat nu precies die Eu ropese Grondwet voor gevolgen heeft voor onze samenleving. Ik heb me laten vertellen dat zelfs mensen, met een steeds popu lairder woord 'materiedeskun digen', niet precies kunnen ver tellen en/of uitleggen wat nu voor Nederlanders voordelig en wat nadelig is in die Grondwet. Een geluid uit de samenleving is heel belangrijk: we gaan te snel! Vele argumenten zijn de revue gepasseerd. Turkije mag niet bij de EU komen. Het beleid voor bestrijding van terrorisme wordt efficiënter, asielbeleid wordt beter. Ik stem tegen de Grondwet omdat ook ik vind dat we te snel gaan. Laten we nu eerst eens proberen wat ele mentaire zaken eerst goed te regelen voor we beginnen met de grote aanpak. Ik noem wat voorbeelden: 1. Elk land in de EU hoort in het onderwijs op te nemen dat de nationale taal en een gezamen lijke taal verplicht worden ge steld op scholen en dan niet vanaf de middelbare school maar vanaf het begin. 2. Wil een land zich aansluiten bij de EU dan is het voeren van de euro verplicht. Nu zien we allerlei halfwas Europese Unie- landen die hun eigen munt blij ven houden. Overstappen, an ders volgen economische sanc ties. Je hoort erbij of niet! 3. Probeer zo snel mogelijk alle verkeersborden in de Europese landen gelijk te maken. 4. Maak zo snel mogelijk de an dere wetten binnen de Europe se Unie gelijk. 5. Maak zo snel mogelijk de be lastingsystemen binnen de Eu ropese Unie gelijk. 6. Vertel mensen wat wordt ver staan onder een Europese staat. Is Turkije een Europese staat? Wat doet Israël op het Eurovisie songfestival? Is de Oekraïne een Europese staat? 7. Als de regering na het realise ren van bovenstaande maatre gelen nog tijd over heeft na een jaar of twintig, dan kunnen we alsnog gaan beginnen aan een Grondwet. Werkelijk een wet waar voorlopig niemand op zit te wachten. Daarom is de inzet van de politici zo groot omdat ze niemand echt duidelijk kun nen maken wat de meerwaarde van deze geldverslindende ope ratie is. Meneer Balkenende, of moet ik excellentie zeggen, wij realise ren ons terdege dat heel veel van wat u doet het Nederlandse volk en de Nederlandse econo mie ten goede komt, maar je mee laten slepen in deze wel erg hoge vaart der volkeren is niet verstandig. Juristen hebben jurisprudentie en strafzaken nodig om een bepaalde wet te toetsen en u gaat iets onderte kenen waarvan u ongetwijfeld de draagwijdte niet kunt bepa len en waarvan u later ook niet de verantwoordelijkheid voor de gevolgen wilt accepteren. HJ. Esten, Katwijk aan zee. op it g JL reden door Leiden vele trams: de j^jTram, de route Breestraat (dubbel- senfm Station via Voorschoten naar sagjg: een efficiënt stadstrammetje pc-\pst, Station, Steenstraat, Breestraat, lerd en Wilhelminabrug. Voorts de h Wassenaar - Den Haag: Haven- l centrum. De Blauwpoortsbrug iknarsend/piepend knelpunt in 'itingen. Tussen de trams bussen, jetsers, paard-en-wagens. Voetgan- ■n vogelvrij: oversteken in drukke aten vergde regelmatig een spurt :ge lijf te redden: fietsers raakten larlijk bekneld tussen de rails. Al- ituatie niet lang geleden, weergege- istalgische herinneringen, mooie ken, zelfs geluidsweergaven van Itrams. Toen was Leiden pas leuk? i niet! rschaos zou uit de hand gelopen lentertijd niet voor de stadsbus ge- iiu zijn, een niet ideaal, maar flexi- bersmiddel, aanpasbaar aan omge ving en behoeften. Ondanks bussen kan een fietser genieten van de Breestraat en boodschappen doen bij bank, winkel, post kantoor en stadhuis. Ander historisch feit: In de jaren '50 werd de stad ook bedreigd door 'noodzakelijke' moderniteit: een verkeersader dwars door het historisch centrum (onder andere Pie- terswijk en Rapenburg): de gedempte Lan ge Mare, nu nog het zichtbare gevolg. Nu 'moet' een 'lightrail' van Gouda naar Alphen aangelegd. Wat heeft Leiden met die gemeenten? Een trein (het is géén tram) van 75 meter in twee richtingen over Breestraat, bocht langs Kort Rapenburg en twee bochten Blauwpoortsbrug richting Station: op Kort Rapenburg en Prinsesseka- de ruimte delend met auto's, fietsers, bus sen: geprogrammeerd op een strak tijd schema, maar onvermijdelijk is er regelma tig oponthoud langs het traject. Het ver hoogd tracé een vervelend obstakel voor fietsers en voetgangers! Zo kan men talloze knelpunten/bezwaren bedenken tegen de aanleg van een trein- baan door het centrum - zonder dure advi seurs! Helaas worden ervaringen uit het na bije verleden of voorbeelden uit andere his torische steden niet daadwerkelijk meege nomen in de overwegingen. Men gaat door! Hoe dan ook, elke stad heeft mogelijkhe den en onmogelijkheden, maar je kunt die niet kneden als een gehaktbal. Een trein door het centrum maakt niemand gelukkig. Iedere rechtgeaarde Leidenaar moet zich hiertegen verzetten. Lopen of fietsen is de manier om je te ver plaatsen in de binnenstad: geluidloos, goedkoop, prettig, makkelijk genoeg en persoonlijk: er zijn nauwelijks genoeg woorden te vinden om alle prachtige eigen schappen van de fiets te beschrijven. Voor langere afstanden voorzien bestaande ver voersmiddelen zoals trein, taxi of bus in al le behoeften. Dus waarom 'moet' er in Lei den een RGL komen? M. Barkema, Oegstgeest. 'oudige berekening leert dat het ild of enkelspoor in de Rijn Gouwe Is nu geprojecteerd voor de straat- straat/Kort Rapenburg, een ver- Ie invloed heeft op de haalbaar- in dienstregeling van dit traject. :t geval? Kort gezegd is er bij de be- :quentie van acht treinen per uur richtingen geen of nauwelijks tijd je passages van de treinen. De hoek eeds bezet en daarmee ook voor ire, kruisende verkeer niet bruik ei ié naderende trein oversteken is hBarlijk voor voetgangers, fietsers en pilisten. Een beveiliging met ver- kten zet de dienstregeling definitief tel spoor is al uit den boze wegens jlicatie die wissels kunnen opleve- jtress bij kruisende deelnemers uit ge verkeer leidt ongetwijfeld tot in- op of naast het spoor. Frustrerend ivagenvoerders op de treinen is dat r niet kunnen zien en volledig op lonica moeten kunnen vertrouwen sein 'veilig'. De berekening vergt wat nadenken, maar zou op elke basisschool kunnen worden uitgevoerd door leerlingen in groep 8. Bij acht treinen per uur in beide richtingen komt er eens in de (3600/16) 225 seconden ofwel drie minuten een trein voorbij. Het enkel- of gestrengeld spoor is ten minste 200 meter lang, waarbij de lengte van de trein nog eenmaal moet worden bijgeteld om het spoor helemaal vrij te maken voor de tegenligger. Bij een voor de berekening als gemiddelde genomen snelheid van 6 km/uur (stapvoets is de leus voor de Breestraat!) is de verblijf tijd van een trein op dit deel van het traject: 275/6000 x 3600= 165 seconden. Er zijn dus - in het optimale geval - per uur maar 16 maal 60 seconden oftewel 16 'vensters' van de duur van één minuut beschikbaar voor het andere verkeer. Deze theoretische berekening zal in de praktijk vaak worden verstoord, de treinen komen vast niet steeds op tijd aan bij het startpunt van de versmalling. Vóór laten gaan van de 'tegenligger' verergert de pro blematiek meteen, want de wachtende trein is daarmee direct drie minuten achter op schema. De tweede trein achter de wachtende doorlaten geeft kans op kop- staartbotsingen van de treinen en besmet meteen het verkeer in de andere richting met vertraging. Verkeerslichten ten gerieve van het overige verkeer met een openings (is groen licht-)tijd van één minuut hebben weinig praktisch nut. De RGL kan eenvou digweg niet gehinderd worden door ver keerslichten ten gunste van dat andere ver keer. Zou dat wel gebeuren dan kan er van een frequentie van acht in beide richtingen nooit sprake zijn. Als het gestrengeld spoor wat langer uitvalt dan de voor bovenstaande berekening ge schatte 200 meter, wordt alles nog kritieker. Een gemiddelde snelheid van 6 kilometer per uur op het gestrengelde stuk van de route is waarschijnlijk toch ook niet haal baar. Kortom, vergeet deze oplossing voor de RGL nu maar eens en vooral. ir. Jan C. Werkman, Leiden. Vóór een naderende trein oversteken is zeer gevaarlijk voor voetgan gers, fietsers en automobilisten. Archieffoto: Frans Roomer Als geboren Leidse kan ik me nog heel goed mijn opluchting herinneren toen de tram uit de Breestraat verdween. Daarvoor was ik vaak genoeg in de rails blijven steken. Ik volg dus met angst en argwaan de berichtge ving over de terugkeer van het monster in de Breestraat. Na alle elkaar tegensprekende berichten in de krant, besloot ik eens te gaan kijken bij de raads commissie Economie Verkeer die op 11 mei een aantal ex perts had uitgenodigd. Zo was er een professor uit Utrecht die een overzicht gaf van de ont wikkeling van het railvervoer vanaf 1830. Met kreten als 'vi sie', 'durf en 'demagogische onzin' probeerde hij de RGL aan de toehoorders te verko pen, maar voor mij werd niet duidelijk waarom die trein door de Breestraat moet. De verte genwoordiger van reizigersor ganisatie ROVER had een heel wat overtuigender verhaal, waar de hooggeleerde wat la cherig aan voorbij ging. De vertegenwoordigers van de Provincie hadden helemaal hun huiswerk niet gedaan: de be leidsmedewerker raakte direct al het 'spoor' bijster in zijn Po wer Point presentatie en de man van het exploitatieverhaal werd in twee vragen onderuit getrokken door de voorzitster van de Fietsersbond. Met uitzondering van Groen- Links, SP en Christenunie von den de aanwezige politici dat allemaal niet belangrijk. Zij denken dat de economie van de Leidse binnenstad zal opbloei en. Heel knap, als de RGL 12.500 fietsers per dag en alle bussen de Breestraat uitjaagt om 2000 reizigers méér in de Breestraat uit te laten stappen. Die bussen zijn dan wel weg uit de Breestraat, maar niemand kon vertellen waar ze dén gaan rijden: Connexxion was niet aanwezig en doet in de hele discussie niet mee. Weinig gewone Leidse burgers zullen nu nog kunnen geloven dat het zo'n briljant idee is om een eens met gejuich weggesa neerd vervoermiddel weer terug te halen in hun monumentale stad en ten koste van fiets en ander openbaar vervoer een onbetaalbare verbinding voor denkbeeldige bezoekers uit Gouda aan te leggen. Moeten wij vertrouwen hebben in de politiek die ons al heeft 'geze gend' met een Evenementen plein, een onbegaanbaar sta tionsgebied met onvoldoende fietsenstallingen en door het glas zakkende taxi's? Helaas zullen al die positieve politici dat pas geloven als de laatste beetje behoorlijke winkel op de Breestraat wegens gebrek aan klanten is dichtgetimmerd. Jeannette Olivier, Leiden. Om in aanmerking komen voor plaatsing op de pagina Schrijvende Le zers moeten lezersbrieven zijn voorzien van naam, adres en telefoonnummer van de auteur. Naam en woonplaats van de briefschrijver worden - behou dens uitzonderlijke gevallen - bij de brief afgedrukt. Brieven moeten reageren op een eer dere publicatie in het Leidsch Dagblad. De bijdrage mag maximaal 400 woorden tellen. De redactie behoudt zich het recht voor bijdragen in te korten en/of te re digeren. Brieven van politieke partijen, ge meenteraadsleden of -fracties komen in de regel niet voor plaatsing in aan merking. Zij hebben een ander podium waarop zij hun mening kunnen ventile- Brieven sturen naar: redactie.ld(S>hdc- .nl of postbus 54, 2300 AB Leiden, of fax: 071 -S3 56 415.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 29