Behoefte aan bescherming groeit bij hockeytopper; SPORT De naarstige zoektocht naar een sponsor Ravensbergen kiest voor Haarlem De ups en downs van Eli Souhof 'Het is wachten tot het een keer goed fout gaat' HDC982 zaterdag 28 mei 2005 KIDSSPORT door Thijs Zeeman leiden - Driejaar geleden raakte hockeyinternational Karei Klaver levensgevaarlijk gewond toen een hockeybal keihard op zijn hoofd kwam. Driejaar later is de balsnelheid door technische ont wikkelingen alleen maar toege nomen, maar de veiligheid in de hockeysport is nauwelijks een item. Karei Klaver kan het niet begrijpen. „Een hockeybal en stick zijn wapens waarmee je ie mand kunt doden", stelt Klaver. „Het is toch van de zotte dat veldspelers geen enkele vorm van bescherming dragen." Naar een helm die hockeyers bescher ming moet bieden, kijkt nauwe lijks iemand om. „Het is wach ten tot het een keer goed fout gaat", stelt HGC-speler Colin MacLennan, die bezig is een hoc keyhelm te ontwikkelen. Cijfers wijzen uit dat er van een serieus probleem sprake is. De Nederlandse hockeybond deed onderzoek naar 8800 ongeval len die gedurende één seizoen in de sport plaats hadden. Daarvan bleek het in 2400 ge vallen om hoofdwonden te gaan. „Dat is schrikbarend na tuurlijk, alleen wetén we nog niet hoe ernstig deze ongeval len waren. Het zou hier enkel kunnen gaan om een paar hechtinkjes, maar voor hetzelf de geld gaat het om zware hoofdwonden", zegt Fleur van Tellingen van de Nederlandse hockeybond. Naar aanleiding van deze gege vens is de bond een grootscha lig onderzoek gestart. „We heb ben op de site een oproep ge daan of spelers die ernstig aan het hoofd gewond zijn geraakt zich bij ons willen melden. Aan het begin van volgend seizoen hopen we de eerste resultaten te kunnen melden", zegt Van Tellingen. „Sinds mijn ongeluk is er hele maal niets veranderd", stelt een Steeds harder rondvliegende hockeyballen doen de roep om beschermend materiaal toenemen. Archieffoto: United Photos De Boer teleurgestelde Klaver nuchter vast. De aanvaller zag tijdens een oefenpotje in april 2002 een backhandschot van Remco van Wijk niet aankomen. Klaver kreeg de bal vervolgens recht op z'n slaap. De aanvaller raak te in coma en verkeerde zelfs een tijdje in levensgevaar. Na een jaar lang revalideren keerde de spits van Bloemendaal terug op het veld. „Ze zitten bij de in ternationale hockeyfederatie gewoon te slapen, ze hebben werkelijk geen idee wat zich op het hockeyveld afspeelt." Klaver heeft in een brief aan de federatie (FIH) zijn zorgen uit gesproken over de vernieuwde wijze waarop de forehand ge slagen wordt. „In China zijn ze ermee begonnen om ook de fo rehand met de zijkant van de stick te slaan, dat is echt levens gevaarlijk. Als een speler name lijk maar even de controle over de bal verliest, zal hij als een ongeleid projectiel de cirkel binnen suizen. Je kan er op wachten dat de jeugd dat over gaat nemen, ook hier in Euro pa. Dat moet een halt toegeroe pen worden." Dat de gevaren amper bekend zijn bij het publiek heeft vol gens IGaver te maken met de zogenaamde doofpotcultuur binnen het internationale hoc key. „Een aantal weken geleden is er in Australië een speler, waarvan ik de naam niet weet, levensgevaarlijk gewond ge raakt, zijn schedel is op meer dere plaatsen gebroken. Maar je hoort of leest er verder hele maal niets over. Ik begin echt het idee te krijgen dat dat be wust gebeurt. Ook al gezien het feit dat er niet gereageerd wordt op mijn brief, terwijl ik ze nota bene wakker heb proberen te schudden." Ook bondscoach Roelant Olt- mans is van mening dat de ge varen binnen het hockey de af gelopen jaren groter zijn gewor den. Maar, hij denkt vooral op lagere niveaus. „Spelers op top niveau zijn erop getraind om gevaren vroegtijdig te signale ren en daarop te anticiperen. De meeste ongelukken gebeu ren volgens mij ook in wedstrij den in lagere competities." „Onzin", zegt Klaver. „Mijn on geluk en dat van de Engelse hockeyer Craig Parnham (die vergelijkbaar letsel opliep, red.) zijn toch op het hoogste niveau gebeurd? Hier kan ik zo kwaad om worden, dit geeft aan dat veiligheid nog steeds niet seri eus wordt genomen." Als het aan Oltmans ligt moet er een 'NBA-model' in het leven worden geroepen. In het Ame rikaanse basketbal is er verschil in regels tussen het hoogste ni veau en dat daaronder. „Het lijkt me goed om te kijken of zoiets haalbaar is, ik ben van mening dat het de veiligheid ten goede zou komen." Hoewel het Nederlandse FIH- bestuurslid Peter von Reth het plan van Oltmans niet eens zo'n gek idee vindt, zitten er volgens hem te veel haken en ogen aan. „Wat als een klein land, zoals Bangladesh dat in Nederland niet eens in de eer ste klasse kan spelen, op een WK tegen een topland uitkomt. Met welke regels wordt er dan gespeeld? Oltmans kan dit wel zeggen, maar er moet wel draagvlak voor zijn." Von Reth moet toegeven dat er op dit moment te weinig aan statistieken van blessures ge daan is. „Sterker nog, die be staan helemaal niet. Maar daar gaan we in Nederland wel mee aan de slag." Pas als deze bles- suregegevens bekend zijn bij de federatie, kan er volgens Von Reth begonnen worden met het nemen van maatregelen. Die la ten dus nog wel even op zich Hockeyhelm nog in de kinderschoenen den haag - De helm van Ma cLennan', dat moet hét mid del worden om de hockeyer te beschermen tegen de 'le vensgevaarlijke' hockeybal. De maker zelf ziet het meer als een begin. „Het staat nog in de kinderschoenen", zegt MacLennan. „We zijn nu be zig een helm uit een andere tak van sport te testen. We kijken of een helm in het hockey mogelijk is." De uit komsten van de test zijn op dit moment hoopgevend, maar of de helm er ooit komt is nog maar de vraag. „Inge Kaars Sijpesteijn, speelster van HGC, speelt op dit mo ment met een helm en het bevalt haar goed. Maar ik moet op den duur een eigen ontwerp maken, ik zit aan een helmpje van foam te denken, heel zacht materiaal dus. Het belangrijkste is dat het de slapen beschermt, dat is het zwakste gedeelte van het hoofd. Hoewel het nog maar de vraag is of de helm er komt, is de hockeyer met Schotse voorouders nu al van me- wachten. „Op z'n vroegst zal dat dan zijn in 2007. Voordat er een nieuwe regel aan de sport wordt toegevoegd, heeft die eerst een testperiode van twee jaar nodig. Maar ik kan in ieder geval wel beloven dat we met de brief van Klaver aan de slag gaan." IGaver zelf zegt teleurgesteld te zijn over het feit dat de FIH zijn brief nog niet gelezen heeft. „Ik ben van plan om nog een brief te sturen, maar dan met zoveel mogelijk handtekeningen van ning dat er een stap voc gemaakt is. „Voor mijn werd er amper over de ve beid gesproken. En nu? zijn er al wat publicaties geweest en wordt er st< meer over gediscussie Dat is een winstpunt." Desondanks is MacLen nog lang niet tevredeir waakt hij zelfs voor al te optimisme. „Ik heb al] wel het gevoel dat bin het hockey weinig merj echt geïnteresseerd zijn veiligheid. Er is bijvoor! op dit moment amper naar mijn helm. Terwijl gewoon wachten is tol een keer goed fout g; MacLennan is er voor; der van de jeugd te verpj ten met de helm te spd „We moeten het ijshoc systeem nastreven. Wan je de jeugd verplicht helm te dragen, zal het nen een aantal jaar d normaal zijn om met ding te spelen. De jeugd dan gewend is om een H te dragen; za' ooit in een ste team terecht komen.' spelers die het met ml zijn. Teun de Nooijer li gezegd het met me eens! die zal in ieder geval zijrT tekening zetten." Colin MacLennan, spell HGC, een andere pleitbl van meer veiligheid in dj zal vast tot de groep oncf naars behoren. „Het is tq raai- beeld dat je een keë een strafcorner helemaa pakt ziet staan en de lit pers naast hem alleen eel je dragen." hoort. Enzovoort." De kortere afstanden zijn het domein van de Zoeterwoude- naar, die op zijn elfde verras send kampioen van Zuid-Hol land werd. Vanaf dat moment maakte hij deel uit van de ge westelijke selecties. Borst kwam in een moeilijke fase te recht toen hij aan een oplei ding begon bij het CIOS in Haarlem. „Ik ging ineens zes tien uur per week sporten op school. Het schaatsen kwam daar nog eens bij. Mijn li chaam kon die plotselinge toe name niet aan." Gevolg was een teleurstellend seizoen, dat hem zijn plekje in de gewestelijke ploeg dreigde te kosten. „Zo waren de richt lijnen van de schaatsbond nu eenmaal. Als je niet presteerde, lag je eruit. Maar wij wilden per se met zijn allen verder." Het leidde tot de formatie van een eigen team, dat uiteindelijk een sponsor vond in de Pan- nenkoekerij. Drie jaar later is de toekomst ongewis. Wouter Borst gaat ko mende week contact opnemen met de bedrijven die hij heeft aangeschreven, om te horen of ze interesse hebben. „Het zou zonde zijn als dit team van am bitieuze sporters moet stoppen vanwege een tekort aan finan ciële middelen." Hij bekijkt het vooral van de positieve kant: „Aan de ene kant moet ik ei genlijk alleen maai- met mijn sport bezig zijn. Maar dit werkt ook motiverend. Tot nu toe kregen we het allemaal redelijk in de schoot geworpen. Mis schien is het wel goed om er een keer hard voor te moeten werken." Maarten Dekker 'Kidssport' is een serie over jeugdig sporttalent uit Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sport.ld@hdc.nl door Anton Diedrich katwijk - Voetballer Robert-Jan Ravensbergen stapt over van FC Zwolle naar Haarlem. De 26-ja- rige Katwijker tekent bij de eer- stedivisionist een contract voor twee jaar. Bij Haarlem komt hij onder leiding te staan van trai ner Gert Aandewiel, plaatsge noot en bekende uit zijn perio de bij Quick Boys. Het contact tussen Haarlem en de verdediger van FC Zwolle dateert al van januari, zegt Ra vensbergen. „De nieuwe trainer polste indertijd hoe ik erover dacht. Dat was rijkelijk vroeg, ik wist nog niet hoe mijn situatie eruit zou zien." In de tussenlig gende maanden kwamen nog andere opties langs voor de Katwijker, die eerder voetbalde bij Volendam en in de jeugd bij Feyenoord en Ajax zat. „Ik vond het tijd worden om een beslis sing te nemen", zegt hij. Dat werd Haarlem, voorname lijk vanwege de ambities van de club. Over twee jaar wil Haar lem in een nieuw stadion spe len. „Dan willen ze met een goed elftal beginnen en daarbij ziet de club voor mij een grote rol weggelegd", zegt Ravens bergen. „Dat vertrouwen kreeg ik tijdens de eerste gesprekken al te horen. Trouwens, de am bitie spreekt ook uit de andere aankopen die Haarlem al heeft gedaan. De club wil omhoog." Ook het feit dat Aandewiel trai ner wordt van de ploeg was een factor in de keuze van Ravens bergen. „Ik ken zijn voetbalvisie en ik ken hem ook nog per soonlijk. Maar het belangrijkste is dat ik bij Haarlem weer op mijn eigen positie kan spelen." Bij FC Zwolle werd de verdedi ger de laatste tijd voornamelijk gebruikt als rechtsback, terwijl hij een positie centraal achterin ambieert. zoeterwoude-dorp - Het was een week waarin de zomer ein delijk zijn intrede deed, maar Wouter Borst had geen zin en geen tijd om daar bij stil te staan. De jonge Zoeterwoude- naar leeft in gedachten al twee jaargetijden verder: hij is bezig met de winter, met zijn ambiti euze plannen voor het nieuwe schaatsseizoen en vooral met naarstig zoeken naar een nieu we sponsor. „Ze moeten het niet doen om enorme naams bekendheid te verwerven, maar om mij en mijn ploeg te helpen. Het is een kwestie van gunnen." Borst schaatst sinds 2002 on der de vlag van de Pannenkoe- kerij, maar die geldschieter maakte vorige week bekend het aflopende contract niet te ver lengen. Die beslissing kwam voor de 19-jarige Zoeterwou- denaar niet als een verrassing, nu het team in Sanne van der Star en Margot Boer zijn twee meest getalenteerde rijders kwijt raakt. Zij stappen deze zomer over naar de opleidings- ploeg van de schaatsbond KNSB. „Sanne en Margot hebben zo'n goed seizoen gedraaid, daar van wisten we dat ze aanbie dingen zouden krijgen", aldus Borst. „We hebben eerst nog geprobeerd zelf een groter budget te krijgen, maar tegen de mogelijkheden en facilitei ten bij de bond valt niet op te PROFIEL Naam: Wouter Borst Geboortedatum: 8 juli 1985 Woonplaats: Zoeterwoude-Dorp School: CIOS Haarlem Persoonlijke records 500 meten 37.88 1.000 meten 1.14.88 1.500 meten 1.58.46 Wouter Borst zoekt naar een nieuwe naam voor op zijn schaatspak. De jonge Zoeterwoudenaar wil er alles aan doen om de top te halen. Foto: Mark Lamers boksen." Minstens zo belang rijk is het vertrek van Marloes Gelderblom en Bart van den Berg, twee schaatsers uit de Dordtse regio, die terugkeren naar de gewestelijke schaatsse- lectie. Borst: „Bart had vroeger een zomerbaantje bij de Pan- nenkoekerij. De baas is een kennis van hem. Zo is de spon soring ook ontstaan: als een soort vriendendienst aan Bart." Hij had dus al rekening gehou den met een onheilstijding en vorige week kwam die ook. Trainer Rinse van Etten belde hem 's avonds op, met de me dedeling dat hun ploeg zonder sponsor zat. „We wisten wel een klein beetje waar we aan toe waren. Het contract liep deze zomer af en een ploeg met vier schaatsers is natuur lijk minder interessant dan een ploeg van acht, waaronder twee toppers. Hij heeft gewoon een keuze gemaakt en dat is zijn goed recht." Nog diezelfde week zaten ze rond de tafel: de trainers (Van Etten en Luud Augustinus), de fysiotherapeut (José Tuinder) en de schaatsers (Maren van Spronsen, Benny Jongejan, Huub van der Wart en Borst). In een poging nieuwe sponsors te werven besloten ze een pre- sentatiegids te maken. Borst stuurde het boekwerkje deze week - vergezeld van een per soonlijke brief - naar tien be drijven in de regio. „Ik heb een heel gerichte selectie gemaakt. Ik heb het bouwbedrijf aange schreven waar mijn vader werkt. Ik heb een brief naar bouwbedrijf Paardekooper ge stuurd, omdat ik me herinner de dat zij ooit Jeroen Straathof hebben geholpen. Van de Ra bobank wist ik dat ze veel doen in het wielrennen. Misschien hebben ze ook interesse in de schaatssport." In totaal heeft de schaatsploeg 16.000 euro nodig om het ko mende seizoen volgens de ge plande schema's door te ko men. Voornaamste kostenpos ten zijn de trainingskampen naar Heerenveen, Berlijn en - tijdens het seizoen - naar het Italiaanse Collalbo. Dat soort uitstapjes is noodzakelijk: me de daardoor denkt Borst ko mende winter genoeg progres sie te kunnen maken om voor het eerst deel te nemen aan het NK afstanden en het NK sprint. „Het is zaak door te groeien. Als je eenmaal aan zulke toer nooien meedoet, kun je steeds iets opschuiven in de rangorde, tot je tot de nationale top be- Eli Souhoka: „Ik droom ervan om Roodenburg kampioen te maken." Foto: Hielco Kuipers door Robbert Minkhorst leiden - Pas net eigenlijk komt Eli Souhoka (19) weer aan voet ballen toe bij zondagvierdeklas ser Roodenburg. De spits be leefde een eerste, stormachtige seizoenshelft. Zijn daverende debuut kreeg geen passend ver volg. Kleine blessures, maar soms hardnekkig, wierpen de aanvaller terug. Nu hoopt hij met zijn club op een fraaie fina le: promotie naar de derde klas se. Twee wedstrijden scheiden Roodenburg en zijn topscorer (twintig goals) van dat doel. Zondag wacht de return tegen SEP, thuis in Leiden. De uit wedstrijd werd met 1-0 gewon nen. Een vechtpartij ontsierde dat duel. Mocht de Leidse voet balploeg de klus klaren tegen het Delftse team, dan zou Roo denburg in de finale van de na- competitie stadgenoot Lugdu- num kunnen treffen. Rooden burg heeft het ogenschijnlijk veel eenvoudiger om de finale te halen dan die andere naam van weleer uit het Leidse ama teurvoetbal. Lugdunum moet een 3-0 achterstand wegpoet sen. De geschiedenis van de twee vermaarde clubs zegt Souhoka niet zoveel. Glorie beleefden de clubs ook in een tijd dat hij er nog niet was. De tijden zijn vandaag anders, en zeker Roo denburg is veranderd. De club in Leiden-Noord 'heeft een kleurtje gekregen', zoals Sou hoka beaamt, en hijzelf is een representant van de nieuwe ge neratie Roodenburgers. De halfbloed Molukker kwam dit jaar over uit de A-jeugd. „Mijn vader komt van de Molukken. Hij was één jaar toen hij naar Nederland kwam", zegt Sou hoka. Zijn moeder is Neder landse. Hij heeft een zus, twee halfbroers en halfzussen, van wie er een dit jaar aan kanker overleed. Jannie Ouwehand werd 34 jaar. „Ze is tweeënhalf jaar ziek ge weest", vertelt Souhoka. Gezien zijn leeftijd heeft hij nog een heel leven voor zich, maar zich al afvragen wat hij allemaal kan doen in dat leven doet hij dus niet - bewust niet. „Ik neem het leven liever bij de dag. Ik heb al genoeg dingen meegemaakt." Door de dood van zijn zus heeft hij zich die houding aangeme ten. Logisch, vindt hij. „Want iemand die nog jong was, is in eens weg." Souhoka, die timmerman is, is thuis de enige die voetbalt. „Maai- als het Nederlands elftal speelt en ik zit met mijn moe der in de kamer, dan zie ik haar op het puntje van de stoel zit ten te kijken. Mijn ouders ko men ook naar mijn wedstrijden. Voor mij is voetbal erg belang rijk. Ik heb me niet afgevraagd hoe het zou zijn zonder, maar het voetbal is een drang. Ik wil, ik moet. Zo voelt het." Wat dat voetbal nou zo dwingend, zo enerverend maakt? Souhoka moet even denken. „Als je scoort, leeft iedereen met je mee." Scoren deed Souhoka voor de winterstop om de haverklap. De teller stond halverwege de competie al op 19 goals. Niet mis, zo'n aantal in een debuut jaar. „Het is echt een jong elftal. We hebben kwaliteit. We zijn goed genoeg voor de derde klasse. We voetballen aanval lend, we spelen technisch, op bouwend voetbal." De speler aardde goed, maar overbelas ting bezorgde hem eenj liesblessure. „Het kwal door zaalvoetbal. Daarr toen gelijk mee gest feïIn speelde na drie weke i wel, en dan weer een p ken niet. Het is moeil i lukt dan gewoon niet. Vi^ van me zeiden het ook; Jefa spits krijgt zijn inzinking e probeer je maar te acctj Ven Je moet wel." deb Nadenken over weggaai! club uit Leiden-Noor aan Souhoka niet. „Ik zou ij luis ten wat me ertoe zou li 0o|< om nu weg te gaan. Dij goed elftal en door wal Daa de toekomst nog kan, wi te o ven. Ik droom ervan dat denburg kampioen kan Roodenburg is toch mijn Je h Toegegeven, ook spits 9 een steeft het hoogste n| hoofdklasse bij de amat ik goed genoeg ben? Ik v je g< niet. Ik ben snel en hl mer overzicht. Vier jaar heb i regionale amateurselecti a a ten. De hoofdklasse is vc brut Iers als wij de top." Hp« Dichterbij en realistisch mogelijke promotie, burg zal willen laten het niet alleen kan vo(| maar dat het ook verdq kan blijven. Souhoka a een vechtpartij als weekeinde niet bij het 1 elftal past. „Ik hoorde jongen van SEP al een 1. Je w bezig was. Uiteindelijk dien hij en mijn teamgenop en rood. Die gozer wildij com' weer vechten. Tja, daj gew< niet geaccepteerd. Het a emotionele dag voor E. burg. We wonnen, mz dat vechten erbij. We s' wel met een half been p nale."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24