REGIO 'We moeten het nu eens goed regelen' ★JA ★JA* vraag Im e gj uit de archieven colofon I EUROPA VERDIENT lancevelderslag, 10.45 uur Strand zaterdag 28 mei 2005 moeten meer aan sport doen. Bewegen is weer 'in'. Over vijf gpjet op negen van de tien scholen in Nederland dagelijks sport jjjj worden gegeven. Staatsse- ie betaalt extra cretaris Ross van sport heeft 7 755 dat deze week in het natio- ften Op SCtlOOt. naai sportcentrum Papendal aangekondigd. Ross wil daar- enwerken met minister Van der Hoeven van onderwijs. In het iss gaat het om sport tijdens de schooltijden, maar ook in de iren. Ross is van mening dat leerkrachten zich daarvoor moe- te' f|n inzetten en dat clubs lessen op school moeten gaan verzor- jecteur FRED VAN DER WOERD van de openbare Witte School idwijk zet daar faagtekens bij. eens met ji van Ross? Irlijk is het goed jieren zoveel jk bewegen, e overheid heeft Voor gezorgd ifgelopen jaren movergestelde elseFdPaiishft. van de bezuini- waardoor er [mogelijkheden zijn om te sporten. Het is gemakkelijk ge- kinderen meer moeten bewegen, maar waar komen de pn vandaan? Daarover lees ik niets. Ik ben daarom bang dat jr zo'n luchtballon is." like sporten moet aandacht worden besteed? (gymnastiek zou dat schoolzwemmen moeten zijn. In veel Cten is dat min of meer afgeschaft. In Noordwijk is er alleen vangnet voor leerlingen van groep 5 die nog geen diploma Dat vangnet is zo mager dat ik bang ben dat een aantal n door de mazen schiet. Dan denk ik vooral aan allochtone n. Dat is een trieste zaak. Er is vanuit Den Haag zoveel be- kdat er niet voldoende geld meer voor het schoolzwemmen ;eldt al voor het behalen van een diploma, laat staan voor f ouden van het zwemmen." -\dt u van de rol die van leerkrachten wordt verwacht? iniet enthousiast. De staatssecretaris weet gewoon niet wat jdruk van leraren is. Stel dat we daarvoor 's avonds ook nog Gl"iactie moeten komen. Dan wordt het echt te veel en wordt e J. onmogelijk plan. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de leerlin- |k zij hebben overdag een overladen programma. In het be- ivan clubs bij de lessen zie ik wel wat, al hecht ik zelf veel aan het inzetten van vakleerkrachten." in Preenen archieffoto: Henk Bouwman ïdq .955, Zaterdag 28 Mei I- Hoewel Leiden reeds enkele jaren aan de Rijnsburgerweg ilement is verlost - 4 mei 1953 reden de treinen al hoog en irde geen enkele spoorboom meer het drukke wegverkeer - Sleutelstad het toch nog twee jaar met een hulpviaduct moe- Thans behoort ook dit viaduct tot de verleden tijd. Sinds gis- negen uur vindt het verkeer zijn weg door het nieuwe viaduct. .avonds oranje verlichte, verkeerskokers leiden de aan- en af- de stad. Ofschoon Leiden hier ter plaatse reeds in Mei 1953 ikking had over een vrije spoorwegkruising - welk historisch lad toen aanleiding gaf tot de uitgifte van een speciaal jnummer - achtte het Gemeentebestuur, daarin gevolgd door :ie van de Ned. Spoorwegen, thans het ogenblik gekomen om "Ie ingebruikstelling van dit viaduct te zien als een symbool iltooiing van de Leidse Spoorwegwerken.. 980, woensdag 28 mei V - De Marebrug, één van de vitale verkeersknooppunten in de linnenstad in verband met de huidige reconstructie van het i, was gisteren afgesloten. De onderbouw van deze brug werd r onder handen genomen. Foto: archief Leidsch Dagblad Org - toP deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na g 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer rkersn.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van //qUiagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. oive/f ig en /7"-sjectie: T. Klein en H de Wit len nail: directie.hdcuz@hdc.nl fdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg heer redact'e-'d@hdcnl heid, je ft oor 82> Leiden-tel 071"s 356 356 wstbus 54.2300 AB Leiden. °™3tijden van de receptie zijn: en met donderdag 30 uur 08.30 -12.30 uur 1.(_}°7,"5 356 415 WO fax 071-5 356 325 houdnten: overlijden, geboorte, jubilea desgewenst met jfbeelding, via www.hdcmedia.nl of f?rfamilieberichten@nhd.hdc.nl. 'fl/rteje-mall: fax 072-5196696, tel. 072- ?n ai Im/n/l EVERKOOP ands} mb.t: ,ntieA813661 {oed: 023-5150 543 175-6813677 ailhandel: 071-5 356 300 eaus kunnen contact opnemen een I13636 (gratis) - 5196800 NTEN ofttaling (acceptgiro) sc(alleen aut- lnc g f P/j €216,9° ons een machtiging verstrekken cv„ jmatisch afschrijven van het tsgeld ontvangen €0,50 korting Leidsch Dagblad VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel; 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen i2.oo en 13.00 uur belt ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leldschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Nog vier nachtjes slapen en dan mag Nederland naar de stem bus voor het langverwachte re ferendum over de Europese Grondwet. Het Leidsch Dagblad vroeg zes regiogenoten wat zij gaan stemmen en vooral: waar om zij zo gaan stemmen. Zes meningen over de zegeningen en de bedreigingen van het gro te Europa. *NEE* Gerard Harmes. Alphenaar en Sta tenlid voor de SP 1. Militarisering. Voor mij is dat één van de belangrijkste redenen om te gen de Europese Grondwet te stem men. Ik ben bang dat hierdoor meer Nederlandse troepen zullen worden ingezet tijdens dubieuze missies. We kunnen ons allemaal nog Afghanis tan en Irak voor de geest halen. Nie mand weet of dat zinvolle missies waren. Dit zijn NAVO-aangelegen- heden, dat heeft niets met samen werking binnen Europa te maken. 2. De democratie in algemene zin wordt minder. Nationale parlemen ten komen op het tweede plan. Ze zeggen wel dat nationale aangele genheden op nationaal niveau wor den opgelost, maar is dat in de prak tijk ook zo? In Nederland spelen we op bepaalde gebieden een progres sieve rol, ik doel op het gebied van abortus en drugsbeleid. Kunnen we dat handhaven op deze manier, of worden we teruggeworpen? 3. De financiën. Niemand in Neder land is de wisseling van de gulden naar de euro vergeten. Het blijft na tuurlijk een welles-nietes spelletje, Ernaar iedereen weet wel dat deze gang van zaken niet eerlijk gespeeld is. Voor bedrijven is de euro wel voordelig, maar de gewone burger voelt het voornamelijk in zijn porte monnee. Verder ben ik bang dat be drijven CAO's gaan gebruiken uit an dere landen, bijvoorbeeld die van Polen. Ik weet dat de Nederlandse Staat inmiddels heeft bedongen dat Buitenlandse werknemers te maken krijgen met de CAO die geldt in het land waar ze aan het werk zijn. Een Poolse werknemer zal dus te maken krijgen met de Nederlandse CAO. Maar wie zegt mij dat dat volgend jaar weer niet veranderd wordt. Het is gewoon niet stabiel. Leidenaar Jit Peters, oud-wethou der, hoogleraar staats- en be stuursrecht van de Universiteit van Amsterdam 1. Nederland is een klein land. Onze voorspoed en veiligheid liggen in de bevordering van de internationale rechtsorde. Welnu: de Europese Grondwet is de basis van de rechts orde in de Europese Unie en be schermt ons tegen de grillen van de grote landen. De EU maakt de ver houdingen tussen de Europese lan den stabiel en De Grondwet vergroot die stabiliteit. Nu hebben we met het Stabiliteitspact rondom de euro ge zien dat grote landen zich niet altijd willen houden aan de normen die de EU hen oplegt, maar binnen de unie hebben ze dan toch echt iets uit te leggen. Zonder EU konden ze hun munten eigenmachtig manipuleren en waren wij daar, zonder er invloed Gerard Bogaards, geschiedenisle raar Andreas College (locatie Pie- ter Groen) in Katwijk (daar ook ge boren, woont nu in Oegstgeest) 1. Het is toch een trein die rijdt. Te gen stemmen verandert niet zo veel. We zullen echt niet uit Europa stap pen of de euro afdanken. 'Nee' ver traagt alleen het proces, je schiet er niet veel mee op. 2. Als je tegen bent sta je buitenspel, als klein landje. Je moet niet alle lui ken dicht doen, dan ben je een pro vincie. Het is goed om een econo misch blok te vormen tegen China. Het gaat hier om de spelregels, het spel zelf moet nog beginnen. Ik denk wel dat je het bij economische sa menwerking moet houden, laat lan den hun eigenheid behouden. Maar dat kan nog met deze grondwet. 3. De Europese samenwerking is ooit begonnen als een wens van Amerika: zorg dat er geen Derde We reldoorlog komt. De dreiging van zo'n oorlog is weg, ik vind het heel ver gaan om zoiets nog als argument te gebruiken, net als onderbuikge- voelens over toetreding van de Tur ken en de euro. We gaan elk jaar met de zesde klas naar het Europees Par lement, dan zie je het van de bin nenkant. Daardoor gaan leerlingen toch anders tegen Europa aan kij ken. Ze hebben wel moeite met hoe veel geld het kost, maar zijn positief over zo veel verschillende mensen die elkaar in Straatsburg ontmoeten en praten, via tolken. op te kunnen uitoefenen, louter het slachtoffer van. Nu hebben we die invloed wel. 2. De Europese Grondwet biedt te genwicht tegen de overdracht van Nederlandse bevoegdheden naar Europa. De nationale parlementen hebben voor het eerst een officiële rol in het bewaken van de eigen be voegdheden. Bij elk Brussels wets voorstel moeten zij zeggen of zij vin den dat Europa dat mag regelen of dat het om een nationale zaak gaat Het Nederlandse parlement zal zich veel vaker uitspreken over EU-kwes- ties. Gaan we bezwaar maken of niet? De fracties en hun partijen moeten hun besluiten uitleggen aan hun burgers. Zo wordt EU-beleid nationaal beleid. 3. Burgers krijgen bij het Europese Hof van Justitie veel meer rechten. Het Europese Verdrag voor de Rech ten van de Mens is integraal in de Grondwet opgenomen. Tot nu toe mochten burgers alleen naar het Hof als zij meenden dat nationale wetge ving hun grondrechten aantastten. Tegen besluiten uit Brussel konden zij hun rechten niet uitoefenen. Daar zat een gat, dat met de Grondwet wordt gedicht. Aad Straathof, melkveehouder te Leimuiden en heemraad bij het Hoogheemraadschap van Rijnland 1. Ik ben voor de Europese Grond wet omdat je in het Europa van deze omvang je niet kunt permitteren om dingen niet te regelen. We hebben met zijn allen Europa opgetuigd, dan moeten we er ook voor gaan om Europa te behouden. 2. Belangrijk vind ik de invloed van de Europese Grondwet op de land bouw. De uitwerking is niet ongun stig. De Europese Grondwet ver slechtert de concurrentiepositie niet. We hebben mekaar hard nodig om alles wat we produceren weer in de buurt af te zetten. Ik denk dat de uit werking van de Europese Grondwet voor de boeren neutraal is. 3. Een derde argument zoek ik nog. Ik vind het belangrijk dat iedereen gaat stemmen. Maar ik vraag me af of dat gebeurt. Er komt natuurlijk veel af op de ondernemers doordat Leidenaar Marco van Duin, Euro- dusnie 1. De Europese Grondwet maakt Europa niet democratischer. De wet gevende macht blijft bij de Europese Commissie liggen. Bij de benoeming van Neelie Kroes en ook al bij Bolke- stein hebben we gezien hoe dat werkt; nationale politici onderhan delen met handjeklap in achterka mertjes over een kandidaat. Het Eu ropese Parlement wordt 'medewet gever', maar mag in de praktijk al leen zijn mening geven over wets voorstellen van de EC. Alleen als in het Parlement een overweldigende meerderheid tegen een voorstel is, gaat het terug naar de EC. De Unie is met 450 miljoen mensen veel te groot om democratisch te zijn. In Nederland kiezen 60.000 mensen één tweede-kamerlid, in de EU kie zen 250.000 mensen één europarle mentariër. De afstand tussen bur gers en bestuur is immens. Invloed en controle gaan verloren. 2. De Europese Grondwet is een po litiek programma. Slechts éénderde van alle voorstellen zijn grondwette lijke bepalingen. De overige teksten leggen de liberale ideologie vast die de EU in de kem is. Zij gaan over Katwijker Jaap de Mol, manager FloraHolland Rijnsburg 1. Ik ben wel verbaasd dat dit raad gevend referendum is ingesteld. De Kamer weet al wat ze wil. Nu is er een heel orgel opgetuigd en wordt vervolgens iedereen bang. Aan de andere kant denk ik dat alles door gaat, ook als Nederland tegen stemt. Sooner or later, na de hiccup, wordt het toch wel opgelost. 2. Europa is belangrijk, zeker voor een handelstand als Nederland. Wij werken in een internationale busi ness, daarbij heb je veel aan een Eu ropa waarin goede afspraken ge maakt worden en belemmeringen weggenomen, met basisvoorwaar den om twisten tegen te gaan. De euro heeft ook veel voordelen ge bracht, de markt is daardoor veel overzichtelijker. Al krijgt de export een flinke knauw door de harde euro ten opzichte van de dollar. 3. Aan de andere kant: wij zijn een klein landje, in welke mate worden Europa steeds belangrijker wordt en dat is niet altijd positief. Een voor beeld: de Europese Kaderrichtlijn Water komt eraan. Dat betekent dat voor Nederland vergaande maatre gelen om de waterkwaliteit op peil te houden. Veel van de kosten die hier uit voortvloeien komen op het bord je van de landbouw terecht. Maar dat is geen reden om tegen de Grondwet te stemmen, want die Ka derrichtlijn Water komt er toch. schaalvergroting in de landbouw of verhoging van het defensiebudget. De Grondwet legt dat politieke pro gramma bovendien voor eeuwig vast. Voor elke wijziging is dubbele unanimiteit nodig: zowel van de re gering als het parlement. En dat in 25 lidstaten. Onmogelijk. 3. Met de Europese Grondwet wordt Europa een machtsblok in de wereld, naast de Verenigde Staten en Zuid-Oost Azië. In hun onderlinge strijd worden de arme regio's verma len, vooral Afrika. Het is beter om te streven naar mondiale samenwer king met gebruik van internationaal recht, bij voorkeur binnen de Ver enigde Naties. we serieus genomen door de grote jongens? Die moeten er toch op een goede manier mee omgaan. Het is een beweging die je al ziet rond het stabiliteitspact waar sommigen on deruit krabbelen. Daar maak ik me zorgen over. Europese samenwer king vereist wel discipline en res pect. Maar dit is een onderdeel van het proces om één Europa te wor den, en daar ben ik voor. Het is de eerste mooie dag van het jaar. Al dagenlang voorspelt Kroll zomerse temperaturen en hij krijgt nog gelijk ook. Op Langevelderslag komt de stranddag aar zelend op gang. De parkeerplaatsbeheerder staat handenwrijvend bij de slagboom. Ein delijk weer centjes verdienen. Op het strand is de windscherm- en stoelenverhuurder ook weer op zijn post. Met melkflessen, want ook hij is net uit zijn winterslaap ont waakt. Temperatuur zeewater 12 graden' heeft hij op een bordje gekrijt. „En da's koud hoor", roept hij drie jongens van een jaar of 12 na, die al richting branding hol len. „Wij hebben geen watjes bij ons, hoor", reageert een van de twee vrouwen met wie de jongens zijn meegekomen. Maar meer dan een paar natte kuiten halen de jongens toch echt niet. Een paar meter voor de plek waar de golven aan land komen staat een bruidspaar in vol ornaat. Zij in een roomwitte jurk. Strak om haar lijf van boven, maar vanaf de heupen klokt en golft het breeduit tot aan de grond. Hij in een pak dat uit de verte zwart lijkt, maar van dichtbij enigszins bruinig oogt. Vandaar die bruine schoenen erbij. Mooi pak, wel. In haar handen klemt de bruid een boeketje met gele en witte bloemen. Ze ogen erg jong allebei. En gelukkig. Een fotograaf in safaripak en een pet achter stevoren op het hoofd cirkelt om het bruids paar heen en laat zijn camera klikken vanuit elk perspectief dat hij maar kan verzinnen. Ze moeten van hem naast elkaar lopen, hand in hand lopen, elkaar verliefd in de ogen kijken, elkaar vasthouden, elkaar om helzen, elkaar kussen, elkaar hartstochtelijk kussen. Ze moeten ook een beetje olijk recht in de camera kijken en juist dromerig in de verte turen. Ze doen alles wat-ie vraagt. Al is het twintig keer achter elkaar. Dan moet zij met haar armen wijd gaan staan en hij naar haar toe springen. Steeds opnieuw. „Hoger, kun je niet hoger? Gooi je ene been naar achteren als je springt. En lach! Ja, spring. Spring! Nog een keer. Nog één keer." Dat levert straks spectaculaire plaatjes op, voor bij schoonmoeder op de schoorsteenmantel. De eerste strandgasten genieten van het ta fereel. „Wat een mooie dag voor je mooiste dag", zucht een vrouw van een jaar of 50, terwijl ze haar armen in de factor 12 zet. Paul de Vlieger

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17