LEIDEN REGIO Bijdrage RGL gaat niet ten koste van onderwijs 'Dit zit heerlijk en lekker uit de wind' Politie scoort 'dikke onvoldoende' op verkeersexamen Hoe pelikanen brandstof spar Opvoedingstips voor fitte kinder Paul van Meenen nieu\ lijsttrekker D66 Leiden" Rode Kruis reikt prijzen uit leiden - Tijdens de jaarlijkse barbecue heeft het Rode Kruis afdeling Leiden en omstreken gisteren de prijzen uitgereikt van een landelijke EHBO-wed- strijd, die in maart in Dronten plaatshad. Daar werden onder meer een motorongeluk bij een crosswedstrijd, een verkeerson geluk en een schietincident na gebootst. De Leidse jeugdploeg legde beslag op de derde prijs. De 12-jarige Mireille van der Niet haalde de eerste plaats bij de jeugd en behoorde ook bij de beste tien teamleiders. Onderscheiding voor vrijwilligster leiden - De Leidse M. Moerer- De Heiden is zondag op haar 80ste verjaardag benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. Zij ontving deze koninklij ke onderscheiding voor het vrij willigerswerk dat ze veertig jaar deed, eerst bij de Bloedtransfu siedienst en later bij de Stich ting Sanquin Bloedvoorziening. Verder was zij vrijwilligster in de St. Jozefkerk en voor Tafeltje Dek Je. Nog altijd is mevrouw Moerer actief als vrijwilligster: bij de Bloedvoorziening, in de Lorentzhof en in woon-zorg- centrum Haagwijk. zaterdag 28 mei 2005 door Timoteus Waarsenburg leiden - De Universiteit Leiden onttrekt geen geld aan het on derwijs als zij een bijdrage levert aan de aanleg van de Rijn Gou we Lijn (RGL). Dat zegt universi teitswoordvoerder W. van Ame- rongen in reactie op de vragen die de Christenunie deze week in de Tweede Kamer stelde. De partij wil van minister Van der Hoeven weten waarom een onderwijsinstelling moet mee betalen aan infrastructuur. De Leidse universiteit heeft toege zegd 5,5 miljoen euro bij te dra gen aan de aanleg van de snel tram van Gouda, via Alphen en de Leidse binnenstad en de Leeuwenhoek naar het Transfe rium bij de A44. „De universiteit heeft veel grond in de Leeuwenhoek", zegt Van Amerongen. „Zowel de gemeente als de universiteit wil de Leeuwenhoek ontwikke len. Dan is openbaar vervoer in de vorm van een sneltram over dat terrein gewenst. En dan is die grond ook pas geld waard. Alles grijpt dus in elkaar. Onze bijdrage is afhankelijk van de ontwikkeling van de Leeuwen hoek. Als daar niets gebeurt, is de RGL voor ons niet interes sant en betalen wij ook niks. Sterker, zonder ontwikkeling van de Leeuwenhoek, hebben we niet eens geld om wat bij te dragen." De ontwikkeling van de Leeu wenhoek én Rijnfront, het be oogde bedrijventerrein op Oegstgeester grondgebeid, heeft de universiteit dan ook als uitdrukkelijke voorwaarde ge steld om mee te betalen aan de sneltram. „En we betalen ook niet vooruit. Eerst moet er wat ontwikkeld worden, anders hebben we überhaupt geen geld te vergeven. Het is niet zo dat wij een paar miljoen heb ben liggen en de keuze maken om dat geld uit te geven aan de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn in plaats van aan onderwijs", aldus Van Amerongen. Ook het Regionaal Opleiding Centrum, ROC, benadrukt dat er geen onderwij sgeld naar de RGL gaat. ROC-voorzitter Jac ques van Gaal: „Wij ontwikke len 80.000 vierkante meter grond langs het beoogd tracé: globaal gezegd 40.000 meter aan het Lammenschansplein en een zelfde oppervlakte bij het station. De helft van die ruimte op beide locaties is voor onszelf, de andere helft wordt commercieel ontwikkeld. Dan moet je denken aan winkeltjes, Veel waardering voor Katwijkse beeldenroute door Krik Wanschers katwijk - Van Jaap Guijt en zijn vrienden mogen er wel tien stoe len bijgezet worden. „Dit zit heerlijk en lekker uit de wind. Ik vind het een prachtig idee van de gemeente." Het kunstwerk Vrouw in Ligstoel, dat sinds dins dag in Katwijk op de Boulevard bij de Vuurbaak staat, oogst waardering. Ook Alice Rietveld uit Katwijk steekt de loftrompet over het interactieve kunstwerk van Gui- do Metsers. „Ik was van plan om lekker te gaan lezen op het terras en stuitte bij toeval op het stukje in de krant over het kunstwerk. Ik dacht: dat ga ik direct even proberen. Op het terras vond ik het wat fris, maar hier zit je heerlijk uit de wind." Anders dan Guijt, die vindt dat de bronzen stoel heerlijk zit, is Rietveld van mening dat de stoel wat te stabiel is. „Je zit toch op brons en dat vormt zich zoals een echte strandstoel niet naar je lichaapi. Ik vraag me trouwens wel af of het brons is hoor, die stoel kan maar zo van staal zijn of zo. Onlangs zijn langs de Katwijkse Boulevard drie kunstwerken ge plaatst die deel moeten gaan uitmaken van eeq permanente beeldenroute in de kustplaats. De definitieve beeldenroute moet dit jaar nog worden ge realiseerd. De kunstwerken ver tonen verwantschap met de thema's zon, zee en strand en moeten de boulevard waar langs de beelden zijn opgesteld De Katwijkse Alice Rietveld zit op het interactieve kunstwerk Vrouw in Ligstoel. De Ligstoel, die ter hoogte van de Vuurbaak aan de boule vard staat, is gemaakt om op te zitten. Foto: Dick Hogewoning een aantrekkelijker aanblik ge ven. Dat is zeker het geval, vindt zo wel Guijt als Rietveld. Vooral Rietveld is 'aangenaam venast' over het initiatief van Katwijk. „Dit zijn nu juist de dingen die zowel Katwijkers als toeristen mooi vinden. Wel vind ik dat het beeld iets meer profiel had mogen hebben. Het ligt wat mij betreft iets te veel verscholen in het duin." Guijt kan zich wel vinden in de kritiek van zijn plaatsgenoot. „Ze hadden het beeld eigenlijk iets naar rechts moeten op schuiven. Als je nu een foto maakt, dan krijg je precies het groene dek van die strandtent op de kiek. Een kwartslag draai en en iets meer naar rechts dan heb je op de achtergrond het Zwaantje. En dat is wel weer een mooi gebouw voor öp de foto." Toch vindt Guijt het kunstwerk 'uit de kunst'. „Dit is heel aan genaam", zegt de Katwijker die nog maar eens naast de Vrouw in de Ligstoel plaatsneemt. „Heerlijk toch? Ik kan hier zo de hele dag blijven zitten." En wat betreft de opstelling van het kunstwerk hoopt Guijt dat de gemeente het bij de herinrich ting van de boulevard toch nog gaat verplaatsen. „Dan krijg je me hier helemaal niet meer weg." EINDEXAMEN 2005 horeca en een supermarkt." Een deel van de opbrengsten daaruit wordt geïnvesteerd in de aanleg van de RGL. Van Gaal: „Maar dat geld wordt in feite betaald door de exploitan ten van die ruimte en niet door het ROC. Je kunt je voorstellen dat een grootgrutter meer voor een locatie wil betalen als er een sneltram voor de deur stopt, dan wanneer dat niet het geval is." Anders dan bij de uni versiteit, is de ontwikkeling van de beide ROC-locaties niet af hankelijk van de komst van de RGL. De gemeente Leiden heeft ook bij het LUMC aangeklopt voor geld. Maar het ziekenhuis be taalt niet mee. LUMC-woord- voerder Dirk Ketting: „Wij vin den dat niet logisch. We dragen toch ook niets bij aan de buslij nen of het spoor?" Uitrustend op het schoolplein na afloop, van links naar rechts: Dirk Agterhuis (17), Douwe Trippen^ Anouk Borst (18) en Rogier van Delft (17). Foto: Henk Bouwman Golflengtes, vermogen, de vlucht van de vogel, het gewicht van atomen en het sterrendak boven ons hoofd. Natuurkunde heeft de reputatie dat het een nuttig, maar lastig en abstract vak is. Onzin, vinden Dirk, Douwe, Anouk en Rogier, vwo'ers op het Leidse Visser 't Hooft College. Zo ingewikkeld is het niet. Douwe: „Gelukkig begon dit examen pas om half twee mid dags. Ik heb toch al genoeg spanning op de avond tevoren. Je valt 's nachts onwijs laat in slaap, helemaal strak van de ca feïne en de stress. Met zo'n laat examen kun je rustig wakker worden en dan op je gemak naar school fietsen." Rogier: „Je hebt wel de volle drie uur van het examen no- dig." Dirk: „Als je de juiste formules weet, dan is het een kwestie van invullen. En zo sprokkel je je punten bij elkaar." Anouk: „Als je het eenmaal weet, is het zó makkelijk." Douwe: „Het lastige van na tuurkunde is dat de onderwer pen zo gevarieerd zijn. Van ge luid tot radioactiviteit." Dirk: „Of ik iets ga doen met natuurkunde ligt eraan of ik word ingeloot bij geneeskunde. Zo niet, dan ga ik een techni sche studie doen, werktuig bouwkunde bijvoorbeeld, en heb je de kennis wel nodig. Misschien heb je bij genees kunde iets aan radioactiviteit en straling en écho's." Douwe: „Ik heb de natuurkun- dekennis voorlopig nog niet no dig. Eerst ga ik een jaar naar Australië, daarna ga ik Industri eel Ontwerpen studeren. Daar moet je wel een beetje voor kunnen rekenen: en kennis van elektriciteit komt ook van pas. Het lastige van natuurkunde is dat ze heel veel in één vraag stoppen." Anouk: „Je moet overzicht kun nen houden. Met zoveel gege vens weet je niet meer waar je De opgave: Pelikanen vliegen in v-forma- tie omdat ze zich dan minder hoeven in te spannen. Uit proeven blijkt dat pelikanen minder snel met hun vleugels op en neer slaan als ze in for matie vliegen. Pelikanen die met een snelheid van vijftig ki lometer per um vliegen, ma ken tijdens een v-vlucht ge middeld 45 slagen per minuut en alleen vliegend zijn dat er bijna twee keer zoveel. Forma- tievliegen kost bijna 14 pro cent minder vermogen, waar- moet beginnen.b t Douwe: „Soms zijn ze zoL om je gegevens te voerer^ niet nodig hebt. Dan zit jL nodig te zoeken waarvooj moet gebruiken, heel hir is dat." Rogier: „Ik heb dit vak r wust gekozen. In de derc£ je al een richting kiezen, b ook geneeskunde doen, om heb ik deze richting §vc zen." Anouk: „Ik ga wel iets dol natuurkunde. Ik denk aal cho-biologie, de werking* hersenen dus. Of aardwq, schappen." in Silvan Schoonhoven e door de vogels langere amt den kunnen afleggen, ite Maak met behulp van de gevens een schatting vaiiai afstand die een pelikaanpn dens een v-vlucht aflegt hs één vleugelslag. tt - Een van meer mogelijke bc woorden: 45 slagen per ijin nuut komt neer op een tie van 60/45 =1,33 secondeöi vleugelslag. De snelheid (T kilometer per uur, dat is tv meter per seconde. Dus üt< =13,9x1,33= bijna 19 meter leiden - Ouders in Leiden- Noord krijgen de komende maand opvoedingstips van de GGD Zuid-Holland Noord. Doel van deze tips is kinderen gezond en fit te houden. De GGD is al enige tijd in dit stadsdeel bezig om overgewicht bij kinderen tegen te gaan. Kin deren krijgen op de basisschool les over gezonde voeding. Dat is volgens de GGD nodig omdat uit recent onderzoek blijkt dat in Leiden-Noord een op de vier kinderen in groep 7 van de ba sisschool te dik is, tegen lande lijk een op de zeven. Om overgewicht bij kinderen tegen te gaan gaat de GGD koelkastmagneten uitdelen met zes belangrijke gezondheidsre- gels. Op 1 juni tijdens de straatspeeldag bemant neel van de gezondheic een kraam op het Ko Ouders kunnen daar inf inwinnen over overgew gezonde voeding. Op tijdens het multiculture|~ Tam-Tam, is de GGD (P de partij met een 'n lunch' in de vorm van ee tieve wandeling. Een kleine tweehonderd leer lingen van groep 7 deden giste ren praktisch verkeersexamen in de Merenwijk. Dat verliep niet geheel vlekkeloos, zo meldt een vader die speciaal een vrije dag had genomen om bij het fietsexamen te assiste ren. Hij zou ergens op het par cours controleren of de kinde ren op dat punt goed reden, hun hand uitstaken, achterom keken, kortom: zich aan de re gels hielden. Halverwege de Ochtend belt hij boos op. „Het was een grote puinhoop", vertelt hij. „De po litie Hollands Midden heeft verstek laten gaan. Die had ie dereen moeten instrueren. Nu stonden er wel overal borden, maar een paar stonden niet goed, waardoor leerlingen van De Dukdalf, die het eerst aan de beurt waren, verkeerd zijn gereden. De straat waar ik moest posten lag niet eens op de route, bovendien heb ik eerst borden naar de goede plek gesleept. Er was ook nie mand om de fietsen vooraf te controleren. Het is te triest voorwoorden." De vader, Erik van Biemen, heeft nog geprobeerd iemand van de gemeente te bereiken, maar kreeg geen gehoor op het telefoonnummer dat tussen acht en vijf bereikbaar zou zijn. Er kwam later wel een ambte naar, die 'paniekerig en al tele fonerend' probeerde de situa tie te redden. Toen had Van Biemen al besloten iets anders te gaan doen op zijn vrije dag. Volgens een woordvoerder van De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 1 - 53 56 424 de gemeente is er bij het prak tisch verkeersexamen sprake van samenwerking tussen ge meente, politie en de scholen, die altijd veel ouders inschake len om bij de uitvoering te hel pen. De taak van de gemeente is om de brieven met informa tie te sturen en de roosters te maken. De politie plaatst op de examendag de borden, geeft instructies aan ouders en kin deren en controleert de fietsen. „Wij hebben ter plekke geen functie." Toevallig besloot zijn collega om gisterochtend toch even een kijkje te gaan nemen. Toen bleek dat er problemen waren, omdat er niemand van de poli tie was. „Mijn collega heeft ge probeerd om in overleg met mensen van de scholen een en ander toch op de rit te krijgen. In het begin ging het rommelig maar daarna ging het veel be ter. We zullen verder met de politie evalueren hoe dit heeft kunnen gebeuren", aldus de woordvoerder van de gemeen te. De afdeling voorlichting van de politie Hollands Midden vertelt dat de politie al in een vroeg stadium, drie weken geleden, heeft laten weten dat er dit jaar geen agent bij de examens aan wezig kon zijn. Dat heeft te maken met 'capaciteit en plan ning' en met 'prioriteiten stel len'. „We betreuren het dat dit problemen heeft opgeleverd", zegt de voorlichtster. „En het is niet duidelijk of dit tijdig aan de scholen is doorgegeven, want degene die het regelt, die heeft vandaag een vrije dag." Dat hoeven we Lisa Westra niet Wachten voor een examen duurt altijd lang en voor de groep kinderen die gisteren als eersten ver keersexamen in de Merenwijk moesten doen, was dat ook letterlijk zo. Foto: Erik van Biemen te vertellen. Zij is leerkracht op Het Kompas en had jarenlang groep 7 onder haar hoede. Daarom was ze ook betrokken bij de organisatie van het ver keersexamen. Dit jaar niet, en het verbaasde haar dat het Broekplein er zo anders uitzag dan andere jaren, toen ze er gisterochtend om acht uur aankwam. Normaal is het plein afgezet door de politie, en deelt die oranje vestjes uit. Maar er was dus helemaal geen politie. Ook zij belde naar de gemeente (geen gehoor) en naar de poli tie Leiden-Noord ('Wat denkt u? Dat wij zomaar tien agenten kunnen sturen?'). Uiteindelijk kreeg zij via het bureau aan de Langegracht te horen dat de coördinator een dag vrij was. Maar die had de dag ervoor nog iemand anders verzekerd dat er een agent zou komen. Maar de enige die kwam was de gemeente-ambtenaar, en dat was eigenlijk toevallig. Sa men hebben ze gezegd: We gaan ervoor'. En na het rom melige begin ging het volgens Lisa Westra allemaal prima. Al le klassen hebben meegedaan, de leerkrachten zijn 'hartstikke tevreden', de examens waren eerder dan het vastgestelde tijdstip afgelopen. „Het is vlek keloos gegaan." Ze kan zich wel voorstellen dat 'die ene ou der die naar de krant heeft ge beld' baalde dat het zo is gelo pen, maar ze benadrukt dat het voor de ouders die bleven ver der geen probleem was. Hoe veel kinderen er zijn geslaagd kon ze gisteren nog niet vertel len. Wat Erik van Biemen be treft is er in elk geval één or gaan dat dik is gezakt. „Politie krijgt bij verkeersexamen in Merenwijk een dikke onvol doende", mailt hij. Janet van Dijk leiden - Paul van Meenen, de huidige fractievoorzitter van D66, is door zijn partijgenoten gekozen tot lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2006. Tegenkandidaat was wethouder Ruud Hessing. Van Meenen heeft aangegeven geen wethou der te willen te worden, Hes sing wil graag in die functie te- ire rugkomen. „Dan is het ri der om de kiezer voor jc den wie raadslid wordt' Van Meenen. „Hessing kan bij de vefid gen zijn rol spelen biiir: kaders van het college. dien heeft de partij lijsttrekker die met eerf rol het verkiezingsprojF kan uitdragen." lej KORT EN ZAKELIJK Het Leidse biotechnologiebe drijf Crucell heeft een licentie gegeven op het productiemid del Per.C6 aan het Amerikaanse bedrijf Ferris Pharmaceuticals. Het in Chicago gevestigde be drijf gaat Crucells gemodifi ceerde menselijke zenuwcellen gebruiken als productiemiddel voor een medicijn 'op het ge bied van de gezondheid van de vrouw". Ferris Pharmaceuticals heeft ervaring in het ontwerpen en produceren van chirurgische instrumenten en in middelen om wonden te behandelen. Een succes op de Amerikaanse markt zijn speciale billendoek- jes voor baby's die 'rode bille tjes' snel genezen. Het Leids Cytologisch en Pa thologisch Laboratorium stapt over op een nieuwe techniek om uitstrijkjes te beoordelen die worden afgenomen in het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. De Stichting SBBW (Bevolkingson derzoek Baarmoederhalskanker Regio West) heeft hiervoor een intentieverklaring ondertekend met het Amerikaanse bedrijf Cytyc. Het Leidse labor#1 krijgt daardoor toegang P gepatenteerde diagnose!e) ThinPrep. Het laborator] verwerkt, samen met hePa ne Hart Ziekenhuis in Gpn jaarlijks 50.000 uitstrijkj^ e Het Leidse bedrijf MenP Medical Systems gaat eée' pleet nieuwe inrichting f voor de productie van nP1 sche hulpmiddelen ten Ij*0 ve van de plastische chiï 8* en urologie (vooral bors^ balzakimplantaten). Meln heeft hiertoe een aanvraf- f gediend bij de MilieudiePP West-Holland. P Het Leids/Mechels biop' drijf Galdpagos heeft twj °l nieuwe bestuursleden: (P Ferdinand Verdonck (62P Nederlander Harrold vaf1 lingen (39). Vier andere Jje stuursleden treden teruf nald Brus, Stephen Bunr"' Steven Burrill en Dirk P<rn Het was hun taak om GjP1' gos naar de beurs te bre|et Begin mei haalde GalapP3 twintig miljoen euro op P een beursgang.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14