LEIDE REGIO 'Voedselbank is voor kleine groep' )e Zijl heeft betekenis voor veel mensen' ki ffi 'Leiden trekt te veel geld uit voor straatwerk' L o R1 Aanwinst voor Haarlemmerstraat Ide stelling DEGELIJK, LIEFTINK RAMEN Gerard Joling in Merenwijk Dagblad 3333 zaterdag 28 mei 2005 i mishandeld Een Leidse buschauf- donderdagavond bij e aan de Smaragdlaan gekregen. Een man die st voor zijn bus langs n oversteken, was naar gerend, stapte de bus en stompte de chauf- gens de politie zonder den, en verdween weer. getuigenverklaringen jolitie de vermoedelijke en 21-jarige Leidenaar, er in zijn woning aan- De buschauffeur (38) n het voorval letsel aan d over. ling Dag van in Plantsoen Met de onthulling van d Venus, gemaakt door se Kunst Uitschot rordt morgen om 12.00 et Plantsoen officieel de het Park geopend. Er :ven Leidse parken tus- en 18.00 uur activitei- s rondwandelingen, nuziek en poëzie. Jan1 haalt vanaf 13.00 uur ringen op aan de Leidse het Theehuis. Ook zijn eiten in het Noorder- jnesteyn (onder meer het Heempark, het Bosman (een picknick uur), het Katoenpark n) en Ankerpark (va- Van der Werfpark en kamp in Leiderdorp. leiden - Zelf zijn ze tevreden met hun plekje en hun zaken verbeteren het aanzien van dit deel van de Haarlemmerstraat. In het voor malige pand van schoenenwinkel Bretano, op de hoek met de Legewerfsteeg, zijn in april London Mode, Ulla Popken en Riksjaon- line bv neergestreken. Het door projectont wikkelaar Menno Smitsloo fraai gerenoveer de gebouw is een aanwinst in het stukje winkelstraat dat dreigde te verloederen. En het personeel van de modewinkels en de touroperator hebben het naar hun zin op hun nieuwe stek. Bij London Mode, met pashokjes in de vorm van telefooncellen, is Gothic, Australian, Lonsdale en Hardcore kleding te koop. Ulla Popken is in verband met de aanstaande uit voering van het Aalmarktproject van de Breestraat naar de Haarlemmerstraat ver huisd en biedt 'jonge mode' voor de volslan ke vrouw. Via een ingang aan de Legewerfstreeg kan Riksjaonline op de tweede verdieping wor den bereikt. De online touroperator, die ver re bestemmingen in het pakket heeft, is in vijfjaar tijd zo gegroeid (van twee naar 16 personeelsleden) dat hij de laatste behuizing aan de Zoeterwoudseweg wel moest verrui len voor een ruimer kantoorpand. Riksjaonline heeft behalve de tweede ook de eerste etage gehuurd, met het oog op toe komstige uitbreiding van de werkzaamhe den. „Dit is een prima plekje voor ons", zegt managing partner Stef Franke. „Het is jam mer datje aan de buitenkant nog niet kunt zien dat wij hier zitten, maar echt nodig is dat ook weer niet. Mensen vinden ons voor namelijk via internet en boeken ook via het net." Foto: Henk Bouwman door Wilfred Simons en Roza van der Veer leiden/bollenstreek - De komst van een Voedselbank naar Lei den is welkom, maar lijkt ver moedelijk niet erg nodig. Zowel in Leiden als in de Duin- en Bol lenstreek overheerst de gedach te dat een kleine groep er baat bij heeft, maar dat het overgrote deel van de minima het met bij stand en met extra regelingen kan redden. Woordvoerders van de ge meentelijke diensten in de Duin- en Bollenstreek gaan er van uit dat de bijstand en de aanvullende regelingen voor de minima toereikend zijn om van te leven. Volgens woordvoerder A. van Roon van de Interge meentelijke Sociale Dienst (ISD) in de Duin- en Bollen streek kunnen mensen van een uitkering 'zich sober kleden en sober, maar gevarieerd' eten. „Maar soms maken mensen andere keuzen waardoor de realiteit anders is. Dan zal de Voedselbank wellicht in een be hoefte voorzien." De Leidse emeritus-dominee en Groenlinks-raadslid Anton Dronkers deelt die mening. Hij verwacht dat er in Leiden 'op kleine schaal wel enige behoef te' is aan een voedselbank. „Ik vind het een goed initiatief, ze ker als je bedenkt dat het voed sel anders vernietigd zou wor den. Dat moeten we voorko men." Dronkers, die twintig jaar lei- Van dakterras tot volkstuin, ntallen particulieren en instellingen heten u op zaterdag 11 juni uielkom in hun tuin. Kruistocht Van der Velde tegen gemeente duurt voort i de UIT van donderdag 9 juni vindt u n lijst met deelnemers en plattegrond. Toegang tot de tuinen is gratis. Kijk op: tutuui.leiclschdagblacl.nl door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden heeft ruim drie keer zoveel geld gereserveerd voor het onder houd van straten als eigenlijk nodig is. Dat zegt de Leidse straatmaker Fer van der Velde van het gelijknamige bedrijf naar aanleiding van de prijzen waarvoor drie werken onlangs zijn aanbesteed aan Leidse be drijven. Begin dit jaar besteedde de ge meente Leiden het straatonder- houd ter grootte van 70.000 'eenheden' (stoepranden, put ten en vierkante meters) Euro pees aan. Leiden rekende er op dat die opdracht de stad onge veer 2 miljoen euro per jaar zou kosten, zo bevestigt woordvoer der F. Delemarre. Maar er bleek een fout te zijn gemaakt in de aanbesteding waarop de hele procedure moest worden stop gezet. Om het onderhoud niet onnodig veel vertraging te laten oplopen, heeft de gemeente drie werken, in totaal zo'n 25.000 eenheden, meervoudig onderhands - in concurrentie dus - aanbesteed. Van der Velde: „Die opdrachten zijn weggegaan voor een totaal bedrag van 235.000 euro, om gerekend ongeveer 9 euro per eenheid. Als je bedenkt dat de gemeente op twee miljoen euro rekent voor 70.000 eenheden, zie je dat ze gewoon geen idee hebben van prijzen. Die Euro pese opdracht had dus voor 650.000 euro weg gekund. Ze hebben gewoon jarenlang te Huisartsen horen niet te staken. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl veel betaald aan hun huisaan nemers." Vorig jaar trok Van der Velde aan de bel omdat er volgens hem van alles mis was in het Leidse aanbestedingsbeleid op het gebied van bestratingswerk zaamheden. Hij betichtte de ge meente onder meer van vriend jespolitiek en foutieve aanbe stedingen. Naar aanleiding van zijn kruistocht heeft de ge meente inmiddels haar aanbe stedingsbeleid veranderd. Tot grote woede weer van twee 'huisaannemers' die tot voor kort redelijk verzekerd waren van werk voor de gemeente, maar nu daadwerkelijk voor zeer scherpe prijzen moeten meedingen naar opdrachten. Het nieuwe aanbestedingsbe leid van de gemeente lukt ove rigens ook nog niet erg, want de eerste Europese aanbesteding van straatwerk liep dus op een fiasco uit. „Maar de gemeente is er uiteindelijk niet slechter van geworden", constateert Van der Velde. Ie zwembad De Zijl maakt structureel verlies. Uitspra- wethouder Hessing (D66) deze week dat de gemeente ürten maar moet accepteren, vindt raadslid Anton (Groen Links) 'te gemakkelijk'. Als de gemeente die ex- h blijvend moet betalen, dan wil Dronkers er ten min- laal rendement van hebben. „Stuur de Leidse minima h a twee kaartjes toe, laat hen zien dat zulke voorzie- f ook voor hen zijn. Maak duidelijk dat een abonne- zwembad De Zijl grotendeels gedeclareerd kan wor- lr u ervan dat de kos- ftet zwembad veel ti dan tot nu toe is lat wel begrijpelijk, :osten zijn te ver- Hen. Ik plaats wel ïingen bij de luxe wembad, ik vind het e overdreven. Maar meer van die baden tien moet je daarin jaan. Ook de ARBO- le eisen ten aanzien nwezigheid van het 1 kan ik begrijpen, al it wel een beetje be- s ik zie hoe onge- iel geld ermee ge- t de Leidse politiek met De Zijl had orkomen? entegrenzen wer- al beperkend. De raad heeft zich vijf n wellicht te wei- of we dit wel den en wat er in de e gemeenten al was. Oegstgeest heeft Poel meer, Leiderdorp heeft De Does. We hebben te veel naar Leiden zelf gekeken. Maar goed, dat is iets voor de toekomst. Ik denk dat sa menwerking en zelfs samen voeging van gemeenten op de lange duur onontkoom baar is, bijvoorbeeld om het tekort aan woon- en werk ruimte in de stad op te los sen en infrastructuur zoals de Rijn Gouwe Lijn te bou wen en te gebruiken." Sluiting is voor de wethouder geen optie. Voor u ook niet? „Nee, het bad heeft beteke nis voor heel veel mensen. Maar als ik dan zie dat een kaartje 3,35 euro voor een volwassene kost en 2,85 euro voor een kind, dan stel ik me voor dat ouders met een mi nimuminkomen daar toch even onder zuchten. Dan zeg ik: laat deze mensen zien dat het bad er ook voor hen is. Je vergroot de toeloop ermee, maar niet de kosten, want die personeelsleden heb je er toch al lopen. Mijn stand punt is: Als we er gemeente geld aan uitgeven, haal dan uit het bad wat erin zit, geef ons waar voor ons geld." Gaat u dat politiek regelen? „Ja. Komende week client mijn raadsfractie een motie in bij de gemeenteraad om het bad aantrekkelijker te maken voor de minima. Wet houder De Boer gaat erover, dus ik denk dat dat wel goed komt. Het moet wel snel ge beuren, met de zomer voor de deur." Wat vindt u in het algemeen van het sociale beleid in Lei den? „Ik ben daar goed over te spreken, dat is in het verle den wel eens minder ge weest. Laat me een voor beeld geven. In het Slaaphuis aan de Boommarkt is nu een 'schuilplaats', een voorzie ning voor dak-en thuislozen en voor de zwervers van per ron 0, dat helemaal door vrij willigers wordt geleid. Ze krijgen er eten en kleding, er is een dokter, een tandarts en een kapper. De keuken van Sociëteit Minerva geeft assis tentie bij het uitserveren van het eten. Maar die vrijwilli gers kunnen de ruimte slechts twee keer per week bemannen. De gemeente zou er misschien een halve of hele betaalde kracht bij kunnen doen. Welnu, ik ben er met wethouder Buijing ge weest, burgemeester Lenfe- rink is er ook geweest en ik merk dat de gevoeligheid er zeker is. Als GroenLinks zul len we voorstellen doen om de schuilplaats vaker open te kunnen stellen." Leiden heeft nu alweer jaren een hardnekkig probleem met een vaste groep verslaafden en zwervers. Een oplossing daarvoor is niet in zicht. U neemt het al twintig jaar op voor deze groep, ook in uw vorige functie als dominee bij diaconaal centrum De Bak kerij. Ziet u een oplossing in het verschiet? „Je moet die groep niet als eenheid benaderen. Met sommige mensen kunnen we inderdaad geen kant meer op, zij veroorzaken ook de grootste problemen. An deren kunnen goed weer een regelmatig, werkzaam, soci aal leven opbouwen. Sommi ge hebben psychische pro blemen, andere zijn zwaar verslaafd aan drugs. Iedereen is gebaat bij een eigen aan pak. Ik blijf zeggen: we wo nen met elkaar in één stad, we kunnen tenminste spelre gels afspreken om elkaar zo veel mogelijk te ontzien. Lei- denaars die een rustig, zelf- redzaam leven leiden, moe ten inzien dat zwervers ook gewone mensen zijn die be hoefte hebben aan een eigen plek met warmte en gezellig heid." tekst: Wilfred Simons foto: Mark Lamers 3 rt 3 O 3 7T n> cu Q. O O n> 3 3 7T vn ding gaf aan diaconaal centrum De Bakkerij, gelooft niet dat de gemeente haar sociale taak ver waarloost, zoals initiatiefneem ster Annemieke Kelder gisteren in deze krant suggereerde. Hij ziet het eerder als een extra, bo ven op bestaande voorzienin gen. „Er kan nooit te veel hulp aan arme mensen gegeven wor den." Dronkers vindt wel dat de Voedselbank moet 'oppassen bij wie het eten terechtkomt'. Hij is bezorgd over negatieve bij-effecten. „Ik hoop dat de mensen het geld dat zij niet aan voedsel besteden, verstandig uitgeven. Dat is soms de vraag." Directeur F. Siemer van de In tergemeentelijke Sociale Dienst zegt dat hij maandag contact opneemt met de initiatiefne mers. „Ik wil graag kijken of wij de helpende hand kunnen toe steken", aldus Siemer. De bij standsuitkeringen in Lisse, Sas- senheim, Warmond, Hillegom en Noordwijkerhout worden voor een groot deel verzorgd door de ISD. Woordvoerder J. Augustinus van de gemeente Voorhout ge looft niet dat er 'erge behoefte is aan een Voedselbank' in zijn gemeente of elders in de Duin en Bollenstreek. Voorhoutse ge zinnen of alleenstaanden die onder het bestaansminimum leven, krijgen een voedselpak ket met aardappelen, groente, fruit en dergelijke. Het gaat om voedsel waarvan de houdbaar heidsdatum bijna overschreden is of waarvan de verpakking is beschadigd. „Als er sprake is van acute broodnood, geven wij snel een voorschot. Maar mocht iemand schulden heb ben dan is schraalhans echt wel keukenmeester. Dan kan dit heel prettig zijn." (advertentie) xf fLIEVER LIEFTINK Produktleweg 15-17, Alphen aan den Rijn lel. 0172 - 46 96 70 www.lieftink.nl De drie werken uit het Europe se 'pakket' zijn het onderhoud van de Rozen in de Merenwijk, de Titus Brandsmalaan en de Frederik van Eedenlaan. Van der Velde heeft zelf ook een of ferte voor dat werk ingediend, maar hij bleek veel te duur. „De prijs waarvoor het werk is weggegaan is echt heel laag", aldus Van der Velde. „Ik kan het daar niet voor doen en ik denk dat het bedrijf dat de op drachten heeft gekregen, een van de oude 'huisaannemers' overigens, er ook niets aan ver dient. Deze prijzen zijn niet goed voor de stratenmakerij, want dan gaan er bedrijven fail liet. Maar de gemeente houdt nu tenminste geld, dat van en voor de gemeenschap is, over. En met de huisaannemers hoef je geen medelijden te hebben. Die hebben jarenlang hun zak ken gevuld omdat ze de ge meente konden rekenen wat ze wilden. Zij kunnen nu best een paar opdrachten onder de kost prijs uitvoeren." leiden - Gerard Joling komt vandaag het 30-jarig jubileum van winkelcentrum de Koper molen in de Merenwijk opluis teren. Het optreden van de zan ger begint om 15.30 uur. Om 11.00 uur geeft Sponge Bob Square Pants de aftrap voor het feest. Kinderen kunnen met de ze populaire zeespons op de fo to. Rond het middaguur treedt The Authorithy Brassband aan. Tien muzikanten en vier danse- ressen gehuld in typisch La tijns-Amerikaanse carnavalsou tfits zorgen voor een caribisch sfeertje in het winkelcentrum in de Merenwijk. Ook de Cocadin- has en de Tropical Beach Party Show misstaan vandaag met de verwachte tropische tempera turen, waarschijnlijk niet in de Merenwijk. Naast deze muzikale optredens zijn er verschillende activiteiten voor de kinderen en geven win keliers kortingen en andere voordeeltjes aan hun klanten. Uiij zijn nog op zoek naar enthousiaste tuineigenaren. Bent u trots op uw voortuin, achtertuin, dakterras, geveltuin of moestuin? Én ligt uw tuin in Leiden, Voorschoten, Oegstgeest, Uiarmond, Leiderdorp of Zoeteruioude. Geef u dan op via: 071 - 53 56 363 10 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! gfja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! I De betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) I I Naam:DM QV 1 Adres: 2 Postcode/Plaats: J Ttelefoonnr: (l.v.m. beaorgoontrole) J Geboortedatum: e-mailadres I Bank-/girorekeningnummer* I I Handtekening: I I Uitsluitend bij automatische incasso. BVP« J Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. I Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). I E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de oolofon van de I krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. LeidschDagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13