Patiënt naar de rechter bij nieuwe acties BINNENLAND 1 'De FNV geeft geen stemadvies. Maar wij vinden de Europese Grondwet voor ons een hele vooruitgang.' KINDERCIRCUS OM druk door strengere aanpak van hufterigheid Stedenbouw en water Politie ziet consul aan voor terrorist Kindsoldaten wordt ten onrechte asiel geweigerd Artsen kondigen meer stakingen aan Kamer twijfelt over kilometerheffing 'Lattende AOW'ers niet korten bij mantelzorg' Nederlanders tegen huidige zorgbeleid grondweteu.nl Lodewijk de Waal zegt 'ja' tegen de Europese Grondwet. Wat doet u? Al 34.000 ten binnen Het Landelijk Ak- ee Scholieren (LAKS) gisteravond ongeveer ichten gekregen over ins op de middelbare orig jaar kreeg het otaal ongeveer 80.000 Volgens de woord- is het aantal van dit mee vergelijkbaar. e in Bosnië t verlengd De Tweede Kamer eren ingestemd met ging. met een jaar, van landse militaire bijdra- door de Europese ide troepenmacht in rzegovina. Tot aan iseling blijft de bijdra- missie 'Althéa' op de terkte van ongeveer Daarna wil minister tfensie) de omvang terugbrengen. lir stapt kommissie J- Onur Air heeft zich ■bij de Europese Com- p een brief aan voorzit- bo schrijft de Turkse itmaatschappij dat de J Verkeer en Waterstaat pstig over de schreef is uj het opleggen van het »d. Volgens Onur Air """op eigen houtje' rvorst: Ik hfin geweest - Minister Hooger- .sgezondheid) heeft de Kamer spijt be- ltjjp uitspraken die hij be- 1 een interview in de \t heeft gedaan. Hij zei ij macht fantastisch dat hij Nederland decreet zou regeren, om geweest", zei'hij gisteren in de Kamer. klaar voor 1 derfgoedlijst n - Het Waddenge- lemaal niet klaar om elderfgoedlijst van de lisatie Unesco te ko- rdat het internationa le op de eilanden kan itvangen, moet eerst Ijoen euro in bezoe- worden gestoken. elschoppers jk bezocht 1 - Het aantal mensen lij de politie Rotter- nond heeft gemeld leelname aan de rellen Jtbalwedstrijd Feyen- I is gisteren gestegen 1. De site waarop de ■foto's van relschop- 1ste, is al ruim 150.000 Jcht. Via e-mail kreeg jin totaal 260 tips en efoon 175 bruikbare (gen. »r verbiedt eten ganzen - Zuid-Holland mag niet beginnen met {eten van kol-, brand- ganzen die de zomer ;en in de provincie. in Den Haag intheffing van het id op deze dieren, ^jde provincie drie- de naar schatting teels wilde laten do- t oihorst. vrijdag 27 mei 2005 •I en|V|| will den haag/gpd - Justitie heeft het vorig jaar drukker gehad door de hardere aanpak van 'hufterigheid' op straat en drugscriminaliteit. Bij steeds meer strafzaken zijn jongeren betrokken. Dat blijkt uit het jaarverslag van het openbaar ministerie (OM) dat gisteren is gepresenteerd. In totaal kreeg het OM in 2004 zo'n 940.000 zaken binnen. Het aantal zaken groeit gestaag, per jaar met een paar procent. De opvallendste toename is te zien bij de kantonstrafzaken, de klei nere strafzaken. Ten opzichte van 2003 steeg dit aantal met ongeveer 34.000 tot 312.000. De groei is veroorzaakt door het feit dat gemeenten en politie strenger optreden tegen vergrijpen als zwartrijden, drugshandel op straat, wild- plassen, overtreding van de wet op de leerplicht en vernielin gen. De nieuwe baas van het OM, procureur-generaal Brouwer, spreekt van een 'stille revolutie' op straat. „De hele samenleving heeft Nederland langdurig laten verslonzen, maar mensen wor den nu weer veel vaker aange sproken op hufterig gedrag." Brouwer volgt per 1 juni De Wijkerslooth op. De stijging van het aantal dnigsdelicten met ruim vierduizend tot 21.100 is volgens het OM te verklaren door jacht op hennepplantages en de harde aanpak van smok kel op Schiphol. Vooral het aantal softdrugszaken is toege nomen. De nieuwe OM-topman waar schuwde dat de terrorismedrei- ging niet moet worden overdre ven. „Er lopen types met per verse ideeën rond die moord aanslagen verheerlijken. Daar bij past geen zachte aanpak, maar ze zijn maar een Idein deel van de samenleving." Te gelijk benadrukte hij dat het OM geen garanties geeft. „Ik zeg niet: Ga rustig slapen, het OM let wel op. Er kan altijd een bom afgaan, maar dat betekent niet dat bij elk gerucht de stormbal moet worden gehe- rotterdam - Kroonprins Willem-Alexander bekeek gistermiddag de tentoonstelling in mei tot en met z6 juni wordt gehouden, verhaalt vooral over de worsteling en historie Rotterdam dat een onderdeel is van de tweede Internationale Architectuur Biennale. van stedenbouw in waterrijke gebieden, zoals in Nederland. Het evenement drijft op twee pijlers: architectuur en water. De Biennale die van 26 p0t0. ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - De Haagse politie heeft afgelo pen woensdag per ongeluk de consul van Etho- pië gearresteerd. De man werd aangezien voor een terrorist en werd volgens de politie aange houden omdat hij weigerde zich te identificeren. De consul is woedend. De consul en de politie vertellen beiden een to taal verschillende versie van wat zich woensdag aan het eind van de middag heeft afgespeeld. Ze ker is dat consul Abebe Demeke op straat werd aangesproken door een politieagent in burger. Volgens Demeke vroeg de man, die hij niet als politieagent herkende, wat hij in zijn tas had zit ten. Toen de consul weigerde dat te vertellen, zou de agent hem hebben beetgegrepen. Hierop belaagden nog enkele mannen de consul. Nadat Demeke was overmeesterd, werd hij met een auto naar het politiebureau gebracht. Daar werd hem duidelijk gemaakt dat hij door de poli tie was aangehouden en dat de man die hem het eerst had aangsproken een politieagent in burger was. Volgens een medewerker van het Ethiopische consulaat waren de politiemensen 'geschokt' toen Demeke hen zijn diplomatenpas toonde. „Er werden direct excuses aangeboden en me neer Demeke werd vrijgelaten", vertelt hij. De medewerker zegt dat de consul aan zijn arrestatie enkele blauwe plekken heeft overgehouden. Een woordvoerder van het politiekorps Haaglan den zegt dat er woensdagmiddag telefonisch een anonieme melding bij de politie was binnenge komen, waarin een man werd beschreven die in de binnenstad van Den Haag liep en het op en kele politici zou hebben voorzien. Even later za gen politiemensen in burger een man lopen die aan het opgegeven signalement voldeed. Dat bleek echter de consul van Ethiopië te zijn. Vol gens de politie heeft de agent in burger die De meke aansprak zich wel degelijk als politieman bekend gemaakt. Omdat Demeke weigerde zich te identificeren en ook 'onsamenhangende ant woorden' zou hebben gegeven en daarbij zelfs verteld zou hebben dat hij een bom in zijn tas had, werd hij aangehouden. Anderhalf uur na de arrestatie van Demeke wer den niet ver van de plaats waar dat gebeurde nog twee mannen aangehouden. Zij zouden degenen zijn geweest die de politie hadden 'getipt' over dreigende aanslagen. De mannen worden ver dacht van het doen van een valse melding. Zij hebben inmiddels bekend. den haag/anp - Diverse Kamer fracties hebben gisteren beden kingen geuit over het advies- Nouwen over invoering van een kilometerheffing. De WD is zeer te spreken over het plan maar vindt dat de weggebruiker de heffing pas hoeft te betalen als de weg er ligt. De gebruiker wordt dan namelijk een keuze gelaten, aldus WD-woordvoer- der Hofstra. Nouwen wil eerder tol heffen. CDA-Kamerlid Bruis loopt niet warm voor een knelpuntenhef fing. „Geld heffen op bestaande wegen voor de aanleg van nieu we infrastructuur roept bij ons de nodige vragen op." Hij waar schuwt ook voor een wildgroei aan nieuwe systemen of het overhaast invoeren daarvan, zoals in Duitsland. GroenLinks en LPF wijzen het advies-Nouwen af. GroenLinks noemt het advies-Nouwen een meer bjop school Over vijf jaar moet van de tien scholen in dagelijks sport wor- n. Dat heeft staats- Ross (Sport) gisteren ionaal sportcentrum gezegd. Het stimule- port op school is on- an de zogeheten Dortimpuls. nhuizen samen im - Het Slotervaart- is en het VU Medisch in Amsterdam gaan |k fuseren en intensief irken. Dat hebben bei- (huizen gisteren afge- Ze werken al samen (rein van patiënten- ïiding en wetenschap- ierzoek. De afspraken niet in een volledige en de ziekenhuizen. I werkt 1 vandalisme Energiebedrijf Essent j stroomkasten en hatorhuisjes voorzien Een kunstwerk blijkt tief middel tegen graf- iar geleden zijn een Sze kasten en transfor- Isjes in Zwolle beschil- 1 kunstenaars en 1 hebben zich er geen meer op uitgeleefd. den haag/anp - AOW'ers moe ten zonder gevolgen voor hun uitkering tijdelijk kunnen sa menwonen als zij wegens ge zondheidsproblemen voor el kaar willen zorgen. Dat stelden zowel de regeringsfracties CDA en WD als oppositiepartijen PvdA en GroenLinks in de Tweede Kamer tijdens een de bat gisteren met staatssecretaris Van Hoof (Sociale Zaken). Van Hoof zegde toe het verzoek van de Kamer te onderzoeken, maar waarschuwde tevens dat het juridisch lastig zal zijn. Van Hoof wil onder meer met zijn collega bewindslieden van Volksgezondheid bespreken op basis van welke criteria valt vast te stellen wanneer lattende 65- plussers elkaar kortere of lange re tijd mantelzorg verlenen en daarvoor de ene AOW'er tijde lijk intrekt in het huis van de ander. Alleenstaande 65-plussers heb ben recht op een AOW-uitke- ring van 70 procent van het mi nimumloon. Samenwonenden ontvangen elk 50 procent. Vol gens Van Hoof moet ervoor ge waakt worden dat frauderen makkelijker wordt. (advertentie) 0rgen Vanaf morgen 7 'élke zaterdagavond (9.00-21.00) open!' Dat wordt extra leuk voor de kids. De Bazaar organiseert zaterdag 28 mei vanaf 16.00 uur een geweldig gratis kindercircus. Er zijn BN -ers, een originele koffarbakmarkt en om 19.00 uur gaan 2.000 ballonnen de lucht in. Bovendien biedt de markt extra hoge kortingen en kans op 600,- in een speciale actie! zie: www.debazaar.nl De Bazaar in Beverwijk: Europa's grootste overdekte markt 'teleurstelling'. De heffingen zijn niet bestemd voor minder en schoner verkeer, maar voor extra geld voor nog meer asfalt. Volgens LPF-Kamerlid Her mans moet de automobilist eerst waar krijgen voor zijn geld. Ook het milieu-instituut RIVN heeft twijfels. Volgens de ze organisatie draagt kilometer heffing alleen op fileknelpunten nauwelijks bij aan een schoner milieu. leusden/anp - Ruim de helft van de Nederlanders (53 pro cent) is negatief over het huidi ge overheidsbeleid in de zorg. Een op de tien is er positief over en ruim eenderde (34 procent) staat er neutraal tegenover. Huisartsen zijn geen van alle positief over het zorgbeleid, 93 procent is negatief. Dat blijkt uit een peiling van onderzoeksbureau Triple M, die gisteren tijdens het seminar Geld zat in de zorg in Leusden wordt gepresenteerd. De on derzoekers ondervroegen vijf honderd Nederlanders en hon derd huisartsen. Hieruit blijkt onder meer dat bijna de helft van de Nederlanders (49 pro cent) van mening is dat de zorguitgaven te laag zijn, verge leken met de totale overheids uitgaven. Ruim 60 procent van de Neder landers vindt dat de overheid jarenlang teveel heeft bezuinigd op zorginstellingen als zieken huizen en verpleeghuizen. Ruim een kwart denkt dat er nog wel wat te besparen valt.De helft van hen denkt dat dit kan door op managers te bezuini gen, 32 procent dat zorgverze keraars scherper moeten on derhandelen. Tweederde (67 procent) zei waarschijnlijk of zeker bereid te zijn zelf meer bij te betalen als hij of zij een chronische ziekte krijgt. Een extra eigen bijdrage van 43 euro per maand wordt acceptabel gevonden. den haag/gpd - Ex-kindsolda- ten die naar Nederland vluch ten, worden ten onrechte ge weerd uit de asielprocedure. Minister Vredonk (Vreemdelin genzaken) en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) be stempelen de voormalige tie nerrebellen als oorlogsmisdadi gers, ook al zijn ze veelal tot hun daden gedwongen. Vreem delingenrechters hebben de minister en de IND hiervoor al teruggefloten. Unicef, de kinderrechtenorga nisatie van de Verenigde Naties, en Stichting Vluchtelingenwerk menen dat het Nederlandse be leid strijdig is met internationa le verdragen. Unicef benadrukt dat kindsoldaten vóór alles be schouwd moeten worden als slachtoffer van gedwongen re- crutering en inzet, ook al be kennen ze bij aankomst in Ne derland als rebel te hebben ge dood, mishandeld en gemar teld. Vreemdelingenrechters hebben de minister en de IND onder meer een uitbrander gegeven in de zaken van een nu 21-jarige Angolees en een nu 27-jarige Turk. In beide gevallen wees de IND de asielaanvraag af op grond van het Vluchtelingen verdrag. Dat ontzegt oorlogs misdadigers het recht op asiel. Maar dat geldt alleen als de asielaanvrager welbewust heeft deelgenomen aan misdaden te gen de menselijkheid. Daarvan was volgens de vreemdelingen rechters in beide gevallen geen sprake. Schrijnend is dat de kindsolda ten zelf bij hun aankomst in Nederland de IND over hun oorlogshandelingen vertellen. Ze hopen daarmee juist aan te tonen hoe moeilijk hun situatie is. Die eerlijkheid breekt hen vervolgens op: ze worden prompt aangemerkt als een 'ge vaar voor de openbare orde'. Volgens Unicef zijn de risico's van het huidige Nederlandse beleid ten aanzien van kindsol daten groot. Kindsoldaten uit landen als Congo en Sierra Leo ne riskeren na hun afwijzingen teruggestuurd te worden naar hun land van herkomst, waar ze vaak nog gevaar lopen. den haag/gpd - De Nederlandse patiëntenvereniging NPCF stapt naar de rechter als huisartsen volgende week opnieuw het werk neerleggen. Ze vindt het onacceptabel als patiënten voor de tweede achtereenvolgende week niet bij hun huisarts te recht kunnen. De patiëntenvereniging rea geert hiermee op de aankondi ging van de Landelijke Huisart senvereniging (LHV) dat de art sen weer gaan staken, als mi nister Hoogervorst (Volksge zondheid) hen niet tegemoet komt over hun inkomen. Vandaag spreekt LHV-voorzit- ter Vos opnieuw met het minis terie. Hij eist dat de artsen zelf zeggenschap krijgen over een pot van 90 miljoen euro. Hoo gervorst wil dat geld aan de zorgverzekeraars geven. De huisartsen moeten dan onder handelen om er aanspraak op te kunnen maken. Volgens een woordvoerder van Hoogervorst gaat het vandaag louter om een oriënterend ge sprek. „Over geld wordt op rijn vroegst volgende week gespro ken", zegt hij. Vos waarschuwt dat er voor ko mende woensdag en donder dag wederom stakingen ge pland staan als Hoogervorst vandaag niet toegeeft. Wel zul len de huisartsen in dat geval op dinsdagavond extra spreek uur houden. De stakingsbereid heid is volgens Vos onvermin derd groot. Deze week sloot 90 procent van de huisartspraktij ken de deuren. Volgens de patiëntenfederatie hebben de stakingen tot nu toe niet tot grote problemen geleid. „Patiënten weten inmiddels dat ze om geholpen te worden naar de spoeseisende hulp van zie kenhuizen moeten of het alarmnummer 112 kunnen bel len", aldus een woordvoerster. Wel zijn de wachttijden in de ziekenhuizen lang en komen er klachten binnen dat de behan delingen daar ten koste gaan van de no claim-korting. Op de website www.npcf.nl kunnen zij een formulier downloaden om deze kosten te verhalen op de huisarts. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3