oedselbank oor armen eidse regio Aanbevolen door het KNMI: Goed Wonen SPECTACULAIRE OPENING istrumbijiage universiteit Bezoek prinses Amalia aan 't Geertje krijgt staartje ande dat het zover is gekomen' Knapperige kriebelhapjes Beeldenroute op boulevard Noordwijk Tsjetsjeense link in moordzaak Theo van Gogh kG 27 mei 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 De programmeur van 't Onderdak is trots op z'n theater Doek valt voor topbasketbal in Leiderdorp kci wal 111 Leidsch Schrijfster Fallaci aangeklaagd voor belediging islam Warmonders met de step op weg naar Denemarken SPEURDERS Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 5196 868 Fax: (072) 5196 869 Dagblad Leiden bruist van de activiteiten in de eerste helft van juni. Van don derdag 2 tot en met zondag 12 juni viert de Universiteit Leiden het 430- jarige bestaan, met muziek en thea ter, met feesten voor studenten, af gestudeerden, docenten en 'gewo ne' Leidenaars. Ter gelegenheid van het 86ste lustrum brengt het Leidsch Dagblad vandaag een lus- trumbijlage op tabloidformaat uit. De bijlage wil een beeld geven van de plaats die de universiteit in Lei den inneemt, nu en in het verleden. Duidelijk is dat de universiteit anno 2005 veel gezichten heeft, van na tuurkundigen die individuele ato men in een microscoop volgen tot studenten die bier en rosé drinken in Barrera. En in die 430 jaar was de verstrengeling tussen stad en uni versiteit nooit zó innig als nu. van Schoonhoven kollenstreek - Leiden en nstreek krijgen in sep- een voedselbank voor ar- oprichters spreken van ad van protest'. „Het is ande dat het zover moet zegt Annemieke Kelder Bakkerij, dat één van de fnemers is. Volgens haar i de Leidse regio 'honder- nsen die van zo weinig rondkomen dat ze voor dselpakket in aanmer ken. oprichting van de Leid- selbank werken ook het al Buurtenwerk, de nst van de SP en de On- Iinkel mee. De initia ls zijn nog op zoek l loods en een koelin- Bedoeling is dat voed- wordt opgeslagen, ver- er kratten en wekelijks Uitdeelposten gebracht, aanmerking te komen gezinnen of alleen- en zich eerst aanmelden dt getoetst of zij echt on- bestaansminimum le st kan gaan om mensen hulden of met een ach- d in hun uitkering, om ikers of illegalen, maar daklozen. „Die hebben euken en het gaat om I dat je moet koken. Het een gaarkeuken." pakketten bestaan uit COMMENTAAR REFERENDUM ime meerderheid in de Kamer is voorstander Europese grondwet De partijen, maar ook de üonele PvdA, behoren >t het ja-kamp. Tegelij- teunen zij, afgezien van A, dat principieel tegen da is, ook de volksraad- over de grondwet. Op ste oog is het een zege democratie dat politie- jen de bevol- het laatste gunnen over erwerp. •ok daadwer- let geval zal aat nog niet Tweede Kamer kén de van het raadplegend re- im naast zich neerleg- 'dA en CDA hebben te- oorwaarden gesteld aan lomst Als minder dan procent van de kiezers Jini komt opdagen, hak- v «e partijen zelf de knoop ^Hetzelfde geldt als voor- Instanders elkaar min of evenwicht houden, wat ns niet het geval lijkt te door Loman Leefmans zoeterwoude - Ada van Rijn baalt. Haar Zoeterwoudse kinderboerderij kwam begin deze maand positief in het nieuws toen prinses Am alia, kroonprins Willem Alexander en prinses Maxima onaange kondigd 't Geertje bezochten. Maar de publicatie van een fotoreportage in rod delblad Privé, drukt de pret. „Heel irri tant, want hun bezoek was zo hartstikke leuk. Iemand moest zonodig foto's ma ken en die doorverkopen. Dat is zo on aardig", aldus Van Rijn. Op de foto's is te zien hoe Amalia in een stal tussen de geitjes rondloopt, terwijl Willem Alexander dat op zijn eigen ca mera probeert vast te leggen. Dat ko ninklijk gezinstafereeltje is door een anonieme omstander gekiekt en doorge speeld aan Privé dat daar de kop boven zette: 'Alexander fotografeert Amalia's eerste stapjes!'. Hoofdredacteur Evert Santegoeds van Privé is zich van geen kwaad bewust. „Een herenakkoord om leden van het koninklijk huis in hun vrije tijd met rust te laten, komt maar niet van de grond. En voor mensen die zo publiekelijk in de belangstelling staan, gaat het portret recht niet op", meent Santegoeds die geen trammelant verwacht rond de pu blicatie. Volgens Privé werkt de koninklijke fami lie zelf in de hand dat roddelbladen in het geniep geschoten foto's plaatsen. „Een kind dat ooit onze koningin wordt en voor het eerst op eigen benen staat en loopt, is voor een blad als het onze gewoon nieuws. De koninklijke familie had dit kunnen voorkomen door de hof- fotograaf plaatjes te laten schieten en die naar buiten te brengen." Wat Privé heeft betaald voor de foto's wil Santegoeds niet zeggen. „Dat wordt per geval bekeken. Als u er nog een paar heeft liggen, mag u altijd langskomen." Of er stappen tegen Privé worden on dernomen, daar is de Rijksvoorlichtings dienst nog niet over uit. Volgens woord voeder Chris Breedveld wordt er hard gewerkt aan een zogeheten mediacode. „En de reportage bij 't Geertje dient in ieder geval als een recent voorbeeld", al dus Breedveld, die verwacht binnen een maand met een reactie te komen. aardappelen, groente, fruit, ma caroni en dergelijke. „Geen pretspullen zoals chips of snoep", zegt Kelder. „Hoewel er best eens iets extra's bij mag zitten. Sommige mensen heb ben al een jaar geen krentenbol gehad." Het gaat om voedsel dat (bijna) over de houdbaar heidsdatum is, waarvan verpak kingen zijn beschadigd of dat anderszins overblijft en dreigt te worden weggegooid. „We doen dit niet voor onze lol", zegt Kelder. „Het doet ons verdriet dat het zover moet ko men. Het tekort van deze men sen is bewijs en voorbeeld van het tekort aan sociale zeker heid. Op alle fronten zie ik het mis gaan: de kosten van het le vensonderhoud zijn enorm ge stegen. Het sociale minimum is te laag om het op vol te hou den. Er zijn wel allerlei potjes en voorzieningen, maar daar kleeft dan weer een enorme bu reaucratie aan. Een werkloos echtpaar richtte drie jaar geleden de eerste voedselbank op in Rotterdam. Daar ontvangen meer dan dui zend armen een voedselpakket. Sindsdien zijn voedselbanken ontstaan in onder meer Mid delburg, Gorinchem en Breda, Groningen, Den Haag, Venlo en Meppel. Het Sociaal en Cultu reel Planbureau becijfert dat meer dan 630.000 Nederlanders minder dan 800 euro netto per maand binnen krijgen. leiden - Ze zijn griezelig, kriebelig, maar ook nuttig: de spinnen, luizen, vliegen, schim mels en mijten die in en om elk huis te vinden zijn. Museum Naturalis in Leiden - voor al bekend om de grote beesten en de dinosaurussen - besteedt in de tentoonstelling 'Jakkes, kriebelbeestjes' nu eens aandacht aan de kleine beestjes. Vieze beesten, zeg gen we meestal, maar ze zijn behalve nuttig, vaak ook mooi en soms wel lekker. Top kok Lonny Gerungan, bekend van het televisieprogramma Reistafel, gaf gistermiddag bij de opening van de tentoonstelling een demonstratie 'koken met kriebelbeestjes'. Oud-minister Hans Dijkstal, ingehuurd om de openingshandeling te verrichten, moest er dan ook aan geloven. Het was even slikken, maar uiteindelijk bleek een knapperig krekeltje niet te versmaden en zelfs naar meer te smaken. Naast krekels werden ook krokante hapjes met meelwormen, sprinkhanen en watertorren geserveerd. 'Jakkes, kriebelbeestjes' duurt tot 11 januari volgend jaar. Foto: Hielco Kuipers (advertenties) Nederlanders doodgeschoten manila - Twee Nederlandse broers die werden verdacht van het maken van een pornografi sche internetsite, zijn in hun huis in de Filipijnse hoofdstad Manila doodgeschoten door de politie. De schietpartij had plaats, toen de agenten hen wil den arresteren, meldde de Fili pijnse krant Sun Star. De twee Nederlanders zouden zich te gen de arrestatie hebben verzet en het vuur op de agenten heb ben geopend. Dat mondde uit in de fatale schietpartij. Wellink: Stop tophypotheken Amsterdam - De Nederland- sche Bank signaleert in het jaar verslag over 2004 dat de hypo theekschuld in ons land enorm is opgelopen. In 1980 stond de totale hypotheekschuld nog ge lijk aan 29 procent van het bru to nationaal produkt. Vorig jaar was dat 92 procent. Bankpresi- dent Nout Wellink denkt dat groepen huizenbezitters zwaar in de problemen komen, als er een omslag in de wereldecono mie zou plaatshebben. Volgens hem moet er met name een einde komen aan de verstrek king van tophypotheken. Pagina Economie Connexxion schrapt 250 banen Hilversum - Connexxion schrapt zo'n 250 van de 1000 arbeidsplaatsen bij zijn onder houdsbedrijf Techno Service Nederland (TSN). Omdat Con nexxion veel nieuwe bussen heeft gekocht, is minder onder houd nodig. TSN heeft vestigin gen in het hele land, ondermeer in Leiden en Boskoop. Sterftecijfers nog niet te publiceren den haag - Nederlandse zie kenhuizen zijn er nog niet klaar voor om hun sterftecijfers openbaar te maken. In Enge land gebeurt dit al wel. Daar kan iedereen de sterftecijfers van ziekenhuizen met elkaar vergelijken op een website. Vol gens hoofdinspecteur Edgar van de Nederlandse Inspectie voor de Gezondheidszorg hoeft ook niet elke indicator voor de meting van kwaliteit van zie kenhuizen openbaar te zijn. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! se grondwet aankijkt, dit onder werp leent zich slecht voor een referendum. De Europese grondwet is een ingewikkelde zaak, die ver afstaat van de be volking. De uitslag zegt meer over de populariteit van het ka binet-Balkenende en de euro of de toetreding van Turkije dan over de noodzaak om de Euro pese Unie democratischer en doelmatiger te besturen. Het enige voordeel van het referendum is dat Europa eindelijk de aandacht krijgt die het al jaren verdient. Ook de media hebben 'Brussel' ontdekt en dat werd tijd. Nu het referen dum toch wordt gehouden, dient de uitslag serieus te wor den genomen. Dat betekent dat ook de WD, die zaterdag haar partijraad houdt, moet beslui ten dat de wil van de bevolking op 1 juni (grond)wet is. Het ne geren van de uitkomst is een klap in het gezicht van de kie zers en beschaamt het toch al schamele vertrouwen in de poli tiek. HBH BIJ UW DAGBLAD! Leidsch ^Dagblad Super de Boer Barbecueschotel populair, 1 kilo door Theo de With noordwijk - In navolging van het Lange Voor hout in Den Haag krijgt ook de Koningin Wilhel- minaboulevard in Noordwijk deze zomer een beeldententoonstelling in de open lucht. Van 17 juni tot en met 21 augustus komen tien beelden van jonge talentvolle Nederlandse kunstenaars op de boulevard te staan. De expositie is voor ie dereen gratis toegankelijk. De gemeente Noordwijk heeft kunsthistorica Renée Korbee opdracht gegeven de beeldenroute te realiseren. „Ze wilde graag iets cultureels op de boulevard. Daarom ben ik vorig jaar met de cultuurwethouder op het Lange Voorhout gaan kijken. 'Dit wil ik ook in Noordwijk', zei hij met een", aldus Korbee. De uitgenodigde kunstenaars plaatsen een sculp tuur met als thema 'bezield mensbeeld'. De tien beelden variëren enorm in omvang. Het grootste kunstwerk is drie meter hoog en drie meter breed. Sommige beelden zullen aan het strandleven re fereren, zoals de bijdrage van Erik Buijs. Onder de titel 'U stoort' toont hij een naakte man met de handen voor het kruis. Kunstenaar Hans van Ben- tem geeft een andere draai aan het thema. Met een lichtobject van 1600 gloeilampen wil hij het strenge kapsel van koningin Beatrix verbeelden. Het is barbecueweer, bij Super de Boer staan al uw barbecue producten de hele zomer klaar! Dus kom nu langs. Bn ook tegen de Europe- Hugo Schneider amsterdam/gpd - Justitie in Amsterdam heeft in Nederland en Frankrijk twee Tsjetsjenen laten oppakken in verband met de moord op Theo van Gogh. De jongste Tsjetsjeen, de 22-ja- rige Marad J. isrond 19 april aangehouden in Schiedam. Zijn vingerafdrukken stonden op een casettebandje dat is gevon den in het huis van de moorde naar van Van Gogh, Moham med B. Zijn landgenoot Bislan I. (25) is op 18 mei op verzoek van Nederland door een Franse anti-terreureenheid opgepakt in Tours. Zijn vingerafdruk stond op de afscheidsbrief van Mohammed B. aan zijn ouders. (advertentie) Morgen! Vanaf morgen élke zaterdagavond (9.00-21.00) open! De Bazaar opent op zaterdag 28 mei vanaf 16.00 uur met BN -ers, een geweldig kindercircus en een originele koffer- bakmarkt Om 19.00 uur gaan 2.000 ballonnen de lucht in. Bovendien biedt de markt extra hoge kortingen en maakt u kans op 600,- in een speciale actie! Ja l, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/nv Naam Adres: Geboortedatum e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij automatisch* incasso Stuur deze bon op in een ongef ran keer de envelop naar Leidsch Dagblad, tav afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratia). vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tjj Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1