SCHRIJVENDE LEZERS Honden horen bij het leven 'Hondsdrolheid' Hondenpoep is vergankelijker dan andere troep Spelregels Laat gemeente hondenpoep opruimen Slechts één persoon ruimt hondenhoop op Slalommen tussen de paardendrollen Brief over hondenbeleid aan de gemeente Leiden WEEKENDAFSLUITING RIJKSWEGEN A4 EN A12 vrijdag 27 mei 2005 Om in aanmerking te komen voor plaatsing op de pagina Schrij vende Lezers moeten lezersbrieven zijn voorzien van naam, adres en telefoonnummer van de auteur. Naam en woonplaats van de brief schrijver worden - behoudens uit zonderlijke gevallen - bij de brief afgedrukt. Brieven moeten reageren op een eerdere publicatie in het Leidsch Dagblad. De bijdrage mag maximaal 400 woorden tellen. De redactie behoudt zich het recht voor bijdragen in te korten en/ofte redigeren. Brieven van politieke partijen, gemeenteraadsleden of -fracties komen in de regel niet voor plaat sing in aanmerking. Zij hebben een ander podium waarop zij hun mening kunnen ventileren. Brieven sturen naar: redac- tie.ld@hdc.nlof postbus 54, 2300 AB Leiden, of fax: 071 -53 56 415. Hondenpoep is de afgelopen weken regelmatig onderwerp van gesprek geweest in het Leidsch Dagblad. Er werd veel kritiek geuit op baasjes die de ontlasting van hun trouwe vier voeter weigerden op te ruimen. Opvallend is dat er nooit ge sproken werd over de honden belasting. Hondenbezitters be talen jaarlijks een aanzienlijk (stijgend) bedrag voor de over last (=stront) die hun hond ver oorzaakt. De vervuiler betaalt dus. Waarom wordt er dan van hen verwacht dat zij deze ver vuiling, waarvoor ze aan de ge meente hebben betaald, zelf weer opruimen? Laat de ge meente dat doen, die heeft er geld voor ontvangen. Het aanleggen van kleine hon- denuitlaatstroken is helaas geen pasklare oplossing geble ken, omdat het nog steeds niet mogelijk is om Fikkie te leren op commando te poepen. Af schaffing van de hondenbelas ting zou een terechte reden kunnen zijn om hondenbezit ters voortaan te beboeten voor de overlast. Robin Hemerik, Warmond. Dagelijks zie ik in mijn ge zichtsveld tientallen honden hun hoop deponeren. Ik heb tot nu toe één persoon het zien opruimen, ondanks de afval bakken met zakjes die de ge meente geplaatst heeft. Een controleur heb ik ook nog niet waargenomen. Na een paar da gen droog weer met een zonne tje komen de dampen je neus binnendringen. Hoezo, de par ken zijn er voor mens en dier, hier is het weinige groen het domein van de honden gewor den. Een lichtpuntje, de allochtonen en de studenten in de wijk heb ben gelukkig geen hond, anders zou het dringen worden op de vierkante meters. De gemeente wordt bedankt dat ze de hon denbelasting afgeschaft heeft, dan houdt niets je meer tegen er nog een hond bij te nemen. Mevrouw S. van Noort, Leiden. Ik wil graag reageren op het 'ge zeur' over hondenpoep. Laat de gemeente gewoon stellen dat je per huishouden maar één hond mag hebben. Maar je hoort ze niet zeuren over de hondenbe lasting. Als je de hondenbelas ting verhoogt dan vliegt bij de meeste mensen de liefde voor de hond de deur uit. Ik rijd in een scootmobiel, maar moet vreselijk slalommen om de paardendrollen te ontwijken, zelfs op de boulevard. Daar hoor je niemand over. Paarden mogen zelfs op het strand. Het is voor mij onbegrijpelijk. Heeft de gemeente soms zelf poep in de ogen? Van de hon denbelasting kunnen ze best een werkloze aanstellen, dan heeft die ook wat te doen. D. den Haas, Katwijk. De hond: lust of last? Foto: Dick Hogewoning Gisteren werd ik verrast door uw brief over het gewijzigde hondenbeleid. De lijst met plekken voor hondenuitrenvel- den had vier weken ter inzage gelegen en was nu definitief vastgesteld. Heeft u wel eens gehoord van inspraak? Nu het beleid is vastgesteld, weet u ons prima te vinden. Waarom is er dan vooraf geen contact ge zocht met de grote groep hon denbezitters om over de plan nen te overleggen? Ik woon in de Stevenshof en beide aangewezen uitrenvelden zijn niet als zodanig te gebrui ken. Veld 26 is heel langgerekt van vorm. Eerst de ene kant op rennen, in de remmen, dan de andere kant oprennen. Zo werkt dat toch niet? Niet alle honden rennen achter een stok of bal aan. Zij vinden het ook leuk om met elkaar te spelen en hebben daar toch echt een be paalde ruimte voor nodig. Mijn kleine hond is meermalen on der de voet gelopen door grote honden en dus bang voor grote honden. Omdat het veld zo smal is, kan hij geen kant op, zodra er een grote hond arri veert. Bij het andere veld (24) krijg ik de indruk dat u aanstuurt op een definitieve oplossing van het probleem. Een angstige hond, die ergens voor wegrent, zit zo op de snelweg; een jacht hond die ergens achteraan rent zit zo op de snelweg etc. Ik bestrijd niet uw recht om het Leiden heeft te kampen met een hardnekkige vorm van hondsdrolheid. Honden zijn namelijk huisdieren, behalve als ze moeten schijten. Dat doen ze buiten, waardoor on schuldige voetgangers de kans lopen om in een onbewaakt ogenblik in een drol te trappen, want de stad is vergeven van de hondenpoep. Als je erin stinkt is dat buitengewoon vervelend. Je belt niet bij een wildvreemde aan met de vraag of je je schoe nen even mag reinigen omdat ze onder de hondenstront zit ten. Dus die smurrie en die stank sjouw je overal mee naar toe. Misschien niet naar een schoenenzaak, maar wel naar de bakker, de slager, het post kantoor en de groenteman. In je verbeelding zie je iedereen kijken en denken: die heeft ze ker in zijn broek gescheten. Dat is allemaal gênant. De vraag is waarom er niets gedaan wordt aan deze drollenplaag. Heeft de gemeente schijt aan al die stront op straat? Is ze mis schien te schijterig om er iets aan te doen? Bijvoorbeeld door iedereen die een hond uitlaat te verplichten om de relevante at tributen bij zich te hebben, zo dat, als het beest uit de broek moet, de stront terstond opge ruimd wordt. Zo hoort het toch, of ben ik nou gek?' Ja, maar wij betalen hondenbe- Waarom accepteren wij hon den niet in het leven als erbij behorend oftewel: bekijk het hondenprobleem eens van de andere kant. Mensen hebben auto's, fietsen, zeiljachten, gaan trimmen, ski- en, tennissen en vissen, hebben poezen, konijnen, duiven en paarden. En twee miljoen ge zinnen in Nederland hebben een of meerdere honden. Dat wil zeggen dat het een van de grootste liefhebberijen is in Ne derland. Geen wonder, een hond brengt gezelligheid in huis. Kinderen leren erdoor met dieren om te gaan. Eenzame mensen voelen zich niet meer zo eenzaam. Ve le gehandicapten hebben er een machtig kameraadje en ook hulp aan. En vele van die mensen zijn daadwerkelijk bezig met hun hobby. Bezig met hun hond: ze spelen met hun hond, laten hun hond uit, trainen met hun hond, gedrag en gehoorzaam heidstraining, politiehonden training, jachttraining, africh ten voor blindengeleidehond, enz. Vele mensen bedrijven sport met hun hond, individu eel of in groepsverband. Ge zond voor mens en dier. In het algemeen wordt het in Nederland gestimuleerd om sport te bedrijven, men heeft er veel voor over. Voor recreatie fietsers worden prachtige fiets paden aangelegd, voor trim mers trimbanen, voor paardrij ders kilometerslange paardrij- paden. En voor honden? Voor de paar miljoen honden in Nederland, waarvoor een niet onaanzienlijk bedrag aan hon denbelasting wordt betaald, wat doen we daarvoor? Niets, koest, in je hok, vooral niet blaffen, niet vrij rondlopen en zeker niet poepen. Dat is toch te gek, accepteer de honden, ze horen erbij. Maak voorzienin gen om de honden uit te laten. Het kan een liefhebberij zijn voor iedereen. Voor jong en oud, voor arm en rijk, voor man en vrouw, voor mensen zonder werk en mensen met werk, voor mensen met auto en mensen zonder auto. Wijs terreinen aan waar hondenliefhebbers zonder schichtig over hun schouder te hoeven kijken of het ook weer niet verboden is, vrij met hun hond kunnen wandelen en trai nen. Laat Nederland nu eens het voortouw nemen en dit probleem aanpakken. Natuurlijk moeten hondeneige naren hun hond opvoeden en wel zo dat ze niemand lastigval len. En poep van je eigen hond opruimen hoort daar ook bij. Als er zoveel mensen in Neder land een hond willen hebben dan is men toch wel verplicht daar wat aan te doen. J. Labruyere-Derks, Oegstgeest. Nasleep va stelling overt hondenpoep, Hondenpoep is een onderwerp dat uitn 0 digt tot schrijven. D ze pagina is gevuld met bijdragen die voor een belangrijk deel voortvloeien u de stelling van vorij week woensdag: 'Er wordt te veel gezeu over hondenpoep', discussie over die sjj, ling is met deze bij dragen gesloten. Verbaasd en ook wel ver ontwaardigd heb ik ken nisgenomen van het be leid ten aanzien van het uitlaten van honden dat de gemeente Leiden een zijdig heeft ingevoerd. Ik kom uit Den Haag en woon sinds 32 jaar met veel plezier in Leiden. Dit plezier echter is de laatste tijd stukken minder ge worden. Het begon al met het plan om de nood- voorzienig en enige tijd zelfs het nieuwe school gebouw van de Lorentz- school in het Roombur gerpark te plannen. Ge lukkig keerde het tij en werd besloten om dit plan niet te laten door gaan. Vervolgens is er sprake van het verbou wen van de voorziening van de naschoolse op vang die is gehuisvest in de gebouwen van de hoc- keyvereniging. Het ver groten van de behuizing van de naschoolse op vang heeft volgens de plannen echter tot gevolg dat er weer een aanslag gepleegd dreigt te worden op het park (niet alleen qua ruimte maar ook qua architectuur, een kasteel, in felle kleuren geschil derd, met torens?) en dat zelfs de speeltuin (mooi en doelmatig) moet op schuiven. Er is zelden rust door wijzigende plannen voor dit kleine park. Jaren geleden werd er een hanghok geplaatst in het park. Sindsdien is dit een prooi voorvandalen. Er wordt in 'gehangen' en tevens getracht het hok, dat onlangs voor een fors bedrag werd herbouwd, tot de grond toe af te branden. Bijna dagelijks liggen er rond dit hok hoeveelheden afval in de vorm van plastic verpak kingen, lege blikken, fles sen, peuken, etc. Deze troep ruimen wij wande laars (met en zonder hon den) vaak op. Jarenlang heb ik met ple zier gewandeld in dit parkje, maar nu ervaar ik elke dag stress. Dit omdat onze honden niet verder mogen lopen dan het eer ste veld en de ambtena ren, belast met het toe zicht, op de loer liggen om ons lik op stuk te ge ven en inmiddels zelfs te beboeten. Ik begrijp dat niet. Het is jaren goed ge gaan. Het park was altijd een trefpunt voor oud en jong en we liepen einde loos veel rondjes, terwijl de honden gezellig om ons heen speelden. Waar om mag dat niet meer? Iedereen met verstand van honden weet dat niet de honden schade toe brengen en rotzooi ma ken, maar de mensen. Zie het hanghok en de andere troep in de stad. Ik ben het met de gemeente eens dat de asociale honden bezitter die de uitwerpse len van de hond laat lig gen opgevoed en bekeurd moet worden. Maar gelij ke monniken gelijke kap pen. Ook de burger moet zijn troep op te ruimen. De troep van mensen is immers minder verganke lijk dan de uitwerpselen van honden. Een ander gevolg van het rigide beleid is dat niet- hondenbezitters en hon denbezitters tegenover el kaar komen te staan. Di verse malen was er sprake van agressieve bejegening door niet-hondenbezit- ters bij het opruimen van hondenuitwerpselen. Het is zelfs voorgekomen dat fietsers, hoewel er in het Roomburgerpark geen fietspaden zijn, op de hond inreden en ternau wernood remden. Een verharding die onwense lijk is in een gebied dat zo dichtbevolkt is en waar binnenkort (wijk Cro- nestein) nog meer men sen komen wonen. Met het verplicht aanlijnen van honden en het redu ceren van de plaatsen waar honden welkom zijn, bestrijd je niet het probleem van de honden poep. Die hoeveelheid blijft immers hetzelfde? Zinniger is het om niet al leen de hondenbezitter, maar alle burgers den op hun plichtt c. wijzen en hen hiei aan te spreken en eel boetes uit te de Mocht het beleid i den zo blijven en h het gevoel van vrijl k deze mooie stad n e: der worden, dan 0 weeg ik, en ik weet 1( niet de enige ben, stad te verlaten. Iklil me opgejaagd. Nu we liever naar and den en parken om nieten van de nati li de rust en vooral vs gemoedelijker sfee 1 Ik hoop dat u mijr menten tegen het in overweging wiltjo bij een eventuele ging van dit beleid Christin (advertentie) hondenprobleem aan te pak ken. Tot mijn spijt moet ik toe geven dat veel bazen het daar zelf naar maken. Maar de ma nier waarop u het nu heeft aan gepakt wil ik kwalificeren als: 'Onbehoorlijk bestuur'. Dit on behoorlijk bestuur lokt alleen maar burgerlijke ongehoor zaamheid uit. Hoewel ik zelf tot nu toe poep van de stoep haal de, soms zelfs die van andere hondeneigenaren, krijg ik nu de neiging hieraan niet meer mee te werken. Mijn vrouw had gis teren eenzelfde reactie. Voor uw beleid heeft u de medewer king van hondeneigenaren no dig. Door deze groep zo tegen de haren in te strijken kunt u alleen maar een averechtse re actie verwachten. Het risico is 30 euro, maar de pakkans on eindig klein. Ik vraag me trouwens ook af wat de gemeente doet aan de grootste vervuilers in ons park: de kinderen. Er zijn in ons park wat speeltoestellen voor kinde ren. Op die plekken verandert het park langzaam maar zeker in een vuilnisbelt: blikjes, chipszakjes etc. Als de inhoud op is, wordt het in het park ge gooid. Kinderen hebben last van hondenpoep, maar als hondenbezitter heb ik last van die rotzooi. Waarom wel het ene aanpakken en het andere alle ruimte geven? Peter Nierop, Leiden. lasting', hoor ik hondenbezit ters zich verweren. Dat is toch geen argument! Ik kan ook niet zomaar bij iemand voor de deur gaan zitten bouten omdat ik rioolbelasting betaal. Het is razernijverwekkende ergernis om je schoen te moeten ont doen van stront waaraan je to taal geen boodschap hebt. Nu kan ik voor mijn leeftijd nog aardig uit de voeten, maar stel je de frustraties voor van men sen met een rollator. Gewoon lijk zijn zij slecht ter been. Zij moeten dan met hun wankel evenwicht eerst hun hulpmid del strontvrij maken voor ze hun huis kunnen binnengaan. Dat is toch te zot voor woorden. Wat te denken van moeders met kinderwagens of mensen in een rolstoel? Om nog maar te zwijgen over de kinderen die onder de hondenpoep de speelweide verlaten. Het wordt tijd om het gemak zuchtige en asociale gedrag van hondenliefhebbers aan banden te leggen. Wel de lusten, maar niet de lasten? Zo werkt het niet. Je bent een eikel als je de stront van je eigen hond als een onwelkome surprise voor ande ren achterlaat. Dat rijmt niet met onze veelbesproken nor men en waarden. Leo Cozijn, Noordwijkerhriut. Vrijdag 27 mei 24.00 uur tot maandag 30 mei 05.00 uur AMSTERDAM NOORDWIJK In verband met de aanleg van spitsstroken worden de t Rijkswegen A4 en A12 vanaf het knooppunt Prins Clausplei in de richting Den Haag gedurende één weekend afgesloter voor alle verkeer. Omleidingroute Naar Den Haag vanuit Amsterdam volg route (ÖL> Verkeer vanuit Amsterdam met als bestemming Den Haag wordt geadviseerd om op het knooppunt Burgerveen via Rijksweg A44 richting Den Haag te rijden Overig verkeer vanuit de richting Amsterdam naar Den Haag wordt bij afrit 8 Leidschendam omgeleid via Rijksweg N14 vanuit Rotterdam en Zoetermeer volg route [1Pd> Rijksweg A4 richting.Amsterdam Afrit 8 Leidschendam via Rijksweg N14 Naar Utrecht vanuit Amsterdam volg route ITD Verkeer vanuit Amsterdam richting Utrecht wordt geadviseerd via Rijksweg N11 te rijden Overig verkeer vanuit de richting Amsterdam naar Utrecht wordt omgeleid via Rijksweg A4 richting Rotterdam, afrit 11 Rijswijk/Delft en vervolgens Rijksweg A12 richting Utrecht De doorstroming op de Nederlandse wegen kan beterj Minder files, minder ergernissen en minder tijdverlies. Rijkswaterstaat komt daarom met maatregelen. Eén daarvan is de aanleg van spitsstroken. Links of rechts van de weg. Het asfalt ligt er af. Door dat beter te benutten ontstaat er meer ruimte o$ de wegen. Spitsstroken kunnen de files niet compleet J oplossen, maar de wegen kunnen wel meer auto's Zo halen we meer uit de weg. ROTTERDAM N p <x afgesloten route |jj> omleidingroute richting Utrecht einde omleidingroute richting Utrecht Rijkswaterstaat zorgt voor de aanleg en het onderhoud van het rijkswegennet en vaarwegen. Als onderdeel van het ministerie van Verkeer en Waterstaat draagt zij bij aan een leefbaar, bereikbaar en veilig Nederland. Ministerie van Verkeer en Waterstaat iiiiJT! traject werkzaamheden omleidingroute richting Den Haag einde omleidingroute richting Den Haag Rijkswaterstaat INFORMATIE Teletekst Internet Radio Telefoonnummer Openbaar vervoer pagina 730, 731 en 732 J www. rij ks waterstaat, n I landelijke en regionale zender 0800 - 8002 0900-9292 0,50/min 3 www.9292ov.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18