REGIO 'Je kunt de spelers bijna aanraken' mmige sportbonden een tweejaar- troleren al heel veeY ïenonder'3' -er Het zevende slachtoffer Roland Garros is vast uitje voor tennisliefhebbers VRAAG ;groep Cardiovasculaire Screening en de Vereniging voor leeskunde willen de ongeveer 25.000 Nederlandse topspor- 1 1 ters voortaan ie| gaan die acute ig I moet voorkomen. De test zou ook moeten gelden voor ende sporttalenten. JEROEN STRAATHOF - in Leiden woon- 1 tot voor kort topwielrenner en topschaatser - vindt dat een e. 5 d: n zelf ooit zorgen gemaakt om je hart? cj, i je bezig bent met topsport, dan denk je daar niet aan. Nu it ben met topsport probeer ik wel op een goede manier te in fit te blijven. Ik fiets op dit moment nog bij Swift. In in net een sportarts kijk ik dan hoeveel uren ik train en met chi tensiteit. Het is niet zo dat ik een strak schema volg, maar (vel dat het goed is om af en toe intensief bezig te zijn. In- lg ^pen met sporten is heel slecht voor het hart." 17 rman Joustra archieffoto: Hielco Kuipers !o UIT DE ARCHIEVEN 155, Vrijdag 27 Mei eu 'Jfo'n test zinvol? nog niet precies welke tests ze bij dat tweejaarlijkse on- willen uitvoeren, maar ik het wel een goede zaak is lart te brengen welke pro- en| topsporters zouden kunnen ondpl is het wel zo dat verschil- ortbonden al heel veel con- zoals bij het schaatsen en :ennen. Ik heb zelf ook heel chillende tests ondergaan, spanningen waarbij dan een ictrocardiogram, red.) werd •nnen een sport waar speci- ntroleerd zou moeten wor- oeihogelijke hartproblemen? J G ït is in elk geval een tak van arbij de hartspier erg zwaar ordt. Een wielrenner is soms 5 achterelkaar aan het buffe- schaatser verricht veel kor- ',eianningen. Er zijn natuurlijk ho Iden bekend van sporters eijlemen kregen met hun hart- Soms bleken die problemen genetisch bepaald te zijn. Als rder aan het licht komt, bijvoorbeeld bij die verplichte zou er ook eerder actie kunnen worden ondernomen. uc ilemen betekenen ook niet per definitie dat de sportcar- rbij is. Barbara de Loor had hartproblemen, is geholpen l ïjeldkampioene geworden." - Onder auspiciën van de Stichting 'Het Veiligheidsinstituut' •dam en onder voorzitterschap van het Districtshoofd van de chcispectie te Den Haag, de heer A. Atems, werd gisteren, zowel dag- als in de avonduren, in de Stadsgehoorzaal een Regio- gheidsdag gehouden. Hoewel ook uiteraard zeer belangrijk, dag nu eens niet de nadruk op de veiligheid langs de weg, Je veiligheid in bedrijf (in hoofdzaak) en in huis. hierbij niet zo zeer om de veiligheidstechniek dan wel om de ]er lige werkmethodes, die men in de bedrijven behoort te vol- ijs de heer Atema, die ook wees op het grote belang van de ar- gheid in ons land. In aansluiting hierop verklaarde hij dat het 00 van de veiligheid in ieder bedrijf niet alleen ons land, maar Hoef wereld raakt. De steeds toenemende industrialisatie en het ijndeer gebruik maken van radioactiviteit maken het noodzakelijk ,ge,iligheidsvoorschriften verscherpt worden. ^°gï80, dinsdag 27 mei ff De eerste bondskampioenen in Leids bowlingland zijn be- '°vVabee behaalde op fraaie wijze de titel bij de vijfmansploe- Tnares - de drie heren op de voorgrond van de foto - legde be- eerste plaats bij de trio's. Foto: archief Leidsch Dagblad ^|deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ït J.<€ 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer lv. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van pgblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan k, 8)van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad ctie: T Klein en H de Wit ill: directie.hdcuz@hdc.nl redactie: Jan Geert Majoor, I jMriaan Brandenburg nail: redactie.ld@hdc.nl i, 7 man tTf™ jat 82, Lelden, tel 071-5 356 356 tstbus 54,2300 AB Leiden. r§- Mijden van de receptie zijn-, aar, len met donderdag gehfoo uur jerf)8 30"BO uur 3rar^>7i-S 356415 ar' 071-5356 325 w iten: overlijden, geboorte, jubilea net fnilieberichten. desgewenst met beelding, via www.hdcmedia.nl of 1mil1eberichten@nhd.hdc.nl hmail: fax 072-5196696, tel. 072- Anti8i 3661 1 Stöed: 023-5150 543 Harl5-68i 3677 artn!lhandel: 071-5 356 300 aus kunnen contact opnemen 3636 5 Ki ,Larfatis) £>6800 Wiel™ taling (acceptgiro) alleen aut. ine.) and Al ons een machtiging verstrekken iaar latisch afschrijven van het sgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17 00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Het weer wordt beter. Ik doe de jas en mijn rugzak na mijn werkzame dins dag in de rode fietstas sen. Ik fiets slechts met lichte stress naar huis. Dat is mooi. Net vijfhon derd meter op weg ge beurt het, op Leids grondgebied. Het is het laatste wat mijn fietstel- ler nog keurig aangeeft, voordat hij op zwart gaat. Uit een zijweg, de Plan- tijnstraat om precies te zijn, poogt een automo biliste het fietspad over te steken om de Kanaal- weg te bereiken. Een le gale bezigheid overigens. Ik zie haar naar links kij ken. Maar nee, ze trekt op om de weg naar rechts op te draaien. Ik gil en voel hoe mijn stembanden zich verstui ken. Even denk ik niet meer. Ik hoor remmen en de auto mijn fiets ra ken. Daarna lig ik versuft op de grond. Een been op de fietstas, het andere eronder. Mijn hoofd bonkt. De wereld draait onwerkelijk. Gebeurt mij dit? Ja, ik heb een ongeluk. U bent de zevende, zegt de werkman van de service flat Cronestein die er pal naast ligt. De automobi liste vraagt van welke kant ik kom? Ik wijs iets, links of rechts krijg ik nog niet uit mijn keel. ,,Hoe het gaat?" Ze is lijkbleek en erg geschrokken. Ik moet nadenken: hoe gaat het? Ik weet het niet. Ik heb pijn in mijn elle boog. Er zit een steentje klem in mijn hand. Niet verontrustend allemaal. Wil ik een glaasje water? „De meneer die twee da gen geleden hier is aan gereden had een sleutel beenbreuk", zegt de werkman van de service flat. „Oh", zeg ik nog een beetje verdwaasd. Ik doe een poging om overeind te komen. Iedereen kijkt hoe ik beweeg. Het voelt niet heel slecht. Ik kijk naar mijn fiets. Die is be schadigd, maar rijdt nog. Ik stap bij de bezorgde veroorzaakster van de aanrijding wat kreupel in de auto om gegevens uit te wisselen. Zij wil mij naar huis brengen. Dat wil ik niet. De werkman van de serviceflat die er varing heeft, wil zich tij delijk over mijn fiets ont fermen. „Het is een rot- punt. Te veel auto's ma ken gebruik van deze sluiproute om op de Ka- naalweg te komen. Ze letten niet op de fietsers, ze kijken alleen naar de weg. U heeft gewoon voorrang." Dat weet ik en de automobiliste maakt daar ook geen dis cussiepunt van. Als de werkman van de service flat ziet dat we er goed uitkomen, trekt hij zich terug. Ik fiets naar huis met een gehavend lijf. Onderweg bel ik Theo. Ik bereid hem voor om thuis te kunnen instorten. Dat gebeurt zonder moeite en aanstellerij. Na een kwartier zitten, doet alles pijn. Ik tril en voel me miserabel. De vol gende dag niet anders. Ribben, lies, nek, elle boog, knie - ik noem maar wat plaatsen - kun nen geen druk velen. De gelatenheid maakt lang zaam plaats voor woede. Dit punt aan de Kanaal- weg moet veiliger wor den. Gisteren heb ik de route met de auto op nieuw gereden. Vanaf de Lammenschansweg pak ik de sluiproute. Handig, zo vermijd je inderdaad dé rotonde met verkeers lichten. De Plantijnstraat is een onoverzichtelijke straat waar nog het nodi ge wordt gebouwd. Ik be studeer het zicht op het punt waar 'mijn' auto mobiliste stond. De Ka- naalweg ligt hoger. In derdaad, als je de situatie niet kent, heb je de nei ging over het fietspad heen te kijken. Het is een groot grijs onoverzichte lijk vlak. Ik denk aan een bord met eenwaarschu wing dat er dlb fietspad moet worden gekruist. Ik leg de opdacht neer bij de afdeling Verkeer en Vervoer van de gemeente Leiden. De ambtenaar is vriendelijk. Zij denkt mee. „Misschien moet dat vlak gekleurd wor den", zegt ze. Het bord ziet ze ook zitten. Ik moet mijn verkeersonveilige si tuatie neerleggen in een brief aan het college van B en W van Leiden. Zo is de procedure. Auw, niet met mijn elleboog leu nen op het bureau. U bent gewaarschuwd, word tussentijds niet het achtste slachtoffer. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m. stoellnga^hdc. nl vrijdag 27 mei 2005 Roland Garros, het enige Grandslam- toernooi op vaste Europese bodem, trekt jaarlijks hordes Nederlandse ten nisliefhebbers naar Parijs. Tijdens de zegetocht van Martin Verkerk twee jaar geleden kleurden de tribunes nog meer oranje dan het gravel, maar er is geen Nederlands succes nodig om een exodus richting de Open Franse tenniskampioenschappen op gang te brengen. Parijs is makkelijk te berei ken, de sfeer is goed en voor de lief hebbers bestaat er geen mooier ten nis dan het gezwoeg op het trage 'ter- re battue'. Ze gaan met de auto, met de thalys en sommige verenigingen organise ren hele busreizen naar Roland Gar ros. Nergens is het zo makkelijk om de ten- nistoppers van dichtbij te bekij ken als aan de Avenue de la Porte d'Auteuil. Proviand mee, eventueel een zak geld voor souvenirs en pe perdure Haa- gen-Dazs, en het is goed toeven op het immense tenniscomplex aan de rand van het Bois de Bo- logne. Je kan het zo duur maken als je wilt, maar een dagje of paar da gen Roland Gar ros hoeft niet veel te kosten. Twee volle tanks benzine, gratis parkeergelegen heid tot maxi maal 17 euro voor een hele dag op nog geen kwartier lopen, een kaartje van 20 euro voor de bijbanen of 50 euro voor de hoofdbanen, een goedkoop hotelle tje aan de rand van de stad of de camping in Bois de Bologne en het blijft allemaal relatief binnen de per ken. Wie met zijn kind een wed strijdje van Ajax in de Arena bezoekt is met eten, drinken en de parkeer garage niet gek veel minder kwijt. En die staat binnen twee uur weer bui ten, met het risico een dramatisch slechte wedstrijd te hebben gezien. Nee, dan Roland Garros. Van 's och tends elf tot 's avonds negen uur is gegarandeerd toptennis te zien. Wie nog dacht dat tennis een elitesport was en voetbal voor het volk, kan zich achter de oren krabben. Roeland Kuiper, tennisser bij het Leidse Unicum, ging dit jaar voor het eerst. „Om vijf uur op, om zes uur de auto in, vijf uurtjes rijden, de hele dag tennis kijken en 's avonds laat weer terug. Ik was om vier uur thuis", zegt de 28-jarige Leidenaar. „Ik weet niet waarom ik het nooit eerder heb gedaan." Nog niet eens zo lang geleden was de tennisliefhebber aangewezen op de zwarte markt om aan kaarten te komen. Via de Franse bond was het als niet-lid bijna onmogelijk en aan de kassa's hingen de bordjes 'uitver kocht' er al vroeg. Maar Roland Gar ros heeft zijn capaciteit flink uitge breid en via internet is het vrij sim pel om toegangsbewijzen aan te schaffen. „Maar zelfs aan de kassa kun je vaak nog aan kaarten ko men", zegt Leidenaar Eric Bolten, die dit jaar voor de vijfde keer op rij naar Parijs ging. „We hoorden wel verhalen dat het uitverkocht was, maar als je er op tijd bij bent is zelfs op de grote banen nog wel een ticket te krijgen." Marco Cats, lid van het Leidse Een van de charmes van de Open Franse tenniskampioenschappen is het feit dat zelfs de grootste spelers re gelmatig tussen het publiek zijn te vinden, zoals hier Andy Roddick na een trainingssessie. Foto: EPA »lp| T Het opspattende gravel bij de service is bijna te voelen op de banen van Ro land Garros. Foto: EPA Roomburg, gaat al een paar jaar een dagje tennis kijken. Vaak op de bon nefooi. „Ik ben zelfs een keer met een vriend in Parijs geweest op een regenachtige dag. Op de zwarte markt waren de kaarten razend duur, zelfs om een uurtje of twee 's middags nog. We zijn omgekeerd, hebben nog een rondje Eiffeltoren gedaan en zijn terug naar Nederland gereden zonder een tennisbal te hebben gezien." Die tijd is voorbij. Er hoeft ook niet veel van tevoren geregeld te worden. „Pas als het ten- nisseizoen eraan zit te komen, denk ik er weer aan. Een mailtje is vol doende. De kaarten worden keurig thuisgestuurd." Hij vertrok gisterochtend, maar denkt er niet meer aan om op een dag heen en weer te rijden. „Dat is gekkenwerk. Ik heb het vaak genoeg gedaan, ging zelfs de volgende dag weer werken." Nu maakt Cats er een lang weekend van. Op donderdag naar Parijs, op vrijdag tennis kijken en daarna nog een dagje vrij. Op zondag moet er weer zelf voor de competitie getennist worden. „Nu rij ik er relaxed naartoe met mijn vrien din en gaan we 's avonds lekker eten in Parijs. Eén dagje tennis kijken vind ik voldoende, maar ik heb zat vrienden die drie of vier dagen gaan. Dat hoeft voor mij ook weer niet." Het is essentieel om in de eerste week Roland Garros te bezoeken. Op de achttien bijbanen, de zogenaam de courts annexes, is vrijwel iedere tennistopper te aanschouwen. De grote stadions, court Philippe Chat- rier en court Suzanne Lenglen, zijn de eerste dagen vaak ge reserveerd voor de Fran se tennissers en tennis sters. Vaak genoeg zijn de tribunes op de grote ba nen maar voor de helft gevuld. De sfeer is beter te proeven in de kleine arenaatjes, op baan 1 tot en met 18. Cats: „Het mooie van Parijs is dat je dicht op de banen zit. Je kan horen wat de spelers zeggen en ziet het gravel opspatten. Voor de ten nisliefhebber maakt het dan niet uit of je de nummer 1 of nummer 15 van de wereld ziet. Ik ga juist expres niet naar de grote stadions. Ten eer ste zit je altijd op de vijfde ring, ten tweede staat er vaak een Franse prutser. Wat voor ranking hij of zij ook heeft. Ik zie liever drie games op baan 11 van een speler als Fernando Gonzales, een Chileen. Die heeft een linkerarm zo dik als mijn boven been." Bolten pakte dit jaar twee dagen court central mee. „Maandag was er niet zo veel aan, was alleen Federer leuk om te zien. Woensdag was het een mooiere dag met Peter Wessels tegen Richard Gasquet en daarna Rafael Nadal, het Spaanse superta lent. Die maakte heel erg veel in druk. Toch kijk ik het liefst naar de Nederlanders. Je leeft dan toch wat meer mee. Het enige probleem is dat je echt op tijd naar de baan moet. Anders zit het helemaal vol en kom je er echt niet meer bij. Maar als je er zit, kun je de spelers bijna aanra ken." Maar hoe druk en hoe immens het complex is, jaarlijks is het ongewild een grote reünie van tennissers uit de Leidse regio. „Spelers die ik hier niet zie, zie ik in Parijs wel", zegt Cats. „Vroeger zag je incidenteel een Nederlander, nu gaan er busladin gen vol." Bolten: „Elke keer weer kom je dezelfde mensen tegen. Er zijn altijd vaste groepjes uit Noord- wijk, Katwijk en Leiden. Dat maakt het gezellig. En het zonnetje scheen lekker. Er mankeerde weer helemaal niets aan." Waar Bolten altijd het gravel van Ro land Garros zal prefereren boven het gras van Wimbledon, zeggen Kuiper en Cats dat een bezoek aan Wimble don nog op het verlanglijstje staat. Bolten: „Op gravel zie je het echte tennis. En ten opzichte van Wimble don is het weer een stuk beter." Cats: „Ik denk eerder nog aan de Au stralian Open. En dat natuurlijk in combinatie met een lang gekoester de wens om dat land eens te bekij ken. Naar Wimbledon zou ik puur voor de sfeer gaan. Op televisie kijk ik niet eens naar dat grastennis waar de rally's binnen twee klappen voor bij zijn. Maar ja, Parijs is om de hoek en Londen niet. En ik weet niet hoe ze het doen op Roland Garros, maar ik zit er altijd in mijn korte broek en een zonnebril op." Gertjan van Geen Zeker ook voor de jeugd is een bezoekje aan de Roland Garros de moeite waard. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17