ECONOMIE met telefoon via internet KPN-aanval Winkels dumpen milieuvervuilende apparaten Hema wil ook Frankrijk veroveren 'Gulden is wel degelijk ondergewaardeerd' Fortis profiteert van ruime inleg spaarder 'Energienota stijgt jaarlijks met 200 euro' Lichtshow op gevel ABN in Genève De Geus steunt informatierecht topinkomens Jongerius roept premier op armoe aan te pakken Donghai-brug gereed O AutoTrack.nl el offside in jipions League Heineken heeft :act met de UEFA voor ioring van de Cham- igue met drie jaar ver- :t concern vervangt aerk Amstel als bfik- lij de Europese voetbal de door het merk Hei- lanciële details wor- prijsgegeven. Heine- vel kwijt dat het een de 100 miljoen euro Heineken extra inves- larketing en product- ïling. De brouwerij i internationale pils- mmer 1 beter passen (rereldwijde karakter van ïpions League, die per meer dan 4 miljard tv- rekt. 1 op de knip el gezinnen donderdag 26 mei 2005 De Nederlandse dens blijven de hand lip houden. De binnen- onsumptie was in procent minder dan Ie maand een jaar eer- lijkt uit cijfers van het Bureau voor de Statis- iumenten besteedden het minst aan duurza- ren als kleding, meu- ito's. In die maand ian 4,1 procent min- ;even dan in maart vo- nsumenten gaven in i5 wel meer uit aan en genotmiddelen en ps bouwt (iscentrum Minister Brinkhorst ische zaken) gaf giste- ijmegen het startsein "VvoDegrees, een zeer ijk nieuw internatio- nis- en zakencentrum lips. De bouw van de se kost ruim 60 miljoen tyTwoDegrees omvat van een kantoortoren eiding van het al in Nij- evestigde Philips Semi- ors. Het centrum zal wachting voor zeer veel igenheid zorgen. In de ase, die over enkele ja- it, volgen allerlei pu- :iliteiten. Zo moet het een hotel, restaurants, itiecentra, een theater aakcentra herbergen >opt op snel ord textiel De Europese Corn et dagelijks bestuur U, hoopt nog voor het /oorz n de maand een ak- et China te kunnen ver beperking van de in goedkope T-shirts irens. „Dat is zeer wel zei een woordvoer- commissaris Mandel- idel) gisteren. Vorige tigde Mandelson met Blen tegen de toevloed el uit China, die een ng vormt voor Europe- anten. Gisteren is be- e maatregelen, in de n 'formele raadplegin- te schorten tot eind ■fchinese onderhande- textiel is in Brussel rleg. it) en co-fabriek in verkocht it (vr ite) am - Numico verkoopt lam, elfabriek in China voor 2) m en dollar aan een Chi- 4 kai :hterbedrijf van Ameri- badk y. In maart was al aan- aapka »d dat de fabriek in de x 3 0 ging. Numico lijdt ver- l en üna en heeft begin dit imeoten zich helemaal te r naar >p het A-merk Cow met byvoeding) in Shang- ingei i provincie o.v»ng. ralsw ian Reese bij Randstad De hoogste baas van d in Noord-Amerika, e (51), stapt op. Reese, d van de raad van be- het uitzendconcern. 1 kornet ingang van 1 juni into Donlijke redenen. Reese 1998 bij het concern in juni 2001 werd hij be- n zijn huidige functie *0 Randstad Noord- 34 Randstad verwacht ledelingen te kunnen t zijn opvolging. r ontslagen Arbo Unie De Arbo Unie begint met de tweede fase van anisatie, waarbij 309 rdwijnen. De hoofddi- de grootste onafhan- bodienst van Neder- dit gisteren besloten n vergadering in In december maakte nie al bekend dat het ses een kleine 600 ba- schrappen. De tweede oorspronkelijk in 2006 tgevoerd. „De ver- de arbomarkt ons di- n besluiten de tweede eld uit te voeren", al- ectie. den haag/gpd - KPN heeft de aanval ingezet op de telecom- markt. Het bedrijf brengt een gecombineerd pakket van een snelle internetaansluiting plus internettelefonie op de markt, tegen prijzen die lager liggen dan de huidige tarieven die een KPN-klant nu voor een telefoon- en een adsl-aansluiting betaalt. In een toelichting gisteren op het nieuwe gecombineerde product, zei Eelco Blok, direc teur strategie en innovatie van KPN, dat de onderneming past in de strategie om een eerste plaats te veroveren in alle nieu we diensten gebaseerd op de intemettechnologie. Binnen af zienbare tijd komt daar ook di gitale tv via het internet bij. Bestuursvoorzitter Ad Scheep bouwer erkende dat de nieuwe tarieven in eerste instantie lei den tot lagere inkomsten uit de exploitatie van het vaste net. Maar daar staat tegenover dat de intemettechnologie waarop de nieuwe dfensten zijn geba seerd, ook tot fors lagere kosten leiden. Op die manier en via een verdere uitbreiding van de dienstverlening, zal KPN zijn vaste net op winstgevende wij ze kunnen blijven exploiteren. Volgens Scheepbouwer richt KPN zich met het nieuwe ge combineerde product ook in eerste instantie op zijn bestaan de klanten. Hij verwacht dat het eerste jaar enkele tienduizen den de overstap zullen maken. Voor de nieuwe gecombineerde dienst, InternetPlusBellen ge noemd, wordt bij de klant een speciaal modem bij de bestaan de telefoonaansluiting ge plaatst, waarop draadloos com puters en telefoontoestellen kunnen worden aangesloten. Ook videotelefonie wordt mo gelijk voor hen die over een daarvoor geschikt toestel be schikken. Het product wordt in vier ver schillende internetsnelheden aangeboden: van 800 kb tot 8 Mb per seconde. Ook kan bij het installeren worden gekozen uit een gewoon pakket waarop een gewoon telefoontoestel wordt aangesloten, een pakket met videotelefoon en een pak ket met wi-fi-telefoon waarmee draadloos kan worden gebeld. Het goedkoopste maandtarief bedraagt 34,95 euro per maand. Voor dat bedrag kan onbeperkt op internet worden gesurft. Ge- scheveningen/gpd - Neder landse gezinnen krijgen de ko mende jaren te maken met een fors hogere energierekening. Volgens EnergieNed, de bran cheorganisatie van de energie bedrijven, komt er vijftien jaar lang elk jaar 200 euro bovenop de normale energienota. Dat moet Nederland betalen om de overschakeling van vervuilende naar schonere energie te bekos tigen. De uitgaven zijn door het Centraal Plan Bureau in totaal geraamd om vijf miljard euro in 2020. Dat staat in het rapport 'Ener gietransitie geeft Nederland nieuwe energie' dat EnergieNed gisteren in Scheveningen heeft gepubliceerd. De vraag naar stroom in Nederland zal de ko mende vijftien jaar nog dertig procent groeien. sprekken naar vaste nummers in Nederland kosten 2,5 cent per minuut. Met uitzondering van het weekeinde en de nacht. Dan is bellen gratis. Ook het te lefoneren met andere klanten van de nieuwe dienst kost niets. Voor 2,50 euro extra in de maand wordt ook het bellen 's avonds na zevenen kosteloos en voor 10 euro per maand kan er onbeperkt gratis naar alle vaste nummers in Nederland worden gebeld. Het bellen naar een mobiel nummer kost alle klanten 19 cent per minuut en naar het buitenland kan vanaf 4 cent per minuut worden ge beld. Binnenkort wordt via de internet serviceproviders die ei gendom van KPN zijn (onder meer Het Net en Planet) afzon derlijke maar soortgelijke dien sten gelanceerd. Volgens Michiel Buitelaar, di recteur consumentenmarkt van KPN, zijn de internationale ta rieven in het nieuwe aanbod 40 tot 50 procent lager dan de hui dige tarieven voor bellen naar het buitenland. Behalve met zulke al bestaande faciliteiten als bij voorbeeld nummeriden tificatie is de nieuwe dienst nog met extra mogelijkheen uitge rust. Zo kunnen er extra tele foonnummers bij worden ver kregen, waaronder persoonlijke nummers die niet aan een be paalde regio verbonden zijn. Zo'n nummer maakt het moge lijk om overal - ook in het bui tenland - waar de laptop van een klant met KPN verbonden is, te bellen en gebeld te wor den. Nu is dat nog alleen bin nen Nederland mogelijk. eindhoven/gpd - Winkels en handelaren sjoemelen met de verwijderingsbijdrage die klan ten betalen voor het recyclen van elektronica-apparatuur. Daardoor komen de vervuilen de stoffen in die apparaten uit eindelijk in arme landen in het milieu terecht. Elektronicaketen Harense Smid had twee waar schuwingen nodig voordat alles volgens de regels verliep. Dat blijkt uit controles die de inspectie van het ministerie van VROM vorig jaar heeft uitge voerd. De dienst schat dat zeker 20 procent van de afgedankte apparaten illegaal wordt ver handeld in plaats van dat ze via het Nederlandse recyclingsys- teem worden verwerkt. De in spectie deed onderzoek in Bra bant en Limburg bij vier win kelketens. Ook bezocht de in spectie opkopers van wit- en bruingoed. Bij de aanschaf van onder meer tv's, computers, wasmachines betaalt de consument een ver wijderingsbijdrage van enkele euro's. Van dat geld, vorig jaar 40 miljoen euro, wordt het re- cyclingsysteem betaald. Zo wordt voorkomen dat oude ap paraten of onderdelen daarvan, vaak te karakteriseren als zwaar chemisch afval, terecht komen in het milieu. Voor winkeliers is het echter lu cratiever om de apparaten voor enkele euro's per stuk te verko pen aan handelaren. Dat is ook geoorloofd, zolang de appara ten nog werken of te repareren zijn. Tijdens het VROM-onder- zoek vorig jaar bleek echter dat er niet gecontroleerd wordt of de apparaten het nog doen: de handelaren kopen gewoon hele partijen waarvan 50 tot 90 pro cent niet werkt. Volgens direc teur-eigenaar Van Schaijik van de Harense Smid werd er puur op het oog geselecteerd. De handelaren brengen die partijen regelmatig de grens over, zegt de inspectie. Ze gaan dan naar arme landen, waar de apparaten gesloopt worden voor hergebruik in andere ap paraten en de rest alsnog in het milieu terecht komt. Volgens Van Schaijik is dat bij de Harense Smid zeker niet het geval. „Wij verkopen aan een legale handelaar in tweedehand spullen." Uit het inspectie-rapport blijkt dat bij een hercontrole in fe bruari een partij apparaten klaar stond om afgevoerd te worden naar een niet-geregi- streerde handelaar. De partij was voor meer dan 40 procent defect. De Harense Smid heeft toen opnieuw beloofd volgens de afvalstoffenwet te zullen handelen. Van Schaijik laat we ten dat het hier om een nalatig heid gaat, die de directie 'be- genève - De Nederlandse bankverzekeraar ABN Amro viert dezer dagen het feit dat vijftig jaar geleden werd begonnen in Zwitserland. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum werd het bankgebouw in Genève 'versierd' door de Zwitserse 'lichtartiest' Gerry Hofstetter. Foto: EPA/Martial Trezzini treurt'. Voor commercieel directeur René Kik van Mirec in Eindho ven, dat de apparaten verwerkt, is al jarenlang duidelijk dat er een lek zit in dit recyclingsys- teem. „Het had mij niet ver baasd als het nog meer was dan 20 procent", aldus Kik. Hij vindt het goed dat het gesjoe mel aan de kaak gesteld wordt, al merkt Mirec niet direct iets van het 'weglekken'. „De hoe veelheid gerecyclede apparaten is nooit zo hoog als het aantal nieuw verkochte, omdat men sen niet altijd hun oude spullen direct wegdoen." De inspectie dienst zegt strenger te gaan controleren. den haag/anp - Minister De Geus (sociale zaken) steunt het voorstel van de Tweede Kamer dat bedrijven de onderne mingsraad (OR) verplicht moe ten informeren over beloningen aan de top. De bewindsman zei gisteren in een debat dat het wetsvoorstel, ingediend door het CDA en Groenlinks, in lijn is met het kabinetsbeleid. Door de discussie over topinko mens streeft de regering vol gens De Geus naar meer trans parantie in beloningsverhou dingen. Hij wees erop dat het kabinet al heeft voorgesteld om in de nieuwe Wet medezeggen schap werknemers de OR in publieke en private organisaties met ten minste 100 werkne mers informatierecht te geven. VNO-NCW is tegen en vreest dat de informatieplicht de ar beidsverhoudingen in bedrijven onder druk zet, omdat de on dernemingsraden formeel niets te zeggen hebben over de inko mens van bestuurders. Ook de WD vindt de verplichting over bodig en is als enige partij in de Kamer tegen. Warenhuis mikt op vijftig nieuwe vestigingen in Nederland amsterdam/gpd - Winkelketen Hema wil verder met haar ver overingstocht in Europa. Het bedrijf gaat winkels openen in Frankrijk en Luxemburg. In Duitsland moet de aanwezig heid met de huidige drie win kels snel worden uitgebreid. In Nederland wil Hema de ko mende jaren doorgroeien van de bijna 300 vestigingen nu, naar 350 winkels. De plannen om Europa te ver overen werden enkele jaren ge leden in de kast gezet vanwege de slechte economische om standigheden. „Maar voor ons is nu het moment aangebroken om door te groeien", bevestigt Ronald van Zetten, algemeen directeur van Hema. „Onze drie testwinkels in Duitsland spelen nu bijna quitte, dat biedt de kans verder te gaan. In België (waar inmiddels 50 Hema's zijn gevestigd red.) gin gen we ook pas doorgroeien nadat de testwinkels quitte speelden. Bovendien hebben we ondertussen ook de Duitse consument beter leren ken nen." In Luxemburg geeft Van Zetten al een concrete locatie: de Rue de la Gare in de hoofdstad. „Dat is de belangrijkste winkel straat van het land", aldus Van Zetten. „Voor Frankrijk geef ik nog geen locaties." Dirk Goe- minne, de voorganger van Van Zetten, noemde eerder de mo gelijkheid van 300 winkels in Frankrijk en Duitsland. Van Zetten wil geen doelstelling ge ven. „We doen het rustig aan." De uitbreiding van Hema past in de filosofie van moedercon cern Vendex KBB. Dat heeft met onder meer Hunkemöller en M&S Mode formules in han den die ook snel uitbreiden in Europa. shanghai - De Donghai-brug, de eerste Chinese brug die een zee overkluist, is gisteren na 35 maanden constructiewerk in ruwe vorm gereedgekomen. De brug met een lengte van 32,5 kilometer verbindt het Chinese vasteland met de diepzeehaven in de Yangtze-delta. Als de plannen kloppen wordt de brug eind van dit jaar opengesteld voor het verkeer. Foto: Reuters rotterdam/gpd - In haar eerste toespraak als voorzitter van de vakcentrale FNV heeft Agnes Jongerius gistermiddag CDA- premier Balkenende opgeroe pen het armoedebeleid in Ne derland serieus te nemen. „Hoe is het toch mogelijk dat in een rijk land als Nederland gezin nen niet genoeg geld hebben om eten te kopen?," vroeg zij Balkenende, die recht tegen over haar zat op de slotdag van het FNV-congres in Rotterdam. Jongerius noemde de politiek 'hypocriet' als het gaat om on derwerpen als topsalarissen en armoedebestrijding. Eenzelfde vraag stelde zij rechtstreeks aan de premier over het gebrek aan betaalbare kinderopvang en an dere belemmeringen voor vrou wen om volwaardig te kunnen werken. „Vrouwen willen werken, er is werk voor vrouwen en toch gaan steeds minder vrouwen werken. De kinderopvang moet net zo geregeld worden als we ooit het onderwijs hebben gere geld: toegankelijk en betaal baar. Daar heb ik u bij nodig, mijnheer Balkenende - u bent nog niet van mij af!" Jongerius sprak aan het slot van de tweede dag van het FNV- congres. Even daarvoor werd zij benoemd tot opvolger van Lo- dewijk de Waal. Eerder haalde de scheidende voorzitter ook al hard uit naar de politiek. „De Nederlandse waarden van ver draagzaamheid en tolerantie zijn ver te zoeken. Bij de Neder landers overheerst een menge ling van zorgen, ontevreden heid en woede. Politici stoken het vuurtje op in plaats van dat ze de boel bij elkaar houden", zei hij in zijn afscheidsrede. amsterdam/gpd - Nederlanders storten hun geld massaal op spaarrekeningen. Mede hier door steeg de winst van bank verzekeraar Fortis in het eerste kwartaal met 6 procent tot 1,49 miljard euro. Volgens bestuurs voorzitter Jean-Paul Votron is de bankverzekeraar 'het jaar zeer goed begonnen'. Ook de analisten waren tevreden: zij hadden een lagere winst ver wacht. Met de 6 procent winst stijging heeft Fortis het overi gens minder gedaan dan de naaste concurrenten. ABN Am ro presenteerde eerder deze maand ruim 8 procent winst stijging en ING Groep kon zelfs een winstgroei van 72 procent laten zien. De bankiers van Fortis deden goede zaken door de toegeno men spaarzin van de consu menten. Ook lukt het nog steeds om de kosten onder con trole te houden. Die bleven het afgelopen kwartaal gelijk. De bankiers van Fortis hebben het stroppenpotje voor slechte le ningen verder weten terug te brengen tot een uitzonderlijk laag niveau. Volgens bestuurs lid Herman Verwilst is het zeer onwaarschijnlijk dat dit lage ni veau het komende jaar gehand haafd kan blijven. Als de bank in het lopende jaar weer hogere voorzieningen zou moeten tref fen voor slechte kredieten, gaat dit ten koste van de winst. De terugloop in commissies op effectentransacties van actieve beleggers, wist Fortis te com penseren met de hogere kosten die het de vermogensbeheer- klanten in rekening brengt. De rtis 1e kwartaal 20 operationeel nettowinst resultaat* in in miljoenen miljoenen euro euro -.-v.. "V" fortis 1,399 •nettowinst excl. effecten van verkoop bedrijfsonderdelen (o.a. Seguros Bilbao) operationeel resultaat per sector in miljoenen euro's 1e kwartaal 2004 2005 Bankbedrijf 553 Verzekeringen* 258 Algemeen 443 776 anp bron: Fortis overname van de Turkse Dis- bank voor 1 miljard euro en het openen van kantoren in Ham burg, Zürich en Florence moe ten een bijdrage leveren aan de internationaliseringsstrategie van het huidige management. Over enkele jaren wil de bank verzekeraar eenderde van de winst buiten de Benelux beha len. De zaken van de verzeke- ringstak waren niet zo sterk als die van de bankiers. De verla ging van de kosten - ondermeer personeelskosten - en de ver koop van de Spaanse verzeke ringsdochter Seguros Bilbao, le verden de grootste bijdrage aan het verzekeringsresultaat. Minister Zalm woedend op oud-directeur centrale bank Szasz (advertenties) amsterdam/gpd - Alle ontkenningen van minister Zalm (financiën) en alle nuance ringen van het Centraal Planbureau ten spijt, was de gulden bij de introductie van de euro wel degelijk ondergewaardeerd. Dit zegt André Szasz, oud-directeur van De Nederlandsche Bank, vanavond in het tv-programma Zembla, dat geheel gewijd is aan de euro en de Europese Grondwet. Szész herhaalt hiermee, tot woede van Zalm, de woorden van zijn opvolger, Henk Brouwer, die op 30 april in deze krant erkende dat de gulden ten opzich te van de Duitse mark was onderge waardeerd en daardoor 5 tot 10 procent te laag de euro inging. Zalm kwalificeer de de uitspraken als 'indianenverhalen' en 'leugens'. De uitspraken van Szasz in Zembla leid den al ruim vóór de uitzending tot op winding bij het ministerie van financiën. Zalm, die ook aan het woord komt in het programma, nam meteen in zijn weblog afstand van de uitzending. Hij maakt zich geen illusies over een 'evenwichtige weergave'. Ook zet Zalm zich af tegen Szész. Hij 'vermoedt' dat Szasz niet op de hoogte was van de inhoud van het stuk dat het Centraal Planbureau over de onder waardering schreef. Maar dat was Szasz, zo bevestigt deze, 'uiteraard wel Szasz is de grootste monetaire expert die Nederland kent. Hij is de architect van de koppeling van de gulden aan de Duitse mark, een koppeling die garant stond voor het harde gulden-beleid. Tientallen jaren was Szész de steun en toeverlaat van de centrale bankiers Jelle Zijlstra en Wim Duisenberg. Hij loodste beide bankpresidenten door alle naoor logse valutacrises heen. Szész was tot 2000 tevens bijzonder hoogleraar Europese Studies aan de Universiteit van Amsterdam. Hij schreef twee gezaghebbende boeken, 'The Road to the Monetary Union' en 'De Euro'. Szasz zegt in Zembla dat de onderwaar dering van de gulden extra hoge inflatie veroorzaakte, terwijl de geldontwaar ding op dat moment toch al hoog was. Doordat politiek Den Haag de onder waardering ontkende en negeerde, werd de overspannen economie door de over heid niet bijgestuurd. De overheid had volgens Szész moeten bezuinigingen, maar heeft in plaats daarvan veel geld uitgegeven, waardoor de inflatie hoger uitkwam. Dit verhaal krijgt deze week ook steun van het ge zaghebbende Britse weekblad The Eco nomist. De makers van Zembla hadden Szész in eerste instantie gevraagd de emoties bij de burgers omtrent de euro te verklaren. Volgens Szasz heeft de Nederlandse po litiek verzuimd de burgers goed voor te bereiden op de komst van de euro. „Men had moeten uitleggen waarom de euro er is en wat het impliceert." Nu dat onvoldoende is gebeurd, richt de woede van de burger over 'de dure euro', die het gevolg is van de hoge inflatie, zich enkel en alleen op de munt zelf. Aanslui tend heeft Szész vragen over de 'instap- koers' beantwoord. Een en ander wordt bevestigd door Szasz en een van de makers van het Zembla- programma, Marcel van Silf- hout. De makers van het programma zeggen zowel van het ministerie van fi nanciën als van de voorlichtingsafdeling van De Nederlandsche Bank tegenwer king te hebben ondervonden bij het ma ken van de uitzending. Het verhaal van Brouwer en Szész over de onderwaarde ring "werd met man en macht gebaga telliseerd", aldus Van Silfhout. De allergrootste autosite van Nederland

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9