Terug naar de smaak van vroege GESPREK VAN DE DAG Draagmoeder was laatste strohalm voor Leusdens paar An Blomme deed het 'uit volle liefde' Jay Leno getuig in proces Jacksol Gauwdieven op z'n Belgisch aangepakt Farah Karimi vecht tegen 'karikatuur moslimextremisme' 'Ze willen zelfs het eten van de Vikingen proeven' 0 mm donderdag 26 mei 20 MENSELIJK Zakkenrollers maken in Eindhoven nog maar weinig slachtoffers, sinds de politie een Belgische methode ge bruikt om ze aan te pakken. In de eerste tyyee maanden van 2005 kreeg de Eindhovense politie nog maar 56 aangiftes van zakkenrollerij binnen, tegen 135 in dezelfde periode vorig Renate Rubinstein De vraag blijft: wat wil de man? Na levenslange studie van het onderwerp is mijn antwoord: meer jaar. Een daling van 60 procent die de politie toeschrijft aan de effectie ve Belgische methode. Bij de zuiderburen werkt de politie al langer met speciale teams die gespe cialiseerd zijn in de observatie van wat daar 'gauwdieven' worden ge noemd. Het werkt zo: Belgische agenten lopen onopvallend op straat en zien aan de hand van bepaalde gedragingen of ze met een potentiële zakkenroller te maken hebben. Ze moeten 'opgaan in het straatbeeld'. Desnoods met een kinderwagen met pop erin of een blindenstok in de hand. De agenten observeren de die ven en op het moment dat ze toe slaan, grijpt de politie in. Dat was voor de politiekorpsen Brabant Zuid- Oost en Limburg-Zuid reden om een aantal agenten in Gent de kneepjes van het vak te laten leren, aldus de politie, anp Zo lang ze zich kan herinneren wil Nathalie Jansen uit Leusden al zo'n klein hummeltje om vast te houden, te verzorgen. Die kinderdroom is uit gelopen op een nachtmerrie. Na jaren wanhopige pogingen om zwanger te worden, en een doodge boren dochtertje, worden Nathalie en haar man Wïm beschuldigd van kin derhandel. Het echtpaar zou hun drie maanden oude baby Donna voor 15.000 euro hebben gekocht van de Vlaamse draagmoeder, An Blomme. Onzin, zegt Nathalie telefonisch. „Al le onkosten waren voor ons, je gaat een keer met haar uit. Maar dat houdt bij zo'n vierduizend euro op." Op het bedrog van de draagmoeder gaat ze niet in. Volgens een Belgisch, kinderloos echtpaar is Donna hün kind. De draagmoeder had zich vol gens hen kunstmatig laten bevruch ten door de man en beloofd de baby af te staan. Maar volgens Nathalie is de echtgenoot van Ari de verwekker. Volgens het Vlaamse echtpaar zijn ze bedonderd. An zou hebben gelogen dat de vrucht dood was, om de baby later op internet te koop aan te bie den. Nathalie, radeloos na alle mis Foto: GPD lukte IVF-behandelingen, zou pas toen hebben toegehapt. Nathalie: „Maar ik ken An Blomme al veertien maanden. Ik heb Donna geboren zien worden. Het is mijn kind." Wat wel klopt, zegt Nathalie, is dat zij hun dochtertje daarna naar Neder land hebben meegenomen. Legaal. De Kinderbescherming en de burge meester van Leusden waren volgens haar op de hoogte. Bovendien be staat er een overeenkomst, onderte kend door hun Belgische advocaat. In Nederland is een officiële adoptie procedure gestart. Toch is het gelukkige gezin nu, drie maanden later, middelpunt van een rel. De Belgische en Nederlandse jus titie onderzoeken het vermeende be drog. Draagmoeder Blomme en haar man zijn aangehouden en hun com puter is in beslag genomen om bewijs te achterhalen over de babyverkoop. In Leusden worden Nathalie en Wim thuis belegerd door cameraploegen en journalisten. De deur blijft dicht. Nathalie laat niemand binnen en zegt niets. Maar ze twijfelt. Ze wil zich ver dedigen. Zegt dan: „We hebben hele maal geen vijftienduizend euro voor Donna betaald." Als een camera ploeg komt aanrennen, zwiept Na thalie het keukenraam dicht en sluit ze de gordijnen. Zo had ze zich haar eerste maanden als moeder niet voorgesteld. Ze had problemen met haar vrucht baarheid. Na haar huwelijk met Wim wilde ze maar niet zwanger worden. Toen het na een jaar toch raak was, kon het echtpaar hun vreugde niet op. De zwangerschap verliep voor spoedig. Ook toen september 1997 de weeën begonnen, leek er niets aan de hand. Tot er tekenen van zwangerschaps vergiftiging optraden. Nathalie werd overgebracht naar het Eemland zie kenhuis in Amersfoort. Daar werd na lang wachten besloten tot een keizer snede. Nathalie en Wim zijn er altijd van overtuigd geweest dat de treuze lende gynaecoloog de schuld was van hun doodgeboren dochtertje Eva. Het volgroeide meisje bleek al in de buik gestikt door de navelstreng om haar nek. De strijd om een kind te krijgen ga ven ze niet op. Ze kozen voor de laat ste strohalm: een draagmoeder. Toen ze via een discussieforum op internet kennis maakten met An Blomme wa ren ze verkocht. Die vrouw leek een engel. Ze had al drie kinderen, maar wilde graag nog eens zwanger wor den voor echtparen met een onver vulde kinderwens. Maar had zij toen al een baby die be stemd was voor het Belgische echt paar dat ook geen kinderen kan krij gen? En klopt het dat een homostel uit Limburg ook belangstelling had voor Donna? Blomme zou de twee mannen hebben gemaild dat een Ne derlands echtpaar 15.000 euro over had voor de baby, gevolgd door de vraag wat zij nu zouden doen. Daar op zou het Limburgse stel zijn afge haakt en kregen Nathalie en Wim de baby waar ze zo naar verlangden. Dylan de Gruijl Draagmoeder An Blomme vond haar 'wensouders' vorig jaar op internet An probeert op verschil lende internetfora contact te leg gen met kinderloze stellen. Zo stelt ze zich begin vorig jaar op 9maanden.c0m voor: 'Hallo allen, mijn naam is An Blomme, en wens graag eiceldo nor te worden aan wie ik kan hel pen. Zelf hebben we al 3 kindjes en wensen we geen kinderen Als jullie me nodig hebben, kunnen jullie me contacteren. Groetjes, An.' Op zappybaby.be meldt ze: 'Hallo, ik ben An, mama van 3 kindjes, 27 jaar en vroedvrouw van beroep. Na rijp beraad met mijn man hebben we besloten dat er de eerste jaren geen plaats is binnen ons gezin voor een vier de kindje. De drang en de wens om zwanger te zijn is weer groot en nu ik internet heb en al die toffe sites bekijk heb ik gezien dat er toch wel vraag is naar een draagmoeder. Misschien kan ik ie mand bereiken die al enige tijd de wens heeft om een draagmoeder te vinden. Groetjes, An.' Een paar maanden later, in 2004, heeft ze contact met 1 kinderloos Belgisch echtpaa waarschijnlijk Bart Philtjens Geertrui Praet. Ze heeft inm de schuilnaam Kimberly aar men. In die periode schrijft 'Hallo mijn naam is Kimberl ben een draagmoeder. Ik hel' eerst besproken met mijn rrj, mijn arts. En nu is de tijd ge men om ook iemand te held heb inmiddels al 5 koppels lil gehad en daar heb ik één ka moeten uithalen, wat ook aj* gemakkelijk was. Maar ik ha| koppel genomen dat het mf' dringende was en ook niet (P de jongste. En ook heb ik naP ken of ze wel goed voor huif' je zouden zorgen. Ik doe her volle liefde en hoop dan ooln ze binnen 9 maand hun kin 'I hebben. Wij beginnen er nu mee, en hopelijk zijn we vlu zwanger. Het eerste datje r hebben is een zeer goede b met je wensouders. Zorgen elkaar allemaal goed versta Bij de Britse herdenking van de ZEESLAG BIJ TRAFALGAR zal geen sprake zijn van een Britse en een Frans-Spaanse vloot, maar van een 'Rode Vloot' en een 'Blauwe Vloot'. Dit gebeurt om de Franse gasten niet voor het hoofd te stoten. Bij het Spaanse Trafalgar versloeg in 1805 de Britse vloot onder het commando van Lord Nelson de Frans-Spaanse vloot verpletterend. De zege van Trafalgar verzekerde Londen voor vele jaren van de heerschappij op zee. De slag bij Traf algar wordt volgende maand bij het Zuid-Engelse Portsmouth nagespeeld met een groot aantal historische zeilschepen. Zhu Yingzhou en echtgenote Xiong Fazhen poseren voor de fotograaf in het dorpje Fentang in China. Vol gens de lokale politie zijn de 102- jarige man en zijn één jaar oudere vrouw al bijna NEGENTIG JAAR GE TROUWD. Ze hebben drie zoons en drie dochters, van wie de oudste in middels ook al 81 is. Foto: Reuters Artsen in China hebben bij een ne gen maanden oud jongetje twee EM BRYO'S uit zijn buik verwijderd. Ze hadden ieder de omvang van een KIPPENEI en parasiteerden op het voedsel dat het kindje binnenkreeg. Het jongetje was vorige week dood ziek opgenomen in het ziekenhuis in de Chinese provincie Hunan. De doktoren dachten aanvankelijk dat hij een mysterieuze tumor in zijn maag had. De artsen vermoeden dat de moeder aanvankelijk in verwach ting was van een drieling, maar dat alleen het jongetje tot ontwikkeling is gekomen. Waarschijnlijk was de moeder ondervoed en hebben de embryo's zich daarom in hun broer tje genesteld. Na een reeks pleinen en straten, scholen en een tulp is er nu ook een EIWIT genoemd naar koningin BEA TRIX. Ter ere van haar regeringsju bileum en haar bezoek aan Limburg hebben de universiteit en het ada- cemisch ziekenhuis in Maastricht een nieuw ontdekt eiwit gedoopt tot B.R.-25 (Beatrix Regina 25). Vol gens de instanties is het ,,een veel belovend eiwit bij het mede voor spellen van hartfalen, omdat het een rol speelt bij de overgang van een belaste hartspier naar een over belaste hartspier." De Oostenrijkse hoofdstad Wenen heeft de eerste BOEDDHISTISCHE BEGRAAFPLAATS in Europa. Het middelpunt van het 'kerkhof' is een stoepa, een boeddhistisch heilig dom met de typische koepelvorm dat oorspronkelijk diende als be waarplaats van relikwieën van Boed dha en andere heiligen. De rijen gra ven zijn in een stervorm rond de stoepa gegroepeerd. Er is plaats voor 184 familiegraven. Voor boed dhisten die gecremeerd willen wor den, is er ruimte voor 54 urnen. Oostenrijk telt ongeveer 20.000 boeddhisten. Het lijkt even over te zijn met het vernieuwde designsnoepgoed. In de rekken van winkels en tanksta tions ligt steeds meer Oudhollands snoepgoed en het houdt voorlopig nog niet op. Vooral de HEMA strooit steeds meer zoete nostalgie over ons heen. „De mens willen weer sma ken van vroeger proeven", zegt F. Swart van Innovaction, het voed- selinnovatie- en adviesbureau uit Leiden. Zoethout, zwart-wit puntzakken, dropveter, kaneelstokken, eetpa- pier, salmiak bollen, kaneelhom- pen en zelfs een doe-het-zelfpak- ket voor dropwater; voor Innovac tion is het allemaal neo-retro. „De opkomst van het oude snoepgoed heeft alles te maken met de hang naar nostalgie als tegenbeweging van al het industriële. Mensen willen niet alleen de smaak ervan weer proeven, maar ook de waar des zoals puur en ambachtelijk weer ervaren", aldus Swart. Ineke Strouken van het Neder lands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht stelt dat mensen über haupt steeds meer geïnteresseerd raken in eten in het algemeen. Op die manier willen mensen volgens Een Amerikaanse DJ bij een radio station in Detroit krijgt een schade loosstelling van 10,6 MILJOEN DOLLAR, omdat ze was ontslagen wegens klachten over het parfum dat een collega gebruikte. Volgens de voormalige top-dj Erin Weber ver loor ze door het parfum Tresor haar stem en was ze daardoor gedwongen geregeld ziekteverlof op te nemen. Kort nadat ze in 1999 bij de zender was gaan werken, klaagde ze al over 'chemische brandwonden' aan haar luchtwegen omdat collega's met na gellakremover hadden geknoeid. Het radiostation verbood de collega nog langer Tresor op te doen en ruil de de diensten van de twee dames, zodat ze elkaar niet meer zouden te genkomen. Volgens de presentatrice zocht de collega haar echter bewust op om haar te omhullen met 'een wolk van parfum'. Actrice RENEE ZELLWEGER (36) heeft een ster gekregen op de Walk of Fame in Hollywood. De hoofdrol speelster uit onder meer Chicago en Bridget Jones' Diary onthulde haar eigen bronzen ster op het wereldbe roemde trottoir. Zellweger won vorig jaar een Oscar voor haar bijrol in Cold Mountain, een film over de Amerikaanse burgeroorlog. Voor haar rollen in Chicago en Bridget Jo nes' Diary was zij genomineerd voor de Academy Award voor beste actri ce. Haar nieuwe film Cinderella Man gaat over tien dagen in premiè re. Daarin is Russell Crowe haar te genspeler. Foto: Reuters Een Oudhollandse snoepwinkel in Amsterdam. „In smaken blijven herinneringen het langst hangen." Foto's: ANP/Rick Nederstigt Tranen springen in de ogen van Kamerlid Farah Karimi (Groen- Links) als ze bij de boekpresenta tie van haar debuut 'Het geheim van het vuur' herinneringen op haalt aan haar zus. „Ik las onlangs een oude brief van haar aan haar man. Er stond niets menselijks in. Ze schrijft alleen dat hij zich koste wat kost moet opofferen voor de strijd tegen ayatollah Khomeini. 'De goede zaak' was voor haar be langrijker dan hun liefde." Farzaneh, het zes jaar jongere zusje van Farah Karimi, werd in 1988 vermoord toen ze met dui zenden andere tegenstanders van de conservatieve Khomeini vanuit Irak probeerde het Iraanse regime omver te werpen. 'Het geheim van het vuur' beschrijft het droe vige verhaal van haar zusje, maar vooral Farah Karimi's eigen ge schiedenis. Hoe Zij zich ruim vijf entwintig jaar geleden in Iran na het sjahtijdperk enthousiast aan sloot bij de revolutie van Khomei ni, maar zich tegen hem keerde toen de fundamentalistische poli tieke islam de macht greep. Hoe ze uit Iran vluchtte met haar pas geboren zoon Homam, over de bergen van Koerdistan naar Irak, en later naar Frankrijk en Duits land. Daar vervolgde ze de strijd, maar staakte die jaren later uit De beroemde Amerikaanse pre sentator Jay Leno heeft getuigd in de zaak tegen de van kindermis bruik verdachte Michael Jackson. De komiek was een van de be roemdheden die de advocaten van de popster hebben opgeroe pen om voor hem te getuigen. Leno zei in de rechtbank van het Californische Santa Barbara dat hij de motieven van de familie van het vermeende slachtoffer wan trouwt. Maar anders dan de advo caten van Jackson hadden ge hoopt, zei hij dat hem nooit om geld is gevraagd. De advocaten stellen dat de fami lie van het slachtoffer alleen maar op geld uit is. Volgens hen zou de steenrijke Leno rond 2000 via de telefoon om een financiële bijdra ge voor de medische behandeling van de jongen zijn gevr aagd, die toen kankerpatiënt was. De tv- presentator sprak dat tegen. „Ik ben nooit om geld gevraagd en ik heb nooit iets gestuurd." Leno zei dat de toen 10-jarige jon gen hem in het telefoongesprek een 'held' noemde en overdreven enthousiast was. Hij zei het vreemd te vinden dat een kind ge ïnteresseerd is in een komiek van boven de vijftig jaar. „Ik ben Bat man niet", aldus Leno. De tv-pre- haar het verleden hervinden en beleven. „Ze willen zelfs het eten van de Vikingen proeven." Dat de zoektocht naar het verle den onder meer loopt langs de lijn van het eten, heeft volgens Strouken te maken met het gege ven dat je tradities uit je jeugd het best kunt beleven aan de hand van smaken. „Daarin blijven die herinneringen het langst han gen", aldus Strouken. „Snoep goed werkt dan heel direct en met Oudhollands snoepgoed kun je weer in je jeugd stappen. Het doet ons denken aan geborgenheid." De HEMA heeft inmiddels tiental len varianten in haar assortiment Old Dutch, een serie die vorig jaar op de markt is gebracht. Toen het warenhuis in eerste instantie met een paar artikelen oud snoepgoed op de markt kwam, werd dat al snel een succes. Old Dutch is nu verder uitgebreid met een eigen verpakkingslijn, de roze gebreide stof met losse steekjes. „Het ver wijst naar de Hollandse gezellig heid", aldus Gerson van Eek, as sistent-inkoper bij de HEMA. Het warenhuis heeft Old Dutch niet op de markt gebracht vanwe ge de hang naar Oudhollands snoepgoed, maai' puur omdat het in de formule van de HEMA past die aansluit bij Hollandse tradi ties. „De HEMA heeft altijd al het imago van de oud-Hollandse trots, dus daarin past ook het tra ditionele snoepgoed en authen tieke drop", stelt Swart. „De tradi tie wint aan kracht", zegt Jack Stroeken van Innovaction. Bij Jamin zien ze de belangstelling voor Oudhollands snoepgoed niet als een nieuwe trend, omdat Ja- min altijd al 'snoep op leeftijd' in het assortiment voert. „Daarom krijgt het geen speciale aai bij Jamin", aldus een wooi ster. Die extra aandacht vo oude smaken is ook in de van Jamin een vertakking) 1 grotere nostalgietrend. Ton Reuver, woordvoerder brancheorganisatie Stichti Snacks en Zoetwaren, stelt lr traditionele producten in Sn en zoetwaren jarenlang on A druk hebben gestaan, maa h sinds 2004 weer erg goed Daarin steekt voor een dee q, nostalgietrend de kop op, if dan vooral in het gebruik 1 v; de namen voor simpele di >1 old timers en scheepsknoj 0 weet Reuver. Swart van Ini ai ti'on: „Het is allemaal oud d goed dat weer in een nieuv 1. wordt gestoken." anp c li Jay Leno. Foto: EPA sentator zei dat hij tijdens t sprek de stem van een vro de achtergrond hoorde, d<G. suggererend dat de jongen werd ingefluisterd. Jackson's advocaten hadd maandag ook al geprobeei j11 moeder van het vermeend R slachtoffer van Jackson on te halen. Ze omschreven h !c een op geld beluste, leugei ge vrouw. Ze zou onder m 2001 onder valse voorwen J. een uitkering hebben gekrs De advocaten van de King11 houden waarschijnlijk nog1 week hun slotpleidooi. an Farah Karimi. Foto: ANP vrees voor de veiligheid van haar zoon. Karimi schreef het boek samen met de journalist Chris Keule- mans. Met hem reisde ze in 2004 langs de plekken van haar jeugd door Iran. Begin deze maand werd het Kamerlid nog eens pijn lijk geconfronteerd met het regi me in haar geboorteland. Op de terugreis van een bezoek aan Iran werd ze op het vliegveld van Te heran aangehouden en werden haar persoonlijke bezittingen eni ge tijd in beslag genomen. Als parlementariër vecht Karimi nu tegen het eendimensionale denken van veel westerlingen. „Ik herken de westerse reactie op het moslimextremisme", zegt ze. „Er wordt een simplistische karika tuur van gemaakt, op precies de zelfde manier als Iran naar het Westen kijkt." gpd Farah Karimi en Chris Keulemans: Het geheim van het vuur. Uitgever: Arena. Prijs: 17,50 euro

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2