KUNST CULTUUR Lezen, lezen en nog eens lezen Terre des Hommes viert 40ste verjaardag in 'Volkenkunde' Paul Biegel vindt kinderboekenschrijvers belangrijk Aparte spelconstrut bij toneelgroep BA1 Zanger legt zijn ziel bl bij Richmond Fontai Laatste dans CBK Alpl Stilleven van Gestel. Foto.- GPD Stilleven Gestel duurste stuk Amsterdam - Een stilleven met pioenen, anemonen en lupines van Leo Gestel uit 1913 is dins dag het duurste stuk op de vei ling van twintigste-eeuwse kunst bij Christie's Amsterdam. De geschatte opbrengst be draagt circa 300.000 euro. Ge stel (1881-1941) trok in 1911 naar Parijs, waar hij het werk van Picasso en Braque zag dat hem inspireerde tot de stijl, waarin ook het bloemstilleven is geschilderd. Blokker 8c Zn. bij De Kier leiden - De Blokkertjes zijn woensdag 1 juni bij boekhandel De Kier in de Breestraat in Lei den. Vader Jan, columnist bij de Volkskrant, en zijn zonen Bas (journalist) en Jan (historicus) schreven samen het geschied kundige werk 'Het voorouder gevoel' naar aanleiding van de schoolplaten van J.H. Issing. Van deze fraai geïllustreerde va derlandse geschiedenis zijn 40.000 boeken verkocht. De le zing begint om 19.30 uur. Gouden Pet zoekt deelnemers leiden - De Gouden Pet kan nog deelnemers gebruiken. Het straatmuzikantenfestival vindt op 10 juli plaats. De muzikan ten laten zich horen op talloze straathoeken in het centrum van Leiden. Aan het eind van de dag treden zes finalisten op het Stadhuisplein voor het voet licht, waarna jury en publiek bepalen wie de winnaar van de Gouden Pet is. Opgeven kan tot 20 juni via www.goudenpet.nl of tel. 071-5665607. Open dag muziekschool alphen aan den rijn - De Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn houdt zaterdag 28 mei open dag. Het publiek is van 11.30 tot 15.00 uur welkom in het hoofdgebouw aan het Burgemeester Visserpark. Alle instrumenten mogen worden uitgeprobeerd en er is een spe ciaal kinderprogramma. Leer lingen van de 35 jaar bestaande muziekschool zorgen tijdens mini-concerten voor levende muziek. B.B. King. Foto: EPA B.B. King krijgt museum los angeles - B.B. King krijgt een eigen museum in de Ame rikaanse plaats Indianola (Mis sissippi), de thuisbasis van de levende blueslegende. De werk zaamheden beginnen op 10 ju ni. In 2007 moet het museum gereed zijn. Het initiatief, deels gefinancierd door de staat Mis sissippi, is bedoeld als cadeau voor de tachtigste verjaardag, van de artiest. Festival NJOY gaat niet door biddinghuizen - ID&T heeft het festival NJOY afgeblazen. Vorig jaar was de eerste editie van het dancefestival en de organisatie moest toen al veel kaarten weg geven om bezoekers naar Bid dinghuizen te halen. Vanwege de positieve reacties kwam er toch eeq vervolg. Nu ook dit jaar de kaartverkoop tegenvalt, heeft ID&T de stekker uit het festival getrokken. Frans Bauer in Plop-film Amsterdam - Zanger Frans Bauer krijgt een rol in de nieu we film over Kabouter Plop. De Nederlander speelt in de Vlaamse film de muzikale ka bouter Amadeus. De vijfde film over kinderheld Plop en zijn vrienden draait naar verwach ting vanaf half december in de Nederlandse bioscopen. Muséum staat stil bij ontstaansgeschiedenis Braziliaanse kinderen die worden gesteund door een project van Terre des Hommes. Deze foto is ook in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde te zien. Foto: Terre des Hommes leiden - De kinderhulporgani satie Terre des Hommes be staat in 2005 veertig jaar en ter gelegenheid daarvan wordt za terdag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde de tentoon stelling 'Hart voor kinderen, oog voor resultaat' geopend. Het museum besteedt aan dacht aan de ontstaansge schiedenis van Terre des Hommes, dat in 1965 door een groep vrijwilligers werd opge richt. Speciale aandacht gaat daarbij uit naai' de vrijwilligers, die nog altijd de ruggengraat van de organisatie vormen. Verder worden uiteenlopende projecten belicht en vertellen kinderen over hun toekomst dromen. Terre des Hommes: een Fran se naam van een oorspronke lijk Zwitserse organisatie. De naam is de titel van een boek, geschreven door Antoine Saint-Exupéry in 1939. Deze schrijver, bekend door het boek 'Le petit prince', stond bekend om zijn opvattingen over solidariteit, menselijke waardigheid en onderlinge verantwoordelijkheid. Zijn theorieën tekende hij op in het boek 'Terre des Hommes'. Een kwart eeuw later koos de Zwit ser Edmund Kaiser de ideolo gieën van Saint-Exupéry als basis voor een hulporganisatie voor kinderen in nood. Speciaal voor de tentoonstel ling in Leiden reisde museum medewerker Herman de Boer naar Bangladesh. Hij maakte daar een indrukwekkende filmreportage van het hospi taalschip Shapla. Ook de actu aliteit komt aan bod in het Rijksmuseum voor Volkenkun de. Zo is te zien welke rol Terre des Hommes speelde na de tsunami-ramp van afgelopen december. Wereldwijd steunt de organisatie honderden pro jecten, die worden bedacht, opgezet en uitgevoerd door lo kale mensen. In Nederland geven meer dan achthonderd vrijwilligers be kendheid aan de organisatie en promoten het werk. Collec tes leveren jaarlijks honderd duizenden euro's op. In sa menwerking met bedrijven, scholen en particulieren orga niseren ze evenementen en nemen ze deel aan festivals. Een deel van de vrijwilligers is actief in de veertien kringloop winkels van Terre des Hom mes. In de winkels worden tweedehands spullen zoals kleding, speelgoed en huisraad verkocht. Groepsportretten van de vrijwilligers die de win kels bemannen zijn ook op de tentoonstelling te zien. 'Hart voor kinderen, oog voor resul taat', 29 mei t/m 8 januari, Rijksmu seum voor Volkenkunde, Steen straat 1, Leiden. muziek recensie Hans Keijzers Concert: Richmond Fontaine. Gezien: 24/5, O-bus, Leiden. Het kan geen toeval zijn dat het eerste woord dat frontman Wil ly Vlautin van Richmond Fon taine in de microfoon zingt 'Ca sino' is. Het nieuwe conceptal bum 'Fitzgerald' speelt zich daar voornamelijk af en het gaat niet over de paar gelukki gen die er met de grote winst vandoor gaan, maar meer over de randfiguren in de gokstad. Vlautin veiwoordt het in de akoestische opener 'Casino- lights' aangevuld met lichte mondharmonicaklanken van Mike Coykendall bijzonder tref fend: „Casinolights only brings darkness to the lights". Rich mond Fontaine wisselt rustig singer-songwritermateriaal af met het dreigende 'Black Road'. Up tempowerk waar de band steeds weer geraffineerd gas te- Jai rug neemt en gitarist F* cles kiest voor sobere telijke gitaarlijnen. fa Niet al het drukke werps tuigt. Zo wordt 'Montjjg' Park' behoorlijk afgeras maar als daar een sch|c gekwelde uitvoering vp ways on the ride' tegep staat en er aan het einf set een meeslepende l?e kestreerde 'Disappear! schijnt met prachtige v pianoklanken dan verjjd Amerikanen de afgeraJT paden. lg Halverwege de set heef" Vlautin al zijn hemd uP1 en daaronder verschijfj shirt van zijn favoriete^1 Dead Moon. Er volgt 2)n lijn van The Replacem|P: Hüsker Dü een kille dip song van Fitzgerald. Dp1 hoeft zich echter zekejfa down te voelen. Het nP bum 'Fitzgerald' krijg#- kende kritieken en koiln heeft Willy Vlautin het611 'Post to Wire' van het p mige vorige album voé^ fors bedrag verkocht apt' tal Universal. 01 donderdag 26 mei 2o0 door Joris Rietbroek leiden - Er wordt inmiddels steeds meer wetenschappelijk onderzoek gedaan naar het belang van kinderboeken en jeugdliteratuur, al is er nog genoeg te verkennen. Dat concludeert hoogleraar Helma van Lierop, gespecialiseerd in kinder- en jeugdliteratuur, ter inleiding van de gisteravond gehouden Annie M. G. Schmidtlezing in het Academiege bouw van de Universiteit Leiden. De An nie M. G. Schmidtlezing is een jaarlijks terugkerend initiatief om het belang van onderzoek naar jeugdliteratuur te on derstrepen. Dit jaar kreeg de inmiddels 80-jarige schrijver Paul Biegel, bekend van jeugd boeken als 'Het sleutelkruid', 'De twaalf rovers' en 'De kleine kapitein', de eer. Een klein uur onderhield hij een vol au ditorium met zijn lezing 'Hoe vertellen we het onze kinderen?' 'Het"is in dit geval niet de vraag waar de kindertjes vandaan komen. Met 'het' be doelt Biegel eigenlijk alles wat een kind te leren laijgt op school. Ofwel: hoe zou tegenwoordig het onderwijs eruit moe ten zien en vooral: welke rol kunnen kinderboekenschrijvers vervullen in de educatie van kinderen? Wat is het be lang van hun werk? De weg naar een antwoord op die vraag zit bij Biegel vol vrolijke terzijdes en anekdotes die ervoor zorgen dat ieder een in de zaal aan zijn lippen blijft han gen. Soms gaat zo'n terzijde over de sprookjesachtige wereld waai- hij al meer dan zijn halve leven over schrijft en ko men de verhalen over Repelsteeltje of schoenmaker Meester Priem - van de gebroeders Grimm - om de hoek kijken. Of hij vertelt anekdotes uit zijn eigen le ven, zoals die keer dat hij met zijn neefje naar Schiphol ging om vliegtuigen te kij ken. ,,Ik vond dat zelf namelijk leuk, dus mijn neefje zou dat natuurlijk ook wel leuk vinden", verhaalt Biegel. „Maar toen we terugkwamen uit Schiphol wil de hij een cent op de trambaan leggen. Nadat de tram de cent had platgewalst, keek hij in totale verrukking naar de cent die zo groot als een rijksdaalder was ge plet. Dat overtrof het hele uitje naar Schiphol. Zoiets overkwam me ook met hem in Artis, waar allemaal mussen op de tafel afkwamen waar we wat zaten te eten. Dat waren voor hem uiteindelijk de mooiste dieren, ook al waren we eerst langs olifanten, tijgers en leeuwen gelo pen. Het gaat erom dat de oom hem meeneemt naar iets wat hij zelf leuk vindt. Dat is nodig om het Itind er zelf iets uit te laten halen." Wat mogen zijn toehoorders nu meene men uit dergelijke anekdotes? Dat kin derboekenschrijvers ook een belangrijke rol hebben in het onderwijzen van kin deren, naast ouders en leraren. Juist omdat ze onafhankelijk zijn van de leer plicht, het onderwijs en pedagogen, zul len kinderen naar ze luisteren. Hun spannende, grappige of wonderlijke ver halen kunnen een belangrijke wijze les bevatten en daarom zouden die verha len meer aandacht moeten krijgen in het onderwijs. „Kinderboekenschrijvers, wees niet pe dagogisch", roept Biegel aan het einde van zijn verhaal uit. „Kinderen reageren daar juist averechts op. Vertel wat je wilt vertellen en wat er in je omgaat. Het is dan aan de jeugdige lezer om er uit te halen waar het niet direct om gaat." Zo als een uitje naar Schiphol niet gaat om platgereden centen en een bezoek aan Artis eigenlijk niet draait om de mussen bij de eettafel. Christa Fontein uit Voorschoten als gewone lezer in jury literatuurprijs door Theo de With voorschoten - Christa Fontein is de eerste niet-beroepslezer in de jury van de AKO Literatuur prijs. De oud-docente van het ROC Leiden bepaalt mede welke Nederlandse schrijver in het na jaar met het prijzengeld van 50.000 euro gaat strijken. Voor haar betekent het vooralsnog één ding: lezen, lezen en nog eens lezen. Voor zichzelf heeft Christa Fon tein een soort kantoorritme in gesteld. Ze begint om negen uur 's morgens met lezen. „Ik lees drie uur in de ochtend, drie uur in de middag en vaak 's avonds ook nog. Ik onderbreek alleen om boodschappen te doen en te koken", aldus de Voorschotense. Fontein is vorig jaar op haar 61ste gestopt als docente Nederlands en litera tuur. „Anders was dit nooit ge lukt. De meeste andere juryle den zijn recensenten en lezen beroepsmatig al heel veel van de nieuwe boeken die jaarlijks verschijnen." Door de uitgevers worden naar verwachting zo'n 380 boeken ingestuurd ter beoordeling. Elk boek wordt door minimaal twee van de vijf juryleden gele zen. Christa Fontein is inmid dels aan haar 63ste boek bezig: 'Kind van de toekomst' van Ari- anne Baggerman en Rudolf Dekker. „Nee, ik zeg niet wat ik ervan vind. We hebben als jury afgesproken daarover onze mond te houden. Mensen moe ten niet te voorbarig conclusies trekken. Iedereen moet maar wachten op de longlist van maximaal 25 titels die in sep tember wordt vrijgegeven." Haar interesse in het boek liep de laatste jaren niet parallel met de belangstelling van haar leer lingen voor het geschreven woord. „Ik gaf volwassenen educatie op havo/vwo-niveau. Vroeger kwamen daar veel mensen van mijn generatie op af, die eerder de boot gemist hadden. Tegenwoordig zijn het veel 17- en 18-jarigen die bij het ROC een aantal vakken over doen, waarvoor ze op hun eindexamen gezakt zijn. De motivatie is er niet groter op ge worden. Een boek vinden ze al snel te dik. Ik zag mezelf soms een beetje als een evangelist van de literatuur. Zo nu en dan kon ik er één tot lezen verlei den, maar meestal was het een verplicht nummer. Zelf is Fontein altijd een lief hebber van taal geweest. Ze Christa Fontein: ,lk lees drie uur in de ochtend, drie uur in de middag en vaak 's avonds ook nog. Ik on derbreek alleen om boodschappen te doen en te koken." Foto: Dick Hogewoning studeerde Nederlands aan de Leidse universiteit met toneel als bijvak. Daarna ging ze het onderwijs in. „Ik sleepte mijn leerlingen overal mee naar toe. Naar het theater, naar het mu seum. Ik probeerde ze een bre de culturele belangstelling bij te brengen." Tussendoor bleef ze zelf altijd veel lezen. Ze las of herlas de klassiekers, maar pro beerde ook de moderne litera tuur bij te benen. „Gelukkig heb ik een man die ook veel leest. Dat was dus nooit een probleem." In 2003 werd Christa Fontein winnaar van de VPRO Litera tuur Quiz. De opdracht was dertig fragmenten aan dertig schrijvers te koppelen. Als enige deelnemer scoorde zij geen en kele fout. Door hoogleraar Frits van Oostrom werd ze bij die ge legenheid uitgeroepen tot 'Le zer des Vaderlands'. „Hij heeft connecties met de AKO Litera tuurprijs en heeft geopperd mij als gewone lezer een plaats in de jury te geven naast de recen senten. Dat bleek men een leuk idee te vinden. Ik ben echt niet de meest belezen Nederlander. Iemand als'Maarten 't Hart heeft ongetwijfeld meer gele zen." En dus zit de Voorschotense nu dag na dag te lezen. Bij mooi weer buiten in het zonnetje en anders in de met boeken volge stouwde woning. Met altijd een notitieblok binnen handbereik om aantekeningen te maken. „In eerste instantie dacht ik al leen romans te lezen te krijgen. Dat is mijn klassieke opvatting van literatuur. Zelf houd ik het meest van geconstrueerde ro mans,-zoals Harry Mulisch en Margriet de Moor die schrijven. Maar bij de ingezonden boeken zit ook non-fictie. Reisbeschrij vingen bijvoorbeeld en biogra fieën. Dat maakt het wel lastig, want het is appels met peren vergelijken. Het zou misschien beter zijn als elke literaire prijs zich op een ander genre con centreert. Er is wel een aparte poëzieprijs, maar de AKO en de Libris Literatuur Prijs vissen in dezelfde vijver. Waarom richt de ene zich niet op fictie en de andere zich op non-fictie?" De jury moet in september haar longlist bekendmaken. De boe ken op deze lijst worden door alle juryleden gelezen. Zij knok ken net zo lang tot er zes titels over zijn: de shortlist. „Daarna verwacht ik dat juryleden gaan pleiten voor één of twee boe ken. Dat worden vast pittige discussies. Het lijkt me lastig om met één titel over te blijven. Ik ben niet zoals de recensen ten gewend over boeken oor deel uit te spreken. Ik leunde altijd op de mening van ande ren. Nee, dat voelt niet als han dicap. Vooralsnog selecteer ik heel intuïtief. Dat is in dit stadi um nog mogelijk. In de eindfa se zal ik scherper moeten oor delen." De apotheose is in november als juryvoorzitter Hans Dijkstal de winnaar bekendmaakt. Vorig jaar gebeurde dat tot ontstelte nis van sommige literatuurlief hebbers in het gossipprogram- ma RTL Boulevard. Christa Fontein heeft daar geen moeite mee. „Die jongens deden het leuk. Natuurlijk is het de taak van de publieke omroep om een fatsoenlijk boekenprogram ma te maken, maar dat gebeurt niet. Terwijl Adriaan van Dis daar toch ooit heel mooie kijk cijfers mee scoorde." Ze gunt elke auteur het prijzen geld. „Het zorgt voor extra boekverkopen, zelfs als je alleen maar genomineerd bent. Als een schrijver de prijs daadwer kelijk wint, kan hij weer even vooruit. Ik weet bijvoorbeeld van Tomas Lieske uit Leiden dat het winnen van de Libris Li teratuur Prijs in 2001 hem in de gelegenheid stelde een jaar in Parijs aan zijn roman 'Gran Ca fé Boulevard' te werken. Zo le vert zo'n prijs indirect weer een nieuw, mooi boek op." theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling:'Het regent kikkers uit de hemel' van theatergroep BARR naar de film 'Magnolia' van Paul Thomas Anderson. Concept, regie, tekst: Ragnhild Rikkelman. Eindregie: Annemarie Prins. Gezien: 25/5, LAKtheater, Leiden. Stel je voor: een man springt van een negen verdiepingen tellend flatgebouw. Exact tege lijk met zijn sprong wordt er el ders in het gebouw een schot gelost door een ruziënd paar. De kogel schiet door het raam naar buiten en precies op dat moment passeert de vallende man die hierdoor dodelijk wordt getroffen. Wat als zelf moord begon, krijgt in een frac tie van een seconde een andere wending en eindigt als moord. Met dit 'stel je voor...' begint de voorstelling. En het blijkt ach teraf een treffend beeld waarin je de gehele opzet van de pro ductie kunt vangen. Afzonder lijke gebeurtenissen blijken met elkaar te maken te hebben. Ie mand vertelt bijvoorbeeld over haar terminale ziekte, een an der over haar zoektocht naar een partner en weer eeit geeft een soort machocr Zo komen thema's als l| seks, eenzaamheid ang|> verlangen aan bod. Lanle, worden dwarsverbande! vouwd die tussen de afa, lijke verhalen van de vial en de twee heren lijkenL staan - meestal in relatip zieke viouw. Misschien kun je tegenf? dat de spelers hiervoor f veel tijd nemen. De vool' in deze opzet duurt relat lang. Daar staat een peif constructie tegenover d consequent wordt volgij1 den. De acteurs spelen J grotendeels richting zaa podium waarop zich sier stoelen bevinden. Ze lei niet of nauwelijks in hu[ hun spel komt neer op v of demonstreren. Op dir nier wordt als het ware f' aal aangereikt waaruit jf' toeschouwer zelf je eige! stelling moet construerf bedoeling van het concr duidelijk. Maar het is vor knap dat deze nieuwe to. groep een dergelijk com concept ook spannend i* kunnen uitwerken. alphen aan den run - Het Cen trum Beeldende Kunst (CBK) in Alphen aan den Rijn nadert het einde. Met de slotexpositie 'The Last Waltz' wordt teruggeblikt op de vierenhalf jaar van zijn bestaan. Op zondag 26 juni wordt deze tentoonstelling met een manifestatie afgesloten, die in de plaats komt van een offi ciële opening. Als gebouw blijft het CBK be staan. De kunstuitleen en de galerie van de Stichting Alphen- se Ateliers (STAA) blijven erin gehuisvest. Er komt een einde aan de exposities in de Stadsga- lerie, aan de lezingen, 1 nifestaties en excursies.l' Directeur Peke HofmaJ zich nog altijd kwaad P1 bezuinigingen, die hetfr geleden opgeleverde kop kost. „Er ligt geen houdelijk argument grondslag. Zelfs een dof1 meente ingehuurd ond" bureau heeft de evalui het CBK niet kunnen r en." t In de laatste tentoonster men de 22 kunstenaars)' die de afgelopen jarert CBK hebben geëxposeel (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18