REGIO Haagse hopjes proeven Leidse Kaas 2 3 1 SCHERP GEPRIJSD! 99 99 99 'Dit gebied is de achtertuin van mijn huurders' et is schadelijk om alleen tobberigheid uit te stralen' Ai ooglijke st blijft rlopig Ondernemers begaan met platteland Huisarts van Velzen is geen stakingsbreker, maar optimist RB A29 Graag gedaan. 3e gratis 1.59/1.75 2:99 reparaties pmpwijk uk - Stratenmakers korte termijn aan de ie Dr. Van Noortstraat Dmpwijkseweg in ijk. In opdracht van de te wordt op maandag jegonnen met het her- iran de kuilen die in de jaren zijn ontstaan bij uitingen van een groot ruggen op de Van aat. Dat werk gaat zes weken duren. Na de irden de slechte plek- Stompwijkseweg aan- drie plaatsen moet ijbaan worden aange- ijf plaatsen wordt de de volle breedte onder latieve artbeurs - „Het hoeft niet an- het mag natuurlijk irden van Mies Scho- Iternatief uitvaartbe- uit Katwijk. Schone- iseert een uitvaart - de Leidse regio te in- over de vele 'af- spinogelijkheden' die er Zaterdag 28 mei uitvaartmarkt van 16.00 uur gehouden in tne of Willibrordkerk, imerstraatweg 4-6, est. Naast Schoneveld andere ondernemers 'm g. Zo kan het publiek ier Ier meer verdiepen in ',an kindermandjes, dia die van de as van een persoon zijn ge- jrafmonumenten e lus Dik fo Ji eidtn /let 31 lan Leef mans [inf i (Mrp - Het ene raadslid Ae iet een lelijke puist, het ien onooglijke bult. De Dii/an het industrieterrein lye nd de Leiderdorpse Be- »t g 'eg, de firma's Vliko en ;m werden met naam ge- raa is en blijft een doorn in van de Leiderdorpse En dat zal het voorlo- donderdag 26 mei 2005 door Marijn Roos warmond - De Kaag zonder blaarkop is als de maan zonder Neil Armstrong. Toch vrezen enige melkveehouders dat deze vanzelfsprekendheid niet tot de Haagse ministeries en natuurorganisa ties doordringt. Vandaar dat ze gisteren een groepje beleidsmakers vanuit hun grauwe kantoorkolossen op hun bedrijf hadden uitgenodigd om de ambtenaren het rundras in zijn 'natuurlijke' omge ving met eigen ogen te laten zien. Theo van Warmerdam legt aan de kan toorklerken uit waarom de blaarkop on misbaar is voor zijn veehouderij. „Mijn bedrijf ligt op veengrond. Dat betekent dat het land erg drassig is. Daardoor .groeit er niet het gras dat nodig is voor het rund van het Holstein-ras dat nor maliter in Nederland gefokt wordt. De blaarkop kan echter heel goed van deze grond leven." De beesten zijn namelijk een stuk min der onderhoudsgevoelig dan het Hol stein-ras. In de ogen van Van Warmer dam zijn dat topsporters. „Die functio neren alleen als alle omstandigheden optimaal zijn. Blaarkoppen zijn veel zelfredzamer." Om dat te illustreren, imponeert Van Warmerdam zijn gehoor met een staaltje krachtpatserij van zijn vee. „Ik werd vanmorgen door een buurman gebeld. Hij zag twee nieuwe kalfjes in de wei lopen. Die zijn blijkbaar vannacht geboren. Ik heb geen hand hoeven uitsteken." Van Warmerdam doet zijn verhaal in de kaasmakerij achter zijn woning. De koei en zijn niet alleen makkelijker in het on derhoud, ze leveren ook nog eens uitste kende melk voor zijn Leidse Kaas. Daar naast zit er een speciaal eiwit in, dat voor een hogere kaasproductie zorgt. Praten over voedsel maakt hongerig. Op naar het laaggelegen weiland voor een picknick. En daar is het dan zo ver. Ter wijl de ambtenaren wat onwennig rond kijken in hun nieuwe bedrijfskantine, verschijnen vanaf een hoger gedeelte de nieuwsgierig kijkende koppen van een tiental koeien. „Dat zijn ze", zegt een man bewonderend. De meeste anderen hebben meer oog voor de broodjes en voor het verhaal van melkveehouder Fer Vergeer. Want die heeft wel een appeltje te schil len met zijn publiek. „Veertig jaar gele den zijn wij hier vanuit onszelf begon nen met het beschermen van weidevo gels. Op een gegeven moment werd het hier een natuurreservaat. Daardoor krij gen wij geen subsidie meer, terwijl an dere boeren buiten het reservaat dat juist wel krijgen. Nou, wij zoeken nu niet meer elk nest op. Dat is niet te betalen." Vergeer wil wel eens met de beleidsma kers om tafel zitten. Niet alleen het ge brek aan subsidie steekt hem, maar ook het feit dat de regelgevers eigenlijk niet meer willen dat de slootjes in de weilan den gebruikt worden als haven voor bootjes. Dat zou niet passen in het land schap. Vergeer: „Die mensen recreëren hier met respect voor de natuur." Daar naast is het havengeld een van de in komsten die de boeren nodig hebben om het hoofd boven water te houden. Maar de dag is natuurlijk voornamelijk georganiseerd vanwege de blaarkop. De boeren willen graag wat extra steun om deze koe in het landschap te houden. De bedrijven zijn namelijk met ongeveer vijftig koeien te klein om zichzelf hele maal te redden. Van Warmerdam wil de blaarkop als merk in de markt zetten. Volgens hem is het vlees veel fijner van smaak dan dat van andere koeien. Bo vendien behoort de Leidse Kaas tot de Ark van Smaak, een erkenning van Slow Food Nederland. Als wij niet wat extra steun krijgen, betekent dat waarschijn lijk het einde voor ons bedrijf. En daar mee gaat ook het weidelandschap hier verloren. Die subsidie is dus van maat schappelijk belang." Of de partijen wat nader tot elkaar zijn gekomen moet nog blijken. In ieder ge val zijn Van Warmerdam en Vergeer wel tevreden. Vergeer: „Het is sowieso posi tief dat de beleidsmakers hier eens heb ben rondgekeken. Verder heeft de zon geschenen, dus we hebben in ieder ge val een mooie dag gehad." iel d« me en, zo maakte wethou- cenboer nog eens dui- tite rijventerrein ligt achter inj ïovenerweg in een ver- ginirisch en groen veen- *iied. De gemeente intentie om voor de >ba le bedrijven een andere iit De agrarische natuurvereniging Wijk &Wouden heeft sponsors gezocht om projecten te sponsoren op het platteland tussen Leiden, Zoetermeer en Alphen. Gisteren konden de geldschieters met eigen ogen zien wat er met hun geld gebeurt. Foto: Henk Bouwman zoeken. „Maar wat is ïtie waard als er toch wordt gedaan", wilde loijenLinks- raadslid Vons ij werd aangevuld door tan Gurp. „Het is me duit waard het com- een of andere groen ing te omzomen zodat het oog wordt onttrok- Molkenboer is het pro- r riet op een achterna- opgelost. „Die firma's rechten en een ver- ofe komt zeker niet alleen 01 ening van die bedrij- j ivel financieel als wat 1{ietreft is het geen mak- bc aces. Dit moeten we re- ste iplossen. Er komen be- irreinen leeg in de mermeer, maar het is niet duidelijk of wij mee kunnen. Ik schat in oplossing nog zeker vijftien jaar op zich laat door Judy Nihof ZOETERWOUDE - Ze hebben alle maal iets met het platteland. Wil Albers van de SNS-bank houdt van hardlopen in de pol der, Paul Duyts van de Zoeter- meerse woningcorporatie Ves- tia wandelt graag door de na tuur en Koos van Leijden van Heineken woont op een boer derij. Vreemd is het dus niet dat de agrarische natuurvereniging Wijk &Wouden bij hen de juiste snaar raakte met het verzoek om als bedrijf of corporatie projecten te sponsoren op het platteland tussen Leiden, Zoe termeer en Alphen. Inmiddels hebben zeven bedrijven een bijdrage toegezegd. „Wat het Central Park is voor New York, is het land van Wijk en Wouden voor deze regio", aldus Wil Al bers van de SNS-bank. Op het land van de Zoeter- woudse boer Theo van Leeu wen kunnen ondernemers deze woensdagmiddag met eigen ogen zien wat er met hun geld gebeurt. Ook vertegenwoordi gers van de gemeenten Rijn- woude, Leidschendam/Voor- burg en Zoetermeer zijn erbij. Van Leeuwen trekt met hen de polder in en laat ze zien wat boeren doen om de overle vingskansen te vergroten van weidevogels als de tureluur en de grutto. Ze bekijken nesten van kieviten en scholeksters. Het gezelschap reageert verrukt als een tureluurkuiken voorbij komt rennen. „Het maaien om nesten heen is niet genoeg", al dus de boer. „Weidevogels moeten ook kunnen schuilen. Gevaren liggen overal op de loer. Daarom maaien we niet het hele perceel, maar laten we vluchtstroken langs de sloten staan. Die maaien we dan la ter." Deze extra inspanningen kosten de boer wel tijd en geld. Bijdragen van sponsors zijn dan een uitkomst. De bedrijven die bereid zijn te sponsoren, vinden het niet al leen belangrijk dat het platte land vol weidevogels blijft. Ook willen ze graag bijdragen aan de wandelpaden door boeren land die de agrarische natuur vereniging Wijk Wouden van plan is te realiseren. Financie ring door de overheid van deze paden komt volgens de vereni ging amper op gang. Meer pa den betekent dat nog meer mensen kunnen genieten van het landschap en dat spreekt de Zoetermeerse woningcorpora tie Vestia wel aan. „Dit gebied is de achtertuin van mijn zes duizend huurders", zegt direc teur Paul Duyts. „Dat is de link die ik direct legde toen de na tuurvereniging ons vroeg spon sor te worden." Binnenkort wijdt Vestia in het bewonersblad een artikel aan het land van Wijk en Wouden. Als woningcorporatie zijn we bezig om bewoners zich meer verantwoordelijk te laten voe len voor hun woonomgeving. Zodat ze dat lege blikje niet op straat gooien, om een voor beeld te geven. Het is belangrijk dat huurders zich ook verant woordelijk gaan voelen voor dit gebied." Ook 3M en Heineken hebben zonder aarzelen de portemon nee getrokken voor het platte land. Om hoeveel geld het gaat, wil hoofd bouwbureau Koos van Leijden van Heineken niet zeggen. Van 'voor wat hoort wat' is volgens hem in elk geval geen sprake. „Wij stellen geen voorwaarden. We sponsoren gewoon en dat doen we met ons hart. Punt. Een bordje met 'Heinekenpad' bij het begin van een wandelpad? Dat hoeft voor ons niet. Heineken is begaan met het gebied, met Zoeter- woude. Onze mensen wonen en werken hier. Zij fietsen ook door deze omgeving." De agrarische natuurvereniging hoopt de komende tijd nog meer sponsors binnen te halen. Van Leeuwen is blij dat Zoeter- woudenaar Rinus van Swieten de werving op zich gaat nemen. Van Swieten werkte veertig jaar bij de Rabobank, als relatiebe heerder voor de agrarische sec tor. Als er iemand is die het gebied goed kent, is hij het wel. En hij heeft een enorm netwerk in het bedrijfsleven", aldus Van Leeuwen. Cia Stoelinga ip - Het was niet abnormaal J^ijn inloopspreekuur. De afspra- ft hij ook goed in de hand. De btiënt is net de deur uit. Er Qeer een serene rust in de imer van de huisarts. De deur (spreekkamer staat open. Van Velzen (51) in Leiderdorp e voormalig voorzitter van de e Huisartsen Vereniging (LHV) takingsbreker. Hij gaat door, ij ziet dat de problemen in de ingeneeskunde met een beetje il kunnen worden opgelost. „Ik enmaal een optimistisch mens hien weet ik wel te veel over de lederland." laradoxaal, maar als ik alle n van het ministerie, van de ekeraars, van de huisartsen ig en de patiëntenorganisaties kar heen leg, hebben wé een e blauwdruk waarmee we di- de slag kunnen. De afgelopen is er heel veel verschenen. Er zijn onderling echt niet zoveel ver schillen. Al die overeenkomsten kun nen we zo inpassen in meeijarenbe- leid, want dat moet er komen om rust in de tent te krijgen. Een meerjaren plan met een overeenkomstig budget. Ik erger me verschrikkelijk aan plan nen die van jaar tot jaar tot ons komen en waar geen uitwerking aan wordt ge geven. En niet alleen nu we moeten bezuinigen, dat gebeurde ook in de ja ren dat er geld in overvloed was. Dat is jammer, aan ad hoe beslissingen heeft niemand wat." Hoe voelt u zich? „Goed, maar ook verscheurd. Staken de artsen, dat is toch een uiterst mid del? Staken in een democratie? Ik kan dat niet. Ik vind het ook moeilijk om mensen zo maar zonder zorg achter te laten. Dat zijn mijn diepgewortelde re flexen. In mijn visie zijn de problemen die we nu met elkaar hebben, oplos baar. Als je ineens patiënt wordt, wil je een goede huisarts, een goede verze kering en een goed ziekenhuis. Daar draait het toch om? We hebben elkaar dus hard nodig om onze belangen vei lig te stellen." Uw collega's denken daar anders over? Huisarts Van Velzen. Foto: Henk Bouwman „Klopt, en ook ik vind de 90 miljoen die de minister uit ons budget heeft gehaald en vervolgens als een soort vette worst boven ons laat hangen, ab soluut niet kunnen. Die actie moet van tafel. Er is op dit moment geen eerlijk speelveld. Binnen de huisartsen moet geen concurrentie ontstaan. Het me ten van kwaliteit kan pas als iedereen dezelfde mogelijkheden heeft om aan goede patiëntenzorg te doen voor bij voorbeeld diabetes of chronisch zie ken. En dat is nu niet het geval. Daar om moeten we zo snel mogelijk uit de impasse komen. We hebben allemaal goed gereedschap nodig, zoals onder steuning van een praktijkverpleegkun- dige om de regels rond het nieuwe zorgstelsel adequaat uit te voeren. Maar laten we ook die blauwdruk voor de inrichting van de huisartsenzorg in vullen en onderschrijven. We moeten ons positief onderscheiden." Kan dat nog? De zorgverzekeraar heeft toch de macht? „Natuurlijk niet. In wezen gaat het ook niet om macht, maar om wantrouwen. Wantrouwen regeert op dit moment. Als de zorgverzekeraars eerlijk kunnen praten, zullen zij ook toegeven nog niet voldoende uitgerust te zijn om het nieuwe stelsel uit te voeren. Als ik een plan indien bij de lokale verzekeraar duurt het te lang voordat ik er met een deskundige over kan praten. Laat staan dat er een goedkeuring komt of een contract kan worden opgemaakt. Ook zij zijn zakelijk gezien nog niet klaar voor deze operatie. Daarom moeten we praten, rond de tafel zitten. Strategisch handelen noem ik dat." Hoe ziet u uw eigen rol in dat proces? „Blijven denken. We moeten investe ren in ons vak. Hoe sterker de huisart senzorg des te effectiever is de gezond heidszorg. Een goede, laagdrempelige, persoonlijke bereikbare patiëntenzorg voor iedereen is echt de basis van de gezondheidszorg. Daar twijfelt overi gens niemand aan. Het is voor mijn gevoel schadelijk om alleen maar tob berigheid uit te stralen. Ik ben nu 25 jaar arts. Vroeger deed ik meer verlos kunde en meer chirurgische ingrepen. Nu richt ik mij veel meer op de ouder wordende bevolking die je intensieve zorg moet geven. Ik stel diagnoses, ik ben gids en coach voor mijn patiën ten. Dat is waardevol en moet niet uit gehold of versnipperd worden. En dat gebeurt ook niet als we als beroeps groep samen met zorgverzekeringen en de patiëntenorganisaties optrekken om de open regels van het nieuwe zorgstelsel in te vullen. Daar kan vol gens mij iedereen zich in vinden, ook de minister. Het staat allemaal niet zo muurvast." (advertentie) Senseo Koffiepads voordeelpak zak a 36 pads 1.38 OP=OP Ariel Vloeibaar wasmiddel flacon 1.5 liter Super Thee Super deBoer Aanbiedingen geldig t/m 29 mei 2005. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden. In de Super de Boer winkels wordt de Rocks' spaarkaart uitgegeven en kunt u Rocks' sparen. fusIJl Pringles Chips, Dippers of Dipsaus alle smaken per stuk Perssinaasappelen net 2 kilo

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15