LEIDE Slaaphuis en tweede dagopvang definitief dag... e tog 1 Alles bij elkaar! Het Motorhuis R1 REGIO A ormatiecentrum euw Leyden open 'Oegstgeest kan paal niet zomaar plaatsen' Ide stelling kaal van brandt open Tweehonderd bezwaren geven college 'geen nieuwe feiten of argumenten' pis Female ste winkel' Verbeten strijd bij NK knikkeren Spannende verhalen voor jonge, moeizame lezers Autodealerbedrijven Minister snuffelt aan praktijk Bona biedt Stedelijk Gymnasium onderdak j donderdag 26 mei 2005 kis leek Ie jury van MCO-prijs De nagebouwde van Rembrandt van Ie Latijnse school gaat jopen. Om 16.00 uur wethouder Geertsema nomische zaken de jshandeling. De klas is 'd als een drie meter :doos. Het lokaal is on- het 'kernprogram- Ie activiteiten in het idtjaar 2006, waarin le 400ste geboortedag "jrandt viert. De voor- itijnse school staat aan aat 16. jbij Rhijnhof voorbij Het fileleed voor auto- n op de Haagse g is bijna geleden, bente verwacht dat de heden daar eind deze btendeels zijn afgerond, jegon op 7 maart bij de ir begraafplaats en jrium Rhijnhof. Daar [bushaltes verplaatst en begstrook gemaakt, let verkeer over één rij- loest en met stoplich- 1, leidde dat door Timoteus Waarsenburg leiden - Nog dit jaar slapen de Leidse daklozen in het voormali ge Joodse weeshuis aan de Roo- denburgerstraat. Tweehonderd protesten uit de Burgemeester- en Professorenwijk hebben daar niets aan kunnen veranderen. Deze week heeft het college van burgemeester en wethouders besloten zijn plannen door te zetten. Ook de dagopvang voor daklozen en verslaafden in de Leonarduskerk aan de Haagweg gaat, ondanks diverse bezwa ren, door. Het slaaphuis en de dagopvang maken deel uit van de 24-uurs opvang voor daklozen waar de gemeente naar streeft. „We zet ten nu een goede stap in die richting. Maar het blijft hier niet bij", zegt zorgwethouder Hans Buijing. Volgens de wet houder wil de gemeente in de toekomst nog meer voorzienin gen treffen voor de Leidse dak lozen en verslaafden om in elk geval een deel van deze groep terug te kunnen laten keren in de maatschappij. Buijing: „We hebben nu een paar plekken waar deze groep overdag terechtkan en waar ze kunnen slapen. Daar moeten nog wat stappen tussen komen. We streven naar een compleet vangnet voor deze groep, met oplossingen op maat. Wij willen bijvoorbeeld ook een begeleid- wonenproject gaan opzetten.'' De omwonenden van zowel de toekomstige dagopvang als het slaaphuis zijn inmiddels per brief over het collegevoorne men ingelicht. Daarin staat dat het college begrip heeft voor de onrust die ontstaan is, maar dat de buurtbewoners geen argu menten, inzichten of nieuwe feiten hebben kunnen aandra gen die tot een koerswijziging nopen. Wel onderkent het col lege, zo valt te lezen, het 'be lang van goed omgevingsbe- heer rondom de voorzienin gen'. Om de overlast voor de beide buurten zoveel mogelijk te be perken wil de gemeente daar om een uitgebreid 'beheers plan' opzetten, waarvoor ruim 320.000 euro beschikbaar moet komen. Desondanks gaat de ge meente ervan uit dat er altijd wel wat overlast zal blijven be staan. „We weten dat dit soort voorzieningen de overlast in de stad niet met honderd procent zal wegnemen", zegt Buijing. „Maar de onrust en overlast op straat daalt door dit soort maat regelen enorm en de levens kwaliteit voor deze groep schiet zo omhoog." Öedingzaak Dennis an de Haarlemmer- ^eft de verkiezing van ikel van Leiden ge- De mooiste etalage ion Levelt koffie en ide Botermarkt en in Drie best startende win- speelgoedzaak Kabou- len aan de Nieuwe Rijn. Jtrijd is georganiseerd 1 Centrummanagement lEen jury nomineerde ital zaken, waarna men- jntemet konden stem mens het juryrapport nis Female op door de |ge entourage, schitte- 'deding' en het 'ge werd personeel'. De jury ihet bovendien een ge- tap om een winkel te jn waar topmerken wor- locht. leiden - Maak van een aantal houten balken tien velden. Zet op elk veld een knikker- potje en als het weer dan ook nog meezit, is succes verzekerd. Cisteren deden er op de Beestenmarkt zo'n 150 kinderen uit de groepen drie tot en met acht van de Leidse ba sisscholen mee aan het Nederlands kampioenschap knikkeren. Leiden was de laatste stad waar een voorronde van het NK werd georganiseerd. Haarlemmermeer, Assen, Utrecht, Heerenveen en Rotterdam waren eerder al aan de beurt. De landelijke finale is aanstaande zaterdag op attractiepark Duinrell in Wassenaar. Leiden heeft acht deelne mers aan die eindstrijd. Omdat er in elke regio andere spelregels worden gehanteerd, zijn er door de organisa tie van het kampioenschap uniforme regels gemaakt. Binnen maximaal vijf minuten moeten tien knikkers in het potje zijn gespeeld. De speler die de tiende knikker in het potje krijgt is de winnaar. Wanneer na vijf minuten de tien knikkers nog niet in het potje zijn gespeeld, zegeviert de speler met de hoogste score. De punten werden bijgehouden door een scheidsrechter en dat was maar goed ook, want de deelnemertjes probeerden gistermiddag in hun enthousiasme en verbeten heid nog wel eens te smokkelen, het zogenoemde klauwtje leggen. Maar de toezicht houders zagen er streng op toe dat de knikker stootsgewijs vanaf de juiste plaats rich ting potje ging en niet werd geschoven. Door dat goede toezicht en de strakke organi satie verliep het toernooi in pais en vree. En dat was niet in het minst te danken aan het springkussen voor iedereen die niet wilde knikkeren en de gratis drop en spekkies voor deelnemers en publiek. Foto: Hielco Kuipers (advertentje) Leiden heeft de primeur! leiden - Oegstgeest kan hele maal niet zomaar beslissen om de tunnel tussen Poelgeest en de Merenwijk in de spits af te sluiten met een paal. De Oegst- geestse wethouder De Ruijter verkondigde dinsdagavond met grote stelligheid dat er maatre gelen worden genomen om sluipverkeer door Poelgeest te voorkomen, maar zijn 'spier- ballentaal' is nogal voorbarig, zo blijkt uit de reactie van de gemeente Leiden. Die verwijst naar het regionale verkeers- en vervoersplan, waarin staat dat gemeenten met elkaar moeten overleggen als een verkeersmaatregel ge volgen heeft voor een andere gemeente. Volgens een woord voerder van de gemeente Lei den is er nog niet met Oegst geest gesproken over de spitspaal. Met die paal wil Oegstgeest voorkomen dat au tomobilisten uit Leiden in de spits via Poelgeest naar de A44 rijden. „De gemeente gaat er van uit dat er nog wordt ge sproken over de maatregelen", aldus de woordvoerder. Die wil niet concreet ingaan op de vraag wat Leiden vindt van een spitspaal. „Bij het overleg gaan wij ervan uit dat de functie van de tunnel is om de wijken Poel geest en Merenwijk met elkaar te verbinden." De Oegstgeestse wethouder De Ruijter beweerde dinsdag in een commissievergadering dat Leiden niets te zeggen heeft over verkeersremmende maat regelen. „Wij hebben het recht op een spitspaal. Dat is een au tonome beslissing die het colle ge van burgermeester en wet houders kan nemen. Die spitspaal komt er gewoon", zei hij. „De gemeente Oegstgeest kan niet zomaar zeggen: wij zetten die paal neer. Zo gaat het niet", aldus de woordvoerder van de gemeente Leiden. Huisartsen horen niet te staken. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl ^Het in ormatiecentrum «ekomstige wijk Nieuw, gaat zaterdag open. pnt ook de inschrijving 1: de 81 kavels waarop iwoningen en 36 huur- 11 naar eigen ontwerp 1 worden. De inschrij- it op 17 juni. Eind okto- wint de inschrijving voor ^■lingen. In totaal komen ^■oningen in de wijk op vroegere ichthuisterrein. erdeling van de kavels [mensen voorrang krij- 4 wonen in een huis in f Noord dat wordt ge- M Daarna zijn bewoners ïiden-Noord aan de ervolgens 'stadsvernieu- genten' uit de Leidse e|, 1 daarna bewoners van ling met een kale huur prijs tot 326 euro per maand. Als er dan nog kavels over zijn gaan die eerst naar bewoners van een duurdere huurwoning en dan naar 'overige gegadig den'. Via een loting wordt be paald wie het eerst een kavel mag kiezen. Dat gebeurt op donderdag 30 juni. Bewoners van Leiden-Noord kunnen on der bepaalde voorwaarden een subsidie krijgen van 12.000 eu ro. De kavels kosten minimaal 83.000 euro. Van 11.00 tot 16.00 uur wordt zaterdag in het centrum aan de Maresingel naast nummer 21a informatie gegeven over het bouwen van een 'droomhuis' door architecten en andere ad viseurs. Er staan maquettes en er is een 'steigerbouwhuis op ware grootte'. Voor de kinderen is er onder meer een bioscoop. (advertentie) 'Makkelijk lezen plek' in bieb door Floor Ligtvoet leiden - Het ergste wat je als jeugdige dyslect kan overko men, denkt bibliothecaresse Tonny van Rijnswou, is om peuterboekjes te moeten lezen terwijl je de zandbak al lang bent ontgroeid. Daarom heeft de Openbare Bibliotheek Lei den sinds gistermiddag een 'makkelijk lezen plek' (MLP) met ook spannende boeken over verliefdheden en ruzies met vrienden. „Geen Jip en Jan- neke dus." Maar wel eenvoudi ge, simpele zinnen zonder struikelwoorden en met soms extra grote letters. Er is een grote markt voor dit type boeken. Uit onderzoek blijkt namelijk dat een op de tien basisschoolleerlingen on voldoende kan lezen. Bij een kleiner percentage wordt uit eindelijk dyslectie vastgesteld. Over de oorzaak van deze blij vende stoornis is niet veel be kend. Volgens de huidige theo rie komt het door microsco pisch kleine afwijkingen in de hersenen, die te maken hebben met het verwerken van klanken en het snel herkennen van vor men. „Met name teksten snap pen blijkt in de praktijk heel lastig", aldus Van Rijnswou. De drie nieuwe, grote kasten die samen de 'makkelijk lezen plek' vormen in het centrale ge deelte van de bibliotheek, ogen vrij leeg. „Dat is expres ge daan", legt de Leidse bibliothe caresse uit. „Kinderen die taal lastig vinden hebben über haupt al niet zoveel zin in le zen. Die moet je dan dus niet voor een bomvolle kast zetten, want dat schrikt af." De MLP-boeken worden om die reden ook met de kaft naar voren getoond zodat het oog als eerste op de kleurrijke illustra ties valt. „De feitelijke tekst komt later wel." In de 'makke lijk lezen plek' zijn naast ver filmde jeugdboeken, cd-roms met taal en rekenspelletjes en informatieve boeken vol illu straties, ook voorleesboeken te vinden voor ouders die zo de woordenschat van hun kinde ren kunnen vergroten. Het kind nieuwsgierig maken naar de inhoud van het boek, dat is het belangrijkste doel van de MLP. De collectie, speciaal samengesteld op advies van le raren en hulpverleners, is overi gens niet alleen bedoeld voor kinderen met dyslexie. Ook kin deren met gedragsstoornissen als ADHD of slechtzienden kunnen er geschikt leesvoer vinden. Een echt Leidse uitvinding is de 'makkelijk lezen plek' niet. De openbare bibliotheek in Haar lem ruimde vorig jaar met groot succes al een punt in voor kin deren met taal- en leesproble men. Meerdere bibliotheken in het land hebben inmiddels het Haarlemse voorbeeld gevolgd. „Sommige boeken hebben we speciaal op leesniveau inge deeld", legt Van Rijnswou uit. Een kind zonder problemen leest dan wel dwars door alle niveaus heen, is haar ervaring, „maar voor moeilijke lezers is het wel handig als ze van hun leraar horen dat ze bijvoorbeeld het beste niveau 5 boekjes kun nen lezen." Vanavond houdt de biblio theek van 20.00 tot 22.00 uur aan de Nieuwstraat naar aanlei ding van de opening van de 'makkelijk lezen plek' een fo rumdiscussie 'Dyslexie en hoe nu verder?' met onder anderen twee psychologen, Pauline Zwinkels van Stichting Balans voor ontwikkelings-, gedrags- en leerproblemen en Dorothee Kappenburg van Onderwijs Ad vies Leiden. Kosten: 3 euro. De workshop 'Dyslexie is af te leren?!' onder leiding van do cent en psycholoog P. Barkema wordt dinsdag 31 mei gehou den van 19.30 tot 21.00 uur in het filiaal in de Stevenshof, Trix Terwindtstraat 6. Kosten: 3 eu ro. De lezing 'Dyslexie, de mo gelijkheden na de diagnose' is op donderdag 2 juni van 19.30 tot 21.00 uur in het filiaal van de Merenwijk, Rosmolen 4. Kosten: 3 euro. (advertentie) Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! Offimnri imxkduflter v.ui Chevrolet Saab leiden - Het leek wel open dag op de vmbo-afdeling van het Da Vinei College aan het Lammenschans- park. Gistermiddag stonden echter geen nieuwe leerlingen op de stoep maar staatssecretaris Rutte en minister Van der Hoeven van onderwijs en in hun kielzog een forse afvaardiging van onderwijsjournalis ten. Bedoeling was om te laten zien hoe beroepsonderwijs en bedrijfsleven de handen ineenslaan. Leer lingen van verschillende niveaus gaan met echte opdrachten van bedrijven aan de slag: iet-leerlingen bouwen een website, werktuigbouwers en metaalbewerkers maken instructiemateriaal voor veilig wer ken met steigers, grafische en commerciële leerlingen organiseren een liefdadigheidsgala. De leerlingen van het Da Vinei en het ROC hielden powerpoint-presentaties en toonden hun projecten in stands. Over het vmbo klinkt sinds de invoering veel kritiek, maar Da Vinci-directeur Hans Snik vindt het een prima omgeving voor de 'homo zappiëns', de leerling die zich al experimenterend door het moderne leven zapt. Foto: Henk Bouwman leiden - Het Stedelijk Gymnasi- w um en het Bonaventuracollege 1 r zijn eruit. Met ingang van vol- J gend schooljaar krijgt het Ste- f J delijk de beschikking over drie 1 -/r lokalen in de Bona-vestiging 1 neem een vast kwartaalabonnement en aan de Burggravenlaan. De ontvang de eerste 2 weken gratis! gang waar de gymnasiumleer- 1 lingen les gaan krijgen wordt automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) met een muurtje van de rest J Naam dm ov van de school afgesloten. Dat was een eis van het Bonaven- 1 Adre8: turacollege. Eerder had wet- 1 Postcode/Plaats: houder Hessing gedreigd de lo- kalen te vorderen als de scho- 1 q-v-m. besorgoontroie) len geen overeenstemming Geboortedatum konden bereiken. Het Stedelijk Gymnasium aan 1 e~m es de Fruinlaan groeit uit zijn jas- l Bank-/girorekeningnummer je. De school geeft al les in een aantal noodlokalen in de voor- tuin en in een tijdelijk onderko- 1 uitsluitend bij automatische incasso BVP4 men aan het Noordeinde. Het J Stuur de bon in een ongefrank eerde envelop naar Leidsch Dagblad, wachten is op een tweede J Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O - 1711 (gratis), nieuwbouwvestiging in Leiden- I E-mal1 lezersservice<a>hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Noord. Het nieuwe schoolge- i bouw zou in 2007 gebruiksldlar aT^°So^r°Mg'B,'Ven' m de C°l0'°n d' moeten zijn. Tot die tijd kan het gymnasium gebruik maken van i Mijn Wereld, mijn krailt. CoUege e" Va" he' BonaVentUra Leidsch (fis Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13