SBS brengt voetbal via internet MEDIA Hoeveel dahlia's heeft Ederveen nodig? Voetbal kleurt Spakenburg NVJ: Banenverlies omroep niet zo grq Journalist De Vries wil heel Gouda voor de tv Kijker kiest voetbalfragmenten en samenvattingen van nacompetitie De omroep van de toekomst 'Omroep gaat naar de slachtbank' Oerlemans presenteer?; show over referendum Duizendste Knooppunt Hilversum - Het dagelijkse NCRV-programma Knooppunt Kranenbarg viert morgen de duizendste aflevering. Ter gele genheid hiervan wordt het Ra dio 2-programma live uitgezon den vanuit het ANWB-hoofd- kantoor in Den Haag en staat het in het teken van vervoer, file en verkeersproblemen. Presen tator Bert Kranenbarg praat met onder andere ANWB-direc- teur Guido van Woerkom, Rob van Rees (de eerste radiofilele- zer in Nederland in 1978) en enkele 'roadguards', die na mens de ANWB de files in Ne derland continu in de gaten houden. Autogek Huub Stapel, motorfanaat Rob de Nijs en treinreiziger Arda Gerkens (ka merlid SP) gaan met elkaar de strijd aan en reizen vanuit Hil versum naar Den Haag. Wie komt het eerste aan? Coldie Hawn bij Carlo en Irene Hilversum - Hollywoodster Goldie Hawn is zondag te gast bij Life Cooking, het RTL 4- programma van Carlo Boszhard en Irene Moors. De actrice komt haar boek A Lotus Grows In The Mud promoten. Het boek is een biografie van de bij na 60-jarige Hawn. Life Cook ing maakt zich op voor de lus trumuitzending een week later. Het programma is al vijfjaar te zien op de zondagmiddag bij RTL 4. Het lustrum wordt ge vierd met een awardshow. Premier moedigt christenjeugd aan Hilversum - Premier Balkenen de reikt op de EO-Jongerendag de EO-Ronduit Award uit. Dat is een aanmoedigingsprijs voor jongeren die volgens een EO- woordervoerder 'hun christelijk geloof op een bijzondere ma nier in de praktijk hebben ge bracht en zodoende een voor beeld zijn voor anderen'. Jonge ren tussen de 12 en 25 jaar die zich vrijwillig inzetten voor an deren, komen voor de prijs in aanmerking. De winnaar wordt op de Jongerendag, op 11 juni, door het publiek gekozen. Hij of zij ontvangt 1000 euro om te besteden aan een project of or ganisatie waarvoor de persoon zich inzet. De EO-Jongerendag heeft dit jaar voor de 31ste keer plaats. Hij wordt gehouden in het Gelredome in Arnhem. Acts als de Newsboys, Rachel Lam pa, Paul Colman en KJ-52 be klimmen het podium. Het the ma van de dag is Ongelooflijk?! 'Utrecht heeft vaakst wonder' Hilversum - Inwoners van de provincie Utrecht beleven meer wonderen dan bewoners van andere provincies. Dat bleek gisteren uit een eigen, niet re presentatief onderzoek van het KRO-programma Wonderen bestaan, dat op 26 juni zijn der de seizoen ingaat. De redactie verrichtte het onderzoek op ba sis van circa 1200 verhalen die sinds de start bij het program ma binnenkwamen. Daaruit kwam naar voren dat er gemid deld 7,3 wonderen per 100.000 inwoners worden beleefd in Nederland. In Utrecht zijn dat er 10,4; 43 procent meer dan het landelijk gemiddelde. Ook Noord-Hollanders beleven veel wonderen; 39 procent meer dan gemiddeld. Drentenaren sluiten met 68 procent minder wonderen dan gemiddeld de rij. donderdag 26 mei 200 Hilversum/ANP - Het mis- daadprogramma van Peter R. de Vries (SBS 6) heeft deze week 26.000 huishoudens in Gouda aangeschreven en opgeroepen vanavond naar de uitzending te kijken. De Vries hoopt op die manier de gouden tip te krijgen over de onopgeloste moord op Ma- riëlla de Geus. Deze 20-jarige Goudse studente werd begin november 2001 in haar woonplaats verkracht en ver moord. De Vries meent dat de oplos sing van de zaak in Gouda ligt en wil dat zo veel moge lijk inwoners de uitzending zien. „Vaak horen we achter af van mensen dat ze niet wisten dat aan een misdrijf in hun woonomgeving aan dacht zou worden besteed, maar dat ze anders zeker zouden hebben gekeken", aldus de Vries. „Hierdoor loop je misschien net de gouden tip mis. Met deze brievenactie ondervan gen we dat. Iedereen in Gou da weet nu dat de uitzending over de moord op Mariëlla gaat Ik ben ervan overtuigd dat deze actie extra tips gaat opleveren." door onze mediaredactie Amsterdam - Voetballiefhebbers die niet in de gelegenheid zijn om laat op de avond de beelden van de nacompetitie te bekijken bij SBS 6, kunnen vanaf vandaag terecht op internet. Op de website na- competitie.tv zijn alle samenvattingen onder handbereik wanneer u maar wilt, oftewel 'on demand'. Het digitale kanaal is het gevolg van een samenwerkingsverband tussen SBS 6, de Gouden Gids Divisie en Philips. Het Am sterdamse iet-bedrijf Rabbit And Bear maakt het project technisch mogelijk. Gisteravond werden de eerste wedstrij den gespeeld, vandaag zijn de samen vattingen en alle doelpunten te bekijken bij nacompetitie.tv. Via de websites sbs6.nl, www.Gouden- GidsDivisie.nl, de websites van alle clubs in de Gouden Gids Divisie en de om lijfsbehoud strijdende eredivisie clubs De Graafschap en RBC zijn de beelden voor handen. Gratis Zonder de noodzaak extra software te installeren zijn de beelden voor iedereen met een breedbandverbinding gratis te bekijken. En dat geldt niet alleen voor de meest actuele samenvattingen, ook de eerdere speelrondes staan online in een soort beeldarchief. Bovendien is de site interactief. De beel den zijn opgeslagen in losse componen ten die door de kijker afzonderlijk kun nen worden opgeroepen, in een zelfver kozen volgorde. „Zo word je de regis seur van je eigen samenvatting," zegt woordvoerder Peter-Paul Tolboom van Rabbit And Bear. De nieuwe mogelijkhe den die nacompetitie.tv biedt zijn vol gens hem vergelijkbaar met hetgeen Versatel belooft voor het volgende sei zoen van de Holland Casino Eredivisie. Rond de Friese woning van Arjan Ederveen wordt deze zomer het VPRO-tuinprogramma 'Wroeten' opgenomen. Zijn buurtgenoten kwamen alvast helpen dahlia's planten. „Wie weet wat ijsheili- gen zijn?" door Asing Walthaus Leeuwarden - Om een wagen uit te monsteren voor het bloe mencorso van Frederiksoord heb je, schat Arjan Ederveen, misschien wel 10.000 dahlia's nodig. Het is te horen dat hij dat al heel wat vindt. „Tienduizend?", herhaalt Ri chard Mensink, die met zijn club al meer dan eens een wa gen heeft uitgerust. „Tiendui zend? Eerder zeventig-, tachtig duizend." Zóveel - daar had Ederveen duidelijk niet op gere kend. „Misschien dat onze wa gen in het corso dan maar een Smart moet worden." Ederveen staat in de grote tuin - klein weiland, kun je het ook noemen - bij zijn Friese wo ning. Laarzen, schipperstrui, een amper zichtbaar micro foontje aan zijn T-shirt. In die tuin wordt deze zomer 'Wroe ten' opgenomen, een tuinserie die vanaf eind augustus zes we ken lang elke werkdag op bij de VPRO uitgezonden wordt. „Een beetje tussen een tuinprogram- ma en fictie in", volgens co- producente Evelien Jansen. Met afleveringen van telkens een kwartier. Regisseur is Lernert Engelberts ('Het geluk van Ne derland', 'Waskracht'). De spil is Ederveen, die bekend is van programma's als 'Theo Thea', 'Kreatief met kurk' en '30 minuten' en toneelproducties als 'Echt iets om naar toe te le ven', dat op dit moment in de theaters te zien is. De eenvou dige charmes van het tuinieren zijn voor hem vanzelfsprekend: „Het is leuk om buiten te zijn. En om dingen te zien groeien. Er is niets leukers dan bomen elk jaar een stukje groter te zien worden. Zeker met jonge bo men, als je dat nog heel goed kunt zien." Winkeltje Voor het tv-programma zijn de zaken groot aangepakt: uit een halfronde tuin van zwarte aarde komen straks eigen groenten, achter het houten hek is de kruidentuin met daarachter een kas, in het akkertje verderop, achter een veld vol zuring, ko men de dahlia's voor het corso. Later komt er een winkeltje met eigen teelt, van waaruit de serie in een reeks flashbacks verteld Buurtbewoners helpen Ederveen om de dahlia's te planten voor het bloemencorso, een van de thema's in de toekomstige televisieserie Wroeten. Foto: GPD/Niels Westra wordt. Cameraman Erik Zuy- derhoff (hij stond ook achter de camera bij de speelfilm over Theo en Thea) maakt om de zo veel tijd vanaf een vast punt in de tuin een opname rondom; de eerste was toen er een halve meter sneeuw lag. Onlangs was het ijsheiligen. Dat zijn de naamdagen van 11 tot en met 14 mei van vier katho lieke heiligen (in sommige lan den zijn het er drie, in andere vijf) Mamertus, Pankratius (be schermheilige van jonge plan ten), Servatius en Bonifacius. Een andere dan Bonifatius die bij Dokkum onthoofd is; deze werd eeuwen daarvoor door de Romeinen in de gloeiende pek geworpen. Volgens een tui nierswijsheid komt er na ijshei ligen geen nachtvorst meer. Dus dan kan de buxus gesnoeid en kunnen de planten in de grond. Een horde omwonenden helpt Ederveen om de dahlia's te planten voor het corso. Dat cor so is een van de themaatjes in de serie, die elke week een an dere rode draad heeft. Elke week is er ook een 'logeerdier' - het is onduidelijk om welk dier het nu gaat, al staat paard Max in een afrastering te wachten tot hij aan het werk moet, en scharrelt Ederveens hond Stuk kwispelend rond. Grollen „Wie weet er veel van dahlia's? vraagt Ederveen. „Wie weet wat de ijsheiligen zijn?" De dahliabolletjes, kleine trosjes zijn het, waren door het pro gramma al ingekocht. Al zal het in 'Wroeten' tijken, alsof de be woners er zelf mee aan kwa men zetten. In een akkertje achterin zijn voren getrokken, met paard Max. Want alles gaat hier met de hand, en op ecolo gische wijze, onder toezicht van tuinman Hans Engelbrecht uit Hoornsterzwaag. Kweker Hei tien Tonckens uit Appelscha treedt in het programma als deskundige op. „Het is niet al leen grappen en grollen", legt Tonckens uit. „Het is ook de bedoeling dat je er wat van op steekt. Dit is niet tuinieren van uit de potgrond, dit is echt, dit is een tuin met echte proble men. Andere tuinprogramma's zijn vaak achter een tafel be dacht, deze aanpak staat veel dichter bij wat mensen thuis hebben. In dat stuk waar we de dahlia's plantten zit heel veel kweek. Hier pak je dan niet meteen de gifspuit, maar zoek je naar andere methoden om daar wat aan te doen." Kweek zijn de stierterige, razendsnel woekerende stengeltjes die overal in de omgeploegde aarde zitten. Tussen de getrokken voren staat Ederveen, en hij probeert uit te leggen hoe en waar ieder een de dahlia's moet planten. Deze rij wel, dan een overslaan, dan twee wel, dan weer een niet. Of was het nu juist meteen een overslaan, en dan weer twee? Het systeem is er vrij vlot uit verdwenen: kleur zal uitein detijk min of meer bij kleur ko men, lengte min of meer bij lengte, maar als er veel te veel bollen zijn en Engelbrecht Max inspant om nieuwe voren te trekken, is ook de laatste orde ning zoek. „Het is de bedoeling dat de bollen straks uit jullie emmertjes en mandjes zijn, en dat die vol kweek zitten", maant Ederveen. Vol is een groot woord, maar de verza melde kweek wordt op een al klaarstaande bult gegooid, die in de fik gaat. De rook waait over het veld, de dahlia's zitten in de grond, de zon gaat onder, een hetelucht ballon komt over. Zwarte vin gernagels, shagjes in de mond, iedereen staat te kletsen. Over het corso, met wagens waar de echte fanatieken nu al me'e aan het werk zijn. Ederveen lijkt zich er wat zorgen over te ma ken. „Het thema is dit jaar dan sen", weet hij, maar hoe hij dat gaat invullen... „Ik doe het ook voor het eerst, weet ik veel." Producente Jansen weet Ri chard Mensink over te halen om hen zo nu en dan te komen bijstaan. Maar er zijn ook gewone dorps gesprekken over die mensen van verderop die bij het minste of geringste al klagen, over de vorige bewoners van Ederveens huis en of hij de drukte van Amsterdam niet mist. Met an dere woorden, het bier kan open dat de producenten van 'Wroeten' in een kruiwagen hebben klaargezet. Een opener is niet nodig, want dorpsgenoot Seine Kleine dopt moeiteloos pijpjes bier met zijn trouwring. ,,Als ie maar breed genoeg is, dan wil dat heel makketijk." Zo heeft tuinieren inderdaad wel wat. spakenburg - Een week uit het leven van een gespleten dorp, luidt de werktitel van het NOS Studio Sportdocument, dat vanavond op Nederland 2 wordt uitgezonden. Persoontijk was mij dat na één avondje al duidelijk, zes jaar geleden. Nergens is het kleurencontrast in de Nederlandse 'voetbalwe reld' zo groot als in Spaken burg, het mekka waar twee top clubs in de hoogste klasse bij de zaterdagamateurs er elk seizoen weer een kleurenfeest van ma ken. Helemaal als ze tegen el kaar in het strijdperk staan op de Westmaat, het sportpark van de aan elkaar grenzende clubs IJsselmeervogels en Spaken burg. Oftewel 'de rooien' versus 'de blauwen'. Dat zijn in het voormalige vissersdorp bepaald geen harmonische kleuren. Toeval kan het niet zijn dat de burgervader in deze gemeente Bert Groen heet. Over neutrali teit gesproken. In mei 1999, bij de inhuldiging van de kampioensploeg van IJs selmeervogels, spoelde de re gen de teleurstelling van tegen hanger Spakenburg weg. 'Blau wen' begaven zich niet op straat, toen de 'rooie' titelhou ders onder luide toejuichingen van het gemeentehuis richting de Westmaat trokken op een open aanhangwagen. Om mij tegen een plotse regenbui bo ven Spakenburg te beschermen pakte ik nietsvermoedend een paraplu uit mijn auto. Een Supporters van IJsselmeervogels vieren met hun voethelden de overwinning. Foto: Ton Kasterdans blauwe, dat heb ik moeten ho ren tot de allerlaatste fan in de optocht voorbij was. Spakenburg, een gespleten voetbaldorp. Kees Jongkind, de maker van 'Rood of blauw", de special van Studio Sport, raakt de kern van de kleurgevoelig heid in het boeiende docudra ma. In de week voorafgaande aan de laatste derby, op zater dag 12 maart door IJsselmeer vogels op eigen veld met 1-0 ge wonnen, heeft Jongkind de voetbalkoorts dag na dag op in dringende wijze gepeild. De rivaliteit op de werkvloer, in de familie en uiteraard op de grasmat is aanvankelijk onder een witte laag - van 22 centime ter sneeuw - verstopt. Maar al snel ontdooien de Spakenbur gers voor de camera, in het bij zonder het echtpaar aller der by's Rika en Henri de Graaf. Be paald niet getrouwd in gemeen schap van voetbalgoederen. Zij is een 'rooie', hij een 'blauwe'. Ieder van de fanatiekste soort. Op de ochtend van dé twee strijd ontbijten man en vrouw zwijgzamer dan zwijgzaam. Volgens de regels. „Zijn we sa men, dan praten we niet over voetbal", stelt Rika de grens van het toelaatbare aan de eettafel. Geen woorden, wél daden. Henri haalt een voor zijn 'blau we' familie pijnlijk voorval aan uit het 'rooie' titeljaar 1999. „Toen had Rika het blauwe deel van de Nederlandse vlag ge knipt voordat ze deze buiten uithing. Mijn vader was woest toen hij dat zag. Jij bent toch de baas in huis, zei hij." Samen, en toch apart. 'Blauwe' Henri worstelt er wel eens mee. „Want ik weet wel zeker dat ik onterfd word wanneer ik lid van IJsselmeervogels zou worden." Er zijn er velen in het gespleten voetbaldorp die zich geen raad weten, wanneer de tegenpartij alle succes opeist. Daar tijden dan zelfs de werkverhoudingen onder. „Als IJsselmeervogels kampioen wordt, dan ben ik ge dwongen een jaartje te gaan backpacken in Australië," zegt een 'blauwe', gespecialiseerd in het fileren van vis. Een opmer king gedaan in maart, aan de vooravond van de derby. De 'rooien' wonnen dat gevecht en pakten twee maanden later de titel in de hoofdklasse B. Daar is zeker één 'blauwe' helemaal Down Under van geworden. Hans Vos Rood of blauw, een week uit het leven van een gespleten dorp. NOS Studio Sportdocument, Nederland 2, 20.25 uur. Rob Muntz. Foto: Ton Kastermans Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vrfl> stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederland*» allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag grammamaker Rob Muntz, vorig jaar winnaar van de radiofe Zilveren Reissmicroon en vanaf 7 juni terug op televisie mew programma God bestaat niet. „Het huidige bestel met de publieke omroepen bestaat in de toekomst niet meer. Dat zie je nu al aankomen, want om roepen zijn zich al aan het verenigen. De RVU wil verder met Teleac. En de VPRO wringt zich al helemaal in het keurslijf van de staatssecreta ris. Ik presenteerde daar on langs een programma over bestialiteiten maar ik was aan het verkeerde adres. Dat was de oude VPRO. De nieuwe VPRO wil alleen nog maar programma's als Tegenlicht, R.A.M. en programma's voor de jeugd. Ze zetten in op jeugd, wetenschap en cultuur. Van de VARA blijft ook weinig meer over, nu Spijkerman is vertrokken naar John de Mol. Mensen die een grote bek op zetten tegen het omroepbe leid, worden eruit gewerkt. Voor de rest doet niemand er wat aan. Ik vind het zo raar om te zien dat iedereen de omroep naar de slachtbank ziet gaan en dat niemand zegt 'tot hier en niet verder'. Iedereen denkt aan zijn boot, de kinde ren en de hypotheek van zijn huis. Ze knikken allemaal ja en zo wordt de programme ring op televisie een eenheids worst. Het maakt de omroep medewerkers niet uit wat ze maken, of dat nu stropdassen zijn of grassprieten. Voor mij is het duidelijk dat er bij de publieke omroep geen plek meer is voor innovatie, vernieuwing en creativiteit. Daar komen ze over tien jaar wel achter. Vernieuwing ver wacht ik de komende jaren niet. Jos Brink blijft program ma's maken tot aan zijn dood. En ik voorspel dat zelfs Mies Bouwman nog terugkeert. Wat ik maak met Paul Jan van de Wint is controversieel en anders. Op 7 juni begint ons nieuwe programma God be- staat niet bij de RVU, ei ii roep die dus ten dode ii Ji schreven. Het is er een ellende. Bij De Nieuwe roep krijg ik een 26-deli rie met als werktitel De lieuridders. Ik vind het daar te mogen werken, moet er alleen maar jor |c mensen van in de dertij )t gaan de zendtijd op eer ie manier invullen met pr lc ma's over milieu, natui )c batise mens rechte derwe e die ge !ii voet a grond genii versum. Internet heeft de toekoi Dit roept iedereen al jaini het gaat ook echt gebet De kabelaars gaan op d schop. Iedereen houdt nog angstvallig vast aai I ouderwetse kabel, maa gaat digitaal. Daarom ii discussie over het inlev van zenders zinloos. Ti v. blieke zenders zijn nog genoeg. Dit is 2005! In s versumse archieven tigj rl< programma's weg te ro waarvan zeker vijfduize moeite waard zijn om 1 keer te zien. Stel daaroi beschikbaar via internein, themakanalen. Maak ei torychannel, laat het zi 5 a Reageren? media@hdc.\16 hilversum/anp - Reinout Oerle mans ontvangt morgen politici en bekende Nederlanders in het televisieprogramma 'Wat stem ik?' van RTL 4. De interac tieve liveshow moet Nederlan ders helpen bij het maken van een keuze voor of tegen de Eu ropese Grondwet. In 'Wat stem ik?' wordt aan de hand van ge sprekken, filmpjes en stellingen het referendum van 1 juni be ticht. Stemgerechtigde Nederlanders spreken zich in het referendum uit over de Europese Grondwet. Presentator Oerlemans praat in de studio met onder anderen WD-potitica Ayaan Hirsi Ati, ex-wethouder van Amsterdam Rob Oudkerk en Groenlinks- politica Femke Halsem weerman John Bern arc Krant-hoofdredacteur 1;- Krol, cabaretier Sjaak B presentatrice Marie Ca Oudendijk komen aan woord. Zowel voor- als standers komen aan bc benadrukt dat de show propaganda is. „We sp op de verwarring. Veel )ii hebben geen idee waai ropese Grondwet over willen we duidelijk maltrj maar we geven geen sti vies", aldus een woord Kijkers kunnen stemmi sms en via de site www1 dumwijzer.nl. RTL 4 ze stem ik?' morgen uit tu 21.30 en 22.30 uur. Vi ke lt I A, door Esther de Beer Hilversum - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) verwacht niet dat bij de publieke omroep de helft van de banen verdwijnt. De vak bond wacht eerst de officiële plannen van staatssecretaris Van der Laan af, voordat zij ac tie onderneemt tegen mogelijk banenverlies in Hilversum. Deze week tieten verschillende omroepdirecteuren weten dat de veranderingen die Van der Laan voorstelt in het meest ex treme geval in 2008 1800 van de 3600 werknemers hun baan kost. Thomas Bruning van de NVJ: „Er zijn nog geen officiële cijfers, en daarom gaan we niet van dit scenario uit. De getallen die eerder naar buiten zijn ge komen, rijmen absoluut niet met deze cijfers." De NVJ hoopt wel zo snel mo gelijk duidelijkheid te krijgen over de budgetten van de Pu blieke Omroep. Bruning: „Het moet voor de werknemers op dit moment absoluut geen lol letje zijn. Mocht het werkelijk zo'n kaalslag worden, dan staan we natuurlijk meteen in Den Haag op de stoep." Omroepbazen vrezen niet al leen halvering van het perso neel, ook de bijbehorende sa- neringskosten zorgen voor kop zorgen. Een afvloeiingsregeling voor 1800 mensen zou een half

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10