Spoor op 17 juni mogelijk 24 uur plat ECONOMIE Unilever zoekt nijver nieuw Zeeuws Meisje 'Vrouwenrechten schieten tekort' 'Triple play' niet voor iedereen het toverwoord Shell stuit op groot gasveld Italiaans tekort omhoog na schrappen van trucs Tomaten in Italië peperduur Zweedse premier tegen 'halfnaakte' vrouw in reclame Stork met TNO nauwer samen in raketmotoren den haac/anp - Shell heeft een veelbelovend gasveld aan geboord in de Noorse zee. Volgens de Noorse autoritei ten gaat het mogelijk om een veld met een totale omvang van rond de 60 miljard kubie ke meter. Het Nederlands- Britse concern houdt het zelf vooralsnog op een 'significan te' vondst. Shell boorde vijf kilometer on der zeeniveau, op basis van een licentie die in 2000 werd verkregen. Twee blokken zijn getest. Op de testgege vens baseren de Noorse au toriteiten hun schatting van 60 miljard kubieke meter. Op jaarbasis wordt in Ne derland circa 45 miljard ku bieke meter gas verstookt. Shell heeft 30 procent van de licentie. Shells partners in dit gasveld zijn het Fran se Total (20 procent), het Noorse Petoro (30 procent) en Statoil (20 procent). erlander is 'n e zoetekauw [ederland behoort tot Idtop als het gaat om Per persoon eten Ne- lers gemiddeld ruim 30 irnijen. In totaal gaat :nt van de voedings- en liddelen op aan zoetig- blijkt uit gisteren gepu- de cijfers van het Studie- m Snacks en Zoetwaren Vooral biscuits, koeken iket zijn favoriet. Zij vor- jna driekwart van de to- nsumptie in 2004. Het af- n jaar werd in totaal ton meer genuttigd. Dat de onder meer door de omer en evenementen EK-voetbal en de Olym- Spelen. rosoft krijgt week respijt Microsoft heeft nog nei om te voldoen aan - n van de Europese Com- Als Microsoft dan on- nde heeft gedaan aan min ante marktpositie, Commissie een dwang- ,70 aldus de woordvoerder rocommissaris Kroes irrentie) gisteren. Vorig aart veroordeelde de lissie de softwarereus tot ïljoen euro boete wegens - |ük van de marktmacht, lok tot maatregelen om icurrentie te bevorderen, wel enkele stappen ge- tar volgens de Commis- die onvoldoende. idorkovski miljarden' u - De Russische olie- at Michail Chodorkovski i de jaren 2000, 2001 en ij elkaar dik 6 miljard (170 miljoen euro) in k gestoken. Dat deed hij met zijn zakenpartner Lebedev bij het kunst- idrijf Apatit, zo heeft de ank in Moskou vastge- let duo kon zijn gang adat zij de dagelijkse lei handen hadden gekre- dus de rechtbank. Ze i vooral gesjoemeld heb- de verkoop van produc- een netwerk van tus- idelaren. Lebedev zou d naar Zwitserse bankre- en hebben doorgesluisd. utomaten in )0-winkels 1,75 •19 ag - Supermarktketen gaat in haar winkels tomaten van SNS Bank n om in te spelen op de ide behoefte aan een vei- omgeving. De automa tten vóór de kassa's te Mensen die willen pin- )even dus niet eerst door kei te lopen. Het gaat om >ef in 20 vestigingen, die n half jaar wordt geëalu- ind 2003 plaatste Vendex automaten in winkels D, Hema en Bijenkorf. isten zorgen roverschot irg - Het handelsover- an de dienstensector is lar sterk toegenomen, sitieve verschil tussen lerde en ingevoerde n bedroeg 3,3 miljard ars meer dan de half mil- lo in 2003. Dat heeft het al Bureau voor de Statis- Iteren bekendgemaakt, arde van de uitgevoerde n steeg van 55,9 naar iljard euro. Het positieve lij het wegvervoer, de art, de binnenvaart en e vaart bedroeg 4,4 mil- ro, bijna een miljard eu- r dan het jaar ervoor. ren op 70ste met pensioen' - Britten met een hoger in moeten pas op hun aanmerking komen 'erheidspensioen. Dat is >het hoofd van de pensi- iescommissie van de egering, Adair Turner, >ssing voor de dreigende gevolg van de vergrij- ls voorbeeld voor een die best later met pensi- 1, noemde Turner uni- r opgeleiden, omdat die pensionering gemid- f jaar langer leven dan 1 uit de lagere sociale Die zouden op hun 0 1 1 aanmerking kunnen voor staatspensioen. delsoverleg Da en Australië - Australië en China zijn 1 in Sydney begonnen sprekingen die moeten tden in een onderlinge vrij van invoerrechten, tralische minister van Mark Vaile, sprak van storische dag in de on- e betrekkingen'. De vak- 1 vrezen dat een akkoord t een stroom van goed- hinese producten, zoals schoenen en auto-on- n. De handel tussen bei- len is zo'n 8 miljard euro brussel/luxemburg/anp - De Italiaanse overheid heeft in 2003 en in 2004 boekhoudkun dige trucs toegepast om het be grotingstekort onder de EU- norm te houden. Het statistisch bureau van de Unie, Eurostat, heeft gisteren een streep ge haald door de cijfers. Het tekort komt in de nieuwe berekenin gen in beide jaren uit op 3,1 procent. Daarmee overtreedt Rome de regels, die voorschrij ven dat EU-landen het gat in hun begroting moeten beper ken tot 3 procent van het bruto binnenlands product. Die re gels zijn opgesteld voor de in troductie van de euro. Italië had officieel gerappor teerd aan 'Brussel' dat het te kort in 2003 binnen de Europe se marges lag, op 2,4 procent. Het afgelopen jaar zou het pre cies 3 procent zijn. De Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, ligt echter al langer in de clinch met de Itali anen over de betrouwbaarheid van de cijfers. Deskundigen van Eurostat, be staande uit statistici uit alle EU- landen, hebben drie pogingen van de Italianen onder de loep genomen om schulden buiten de balans te houden. Het gaat om een vergoeding aan huisei genaren die een voormalige staatshuurwoning hebben ge kocht tegen een te hoge prijs, om de kosten van de aanleg van een hogesnelheidslijn en om het naar voren halen van belas tinginkomsten. In alle gevallen heeft Eurostat geoordeeld dat het feitelijk om staatsschulden en /of staatsuitgaven gaat, die volledig moeten worden mee geteld bij het bepalen van het tekort van Italië. Ook de staats schuld van Italië, toch al een van de hoogste van Europa, lijdt onder het oordeel van Eu rostat. Over 2004 was de schuld 106,6 procent van het bruto binnenlands product. Een woordvoerster van de Eu ropese Commissie zei gisteren dat het oordeel van Eurostat wordt meegenomen in een rap port over het Italiaanse tekort, waar de commissie toch al mee bezig was door de dreigende overschrijding van de regels dit jaar. Het rapport wordt waar schijnlijk in juli gepresenteerd aan de ministers van financiën van de EU. Dat is de eerste stap in een tekortprocedure, die in theorie kan uitmonden in boe tes voor een lidstaat met hoge tekorten. Door een versoepe ling van de regels eerder dit jaar is een boete echter nog ver weg. Dit jaar dreigt het begrotingste kort van Portugal uit te komen op 6,8 procent van het bruto binnenlands product. Dat heeft de Portugese minister van fi nanciën, Luis Campos e Cunha, gisteren gezegd. Vandaag komt de Portugese ministerraad in een buitengewone vergadering bijeen om te beslissen over de ingrepen die het tekort binnen de beperken moeten houden. Vorig jaar bleek dat Grieken land de EU jarenlang in de ma ling nam met veel te gunstige begrotingscijfers. Na bijstelling bleek dat de tekorten nooit on der de 3 procent zijn gewCest. rome/anp/dpa - Tomaten zijn jarenlang het basisvoedsel van de Italiaan geweest, als garnering op de pizza of als grondstof voor de pastasaus. Nu dreigen de tomaten voor velen een peperdure deli catesse te worden, omdat de prijzen flink omhoog zijn geschoten. De veelgevraagde vleestomaten zijn nu drie keer zo duur als in 2001. Was de Italiaanse consument vier jaar geleden voor deze to maat tussen de 500 en 1000 lire kwijt (0,5 tot 1 euro) kwijt, vandaag de dag moet hij tot 3,5 euro per kilo op tafel leggen. Italianen ge bruiken vleestomaten vooral voor het maken van sauzen. De prijs stijgingen kwamen aan het licht na onderzoek door de Italiaanse consumentenorganisatie Adoc. Ook de cherry-tomaatjes blijven in prijs stijgen. Die zijn te krijgen voor 3,50 tot 5,50 euro per kilo. Dat is twee keer zo veel als vóór de invoering van de Europese eenheidsmunt, zo concludeert het Itali aanse dagblad La Repubblica gisteren. „De burger pikt deze prij zen niet langer. Er is een heuse vlucht naar groenten en fruit op gang gekomen", aldus Adoc-voorzitter Carlo Pileri. amsterdam/anp - De interna tionale gemeenschap moet meer doen om de positie van vrouwen op het gebied van sek sualiteit en zwangerschap in ar me landen te verbeteren. De ontwikkelingsagenda schiet op dat terrein tekort. Dat heeft mi nister Van Ardenne (ontwikke lingssamenwerking) gisteren gezegd in Amsterdam. Van Ardenne opende een con ferentie van de Wereldbank over economie en ontwikkeling. Op de ABCDE-conferentie (An nual Bank Conference on Deve lopment Economics) buigen politici, wetenschappers en ver tegenwoordigers van hulporga nisaties zich over de aanpak van de wereldwijde armoede. Volgens de minister is het van groot belang dat vrouwen zelf kunnen bepalen wanneer ze kinderen willen krijgen. Door toegang te hebben tot voorbe hoedmiddelen kunnen gezin nen in een afgemeten tempo groeien en kunnen de bevol kingsgroei en de aidsepidemie worden afgeremd, aldus de be windsvrouw. Het verbeteren van de gezond heid van vrouwen rond de zwangerschap is een van de zo geheten Millenniumdoelen, een reeks internationale voorne mens om de wereldwijde ar moede te bestrijden. De afspra ken op dit vlak gaan volgens Van Ardenne echter niet ver ge noeg. Ze hebben nu vooral be trekking op het terugbrengen van vrouwensterfte rond de zwangerschap. Van Ardenne vindt dat de zoge heten seksuele en reproductie ve rechten essentieel om de po sitie en het welzijn van vrou wen (en niet te vergeten hun kinderen) te verbeteren. Ze wil daarom dat er dit najaar tijdens de top van de Verenigde Naties in New York over wordt gespro ken en dat alsnog wordt afge sproken dat in 2015 iedereen toegang heeft tot voorbehoed middelen. Het internationale debat over seksuele en reproductieve rech ten is niet nieuw. Tijdens de VN-bevolkingsconferentie in Cairo in 1994 vormde het een heet hangijzer. Conservatieve stromingen (met name het Va- ticaan en sommige islamitische landen) voelden er destijds wei nig voor om heldere afspraken te maken omdat het onderwerp te gevoelig ligt. Minister van Ardenne hoopt dat de diverse religies in de we reld een stap vooruit kunnen zetten. „Bijna alle religies be kommeren zich zeer om men sen die het hoofd niet boven water kunnen houden. Dat is een belangrijk startpunt voor een dialoog", aldus de be windsvrouw. naarden/anp - Stork Aerospace en het kennisinstuut TNO in tensiveren hun samenwerking op het gebied van raketmotor- ontsteeksystemen. Beide partij en hebben daartoe gisteren een principe-akkoord getekend. De activiteiten waren eerder on dergebracht bij Storks werk maatschappij Product Enginee ring. Ze komen nu in de ge meenschappelijke onderne ming Aerospace Propulsion Products (APP). TNO en Stork richtten APP al in 1989 op voor de productie van ontsteeksyste- men voor de Ariane-raket. Door het inbrengen van de werk zaamheden van Stork Product engineering komen nu alle acti viteiten onder één dak. utrecht/gpd - FNV Bondgeno ten dreigt met een 24-uurssta- king op het spoor. De stakings dag staat gepland voor vrijdag 17 juni. Als de CAO-eisen van de bond voor die tijd niet worden ingewilligd, staan die dag in heel het land de treinen stil. Dat heeft de grootste vakbond van het land gisteren aangekondigd. Werkgever ProRail, de spoorbe- heerder, wordt opgeroepen de staking te voorkomen door de looneisen van de bond in te wil- ligen. De vakbonden van het boze spoorwegpersoneel kondigden twee weken geleden al aan met acties te zullen komen. De CAO-onderhandelingen waren toen vastgelopen. Volgens de bonden heeft ProRail, die als railverkeersleider onder meer de bediening van de seinen en wissels regelt, een 'onaccepta bel' eindbod op tafel gelegd. Gisteren stuurden de bonden ProRail een brief met daarin de vermelding van de voorgeno men stakingsdatum. Als de werkgever voor die tijd tege moetkomt aan de CAO-eisen van het spoorwegpersoneel, kan de staking alsnog worden voorkomen, aldus FNV Bond genoten. Doet ProRail dat niet, dan legt de railverkeersleiding op vrijdag 17 juni een etmaal lang het werk stil, waardoor er in Neder land die dag geen treinen rij den. „Zonder verkeersleiding kunnen de treinen niet rijden", legt Tonnie Nijenhuis, bestuur der van FNV Bondgenoten uit. „We beseffen dat de reiziger daar de dupe van wordt, maar er is geen andere manier om actie te voeren tegen ProRail." Volgens hem zou een kortere werkonderbreking slechts ave rechts werken. Als de treinen een uur stilstaan, volgt chaos op het spoor. Dat komt doordat het opstarten van de dienstre geling nog veel meer tijd vergt. „Daar is de reiziger nog minder mee gebaat", aldus Nijenhuis „Dit is vervelend, maar in ieder geval duidelijk. Eén dag geen treinen". De komende weken gaat FNV Bondgenoten gebruiken om treinreizigers te informeren over de dreigende stakingsactie. Het conflict met ProRail draait voornamelijk om loon. De bond wil dat het verschil in loon tussen de ProRail- werk nemers en hun collega's bij NS kleiner wordt. De bonden eisen een salarisverhoging van 4,75 procent. Zij baseren zich op de lonen bij NS - het bedrijf waar ProRail voor de verzelfstandi ging nog deel van uitmaakte. ProRail wil in de nieuwe CAO niet verder gaan dan een loons verhoging van 2,75 procent (1 procent dit jaar en 1,75 procent volgend jaar). Volgens ProRail is dat eindbod in lijn met sala rissen bij vergelijkbare organi saties als de luchtverkeerslei ding en Rijkswaterstaat. door Nadia Berkelder middelburg - Sprankelend, vro lijk, een gezonde toet, open en een leuke uitstraling. Dat is het profiel van het nieuwe boeg beeld van het botermerk dat Zeeland op de kaart zette. Fabri kant Unilever is op zoek naar een nieuw Zeeuws Meisje. Liefheb bers voor de titel zijn er genoeg, bleek afgelopen zaterdag op de Middelburgse Markt. Marleen Schakel bijvoorbeeld, 16 jaar. In Zeeland geboren, het juiste dialect. Wat de bedoeling van de screentest precies is, weet ze niet. Fans heeft ze wel. „Ik zet mijn geld erop", zegt een toeschouwster, zelf te oud om nog met boter te leuren. „Nu nog een beetje rechtop zit ten." Marleen gehoorzaamt, glimlacht in de camera en doet haar tekst: „Geen cent te veel..." Zeeuws Meisje-veteraan Elma Petter-van den Berge, het bo- termeisje van 1974 tot 1986, zorgt ervoor dat alle meiden binnen een paar tellen veran deren in een boerin. Dun, dik, blond, met hoofddoek, zonne bril, verlegen, brutaal, iets te oud of veel te jong, met een muts en oorijzers lijkt het al snel wat, vooral in het groene landschap dat over het bordes van het stadhuis is gehangen. Elk meisje gaat op de foto, de tekst wordt opgezegd tegen een filmcamera. De mensen van Unilever speu- Poseren op de Markt in Middelburg. Foto: GPD/Lex de Meester ren voortdurend de Markt af. „Pas op, daar ontsnappen er een paar!" Sommige meiden worden letterlijk van straat ge plukt, zoals Dominique Rid- dersma. „Ik was druk aan het werk, ik bezorg op zaterdag de post in het centrum van Mid delburg. Het lijkt me hartstikke leuk om Zeeuws Meisje te wor den. Truttig? Nee hoor, ik vind het grappig om mee te doen." De reclames van vroeger kan ze zich nog wel herinneren. Emma Robberts niet. Zij is een natuur talent. De crew is zo enthousi ast over haar tekst dat ze die vier keer mag opzeggen. Ze doet het compleet met het Zeeuwse op het eind. Applaus op de Markt. Helaas, ze zal voorlopig niet in aanmerking komen voor het baantje, vertelt ze. „Ik ben te jong, ik ben 12." Het nieuwe Zeeuwse Meisje moet tussen de 15 en 25 jaar zijn. Dus ook alle oudere 'meis jes' die een poging wagen om indruk te maken, vallen af. Alle foto's die zijn gemaakt, worden op de website www- .zet;iwsmeisje.nl geplaatst. Het publiek mag een keuze maken. De 15 meisjes met de meeste stemmen gaan door naar de fi nale. Een jury bepaalt de win naar. Wat die precies moet doen, is nog niet duidelijk, zegt Jeroen Rook van Unilever. „Er wordt met de winnares gespro ken over wat ze moet doen. Er komen in elk geval commercië le activiteiten; of er ook tv-re- clames worden gemaakt, is niet zeker." Jammer voor Sita Ignatia. „Ik zou het wel leuk vinden als ik overal werd herkend", zegt ze. Daphne Schrier weet niet eens dat ze straks misschien moet opdraven in een reclamespotje. Bij het publiek viel ze in elk ge val in de smaak: blond haar, stralende glimlach. „Een recla me? Echt? Ik heb helemaal niet nagedacht over de gevolgen. Ach, ik word toch niet uitgeko zen. Ik kan het niet eens in het Zeeuws zeggen. Ik ben hier niet geboren. Dat is een minpuntje hè." Zeeuws Meisje moet plat pra ten, vindt Jan Visser. De markt koopman staat hoofdschud dend te kijken naar de verrich tingen van de dames. „Ze zeg gen: Geen cent te veel, in plaats van: te vee." Hij begint een dis cussie met Elma Petter, die net als hij uit Colijnsplaat komt. Petter hecht niet zo aan het juiste accent. „Ik heb zelf ook nooit Zeeuws gepraat in de spot." Petter heeft er vertrouwen in dat het nieuwe Zeeuws Meisje gevonden wordt. „Ik heb al een aantal geschikte kandidates ge zien. Een donker kleurtje is geen probleem. Het gaat erom dat ze in Zeeland geboren is. En donkere meiden kunnen net zo goed de juiste uitstraling heb ben." Jammer voor die groep vrien dinnen afkomstig uit Twente. De looks hebben ze, maar hun afkomst deugt niet. „Ik heb een Twentse tongval, is dat ook goed?" Nee dus. Ze mogen wel op de foto, maar die foto's gaan meteen de prullenbak in, voor spelt Rook. „Er mogen alleen Zeeuwse meisjes op de websi te." 1 door Eric de Bie Amsterdam - 'Triple play' lijkt de nieuwe mode. Telecom bed rijven en kabelmaat schappijen proberen met het aanbieden van telefonie, (digitale) televisie en inter net in één pakket de consument voor zich te winnen. Maar die is door de prijzenslag inmiddels de weg kwijt. Amsterdammer Ben Moolenbeek (31) is een van de eersten die aanmeldde voor een voetbalabonnement van Versatel. Na een verhuizing had hij eigenlijk het idee om een digitaal abonnement bij UPC aan te schaffen. „Om de een of an dere reden konden ze dat op mijn nieu we adres niet aansluiten. Toen heb ik naast mijn gewone kabelabonnement maar het pakket van Versatel aange schaft. Kan ik in elk geval lekker naar voetbal kijken." Snelle beslissers als Moolenbeek zijn schaars. Begin deze maand stond de tel ler bij telecombedrijf Versatel, dat vanaf 12 augustus via een supersnelle inter netverbinding de wedstrijden vein de eredivisie live gaat uitzenden, op nog geen 10.000 aanmeldingen. Gek ge maakt door de sneltreinvaart waarmee de technische ontwikkelingen en de daarmee samenhangende aanbiedingen voorbij schieten, overwegen veel men sen wel een andere aanbieder voor hun telefoon-, internet- of tv-aansluiting te kiezen. Maar de vele veranderingen heb ben tegelijk tot gevolg dat veel consu menten de kat uit de boom kijken en een eventuele overstap nog even uitstel len. „Ik weet echt niet welk product of pak ket ik nu moet kiezen", zegt Marcel Steinbach (44). De Eemnesser, vader van drie kinderen (11, 9 en 4 jaar), heeft een paar jaar geleden een satellietscho tel aangeschaft. „Vooral voor de betere beeldkwaliteit." Steinbach wil voor zijn kinderen nu een snelle internetverbin ding laten aansluiten. Internetten via de schotel is mogelijk, maar erg duur. Dus wat dan? „Ik zie door de bomen het bos niet meer. Bij die pakketten met drie verschillende diensten heb ik ook het idee dat één dienst goedkoop is en dat je voor het andere weer te veel betaalt." Dat is volgens Ben Woldring, bedenker van vergelijkingssites als bellen.com en digitelevisie.nl, inderdaad vaak het ge val. Hij vindt dat het begrip 'triple play" wel heel erg aan de consument wordt opgedrongen. „Het is bijna slikken of stikken. Terwijl je als klant misschien helemaal niet zit te wachten op zo'n pakket. Persoonlijk kies ik liever zelf de aanbieders voor mijn telefoon-, tv- en internetdiensten. De keuze hangt name lijk sterk van je gedrag af: bel je veel of haal je vaak grote bestanden van inter net. Dat ik dan van drie verschillende aanbieders aparte rekeningen krijg, vind ik niet zo erg." Ed Achterberg van onderzoeksbureau Telecompaper beschouwt 'triple play" niet als een hype. „Het gaat daarbij in feite om diensten die mogelijk zijn via een snelle breedbandverbinding. Op dat gebied is nog veel meer mogelijk. Maar ik begrijp de verwardheid bij de consu ment. Er wordt zoveel aangeboden dat je goed moet opletten wat je krijgt. Voor je het weet, zit je me iets opgescheept waar je eigenlijk niets aan hebt." Volgens Achterberg doen aanbieders er daarom goed aan voor meer transparan tie te zorgen. „Voor consumenten moe ten tarieven makkelijk te vergelijken zijn. Anders blijft hij de kat uit de boom kij ken. Daarnaast denk ik dat aanbieders niet te hard van stapel moeten lopen. Mobiel bellen wordt ook al in een pakket aangeboden. Het is slimmer stap voor stap te zetten. Dat maakt het voor de consument ook overzichtelijker." Meer informatie: www.digitelevisie.nl, www.digitenne.nl,www.casema.nl, www.upc.nl. Prinses Maxima woonde gisteren in Amsterdam samen met minister Van Ardenne (ontwikkelingssamenwerking) (rechts) en directeur Jan Donner (links) de Annual Bank Conference on Development Economics 2005 bij. Foto: ANP/Ed Oudenaarden stockholm/anp - De Zweedse premier Persson wil via wetge ving grenzen stellen aan het ge bruik van afbeeldingen van schaars of niet geklede vrouwen in media en advertenties. De boulevardkrant Aftonbladet be schuldigde de premier er met een van dat hij censuur wil in voeren. Op zijn website plaatste de krant een enquête met de vraag of politici het voor het zeggen moeten krijgen als het gaat om de inhoud van media. De hoofdredacteur schreef in een commentaar dat beperking van de vrijheid van drukpers niet te verenigen is met de democrati sche waarden van het land. Persson vindt dat media en ad verteerders vrouwen vernede ren door het veelvuldig gebruik van afbeeldingen van schaars geklede vrouwen. „Waar je in ons land ook gaat of staat zie je afbeeldingen van jonge vrou wen, bijna naakt. Dat wordt ge bruikt als een aansporing om producten te verkopen. Het is vernederend." Zweden heeft strenge regels inzake pornogra fie en prostitutie.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9