Amerikanen in Irak terug naar vier bases BUITENLAND Merkel tegenover stoomwals Schröder-Fischer 'Gewapende conflicten houden de honger in de wereld in stand' Ook in Saramacca heerst verkiezingskoorts Maaten: Het slechte imago van de euro in Nederland is onterecht Hoofd anti-terreurdienst Irak doodgeschoten Palestijnse verkiezingen uitgesteld de vlucht ruikt kind in Ibak gedumpt worth - De politie in de aanse staat Florida heeft -jarige meisje gered dat in 3 redumpt in een gesloten liscontainer. De verdwij- van het meisje werd ge- Idoor een 17-jarige jongen, de tand gevoeld bleek 5 verhaal tegenstrijdighe- te bevatten. De jongen ihet kind seksueel te héb- misbruikt en haar in de liner te hebben gedaan. dinsdag 24 mei 2005 Verdeelde Duitse christen-democraten krijgen taaie klus aan verkiezingen HZ I amenei steunt ivormers kan - De geestelijk leider ran, Ali Khamenei, heeft aad van Hoeders gisteren iand de uitsluiting te her- van twee hervormingsge- e kandidaten voor de presi- 5verkiezingen op 17 juni. s de Iraanse staatstelevi- ijft Khamenei in een aan de raad dat „het wen- is om mensen van alle po- richtingen aan de verkie- 1 deel te laten nemen". tdewerker EU in Colombia a - In Colombia is giste- larlos Ayala Saavreda vrij en. De Spaanse hulpverle- dienst van de EU werd weken geleden ontvoerd, ilombia worden jaarlijks ca mensen ontvoerd, door rebellengroepen of cri- ilen. Vooral de rebellen een hun kas met losgelden. braak van Z in China Duizenden runderen z*|en noorden van de Chine- aofdstad Peking geruimd in HZ loging om een uitbraak p tond- en klauwzeer het 12 1 te bieden. In het district ing zijn wegen afgezet om ,n™ jrkomen dat de epidemie Tverspreid. Yanqing is een mm voor melkproductie, ieel gaat het om twee ge- n, maar volgens berichten le ziekte al over vijftien eincies verspreid zijn. king: miljarden [j nfrastructuur g - De Chinese hoofdstad 'ta'' ïg wil de komende vier jaar dan 320 miljard yuan (30 ird euro) investeren om de daar te maken voor de ipische Spelen van 2008. L5 miljard euro wordt geïn- «rd in de nijpende ener- orzieninig van de metro- BDe stad kampt elke zomer toge energietekorten. cef bouwt 200 olen in Atjeh ita - De VN-kinderorgani- Unicef zet tweehonderd ijke schoolgebouwen neer delen van de Indonesi- jMOvincie Atjeh die het 0st zijn getroffen door de ving op 26 december. Het rfonds voorziet de scho- K)k van meubilair en les- riaal. Veel scholieren in At- Airli rijgen nu les in tenten. >u)amse liberalen 'eren critici - De voorzitter van de nse liberale regeringspartij heeft gisteren de volmacht gen om alle leden te roye- ie in het openbaar kritiek E:n op elkaar of de lijn van D. Binnen de VLD bestaat t/rn iger al grote onenigheid r en de partijkoers. Een inter- van afgelopen zaterdag VLD-minister van buiten- se zaken De Gucht was de )el die de emmer deed )pen. Vlak voor een.be- ijk partijcongres uitte De felle kritiek op de aan- r Ier van de rechtervleugel l£ cker, die tegen de partijlijn jft pleiten voor samenwer- met het extreemrechtse ns Belang. ifp uwe president Mongolië door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Wat wil Angela Merkel eigenlijk? De vraag dringt zich op nu de kans groot is dat de leidster van de christen-demo cratische CDU deze herfst de eerste vrouwelijke bondskanse lier wordt van Duitsland. Als gevolg van het verkiezings debacle van zijn sociaal-demo cratische SPD in de deelstaat Noordrijn-Westfalen, kondigde de zittende kanselier Gerhard Schroder zondag vervroegde Bondsdagverkiezingen aan. Die zullen hoogstwaarschijnlijk in september plaatshebben. Zou den ze nu gehouden worden, dan kwam de CDU/CSU met 46 procent als grootste partij uit de bus. De SPD zou terug vallen naar een schamele 29 procent. Gisteren werd de weinig charis matische Merkel (50) alvast door invloedrijke partijbaron nen naar voren geschoven als kanselierskandidaat, hoewel zij officieel pas op 30 mei tot lijst trekker wordt gekozen, wan neer de CDU vergadert met haar Beierse zusterpartij CSU. Bij de vorige verkiezingen trad de katholieke CSU-premier Ed mund Stoiber van de deelstaat Beieren op als uitdager van Schroder. Daarmee is de 'K- Frage', sinds Helmut Kohl een bron van intriges bij de chris ten-democraten, dus van tafel. Dit hoewel de kiezers liever de relatief onbekende, maar po pulaire Christian Wulff (45), minister-president van Neder- saksen, als lijstrekker zien. In de komende weken moet Merkel, een protestantse domi neesdochter uit Oost-Duitsland die in de DDR-tijd als natuur kundige werkte, de latent aan wezige scepsis tegen haar lei derschap in de eigen partij wegnemen. Een duidelijk her vormingsprogramma, waar de ontevreden kiezers zich in kun nen herkennen, kan haar daar bij van pas komen. 'Maggie' Merkel is weliswaar vergeleken met Margaret Thatcher, maar zij slaagde er tot nu toe niet in duidelijk te maken hoe zij Duitslands verzorgingsstaat wil saneren. Critici verwijten de CDU/CSU daarom geen alternatief te heb ben voor de hervormingsmaat- regelen van Schröders rood groene regering. Over alle be langrijke thema's bestaan on der de christen-democraten uiteenlopende opvattingen: over de manier waarop de dure gezondheidszorg moet worden gesaneerd, over de vereenvou diging van Duitslands ingewik kelde belastingsysteem, over de hervorming van het pensioen stelsel, over de ombouw van de arbeidsmarkt en over de beste methodes om de haperende economische motor weer aan de praat te krijgen. En de behoedzaam opererende Merkel kon het bestaan van die verschillende meningen, varië rend van links-katholiek tot neoliberaal, niet binnenska mers houden. In samenwer king met haar partner én rivaal, Edmund Stoiber, moet zij nu uit al die concepten in korte tijd een eenheid zien te sme den. Gerhard Schroder en diens compagnon Joschka Fischer (Groenen) gokken erop dat Merkel hier niet in zal slagen. En als de conservatieven al kleur bekennen, redeneert Schroder, dan zullen de kiezers begrijpen dat bondskanselier Merkel saneringsmaatregelen zal doorvoeren die nog veel pijnlijkere gevolgen hebben dan Schröders eigen 'Agenda 2010'. Ook Merkels beoogde coalitie partner, de kleine, liberale FDP, vormt een probleem. De libera len worden geleid door de ge bruinde Guido Westerwelle, die weliswaar het ambt van minis ter van buitenlandse zaken am- Bes barash - In Barash. net over de grens in Kir gizië, houdt een Oezbeeks meisje haar kleine zusje in de arm. Ze is een van de duizenden Oezbeken die op de vlucht zijn geslagen na de bloedig neergeslagen demonstratie eer der deze maand. De Europese Unie eist dat de Oezbeekse president Karimov meewerkt aan een onafhankelijk onderzoek van de VN naar het geweld. Volgens de oppositie zijn meer dan zevenhonderd mensen om het le ven gekomen bij het neerslaan van een de monstratie tegen de onderdrukking in het land. De Europese ministers van buitenland se zaken willen dat Karimov de grenzen openstelt voor internationale hulporganisa ties. Bovendien vragen ze om snelle hervor mingen op sociaal en economisch terrein in Oezbekistan en de invoering van meer de mocratie en vrijheid voor de oppositie. Foto: EPA door onze correspondent Hans Gertsen brussel - De euro heeft ten onrechte een slecht imago. De invoering van de gemeenschappelijke munt is politiek en economisch gezien een groot succes geworden, maar die boodschap is niet goed genoeg overgebracht door instanties als de Europese Centrale Bank (ECB) en de Europese Commissie. Dat concludeert de Nederlandse europarlemen tariër Jules Maaten (WD) in een verslag over de communicatiestrategie rond de invoering van de euro. Het verslag van Maaten kreeg gisteren brede steun in de commissie voor economische en mo netaire zaken van het Europees Parlement.Alle grote fracties steunen het; alleen de Britse eu rosceptici zijn tegen", aldus Maaten. „De Euro heeft bijgedragen aan de lage inflatie, de lage rente en de monetaire stabiliteit in Euro pa. Dat zijn zaken die ook voor de burger van groot belang zijn", meent de WD'er. Dat de euro vooral in landen als Nederland en Duitsland des ondanks een negatief imago heeft, is volgens hem voornamelijk te wijten aan het falen van de communicatiestrategie van de ECB en de Euro pese Commissie. Uit angst voor negatieve publiciteit rond de in voering van de euro zouden die de Europese bur gers onvoldoende hebben gewaarschuwd voor de mogelijkheid dat middenstanders de omwis seling zouden gebruiken om prijsstijgingen door te voeren. „De president van de ECB, Jean-Clau- de Trichet, heeft dat toegegeven. En hij heeft toe gezegd dat dat gevaar beter gecommuniceerd zal worden als de nieuwe EU-lidstaten straks de eu ro gaan invoeren", aldus Maaten. Slovenië en tenminste twee van de drie Baltische staten willen de euro al in 2007 invoeren. Rond 2010 willen alle tien vorig jaar toegetreden nieu we lidstaten de euro hebben. „Het kan geen kwaad om mensen in die landen op voorhand te waarschuwen voor prijsstijgingen.". CDU-leidster Angela Merkel, gisteren op een persconferentie in Ber lijn. Mogelijk de volgende kanselier. Foto: EPA bieert, maar slechts door wei nigen serieus wordt genomen. Westerwelle zegt 'helemaal klaar te zijn voor de Bondsdag verkiezingen', maar hem wordt een gebrek aan inhoudelijkheid verweten. Zelfs Edmund Stoi ber zou ooit het duo Merkel- /Westerwelle als 'lichtmatro zen' hebben gekwalificeerd, die geen schijn van kans maken te gen het stoomwalsduo Schrö- der/Fischer. 'Wat krijgen we deze herfst?', vraagt weekblad Der Spiegel zich af. 'Een Merkel-, Stoiber- of Westerwelle-republiek?'. Vooralsnog, luidt het ant woord, heeft niemand enig idee. bagdad/gpd-rtr - De Verenigde Staten willen de 138.000 militai ren die in Irak actief zijn geleide lijk terugtrekken in vier grote militaire bases in het Arabische land. De huidige meer dan honderd bases zullen dan worden verla ten, aldus The Washington Post. De vier grote legerplaatsen zul len een semi-permanent karak ter hebben met stenen gebou wen. De bases zijn voorzien in Talil in het zuiden, al-Asad in het westen, Balad in het mid den van Irak en Irbil of Qayya- rah in het noorden. De snelheid van de gefaseerde terugtrekking hangt af van de mate waarin Iraakse veilig heidstroepen taken van de Amerikanen kunnen overne men. Washington wil in 2006 militairen gaan terugtrekken naar de VS als de veiligheidssi tuatie dat toestaat. Bij bomaanslagen zijn gisteren weer vijfentwintig doden en meer dan honderd gewonden gevallen. Onder de doden was generaal-majoor Wael Rubaie, het hoofd van de nationale an ti-terreurdienst, die op weg naar zijn werk in Bagdad werd doodgeschoten. Rubaie is de twaalfde hoge regeringsfunctio naris die is vermoord sinds het aantreden van de nieuwe rege ring, twee weken geleden. Hij was belast met de strijd tegen Cameraman Sorin Miscoc en tv-verslaggeefster Marie-Jeanne Ion (m) zijn dol van vreugde bij hun aankomst op het vliegveld van Boeka rest. De twee Roemeense journalisten waren twee maanden geleden ontvoerd in Irak en zijn zondag vrijgelaten, na bemiddeling van mos limgeestelijken. Hun Amerikaans-lraakse gids, die ook is vrijgelaten, wordt in Bagdad verhoord door het Amerikaanse leger. Hij zou infor matie hebben over een directe dreiging tegen de coalitietroepen in Irak. Foto: EPA de meest soennitische opstan delingen, die in de afgelopen maand bij aanslagen al meer dan vijfhonderd mensen heb ben gedood. Bij aanslagen bij een moskee in de stad Mahmoudiya, op een restaurant in Bagdad en in het Koerdische noorden van Irak kwamen gisteren weer vele tientallen mensen om en vielen honderden gewonden. Zo'n 15.000 Iraakse en honderden Amerikaanse soldaten voerden gisteren een actie uit tegen op standelingen bij Bagdad en het internationale vliegveld van de stad. Zondag al werden bijna driehonderd vermeende terro risten opgepakt. gaza/anp-efe-rtr - De Pales tijnse parlementsverkiezingen, die op 17 juli zouden worden gehouden, gaan niet door. Er is volgens de Palestijnse kiescom missie meer tijd nodig om de stembusgang voor te bereiden. President Mahmoud Abbas is in een felle strijd verwikkeld met het zittende parlement over hervorming van de kies wet. Als die is aangenomen, zijn volgens de kiescommissie nog zeker twee maanden nodig om verkiezingen te organiseren. Het uitstel kan de ruzie tussen het miliante Harnas, dat bij de gemeenteraadsverkiezingen veel succes had, en de Fatah- beweging van Abbas verder doen oplaaien. den haag/gpd - Het millenni- umdoel om de honger in de wereld in 2015 te hebben gehal veerd, wordt bij lange na niet gehaald als er geen eind komt aan de huidige gewapende con flicten in de wereld. Die waar schuwing is afkomstig van de Voedsel- en Landbouworgani satie van de VN, FAO. Volgens een speciale werkgroep (het co mité voor de voedselvoorzie ning in de wereld), die deze week vergadert in Rome, zijn oorlogen op dit moment de be langrijkste oorzaak van hon gersnood. Andere belangrijke factoren zijn hiv/aids, de op warming van de aarde en na tuurrampen. Landen worden daarom opgeroepen in eerste instantie te streven naar vrede in de wereld, omdat het anders weinig zin heeft te werken aan economische en sociale voor uitgang. „Conflicten vernietigen levens, kansen en milieus en vormen het belangrijkste obstakel voor duurzame ontwikkeling, omdat ze in uren en dagen afbreken wat decennia gekost heeft om op te bouwen", aldus de FAO- werkgroep. Enkele jaren geleden werden landen het eens over een aantal zogeheten millenniumdoelen. Zo werd afgesproken dat hon ger en armoede over tien jaar wereldwijd gehalveerd moesten zijn. Volgens de VN slagen di verse delen van de wereld er voor 2015 in beide zaken dras tisch te verbeteren. Alleen Afri ka bezuiden de Sahara blijft ver achter, onder meer vanwege de vele gewapende conflicten die het onmogelijk maken voor mensen om hun akkertjes te bewerken en voldoende voed sel te produceren. Die conflicten hebben volgens de FAO ook ver buiten de eigen regio gevolgen voor de voedsel productie en -voorraden, tot in buurlanden toe. Dat heeft te maken met de toestroom van vluchtelingen en de daarmee vaak gepaard gaande versprei ding van hiv/aids, en de verho ging van militaire uitgaven om het conflict buiten de deur te houden. Verkiezingen in Suriname zijn vaak een vrolijke boel. Deze aanhanger van de partij Ai, een coalitie van vijf kleine partijtjes, hoopt dat 'Alternatief 1', zoals de combinatie officieel heet, het morgen gaat redden. ^pto: ANP/Olaf Kraak paramaribo/anp - In het kleine district Sa ramacca ten westen van Paramaribo zijn in de verkiezingen van morgen slechts drie van de 51 zetels voor de Nationale Assem blee (het Surinaamse parlement) te win nen. Vertegenwoordigers van de grote par tijen zijn echter ook in Saramacca uiterst actief. De weg tussen dit district en Para maribo biedt door de talloze vlaggen en aangeplakte partijaffiches een kleurige aan blik. In het straatbeeld domineren het oranje van de Verenigde Hervormings Par tij (VHP) en het paarswit van de Nationale Democratische Partij (NDP), de politieke groepering van Desi Bouterse. Directeur H.K. Sabajo staat trots voor de nieuwe MULO-school in Von Freyburg, die deze maandag net is geopend. De ladders van de schilders staan nog tegen het witte gebouw, dat onderdak geeft aan tweehon derd leerlingen in het voortgezet onderwijs. „In september vorig jaar is met de bouw van de school begonnen en vanaf 1 oktober zullen we volledig draaien", zegt Sabajo. „We krijgen hele goede voorzieningen. Het ministerie van onderwijs zal de school on der meer van een computercentrum voor zien." Sabajo maakt duidelijk dat investe ren in onderwijs in Suriname hard nodig is. „Het onderwijs is matig", zegt de schooldi recteur. „Leraren zijn niet zo gemotiveerd. Dat heeft te maken met de lage salarissen. Zelf verdien ik per maand 1250 Surinaamse dollar, dat is omgerekend nog geen 400 eu ro. Ik kan daar net van leven." Enkele kilo meters verderop zitten enkele mannen met NDP-petten op een pleintje. Ze zijn duide lijk minder enthousiast over de oplevering van de Mulo-school, die onder de huidige president Venetiaan is gebouwd. „Juist nu, enkele dagen voor de verkiezingen is de school klaar", zegt het lokale NDP-be- stuurslid Sankar Sannathkoemar. „Het is geen toeval dat dit nu gebeurt. Dit had ook drie jaar geleden kunnen gebeuren. San nathkoemar hoopt dat de NDP na de ver kiezingen een frisse wind kan laten waaien als regeringspartij. Over Venetiaan en zijn partijencoalitie Nieuw Front is hij ontevre den. „De regering-Venetiaan heeft niet voor stabiliteit gezorgd. De staatskas is leeg en in Saramacca is fors gesaneerd bij de diensten openbare werken en milieube heer. Dat is slecht voor de werkgelegenheid geweest." Aan de overkant van de straat schudt G. Bikka misnoegd zijn hoofd. Op de ramen van zijn huis hangen affiches van de VHP, de van origine Hindrastaanse par tij die deel uitmaakt van het ïlleuw Front. „Er is onder Venetiaan juist wel veel ge beurd. Er is stroom aangelegd en er zijn hier nieuwe overheidskantoren gekomen, waar de mensen voor allerlei zaken terecht kunnen." Anne Kromonidjojo uit Tijgerkreek is het volledig eens met Bikka. „We hebben nu stabiliteit. Er zijn geen grote stakingen meer. Je hoeft niet voor alles lange tijd in de rij te staan en de koers van de Suri naamse dollar is stabiel. Dat brengt rust." Kromonidjojo is schoonmaakster. Zij ver dient per maand 500 Surinaamse dollar, nog geen 200 euro. „Daar kun je eigenlijk niet van leven. Maar mijn man werkt ook, bij Staatsolie." Kromonidjojo zegt dat veel jongeren in Saramacca zonder werk zitten, maar dat dit ook voor een deel hun eigen schuld is. „Sommigen willen gewoon niet." Ze vindt wel dat een nieuwe regering in het district voor meer werkgelegenheid moet zorgen. „De meeste mensen zijn hier aan gewezen op een baan bij de overheid of in de landbouw", zegt Kromonidjojo. „Het wordt tijd dat er wat industrie komt

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7