In 2004 weer meer snelle scheidingen BINNENLAND 2 Ja het mag, krediet zonder jaarverslag Keuring oude huizen vanaf 2007 verplicht Sneller langs douane Schiphol met vingerafdruk en irisscan Misdaden oplossen in een modern lab Nieuw voorstel Kamerfractie WD Grote buit bij winkeldiefstal N Luchtballon stort van 150 meter in koud meer HliH-HiHI-llil-Hil bel de Postbank voor een zakelijk krediet dood na val vrachtwagen FHD - Een 48-jarige man uwen is gistermorgen leven gekomen bij een iongeval in Bameveld. is de politie was de man iet het laden van zijn ragen. Door onbekende c viel hij van de vracht- Hij kwam zo ongelukkig dat hij ter plaatse over- n zijn verwondingen. stimulans tusiness id/venlo - Helmond en aan samen de verdere ;eling van de zogenoem- msiness in de Peelregio ird-Limburg stimuleren. ;iness is de bedrijvigheid naken heeft met de agra- iector. ie controleert oelvervoer De Inspectie Verkeer en taat en de politie contro- dens het Funpopfestival i weekeinde in het Lim- Arcen het rolstoelver- 'aarschijnlijk bezoeken irstandelijk gehandicap- heel Nederland het mu- lival. Volgens de politie mensen in een rolstoel irdig of zelfs levensge- vervoerd. na kantelen twagen kerk - Een gekantelde ragen op knooppunt )2 iter bij Ridderkerk heeft 'htend voor grote ver- rerlast gezorgd op Al 5 De vrachtauto moest de politie uitwijken ji slippende auto en lardoor tegen de vangrail ïoogste fly-over. Door eluk ontstond een file i twintig kilometer van- inchem in westelijke dinsdag 24 mei 2005 utrecht - Politiemensen inventariseren de buit van een winkeldief stal door twee vrouwen in winkelcentrum Kanaleneiland in Utrecht. De twee dievegges stalen in anderhalf uur tijd honderden stukken r militaire aan Darfur - Nederland gaat de mi- teunbijdrage voor de se regio Darfur, die eteisterd door etnische en, verhogen van 8 tot sen euro. Dat heeft mi- amp van defensie giste- gekondigd na afloop rleg met zijn Europese s. Het geld is bedoeld itaire ondersteuning Afrikaanse Unie en de atie van transporten. gedumpt in e Wereld' kg - Eenvijfde van de af- te televisies in Neder- ait via malafide hande- egaal in de ontwikke- den terecht. Dat schat M-inspectie, zo blijkt uit ifvan milieuorganisatie leace aan staatssecretaris el (milieu) die in handen iet ANP. Verjaardagspartij bijna een drama terherne/gpd - Het verjaar dagspartijtje van twee vijftig geworden inwoners van Ou dehome is bijna uitgelopen op een drama. Vlak na het op stijgen in Terheme kwam de luchtballon die ze voor het feestje hadden ingehuurd met een rotgang weer naar bene den. Van 150 meter hoogte viel de ballon in enkele tien tallen seconden in de Terkap- lester Poelen. Jubilarissen Riekes Jager en Appie Jonker uit Oudehorne en de vier andere passagiers zijn zich rot geschrokken. Ze vreesden voor hun leven. Ook bij bootjevaarders op het wa ter en toeschouwers op de kant heerste grote paniek. Een aantal watersporters kon net op tijd uitwijken. Van de zes passagiers werden er vier uit de mand geslingerd. Een vrouw die in het water be landde, kreeg de mand nog enkele keren op het hoofd. De piloot probeerde onder tussen weer op te stijgen. Dat lukte, maar niet zonder een grote steekvlam te veroorza ken, waarmee hij de ballon ook zwaar beschadigde. Jonker kan niet zwemmen, maar kon worden gered. Op de kampeerboerderij van de familie Hettinga kregen het onderkoelde viertal droge kle ren en konden zij wat op adem komen. De passagiers hebben zich onder doktersbehandeling ge steld. Jager had de dagen na het incident flinke spierpijn en heeft nog twee dagen ziek thuis gezeten. Zijn digitale ca mera en horloge zijn niet meer te gebruiken. Ook van andere passagiers is waarde volle apparatuur verloren ge gaan. Een van de passagiers heeft aangifte gedaan van het onge luk. De divisie luchtvaart van de Inspectie Verkeer en Wa terstaat moet de zaak nog on derzoeken. bestek en pannen, dvd's, kleding en tassen om de buit in te doen. Het tweetal viel op omdat het voortdurend met lege tassen de win kel in liep en met volle tassen er weer uit. Foto: GPD/Marnix Schmidt den haag/gpd - De flitsschei ding blijft onveranderd populair. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vonden in 2004 vijfduizend flitsscheidin gen plaats. Een jaar ervoor wa ren dat er nog 4800. In 2002 gingen vierduizend stellen op deze versnelde wijze uit elkaar. In 2001 duizend. Flitsscheidingen zijn sinds april 2001 mogelijk. Getrouwde stel len kunnen bij de ambtenaar voor burgelijke stand hun hu welijk laten omzetten in een ge registreerd partnerschap, waar na ze dat bij advocaat of notaris teniet kunnen laten doen. Een procedure die heel wat minder tijd in beslag neemt dan een re guliere echtscheiding. Daarbij moet immers altijd een rechter een uitspraak doen. En dat kost tijd. Van alle stellen die via een flits scheiding uit elkaar gaan, kan 65 procent al binnen een maand vaststellen dat het hu welijk definitief voorbij is. Na drie maanden is 75 procent of ficieel gescheiden. Door de toename van het aan tal flitsscheidingen is het aantal geregistreerde partnerschappen de laatste jaren gestegen. In .2004 registreerden elfduizend In 2004 zijn vijfduizend huwelijken geëindigd in een flitsscheiding. De mogelijkheid tot flitsscheiding bestaat sinds 1 april 2001 38 xi000 V echtscheidingen '95 '96 '97 '98 '99 '00 '01 '02 '03 '04 Aantal partnerschapsregistraties is sinds de invoering van flits scheidingen sterk toegenomen. '99 '00 '01 '02 '03 '04 Met een flitsscheiding wordt bedoeld een huwelijk dat is omgezet in een leregistreerd partnerschap, waarna iet partnerschap vervolgens is ontbonden. anp bron: CBS stellen zich als partners. In 2001 waren dat er nog slechts drie duizend. Het CBS stelt verder dat als ge volg van de populariteit van het snelle scheiden, het aantal re guliere echtscheidingen de laat ste jaren gestaag daalt. In 2001 werden via de rechter nog 37.000 huwelijken ontbonden, in 2004 waren het er 32.000. Als flits- en echtscheidingen bij el kaar worden opgeteld, is het aantal huwelijken dat wordt ontbonden, al jaren ongeveer stabiel. Bij de mensen die in 2004 via een flitsscheiding uit elkaar gingen, had ongeveer de helft van de vrouwen kinderen. Bij reguliere echtscheiders had zeventig procent van de vrou wen kinderen. Minister Donner (justitie) wil een einde maken aan de moge lijkheid van een flitsscheiding. Dit omdat deze vorm interna tionaal niet wordt erkend en omdat de rechten van het kind mogelijk niet goed worden ge waarborgd. Vandaag buigt de Tweede Ka mer zich over een voorstel van de WD over een iets andere vorm van flitsscheiding. Daarbij moeten de echtbrekers eerst langs advocaat of echtschei dingsbegeleider, om vervolgens pas naar de ambtenaar van de burgelijke stand te stappen. Volgens de WD is een dergelij ke scheiding in het buitenland wel erkend. den haag/anp - Zo'n 300.000 woningen zullen vanaf 2007 om de tien jaar verplicht gekeurd moeten worden of hun gas- en elektravoorzieningen in orde zijn. Minister Dekker (VROM) is dat overeengekomen met de Vereniging van Gemeenten (VNG). Het gaat om vooral oude, voor oorlogse particuliere huurwo ningen, die de meeste onder- houdsachterstand vertonen. Daaronder vallen kamerver huurpanden, zoals studenten huizen, appartementengebou wen en pensions. „In dat soort huizen is veel geklust en komen veel verhuizingen voor", aldus een VROM-woordvoerder. De kosten komen voor rekening van de huiseigenaar en dus niet van de huurder, maar zullen volgens de woordvoerder be perkt blijven tot omgerekend 10 euro per jaar. De keuring moet binnen een twee uur uit te voeren zijn. Daarnaast moet die zoveel mo gelijk aansluiten op de verplich tingen die voortvloeien uit het 'energielabel' voor gebouwen dat vanaf 2006 op basis van Eu ropese afspraken nodig wordt. De resultaten van steekproeven tonen aan dat verbetering van het toezicht 'geen overbodige luxe' is, aldus minister Dekker. Calamiteiten met gas, zoals gas- explosies, hebben volgens haar bovendien een impact die ver der reikt dan de betrokken wo ning en bewoners, en tast het veiligheidsgevoel van omwo nenden ernstig aan. Vorige week sloeg voorzitter Coppes van een commissie die aan deze APK-keuring werkt, alarm. Ruim 40 procent van de Nederlandse woonhuizen zou wemelen van de gebreken aan gas- en elektravoorzieningen. Hij telde verkeerd aangesloten lampen en tv"s mee, aldus de VROM-woordvoerder. De nu afgesproken keuring geldt voor 5 procent van de Nederlandse woningvoorraad. Minister Dekker onderstreept dat de woningeigenaar als eer ste verantwoordelijk is voor vei lig gas en veilig elektra. Daarna komen de gemeenten, die zul len moeten toezien op de keu ringen waarvoor in overleg met de branche een gecertificeerde standaard wordt ontwikkeld. Als laatste komt het ministerie dat moet toezien op het toe zicht door de gemeenten. den haag/anp - Nederland en de Verenigde Staten beginnen binnenkort een proef om het reizen tussen beide landen te versnellen door de grenscon trole te automatiseren. Een ge selecteerde groep reizigers kan met biometrische gegevens als een vingerafdruk en een iris scan de douane passeren, waardoor het uitgebreide veilig heidsonderzoek dan niet meer nodig is. Dat heeft minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) gisteren in Den Haag aangekondigd na een ontmoe ting met de nieuwe Amerikaan se minister voor Binnenlandse Veiligheid, Michael Chertoff. Het gaat om een proefproject tussen Schiphol en John F. Kennedy Airport in New York. Om ervoor in aanmerking te kunnen komen, wordt bij kan didaten eerst van te voren de doopceel gelicht. De automatische grenscontrole kan vooral interessant zijn voor mensen die veel tussen de VS en Nederland reizen, zoals za kenlieden. De woordvoerder van Verdonk wees er echter op dat iedereen zich tegen die tijd vrijwillig kan aanmelden. Hij verwacht dat de proef na de zo mer begint. Chertoff sprak behalve met Ver donk ook met de ministers Donner (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Zaken) over on der meer terrorismebestrijding en het visabeleid. Een Neder landse delegatie, waarvan de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD) deel zal uitmaken, gaat naar de VS om te kijken hoe Amerikanen om gaan met gegevens over terro risten en hun werkwijze. Het gaat er daarbij om dat de auto riteiten op basis van de infor matie een patroon kunnen gaan herkennen bij potentiële terroristen. De Amerikaanse eis dat Europese reizigers naar de VS vanaf eind oktober biometri sche kenmerken in hun pas poort moeten hebben, blijft een gevoelig punt. Ook maandag kwamen de betrokken minis ters daar nog niet uit. De Euro pese Commissie heeft kortgele den voor uitstel tot augustus 2006 gepleit, omdat veel EU- lidstaten er niet in slagen deze paspoorten tijdig te maken. Chertoff wees na afloop van zijn eerste overzeese reis in z'n huidige functie op de noodzaak een 'veiligheidsnetwerk' te bou wen ter bescherming tegen het netwerk van terroristen. „Het gaat er daarbij niet om de VS te beschermen tegen de rest van de wereld, maar de hele wereld te beschermen", benadrukte Chertoff. (advertentie) Vertrouwen daar gaat het om, geen moeilijk gedoe bij de Postbank wanneer je als ondernemer een zakelijk krediet nodig hebt. Zelfs geen jaarcijfers, één telefoontje is vaak genoeg. Ja vertrouwen, dat is de kracht van de Postbank. Bel 0900 0508 (5 cent p/m) of kijk op postbank.nl en vind zelf uit hoe makkelijk dat werkt. Dat is de kracht van de Postbank Inderdeel van ING At) door Ferdi Schrooten den haag - Een vermoorde man in de berm, identiteit onbekend. Spinazieresten in de maag wij zen richting Oekraïne. Terwijl de DNA-revolutie nog woedt, werkt het Nederlands Forensisch Insti tuut alweer aan nieuwe technie ken voor sporenonderzoek bij misdrijven. Koningin Beatrix kan morgen de eerste indrukken op doen, bij de opening van de hy permoderne nieuwbouw. Het is niet het prettigste afde ling waar de koningin haar be zoek aan het NFI begint. De meeste bezoekers van de afde ling pathologie belanden op de sectietafel: 500 a 600 slachtof fers van misdrijven per jaar, of wel een a twee lijkwagens per dag. Die parkeren op de bin nenplaats, pal naast de twee witte busjes van het Quick Res ponse Team (QRT), een specia le eenheid die steeds klaarstaat om bij een terroristische aan slag sporenonderzoek te doen. De busjes zijn uitgerust met high-tech apparatuur, voor de detectie van resten van explo sieven. „We waren paraat in het Haagse Laakkwartier bij de be legering van terrorismever dachten, die dreigden hun wo ning met twintig kilo explosie ven op te blazen", vertelt alge meen directeur Albert Koele- man. Het is nog wachten op de echte vuurdoop van het QTR, opge richt na de aanslagen in de VS. Het doel: proberen in de chaos de juiste sporen te vinden, na dat hulpverleners de slachtof fers hebben geholpen. Koele- man: „Elk snippertje kan cruci aal zijn." Afgezien van het mobiele QRT gebeurt alle onderzoek bin nenshuis, sinds kort in de nieuwbouw op het voormalige Albert Koeleman, directeur van het Nederlands Forensisch Instituut. Foto: GP/Koen van Weel vliegveld Ypenburg. Vanaf de snelweg A12 zijn door de mo derne gevel van donker glas honderden wetenschappers te zien die werken aan de sporen van duizenden misdrijven. In steriele laboratoria ontrafe len ze de samenstelling van XTC-pillen en onderzoeken ze dreigbrieven op vingerafdruk ken en handschrift. Uit zicht worden schietproeven met vuurwapens gedaan. Compu terexperts toveren verdwenen e-mails en foto's met kinder porno tevoorschijn uit pc's. „Op het gebied van digitaal sporenonderzoek lopen we voorop. We krijgen verzoeken om assistentie uit de hele we reld", zegt Koeleman. De wet van Locard, de man die bijna een eeuw geleden de vin gerafdruk ontwikkelde als op sporingsmiddel, geldt nog steeds. „Iedereen laat altijd en overal sporen achter, ook cri minelen", citeert Koeleman de Fransman. Het NFI is 60 jaar na de oprichting vooral druk met genetische vingerafdrukken. Het instituut heeft ruim 21.000 DNA-profielen van meer dan 7500 personen in een snel groeiende databank. Menig cri mineel is door een eigen drup pel bloed, haar of speeksel ver oordeeld, soms vele jaren na het misdrijf. Nieuwe, nog betere technieken zijn op komst. Koeleman denkt dat hogere scheikunde en na- notechnologie, de wetenschap van de kleinste deeltjes, een grote bijdrage kunnen gaan le veren aan het opsporen van misdadigers. In Engeland wordt al onder zocht of uit een haar valt af te leiden waar iemand is geweest. Resten van zand die via eten in het haar belanden kunnen dan staven dat een terrorismever dachte in de bergen van Afgha nistan is geweest. „Iets verge lijkbaars is denkbaar als je een dode hebt die je niet kunt iden tificeren", zegt Koeleman. „Spi nazie in de maag kan sporen bevatten van de graad waarop het gewas is verboiRvd. Mis schien is die wel typisch voor een veldje in Oekraïne. Dan ben je weer een stap verder." Koeleman beseft dat al dat complexe bewijs voor relatieve leken als rechters, officieren van justitie en advocaten amper nog te controleren valt. Wat als het NFI een fout heeft gemaakt, waardoor een verdachte valse lijk wordt beschuldigd met be wijs dat hij niet kan weerleg gen? Koeleman vertelt dat er soms met opzet nepsporen worden rondgestuurd onder een netwerk van dertig forensi sche laboratoria in Europa, waaronder het NFI. „Soms zet ten we hier zelfs mensen op een compleet verzonnen casus, als steekproef om onze mensen scherp te houden. We kunnen ons geen fouten veroorloven."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5