Totale hbo-fraude bijna 100 miljoen Woonsdag! BINNENLAND 1 Bureaucratie kost burger vermogen Wie niet met foto op internet wil moet zich maar melden Na huisartsenacties wil Hoogervorst weer zaken doen Illegalen itelbus >r< wint ertrouwen rafkelders kt in Zwolle >k lijkt Hie bladluis Staaltjes van hogeschoolgesjoemel 'M Inzet 'beste juristen' om geld terug te vorderen ittingsfout iamir A. tht stiekem evaagd pleiding tot via internet morgen is het de héle dag Vastberaden Dekker wil toch keuring gas- en elektraleidingen KLM-reizigers gewaarschuwd na cholerageval Ta puit vogel van het jaar dinsdag 24 mei 2005 •st int tki,; >k ™|<V n ectei rei tst sd E 's rit 'e Ian a Ni) es d| et 1f/a »p - Het vertrouwen 1 chtvaartinspectie in tgint te groeien. Dit eur H. Neppérus afloop van intema- jrleg over de Turkse tmaatschappij, die bij teken geleden een in Nederland kreeg De Turkse lucht- iteiten hebben een aangedragen, zei dat de interne n orde moet zijn en :r aandacht moet ko- onderhoud en voor ltsverdeling. Er zitten ementen" in het plan. ïij werkzaamheden de vloeren van de in Zwolle zes graf- tdekt. De kelders zijn tiende tot en met de eeuw aangelegd, stichting Levende liedenis Zwolle giste- an de kelders werd èn tijdens graafwerk- n voor een nieuwe ng in de gotische kerk cschen hoek - De eeft in het weekeinde I tien illegalen aange- een bestelbus. Zij la- laadruimte op en ge- onder een hoeveel- ing. Het gaat waar- 'g om mensen uit India in. Allen zijn in vreem- raring gesteld. De chauffeur van de be is aangehouden. De rong de Belgische be- 1 stoppen, omdat die ir zijn vering zakte, lijk onder invloed van jlaadgewicht. Het experiment in it knoflook als mid- ibladluis op lindebo- nog een of twee jaar De eerste resultaten oef zijn volgens de ge- Itrecht positief. Maar ;te vroeg om conclu- kken, aldus een ge- oor kbomenspecialist gis- an I dluizen, die vooral Vi komen op linden, le- in A1 overlast op omdat ze Inh stof afscheiden. Daar vervolgens een schim- raardoor de zoge- ietdauw ontstaat. Het in dermate grote hoe- n voorkomen dat het imen druipt. Auto's, ubilair en het wegdek an onder een kleverige ten, die moeilijk te en is. den haag - Geknoei met overheidsgeld in het ho ger en middelbaar beroepsonderwijs, voorzitter Schutte van de commissie-Rekenschap die de fraude onderzocht, noemde gisteren drie manie ren van gesjoemel die eruit springen: - Instellingen die geld vroegen en ook kregen voor opleidingen die in de zin van de wet hele maal niet als volwaardige opleiding aangemerkt kunnen worden. Het gaat dan om studies die niet tot een einddiploma leiden maar tot een deelcer tificaat of een masteropleiding. - Scholen zetten dependances in het buitenland op poten, tot Spanje, Finland en Oekraïne aan toe. Voor studenten die hier ingeschreven ston den, kregen ze geld van de overheid, terwijl het budget voor hoger onderwijs bedoeld is voor stu denten die in Nederland een studie volgen. In to taal ging het om 7500 studenten. - Scholen gingen over de schreef met opleidingen die ze ontwierpen op verzoek van het bedrijfsle ven. Eigenlijk zijn dit particuliere opleidingen waaraan de overheid niet bijdraagt. Instellingen waren zo vindingrijk om bij deze besloten oplei dingen nog een paar studenten van buiten toe te laten als ze niet helemaal waren volgeboekt. Zo meenden ze de opleiding als openbaar toeganke lijk aan te kunnen merken en overheidsbekosti- ging te kunnen opstrijken. Zo vingen zes hoge scholen geld voor 5000 studenten. den haag/gpd - Hogescholen hebben zo'n honderd miljoen euro ten onrechte aan vergoe dingen van de overheid opge streken. Dat is ruim veertig mil joen meer dan tot nu toe bekend was, is de conclusie van het tweede onderzoeksrapport naar de hbo-fraude, dat gisteren werd gepresenteerd. De commissie, die onder lei ding stond van voormalig GPV- Kamerlid Schutte, concludeer de ruim een jaar geleden al dat 145 van de 152 hogescholen, universiteiten en mbo's in to taal 58 miljoen euro te veel hadden ontvangen. Het nieuwe rapport gaat over zeven grote scholen die in het eerste rap port niet konden worden mee genomen, omdat ze weigerden hun medewerking aan de com missie-Schutte te verlenen. In middels heeft het kabinet deze scholen daartoe gedwongen en is het beeld van de hbo-fraude compleet. De Hogeschool van Amsterdam is de grootste sjoemelaar. Zij moet volgens Schutte zo'n 25 miljoen euro terugbetalen. De Avans Hogeschool (met vesti gingen in Breda, Den Bosch en Tilburg) heeft 20 miljoen te veel gekregen. Vorig jaar was al dui delijk dat de Hogeschool Zee land bijna 12 miljoen moet te rugbetalen. Volgens Schutte is er geen spra ke van wijdverbreide misstan den in het hoger onderwijs. Drie grote hogescholen zijn verantwoordelijk voor meer dan de helft van het ten on rechte uitgekeerde geld. Sommige hogescholen willen niet terugbetalen omdat de re gels onduidelijk waren. Inder daad was het ministerie van on derwijs niet altijd even duide lijk, aldus Schutte. „Maar een school die onduidelijke regels zomaar in het eigen voordeel interpreteert, neemt een risi co." Staatssecretaris Rutte (onder wijs) belooft in gedachten te houden dat het ministerie ook missers heeft gemaakt. Rutte moet de precieze bedragen vaststellen die hij van de scho len gaat terugeisen. „Als wij stuiten op zaken waarin wij zelf niet zorgvuldig hebben gehan- - Terrorismeverdach- was na zijn vrijlating niet een hele week rloos. De diensten die ten volgen hebben gehandeld, al is Samir jn vrijlating niet nd in beeld geweest mebestrijders. Dat Joustra, Nationaal or Terrorismebestrij- b), gisteravond in het ogramma Nova. Wel dat er een inschat- s gemaakt door Samir irresteren toen hij bij ing uit het huis van in Nieuwegein een j ;i an en een fotograaf 1de. Dat was volgens ildoende reden om inmiddelijk weer aan I Iet gehucht Noord- j Joordwest-Gelder- Ie grens met Overijs- geheel of grotendeels art te worden ge- 200 zielen tellende ip, onderdeel van de Oldebroek, zal ver- Is de provincie Over- plan doorzet om de len 'bypass-operatie' en. Extra navrant is ovinciebestuur verge- dorp daarover te in- De bevolking is zie- voor Noordeinde de- scenario's in de om- n de Ussel zijn toeval- en inwoonster ont- :n bezoek aan de bi- in Kampen. De Hogeschool Am- legen (HAN) begint in r met een hbo-oplei- ten via internet. Stu- nnen de opleiding - nternet volgen en - aar eens in de drie of F a een dag naar school inemen aan colleges dordrecht/anp - Nederlanders zijn jaarlijks gezamenlijk ruim 1,2 miljard euro kwijt aan extra kosten voor administratieve las ten. Ze besteden omgerekend 112 miljoen uur per jaar aan het invullen van formulieren en an dere verplichte rompslomp. Dat maakte minister Pechtold (Bestuurlijke Vernieuwing) gis teren bekend in een brief aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich daarbij op de resultaten van onderzoeken van ministe ries, gemeenten en provincies. Die hebben in de afgelopen maanden voor het eerst de ad ministratieve lasten voor bur gers (peiljaar 2002) in kaart ge bracht. Pechtold presenteerde de uitkomsten tijdens een werkbezoek in Dordrecht. Nederlanders zijn vooral veel tijd en geld kwijt voor de aan gifte van inkomstenbelasting, de aanvraag van een paspoort, de APK-keuring en formalitei ten rond de bijstandswet. Bij de kosten gaat het onder meer om die voor de autokeuring, de no taris of een pasfoto. Gemiddeld is iemand ongeveer tien uur en 100 euro per jaar kwijt. De onderzoeken bevestigen echter dat kwetsbare groepen als chronisch zieken, gehandi capten, ouderen en uitkerings gerechtigden veel meer tijd en geld moeten besteden om de zaken goed voor elkaar te krij gen. Een chronisch zieke bij voorbeeld die aanspraak maakt op diverse voorzieningen, zoals het persoonsgebonden budget, is boven op de 10 uur nog eens 85 uur kwijt. Ook vrijwilligers organisaties hebben te maken met een hoge lastendruk. Wetten en regels hebben, on danks de goede bedoelingen, soms „ongewenste bijeffecten" en de lasten ervan blijken soms „onevenredig groot in verhou ding tot de lusten", concludeert Pechtold. Het kabinet wil in de ze regeerperiode de administra tieve lasten met 25 procent te rugdringen. De overheid moet zich daarbij de komende jaren vooral rich ten op de kwetsbare groepen, meent de minister. Voor de zomer komen alle mi nisteries volgens hem met maatregelen om de administra tieve lasten aan te pakken. Ook zal Pechtold met gemeenten en provincies afspraken maken om de bureaucratie te vermin deren. (advertentie) ground werkbank Onbehandeld massief beflism/Yvs. 120x53 an. 90cm b< kinderactiviteit sultan hagalid Voor olie oonbiedingen geldt: alleen geldig op 25 mei '05 OP=OP en max. 3 p.p. 0900-235 45 32 (0.10/min.) woonsdag.nl deld, zullen we geen geld terug vorderen." In alle andere geval len wil Rutte de verschuldigde bedragen tot op de euro nauw keurig terug hebben, ook al lijkt het erop dat daar in sommige gevallen jarenlange rechtszaken voor nodig zijn. Diverse hoge scholen hebben al aangekon digd dat zij desnoods tot aan de hoogste rechter zullen door vechten. „Daar zal ik dan mijn beste juristen op zetten", aldus Rutte. De bewindsman betoogde dat hij zijn zaakjes nu wel voor el kaar heeft. De regels zijn hel derder gemaakt en de accoun tants die de instellingen contro leren, leggen hun bevindingen nu ook bij elkaar. Zo kunnen dubieuze studentenstromen aan het licht komen. Tot nu toe kon dit niet, zo luidde een van Schutte's kritiekpunten. Het nieuwe stelsel voor bekosti ging voor het hoger onderwijs laat Rutte van tevoren uitge breid testen op fraudegevoelig heid, door hackers noemde hij het zelf. Bovendien zou dit sys teem van leerrechten op zich al minder fraudegevoelig zijn. Diefstal stempel 'port betaald' kost postbode z'n baan sittard/gpd - TPG Post heeft een postbode uit Kerkrade terecht op staande voet ont slagen, omdat die een stem pel met de tekst 'PTT Post Port Betaald' had gestolen en gebruikt. Dat heeft de rechtbank gisteren beslist. Op 20 januari stempelde de m£m achttien brieven af met de achterover gedrukte stempel en gooide de brie ven in de bak uitgaande post. Vijf dagen later werd de man op non-actief ge steld en vervolgens op staande voet ontslagen. De betreffende postbode was op twee maanden na 24 jaar in dienst geweest en functioneerde al die tijd uit stekend. Zijn advocaat vond ontslag op staande voet te zwaar, omdat de financiële schade meeviel. Hij eiste na mens zijn cliënt het achter stallig salaris omdat het ont slag in zijn ogen niet geldig was. De rechter stelde TPG Post in het gelijk, omdat het ver trouwen ernstig was ge schaad. De ex-postbode moet de proceskosten beta len. den haag - In de Haagse Hofvijver staat sinds kort het beeld Vastberaden van de kunstenaar Van Lies hout. Het beeld maakt deel uit van de editie van Den Haag Sculptuur 2005 die in het teken staat van het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Beatrix. Foto: WFA/Frank van Rossum den haag/gpd - De gas- en elektraleidingen van zo'n 300.000 vooroorlogse huurwo ningen dienen eens in de tien jaar te worden gekeurd. Minis ter Dekker van Vrom vindt dit noodzakelijk vanwege de veilig heid, zo blijkt uit een brief die zij gisteren aan de Tweede Ka mer heeft gezonden. Een Kamermeerderheid van CDA, WD en PvdA wees eind vorig jaar zo'n keuring voor alle gebouwen in Nederland af om dat dit te veel rompslomp met zich zou meebrengen. Na over leg met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten houdt Dekker nu toch vast aan een keuring van leidingen maar dan alleen voor oude huurhuizen die risico's kunnen opleveren. Het betreft vooral pensions of studentenpanden waar de eige naar zelf niet woont. De keu ring moet eens per tien jaar ge schieden door een erkend be drijf, in te schakelen door de woningeigenaar. Zo'n keuring kost ongeveer 100 euro, schat een woordvoerder van Dekker. De gemeenten moeten contro leren of de keuringen ook heb ben plaatsgevonden. Aanleiding voor de 'apk-keu- ring van leidingen' is een grote gasontploffing in een huis in Den Haag in de zomer van 2003, waarbij zestien mensen gewond raakten. Later bleek overigens dat het daar om een butagasfles ging en niet om een kapotte gaslei- ding. schiphol - KLM heeft gisteren 237 passagiers van een vlucht vanuit New Delhi gewaar schuwd voor besmetting met cholera. Aan boord van een vliegtuig werd een jongetje ziek na besmetting met de ziekte. Volgens de KLM en de GGD is het zeer onwaarschijnlijk dat de andere passagiers besmet zijn geraakt, maar niettemin advi seert de vliegmaatschappij de reizigers bij de huisarts langs te gaan. Ook de twaalf beman ningsleden moeten voor de ze kerheid langs de huisarts. De jongen - van wie de natio naliteit niet bekend is gemaakt - is met zijn familie naar het VU-ziekenhuis gebracht. Vol gens de KLM is het overgrote deel van de reizigers alleen voor een overstap op Schiphol ge weest. Via reisagenten zijn de contactgegevens van de passa giers gisteren achterhaald, waarna de passagiers door de KLM zijn geïnformeerd. Chole ra verspreidt zich door besmet voedsel en water, of van per soon op persoon door contact van handen met ontlasting. He vige diarree is het belangrijkste symptoom. beek-ubbergen - De tapuit is als broedvogel aan het verdwijnen uit Nederland. Voor vogelbeschermers in Nederland is dat reden het zangvogeltje, dat van oudsher voorkomt in de duinstreek en op hei develden, uit te roepen tot Vogel van het jaar 2005'. Maandag zijn ze een campagne begonnen voor een inventarisatie. Volgens SOVON Vogelonderzoek Nederland waren er in 2004 volgens voorzichtige schattingen misschien nog maar vierhonderd paar over, vergeleken met enkele duizenden in de jaren zeventig. In de broedvogelatlas van 2002 was het aantal al gezakt tot zeshonderd a achthonderd. Foto: ANP rotterdam/anp - In het televisieprogramma Op sporing Verzocht zijn gisteravond foto's getoond van 24 mannen die volgens de politie betrokken waren bij ongeregeldheden rond de voetbalwed strijd Feyenoord-Ajax. Door de foto's op tv te laten zien en op internet te publiceren, hoopt de politie de identiteit van de relschoppers te achterhalen. Want hoewel de politie beelden heeft van de ongeregeldheden, weet ze in lang niet alle gevallen met wie ze te maken heeft. Om daar achter te komen, is bijvoorbeeld de foto getoond van degene die een agent van de bere den brigade probeerde van een paard te trekken- .Voor en na de voetbalklassieker op 17 april raak ten grote groepen Feyenoord-supporters slaags met de politie. In elk geval 25 politiemensen raakten daarbij gewond. Inmiddels stelden re chercheurs ongeveer 250 elektronische dossiers samen van wat korpschef A. Meijboom „voetbal gekken" noemt. „Dit pikken we dus niet", aldus de korpschef. „Het is bedoeld als een voetbal feestje en dat moet het ook blijven." Op de website van de politie, www.politie-rotter- dam-rijnmond.nl, worden de komende tijd foto's van steeds andere nog niet geïdentificeerde rel schoppers getoond. Wie wil voorkomen dat zijn foto op internet komt, moet zich maar melden, aldus Meijboom. Zo gauw iemand zich aangeeft, wordt zijn foto van internet gehaald. Foto's van onschuldige voorbijgangers komen niet op internet, verzekert de politie. „Wiens foto wordt getoond, heeft meegedaan. Onze video teams hebben daar beelden van gemaakt." Re chercheurs hebben in totaal vijftig uur beeldma teriaal van de schermutselingen tot hun beschik king. Nadat de politie onlangs bekendmaakte goed en veel beeld- en videomateriaal te hebben van de genen die de confrontatie zochten met de agen ten, meldden vier personen zich vrijwillig. Direct na de wedstrijd werden al 43 personen aange houden wegens openlijke geweldpleging, daarna volgden nog 25 aanhoudingen. Zeven personen zitten nog vast, onder wie de Rotterdammer die zichzelf meldde wegens een vuurwerkincident waardoor een Feyenoord-fan zwaar gewond raakte aan zijn gezicht. den haag/anp - De stoom moet van de ketel, dus minister Hoogervorst (Volks gezondheid) snapt wel dat de huisart senacties doorgaan. Hij hoopt echter na de acties weer 'gewoon' zaken te kun nen doen met de huisartsen. Voorzitter B. Vos van de Landelijke Huisartsenver eniging (LHV) noemt die uitlating hoop vol. Gisteren lanceerde de minister een nieuw idee: een onafhankelijke arbitrage voor huisartsen die een conflict hebben met een zorgverzekeraar. Individuele huisartsen moeten daar kunnen aankloppen met klachten over geld, maar ook over bijvoorbeeld de ver goeding van een medicijn. Volgens Vos is dat te voorbarig. „Een scheidsrechter heeft alleen zin als er ook regels zijn." Daar is nog geen sprake van, stelt de voorzitter. De huisartsen moeten van de minister met zorgverzekeraars onder handelen over een onkostenvergoeding voor vernieuwende zorg van in totaal 90 miljoen euro. Welke criteria daarvoor bestaan is echter niet vastgelegd, legt Vos uit. Nu krijgen de huisartsen dat geld rechtstreeks op basis van vaste af spraken. Volgens de Nederlandse Patiënten Con sumenten Federatie (NPCF) zijn de sta kingen van de huisartsen morgen, don derdag en vrijdag onrechtmatig. De pati ëntenorganisatie ziet desondanks af van een rechtszaak, waarmee ze heel lang heeft gedreigd. Volgens de NPCF om verdere escalatie te voorkomen. De LHV heeft echter ook huiswerk gedaan en stelt dat de huisartsen zich aan de wet zullen houden. Overigens zijn er op re gionaal niveau patiëntenorganisaties die wel achter de huisartsen staan. Inmiddels heeft de Inspectie voor de Ge zondheidszorg ziekenhuizen en ambu lancediensten gevraagd rekening te hou den met een grotere toeloop van patiën ten en de personele bezetting daar op af te stemmen. Bij „onverantwoorde zorg" wil de inspectie gebeld worden. De Ne derlandse Vereniging van Ziekenhuizen is „niet blij" met de staking. Zij heeft de leden inmiddels een pluim gegeven voor hun extra inzet en een telefoonnummer 'Nederiandse huisarts verdient goed' Een Nederlandse huisarts verdient bijna twee keer zoveel als zijn Belgi sche collega. Volgens een vandaag ge publiceerd onderzoek in de Artsen krant in België heeft een Nederlandse huisarts een bruto-inkomen van 97.000 euro per jaar. Zijn Belgische confrère moet het met 50.000 euro stellen. Nederland telt één huisarts per 2630 inwoners, terwijl een Belgi sche dokter slechts zeshonderd men sen bedient. Desalniettemin draait een Belg iets meer uren (zestig per week) dan een Nederlandse genees heer (58). Dat komt onder meer door dat de Belgische arts meer huisbezoe ken aflegt. Belgische dokters klagen al jaren dat ze ontzettend weinig ver dienen. Het onderzoek lijkt hun gelijk te geven: in heel Europa verdienen al leen de Poolse artsen nog minder. Nederlandse artsen staan juist in de top wat inkomen betreft. Alleen hun Duitse collega's verdienen meer. voor knelpunten geopend. Apothekers zijn van plan soepeler om te gaan met mensen die herhaalmedirij nen nodig hebben, maar daar door de acties geen receptje voor hebben. Zij krijgen de medicijnen mee en kunnen na de acties alsnog een recept komen inleveren. Bezorgde patiënten laten in middels ook wat van zich horen. Vanuit Delft is een website opgericht (www.eengezondgebaar.nl) waarop art sen en Hoogervorst opgeroepen worden weer met elkaar te gaan praten en te stoppen met de „machtsstrijd".

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3