Twee jaar en toch al tien gaatjes GESPREK VAN DE DAG 'Zonnebrandcrème niet altijd gezond' I Natuurlijke trekker China verbiedt serveren eten op naakte vrouwen Therapeutisch congres Olifanten naar Australië dinsdag 24 mei 2005 Foto: ANP/Koen Suyk Kunstbroedplaats, heet het project van veertien kunstenaars in natuur gebied De Weerribben in de kop van Overijssel. Met de kunstwerken, alle maal gemaakt van natuurlijke mate rialen, vragen de kunstenaars aan dacht voor natuurbeheer. Bert Otter maakte de trekker op de foto. Weken, soms maanden, bouwden de kunstenaars aan twaalf kunstwerken in het riet, op drassige grond of op het water. Midden in het groen door breken behalve de trekker onder meer een spinnenweb, kooien en stoelen en een nest de vlakke lijnen van de leegte van het moeras, om de komende tijd langzaam door de na tuur overwoekerd te worden. De Weerribben is een moerasgebied dat door mensenhanden is ontstaan. De laatste jaren wordt geprobeerd verdwenen dieren in het gebied te rug te krijgen. Zo is met veel geld een aantal otters in Letland gevangen en in het gebied uitgezet. Nu willen de kunstenaars met hun werken nog meer dieren lokken. Het zeven meter brede nest van Pie- ter van de Pol is wel overduidelijk door mensenhanden gemaakt. „Ik heb samen met schoolkinderen een nest gemaakt van restmaterialen van huizen, de nesten van mensen. Net als vogels heb ik het hout beetje bij beetje verzameld." Van alle kunst werken trekt zijn werk wellicht de vreemdste vogels: de plaatselijke jeugd heeft het als hangplek ontdekt. Het kunstproject wordt komende za terdag officieel geopend. In oktober worden de kunstwerken weer verwij derd. anp MENSELIJK De Chinese overheid verbiedt restau rants nog langer voedsel te serveren op de lichamen van naakte vrouwen. Het departement voor commercie heeft deze praktijk veroordeeld als een schending van de algemene fat soensregels. Het verbod moet bedrij ven er ook van weerhouden naakt- Ernest Hemingway Veel mensen denken bij het horen van een echo dat de klank oorspronkelijk van hen afkomstig is modellen te gebruiken om hun pro ducten te promoten, bericht het Chi nese persbureau Xinhua. Chinese media meldden in april 2004 al dat een Japans restaurant in Zuidwest-China een boete van 2000 yuan (200 euro) kreeg, nadat het 'sushi op het lichaam' had aangebo den. Het nuttigen van sushi van naakte of bijna naakte vrouwen is populair bij een deel van de Japanse cliëntèle De autoriteiten in de Chine se stad Kunming vinden het echter onhygiënisch en een inbreuk op de rechten van de vrouw. The Beijing Times bericht dat het nieuwe verbod is ingevoerd omdat voedsel serveren op vrouwen 'de moraal van mensen aantast'. Op het toneel stonden zeventig acteurs. In de zaal za ten nauwelijks vijftig toeschouwers. Buiten op het Leidseplein trok één man op een eenwieler in zijn eentje meer publiek dan Thom Jansen Jan Terlouw), Bodil de la Parra (Sorgdrager), het complete Noord Nederland Toneel en vele anderen. Maar óók in de zaal zat Boris Dittrich, de echte, wat het direct al tot een geslaagde middag maakte: in de Stadsschouw burg werd het D66-congres van 2 april 2005 nage speeld. Helemaal. Voor wie het net als ik al bijna vergeten was: D66 stapte het kabinet Balkenende binnen met het doel onder andere een gekozen burgemeester in te voeren. Vervolgens bleek dat vrijwel niemand in Den Haag daar iets voor voelde. Moest D66 nu wel of niet in een kabinet blijven, dat die gekozen burgemeester om zeep wilde helpen? Daarover ging dat congres: kies je voor je idealen, of voor de macht? Alle partijleden die toen aan het woord waren geko men, hoorden we zondag opnieuw. Ik speelde John Diekema, een Amsterdammer met een baard, ver moedelijk afkomstig uit het onderwijs. Hij vond, zo zei Diekema destijds, 'dat de keuze waarop, de ma nier, de minister al twee dagen van tevoren is toege wezen op zijn post, dat vond hij eigenlijk dat had be ter na het congres kunnen gebeuren Onder de druk van de televisiecamera's en een bitse voorzitster lukte het die dag vrijwel niemand van de D66 leden een helder betoog of zelfs maar een goed lopende zin te produceren. Hun emotie was geheel oprecht, niemand van de zeventig toneelspelers die ze niet serieus nam. Dat u het weet. Ook paar échte D66 leden (nu ex-leden) hadden zich aangemeld bij het NNT, en mochten zichzelf komen spelen. Oog in oog met hun (ex)-fractievoorzitter. We moesten, net als in het echt, schandalig lang op onze beurt wachten bij de microfoons, en ik had ruim tijd voor gesprekjes met die teleurgestelde leden. Zij waren nog steeds boos, over hoe de bobo's destijds gekozen hadden voor de macht, en voor een veel te rechts kabinet. Op deze zonnige zondag, voor een vrijwel lege zaal, kwamen ze nogmaals hun trauma verwerken. Het deed ze goed. Wel werden ze, op nieuw, blootgesteld aan de woordenvloed van hun partijbonzen. Of die nu Dittrich, Brinkhorst of Van der Laan heetten, niemand deed destijds enige moei te het kort en bondig te houden. Wat ook zo opvalt: geen van die grote jongens en meisjes deed serieuze moeite de partijleden emotio neel tegemoet te komen. Het trouwe kiesvolk, defol- dervouwers, de koffieschenkers, de mensen zoals John Diekema, ze simpten het misschien wel, dat het Een Australische heeft haar bejaarde moeder 48 maal gestoken met een BROODMES, nadat de 71-jarige vrouw had geklaagd dat haar lamskarbonade niet gaar was. De 49-jarige dochter gaf gisteren voor een rechtbank in Melbour ne toe dat ze haar invalide moeder doelbewust had verwond. De hevig bloeden de moeder hield zich na de steekpartij dood en overleefde het geweld, aldus Au stralische media. Volgens de advocaat van de vrouw was zijn cliënt een eenzaam persoon en in wezen doodsbang voor haar moeder. Haar verantwoordelijkheids gevoel, angst en stress zouden haar uiteindelijk te veel zijn geworden. De CHAMPAGNEFLES is niet uitgevonden in Frankrijk, maar in het oude Rome. Dat heeft de directeur van de archeologische dienst van Toscane, Carlotta Cian- feroni, gezegd tijdens een congres over 'wijn en olie als basis van de antieke keuken'. Volgens haar kwam het idee om mousserende wijnen in speciale amfo ren te vervoeren uit het oude Rome. Cianferoni vertelde dat er indertijd al vaten waren met lange dunne halzen en een met snoeren bevestigde kurksluiting om te voorkomen dat de mousserende wijn eruit zou spatten. De Fransen hebben deze vinding volgens de Italiaanse gewoon gekopieerd en geperfectioneerd. Drie Britse ZUSJES van 12, 14 EN 16 JAAR zijn onderwerp van een BBC-docu- mentaire over ZWANGERSCHAP en geboorte. Zij kregen vorig jaar alledrie een kind. Hun moeder wijt dat aan gebrekkige seksuele voorlichting op school, be richtte de BBC maandag. De jongste van het drietal, de 12-jarige Jemma Wil liams, beviel in februari vorig jaar van een zoon. Slechts enkele weken na de be valling ontdekten ook haar oudere zusjes Natasha (16) en Jade (14) dat zij in verwachting waren. Zij bevielen respectievelijk in november en december. Moe der Julie Atkins (38) geeft de school die haar dochters bezochten de schuld. Ze vindt dat seksuele voorlichting voor jonge meisjes veel beter moet. Wie zich altijd insmeert met zon nebrandmiddel met een hoge be schermingsfactor om huidkanker te voorkomen, is niet zo gezond bezig als hij of zij wel denkt. Dat meldden Amerikaanse media gis teren op basis van uitspraken van wetenschapper Edward Giovan- nucci van de universiteit van Har vard op een congres van de Ame rican Association for Cancer Re search. Wie een zogenaamde 'sunblock' gebruikt, verhindert dat zijn li chaam vitamine D aanmaakt. De huid maakt die vitamine uit ultra violette straling. Zonnebrandmiddelen verhinde ren dat proces. Die zonnebrand middelen werden tot nu toe door huidartsen en in voorlichtings campagnes dringend aangeraden om huidkanker te voorkomen. Maar nu zijn er wetenschappers die dat advies ter discussie stellen. Giovannucci zei dat vitamine D dertig sterfgevallen als gevolg van kanker kan voorkomen tegenover elk sterfgeval door huidkanker als gevolg van minder preventieve maatregelen. „Ik zou iedereen willen uitdagen om iets te vinden dat net zo goed werkt tegen kanker als vitamine D." Giovannucci stelt dat uit een aantal recente studies is gebleken, dat vitamine D helpt tegen kanker van de dikke arm, lymfklierkan- ker, prostaatkanker, longkanker, en - ironisch genoeg - huidkan ker. De Amerikaanse wetenschapper benadrukte dat zijn advies om wat minder aan preventie te doen, niet betekent dat mensen op het strand moeten gaan liggen bak ken. Hij en zijn collega's geloven dat door een aantal keren per week vijftien minuten zonder zonnebrandmiddel in de zon te zitten de huid al voldoende vita mine D aanmaakt, anp Een toonaangevende Australische bioloog wil dat Afrikaanse dieren als neushoorns en olifanten het noon van Australië gaan bevolken. Alleen deze dieren kunnen al grazend een einde maken aan de opmars van I gamba-gras, een snel woekerende grassoort uit Afrika, die in jaren vijftig werd ingevoerd door boeren. Vc David Bowman moet 'Afrikaans gras ook door Afrikaanse dieren verwijderd worden'. Geen enkel dier in A lië is in staat het tot 4 meter hoge gras in de Northern Territory weg te knabbelen. Het gras verdringt inhi boom- en plantensoorten zoals de eucalyptus. Foto: EPA De schooltandarts moet terug, vindt het Instituut voor Ziektepre ventie. In het Arnhemse Ziekenhuis Rijnstate worden jaarlijks zo'n 250 kinderen onder narcose behandeld aan hun gebit. De tandarts kan niets meer voor hen doen. Het kindje, amper twee jaar oud, had tien gaten in zijn kiesjes. Van een verpleegkundige hoorde tandarts Jaap Boehmer dat de jongen met een flesje Ice Tea op de gang had zitten wachten. „Ice tea", zucht Boehmer. „Ouders denken dat ze dat met een gerust hart aan hun kind kunnen geven. 'Thee kan toch geen kwaad', hoor je dan. Maar Ice tea is zo zoet als wat." Boehmer en zijn collega's van het Centrum voor Bijzondere Tand heelkunde in Ziekenhuis Rijnstate behandelen jaarlijks zo'n 500 pa tiënten aan hun gebit onder nar cose. Onder hen pakweg 250 kin deren. Him gebit is zo slecht, dat de tandarts niet meer kan helpen. Boehmer geeft een voorbeeld aan de hand van zijn dossier. „Acht vullingen, twee kiesjes gesealed. Dat betekent dat ik ze heb dicht- gelakt met een soort nagellak, zo dat er geen bacterie meer in kan. Twee melkkiezen getrokken. Bij een kind van vijf. Dat is geen uit zondering, dit soort gevallen zien we dagelijks. In de stoel bij de tandarts krijg je dat niet voor el kaar. Als je dat zou doen, is zo'n kind zijn hele leven bang voor de tandarts. Daarom doen wij het, na verwijzing. Onder narcose." Het is ook mogelijk dat de aange taste tandjes moeten worden ver wijderd. In dat geval gaat het kind - geheel of gedeeltelijk - tande loos door het leven. Totdat het blijvend gebit doorkomt. Dat ge beurt meestal als het kind onge veer zes jaar is. Tandjes kunnen al op jonge leef tijd wegrotten door zuigflescariës. Een vorm van tandbederf die ont staat door het voortdurend sabbe len aan een zuigflesje met zoete drankjes. Ouders geven het hun kind in veel gevallen als zoethou dertje, weet Boehmer. „Een kind dat moeilijk in slaap komt en veel huilt, krijgt bij wijze van troost een flesje sap mee naar bed. Met alle gevolgen van dien." In een brief aan minister Hooger- vorst van volksgezondheid bepleit het Nationaal Instituut voor Ge zondheidsbevordering en Ziekte preventie (NIGZ) de terugkeer van de tandarts op school. „Vroeger", zegt Boehmer, „greep de school tandarts in vanaf 6-jarige leeftijd. Veel kinderen die wij behandelen, zijn een stuk jonger. We zien kin deren van twee, drie jaar van wie het gebit volledig is aangetast. Maar het is zo dat de schooltand arts kan bijsturen." Ook zijn collega Marijke van Ger- ven, tandarts angstbegeleiding en gehandicaptenzorg, juicht de te rugkeer van de schooltandarts toe. „Daarmee pakje een groep kinderen die anders tussen wal en schip zou vallen. Naar de school tandarts moet iederéén." Je moet er vroeg bij zijn om tand bederf bij je kind te voorkomen, benadrukt Boehmer. Zodra de eerste tandjes doorkomen twee keer per dag poetsen met een fluoridetandpasta. Met mate snoepen én het gebruik van zoete drankjes beperken. „Ook Diksap bevat suiker", zegt Van Gerven. „Ingedikt. Maar toch. Er zit wel degelijk suiker in. Als je het flink verdunt, is het minder schadelijk. Dat geldt ook voor drankjes Roosvicee of Karvan Cevitai 'Dat kan ik mijn kind wel g< want het is toch gezond', d( veel ouders. Maar geef het 1 mate. Of nog beter: geef wa thee. Zonder suiker." Ook t een goed alternatief. Hoew< nog had ik een kindje van d mijn spreekuur dat nog stee borstvoeding kreeg", vertel Boehmer. „Ook 's nachts. N dermelk is zoet. En kan het dus aantasten. Goed poetst het credo." Het effect van de zuigfles is name zichtbaar in het bove 1 Dat hangt samen met de sü van het drankje in de mond die reden is het beter het ki vroeg te laten wennen aan 1 drinken uit een beker. De Britse PRINS HARRY heeft zijn eerste repri mande gekregen sinds hij op 8 mei begon aan zijn opleiding aan de mi litaire academie Sand hurst. De 20-jarige prins kreeg de wind van voren van een sergeant, omdat hij met zijn handen in zijn zakken tegen een muur geleund stond. Hij wachtte op een knip beurt. Dat berichtte het boulevardblad The Sun gisteren. Foto: Reuters In de nieuwste versie van het com puterspelletje Tomb Raider krijgt hoofdrolspeelster LARA CROFT klei nere borsten. Het Britse computer spel letjesbedrijf Eidos, dat Tomb Raider produceert, hoopt op deze manier meer vrouwelijke klanten te trekken. Dit meldt het Britse dag blad The Times. Lara Croft, met gro te borsten, wespentaille en lange benen, is nu voornamelijk populair bij tienerjongens. De zeer sexy ver schijning van Lara Croft zou echter potentiële vrouwelijke klanten af schrikken. In 'Tomb Raider: Le gend', de achtste in de serie, is Lara Croft dan ook minder uitdagend ge kleed dan in eerdere afleveringen. Naast de elektronische Lara Croft zijn er ook Tomb Raider-films ge maakt met de Amerikaanse actrice Angelina Jolie in de hoofdrol. Foto: Reuters Foto: WFA niet anders kon. Maar ze wilden troost, begrip, ge deelde smart. Dat konden ze niet krijgen. Wel woordenwatervallen vol zelfrechtvaardiging. Na afloop, vier uur later, zag ik de echte Bo- ris Dittrich uit het herentoilet komen. Hij had het ervaren als leerzaam, zei hij. Ook hem was het opgevallen dat de spreek tijd, tussen bobo's en leden, oneerlijk verdeeld was. Ik raadde hem aan een bobo-beurt tot maximaal tien minu ten te beperken. Toen hadden we het over gebrek aan charisma. Wat ik daarmee bedoelde, legde ik haastig uit, was de angst of het onvermogen om emotioneel contact te krijgen met de partijleden in de zaal. De jonge Blair en Bill Clinton konden, als door handoplegging wonden helen. Dat vermogen was, in de bestuurlijke top van D66 dui delijk veel minder aanwezig. Tijd voor nog een therapeutisch sessie? We doen hem nog een keertje, in Ahoy, voor alle partijleden, besloten Boris en ik.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2