'nderzoek ar koop iternetbaby 'Straling gsm-masten riskanter dan roken' Woede in de ogen van Gullit makro nversiteit moet geen d geven aan sneltram Exceptioneel transport De kop is eraf NU WEER VOORRADIG! SP regelt vervoer bij artsenstaking leiderdorp - De Socialistische Partij (SP) in Leiderdorp regelt vervoer voor ouderen tijdens de komende huisartsenstalöng. Voorzitter Jean-Paul Voets van de plaatselijke afdeling van de SP is chauffeur van beroep en hij rijdt morgen, donderdag en vrijdag ouderen en patiënten die slecht ter been zijn gratis van en naar de eerste hulp dienst van het plaatselijke Rijn land Ziekenhuis. Leiderdorpers die van de driedaagse taxiservi ce gebruik willen maken, kun nen Voets dagelijks tussen 8.30 en 14.00 uur bellen op nummer 06-16466175. Relschoppers herkenbaar op tv Rotterdam - In de twee uitzen dingen van het televisiepro gramma Opsporing Verzocht zijn gisteravond foto's getoond van 24 mannen die volgens de politie betrokken waren bij on geregeldheden rond de voetbal wedstrijd Feyenoord-Ajax. Een persoon op de foto was onher kenbaar gemaakt met een balk je. De man had zich eerder die dag bij de politie gemeld, nadat zijn foto was geplaatst bij een aankondiging van het tv-pro- gramma in een krant. Na de uitzending kreeg de politie tien tallen reacties. Pagina Binnenland 1 'Syrische troepen weg uit Libanon' new vork - Alle Syrische mili tairen hebben Libanon verla ten. Dat heeft een missie van de Verenigde Naties vastgesteld, liet secretaris-generaal Annan gisteren weten. Het Syrische le ger was sinds 1976 actief in het buurland. De Syriërs trokken zich eind april terug na massale volksprotesten en zware inter nationale druk. President Poetin eert Bush sr. moskou - De Russische presi dent Vladimir Poetin heeft de Amerikaanse oud-president George Bush senior onder scheiden voor zijn diensten als piloot in de Tweede Wereldoor log. Tijdens een plechtigheid in het Kremlin reikte Poetin giste ren Bush sr. een medaille uit. Poetin memoreerde dat Bush als piloot had gevochten in de oorlog en dat zijn toestel in 1944 was neergehaald. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang* de eerste 2 weken gratis! s. neem een vast I kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! I De betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/DV I Naam: Dagblad Oasis klimt met een nieuw album uit het dal Krajicek struikelt, Wessels verder op Roland Garros dinsdag 24 mei 2005 SPEURDERS Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 519S 868 Fax: (072) 5196 869 Later lichte neerslag Voor overige informatie zie: www.makro.nl en www.lukasklamer.nl POWER MAXX TRILPLAAT 'Power maxx'. •10 minuten power maxx is gelijk aan 90 minuten intensieve normale training «Combinatie van kracht, stretching en massage •30-50 intensievetrillingen per sec. •9 instelbare snelheidsstanden •3 automatische programma's •Maximale gewichtsbelasting: 100 kg «2 jaar garantie NU NOG VOORDELIGER LUKAS KLAMER Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Twee jaar en toch al tien gaatjes Debat grondwet: 'Enorme krachten spelen in Europa' DUITSLAND ^Beesterzet of een histori- ^■miscalculatie? Het uit- van vervroegde verkie- na de nederlaag van de roene coalitie in jn-Westfalen door de bondskanselier verraste en vijand. Dit najaar duidelijk of de politieke lar Schroder zijn kaarten :ft ingeschat. staat vast: de rood- coalitie is dood. De en zijn op deel- ms; veau compleet 'aagd. In Duits- de zorg over leu het af te- zorg om een De afgang van urwe I heeft alles te maken met ikuni omenale werkloosheid (5 o) waarop Schroder maar ™'^ip krijgt. J economische motor van en model voor menig ingsstaat, lijkt Duitsland 005 op alle fronten aan ,|e[ e en invloed in te boeten, hebben achtereenvol- generaties Duitse politici I de boel gelaten. De Wirt- 2vvunder betaalde de reke- el. Tot de hereniging dan. R Margaret Thatcher in de tachtig al rigoureus had eend met de overmachti- >-e< ;lfst< tvo< ge vakbonden en de kreupele Britse economie weer op gang hielp, rustten de Duitsers op hun lauweren. Tony Blair kon de Conservatieven alleen verja gen door zelf het oude Labour ten grave te dragen en zijn 'der de weg* als progressief-liberaal alternatief aan de kiezer te ver kopen. Deze les is aan de SPD niet be steed. In Duitsland wordt het politieke debat nog te veel ge voerd in termen van links en rechts, van arm en rijk. Onder Schroder heeft de SPD voor het eerst en veel te laat aan de welvaartsstaat trach ten te morrelen. Dat is zondag door de achterban afgestraft. Het is daarom niet onlogisch dat Schroder zijn hoop op algemene verkiezingen vestigt. In zijn campagne kan hij het electoraat uitleggen hoe de oppositie nog harder aan de verworvenheden van de welvaartsstaat zal tornen. Met deze troef zou Schroder weer voor een verrassing kun nen zorgen, hoewel het de vraag is of Duitsland en de Duitsers daarmee gebaat zijn. I Meyer J Tblefoon: I Geboortedatum: I Bank/giro* Handtekening: I Uitsluitend bij automatische in Stuur deze t I de envelop r afd Lezereservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel j 080O-1711 (gratis) I E-mail lezersservices? hdc.nl of surf vindt J Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad 8 710404 600011 erlands echtpaar wellicht strafbaar :ale Thewissen li Schrooten L/den haag - Het minis- In justitie laat onderzoe- n echtpaar uit Leusden ir de koop van een Belgi- y strafbaar heeft ge- lan kinderhandel. Het |de nu drie maanden ou- a via internet voor Hiro hebben gekocht van »che draagmoeder. lerzoek wordt uitge- loor de Raad voor de icherming, die van verwachting met een apportage komt. gië, waar de wetgeving draagmoederschap nog lijks van de grond is ge- is al langer beroering e baby en de draagmoe- in vrouw uit het Oost- Sint-Lievens-Hou- ij zou eigenlijk -gratis- baren voor een Bel- ichtpaar. Ze heeft zich kunstmatig laten be en door de man. Enkele en later liet ze weten dat afstand meer wilde het meisje. Later loog de vrucht was overleden, werd echter eind febru- oren en kort daarna te ingeboden op internet, i de Belgische krant Het Nieuws is het echtpaar 7F ich uit Leusden na de koop een adoptieprocedure begonnen. De Raad voor de Kinderbe scherming onderzoekt of dat klopt. „Je kunt niet zo maar een kind uit het buitenland adopte ren, laat staan kopen. Dat is strafbaar", aldus de woordvoer der van het ministerie. De oorspronkelijke Belgische wensouders uit het Limburgse Herk-de-Stad eisen een DNA- test. Het Nederlandse stel, dat anoniem wil blijven, lijkt niet bereid daaraan mee te werken. „De draagmoeder en haar echt genoot hebben de baby erkend in België: zij zijn dus officieel de ouders totdat de adoptie hele maal rond is", aldus de man in Het Laatste Nieuws. Van de voorgeschiedenis weet hij naar eigen zeggen niks af. „Als die Belg de biologische va der is, zou ik dat heel erg vin den. Maar wij hebben correct gehandeld. Wat er in België is fout gelopen, is ons probleem niet. Wij zijn stapelverliefd op dat kind. Niemand pakt haar nog van ons af. Wie haar aan raakt, krijgt met ons te maken. Dan breken we de straat af." De CDA-ffactie in de Tweede Kamer vraagt minister Donner van justitie om uitleg over de kwestie. Het CDA wjl weten of de vermoedelijke biologische vader en zijn vrouw een DNA- test mogen eisen. COMMENTAAR leiden - Verplaatste verkeersborden en stoplichten die moesten worden weggehaald. Het gebeurde allemaal gisteravond op de route tussen de Zijldijk in Leiderdorp en de Rijnsburgersingel in Leiden omdat het brugdek van de Warmonderbrug op een dieplader naar de plek van bestemming werd gebracht. Het exceptionele transport van 35 meter lang en 7 meter breed zette zich rond elf uur vanaf de Zijldijk in beweging. Via Rietschans, Enge- lendaal, Willem de Zwijgerlaan, Schipholweg en Schut tersveld bereikte de kolos ruim een uur later de plaats van bestemming. De route liep via de Schipholweg, om dat de Haarlemmerweg te smal is voor het transport. Het staalconstructiebedrijf Genius Vos uit IJmuiden, dat verantwoordelijk was voor het transport, had de route gisteravond rond zes uur nog voor de laatste keer gecon troleerd op onvoorziene obstakels. Daarna begon het ta kelen van het brugdek vanaf een schip aan de Zijldijk op de dieplader. Daarvoor was een speciale kraan opge bouwd. Het nieuwe brugdek van de Warmonderbrug tussen Korte Mare en Haarlemmerweg wordt de komen de weken gemonteerd. Naar verwachting is de brug half juni weer open voor (brom)fietsers en voetgangers. Foto: Henk Bouwman van Schoonhoven De Universiteit Leiden geld aan onderwijs besteden, niet aan de van de Rijn Gouwe Lijn Dat vindt het Tweede- id Slob van de Christen- ie schriftelijke vragen zaak heeft gesteld aan isters van verkeer en on- versiteit draagt 5,5 mil- bij aan het tracé door en Oegstgeest. Ook van dC en het ROC wordt Irage verwacht aan de Deze instellingen d echter vraagtekens bij dzaak van hun bijdrage, ze al een treinstation in te omgeving hebben. In totaal draagt Leiden 16,7 miljoen euro bij. Slob wil weten waarom de overheid niet ge noeg geld heeft voor de aanleg van het sneltramproject. Hij vindt dat onderwijsinstellingen zoals de universiteit en het ROC niet zouden zouden moe ten meebetalen aan infrastruc tuur. De universiteit draagt bij op voorwaarde dat de Leeuwen hoek en het Bio Sciencepark commercieel worden ontwik keld, waar de universiteit voor deel bij heeft. Of die ontwikke ling er komt is echter onduide lijk. Eisen aan de luchtkwaliteit kunnen roet in het eten strooi en, en in dat geval draaien Lei den en Oegstgeest voor de ex tra 5,5 miljoen op. zwolle/gpd - De straling van gsm- of umts-masten is veel schadelijker voor de volksge zondheid dan tot voor kort is aangenomen. De gezondheidsrisico's zijn zelfs groter dan die van asbest of roken of het gebruik van het vroegere slaapmiddel softe- non, dat leidde tot de geboorte van misvormde baby's. Toch legt de overheid de verdere bouw van masten niet stil. Daarmee wordt willens en we tens een risico genomen, zo betoogt ir. Michiel Haas, di recteur van het Nederlands In stituut voor Bouwbiologie en Ecologie. Morgen verschijnt van zijn hand het boek 'Elektrostress en gezondheid', waarin hij de stralingsgevaren van telefoon netwerken beschrijft. „Als gsm-straling voedsel zou zijn, zou het allang verboden zijn", zegt de auteur. „Maar op het gebied van straling gebeurt niets. De economische belan gen lijken te overheersen. In 2007 moet een landelijk dek kend netwerk zijn voltooid." De overheid meet dus met twee maten, vindt Haas. De Gezondheidsraad, die de rege ring adviseert, zegt dat er nog te weinig onderzoek is verricht om conclusies te trekken. „Maar er is zoveel voorhanden dat die bewering eenvoudig kan worden gelogenstraft." Zo rondde Duitsland zojuist een onderzoek af waarin huis artsen tien jaar lang duizend patiënten volgden van wie de helft binnen een straal van 400 meter van een gsm-mast woonde. In de eerste vijf jaar na plaatsing van de mast kreeg één op de achttien van hen kanker, de tweede vijf jaar nog eens één op de vierentwintig. In de mastloze groep lagen cij fers gemiddeld op één op zes tig Conclusie: de kans om kanker te krijgen was bijna driemaal zo Koog. rotterdam/gpd - Aan een grote ronde tafel, midden in brasse rie de Cuijperij van stadion de Kuip, vraagt Ruud Gullit een uurtje na zijn ontslag of hij van iemand de persverklaring van Feyenoord mag inzien. Een mi nuut lang leest hij in alle stilte het A4-tje, dan schudt hij het hoofd. In zijn ogen is de woede te zien, maar Gullit bijt op zijn lippen. Nou ja, zolang als het gaat. Uiteindelijk ontglipt toch de ergernis. „Ongelooflijk, lees eens wat daar staat", zegt hij. De opzij gezette coach wijst op de woorden van Van den Herik, die in de verklaring zegt: 'Er is onvoldoende vertrouwen in een succesvolle samenwerking voor het komende seizoen. Met die wetenschap leefden we al maanden.' Voor Gullit staat het plotseling als een paal boven water dat de beslissing om met hem te breken door de leiding van Feyenoord allang was ge nomen. Het interview van veer tien dagen geleden met de voorzitter in de Telegraaf, waarin de preses keihard ver klaarde dat Gullit mocht blij ven, voelt achteraf aan als een judaskus. Aan de tafel van Gullit zit één supporter. Een uit de kluiten gewassen Rotterdammer, gou den ketting en tatoeages op handen en armen. „Hé Ruud, geef effe je mobiele nummer. Dan hou ik contact met je." Gullit tikt zijn nummer in de telefoon van de supporter. „Je belt maar", zegt hij en hij meent het nog ook. Zijn assistent Zeljko Petrovic bestelt wat te drinken en vraagt of de journalisten ook iets wil len gebruiken. Het duo neemt uitgebreid de tijd om afscheid te nemen. Als er aan Gullit wordt gevraagd waarom hij niet in zijn auto stapt en naar huis gaat, antwoordt hij: „Waarom? Ik ga hier niet met de staart tussen de benen door de zijdeur weg. Ik kom net bij de voorzitter en zijn mensen vandaan. Ik wil de boel even la ten bezinken, wat drinken en met 'Petro' even napraten voordat we naar huis gaan." Hij zegt te overwegen om later op de middag naar Amsterdam te rijden en een balletje te gaan trappen met de Suriprofs. Dat plan had hij vorige week al, maar voor de supportersavond in de Kuip had hij dat duel la ten schieten. „Ik wilde wel met die jongens van het legioen gaan praten. Ik hou van deze club. Het legioen, zo zag hij zondag middag tegen ADO Den Haag, schoot met spandoeken en spreekkoren op het bestuur en niet of nauwelijks op de trainer. Daardoor groeide bij Gullit ge loof dat hij toch zou kunnen blijven, hoewel hij van binnen al een week lang het gevoel had dat er vervelende dingen ston den te gebeuren. „Steeds dacht ik dat het hier op zou uitdraai en en dat ik van Van den Herik niet zou krijgen wat ik wil. Pagina Sport: Moedeloos en machteloos katwijk - Leerlingen van het Andreascoliege, ves tiging Pieter Groen, in Katwijk buigen zich in een omgebouwde gymnastiekzaal over hun eindexa- me opdrachten. Zij behoren tot de bijna 200.000 1 Nederlandse scholieren die gisteren meteen al aan de bak moesten. Pagina R2: Eindexamen 2005. Foto: Dick Hogewoning (advertentie) (141 r mcl.)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1