KUNST CULTUUR Dancefestivals moeten een stevige pas op de plaats maken Twee broersaltijd ruzie en dikke, dikke hits Nederlandse kunst in Romeinse privé-villa's Enthousiai Moby mo het hebbe van 'danc dinsdag 24 mei 2005 rome/anp - Drie van de belangrijkste aristocratische families in Rome stel len hun villa tijdelijk open voor be zoekers. Daarmee wordt een schat aan kunstwerken uit hun privé-col- lectie voor het eerst publiekelijk ten toongesteld. Ook vele Nederlandse schilders be horen tot de collectie. Vooral de ze ventiende- eeuwse schilder van stadsgezichten Caspar van Wittel is met ruim veertig werken ruim verte genwoordigd. Van Wittel, in 1653 in Amersfoort ge boren, verbleef vanaf 1674 in Rome en verspreidde daar de liefde voor stadsgezichten en landschappen. Hij schilderde veel in opdracht van de di verse prinsen in Rome. Daarom kan de familie Colonna van 3 tot 5 juni maar liefst 43 werken van Van Wittel, in Rome Gaspare Vanvitelli genoemd, laten zien. De meeste ervan werden nooit eerder aan het publiek getoond. Na Palazzo Colonna opent Palazzo Doria Pamphilj van 10 tot 12 juni zijn deuren. Behalve het museum, dat in die dagen gratis te bezichtigen is, worden ook de privé-vertrekken ge opend. De familie toont dan voor het eerst een 'Maria Boodschap' y Filippo Lippi, de vijftiende-i Italiaanse kunstschilder. Als laatste is Casino dell' Auro de familie Pallavicini aan de bei houdt tussen 24 en 26 juni opi Daar zijn de zestiende-eemvsi co's van Guido Reni te bewon evenals een nooit eerder ve; werk van Botticelli. muziek recensie Theo Ploeg Concert: Moby. Gezien: 22/5, Amsterdam. Keuzes maken is niet de sterkste kant van Moby, nooit geweest ook. In zij vijfentwintig jaar in dep muziek, heeft hij zowat denkbare stijlen gemaal Een concert van Mobyi ook een trip door de tijd Soms opwindend, dan ronduit saai. Afgelopen dag sloeg de balans vooi zichtig door naar dat ee Met dank aan de tomeli energie en het enthousi van de kleine New York Besluiteloosheid zit diep worteld in het wezen va chard Hall. Vlak na zijn ces als Moby, begin jare gentig, trok hij zich ovei werkt terug en bracht dl plosieve punkplaat 'Anii Rights' uit. Recht uit hel hart, maar commerciee enorme flop. Daarna vo den de grote successen 'Play' en '18'. Het dit jaar verschenen tel' is weer een persoon plaat geworden. Een ra plaat die volgens de bijn jarige Hall laat horen w zijn muzikale invloeden daan komen. Matige pli oordeelden de critici. '1 is inderdaad geen mees werk, maar toch consisl en kwalitatief beter dan bejubelde 'Play" en '18'. Echt overtuigen wilde K nieuwe materiaal zondi avond in een uitverkocl Heineken Music Hall ei niet. Oké, met toetsenis Lucy Butler, gitarist enl sist Daron Murphy, dru mer Scott Frassetto eni geres I,aura Dawn - die de vocalen op 'Hotel' vi haar rekening neemt- Moby een goede, gerou neerde band naast zich staan. Toch weet het vij niet echt te vlammen. Dat ligt voornamelijk a Moby zelf. Aan enthoui me ontbreekt het hemi wel aan spel- en zangte niek. In de punkrockkla ker 'That's when i reacS my revolver' overschrei hij zichzelf, waardoor e veel overblijft van de oi spronkelijke kracht van nummer. Hetzelfde gel in mindere mate bij hel zwepende 'Bodyrock',1 nieuwe single 'Lift mei het aan David Bowie o| dragen 'Spiders'. Numi waarbij de energie van podium af zou moeten ten. door Mark van Bergen Amsterdam - Nieuwkomers die met halflege velden bleven zit ten, gevestigde evenementen die niet of met veel moeite uit verkochten. Voor het eerst sinds jaren reikten de bomen in 2004 eens niet tot aan de hemel voor organisatoren van dance- festivals. Dit jaar maken ze een pas op de plaats met lagere prijzen en nieuwe richtingen. Maar bezorgd is (nog) nie mand. Toen medio jaren negentig 'in door' zowat alles gedaan was, besloot een aantal dance-orga- nisatoren 's zomers buiten eve nementen te gaan houden. ID &T - nog altijd marktleider - kwam met Mystery Land, UDC met Dance Valley, Extrema uit Eindhoven met Outdoor. Daar na was er geen houden meer aan. Al een paar jaar vindt in middels bijna elk weekend van een r-loze maand wel een groot dance-evenement in de open lucht plaats, van Impulz tot Su pernatural en van Frequence tot Defqon 1. De bomen reikten lange tijd tót aan de hemel: or ganisatoren pakten elk jaar gro ter uit en vroegen steeds meer geld - uitverkocht raakte het toch wel. Tot vorig jaar. ID&T kreeg het veld van haar nieuwe 'multi- evenement' NJoy niet vol - het gaf zelfs enkele duizenden kaar ten weg om al te veel lege plek ken te voorkomen - en Mystery Land werd met grote moeite uitverkocht. Dito verhaal bij grootste concurrent UDC. Het veld van De Kuip in Rotterdam vertoonde tijdens het met veel sel. Met een entree van 27,50 euro (tegen 40 euro in 2004) is de Eindhovense party-organi satie de grootste prijsstunter van allemaal. Directielid Bas Meijer van ID&T is blij dat ook de concurrentie het 'signaal' van het publiek heeft opgepikt. „Het werd lang zamerhand een soort automa tisme om de prijzen harder te laten groeien dan de omvang van het festival zelf. De komst van de euro heeft dat nog eens versterkt. Vorig jaar liet het pu bliek dat niet meer toe. Het werd ze te duur. Net als wij toen steken andere organisaties daarvoor nu de hand in eigen boezem." Robbie Martens, de nieuwe eigenaar van Frequen ce: „Er werd maar wat ge vraagd. Nog steeds denk ik dat een hoop festivals omlaag kun nen met hun prijs." Meijer gelooft niet dat het weg blijven van publiek veroorzaakt werd door een moeheid of een gevoel van overkill onder danceliefhebbers. „Zowel wij als Q-Dance (een aan ID&T ge lieerde organisatie, gespeciali seerd in harde dancestijlen, red.) doen met regelmaat on derzoek onder publiek en de cijfers wijzen uit dat het aantal bezoekers van dance-evene- menten nog steeds groeit." Volgens Meijer moet ook niet worden vergeten dat zowel Mystery Land als Dance Valley vorig jaar tienduizend bezoe kers meer hadden dan het jaar ervoor. Maar volgens Martens zijn er 'veel te veel' dancefesti- vals. „Ik denk dat er de komen de jaren een paar gaan sneuve len." Hij denkt niet dat Frequence daar bij zal zitten. Martens ver trouwt op de effecten van de prijsverlaging en op het 'Bra bantse' karakter van zijn festi val. „Hoewel Frequence niet heel veel last heeft van concur rentie proberen we ons dit jaar nog meer te onderscheiden, met veel dj's uit de provincie. Bovendien zijn de harde stijlen waar het festival zich op richt op dit moment het populairst." Dat beseffen ze ook bij Q- Dance. Als een van de weinige is hun festival Defqon 1 dit jaar in prijs gestegen (45 euro in plaats van 42,75), maar nie mand lijkt daarom te moppe ren. Defqon 1 is al weken uit verkocht. „Wij hebben geen last van recessie", zegt een woord voerder. Recessie is voor Meijer een groot woord. Hooguit stagneert volgens hem door de prijsverla gingen de groei van veel dance- organisaties in Nederland. ID &T blijft echter investeren, bij voorbeeld door Njoy nog een kans te geven. „Je moet nieuwe dingen blijven doen." Groei probeert ID&T wel te be reiken in het buitenland. On langs vond in Antwerpen de eerste Belgische editie van sta- dionfeest Sensation plaats, in juli volgt de Duitse primeur. Wereldwijd zijn nog uit zo'n dertig landen verzoeken bin nengekomen. „In het buiten land vinden al wel grote dance- evenementen plaats, maar nog niet de allergrootste zoals we die in Nederland kennen. Wij willen die expertise gaan expor teren. En met Sensation heb ben we een ijzersterk concept." Die energie is er wél \va neer Moby zijn gitaar vi legt en de percussie voc rekening neemt. Natuu hebben housenummen 'Go!' en 'Feeling so real vocalen, maar die besta slechts uit een paar regi Dat gaat hem een stukf makkelijker af. En zodra eerste tonen van 'Go!' v klinken verandert er iet het podium, lijken devi muzikanten plots volko te ontladen. De energie de zaal in spat is enorm meer dan tien jaar heeft rave-klassieker nog niel kracht ingeboet. Krachtig is ook het nieu 'Very' dat Moby inleidt een liefdesbetuiging aa disco muziek. De hoofd het op Georgio Morode inspireerde nummer is gelegd voor Laura Daw er discodiva Donna Sul met gemak naar de krol steekt. Minder overtuig kan Dawn in matige en dige uitvoeringen vanl does my heart feel so b: en 'In This world'. Wee breekt er die vaart, de die maar niet wil loskoi Terwijl ze het dus welk nen, zoals ze in de hou nummers overtuigend horen. Waarom dan tot een positieve balans? D energie, het enthousias en het historisch besef de doorslag. Want goed speeld of niet, met naü dancenummers van Mi behoren tot het beste d ooit gemaakt zijn. Bruce Willis op promotietour Tokyo - Acteur Bruce Willis is op pad om zijn nieuwe film 'Hostage' te promoten. Deze week is hij in Japan, waai" de film vanaf volgende maand draait. In 'Hostage', naar het gelijknamige boek van Robert Crais, speelt Willis een voorma lig gijzelingsonderhandelaar die in actie moet komen om een gezin te redden. De actie-thril ler draait vanaf 26 mei in de Nederlandse bioscopen. Köhlerprijien naar jonge kunstenaars Amsterdam - Het Prins Bern- hard Cultuurfonds heeft de Charlotte Köhlerprijzen 2005 toegekend aan Michel van der Aa, Lotte van den Berg en Tjal- lien Walma van der Molen. De prijzen van 20.000 euro elk wor den 28 juni uitgereikt in Am sterdam. Muziektheatermaker en componist Michel van der Aa wordt door de jury vooral geprezen om kameropera 'One'. Regisseur Lotte van den Berg maakt theater op locatie, werkt met amateurs en maakt producties voor kinderen. The atervormgever Tjallien Walma van der Molen heeft volgens de jury een open blik om de beel dende mogelijkheden te zien en uit te buiten. 'Jaren vijftig' een grote trekpleister den bosch - De tentoonstelling 'Knus, Nederland in de jaren vijftig', in het Noordbrabants Museum in Den Bosch, is een enorme trekpleister geweest. De expositie die zondag voor het laatst was te zien, trok in iets meer dan drie maanden ruim 167.000 bezoekers. Een absoluut record voor het muse um. De tentoonstelling schetste een beeld van de alledaagse gang van zaken in de jaren vijf tig. De bezoekers kwamen uit heel Nederland. Castellum op zoek naar musici alphen aan den rijn - Voor de musical, waarmee in september het nieuwe Alphense theater Castellum officieel wordt ge opend, zijn nog muzikanten nodig. Circa honderd mensen repeteren al elke week voor de musical 'Scherezade'. Er is nog behoefte aan mensen die een muziekinstrument bespelen en bladmuziek kunnen lezen. De extra audities zijn zaterdag 4 en zondag 5 juni vanaf 13.00 uur in Castellum. Aanmelden kan via kroonenburg@operamail- .com. bombarie aangekondigde Strike 1 veel wakken en het 'leidende' dancefestival Dance Valley ver kocht nu eens niet maanden of weken, maar pas enkele dagen van tevoren uit. Ronduit pijnlijk was in decem ber overigens de indoor-editie: van de 40 duizend kaarten wer den er maar 25 duizend ver kocht. Vlak daarvoor was ID&T vrijwel hetzelfde overkomen met Innercity, maar opnieuw kon het feest worden 'gered' door een weggeefactie, ditmaal 'twee halen, een betalen'. De acties van ID&T vormden de voorbode van een aanzienlijke prijsverlaging van een aantal van haar evenementen in 2005, zo beloofde het bedrijf meteen. En inderdaad: een dagkaart voor Njoy kost dit jaar 30 euro (tegen 35 in 2004), een combi- kaart 50 euro (in plaats van 75). En ook de entreeprijs voor Mys tery Land is verlaagd. Veel con currenten volgen. UDC verlaagt de kaartprijs van Impulz en van Dance Valley (dit jaar ook op vrijdag), Frequence die van het gelijknamige evenement in Eer- Oasis met een nieuw album uit het dal Mystery Land raakte vorig jaar met grote moeite uitverkocht. Foto: United Photos De Boer/Marco de Zwart door Theo Hakkert londen - Wie doet me wat? Niemand toch zeker. Met zo'n gezicht zit Noel Gallagher, liedjesschrijver, gitarist en re serve-zanger van Oasis, in een vergader kamer van de Londense vestiging van zijn platenmaatschappij vriendelijk te wezen. Temidden van het gebruikelijke rumoer rond Oasis komt zo rond Gal laghers 38ste verjaardag, op 29 mei, de nieuwe cd uit van de groep die hij met zijn kenmerkende bravoure ook deze middag weer bestempelt als 'de popu lairste van de jaren negentig'. „We heb ben een decennium gedefinieerd. Zoals Beatles en Stones de jaren zestig. Dat zal zo blijven." Je zou hierop kunnen afdingen dat Oasis het in de Verenigde Staten nooit echt heeft gemaakt, maar Gallagher is verder zo eerlijk over het latere verval van zijn band dat we hem deze claim gunnen. Bovendien heeft hij deels ze ker gelijk, want in 1994 en 1995 stak Oasis-mania de gekte rond The Beatles in de jaren zestig naar de kroon. In el ke kroeg en bar, op elk terras en in ie dere walkman knalden hits als 'Won- derwall' en 'Don't look back in anger' maandenlang vrij rond. De albums 'Definitely maybe' en (What's the story) morning glory' ston den vol met klassieke rockhits. In de songs klonken weliswaar echo's door uit de hele Britse popgeschiedenis, maar ze waren gezegend door melo dieën met weerhaken en werden on weerstaanbaar goed gezongen door Noels broer Liam Gallagher, over wie we nog komen te spreken. Altijd ruzie met die twee. Maar het werkte wel. „Even ja, en toen ging het fout", stelt Noel Gallagher nuchter vast. Reden: „Ik was de weg kwijt. Had totaal geen zicht meer op waar ik mee bezig was." Hij spreekt de titels van de 'schuldige' cd's 'Be here now" en 'Standing on the shoulders of giants' uit alsof ze hem aan vieze kinderslabbetjes doen den ken. „Dieptepunten in mijn bestaan waren dat. Rond die albums ging het fout. Ik ging nummers schrijven die het goed zouden doen in stadions. Wat natuurlijk een funeste instelling is. Je moet gewoon een fucking liedje schrijven." „Toen ik 'Definitely maybe' en 'Mor ning glory" schreef, was ik werkloos. Toen ik 'Be here now1 schreef, zat ik in de populairste rockband ter wereld en die speelde in stadions. Een totaal an dere mentaliteit. Na een paar jaar ging ik nummers schrijven met het oog op de omgeving waarin ik ze moest spe len. Groot, groter, grootst. Ik raakte verdwaald. Ik was 'losing the plot', zo als wij hier zeggen. Eigenlijk wist ik niet meer waarom ik deed wat ik deed. Het echte dieptepunt was 'Standing on the shoulders of giants'. Niet dat er De broers Gallagher: „Ik ben niet zo goed als hij. Hij is niet zo goed als ik." Publiciteitsfoto niet een enkel aardig nummer op staat, maar nergens vonkt het. Inspira tieloos. Had ik vier aardige songs, maar we hadden er twaalf nodig en toen flanste ik maar iets in elkaar." De populariteit werd een last, ja. „Ik raakte in een dal en in het dal is het heerlijk. Lager kan het niet. Daar, in het dal, werd ik van de last bevrijd. Niemand zou nog iets van mij ver wachten. Ik was zo oninteressant ge worden dat niemand nog een nieuwe plaat zou vergelijken met 'Definitely maybe' of 'Morning glory'. Erg bevrij dend. Het kon voor mij alleen nog om hoog." In de band liggen de zaken anno nu anders. Drummer Alan White werd ontslagen en zijn plek werd gegund aan Zac Starkey, de zoon van Ringo Starr, zodat er warempel Beatles-bloed vloeit door Oasis-aderen. En bassist Andy Bell en zanger Liam dragen nu ook liedjes aan. Aan de ene kant is dat de redding voor zowel hem als de band geweest, zegt Gallagher; aan de andere kant laat hij er geen twijfel over bestaan dat hij nog altijd de baas is. „Ik kies de liedjes. Want ik kan heel goed kiezen, dat heb ik wel aange toond. Van de 67 songs voor de nieu we cd, 'Don't believe the truth', waren deze elf goed. Er zijn er nog negen die even goed zijn. Maar goed ook eigen lijk dat ze niet alle 67 even goed waren. Dan kan ik wel claimen dat ik briljante keuzes maak, maar kiezen uit zo veel is fucking impossible, zelfs voor mij." Hij heeft, omdat het niet paste in de opbouw van het album, het beste lied je zelfs laten vallen. „Het heet 'Stop the clocks'. Amazing, amazing, ama zing song. Opgenomen, gemixt, klaar. Met de beste tekst, maar het is te lang. Zes minuten, het paste gewoon niet. Misschien op een volgende. Of in een box-set." „Ik zei tegen de boys: Jullie moeten ook liedjes gaan schrijven, want ik kan het niet langer alleen." Hij zakt onder uit in zijn stoel. „Kijk, als je twintig bent, vrijgezel en in hotels leeft. Als je alleen een koffer met kleren hebt. En je eet, slaapt, ademt, leeft muziek, dan, ja dan. Dat is rock-'n-roll. Maar als je ou der bent, een vriendin hebt, kinderen zelfs, dan gaat het niet meer. Dan wordt de last te zwaar." Gelukkig dat de songs van de anderen goed waren. „Anders had ik een pro bleem gehad. Nu, op deze cd, staan mijn vijf beste liedjes en is het minde re werk van mij vervangen door de beste liedjes van de anderen in de band." Onder wie zijn broer Liam Gal lagher (32), rock-'n-rollzanger zonder weerga, maar een eigenzinnig lastpak met een grote mond die hem regelma tig in de problemen brengt. „Liam, tsja." Noel zucht. Wat zal hij vandaag eens over zijn broer roepen? „In een band is hij geweldig. In een band kun je hem er goed bij hebben. Als broer is-ie een fucking nightmare." „Als zanger en frontman is hij gewel dig. Hij heeft goede oren. Zijn oren zijn beter dan zijn strot zelfs. Als ik me ergens onzeker over voel, ga ik mee in zijn oordeel, totaal. Op zo'n moment zit hij altijd goed. En hij schrijft goede liedjes, hij maakt geweldige foto's en hij draagt fabelachtige zonnebrillen. Zonder Liam geen Oasis. Ik ben niet zo goed als hij. Hij is niet zo goed als ik. Ik ben de songwriter, hij is de zanger. Ik kan ook zingen en hij kan ook liedjes schrijven. Maar ik kan niet zo goed zingen als hij en hij kan niet zo goed liedjes schrijven als ik. We hebben al lebei een voet in het andere kamp, maar als puntje bij paaltje komt ben ik songwriter en hij zanger. Wat betreft de verwachtingen voor 'Don't believe the truth' is hij een realo. „Zo groot als in 1994 wordt het niet meer. Kan ook niet. 1995 Was fucking! Toen was er nog geen inter net. Een jaar later kon het al niet meer. Voor die tijd kwam iedereen kijken. Dat moesten ze zien. Twee broers, al tijd ruzie, altijd drugs, veel gedonder, vechtpartijen en dikke, dikke hits. Wat wil je nog meer?"

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14