a dagen... Rijndijk polst mening Vrom REGIO Alles bij elkaar! Angst voor Klein Tokio in Groot Oegstgeest Rook opgetrokkken rond acteurs Driemaster Mensen moeten de natuur leren Het Motorhuis Leiderdorpse scholieren spelen mee in film met moralistische trekjes itieke raken Eussie over ndwet Computers weg uit gemeentehuis Zoeterwoude Zoeterwoude bespaart et dank aan Utopia' Wethouder Van der Does 'te optimistisch' over Leiderdorp Buurt niet gecharmeerd van woningbouw op ASC-terrein m Havo-scholieren winnen Future Award met 'primitief weekend' Autodealerbedrijven Regisseur annex cameraman Filip Braams filmt leerlingen van de Driemaster in snackbar De Splinter. Foto: Henk Bouwman door Loman Leefmans leiderdorp - Camera loopt en actie! Leerlingen van de Leider- dorpse basisschool De Drie master speelden gisteren de hoofdrol in een film waarvoor zijzelf de plot hadden geschre ven. Het antirook-scenario bracht de acteurs onder meer bij een snackbar, een sport school, in een ambulance en naar de apotheek. De opnames duurden de hele dag en het re sultaat wordt binnenkort aan de ouders getoond en ver schijnt gelijktijdig op dvd. Het meedoen in een film was de hoofdprijs van het GGD- project 'Wegwezen!'. De subsi die komt van stichting Volksge zondheid en Roken en heeft als doel te voorkomen dat jeugd op jonge leeftijd begint met roken. Kinderboekenschrijfster Selma Noort maakte een opzet en liet het slot bewust open. Verschil lende Leiderdorpse en Leidse scholen werd gevraagd er een einde aan te breien door mid del van een zogeheten story- board. Daarop werden de scè nes door knipsels, foto's, teke ningen en andere afbeeldingen alvast neergezet. Groep 8 van Woutertje Pieterse uit Leiden legde met zijn board beslag op de tweede plek, groep 7 van de Eerste Leidse Schoolvereniging werd derde. Volgens het juryrapport: „stak De Driemaster er met kop en schouders bovenuit", zo liet een vertegenwoordigster van de GGD gisterochtend bij de prijs uitreiking weten. „Je kon zien dat de jullie er niet alleen tijd en energie in hebben gestoken, maar er vooral ook veel lol in hebben gehad." En dus trok groep 8 van mees ter Evert Schreuder aan de hand van regisseur annex ca meraman Filip Braams uit Rot terdam naar diverse locaties om shots te maken. Een van de ouders werkt zelf op een ambu lance en regelde een gele zie kenbus als decor. Snackbar De Splinter, doorgaans dicht op maandag, deed speciaal voor de film de deur open en zo kon het script levensecht worden uitgevoerd. De film heeft uiteraard een leer zaam en sterk moralistisch ka rakter. Hoewel haar klas zich uitspreekt tegen roken, blijft hoofdrolspeelster Melissa stie kem peukies paffen in het fiet senhok. Dat blijkt haar conditie (bij de sportles) en gezondheid (ze moet meer per ambulance en kan niet meer op schoolreis) zo te schaden, dat zijn zich uit eindelijk gewonnen geeft. Ze keert als een verloren dochter, eind goed al goed, als niet-roker terug onder haar medeleerlin gen. „En de moraal van het ver haal", geeft Schreuder ten over vloede aan: „Roken is niet stoer." Dat het niet alleen bloedserieuze kost is, maakte filmmaker Braams aan het be gin al duidelijk. „Ik laat op de dvd ook een hoofdstukje met opnamebloopers zien." (advertentie) X CHEVROLET V SAAB beest - In twee woningen Gerrit Rietveldlaan in eest is in de nacht van si ag op zondag ingebro- t |jt de eerste woning is ^Beegenomen en de auto- ^■ontvreemd. Vervolgens ^Bijze Renault Espace, die deur geparkeerd stond, ^Bomen. In de tweede wo- igeld en een digitale ca- S neegenomen. In beide gen kwamen de inbre- ja de achterzijde binnen. i dorp - 'Grondwet ja of )at is het thema van een ssie die vrijdagavond heeft in het gebouw aan I ufdstraat 12 in Leider- De bijeenkomst wordt ge- kw iseerd door sociëteit Oud en rdorp en Groenlinks. 'Sö Europarlementariër eL nder de Roo van die partij 1 do een inleiding. zoeterwoude - Bij een inbraak in het gemeentehuis van Zoe terwoude zijn in de nacht van zaterdag op zondag vijf compu terkasten en drie beeldscher men verdwenen. De inbrekers kwamen binnen door de achterdeur open te breken. Het alarm ging wel af, maar toen de politie arriveerde waren de inbrekers er al met de buit vandoor. Volgens een ge meentewoordvoerder kunnen de inbrekers geen belangrijke informatie van de computers halen. Die informatie is afge schermd. Naar aanleiding van de inbraak worden extra bevei ligingsmaatregelen genomen. (advertentie) en heeft de primeur! ten nga llen iwoude - Zoeterwoudse zeil ren kunnen vanaf volgend evr nkele avonden per week dorp naar een 'kroeg' iftijdgenoten of naar een va wrstelling. Bij jongeren- iging Utopia aan de Nieu- ten i komt zowel een jonge- als een bioscoopzaaltje, krijgt daarvoor de be ing over de oude kassa- personeelsruimte kui|wembad Haasbroek. De iwing van deze ruimtes Utopia betalen. De Zoe- eraludse politiek is enthousi- sp er de nieuwe voorzienin- ta er jongeren, bleek gister- tijdens een vergadering. ;en2fcdsleden trokken moeite En bedrag van 120.000 eu- om het zwembad te mo- uit eren en de ingang te ver- ons en. dei ns voor een eigen café en ioscoopruimte kwam vo ir naar voren in een en- onder jongeren. De poli- emt het bestuur van jon- lereniging Utopia omdat het die voorzieningen mogelijk wil maken. Bij Utopia komt ook al een hangplek en skate-ramp. „Het bestuur van Utopia steekt zijn nek uit voor onze gemeente en voor onze jeugd", aldus CDA-raadslid Klein. „Wat Uto pia doet, is ook een besparing. We hoeven geen jongerenwer kers aan te stellen." Het is de bedoeling dat het jon- gerencafe, waar geen alcohol wordt geschonken, op ten min ste één doordeweekse avond open is, en op vrijdagavond. De Zoeterwoudse politiek nam nog geen besluit over het ver zoek van tennisclub ZTC om uit te breiden op de parkeerplaats bij Utopia, die sporadisch druk wordt gebruikt. De komst van tennisbanen botst volgens des kundigen met de komst van de hangplek. Jongeren houden dan geen ruimte meer over om een balletje te trappen. ZTC moet volgens de politiek ook goed kijken naar de uitbrei dingsmogelijkheden op het ei gen terrein. dinsdag 24 mei 2005 door Judy Nihof zoeterwoude - In de strijd tegen de sloopplannen van de Zoeter woudse woningcorporatie Willi- brord zoeken bewoners van de Titus Brandsmastraat, de 5 Mei laan en de Rijnegommerstraat het hogerop. De bewoners, ver enigd in commissie De Spil, heb ben minister Dekker in een brandbrief gevraagd om onder zoek te doen naar het 'onnodige voornemen' van Willibrord om 35 eengezinswoningen te slopen en op de vrijgekomen plek een groter aantal appartementen te bouwen. Bij hun verzet kunnen de bewo ners rekenen op de sympathie van de plaatselijke politici. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering. .„Het getuigt van arrrogantie om de wensen van je klanten zo te verwaarlozen", aldus CDA-raadslid Klein. Vol gens PZ-raadslid Stuijt is in Zoeterwoude-Rijndijk sprake van „vernieuwen om het ver nieuwen. De huizen zien er be ter uit dan huizen die elders in het land op de nominatie staan voor sloop." WD'er Eversteijn begrijpt niet waarom Willibord geen onderzoek wil doen naar de kosten van renovatie van de 35 eengezinswoningen. „Het lijkt wel of er een appartemen tenvirus door Zoeterwoude waart". Volgende week donderdag heeft de gemeente een gesprek met woningbouwvereniging Willibrord over de sloopplan nen. Willibord heeft de ge meente nodig bij zijn plannen. De gemeente moet immers toe stemming geven om het be stemmingsplan te wijzigen. De sloopplannen van Willi brord bestaan al lang. Met de vervanging van de 35 eenge zinswoningen wil Willibord de eigen woningvoorraad meer af stemmen op de vraag. Apparte menten voor senioren zijn er volgens de woningbouwvereni ging te weinig, met name in Zoeterwoude-Rijndijk. De sloopplannen zijn volgens veel bewoners onnodig. De huurders hebben het prima naar hun zin in hun 'mooie en betaalbare' huizen en pleiten voor renovatie. Maar renovatie is voor Willibord 'geen optie', liet voorzitter De Graaff eind vorig jaar weten. Bewonerscommissie De Spil vreest dat de goedkope woning voorraad verdwijnt uit Zoeter woude-Rijndijk, als de plannen doorgaan. „Voor jonge mensen die een gezinnetje wülen stich ten zijn er geen betaalbare een gezinswoningen meer. Straks zijn er nog meer huizen aan de beurt en wordt een hele wijk uit zijn verband gerukt", aldus se cretaris Jacinta Boere. Oor spronkelijk wilde Willibord in 2007 beginnen met slopen. Eind vorig jaar besloot de cor poratie om dit uit te stellen tot 2010. Maar de bewoners willen afstel van de sloopplannen. „Wij gaan niet mee in het plan van Willibord. Ook niet over een paar jaar", aldus Boere. leiderdorp - Hij stond lachend op de voorpagina van het Leider- dorpse Weekblad. Het verse jaarverslag 2004 in de hand en met de kop 'het gaat goed in Leiderdorp' erboven. Verschillende raadsle den bleken zich te hebben gestoord aan deze goed-nieuwsshow die CDA-wethouder Van der Does in het plaatselijke huis-aan- huisblad van afgelopen woensdag opvoerde. „We hebben de Touwbaan-affaire net achter de rug, de ozb-belas- ting is fors gestegen en de muziekschool is gesloten. Dan is de wet houder te optimistisch", aldus Van der Hoogt van BurgerBelangen (BBL). Hij kreeg bijval van WD'er Huigen. „Wat nou: het is goed gegaan in 2004. De gemeentelijke lasten zijn gestegen en er is een tekort van meer dan 5 ton." Van der Does pareerde de kritiek: „We moeten ons niet in de put praten door zo'n tekort. Er is een be hoorlijke weerstandcapaciteit." Op de vraag hoeveel bezwaar schriften er bij de gemeente waren binnengekomen over de nieu we zogeheten woz-waarde, bekende Van der Does dat de teller op 1100 stond. „Het is 9 procent van het woningbestand. Er zitten een hoop bezwaren bij van mensen die het hebben overgenomen van hun buren." Dat bleek een te sombere kijk op de zaak. Veel inwo ners hebben hetzelfde formulier als dat van hun buren opge stuurd, maar dat kwam omdat die papieren kant en klaar van de sites van de politieke partijen BBL en SP konden worden geprint. door Nancy Ubert oegstgeest - Klein Tokio in voormalig Groot Oegstgeest. Bewoners van de Van Duiven voordestraat, Spaargarenstraat, Juffermans straat en Emmalaan in Oegstgeest vrezen de bouw drift van de gemeente. Ze zijn bang dat middenin hun vredi ge, tikje chique, vooroorlogse wijk twee onooglijke flatgebou wen verschijnen. Bijna huis aan huis hangt een pamflet voor het raam. 'Bebouwing ASC-veld? Nooit', staat daarop onder meer te lezen. Geruime tijd bestaan er bouw plannen voor het sportterrein van Ajax Sportman Combinatie. ASC wil met de gemeente de 1,8 hectare op de Oegstgeestse Goudkust 'tot ontwikkeling brengen'. De cricket- en voet balvereniging heeft niet genoeg aan anderhalf speelveld aan de Van Duivenvoordelaan en wil verhuizen. Het liefst naar de Overveerpolder, waar de ver eniging een nieuw 'home' wil bouwen, maar het zogenoemde 'Landje van Bremmer' (de wei landen naast de Villa Pomona) is geen slechte tweede keuze, vindt het bestuur. Zolang de knoop niet wordt doorgehakt, blijft ASC midden in het dorp, achter winkelge bied De Kempenaerstraat, voet ballen. Alleen in ruil voor de Veerpolder of het landje van Bremmer verlaat de club zijn stek. Als het aan de omwonenden van het speelveld ligt, blijft ASC op zijn oude plek voetballen. Liever een stalen hekwerk voor de deur met daarachter een groene weide dan torenhoge nieuwbouw, is de heersende gedachte. Sinds een week of twee wordt buiten op straat over bijna niets anders meer gepraat. De één wil alles bij het oude houden en de ander heeft geen bezwaar tegen woning bouw als de huizen maar pas sen in het straatbeeld van de vooroorlogse wijk. „Twee frisse grote flatgebou wen", smaalt C. Portheine. „Hoe halen ze het in hun hoofd?" In de Van Duivenvoor destraat heeft ze een onderons je met buurvrouw W. Hoog duin. Ze hebben het over de bouwplannen. Hoogduin: „On ze huizen zijn in de jaren dertig gebouwd. Daar past al dat be ton toch niet tussen." Porthei ne: „De laagbouw is al hoger dan onze woningen. Dat kun je toch niet maken?" De raamposters benadrukken dat bebouwing van het ASC- terrein onbespreekbaar is. „Daarover verschillen toch de meningen", zegt Portheine. „Er zijn buurtbewoners die elke vorm van bebouwing afwijzen, maar er zijn ook mensen die vinden dat huizen welkom zijn, zolang het ontwerp maar in on ze wijk past. Die mensen heb ben geen pamflet opgehangen omdat ze het 'nee' te resoluut vinden." De gemeente wil betaalbare woningen bouwen en huizen voor ouderen. Zo is het plan voor de flatgebouwen geboren. Daarmee kan de sociale wo ningbouw en een ondergrondse parkeervoorziening worden be taald. „Nu zijn wij dus asoci aal", klaagt Portheine. „Want wij willen huizen die bij de rest van de wijk passen en daarvoor moet dan wat meer geld neer gelegd worden. Dus gunnen wij zogenaamd de mensen met een smalle portemonnee niets. Maar straks staat er een flat waar niemand gelukkig mee is." De plannen voor woningbouw op het ASC-veld bestaan al een paar jaar. De buurt is massaal 'wakker geworden' toen de ge meente de structuurvisie pre senteerde. „Via de gemeentelij ke website kom je niets te we ten over het bouwplan", legt Ge ral dine Sep uit. Sep is lid van het actiecomité. „Die structuur- visie is zo gedetailleerd dat we het idee hebben dat de ge meente bezig is om iets voor te koken. Zodat straks een aantal plannen via een versnelde pro cedure doorgedrukt kan wor den. De wijk is totaal onthutst Op geen enkele manier zijn we geïnformeerd of aangesproken over de ontwikkelingen. We maken ons grote zorgen." Woordvoerder Jan-Willem An- holts van de gemeente Oegst geest vindt het nog te vroeg om aan 'definitieve plannen' te denken. De buurt baseert zich op informatie die op de website van ASC heeft gestaan. Die in formatie is niet voor onze reke ning. Anholts zegt dat eerst maar eens duidelijk moet zijn wat er in de structuurvisie komt te staan. Daarna kan er verder worden gepraat. (advertentie) pii j- litie -bn hijs Zeeman ,20 rgei ceest -Een weekendje zon- kfvisie zonder internet en kookgerei. Een paar pri- dagen waarin mensen neten redden zonder de 4araan ze inmiddels ge- jn geraakt. Het lijkt een ht! oor een nieuw televisiepro- 10e na, maar dat is het niet. volgens twee havo-scholie- n het Teylingen Duinzigt iatH !in Oegstgeest de manier ïisd tmilieuprobleem in de :hi|i ;nzee aa te pakken. rafhankelijk te zijn van i luxeartikelen genieten natuur en die pracht ook leren respecteren. Dat adden Nick van Bemmel nSam van Wijk (ook 14) en 'gen toen zij hun inzen- oor de Future Award ereidden. „Normaal ge in zijn toeristen altijd de Iers van de natuur", zegt :er" n het plan van de twee B krijgen de mensen tjj ans om de natuur vervui- •j* worden gedwongen om O®weekeinde tijd de 123 ïheid van de natuur te est1 iken. Bijvoorbeeld door taan indelingen en boottocht- ;en ttuurlijk niet in motoi - W< 3) te maken. Ook wadlo- 'e^ fhoort tot de mogelijkhe- ït geld dat tijdens zo'n inde toch aan extraatjes uitgegeven (aan een ijsje gaat de winst naar een bel, hoopt Nick. „Bij- teld naar de zeehonden", tSam. „Dan slaan we liegen in één klap. Nee, y iegen zelfs: we maken de weer schoner, we laten isen zien hoe mooi de 3n0 is en we helpen de die- ture Award-project is e en wordt in samen- ig met de Nationale id uitgevoerd. Het pro- it de jeugd aandacht te ivoor natuur en milieu. Het idee van Sam en Nick lijkt op het oog te simpel om een oplossing te bieden voor het groeiende milieuprobleem. Geen supersonische machine om de zee in één keer te zuive ren, of een grote windblower om de luchtvervuiling weg te blazen. Gewoon: terug naar de natuur. Dat het idee van de havo-scho lieren niet zo gek is, bleek uit het feit dat de organisatie het duo beloonde met de felbegeer de Future Award. „Ik denk dat we juist hebben gewonnen om dat ons idee niet zo moeilijk was", zegt Nick, terwijl zijn kompaan bevestigend knikt. „Tijdens de finaledag in Bus- sum kwamen allerlei groepen met ideeën die niet haalbaar waren. Eén groep had zelfs een oplossing bedacht die bij elkaar 50.000 euro moest kosten. Dat sloeg nergens op natuurlijk." Winnen is één, maar uitvoeren is twee. Als tegenprestatie moe ten de jongens zelf zo'n primi tief weekend ondergaan. En la ten ze daar nou net geen zin in hebben. „We hadden nooit ver wacht dat we zouden winnen", bekent Sam. „We vinden het idee wel leuk, maar om het nou zelf te gaan doen? Nee, dat lijkt me niets." Ook Nick kan zich wel een leuker weekend voor stellen. „Ik zou dan lekker gaan voetballen, in plaats van wan delen. Wadlopen lijkt me wel leuk, maar de rest is niets voor mij." Als het aan hun leraar en bege leider Ton Broeders ligt moeten de jongens er toch aan geloven. „Dat is het leukste van alles na tuurlijk. Hierdoor kunnen ze zien of hun idee werkt. Deze zomer lukt het niet meer, maar in de zomer van 2006 gaan Nick en Sam naar Terschelling om een primitief weekend te bele ven." De jongens zien dat niet zo snel gebeuren. „De organisatie van de Future Awards is nog niet eens langs geweest", zegt Nick. „Met een beetje geluk blijft het bij een goed idee." Sam is het roerend met zijn vriend eens. „Ons weekend is meer iets voor oudere mensen." Nick van Bemmel (links) en Sam van Wijk, bedenkers van het 'primitief weekend' waarmee ze de Future Award wonnen. Foto: Hielco Kuipers Officieel merkdealer van Opel Chevrolet Saab Citroen

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13