LEIDEN REGIO Visser in de stad 'Ik heb gewoon onzin opgeschreven' De Dauwtrappers komen nog één keer bij elkaar Grote groep belaagt poli! Verleden heelal in publiekslezi Celstraf geëist voor meppartij en drugshandel 0906-9 HDC972 dinsdag 24 mei 2005 Als ik Henri Lenferink in de aarde rond zijn burgemees terswoning zie wroeten, denk ik: daar is een man doende die met beide benen stevig op de Leidse grond staat. Wij zijn gezegend met een burgemeester die niet boven zijn onderdanen zweeft, maar zich medele vend onder hen begeeft. Een burgervader die weet wat er in zijn stad te koop is, die weet wat er leeft in zijn stad. Maar nu heb ik een brief van hem gekregen die dat scho ne Lenferink-beeld ernstig geweld aan doet. De burge meester schrijft dat hij mede namens zijn wethouders wil weten wat de burgerij be zielt. Hoe wij denken over wat zij op het Stadhuis be kokstoven, hoe vaak wij de markt bezoeken, van welke groenvoorzieningen wij ge bruik maken, of we sporten (en zo ja, voetballen, korfbal len of tennissen we?), hoe vaak er een fiets uit onze voortuin is gejat of een spie gel van onze auto is getrapt, burgemeester en wethou ders schijnen daar geen flauw benul van te hebben. Zijn we lekker mee, zo'n stadsbestuur. In zijn brief verzoekt Lenfe rink mij mee te werken aan een stadsenquête die hij laat uitvoeren door een Haags onderzoekbureau. Met mij hebben nog 4999 Leidse in gezetenen een brief gehad. Met z'n vijfduizenden moe ten wij aan die Haagse en quêteurs onze gewoontes, grieven en wensen kenbaar maken waarna de hele han del wordt geordend en in een vuistdik rapport op het bureau van Lenferink be landt. Wat moet dat wel niet kos ten? Wij uitverkorenen, de 5000 te enquêteren Leidenaren, zul len een kwartier lang telefo nisch aan de tand worden gevoeld. Doe daar een kvv^ tier voorbereiden bij, een kwartier verwerken plus eq kwartier om ons te bellen,, afgeserveerd te worden dq een antwoordapparaat en het nog eens te proberend de teller staat op 5000 ar beidsuren. Ik weet natuui niet in welke mate de coni puter de onderzoekers wi uit handen neemt en van hoogte van de Haagse on- derzoekstarieven is mij ev min iets bekend. Maar dal we het hier over een vrach geld hebben, lijkt mij zoni klaar. En als het nou nog om ee eenmalige volksraadpleg zou gaan. Niks daarvan, stadsenquête is een jaarli terugkerende aangelegen heid. Goudmijntje voor hi bureau uit 's Gravenhage lijkt me. Geachte burgemeester, als en uw trawanten ten stad-, huize geen beleid kunnenl maken zonder onze ganga na te gaan, waarom bellenj jullie dan niet gewoon zeil] eens bij ons aan? Om tevn gen hoe vaak per jaar weo| het politiebureau zitten oo aangifte van diefstal en va dalisme te doen. Of vlooi eens wat politierapporten na. Als jullie weten willen hoe vaak wij vertier in het park Cronesteyn zoeken, stuur er dan wat scholiere of studenten heen. Die ka nen ons tegen een kleine vergoeding nauwgezet in kaart brengen. En om era ter te komen aan welke sp wij doen, kunnen jullie tot gewoon de ledenlijsten vaa de Leidse clubs opvragen' Waarom dan zo'n prijzig kantoor met vreemde sna hanen vragen om ons uitl horen? Het geld groeit on hier in Leiden niet op der hoor, Henri. Jaap Visser katwijk - Een politiehond en versterking moesten er zater dagnacht aan te pas komen toen ongeveer dertig man zich in het centrum van Katwijk te gen de politie keerden. Die had de jongeren, die bij de Tram straat rondhingen, geboden te vertrekken. Met de wapenstok probeerde de politie de groep uit elk drijven. Vijf jongeren w aangehouden omdat zij b vel negeerden, de politie digden en geweld gebn vier Katwijkers (17, 18, 20 jaar) en een Rijnsburgq De 20-jarige Katwijker blei vendien cocaïne en wieti te hebben. leiden - Sterrenkundigen sla gen er de laatste jaren steeds beter in om het ontstaan, de ontwikkeling en het einde van het heelal in computerpro gramma's te simuleren. Steeds snellere computers geven steeds betere resultaten. De Leidse sterrenkundige Jelle Rit- zerveld laat donderdag 26 mei in de Leidse Sterrewachti Sterrenwacht zien hoe programma eruit ziet. Hij een 'chronologische snapshots van het univa De lezing is een initiatii het Leidsch Astronomisd puut 'F. Kaiser', is geschil belangstellenden vanaf 1 en begint om 20.30 uur. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 eni uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Kinderen die in de zomerva kantie een Takkenhuttendorp willen bouwen kunnen zich vandaag opgeven bij buurthuis Matilo aan de Zaanstraat, van 18.30 tot 21.00 uur. Het dorp wordt van 4 tot en met 8 juli ge bouwd, er kunnen 50 kinderen meedoen. Kosten 21,50 euro. In het clubgebouw van wijk- vereniging Aktief aan de Berla- gestraat 2 is vrijdag weer een al gemene kaart- en sjoelavond. Aanvang 20.00 uur. Bij Vrije School Marelam de Maresingel 19 is zaterdi een bazar, met ook optred en workshops rond het til 'In geuren en kleuren'. D( zar is van 11.00 tot 15.001 Kinderkoor Flits viert za vanaf 17.00 uur een feest wege het vijfjarige bestaan Voor de pauze wordt e cal opgevoerd, daarna woi er spelletjes gedaan. Het li in het Da Vinei College aa Noachstraat 2. DUIVEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Pont St. Maxence. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1, 3, 7, 9,10; D. Pardon 2; P. de Mooy 4; G. v/d Blom 5, 6; R. v/d Geer 8. P.V. Leiderdorp comb. J. Koolmoes 1; W.M. de Roode 2, 3, 4, 6, 7, 8; W. Tol boom zn 5,10; W. van Oosten 9. P.V. De Rijnklievers N. de Groot en Zn. 1, 4, 5; G.H. van der Poel 2, 8; F. Ladan 3, 7, 9; S. van Iterson 6,10. P.V. De Blauwkras De uitslag van de wedvlui van het weekeinde van 14 mei is: Vanuit Moeskroen/Menfl Landesbergen 1, 6; P. del 2, 5, 10; G. v/d Blom 3,4, Pardon 7; Groenendijk/P 8. Vanuit Ablis: Groenendijl kaar 1; P. de Mooy 2, 5,6, H. Koome 3, 9; D. Pardon v/d Blom 8. den haag/leiden „Het is hele maal geen kapperszaak, ze zit ten daar alleen maar te zui pen", zo sprak een 24-jarige Leidenaar gisteren bij de Haag se rechtbank laatdunkend over de kapsalon aan de Beatrix- straat in Leiden. Maar ook de 24-jarige Leidenaar zelf was daar niet naar binnengestapt voor een knipbeurt. Hij storm de op 30 oktober vorig jaar met twee anderen naar binnen om iemand in elkaar te rossen. Het slachtoffer was kort daarvoor naar binnen gevlucht na een verkeersrzuzie vlak voor de deur van de kapper. Over de toedracht van de ver- keersuzie lopen de visies van slachtoffer en dader uiteen. De Leidenaar zei dat het slachtoffer (33) de confrontatie had ge zocht door tegen de auto te trappen en dat hij een dreigend gebaar met de hand maakte. Het slachtoffer zei echter dat de Leidenaar hem in de Beatrix- straat bijna omver reed met de auto. Vervolgens stapte de ver dachte uit zijn auto en begon het slachtoffer in het gezicht te slaan. De aangevallen man zei dat hij uit angst een kappers zaak was binnengevlucht om het vege lijf te redden. Maar binnen kreeg hij toch nog klap pen van zijn aanvaller die in middels werd vergezeld door een inzittende van zijn auto en een - inderhaast opgetrommel de - derde persoon. Het slachtoffer kreeg binnen zoveel slaag dat hij nagenoeg roerloos op de grond bleef lig gen. Hij moest naar het zieken huis. Hij kon zich nog wel her inneren dat de Leidenaar hem doodsbang had gemaakt De man zou hebben gezegd: „Ik haal mijn pistool uit de auto, dan schiet ik hem (het slachtof fer, red.) ter plekke neer." De verdachte ontkende dat hij over een pistool beschikte. Hij had alleen maar willen 'praten' met het slachtoffer, zei hij. Maar een en ander was uit de hand gelopen. De geweldskwestie was overi gens niet het enige feit waar voor de illegaal in Nederland verblijvende Marokkaan zich gisteren bij de strafrechter moest verantwoorden. In zijn huis vond de politie op 11 fe bruari van dit jaar 27 gram co caïne. Later kwam de politie nog eens ruim 15 gram op het spoor. Deze cocaïne zat verbor gen in de stuurpen van de auto van de Leidenaar. Deze auto was verder in zo slechte toe stand, dat hij in beslag werd ge nomen. De politie bracht de auto naar de sloop. Officier van justitie S. Barkhuij- sen zegt dat de man vanaf de zomer afgelopen jaar vanuit zijn woning cocaïne heeft gede ald. Zij eiste een celstraf van een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk. De Leidenaar gaf toe dat de 27 gram cocaïne van hem waren. Hij ontkende echter iets te we ten van de ruim 15 gram drugs in de stuurpen. Ook zou hij veel korter hebben gedeald dan de officier veronderstelde. Uitspraak over twee weken. EINDEXAMEN 2005 „Talen liggen me 't beste", zegt Marijke Boter (18, midden) als ze haar kaassoufflé op heeft. Het examen Frans is net achter de rug. Marijke was bloedzenuwachtig. Zondag had ze nog helemaal niet het idee dat het gisteren zou beginnen. Ze heeft er alle vertrouwen in: „Er moet wel iets heel geks gebeuren om me nog te doen zakken. De voorbereiding? Niet te lang achter elkaar leren en veel pauzes nemen." „Anders maalt het maar door", voegt Arline van Strijen (17, rechts) daaraan toe. Ze is ook al aan het rekenen geslagen. „Ik moet een 5,4 scoren om nog een vijf te staan. Je mag twee onvoldoendes hebben." Marijke: „Ik wil straks Hebreeuws gaan doen. Niet dat ik veel met het jodendom heb, maar ik wil iets wetenschappelijks doen en mijn broers studeren allebei theologie, dus daar heb ik een tik van meegekregen." Foto: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden - Snel handelen is gebo- ten. Betekent dat dan 'geboden' of 'verboden'? Strepend, kla gend, nakaartend en bladerend kijken vwo'ers Jessica Hoek, Kea Kwesto (beiden 17) en Ro- wena Noordermeer (19) op het Leidse Vlietland College hun Duitse examenopgaven na. „Ik word krankzinnig van je", zegt Jessica tegen de hyperac tieve Kea, die haar Duitse exa men nu al als mislukt be schouwt. „Ik moest de hele tijd plassen", klaagt ze. „Waarom schenken ze dan ook thee? En ik had per ongeluk nog een krantenbericht in mijn woor denboek Dat mag natuurlijk niet, dus om te voorkomen dat ze het zagen heb ik maar een ander woordenboek gebruikt. Ik heb uiteindelijk maar twee van de vier Duitse teksten gele zen." Rowena: „Eén tekst begreep ik! Ik heb echt élle woorden uit de tekst opgezocht en letterlijk zo opgeschreven. Ja, daardoor kwam ik dus in tijdnood." Kea: „Ik was bezig en dacht: dit heeft helemaal geen zin." Rowena: „Ik heb gewoon onzin opge schreven." Jessica: „Iemand zat de hele tijd in zijn bekertje te roeren. Moest-ie door de bo dem heen ofeo? En zijn lepeltje af te tikken." Kea: „Ik heb mijn hele roerhoutje stukgebeten." Terwijl het vwo van het Vliet land College zich gisteren boog over Frans en Duits, zweette het theoretische vmbo op 'Beel dende vakken'. „Je krijgt schil derijen te zien en foto's van monumenten of standbeel den", verklaart Jettro Tije. „Of alle schetsen vanaf het begin tot het eindontwerp, zodat je kunt zien welke keuzes een kunstenaar gemaakt heeft. Ach, het is niet het belangrijkste vak, maar wel goed om te hebben. Het ging bijvoorbeeld over het World Trade Center dat is inge stort. Op die plek komt een nieuw gebouw: de Freedom To wer met een heel andere uit straling. Het WTC straalde iets zwaars, iets serieus uit, de Free dom Tower krijgt meer sierele- menten. Over dat soort ver schillen krijg je dan vragen." Amy de Koning (16) gaat niets met het vak doen, 'maar ja, ik moest natuurlijk een zesde vak'. „Ik zat helemaal te shaken bij de eerste vraag. Gisteren had ik nog nergens last van, maar van morgen wel. Als je eenmaal be zig bent, valt het wel weer mee. Tips? Je moet gewoon vroeg be ginnen met leren. Vooral bij biologie, dat is écht veel." In het 'Uitblaaspijpje', een mi niatuur-kantine achter de sporthal van het Vlietland zijn er kaassoufflés om de uitge wrongen leerlingen weer nieuw leven in te blazen. Docente Frans Paula Werner bladert door de opgaven en merkt op dat het allemaal wel meevalt. „Het ging over chatten, compu ters, mobiele telefonie en hoe je een relatie krijgt via internet. Dat ligt allemaal dichtbij hun belevingswereld. Er was alleen een tekst over Slam. Een soort populaire dichters, nog nooit van gehoord." De opgave Uit het examen beeldende vak ken van het vm bo: Ontwerper Li- beskind verwijst in zijn Freedom Tower op een aantal manieren naar het Vrij heidsbeeld. Noem twee ken merken van de Freedom Tower die ie ook in het Vrijheidsbeeld aantreft. Antwoord: De asymmetrische opbouw van de toren, de scherp toelopende spits. Steen, die al 700 jaar in de ■straat ligt, is het symbolische niddelpunt van de stad. Live! Dames door t. j Onder redactie van Jjarsenburg en Eric-Jan Berendsen rOON O 71 - 53 56 424 09Ö°è- waren bij veel activiteiten be trokken. Uiteraard liep de groep altijd mee met de taptoe op 2 oktober maar deelname aan de jaarlijkse Sint Jorismar- sen in Oegstgeest en de Dui nenmarsen in Den Haag ston den ook op het programma. Bij deze marsen viel de groep in de hoogste prijzen in de categorie presentatie. Naast wandelen waren er legio andere bezigheden: primitief kamperen, stadsverkenningen en natuurtochten, EHBO, brandweeroefeningen, vlotten- bouw, bruggenbouw en toren bouw. En ook karaktervorming en discipline stonden hoog in het vaandel, zonder de milita ristische kant op te gaan. Maar in het aantal van 21 pad- vindersgroepen in Leiden en omgeving kwam de klad. Veel oorzaken lagen daaraan ten grondslag. Zo was er minder belangstelling van de jeugd, ge brek aan getrainde leiding, een enorme opkomst van voetbal clubs en andere sportvereni gingen en in belangrijke mate gebrek aan medewerking van de (plaatselijke) overheid zoals het beschikbaar stellen van huisvesting en andere facilitei ten, Daardoor gingen veel groepen fuseren. Daardoor hield De Dauwtrap pers in feite al in 1995 op met bestaan maar de club is nooit officieel opgeheven. Omdat de groep dit jaar 60 jaar zou heb ben bestaan, wordt er een reü nie georganiseerd door een aantal oud-leiders van de Een groepsfoto van de Dauwtrappers uit de jaren vijftig in het groepshuts aan de Oosterstraat. Publiciteitsfoto groep. Maar het is een heel kar wei de namen en adressen van oud-leden op te sporen. Een aantal van ongeveer 150 na men en adressen is reeds ver zameld en deze oud-leden zijn aangeschreven en uitgenodigd. Maar omdat leden zich in gro ten getale over het land hebben verspreid en een enkeling zelfs in het buitenland woont, doet de organisatie een beroep op het geheugen van de Leide- naars. Mensen die namen en adressen weten van voormalige leden van De Dauwtrappers kunnen schrijven of bellen naar G. Buis, Willem de Zwij gerstraat 6,2411W, Bodegra ven. Telefoon: 0172-650543 of 06-50430820. De reünie wordt gehouden op zaterdag 18 juni bij speeltuin vereniging Ons Eiland aan de Kortenaerstraat. Dan is tevens de officiële opheffing van de vereniging. Kaasmarktschool Voor een kunstproject dat bin nenkort van start gaat, is Mar lies van Boekei op zoek naar oud-leerlingen van de Kaas marktschool, met vroeger de ingang aan de Hooglandse Kerkgracht, die hun verhaal willen vertellen. Ook zoekt Van Boekei foto's van de school met daarop leerlingen, klaslo kalen. gangen of de buitenkant van de school. Voor meer in formatie: 071-5133365 of mar- liesvanboekel@hetnet.nl Eric-Jan Berendsen Padvindersgroep De Dauw trappers van de Nederlandse Padvindersvereniging in Lei den werd eind mei 1945 opge richt. De groep kreeg het num mer 21 mee. Dat betekende dat er tenminste 21 padvinders- groepen in en rond Leiden wa rren opgericht Dit jaar bestaat le groep dus 60 jaar en dat Keuordt gevierd met een reünie. Kljyens wordt de groep dan of- \jel opgeheven. Eigenlijk wa- de laatste leden al in 1995 Cule, Loosdreandere g^P™ gegaan een aantal staat nog Nederland zat vele jaren uaer van de Christelijke School in de Oosterstraat waar een leuke en sfeervolle inrich ting was gecreëerd. Om onbe kende reden moest de groep de zolder ontruimen om plaats te maken voor K en G. De Dauw trappers verhuisde toen naar de zolder van drukkerij Eduard IJdo aan de Koppenhinksteeg. Maar daar liet de veiligheid te wensen over. De zolder was al leen bereikbaar via een smalle houten trap. Bij brand of een andere calamiteit hadden de jongeren gevaarlijk opgesloten gezeten. Daarom werd er weer verhuisd, dit keer naar het jeugddorp aan de Voorschoter- weg. De leden van De Dauwtrappers Alle 7 Nieuwendijk Bel dames th Nieuwe Beestenmarkt 7 Sleutels auto- en Grote sortering en andere

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12