LEIDE Twintig procent krijgt zwemles buiten Leiden 'Enorme krachten spelen in Europa' REGIO Huurfederatie vreest overbodige kosten ABONNEE EXTRA Bus staat op .eidse markt JBOUT Wachtlijsten in De Zijl en Vijf Meibad blijven indweer ert actie ar CAO Lijnbus botst tegen geparkeerde auto Van Vugt en Hendriks nieuwe raadsleden SP Nog geen rust in de partij Leidsch Dagblad IHG6 voor sch Dagbladbus houdt halt bij de Leidse )e verslaggevers van het redactielokaal zijn dit t alleen geïnteresseerd ten, nieuwtjes en ver- ;e anekdotes van voor- irs. De aandacht van de its van de blauwe Ci- at dit keer bovenal uit ningen over de Europe- twet. De bus staat tus- 0 uur en 13.30 uur in de d van de Koornbrug. (advertentie) unt ons maar ir niet bellen! schadespecialisten iulpbijletselschade.nl it dan toch nodig is: -64010 40 Westzijde 326 1506 GK Zaandam dinsdag 24 mei 2005 R1 enschudding otsing -Een 7-jarig fietsertje uit heeft zondagmiddag senschudding opgelo- een botsing met een ser (16) uit Leiden. De ser reed op de Essenro- Merenwijk richting fide, hield niet goed botste daardoor in de het jongetje dat uit te- gestelde richting kwam. eren opgepakt >ns vernieling -Twee 16-jarige Leide- jn opgepakt op verden- 1 vernieling van een bus- I in de Ir. Driessenstraat Ibclamebord aan de Ho- 1 lijk, zaterdagnacht. Een iwoner belde de politie nog drie jongeren van 17 iar uit Leiden, Leiderdorp ermeer over de vernielin- lervroeg. endief in on opgepakt De politie heeft zon dag een 34-jarige man vaste woon of verblijf- angehouden nadat hij 5 had gestolen in de hal Centraal Station van De diefstal werd opge- oor een agent in burger nan aanhield. De fiets is ;even aan de rechtmati- aar. leiden - Een op de vijf Leidse kin deren lest in zwembaden buiten Leiden. Dat blijkt uit een onder zoek dat bureau Dimensus in op dracht van de gemeente in Lei den uitvoerde. Dimensus ondervroeg 602 Leidse ouders met een of meer kinderen in de leeftijd van 0 tot en met 6 jaar over de voorzie ningen voor kinderen. Een van de onderwerpen betrof de sportmogelijkheden voor klein tjes. Daaruit komt naar voren dat ruim 20 procent van de ou ders met hun kinderen naar zwemles gaat in een bad buiten Leiden. Volgens de gemeente zijn dit vooral ouders uit de Stevenshof en Merenwijk. Voor hen zijn de baden in buurgemeente dich terbij. Zwembad Poelmeer in Oegst- geest is voor de Merenwijkbe- woners niet ver weg. Stevens- hofbewoners wijken massaal uit naar zwembad Het Wedde in Voorschoten. Behalve de nabijheid van deze baden speelt ook mee dat er nog altijd wachtlijsten zijn voor het zwemonderwijs in Leiden. Voor zwemles in het Vijf Mei- bad is de wachttijd zeven maanden. Voor de wekelijkse zwemles van een uur in De Zijl bedraagt de wachttijd een jaar. Wie zijn kind opgeeft voor de lessen in De Zijl van een half uur, twee keer in de week, moet drie tot zes maanden wachten. Volgens het Sportbedrijf van de gemeente, dat de zwemlessen verzorgt, klagen ouders weinig over de wachtlijsten. Van de ondervraagden door Dimensus geeft 10 procent aan de wacht lijsten een probleem te vinden. Met kwalitatief goed zwemon derwijs waardoor kinderen zo snel mogelijk het diploma ha len, probeert de gemeente iets te doen aan de wachtlijsten. Ook is gekozen voor een 'opti male groepsgrootte' en worden waar mogelijk extra groepen in gepland. Zo konden er extra groepen met ongeveer honderd leerlingen zwemles krijgen na de ingebruikname van het re- creatiebad van De Zijl. Het Sportbedrijf gaat er vanuit dat 'in de huidige opzet' de wachtlijsten niet zullen verdwij nen. Behalve het Sportbedrijf geven ook zwemclubs en de Leidse Reddingsbrigade zwemlessen EUROPESE GRONDWET: VOOR OF TEGEN ledereen is vóór Europa. Voor de één is dat een reden om voor de Europese Grondwet te stemmen, voor de ander om er juist tegen te zijn. Na twee debatten zie ik er een lijn in. De voorstander zijn realisten. Zij gaan uit van de hui dige lappendeken van verdragen en instellingen, waarin bureau cratie en achterkamertjesoverleg de regel zijn. Zij zien de Grond wet als een verbetering: meer macht voor het Europese Parle ment en openbare debatten in de Europese Commissie. De te genstanders zijn idealisten. Zij willen 48 jaar Europese geschie denis het liefste wegdenken en zetten in hun geest een fris, nieuw Europa op de tekentafel dat niet behept is met de tekort komingen van het oude: van meet af aan transparant, demo cratisch, sociaal, dierlievend.. Wilfred Simons De voorstanders Een warme, idealistische pleit bezorgster van de Europese Grondwet is het Noordwijkse Tweede Kamerlid Thea Fierens (PvdA). De Europese Grondwet zal de Unie slagvaardiger ma ken in de internationale arena. Zij gelooft dat de Europese lan den er als blok voor kunnen zorgen dat de Verenigde Staten zich beter aan het Handvest van de Verenigde Naties zullen houden en internationale ver dragen meer zullen respecte ren. Ook ziet zij veel in het grondwetsartikel dat Europese landen aanspoort om hun de fensies beter op elkaar af te stemmen. Handig pareert zij het tegenargument van SP-ka- merlid Gerkens dat dit tot hoge re defensie-uitgaven zal leiden. Als de landen de taken onder ling verdelen en hun legers be ter op elkaar afstemmen, kan elk land zich specialiseren. Ne derland zal zich niet in buiten landse avonturen laten meesle pen als het dat niet wil, want nationale parlementen houden de bevoegdheid om over de in zet van hun eigen legers te be slissen. Tot slot 'even dan, want Roderik van Grieken vraagt een bezoeker aan de debatavond hoe hij tegen de Europese Grondwet aankijkt. Foto: Henk Bouwman het is mijn stokpaardje', is een stem voor de Europese Grond wet een 'stem voor Afrika'. „De Grondwet spreekt zich nadruk kelijk uit over ontwikkelingssa menwerking." De tegenstanders Willem Bos en Arda Gerkens vullen elkaar goed aan. Zij vre zen vooral voor de toekomst van de Nederlandse verzor gingsstaat. Weliswaar mag elk land zijn eigen sociale beleid bepalen, maar dat is slechts 'tot de Unie anders beslist'. „Enor me krachten spelen in Europa", zegt Gerkens. Artikel 1.3 van de Grondwet spreekt van een 'so ciale markteconomie', maar in de praktijk is de samenwerking gericht op vrij en onbelemmerd verkeer van kapitaal en het ver groten van concurrentievermo gen. Gerkens en Bos denken dat de Grondwet bedrijven zal aanmoedigen om zich déér te vestigen waar de belastingen en de lonen het laagst zijn en de vakbonden en milieu-eisen het Debat over de Europese Grondwet Waar: Academiegebouw Universiteit Leiden, Rapenburg 73, Leiden Organisatie: Nederlands Debat Instituut Sprekers: staatssecretaris Karien van Gennip van Economische Zaken, Tweede-Kamerleden Thea Fierens (PvdA) en Arda Gerkens (SP), Willem Bos (Comité Grondwet Nee) en Frank Hil- terman (Vereniging Nederlandse Gemeenten). Publiek: Ongeveer veertig mensen, zeer gemêleerd publiek, niet alleen studenten. Opzet: Alle bezoekers krijgen drie petten uitgereikt, groen (te gen), wit (weet niet) en groen (voor). Aan het begin moeten ze bij handopsteken kiezen over welke stellingen de voor- en te genstanders discussiëren. Voor het debat begint, moeten ze een pet opzetten zodat duidelijk blijkt hoe de meerderheid over de stelling denkt. Voor- en tegenstanders komen gelijk aan de beurt. zwakst. Landen zullen binnen Europa met elkaar concurreren om banen en bedrijven. Dat zal onze sociale zekerheid op ter mijn uithollen. Niets bijzon ders, want dit 'neoliberale be- zicht' vertoont Europa al een decennium en de Nederlandse verzorgingsstaat is om die re den al niet meer wat hij was. Fierens en Hilterman kunnen daar alleen tegenin brengen dat de Europese vakbonden de Grondwet 'unaniem steunen' en dat het daarom wel niet zo'n vaart zal lopen. Conclusie De voorstanders zijn conse quenter in hun redeneringen dan de tegenstanders. De Unie gaat werken met 'gekwalificeer de meerderheden', wat bete kent dat Nederland soms be sluiten moet uitvoeren waar het tegen heeft gestemd. Dat is slecht, vinden Bos en Gerkens. Besluiten moeten unaniem ge nomen worden. Maar als de voorstanders in herinnering brengen hoe machteloos het verdeelde Europa was in het beschermen van de Kosovaren tegen Servische agressie, vindt het duo besluiten bij meerder heid toch weer heel belangrijk. Toch blijft hun uitspraak han gen dat een Grondwet een kort en duidelijk document moet zijn dat de rechten en de plich ten van burgers en de overheid over en weer regelt en geen honderden pagina's tellend do cument. De brandweer voert ;en actie bij het stad- 1 de Breestraat en het whuis aan de Lange- Bedoeling is dat ver- de brandweerwagens voorrijden op de twee erp van het protest is ;draaien van het func- eeftijdsontslag. Als het lederlandse gemeenten it de pensioenleeftijd idweer- en ambulance- el omhoog van 55 jaar jaar. Het huidige sys- te duur, vindt de Ver van Nederlandse Ge- L iden vinden dat het leel leeftijdsontslag ge- ifd moet blijven, omdat t voor werknemers met aar werk dat gepaard grote gezondheidsrisi- VNG wü dat deze men- ler werken in lichtere li is een landelijke sta- land. leiden - De Federatie van Huur dersorganisaties van Leiden en Omstreken (FHLO) protesteert tegen het nieuwe systeem voor verdeling van woonruimte. Vol gens dat nieuwe systeem moe ten alle woningzoekenden zich elk jaar opnieuw inschrijven om voor een huis in aanmer king te komen. Dat jaagt wo ningzoekenden onnodig op kosten, vindt de FHLO, want el ke keer kost het inschrijven geld. Lagere inkomens en wo ningzoekenden die het nieuwe systeem niet begrijpen zijn daar de dupe van. De huurdersorganisatie heeft nog meer bezwaren tegen het nieuwe systeem. Huurders met hogere inkomens kunnen in de leiden - Een bus van Connexxion is gisterochtend rond kwart over tien op de Rijnsburgerweg tegen een geparkeerde auto gebotst. Daarbij brak een 85-jarige vrouw uit Oegstgeest die in de bus zat haar heup. De bus reed ter hoogte van het asiel zoekerscentrum Nieuweroord richting Leiden toen de chauffeur plotseling naar rechts moest uitwij ken voor een tegemoetkomende auto. De bus raakte een stoeprand en een houten paaltje, reed door een boomperkje en botste op een geparkeer de auto, die total loss raakte. De geraakte auto schoof vervolgens tegen een andere wagen die lichte beschadigingen opliep. Foto: Wilco Devilee Vind je grote liefde Meer dan 1 miljoen serieuze singles! Leidsch Dagblad in De Zijl en het Vijf Meibad. De wachtlijsten geven wel een vertekend beeld denkt de ge meente, omdat ouders hun kin deren soms bij meerdere zwembaden opgeven. Het komt geregeld voor dat een kind dat op een wachtlijst staat al elders zwemles krijgt als het aan de beurt is. De helft van de ouders, zo blijkt uit het onderzoek, is tevreden over de zwembaden. 13 procent is niet tevreden over de instruc teurs en 8 procent heeft kritiek op het onderhoud en de hygië ne van de accommodatie. „Bin nen de Leidse zwembaden zijn er geen problemen met de hy giëne wat ook blijkt uit een mi nimaal aantal klachten hier over", stelt het Sportbedrijf. Het is vanwege het beperkte budget soms wel lastig om al het on derhoud uit te voeren. „Onder houd op gebied van veiligheid en hygiëne zullen echter altijd prioriteit hebben." door Timoteus Waarsenburg leiden - Driek van Vugt en Hans Hendriks gaan namens de Soci alistische Partij de gemeente raad in. Ze volgen fractievoor zitter Paul Day en raadslid Bir- gitta Dolfing op die in april op stapten vanwege interne con flicten binnen de partij. Van Vugt, oud-raadslid in Leiden en oud-senator voor de SP dankt zijn zetel aan het afhaken van twee SP-ers die boven hem op de kieslijst stonden: Bastiaan Hokke en Inger Lansen. De twee kandidaten worden waar schijnlijk op 8 juni geïnstalleerd door burgemeester Lenferink. Met het bekend worden van de twee SP-ers die de fractie van Erwin Tak gaan versterken is een einde gekomen aan een so ap. Maar van rust in de SP-gele- deren is echter nog geen spra ke. Day en Dolfing stapten op, om dat ze vanuit de eigen achter ban veel kritiek kregen op hun functioneren. Die kritiek werd door een kleine groep radicale SP-ers, onder leiding van partij- prominent Cor Vergeer, aange grepen om de Leidse SP terug te brengen tot haar oervorm: een partij van actievoerders. De radicalen schuwden hierbij weinig middelen. Sindsdien is de SP Leiden veranderd in een waar slagveld. Behalve grip op het bestuur, probeerden Vergeer en de zij nen ook invloed te krijgen op de samenstelling van de SP- fractie in de gemeenteraad. De twee vacante zetels moesten daarom worden ingenomen door vertrouwelingen van Ver geer: Hokke, nummer vier op de kieslijst en Van Vugt die achtste staat. Maar daarmee re kenden zij buiten Hans Hen driks. Hendriks, vijfde op de kieslijst, is een zeer actief fid van de SP die echter weinig op heeft met de 'schreeuwerige en stalinisti sche' Vergeer-aanhangers. Maar zij vonden Hendriks niet radicaal genoeg en daarmee niet geschikt voor de raad. Kortom, Hendriks moest zijn plek aan Van Vugt afstaan, op straffe van royement. Maar Hendriks hield zijn poot stijf. Een domper voor Hokke, die al leen met Van Vugt in de raad wilde. Gisteren heeft Hokke de finitief afgezien van zijn zetel, om zo alsnog de weg vrij te ma ken voor Van Vugt, die de ko mende verkiezingen ook graag lijsttrekker van de SP wil zijn. De laatste drempel voor de Ver geer-aanhangers was Inger Lansen, zevende op de kieslijst. Zij was nooit van plan om daadwerkelijk zitting te nemen in de gemeenteraad, maar toen zij zag hoe zwaar Hendriks on der druk werd gezet, verander de ze van mening. Tot gisteren. „Mijn persoonlijke situatie staat het op dit moment gewoon niet toe," zegt Lansen die erg teleurgesteld is in 'haar' partij. „Ik heb Marijnissen per soonlijk geschreven over de wantoestanden binnen de Leid se afdeling, maar een antwoord heb ik nooit gekregen. Ik sta nog steeds achter de idealen van de SP, namelijk opkomen voor de minderbedeelden. Maar Vergeer en de zijnen den ken alleen aan hun eigen macht. Het is erg om te moeten zeggen, maar democratie en in tegriteit zijn binnen de partij ver te zoeken." aantrekkelijke korting bij maar liefst actieparken. Knip de spaarzegel At'tTa'cti'ëparken uit! Kijk voor de voorwaarden en de spaarkaart op www.leidschdagblad.nl toekomst een sociale huurwo ning krijgen. Vooral de wat gro tere woningen in dit segment zijn schaars en worden door de maatregel steeds onbereikbaar der voor mensen met een min der grote beurs. De minimum leeftijd voor seniorenwoningen gaat omhoog naar 65 jaar en ook daar is de FHLO op tegen: seniorencomplexen worden zo steeds meer zorgcomplexen. Verder is de huurdersfederatie tegen het afschaffen van de pa pieren woonkrant, die alleen digitaal verdergaat. De FHLO is zelf betrokken bij het opzetten van het nieuwe systeem. De organisatie vindt echter dat er te weinig is geluis terd naar de kritiek. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken g-ratis! ":a\ «H /Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DM V Adres: Poetcode Plaats i bezorgcontrole i Geboortedatum Bank- /giro rekeningnummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso B Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop n«»r Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail lezersservice@hdc.nl of surf naar www leidsch dagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de oolofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch K& Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11