REGIO Geen middelbaar onderwijs voor probleemjeugd Nog 4 dagen. |Maar bloedzuigers ga Sc echt niet overzetten' Alles bij elkaar! Cl Het Motorhuis echnisch prachtig,maar een ingreep in het landschap' De 'achtertuin' van Poelgeest blijft groen R3 Op de step naar Legoland HDC 973 maandag 23 mei 2005 kirn i» mist Grims "feWerd C k>rp - Organist Grims vo Leiderdorpse Schep- gn erk is zaterdag benoemd der in de Orde van Oran- au. Dat gebeurde bij het mconcert dat Grims in rk verzorgde ter gelegen ere in zijn veertigjarige jubi- )e Leiderdorper is sinds leen s organist en in diverse 1 set rlijke functies actief bin- nvi hervormd/ gerefor- alst kerkgemeenschap in ten, lorp. Daarnaast heeft hij n gi ek geschreven onder de ka vee eeuwen orgelklan ten. Leiderdorp'. -rid- rd. ent oegstgeest - De Leo Kanner- school in Oegstgeest mag in Lei derdorp een school voor middel baar onderwijs aan moeilijk op voedbare tieners hebben ge opend, nog steeds wachten tien tallen kinderen thuis op een plek op een passende school. Het te kort aan onderwijs op maat is nog steeds een groot probleem in de Leidse regio. In Alphen aan den Rijn kunnen gedragsgehandicapte tieners naar school en tegenwoordig in Leiderdorp ook. Verder moeten de toch al kwetsbare kinderen afreizen naar Den Haag of Haarlem. De Leo Kannerschool in Oegstgeest is gespecialiseerd in leerlingen met een autisti sche stoornis. „Als vso-zmok horen we dus eigenlijk niet in het rijtje thuis", zegt de directie van de school. In de Duin- en Bollenstreek is grote behoefte aan een school voor gedragsgehandicapte tie ners. De Aloysiusstichting in Noordwijk zou graag een school willen openen, maar mag dat niet. De Leo Kanner school mag wel, maar kan dit fi nancieel en organisatorisch niet aan. De Leidse wethouder Hes- sing en zijn Oegstgeestse colle ga Eegdeman gaan binnenkort samen naar het Regionaal Ex pertise Centrum West om te kij ken hoe ze het project alsnog kunnen lostrekken. „Maar verwacht daarvan niet snel resultaat", zo liet Eegde man zijn collega's onlangs in Noordwijk weten tijdens een wethoudersoverleg, „want daarvoor ligt de zaak procedu reel veel te ingewikkeld." Het enige lichtpuntje is, volgens Ee gdeman „dat het langzamer hand wel doordringt dat er wat moet gebeuren. Iedereen ziet, hoe onaardig dat ook klinkt, dat we hier praten over een groep die de potentie heeft om in het criminele circuit te belanden." Voor zeer moeilijke opvoedbare kinderen is er wel speciaal ba sisonderwijs in de Duin- en Bollenstreek, maar voor voort gezet onderwijs moeten de jon geren lang en ver reizen. Soms is er ook geen plek voor ze. Een aantal kinderen zit daarom thuis en dat is slecht voor hun ontwikkeling. In de Duin- en Bollenstreek zijn voldoende leerlingen voor een eigen zmok-school voor voortgezet onderwijs, maar er is geen in stelling die zo'n school kan (of mag) runnen. Een mogelijke vestigingsplaats is er al: de hogeschool In Hol land in Oegstgeest gaat daar Verhuizing redt slootbevolking van verstikkingsdood 'n P chii larieke de Kok Een piepklein, vies aan de rand van een ir« iouwwijk, vlak langs een provinciale weg. En toch ier verschillende be- /zufcde diertjes die zo zeld- ijn dat als hun sloot lichtgegooid, het zeker de waard is om ze te van- ze in een andere sloot uit ;elfa n. igers van milieuvereni- begonnen gisteren en de sloot langs de N445 in lorp uit te kammen. Vis- kers, waterkevers en me modderkruipers wer- vangen en een sloot ver- va gr vrijgelaten. Bioloog 3 ulder: „Maar bloedzui- ik echt niet overzetten." staat tot heuphoogte in ter. In zijn hand heeft hij orm schepnet waarmee la ijkanten van de sloot af- Ie bioloog is door de ge- Leiderdorp ingehuurd waterdiertjes die hij vindt te verplaatsen naar de volgende sloot. De sloot naast de provinciale weg achter de nieuwbouwwijk Leyhof, ver schuift namelijk een paar meter zodat de weg verbreed kan wor den. Het lukt Mulder aardig. In een grote witte teil zwemmen een kleine snoek, een stekelbaarsje en een staafwans. Ook de zeld zame modderkruiper is in deze sloot gevonden. „De kleine modderkruiper is een be schermde diersoort omdat hij weinig meer voorkomt in Ne derland. In dit laagveengebied kom je hem nog wel eens te gen", zegt Mulder terwijl hij druk verder schept in de boe rensloot. Mulder en de natuurliefhebbers die hem helpen hadden ver wacht een aantal beschermde kikkersoorten te vinden. Tot nu toe moeten ze het echter stellen met padden en teilen vol pad- deneieren. IVN-vrijwilligerster Marian Kathmann vindt dat niet erg. „Over een tijdje wordt deze sloot gedempt, volgegooid met zand. Ik vang misschien niet alle dieren uit deze sloot, maar degene die ik vang red ik (advertentie) Autodealerbedrijven Officieel merkdealer van el Chevrolet Saab Citroen liek onder de indruk van HSL en A4-tunnelbak van de verstikkingsdood." De natuurliefhebbers gokken dat ze iets meer dan de helft van de waterdieren vangen. Tegelijkertijd heeft het visjes- vangen ook een educatief doel. Vijf kinderen uit de wijk Leyhof helpen mee met een klein schepnet. Kathmann laat de kinderen op kaarten zien wat voor beestje ze gevangen heb ben. „Net hebben ze een spin nende waterkever gevangen. Dat is heel leuk." De nieuwe sloot die de oude gaat vervangen wordt door de natuurliefhebbers 'maagdelijk' genoemd. Nieuwe en dus lege sloten komen vanzelf vol met planten en dieren, vertelt Kath mann. Daarvoor is overzetten eigenlijk niet nodig. Toch is het belangrijk om de beestjes te verhuizen, vindt ze. „In deze sloot zitten ook soorten waar we er niet zo veel van hebben in Nederland." Ook Mike Melis van Ravon vindt de vissenverhuizing van groot belang. „Een sloot staat niet op zich, hij staat in verbin ding met alle natuur eromheen. Vogels vinden er bijvoorbeeld hun eten. Juist omdat de sloot zo dichtbij een woonwijk ligt, is het belangrijk. Mensen die hier wonen vinden het ook leuk als er een lepelaar overvliegt. Maar dan moet hij hier wel te eten hebben." „Ja! Ha ha!", schreeuwt Melis ineens. De anderen kijken ver schrikt op. „Ik heb een stekel baarsje." Hij heeft al een tijdje niets gevonden en is blij met zijn vondst. „Snel, snel, water." De vrijwilliger heeft van zijn handen een kommetje gemaakt waarin hij het visje vasthoudt. Hij rent naar een teil en zet het beestje rap in het water. „Het is niet te doen om alle dieren te pakken te krijgen, maar elk beestje is er één." Bioloog John Mulder schept in de sloot langs de provinciale weg in Leiderdorp naar visjes, kikkers, water kevers en zeldzame modderkruipers. Foto: Dick Hogewoning vo< tn tef. van voorpagina ip/hoogmade - Hoe it met het HSL-traject? Is irlijn waar vanaf april met 300 kilometer overheen moeten razen af? Dat kon iedereen za- met eigen ogen zien tij- ien landelijke publieks- houden door de HSL-or- parkeerplaats van het 11 vertrekken de hele dag jcars vol nieuwsgierigen tocamera's voor een ritje )t(t het HSL-traject tussen ïsis iorp en Hoofddorp. Na lar minuten rijden ma- eert de bus voor een lometer zelfs de toekom- poorbaan op. Iedereen vanaf het spoor maar jer goed van het uitzicht polders rond Hoogmade pwetering. Bij Roelof- tv veen rijdt de bus vervol- e A4 op, richting Nieuw en Hoofddorp. Alle rei- zo een blik wer- een deel van het spoor rails al gedeeltelijk zijn straks met mijn fiets angs de HSL rijden?" een bezoeker zich hard- Ingenieur Paul Eyking, eu dens de rit alle uitleg ler> ïelpt hem uit de droom. ;r* akele meters van het komen kilometers lang lekken te staan, in ver- de veiligheid. „Het is om te voorkomen dat te dicht in de buurt ko- legt Eyking uit. „Zeker de laatste tijd zo vaak 'it er objecten op het g' vorden gelegd." omelisse uit Leiden kijkt *en ;en uit in de bus, maar ia e och gemengde gevoelens vertrekken, waardoor het ge bouw aan de Hazenboslaan binnen afzienbare tijd vrij komt. „Onbegrijpelijk", ver zuchtte de Hillegomse wethou der Wijnker nog maar eens. Maar het is niet anders, bena drukte Eegdeman. Er wordt inmiddels wel gewerkt aan een tijdelijke oplossing. De middelbare scholen in de Duin en Bollenstreek hebben aan de gemeenten subsidie gevraagd voor een zogeheten rebound- -project. Daarbij kunnen leer lingen met gedragsproblemen die even niet meer te handha ven zijn in het reguliere onder wijs, naar een speciale opvang plek voor een kortere of langere periode. Ze blijven dan wel naar school gaan, maar worden daarbij dan intensief begeleid. Als locatie voor deze rebound- school is de KTS in Voorhout in beeld. Daar is ruimte aanwezig en bovendien staat deze vmbo- school bekend om de stevige regelgeving en de strikte hand having daarvan. door Marieke de Kok oegstgeest - De achtertuin van Poelgeest blijft groen. Dat is de boodschap die landschapsar chitect Fred Booy dit weekein de tijdens een informatiebij eenkomst had voor de bewo ners van de Oegstgeester nieuwbouwwijk. Zij reageerden enthousiast. De Klaas Hennepoelpolder en het westelijk deel van de Veer- polder blijven een natuurbe- schermingsgebied, maar krij gen wel recreatiemogelijkhe den. Zo blijft een groot gedeelte van de polder ontoegankelijk voor publiek, waardoor de komst van beschermde dieren wordt aangemoedigd. Maar er komt ook een wandelpad met 'stiekeme tussendoorpaadjes'. In combinatie met de ver nieuwde boerderij Zwetsloot moet het gebied aardig wat re creanten gaan trekken. Ondanks de komst van recrean ten wil Booy 'de natuur de ruimte geven' in de twee War- mondse polders ten noorden van Poelgeest. „Als de Klaas Hennepoelpolder en Veerpol- der eveneens bebouwd waren geweest, hadden jullie een stuk ruimer gewoond", zegt hij te gen Poelgeestbewoners. „Maar vanaf het eerste moment is de insteek geweest dat de natuur er in deze wijk niet op achteruit mag gaan." Om de natuur te sparen zal het nieuwe wandel pad, een route van ongeveer twintig minuten, rondom de polder gaan en er niet dwars doorheen. Booy wil de twee polders van elkaar scheiden door essen op de grens te zetten. Hoewel deze ingreep weinig natuurlijk is, lijkt hem dit toch het beste. „Nu kijk je teveel in het niets. Er is niets waar je je blik op kunt vestigen. Door bomen te plan ten wordt de vorm van de af zonderlijke polders herkenbaar en gaan mensen de grens voe len." Nu is in de weide niet veel meer te vinden dan drassig gras en een paar verdwaalde boterbloe men. Op de duur moet dat uit gebreid worden met riet aan de oevers, pinksterbloemen en vergeet-me-nietjes. Uiteindelijk ontstaan er bloemrijke graslan den, vertelt Booy. Ook het aan tal diersoorten gaat groeien. Booy hoopt op ooievaars, zwa luwen, egels, verschillende kik kers en vissen. De bewoners van Poelgeest zien de plannen van Booy wel zitten. „We hebben als wijkbe woners veel conflicten gehad met de gemeente", zegt Jan Nieuwenhuis van de wijkraad. „Over de milieuvriendelijkheid van de wijk, de toegangswegen, autoluwte en groen. Nu zien we kans om over die problemen heen te stappen." Omdat Poel geest alleen te bereiken is via een brug, zijn nabijgelegen re creatiegebieden zoals de Leidse Hout en kasteel Poelgeest toch moeilijk te bereiken. Maar met een nieuw theehuis, historische scheepswerf, boomgaard en atelier rond boerderij Zwetsloot én de vernieuwde polders, is dat probleem opgelost. .„Nu krijgen we ons eigen recreatie gebied." In september zijn de aanpassingen in de Klaas Hen nepoelpolder naar verwachting klaar. Daarna gaat Booy verder met de Veerpolder. warmond - Cees Vink (62) en de 33-jarige Hans Schippers uit Warmond vertrekken donder dag vanaf de hoofdingang van het LUMC in Leiden op de step naar Legoland in Denemarken. In zes dagen willen ze 900 kilo meter afleggen. Het tweetal doet dit voor het goede doel: het Willem-Alexan der Kinder- en Jeugdcentrum van het LUMC. Twee jaar gele den stepten de twee al naar Westendorf in Oostenrijk. Toen haalden zij 9000 euro op voor de zieke kinderen in het LUMC. (advertentie) per uit Zoetermeer kijkt nieuwsgierig om zich heen, ter wijl hij de tunnelbak uitloopt. „Het ziet er mooi, strak en in drukwekkend uit", zegt hij. „Ik rijd er elke dag langs als ik naar mijn werk ga, maar nu zie ik het eens op een andere manier. Het is groter dan ik dacht. Van veraf lijkt het maar een klein stuk lo pen, maar het is nog een heel eind." John Caspers is helemaal uit Paterswolde bij Groningen ge komen om het bouwwerk met eigen ogen te aanschouwen. „Ik wilde de boortunnel en de krui sing van de A4 met het HSL-tra ject wel eens van dichtbij zien", verklaart hij zijn lange autorit naar Hoogmade. „Nu ik het zo zie begrijp ik ook beter hoe in grijpend de bouw moet zijn voor de mensen hier in de buurt. In Groningen krijg je maar heel soms iets mee van wat er hier allemaal gebeurt. Dan dacht ik wel eens: waar maken de mensen daar zich toch druk om. Maar ik zie nu dat het ingrijpend kan zijn voor mensen, als die trein straks vlak langs boerderijen raast." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356493 tussen 10.00 en 17.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: redactie.ld@hdc.nl Een fietstocht door het Lei derdorpse polderlandschap met een uitstapje bij een boer en een molenaar wordt zondag vanaf 14.00 uur gehouden. De tocht is georganiseerd door de IVN en start vanaf de Ruigekade bij het begin van de Achthove- nerweg. Informatie: 071- 5410902. De Europese grondwet is het onderwerp van een zogeheten publieksavond van het Huma- (advertentie) Jong en oud namen zaterdag een kijkje op de kruising van de rijksweg A4 en de HSL. Foto: ANP tijdens de tour. „Ik ben diep onder de indruk van de techni sche kant van de bouwwerken en alle details die je over de HSL te horen krijgt", zegt hij. „Maar het blijft een ontzetten de ingreep in het landschap. Je wordt soms niet goed van al het beton dat ze neerleggen in het landschap. Ik vraag me af of de HSL tot Amsterdam had moe ten lopen. Was tot de Belgische grens niet voldoende geweest?" Menno Hoekstra uit Leiderdorp vraagt zich dit 'allang niet meer af.' „Zoals het er nu uitziet kan het mooi worden", zegt hij. „Het kan ook wat hebben, zo'n trein." Volgens mevrouw Straathof uit Nieuwe Wetering zal de tijd le ren of de HSL nuttig is. „Maar vandaag gaat het daar niet om", zegt ze. „Er gebeurt ontzettend veel in de buurt, maar nu kon je eindelijk eens goed zien wat precies. Het is leerzaam alle maal. En wat is het toch een gi gantisch karwei!" Behalve de rit langs een deel van het HSL-traject is het voor de allerlaatste keer mogelijk om eens rustig door de A4-tunnel - bak te wandelen of te fietsen. Het is voor velen een aparte ge waarwording, in de wetenschap dat er vanaf augustus tiendui zenden auto's per dag door heen rijden en binnen twee jaar ook nog eens treinen overheen snellen. De verdiepte bak waar het spoor van de HSL diagonaal overeen loopt oogst veel be wonderende blikken. Mare Ko Leiden heeft de primeur! nistisch Verbond en Humanitas Leiden op donderdag. Regio naal bekende voor- en tegen standers geven hun mening in het Witte Huis, Wilhelminapark 33 in Oegstgeest. De discussie begint om 20.00 uur. Informa tie: 071-5217832. Het Astma Fonds Sekt vrij willigers voor de collecte die volgende week in Leiderdorp wordt gehouden. Het thema van de collecte is 'geen lucht, geen leven'. Voor informatie: 071-5410022. De zogeheten borderline pro blematiek staat centraal bij een thema-avond van de GGZ Lei den en omstreken. De bijeen komst wordt op donderdag vanaf 20.00 uur gehouden in het receptiegbouw, Endegees- terstraatweg 5 in Oegstgeest. Opgave en informatie: 071- 8908100. De Zoeterwoudse jeugdraad houdt zaterdag een rommel markt in en rond Ons Huis aan het Kosterpad. In de dagen voorafgaand aan de markt wor den spullen huis aan huis opge haald.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9