Meer keuze voor FNV-li ECONOMIE FNV zet onder Jongerius vol in op jongeren en vrouwen Hillegom 7 Johannesburg 9997 E19 Dochterlief koopt een etage Kinderopvang wordt speerpunt Bondgenoten 1 ABN Amro wint weer slag om Antonveneta Eten of gegeten worde Groei voormalig Sovjetblok record belgrado - Midden- en Oost- Europa en de landen van de voormalige Sovjetunie hebben vorig jaar de sterkste economi sche groei gekend sinds de val van het communisme. In de 27 landen waarin de Oost-Europa- bank (EBRD) investeert, kwam de groei uit op gemiddeld 6,5 procent. Voor dit jaar houdt de bank, die in 1991 werd opge richt, het op een groeipercenta ge van 5,2. Er kwam vorig jaar in de regio 27 miljard euro aan directe investeringen binnen. Dit jaar zal het investeringsbe drag in dezelfde orde van groot te liggen. Werknemers Total weer aan de slag parijs - De meeste werknemers van het Franse olieconcern To tal hebben er zaterdag mee in gestemd om weer aan het werk te gaan. Ze hadden vijf dagen gestaakt, waardoor de olieraffi- naerijen van het concern stil waren komen te liggen. De werknemers besloten het werk neer te leggen uit protest tegen het feit dat ze tweede pinkster dag hadden moeten werken zonder daarvoor salaris te krij gen. De regering had die maan dag tot dag van solidariteit uit geroepen om meer geld vrij te maken voor ouderen- en ge handicaptenzorg. Total had toegezegd die dag toch uit te betalen, maandag 23 mei 2005 door James McConigal Amsterdam - Het congres van de FNV zal deze week in Rotter dam Agnes Jongerius (44) tot op volger van Lodewijk de Waal kie zen. De eerste vrouwelijke voor zitter van 's lands grootste vak centrale heeft geen behoefte aan een nieuwe koers, maar wil wel enkele accenten aangeven. De FNV moet onderhand eens af van het imago dat het vooral een belangenorganisatie is van en voor blanke, oudere man nen. Jongeren, autochtoon en allochtoon, en vrouwen vor men niet toevallig een speer punt voor de toekomst, verze kert de aanstaande voorzitter van de FNV, Agnes Jongerius: „Maar denk erom: we komen niet vanuit een nul- positie. Een derde van onze leden is vrouw. En we hebben 60.000 leden die jonger zijn dan 25 jaar. Daar gaan we op bouwen." Jongerius, nu nog vice-voorzit- ter en CAO-coördinator van de FNV, weet dat zij vanaf deze week de kapitein is van een su pertanker met 1,2 miljoen le den. Die massa krijg je niet zo maar op een andere koers. „Dat hoeft ook niet. De FNV is een hele mooie organisatie, waarvan ik blij en trots ben dat ik die mag gaan leiden." Maar Jongerius onderkent tegelijker tijd dat er op termijn iets moet veranderen binnen de vakbe weging. „We moeten het ver trouwen dat we het afgelopen jaar kr egen (bij de acties en grote demonstratie tegen het kabinetsbeleid, red.) verzilve ren, ook van niet-leden. Van de mensen die zeggen: goed dat de vakbeweging knokt." Jongerius: „Binnenkort zullen we op ons congres besluiten tot de instelling van een jonge- rennetwerk. We willen de jon geren binnen en buiten de FNV uitnodigen om met ons in discussie te gaan, om ons vra gen te stellen en eisen op te leggen. Ik zou dolgraag straks een jongere naast mij hebben die helpt vorm te geven wat jongeren willen. Ik ga het ze niet vertellen, het moet van hen komen." Het verwijt dat de achterban van de FNV vergrijst, deert haar niet. „Wij zijn een afspie geling van de samenleving, dus vergrijzen wij mee." Maar Jon- (advertentie) JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. De Peugeot 307 Premium is leverbaar als XS/XT 5 deurs, XS Break en SW. Er I exd. kosten ri|klaarmaken, verwijderingsbijdrage en leges. Afgebeelde llchtmetali ind vervangend vervoer, bij een contract van 48 maanden/20.000 km per jaar op basis gerius beseft dat het van le vensbelang is voor de vakbewe ging om ook op jongeren aan trekkingskracht uit te oefenen. „Inclusief op de allochtone jon geren. Al die inspanningen voor reïntegratie... Zou het niet mak kelijker zijn om die jongens en meisjes aan een baan te hel pen?" Jongerius roept werkgevers en de overheid op discriminatie op de arbeidsmarkt hard aan te pakken. „Dat is de eerste bar rière. Minister Verdonk (Vreem delingenzaken) heeft in het ver leden wel eens gezegd hier werk van te zullen maken. Ik zeg daarom nu: Rita, waar blijf je?" Zij weet dat de jongeren er be kaaid van af komen in de bijna honderd CAO's die dit jaar zijn afgesloten, voor zover het gaat om extra leer- en/of stageplaat sen. Het CAO-overleg werd dit jaar sterk gekleurd door het nieuwe fiscale regiem voor mensen die eerder willen stop pen met werken: reparatie van prepensioen en levensloop, kortom maatregelen die vooral van betekenis blijken voor 50- plussers. „Dat is waar", erkent Jongerius. „Maar buiten de CAO-tafel om wordt hard ge werkt om bijvoorbeeld scho lingsfondsen open te breken voor jongeren. Het besef dat hier iets moet gebeuren is hoog", zo verdedigt ze de CAO-onderhandelaars van de bij de FNV aangesloten bom den. Dit standpunt zou een illustra tie kunnen zijn voor hoe zij straks als voorzitter zal opere ren: begrip voor wat er ge beurt, maar tevens een scherp oog voor wat er ook nog tot stand moet worden gebracht. „Ik ben een voorstander van collegiaal bestuur, van elkaar de ruimte geven. Er zal dan best wel eens wat mis gaan, maar ik vind dat we ons beter kunnen richten op de dingen die in gezamenlijkheid goed gaan." Zal er straks extra op haar wor den gelet? Al was het maar om dat ze de eerste vrouw is in de geschiedenis die aan het hoofd komt te staan van de grootste vakcentrale van Nederland? „Ach, ik loop al een aantal ja ren mee in dit mannenwereld- je. Ik weet hoe men denkt en kan handelen op hetzelfde ni veau. Het is ook wel eens een voordeel om vrouw te zijn. Je kijkt soms anders naar zaken. Agnes Jongerius:,,lk zou dolgraag straks een jongere naast mij heb ben die helpt vorm te geven wat jongeren willen." Foto: GPD.Phil Nijhuis En op de voorzitter van de FNV regiem zal de positie van vrou- wordt altijd gelet", zegt Jongen- wen worden. „Al dat getrek aan us ontspannen. ouderen om langer te werken, Tweede speerpunt onder haai' of ze nu kunnen of willen of niet", zegt zij. „Kijk eens enorme arbeidsreserve di hebben aan goed opgeleii vrouwen, die geheel of ge lijk thuis zitten bij gebrek goede en goedkope kinde vang." „Thuis zittende vrouwen! op een aantal manieren zien", zegt ze. De wat killi economische benadering simpel: de maatschappij geld in de opleiding van „Vaak zijn zij net zo goed beter opgeleid dan j ongei vervolgens accepteren we weldige kapitaalverspillin optreedt als zij niet gaarr ken." Jongerius wil niemand dv maar spreekt van een ma schappelijk belang om di e gunstige voorwaarden te n pen voor vrouwen, specie it het terrein van kinderopv 11 dat zij worden gestimulei 1 meer te gaan werken: van zitten naar deeltijdwerk, een kort naar een langer i di tijdcontract. „Beide stapp >i helpen enorm tegen de vi i zing en ontgroening. Alle nationale ontwikkelingen zien dat goede kinderopv sleutel is om meer vrouwfe het werk te krijgen." n 307 Premium vanaf 20.600,-. Genoemde prijs is Ind. BTW en BPM, en tegen meerpri|s leverbaar. Leasepri|s vanaf 435,- exd. BTW en n full operational lease Voor meer informatie over leasemogelijkheden bel Peugeot Lease, 0900-1212800 0,10 p/mln). Gem. verbr. (afhankeli|k van type motor) 1/100 km: 4,5 - 8,8; km/1: 22,2 - 11,4; COj: 120 - 206 gr/km. Vraag naar de voorwaarden in de showroom Aanbieding geldig tot 31 juli 2005. Zolang de voorraad strekt Wijzigingen voorbehouden. Voor meer informatie kijkt u op www.peugeotnl. Of belt u de gratis infolijn: 0800 - Peugeot (0800 - 738 43 68). Ook bent u van harte welkom bij Peugeot Experience aan de A2 bij Breukelen. HAARLEM, Nefkens Noord-Holland B.V., Munterslaan 2, (023) 510 08 20 HEEMSTEDE, Nefkens Noord-Holland B.V., Achterweg 38, (023) 529 34 50 HOOFDDORP, Pouw Hoofddorp, Opaallaan 2, (023) 554 15 54 LEIDERDORP, Pouw Leiderdorp, Van der Valk Boumanweg 2, (071) 581 23 60 LISSE, Pouw Lisse, Meer en duin 52, (0252) 43 50 70. door Gert van Harskamp den haag - FNV Bondgenoten gaat op de schop. De grootste bond van vak centrale FNV, bijna een half miljoen le den, wil CAO's afsluiten die gericht zijn op wensen van individuele leden. Bin nen de collectieve afspraken moet er meer keuzevrijheid komen voor werk nemers. Maatregelen zijn nodig, omdat jonge ren tot 35 jaar zich niet kunnen vin den in de huidige werkwijze van de vakbond. Dat zegt voorzitter Henk van der Kolk van FNV Bondgenoten naar aanleiding van het nog vertrou welijke rapport 'Tijd voor een nieuwe koers' over de positie van jongeren binnen de vakbond. Jongeren willen graag lid zijn van een vakbond, maar die moet dan wel aansluiten bij hun leefwereld. De vakvereniging behar tigt nu te vaak de belangen van oude ren en de bond is niet zichtbaar, al dus het onderzoek. „Er moet heel snel een cultuuromslag komen bij de vakbond", aldus Van der Kolk. In 2000 was nog 25 procent van de bijna 500.000 leden van Bondgenoten jon ger dan 35 jaar. Dat aandeel is nu nog maar 20 procent. Jongeren hebben volgens Van der Kolk behoefte aan individuele keuze mogelijkheden binnen de collectieve afspraken. Zo wil Bondgenoten dat werknemers zelf de keuze krijgen wat zij met hun vrije dagen doen, bij voorbeeld inwisselen voor dure op- leidingskosten, laten uitbetalen of opsparen voor eventueel langere pe riode zorgverlof of vervroegd uittre den. Daarnaast wordt kinderopvang een speerpunt van Bondgenoten. Die moet veel goedkoper en toegankelij ker. „De wettelijke regeling schiet te kort, het is dus een kloteregeling. We gaan hier heel snel een actiepunt van maken. Kinderopvang hoort voor ie dereen bereikbaar te zijn. De over heid moet garanderen dat er plek is voor het kind en de kosten voor de ouders moeten naar beneden. Nu betaalt de overheid een derde van de kosten. Dat moet minstens de helft zijn. De overige vijftig procent zou over de werkgevers van beide part ners en de werknemer verdeeld moe ten worden. Het wordt een van de 1 speerpunten van ons beleid." 'Tijd voor een nieuwe koers' deert dat jongeren wel lid will van een vakbond als die aan! hun leefwereld. Concreet betek meer aandacht voor kinden voor opleidingen, meer indii keuzevrijheid en een bondscontributie. Bondgenoten wil een lagere ba tributie invoeren, waarbij lede nen kiezen van welke diensten bruik wensen te maken. Die co tie gaat omhoog naarmate led uitgebreidere service wensen vakbond. Het rapport en de plannen van genoten worden morgen ge] |r teerd op het jaarlijkse congres FNV. ECONOMIE WIJZER amsterdam/anp - ABN Amro heeft een slag gewonnen in de overnamestrijd om de Itali aanse bank Antonveneta. Zaterdag besloot de rechtbank in,Padua om de stemming van de aandeelhoudersvergadering van Anton veneta, waarbij Banca Popolare di Lodi, ABN's tegenstrever, de meerderheid in het bestuur van Antonveneta werd gegeven, on geldig te verklaren. Op 30 april kreeg Lodi alle zetels in het be stuur van Antonveneta toegewezen. Dat be tekende een zware klap voor ABN Amro, die dan ook naar de rechter in Padua stapte om de uitslag van de stemming ongedaan te maken. Diverse advocaten buigen zich nu over de uitspraak. Een woordvoerder van ABN Amro bevestig de dat het nieuwe bestuur van Antonveneta niet langer in functie is. Volgens hem moet een bewindvoerder nu een nieuwe aandeel houdersvergadering uitschrijven. Dat kan een maand duren en dan is de acceptatiepe riode van het bod dat ABN Amro op Anton veneta heeft gedaan, afgelopen. Het is al zo vaak gezegd, star ters op de huizenmarkt hebben het moeilijk. De torenhoge hui zenprijzen maken het voor jonge mensen lastig om ver antwoorde financiering te krij gen. Als ouders dan financieel kunnen bijspringen, is dat wel zo prettig. Gert en Ans van Maurik bijvoorbeeld willen hun dochter Ilse helpen met het kopen van een etage. Zij hebben verschillende moge lijkheden. Om te beginnen zouden Gert en Ans kunnen overwegen om Ilse geld te schenken. Als Ilse meer eigen geld in kan brengen, is het voor haar makkelijker om de financiering van een hypotheek rond te krijgen. Ouders mogen hun kinderen jaarlijks sowieso een bepaald bedrag schenken, zonder dat daar schen kingsrecht over betaald hoeft te worden. In 2005 is dat 4303 euro. Aan kinderen tussen 18 en 35 jaar mag eenmalig een substantië ler bedrag belastingvrij worden geschonken: in 2005 is dat 21.506 euro. Hogere bedragen schenken mag natuurlijk altijd, maar dan komt het schenkingsrecht om de hoek kij ken. Een andere mogelijkheid is dat Gert en Ans Ilse geld lenen om de etage te kopen. Gert en Ans kunnen zelf de voorwaarden en het rentepercentage vastleggen. Ilse kan de ren te aftrekken, aangezien zij de lening bij haar ouders is aangegaan voor de aankoop van een woning. De vordering die Gert en Ans op Ilse hebben, wordt gezien als vermogen en valt voor hen in box 3, waar 1,2 procent rendementsheffing moet worden betaald. Wordt er (vrijwel) geen rente berekend, dan ziet de Belastingdienst de niet verschuldigde rente als een schenking, waarover weer schenkingsrecht betaald moet worden. Fis caal gezien is het gunstiger om wél rente te berekenen. Als Ilse zelf bij een geldverstrekker een hy potheek afsluit, kunnen Gert en Ans ook be sluiten borg te staan. Diverse banken heb ben daar speciale hypotheken voor; denk bijvoorbeeld aan de Generatiehypotheek van de Rabobank. Deze extra zekerheid kan ervoor zorgen dat Ilse een hogere lening mag afsluiten. Hogere maandlasten brengen wel weer een groter risico met zich mee. En als Ilse haar verplichtingen niet nakomt, EIGEN BEURS kunnen Gert en Ans aansprake lijk gesteld worden. Gert en Ans zouden ook kunnen overwegen om de etage geheel of gedeeltelijk te kopen. Zij kunnen via de notaris Ilse een gebruiks recht geven. Ilse kan ook de eta ge van haar ouders huren. Dit zijn complexe fiscale construc ties waarover zij zich goed moe ten laten voorlichten. Huren heeft voor Ilse geen fiscale gevol gen. Gert en Ans daarentegen moeten de waarde van de wo- an Dam ning hi verhuurde staat opgeven 3n am in box 3. De waarde van een wo ning in verhuurde staat is lager dan een woning die niet verhuurd wordt. Als Ilse zelf de helft van de etage financiert, mag zij de rente die zij betaalt, volledig af- treldcen in box 1; de etage is immers haar hoofdverblijf. Dat is het niet voor haar ou ders. Gert en Ans kunnen daarom de even tuele hypotheekrente niet aftrekken in box 1. Wel moeten zij de waarde van de woning opgeven in box 3. Daarbij kunnen ze ook rekening houden met het feit dat Ilse een gebruiksrecht voor hun helft van de etage heeft. De waarde van het gebruiksrecht kan worden berekend aan de hand van een ta bel in de toelichting bij de Aangifte Inkom stenbelasting. Dit gebruiksrecht vermindert de bijtelling in box 3. Ilse zelf moet de waar de van het gebruiksrecht opgeven in box 3. Als Gert en Ans een lening hebben afgeslo ten, vermindert deze schuld de waarde in box 3. Wie zijn kind wil helpen met de aankoop van een huis, doet er goed aan eerst alle fi nanciële en fiscale gevolgen op een rij te zetten en zich goed te laten voorlichten. Met name de fiscale aspecten zijn ingewik keld en kunnen hier ook niet volledig uit de doeken worden gedaan. „Laat je bijvoor keur informeren door een erkend hypo theekadviseur", adviseert Hans André de la Porte, woordvoerder van Vereniging Eigen Huis. „En bedenk ook dat als er meerdere kinderen in het gezin zijn, dat ook zij bij hun ouders kunnen aankloppen als de oud ste een financiële hand is toegestoken." Meer informatie: Het boekje Huis en overwaarde van Ver eniging Eigen Huis: www.eigenhuis.nl of 033-450 77 50 In de Italiaanse bankwereld is een fascinerend spel aan de gang, met mogelijk grote gevol gen voor het Europese bancaire landschap. ABN Amro is er on der leiding van bestuursvoorzit ter Rijkman Groenink in een hevige overnamestrijd verwik keld om de Banca Antonveneta uit Padua, qua omvang de acht ste bank van Italië. Deze parel uit het Italiaanse bankwezen is al langer de oogappel van ABN Amro. De Nederlandse bank heeft al een tijd een strategische deelname van circa 20 procent in Antonveneta. ABN Amro, dat een overname bod van 25 euro per aandeel heeft uitstaan, speelt het overna- mespel strikt vol gens de regels - al was het maar om de Italiaanse auto riteiten geen stok te geven om de hond te slaan. Want gou verneur Antonio Fazio van de Itali aanse centrale bank moet als me dedingingsautori teit ABN Amro toe stemming verlenen om zijn deelname in Antonveneta uit te breiden. En hij weigert dit categorisch, zonder opgaaf van redenen. Fazio is de paus van het Itali aanse bankwezen. Net als de echte paus is hij voor het leven benoemd. Hij ziet het als zijn taak om het inefficiënte Itali aanse bankwezen - dat al de cennia doortrokken is van ne potisme en politieke benoe mingen - eerst te laten fuseren en consolideren, alvorens het bloot te stellen aan overnames door buitenlandse banken. Dat is tegen de Europese overna- meregels, en dat weet de Itali aanse bankpaus dondersgoed. Daarom hanteert Fazio als een echte Macchiavelli de Italiaanse trucendoos van achterkamer tjespolitiek en vertragingstac tieken teneinde ABN Amro deze overname onmogelijk te ma ken. Zo heeft hij achter de schermen een duister verbond van nationalistische aandeel houders gemobiliseerd, via de weinig kapitaalkrachtige Banca Populare di Lodi, met de be doeling om ABN Amro af te troeven. Tot nu toe leek Fazio zijn zin te krijgen met deze 'white knight'- oplossing, hoewel de witte rid der gaandeweg steeds meer trekken van een zwarte r( la der kreeg. De Europese C missie en de Italiaanse bi 0. toezichthouder Consob dit gevecht eveneens mei tengewone aandacht. Voi week woensdag oordeeld sob dat Lodi zich schuldi at gemaakt aan 'ongeoorlot l( menspanning' bij de aan van aandelen Antonvene Als Fazio en Lodi met dit bakse en duistere spel we men, dam zijn buitenland v; overnames van Italiaanse ken voorlopig van de baa 0f nen de Europese Unie be consolidatie van het banl verzekeringswezen nu eii op gang te onder het eten of geg worden. Di ertoe leidei sommige E den hun ba en financië zullen verli al Nederland lukkig gezel, met een be e] ke en efficii e nanciële se eerder tot d ve dan tot de nen zal gaa horen, maa ar mqet het E ]e overnamespel wel correc den gespeeld. En daar zil y( het probleem. Veel Zuid- pese landen respecteren ls ginsel van wederkerighei j, en willen wel eten, maar in geten worden. Gelukkig 11 ABN Amro beurstoezicht Consob aan zijn zijde gel at Consob beseft dat de toe a niet geweldige Italiaanse tie in het buitenland doo verloop van dit overnami n, vecht forse deuken heeft pen. Als de Italiaanse mededii la en toezichtsautoriteiten i doende zelfreinigend vei kennen, dan moet dit we van de Italiaanse justitie ABN Amro heeft inmiddf zijn toevlucht genomen t m Italiaanse rechter, net als maar de vraag is of de ret >r, zich tot een uitspraak ini zaak bevoegd acht. Daarom is het te hopen dL man Groenink en de zijn overnamegevecht om An veneta dezer dagen als no n hun voordeel weten te bi ten. Dat zou niet alleen g aa nieuws zijn voor ABN An ei maar voor het gehele Eui bank- en verzekeringswe Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg ha

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6