geveegd in Rijnland BUITENLAND Weer geweld in voormalige Sovjetstaat Schroder gokt op nieuwe verkiezingen SPD van de kaart Roerige tijden voor opperrabbijnen van Israël CDU aan de macht in grootste Duitse deelstaat 'Europa heeft Plan B als Fransen tegenstemmen' Dr Karzai haalt uit naar VS Plan voor redding van opdrogende Dode Zee Mogelijk 42 soldaten in Chili doodgevroren dam in cel twee bij twee' t - In Camp Cropper, dp geheime gevangenis addam Hussein vast zit, cellen maar twee bij ieter en hebben geen ra- )it zegt een voormalige frager in Camp Cropper, dinggevende Australi- apeninspecteur, in een ew met de Britse krant iserver. De gevangenen n door een kleine ventila- i naar buiten kijken. Die soms bij wijze van straf e bewakers vergrendeld. irs tegen sur in VS icton - De Amerikaanse tad Washington heeft larschuwingssysteem van gekregen om terreuraan- vanuit de lucht te voor- l De ingebruikname ïog geen twee weken na ident met een verdwaald rliegtuigje, dat tot de eva van Witte Huis en parle- district leidde. Het nieu- teem straalt rode en lasers in cockpits. Het is d als signaal dat piloten iers moeten wijzigen om- het verboden luchtruim Washington naderen. n mens in 0 onsterfelijk 1 - Als de wetenschappe- loruitgang verder door- eft de mens in 2050 uit- onsterfelijkheid. Dit voor het lichaam, :1 voor het brein. Com- ijn dan naar verwach- ver ontwikkeld dat de ite herseninhoud van nde gedownload en lard kan worden. Dit Britse futuroloog Ian in het weekblad The Pearson is hoofd van ilogie-afdeling van te- atschappij British Te- ht tsunami erschat icton - De aardbeving lecember in Azië de do- tsunami veroorzaakte, :ker dan wetenschap- ivankelijk dachten. We- ippers denken nu dat de een kracht van 9,15 op tal van Richter had. Eer- jen zij uit van een kracht Dat blijkt uit een studie iet tijdschrift Science is iceerd. Zes maanden na lami „rinkelt de aarde eds als een bel", zei on- ker Roland Burgmann iet tijdschrift. Nooit eer gen wetenschappers vol- urgmann de kans zulke lardbevingen te onder- I. De tsunami eiste onge- 10.000 mensenlevens naar rechts - ij Verhofstadt i - De Vlaamse liberale gspartij VLD van pre- erhofstadt wil op econo- terrein een veel rechtsere ktgerichte koers gaan Zo pleit de partij voor engere aanpak van werk- dahng van de belastin- meer loonafspraken de vakbonden om. De lopt zo kiezers te winnen igen over te stappen et Vlaams Belang, de op- van het voor racisme deelde Vlaams Blok. ;o<to»en Egypte ijn r grens Gaza maandag 23 mei 2005 •bij. h» Egypte wil 1500 tot lanschappen naar de net Israël sturen om te :en dat de Israëlische icht van de Gazastrook en Palestijnen 'ordelijk' jc^ pt. Volgens het vredesak- dat Egypte en Israël in IS oten, mag Egypte alleen wapende militairen lege- igs de grens met Israël. lei osief op ltsj ts NAVO-top ƒ31 olm - Enkele dagen voor 'O-ministers van buiten zaken bijeenkomen in «dse stad Aare, heeft de in een dorpje daar vlak- fles met explosieven ge- De fles was verbonden a tijdmechanisme. Een woordvoerder wilde niet of het om een bom ging krachtig die was. ld< leren in Noord g nda vluchten u - In Noord-Uganda april volgens Unicef nog 1.000 kinderen op de jeslagen voor het Ver- fervan de Heer (LRA). waren er al 30.000 kinderen die niet en te slapen. Het LRA aanvallen de afgelo- en opgevoerd. Het LRA ds 1986 al meer dan Ugandese kinderen ont- Jongens worden tot daten gemaakt, meisjes lavinnen. door Wierd Duk Berlijn - Het is even wennen: bondskanse lier Angela Merkel (CDU). De kans dat Mer kel, leidster van Duitslands grootste opposi tiepartij CDU/CSU, de zittende bondskanse lier Gerhard Schroder deze herfst aflost en haar intrek neemt in het Kanzleramt in Ber lijn is groot. Als het aan Schroder ligt worden er deze herfst in de Bondsrepubliek vervroegde Bondsdagverkiezingen gehouden. Schrö- ders rood-groene coalitie in Berlijn wil, na de zware verkiezingsnederlaag gisteren in de belangrijke deelstaat Noordrijn-Westfa- len (NRW), de kiezers het laatste woord ge ven: zo verder gaan? Of wil Duitsland een wisseling van de wacht? De aankondiging van Schroder, kort nadat duidelijk werd dat de SPD in NRW na 39 jaar onafgebroken regeringsdeelname een historische neder laag had geleden, sloeg in als een bom. Waarnemers hadden rekening gehouden met - ingrijpende - personele wijzigingen in Schröders Bondsregering als reactie op ANA de nederlaag. Maar aan vervroegde lande lijke verkiezingen hadden weinigen ge dacht. Schroder trok met zijn voorstel het initiatief naar zich toe. 'De kiezers moeten zich eerder kunnen uitspreken over de vraag door wie zij geregeerd willen wor den', redeneren de sociaal-democraten. Want na het verlies van NRW heeft rood groen geen machtsbasis meer in de regio. De sociaal-democraten zijn nog slechts in vijf van de zestien deelstaatrege ringen vertegenwoordigd. De Groenen zijn in de provincie zelfs helemaal weggevaagd en hebben alleen nog zitting in Schröders bondsregering. De 'bittere nederlaag', al dus Schroder, in het hartland van de Duitse sociaal-democratie zou zijn terug te voeren op de hoge werkloosheid tussen Rijn en Roer. Van Duitslands vijf miljoen werklo zen, leven er een miljoen in NRW. Dit is 12 procent van de beroepsbevolking. Maar niet alleen wat betreft de werkgelegenheid doet NRW, ooit de indrukwekkende motor van Duitslands industriële voorspoed, het slechter dan vergelijkbare, zwaarwegende deelstaten als Beieren, Baden-Würrtem- berg en Hessen, waar de oppositie aan de macht is. Onder de sociaal-democratische minister-president Peer Steinbrück ver breidde zich onder de inwoners van NRW langzaam maar een depressieve stemming. Op alle belangrijke politieke dossiers - ar beidsmarkt, veiligheid, gezondheidszorg, onderwijs - achten de kiezers de oppositie bekwamer. Dit werd Steinbrück, die nota- bene geldt als een van de V F meest competente regio nale sociaal-democrati sche leiders, uiteindelijk fataal. Of Gerhard Schro der, die bekend staat als een politieke po keraar, met zijn verrassende mokerslag het tij in enkele maanden kan keren, is nu de vraag. Schroder gokt erop dat de oppositie, die tot nog toe vooral uitblinkt door onder ling gekrakeel en inhoudelijke vaagheid, niet in staat zal zijn tijdig een aansprekend alternatief te formuleren voor zijn Hervor mingsagenda 2010. Ook in 2002 stond rood-groen er in de peilingen abominabel voor, maar uiteindelijk waren het toch Schroder en Groenen-leider Joschka Fi scher, de politieke straatvechters, die aan het langste eind trokken. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De Duitse bondskanse lier Gerhard Schroder (SPD) wil de voor herfst volgend jaar ge plande Bondsdagverkiezingen met een jaar vervroegen. Met zijn onverwachte voorstel rea geert Schroder op de historische nederlaag van zijn sociaal-demo cratische SPD en haar coalitie partner De Groenen bij verkie zingen in de deelstaat Noordrijn- Westfalen (NRW). Na 39 jaar onafgebroken rege ringsdeelname werd de SPD in Duitslands dichtstbevolkte deelstaat gisteren door miljoe nen ontevreden kiezers naar huis gestuurd. De SPD eindigt op 35,1 procent van de stem men en boekt daarmee het slechtste resultaat in vijftig jaar. „Een bittere nederlaag", aldus een duidelijk aangeslagen Schroder. „De politieke steun voor het voortzetten van ons werk is met deze nederlaag weggevallen." De christen-democratische CDU won met een verrassend grote marge en komt uit op 44,8 procent van de stemmen. CDU- lijsttrekker Jürgen Rüttgers zal met de liberale FDP, die 6,1 procent in de wacht sleepte, een coalitie vormen. De regerende minister-presi dent Peer Steinbrück (SPD), die werd afgerekend op de hoge werkloosheid in zijn regio, er- SPD-leider en premier van Noordrijn-Westfalen Peer Steinbrück kijkt somber als hij de eerste prognoses van de verkiezingsuitslag onder ogen krijgt. Hij zou in de loop van de dag niet vrolijker worden. Zijn partij kreeg een pak slaag van de kiezer. Foto: Reuters kende zijn 'zware nederlaag'. Schroder zei in een korte reac tie 'zo snel mogelijk, waar schijnlijk deze herfst' vervroeg de Bondsdagverkiezingen te willen uitschrijven. Volgens SPD-partijvoorzitter Franz Müntefering 'is het tijd dat in Duitsland de verhoudingen hel der worden'. „De kiezers moe ten duidelijk maken door wie zij geregeerd willen worden", aldus Müntefering. Commenta toren spraken gisteravond over 'een crisisachtige stemming in het land'. Nu Noordrijn-West falen als laatste regionale rood groene machtsbolwerk wegvalt, heeft Schröders rood-groene boston De Afghaanse president Hamid Karzai krijgt de ceremoniële gewaden omgehangen die horen bij het eredoctoraat in de rechten, dat hij gisteren kreeg van de Universiteit van Boston. Zo tevreden als hij bij zijn promotie kijkt, zo hard haalde hij een dag eerder uit naar Amerika. Hij zei dat hij „diepgaand geschokt" was over de mishan delingen op een Amerikaanse legerbasis bij de Afghaanse hoofdstad Kabul, na berichten dat militairen twee gevangenen bijna letterlijk tot pulp hadden geslagen. Het tweetal overleefde de mishandeling niet. Hij eiste bestraffing van de daders en zal vandaag aan president Bush vragen alle Afghanen in Amerikaanse gevangenissen over te le veren aan de Afghaanse autoriteiten. De Amerikanen - gesteund door Nederlandse commando's - vechten in Afghanistan tegen het terreurnetwerk van al-Oaeda. De leider daarvan, Osama Bin-Laden, zullen ze volgens Karzai niet vinden: „Ik weet niet waar hij is. Ik kan verzekeren dat hij niet in Afghanistan is. Als hij daar was geweest, hadden we hem te pakken gekregen." Foto: Reuters londen/anp/afp - De Europese leiders hebben wel een geheim plan om de Europese grondwet te redden als de Franse kiezers die in het referendum van 29 mei met een kleine meerder heid afwijzen. Dat stelt de Brit se krant The Sunday Telegraph. Tot dusver was het parool in de EU dat er geen 'plan-B' is. Daarmee werd de indruk ge wekt dat een Frans 'non' het einde van de grondwet zou be tekenen, maar dat niemand daar eigenlijk aan wilde den ken. Het 'plan-B' is er volgens de krant alleen voor het geval het verschil tussen de Franse ja- en nee-stemmers klein is. Op een groot verschil ('grand Non') hebben de leiders volgens The Sunday Telegraph geen ant woord, behalve dan dat de Eu ropese grondwet 'in feite dood is'. Plan-B houdt in dat er na een 'petit Non' een spoedverklaring van de 25 Europese lidstaten komt, waarin onder meer staat dat de ratificatieprocedures van de grondwet moeten doorgaan en dat het verdrag door alle 25 landen moet worden goedge keurd om van kracht te kunnen worden. In het plan staat verder dat Frankrijk nog een keer moet gaan stemmen als alle andere landen het verdrag geratificeerd hebben. In Zweden is kennelijk nog niet doorgedrongen dat er een 'plan-B' is. Daar hebben de twee kleinste regeringspartijen - Groenen en Links - gisteren ge zegd dat Zweden moet ophou den met het ratificatieproces als de Fransen tegen stemmen. Groenen en Links regeren sa men met de sociaal-democra ten, die zonder hun steun niet aan de macht kunnen blijven. Partijvoorzitter Peter Eriksson van de Groenen zei dat „de meeste Zweden het totaal ab surd zullen vinden als Zweden doorgaat met iets dat al mislukt is". Een meerderheid van de Denen is van plan om in een referendum vóór de Europese grondwet te stemmen. Uit een peiling blijkt dat 56 procent van de Denen op 27 september de grondwet wil erkennen. Onge veer 45 procent van de kiesge rechtigden weet al zeker dat ze vóór de Europese grondwet zullen stemmen, terwijl 11 pro cent zegt dat 'waarschijnlijk' te zullen doen. Berlijnse coalitie in de regio's en in de Bondsraad (de Duitsé Eerste Kamer) te weinig steun, redeneren de sociaal-democra ten. „Deze patstelling moet worden doorbroken ".aldus Müntefering. CDU-leider Angela Merkel is blij met vervroegde verkiezin gen: „Elke dag dat rood-groen korter regeert, is een goede dag voor Duitsland." Op de vraag of zij als kanselierskandidaat van CDU /CSU zal aantreden, wilde Merkel niet ingaan. Het goede resultaat van haar partij in NRW noemde de oppositieleid ster 'sensationeel' en een 'his torische zege'. shuneh/anpo-afp - Jordanië, Israël en de Palestijnse Autori teit willen water uit de Rode Zee naar de Dode Zee pompen om te voorkomen dat de laagste zee ter wereld uitdroogt. De landen hebben gisteren beslo ten de mogelijkheden daarvan te onderzoeken. Het onderzoek moet uitwijzen wat de gevolgen zijn als er da gelijks een grote hoeveelheid water door een grote pijp over een afstand van 200 kilometer wordt gepompt. Daarvoor zou onder meer een klein kanaal tussen Jordanië en Israël nodig zijn. De Dode Zee verliest volgens deskundigen veel water, waar door de natuur in de hele regio wordt bedreigd. De Jordaanse minister van Wa ter, de Israëlische minister van infrastructuur en de Palestijnse minister van planning kondig den de overeenkomst aan in de marge van het Wereld Econo misch Forum in de Jordaanse stad Shuneh aan de Dode Zee. Politie Azerbeidzjan maakt hardhandig einde aan protest door onze correspondent Remco Reiding moskou - Opnieuw zijn betogers in een voormalige Sovjetrepubliek slaags ge raakt met de oproerpolitie. In Azerbei dzjan werd zaterdag een demonstratie voor vrije verkiezingen door de politie hardhandig beëindigd. Tientallen men sen kregen klappen. Volgens de politie van Bakoe, de hoofdstad van Azerbei dzjan, werden 45 betogers gearresteerd. De oppositie spreekt van enkele honder den arrestanten. Hoeveel gewonden er zijn gevallen, is onduidelijk. Volgens de politie waren 500 betogers op de been. De oppositie houdt het op enkele dui zenden. Aan de demonstratie ging een golf van arrestaties vooraf. Dertig leden van de oppositie werden daarbij gearresteerd. Westerse landen hebben het ingrijpen van de politie veroordeeld. De ongeregeldheden in Azerbeidzjan volgen op een mislukte revolutie in Oez- belastan. Daar kwamen anderhalve week geleden tenminste 169 mensen om het leven, nadat veiligheidstroepen het vuur hadden geopend op betogers. In Georgië, Oekraïne en Kirgizië, andere voormalige Sovjetstaten, greep de oppo sitie de afgelopen anderhalf jaar de macht na vervalste verkiezingen. De oppositie in Azerbeidzjan vreest dat de parlementsverkiezingen in november oneerlijk zullen verlopen. Sinds de pre- sidentsverkiezingen in oktober 2003, toen Ilham Alijev werd verkozen als op volger van zijn overleden vader Gejdar Alijev, zijn de spanningen tussen de op positie en de regering opgelopen. Ilham Alijev, die Azerbeidzjan op autoritaire wijze regeert, zou door fraude aan de macht zijn gekomen. De demonstratie was verboden, omdat die slechts enkele dagen voor de officiële opening van de belangrijke oliepijplei ding Bakoe-Tbilisi-Ceyhan plaatshad. De ceremonie wordt woensdag bijge woond door veel hoogwaardigheidsbe kleders, onder wie de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Condo- leezza Rice. De VS hebben het ruim 3 miljard euro kostende project, dat de af hankelijkheid van olie uit het Midden- Oosten zou verminderen, gesteund. door onze correspondent Ad Bloemencfaal tel aviv - De Israëlische opperrabbijn Jona Metzger hangt vervolging boven het hoofd wegens het aanvaarden van smeergeld en het misbruiken van zijn functie. De politie zegt over voldoende bewijs te beschikken dat het luxueuze David Citadel Hotel in Jeruzalem de door de staat betaalde rabbijn en zijn gezin wekenlang heeft gefêteerd Ook de bureauchef van het opperrabbinaat en enkele werknemers van het hotel zullen zich moeten verantwoorden. Het zijn roerige tijden voor de opperrab bijnen, van wie Israël er twee heeft: een Ashkenazische (Oost-Europese) en een Sefardische (Oosterse). Beiden zijn de afgelopen weken door de politie ge hoord over verschillende zaken. De vrouw en een zoon van de Sefardische opperrabbijn, Shlomo Amar, zullen bin nenkort voor de rechtbank verantwoor ding moeten afleggen over hun rol in de zware mishandeling van een 17-jarige jongen. De jongen was via het internet in con tact gekomen met een 18-jarige dochter van Amar. Hoewel hij orthodox-religieus is stelde de familie Amar de relatie niet op prijs. Meir Amar, een oudere zoon, ontvoerde en mishandelde de jonge man, samen met twee Palestijnse vrien den. Zijn moeder, Mazal, zou hebben nagelaten in te grijpen. Volgens de poli tie is uit verhoor gebleken dat opperrab bijn Amar zelf van niets wist. De zaak is breed uitgemeten in de Israëlische me dia. Gisteren werd bekend dat de politie na een tien uur durend verhoor vervolging aanbeveelt tegen Amars Ashkenazische collega, Jona Metzger. Hij zou samen met zijn gezin tijdens joodse feestdagen gratis in twee kamers hebben verbleven van het David Citadel Hotel in Jeruza lem. Als opperrabbijn krijgt Metzger een overheidssalaris en hij woont in een door de staat betaald luxe appartement, op slechts een paar kilometer afstand van het hotel. De affaire kwam een half jaar geleden voor het eerst in het nieuws, toen een Is raëlisch televisiestation een brief ver toonde van het hotel, waarin stond dat het verblijf van de opperrabbijn voor goede publiciteit zorgde. Metzger ver klaarde destijds dat hij korting kreeg vol gens een met de overheid gesloten over eenkomst. Later vertelde hij de politie dat hij niet op de hoogte was van de fi nanciële regeling. Dat zou een zaak zijn geweest van zijn kantoor. Volgens de politie gaat het om 'tienduizenden she kels' (een shekel is ongeveer achttien eurocent). Jona Metzger was al voor zijn aantreden als opperrabbijn, in 2003, omstreden. Collega's en een aftredende opperrab bijn noemden hem destijds te licht voor de functie en uitten twijfels aan zijn in tegriteit. Kort voor Metzgers benoeming verschenen er berichten in de pers dat hij zich had schuldig gemaakt aan onge wenste seksuele intimiteiten met man nen. Hij zou verder handtekeningen onder huwelijkscontracten hebben vervalst en in strijd met de wet geld hebben afge dwongen van paren die hij in de echt verbond. Tot vervolging is het echter nooit gekomen en de benoeming ging door. Chileense soldaten vuren saluutschoten af bij de begrafenis van een van hun in de Andes omgekomen kameraden. Foto: Reuters santiago/anp-afp-rtr-dpa - Bij een uit de hand gelopen mili taire oefening zijn in Chili zeker veertien en waarschijnlijk 42 soldaten om het leven geko men. De doden behoren tot een groep van bijna tweehonderd militairen die in het Andes-ge- bergte in een sneeuwstorm te recht was gekomen. Van hen konden 112 vanuit een berghut in veiligheid worden gebracht De Chileense chef-staf Juan Cheyre zei zaterdag dat het uit gesloten was dat er nog iemand levend zou worden gevonden. Het gaat om de ernstigste trage die tot nu toe van het Chileense leger in vredestijd. Het slechte weer hinderde aan vankelijk de zoektocht naar de soldaten, maar zaterdag kon den helikopters in het gebied worden ingezet. Op de plek des onheils is het 20 graden onder nul; het waait er hard en er was tot zaterdag sprake van hevige sneeuwval. Ook reddingsploe gen te voet slaagden er eerder niet in de soldaten in hun be narde positie in de bergen te bereiken. De rekruten hadden geen uitrusting om bij een sneeuwstorm buiten te zijn. Chef-staf Juan Cheyre sprak van nalatigheid en onvoorzich tigheid en kondigde een onder zoek aan. Hij heeft al drie plaat selijke militaire commandanten ontslagen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5