Gevangenen gaan zitten tegen regime BINNENLAND Van der Hoeven staat alleen in discussie evolutieleer Jonge D66'ers steunen Dittrichs nieuwe koers fln op de bij Heerlen chauffeur als Jheidsduivel enprotest i grondwet loudingen iele moord 01 i l. Fonisch er' irrest getest telers zetten lljard euro om' n' 1 risico op ind beton Spanning en agressie nemen toe Fijnstof in de lucht belet aanleg Brabantse snelweg Actie tegen walvisjacht Sneeuwvlokje lokt honderden belangstellenden naar het bos 'Geen politieke gevolgen bij nee tegen grondwet' Critici vinden dat partij zwalkt Flitsscheiding blijft bestaan maandag 23 mei 2005 f- Een stoptrein is zater- nd laat tussen Valken- i Heerlen op een grote men gereden die door ■n op de rails was ge- iemand is daarbij ge- eraakt. De trein liep op, maar kon toch ver en, zei een woordvoer- 'ProRail Verkeersinfor- isteren. De politie on- t de zaak. m itK - De politie heeft in htvan zaterdag op zon de weg van Nijmegen oesbeek een 23-jarige nffeur betrapt, die met Iheid van 148 km/uur 'weg raasde. Op een ag maximaal 80 km/uur 'gereden. De man direct zijn rijbewijs inle- De officier van justitie in imoet beslissen of hij tewijs en dus zijn baan an krijgen. Op initiatief van ivoor de Dieren (PvdD) kudde protestkoeien •^fin Oosthuizen een wei- 5 in snonstratie gehouden te Europese grondwet, liddel van speciale dek- =3 ken de koeien een hart- jBOE uit over deze ret. Over de relatie tus- verdachten en de slacht- d een motief doet de po- -tlj n enkele mededeling. ,]ei scH - De politie heeft za- nat ivee verdachten aange- jer, ivoor een dubbele in Den Bosch. Het gaat h 41-jarige man en een Hg b vrouw uit die plaats. ze( rol is geweest, is nog jgd des duidelijk, verklaar- act ^oordvoerder gisteren. !ra gwerd een 64-jarige g0 enaar dood aangetroffen n c rcrning. Het lichaam van 1VI Jarige huisgenote werd ,n, vonden in een sloot. Pa kc Het openbaar mi- s,e begint binnenkort met ,ffe jef waarbij voetbalvan- er, iet een stadionverbod so fonisch gecontroleerd tst(Rst krijgen opgelegd. Bij ,e^ ftworden mensen met bonverbod tijdens de el, d regelmatig thuis op- 11I( [pen computersysteem nmen herkent, contro- tvolgens of degene die 1de gestrafte vandaal is. proef slaagt, wordt hij ingevoerd. Waar- wordt de proef uitge- isterdam, Rotter- |- De wietteelt in Neder- d voor een omzet Bljard euro per jaar. Dat H De Limburger en het js Dagblad zaterdag op b eigen onderzoek. De Ibaseren dit cijfer op in to van politie, justitie, 'rijf Essent, het Plat- rgiediefstal, onder- teau Plant Research en (t Beckers, gespeciali- mennepteelt. De omzet rnd op basis van de ge- ïoeveelheid gestolen fiteit per jaar. i™-1 )e dienst bouw- [van de gemeente Rot- §e' heeft zaterdag gecon- idat er geen risico is dat etonnen platen van het Hotel afvallen. Ondanks Een 'dringend gevaar' e' blijft het gebied rond- hotel uit voorzorg afge- 1V de nacht van vrijdag op !gviel een aantal beton- I 'ten naar beneden. Het m om tien vierkante me- m. Een voorbijganger w itnietgeraakt.HetHil- tel wil vooralsnog niet incident reageren. Van een zij meer informatie. den haag/gpd - Onderwijsminister Van der Hoeven wil een wetenschappelijk debat organiseren tussen voorstanders van de evolutietheorie en aanhangers van het scheppingsverhaal. Het enthou siasme is gering. ,,Wat is dat voor sig naal, als een Onderwijsminister de evo lutietheorie ter discussie stelt." In de VS dwepen enkele politici al met de de 'intelligent design'-gedachte (ID), de omstreden theorie dat er een 'desig ner' is, een schepper die verantwoorde lijk is voor al het leven op aarde. Nu lijkt Van der Hoeven ook bekeerd tot het ID- idee, ook wel creationisme genoemd. In een interview pleitte ze dit weekend voor een wetenschappelijk debat over het ontstaan van de wereld. „De minister hangt geen stromingen aan", benadrukt haar woordvoerder met klem. „Ze wil geen lesstof veranderen, ze wil geen mensen overtuigen, ze wil al leen een wetenschappelijk debat. Waar om zou ze dat niet mogen als minister van wetenschap?" Haar CDA-partijge- noot De Vries geeft bondig antwoord op die vraag: „Omdat het niet nodig is. En omdat het niet de taak is van een minis ter." Behalve haar eigen partij heeft de hele Tweede Kamer afwijzend gereageerd op het initiatief van Van der Hoeven. Ook directeur Van den Oever van het Neder lands Instiuut voor Biologie (NIBI) zit niet te wachten op een nieuwe discussie over de plaats van de evolutietheorie. „Waar zijn we mee bezig als de minister vindt dat we de schepping een plek moeten geven? In onderwijs hoort de wetenschap thuis, en die is nu zover dat de belangrijkste hypothese uitgaat van evolutie. Het is prima dat Van der Hoe ven katholiek is. Maar ook een katholiek zal moeten beamen dat je niet kunt on derzoeken of God bestaat." Op zich mag er op scholen ruimte zijn voor het scheppingsverhaal, vindt Van den Oever. Maar dan wel nadrukkelijk buiten het biologielokaal. „Hou het als jeblieft op die manier een beetje uit el kaar." Weinig waardering heeft Van den Oever ook voor nano-technoloog en ID-aan- hanger Dekker, die Van der Hoeven op het idee bracht van het debat. „Dekker kan als wetenschapper sommen maken en berekenen hoe klein de kans is dat de aarde op een bepaalde manier is ont staan. Maar daar moet hij stoppen als wetenschapper. En niet zeggen: dus er zal een god achter zitten." Onderwijscoördinator Arslan van Fo rum, Instituut voor Multiculturele Ont wikkeling, vindt dat Van der Hoeven haar boekje te buiten is gegaan. „Wat voor indruk houden geloofsgemeen schappen er wel niet aan over als de mi nister de evolutietheorie in discussie brengt? De evolutietheorie is een essen tieel, internationaal erkend aspect dat onderwezen moet worden. Door alleen al een debat te willen, kun je de invul ling van het onderwijsprogramma onder druk zetten. Het gevolg van een debat kan namelijk zijn dat orthodoxe scholen dat aangrijpen om niet alleen de evolu tietheorie, maar ook onderwerpen als homoseksualiteit uit het onderwijs te weren. Daarom had Van der Hoeven te rughoudender moeten zijn." ruswijk/anp - Gedetineerden willen met zitacties in verzet ko men tegen het versoberde regi me in hun inrichtingen. Ze zijn het niet eens met de drastische inperking van het aantal uren dat gevangenen buiten hun cel mogen doorbrengen. Door de beperkte bewegingsvrijheid ne men spanning en agressie bin nen de gevangenismuren toe. Dat stelde de Europese Organi satie ter bescherming van de Rechtspositie van Gedetineer den (EORG) gisteren. De orga nisatie heeft minister Donner (Justitie) gevraagd om voor 1 juni het beleid te versoepelen anders gaan de acties begin nen. De opzet hiervan is dat ge detineerden door te gaan zitten, weigeren terug te gaan naar hun cel. Bij de EORG zijn 55 gedetineer dencommissies aangesloten van de in totaal zestig erkende commissies die er in de geslo ten justitiële inrichtingen zijn. Gedetineerdencommissies zijn de spreekbuis tussen de gevan genen en directies. Woordvoer der Vleeming van de koepelver eniging zei gisteren dat het ulti matum is gesteld omdat Don ner niet is ingegaan op de brie ven die eerder zijn geschreven. Volgens de EORG zijn vooral de langgestraften de dupe van de beperkingen die vorig jaar zijn doorgevoerd in verband met bezuinigingen. Volgens hem maakt een kat in het nauw rare sprongen en zijn de betrokke nen vaak geen lieverdjes. „Met deze vorm van actie willen we voorkomen dat de situatie in inrichtingen uit de hand loopt", aldus Vleeming. Volgens hem zijn er al kleine opstootjes in in richtingen. Volgens de EORG hebben gede tineerden nog maar een uur re creatie per dag is en zitten ze de andere 23 uur vaak op cel. De huizen van bewaring, waar mensen in voorarrest zitten, hebben het meest beperkte re gime. „De andere gesloten in richtingen hebben dat strenge beleid overgenomen", aldus Vleeming. Er is fors geknabbeld aan het dagprogramma waarin arbeid, sport en ontspanning mogelijk zijn. Het ministerie van Justitie spreekt tegen dat gedetineer den nog maar een uur per dag buiten de cel mogen zijn. Vol gens de woordvoerder van het departement bestaat er wel een dagprogramma met arbeid, luchten en ontspanning, alleen gaat de deur van de cel na 17.00 uur op slot. Vroeger stonden de deuren vaak de hele dag open. Door de eerder gesloten deuren is minder personeel nodig. Een dag eerder kwam een rap port van de Dienst Justitiële In richtingen naar buiten waaruit blijkt dat gevangenispersoneel niet alleen intimidatie en ge weld te dulden van gevangenen maar ook van hun eigen bazen. Uit een intern onderzoek blijkt dat een op de vijf cipiers (18 procent) wordt geïntimideerd door de leidinggevenden, 3 procent heeft te maken met li chamelijk geweld en 4 procent van de vrouwelijke bewaarders wordt seksueel geïntimideerd door de leiding. scheveningen - Whalewatch, een internationale coalitie van ruim 140 dierenbescher mingsorganisaties, heeft gisteren in samenwerking met de Socialistische Partij, op het strand van Scheveningen een walvisbegrafenis georganiseerd. Zij protesteren hiermee tegen het standpunt van de Nederlandse regering die aankoerst op hervatting van de commerciële walvisjacht. Foto: ANP/Ed Oudenaarden vierhouten/anp - Ruim ne genhonderd mensen hebben het afgelopen weekeinde een kijkje genomen in de bossen van Vierhouten in de hoop het witte zwijntje Sneeuwvlokje te zien. Het diertje is wit met zwarte vlekken en wijkt dus af van zijn bruine soorgenootjes. De kans is groot dat het bigge tje tijdens de jaarlijkse jacht wordt doodgeschoten. den haag/anp - Als de llit- komst van het Nederlandse re ferendum over de Europese grondwet een 'nee' is, heeft dat geen politieke gevolgen. Dat heeft minister-president Balke nende gisteren gezegd in het Radiol Journaal. Volgens de premier heeft een dergelijke uitkomst niets te maken met de regering. Hij wees erop dat de meerderheid in de Tweede Kamer voorstander is van de grondwet en dat er ook veel steun is bij de vakbeweging en maatschappelijke organisaties. Hij zou het wel buitengewoon betreuren als de bevolking des ondanks zegt dat de grondwet niet goed is. „De kiezers heb ben er recht op om van de te genstanders van de Europese grondwet te horen wat hun al ternatieven zijn bij een nee- stem", aldus Balkenende za terdag in Sassenheim, waar hij CDA-jongeren toesprak. Voorzitter Barroso van de Eu ropese Commissie heeft ge zegd 'zeer bezorgd' te zijn over de laatste opiniepeiling over het Europees referendum in Nederland, die aangeeft dat 54 procent tegen de EU-grondwet zou stemmen. „Dit is een zeer zorgwekkende situatie, die we op de voet volgen", stelde Bar roso gisteravond tijdens een gesprek met diverse Europese media. Volgens N. Koffeman van stichting de Faunabescher ming staan normaal gesproken nooit meer dan drie mensen bij het wildhek naar de zwijnen te kijken. Zaterdagavond ston den er op het drukste moment tweehonderd mensen. „Het aantal bezoekers van zaterdag is buiten alle proporties", al dus Koffeman. Sneeuwvlokje komt regelmatig op de voeder- plek achter het hek, zodat zijn bewonderaars hem goed kun nen zien. De commotie rond Sneeuw vlokje ontstond eerder deze week toen de Partij voor de Dieren (PvdD) een 'brandbief stuurde naar Staatsbosbeheer om te voorkomen dat jagers het witte biggetje zouden af schieten om de kleur van het ras zuiver te houden. Staatsbosbeheer liet weten het beestje geen extra bescher ming te bieden. Volgens een woordvoerder worden er in juli een groot aantal zwijnen afge schoten omdat de populatie te groot is. De kans dat Sneeuw vlokje dan zal bezwijken is vol gens Staatsbosbeheer groot. „Hij valt erg op." Jachtopziener Kuiper snapt de ontstane commotie niet. Op de Veluwe lopen enkele tientallen van deze zogenoemde 'bonte' zwijntjes rond, verklaart hij. „Ieder jachtveld heeft er wel een paar. Ook volwassen die ren." Wanneer de jagers deze biggen in het vizier krijgen, schieten zij die af. Dit gebeurt om een verdere groei van het aantal bonte dieren in de kudde te verhinderen. nuenen/anp - De luchtvervui ling rond Eindhoven en Hel mond maakt de aanleg van een nieuwe snelweg onmogelijk. Dat blijkt uit de nog niet gepu bliceerde nota van het samen werkingsverband Regio Eind hoven over een door de stad gewenste snelweg langs Gel drop en Nuenen. Er zit in de regio te veel fijnstof in de lucht om aanleg van zo'n weg mogelijk te maken. Eind hoven wil die nieuwe snelweg om het verkeer in de stad te ontlasten. Maar ook de Eindho- vense wethouder Schreurs (D66) erkende gistermiddag dat de weg 'onder de huidige om standigheden' niet mag worden aangelegd. De nota kwam er een week ge leden nadat een eerdere milieu effectrapportage (MER) van het samenwerkingsverband Regio Eindhoven over de nieuwe au toweg door het Dommeldal door Frouke Tamsma nijkerk - De oude garde van D66 hield zich op de vlakte over de 'nieuwe koers' van frac tieleider Boris Dittrich. Maar de jongeren steunden Dittrich hartelijk, zaterdag op het partij congres van D66 in Nijkerk. Het politiek manifest van Dit trich stond niet op de officiële agenda van het congres, maar het pamflet waarin Dittrich vo rige week een nieuwe koers voor de partij uitzette, beheers te de bijeenkomst. Dittrich schreef in zijn manifest dat D66 veel meer zijn sociale en groene gezicht moet laten zien en de traditionele onderwerpen - ge kozen burgemeester en het kiesstelsel- in de koelkast moet zetten. Door te kiezen voor het 'radicale midden' hoopt Dit trich de naar links (PvdA) en rechts (WD) weghollende D66- kiezers weer aan zich te bin den. De jeugd voerde de boventoon in de congreszalen. Zij staken hun enthousiasme over het stuk niet onder stoelen of ban ken. Dezelfde jongeren stonden bij het vorige congres vooraan toen ontevreden leden de frac tieleider naar huis stuurden met de opdracht met een nieuw, beter verhaal te komen. Ze eisten dat D66 een partij moet zijn waar de komende ge neratie mee verder kan op soci aal en milieugebied. Bijvoor beeld door de pensioenleeftijd te verhogen naar 67 jaar, wat nu ook in Dittrichs manifest staat. „Dittrich heeft de boodschap goed begrepen", zei de voorzit ter van de Jonge Democraten Jan Patemotte. „Bestuurlijke vernieuwing komt in het pam flet nauwelijks aan bod. Daar zijn we blij mee, want D66 is meer dan een minister die met een bus door het land toert om de gekozen burgemeester te promoten." In de ogen van criticasters toont het pamflet aan dat Dit trich een zwalkend beleid voert: slaat bestuurlijke vernieuwing niet aan bij de kiezer, dan gooi en we het toch gewoon over de sociale boeg. Arjan Kleuver van 'Na66' vindt ook dat Dittrich erg nadrukke lijk de koers verlegt. Maar de medeoprichter van de actie groep, die vindt dat D66 zich meer op jongeren moet richten, heeft daar weinig problemen mee. „Is het zo erg om verande ringen in te zetten, als al je le den daar om schreeuwen?" D66-leider Dittrich spreekt op het congres in Nijkerk de leden toe. Foto: GPD/Phil Nijhuis Kleuver merkt dat de jongeren afdeling van de democraten in eens weer tot leven komt. „Het ledental van de Jonge Demo craten zit de afgelopen weken duidelijk in de lift. De nieuwe koers spreekt jongeren in Ne derland aan." Of het ontbreken van oudge dienden nu te maken had met het congresthema (onderwijs) of niet, het jonge congres koos zaterdag wel de nieuwe partij voorzitter. Het was dan ook geen toeval dat uit acht kandi daten de vernieuwingsgezinde burgemeester van Breukelen Frank Dales de opvolger van Alexander Pechtold werd. Zijn verhaal sloot precies aan bij wat de democraten willen: „Bestuurlijke vernieuwing is voor mij een middel, geen doel." Misschien was Van Mierlo be wust thuisgebleven. Hij trok bij de vorige partijbijeenkomst al le aandacht naar zich toe door op het laatste nippertje te voorkomen dat net congres zijn vertrouwen in Dittrich op zegde. Toen werd glashelder dat de 73-jarige partijbons nog steeds de natuurlijke leider van D66 was. Of Dittrich daar met dit manifest verandering in heeft gebracht, zal de komende maanden moeten blijken als de leden zich erover buigen. door de landelijke MER-com missie werd afgekeurd. De nieuwe MER-nota is echter nog niet officieel vrijgegeven. In de nieuwe MER-notitie staat, dat meer onderzoek nodig is naar de luchtkwaliteit in het Dommeldal. Aan de hand daar van kan worden bekeken of eventuele extra maatregelen, aanleg toch nog mogelijk ma ken. Daarbij denkt de nota aan het weren van het vrachtver keer op de nieuwe weg, roetfil- ters in bussen en snelheidsbe perkingen. Schreurs zei in een reactie dat de Betuweroute zo snel moge lijk in gebruik moet worden ge nomen en er landelijk een kilo meterheffing moet komen voor vrachtwagens, zodat meer ver voer per spoor gaat. Dan kan over enkele jaren de fijnstof in de lucht genoeg zijn terugge drongen om aanleg van de weg alsnog mogelijk te maken. den haag/gpd - Supersnelle echtscheidingen blijven waar schijnlijk ook in de toekomst mogelijk. Een meerderheid van de Tweede Kamer overweegt morgen in te stemmen met een nieuwe vorm'. Koppels kunnen dan binnen drie werkdagen een afspraak maken bij een ambtenaar van de burgelijke stand om het huwelijk te ont binden. Minister Donner (Justitie) is fel tegen de flitsscheiding, omdat die internationaal niet wordt erkend. Op dit moment laten stellen die snel willeafccheiden hun huwelijk omzCTten naar een geregistreerd partner schap. Daarna is het mogelijk zonder tussenkomst van de rechter uit elkaar te gaan. In de nieuwe wet is het de bedoeling dat koppels eerst overeenstem ming bereiken via een notaris of een echtscheidingsbegelei der en daarna het huwelijk ont binden. WD'er Luchtenveld, indiener van het wetsvoorstel, meent dat de nieuwe 'administratieve scheiding' de belangrijkste be zwaren van Donner wegneemt. „Deze scheidingen zullen ook in het buitenland worden er kend", aldus Luchtenveld. Het CDA blijft desondanks tegen. De invoering hangt daardoor af van de steun van de PvdA De partij is voor, maar wil een uit zondering maken voor echtpa ren met minderjarige kinderen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3