Allergie door je werk GESPREK VAN DE DAG Grieks 'My number onewint Songfestival China razendsnel met plagiaat Star Wars III Bij kappers en verpleegkundigen gaat het vaak mis Inruil Popstar KYUE MINOGUE (37) herstelt komende week na haar BORSTKAN- KEROPERATIE bij haar ouders in Melbourne, voor zij begint aan een vier weken durende chemotherapie. De Britse krant News of the World meldde gisteren dat de zangeres door haar vriend Olivier Martinez uit het ziekenhuis was opgehaald. Kylies broer Brendan (35) heeft volgens de krant verteld dat zijn zus meteen in actie was gekomen nadat zij vorige week tijdens het douchen een bobbel in een van haar borsten had gevoeld. Volgens Brendan was de verwijderde tumor zo groot als een golfbal. Hij vertelde verder dat zijn zus optimistisch is over de ver dere behandeling, onder meer omdat zij in handen is van hetzelfde ziekenhuis waar haar vader twee jaar geleden met succes werd behandeld aan prostaatkan ker. Minogue is met succes geopereerd aan haar borstkanker. Dat heeft een chi rurg van een ziekenhuis in het Australische Melbourne gezegd. De tumor is ver wijderd en Minogue ,,is opgewekt en voelt zich goed", aldus de arts die de ar tiest vrijdagmiddag opereerde. De verwachting was dat het een week zou duren voordat er een ac ceptabele kopie verkrijgbaar zou zijn van de laatste Star Wars epos: Reven ge of the Sith. Het is binnen drie da gen geworden na de Chinese pre mière. En de kopie is meer dan ac ceptabel. Overal in Peking en andere miljoe nensteden in China zijn de kopieën te koop. De betere winkel voor illega le dvd's biedt ze aan voor 2 euro, de straatverkoper vraagt slechts 70 eu rocent. Vrijwel alle kopieën hebben Chinese ondertiteling, sommige zelfs Engelse. Normaliter gaan er een paar weken overheen voordat een nieuwe film als uitstekende kwaliteit illegale ko pie te koop is. „Als je een van de eer ste illegale kopieën koopt dan zie je wel erg vaak iemand onderaan door je beeld lopen, of de ondertiteling slaat nergens op", zegt een 33-jarige Brit die net twee kopieën heeft ge kocht. „Deze is echt heel goed. Ik heb net een stukje gezien. Als een film zo nieuw is krijg je meestal troep, maar ik ben verrast." Onduidelijk is nog hoe de illegale, goede kopie zo snel op de markt is gekomen. Maar volgens een verko per is dat dankzij een lek via het in ternet, vlak na de Amerikaanse pre mière. De Amerikaanse filmstudio's hebben vorige week laten weten harde actie te ondernemen als de Chinezen niet meer doen om plagiaat tegen te gaan. De nieuwe baas van de Motion Pictures Association of America, Dan Glickman, is deze week in China om te praten met regeringsfunctionaris sen. Volgens de MPAA zijn 95 pro cent van alle dvd's in China illegaal. De schade wordt geschat rond de 216 miljoen euro. Glickman gaat de Chinezen onder meer vertellen dat het Amerikaanse congres sancties overweegt als China geen ernst maakt met de aanpak. Overigens was China niet het snelste met de illegale kopieën van Star Wars. Afgelopen vrijdag namen de autoriteiten in Maleisië geplagieerde dvd's in beslag, een dag nadat de film in première was gegaan. De nieuwste Star Wars heeft op één dag in de Verenigde Staten 50 mil joen dollar opgebracht. Amerikaanse media spreken over een mijlpaal in de filmgeschiedenis. Het record stond op naam van de animatiefilm Shrek 2, die een jaar ge leden op de best bezochte dag 44,8 miljoen dollar in het laatje bracht. Ook brak Star Wars III het record voor de openingsdag, dat Spiderman 2 vorig jaar juni met 40,4 miljoen dollar vestigde. De avonturen van Anakin Skywalker zijn donderdag op ruim 9000 scher men in 3661 theaters getoond. Uit sluitend de 2900 premièrevoorstel lingen van Revenge Of The Sith le verden al 16,5 miljoen dollar op. Ook elders op de wereld worden re cordopbrengsten gemeld. In Neder land waren alle voorstellingen woensdagavond en donderdag volle dig uitverkocht, meldde distributeur Fox. In totaal zagen tot vrijdag al meer dan 65.000 mensen de Mm. GPD MENSELIJK Griekenland is zaterdag winnaar geworden van het 50ste Eurovisie Songfestival. Het liedjesfestijn had zijn tenten dit jaar opgeslagen in de Oekraïense hoofdstad Kiev, na de zege vorig jaar van zangeres Ruslana. De Griekse zangeres Helena Papa- rizou won de wedstrijd met het lied My Number One. Zij kreeg 230 punten. Zij was bij de book makers al de grote favoriete. Tweede werd Malta met 192 pun ten, derde Roemenië. De 'televo- ters' in Nederland gaven het maximale aantal van twaalf pun ten aan Turkije. President Joesjtsjenko van Oekra- ine heeft gisterochtend vroeg in Kiev persoonlijk de prijs uitgereikt aan de Griekse winnares. Het is heel bijzonder dat het staatshoofd van het gastland persoonlijk de prijs uitreikt bij het internationale liedjesfestijn. Duizenden Grieken zijn gister ochtend de straat op gegaan om de overwinning van hun land te vieren. In de hoofdstad Athene werd vuurwerk afgestoken. Dit blijkt uit uitzendingen van de Griekse tv. Aan de finale van het Songfestival deden 24 landen mee. Veertien landen waren vooraf al gekwalifi ceerd, tien bemachtigden een plaatsje door op donderdag mee te doen aan een voorronde. Ook Nederland moest meedoen aan die halve finale, maar eindigde op de vijftiende plaats. Dat was niet voldoende om door te gaan naar de finale. De stemmers in Europa sloegen het liedje My Impossible Dream van de Amsterdamse zan geres Glennis Grace niet hoog ge noeg aan. Ook een andere Nederlandse ar tieste strandde in de voorronde. Marian van de Wal, die uitkwam voor Andorra, eindigde op de 23e plaats. Ze woont al enige tijd in Andorra, maar komt oorspronke lijk uit Vianen. In Nederland hebben zaterdag avond 1.247.000 mensen gekeken naar het Eurovisie Songfestival. Dat blijkt uit cijfers van de Stich ting Kijkonderzoek. De belang stelling voor het liedjesevenement op televisie was aanzienlijk min der dan in voorgaande jaren, om dat Nederland in de herkansing was uitgeschakeld. In heel Europa keken meer dan 100 miljoen tele visiekijkers naar het Songfestival. Helena Paparizou neemt met de Griekse vlag om de arm de prijs in vangst van president Joesjtsjenko van Oekraine. Foto: Reuters Fans in New York bij de premiere van StarWars Revenge of the Sith op 18 maart. Foto: Reuters De Amerikaanse filmster ROBERT REDFORD begint een eigen keten van bioscopen. Zijn bedrijf Sundan ce Group begint binnenkort met Sundance Cinemas. In de biosco pen moeten vooral onafhankelijke films, documentaires en buiten landse films te zien zijn. Het is nog onduidelijk hoeveel bioscopen de keten gaat tellen. Foto: AP De 22-jarige Amerikaans VILI FU- ALAAU is getrouwd met de 43-jari- ge Mary Kay Letourneau, met wie hij in 1996 als jonge scholier een op zienbarende affaire had. Fualaau heeft bij de voormalige lerares reeds twee kinderen verwekt. Letourneau heeft sinds 1997 een gevangenis straf van ruim zeven jaar uitgezeten wegens de affaire met haar EX- LEERLING. Zij was veroordeeld voor kinderverkrachting. Een rechter had aanvankelijk verboden dat Fualaau en Letourneau elkaar weer zouden zien, maar het stel vocht de uit spraak met succes aan. De dochters van het paar zijn nu acht en zeven jaar oud. Letourneau was zwanger van de eerste toen zij in 1997 werd gearresteerd en veroordeeld. Het tweede kind werd verwekt toen de vrouw na zes maanden cel op vrije voeten was gesteld wegens goed ge drag. Zij moest terstond terug de bak in. De meisjes werden verzorgd door de moeder van Fualaau. De kinderen, Alexis en Georgia traden op het huwelijk van hun ouders op als bruidsmeisjes. ANOUK is door haar collega-muzi kanten gekozen tot BESTE ZANGE RES van Nederland. Zij wint daar mee een Duiveltje. De prijzen wer den zaterdag uitgereikt tijdens de Muzikantendag in de Melkweg in Amsterdam. De hoogzwangere zan geres kon daar niet bij aanwezig zijn. Behalve voor de beste zanger- /zangeres waren er ook prijzen voor beste gitarist, bassist en drummer. Die gingen respectievelijk naar Pe ter van Elderen van Peter Pan Spee drock, Dennis Aarts van Textures en Joppe Molenaar.,van Voicst. Ook DJ- /producer Simon Akkermans van C-Mon Kypski werd doorzijn collega's in het zonnetje gezet, net als toetsenist Jasper Geluk van The Sheer. Het beste podi- uhi staat volgens de Nederlandse artiesten in Utrecht: EKKO. Een kleine dui zend artiesten brachten via internet hun stem uit op de favoriete collega's. De Duiveltjes werden voor de derde keer uitgereikt. Foto: ANP Hans Kudszus Wie verlichten wil, mag niet verblinden De man die jarenlang de STEM was van grotbewoner FRED FLINTSTO- NE, is overleden. Dat hebben Ame rikaanse media zaterdag gemeld. Henry Corden werd 85 jaar. De Amerikaan riep het Yabba-dabba- doo voor het eerst in 1977, toen zijn voorganger Alan Reed overleed. Die was vanaf het ontstaan van het ka rakter, in 1960, de stem van de te kenfilmfiguur. Op de allergiebeurs in Amsterdam demonstreert een standhouder handschoenen die onder werkhandschoenen kunnen worden gedragen. Foto's: GPD/Koen van Weel Over vijftien jaar heeft de helft van de Nederlanders een of andere vorm van allergie. De pijn, de jeuk en de benauwdheid op zich zijn al vervelend genoeg. Maar voor men sen die allergisch van hun werk worden, betekent het ook vaak het einde van hun loopbaan. Ivonne Top (24) uit Wilp hoopte haar creatieve inslag kwijt te kun nen als kapster, Maar na twee maanden werken bij haar eerste baas moest ze al minder uren gaan draaien. Kapperseczeem maakte haar het knippen onmo gelijk. „Mijn handen stonden he lemaal strak, mijn vingers trokken helemaal krom. Vooral grijs haar verdroegen mijn handen niet meer, dat is zo stug." Minder uren werken om haat handen rust te gunnen, hand schoenen dragen tijdens het werk, het hielp Ivonne niet. Na een jaar moest ze de kappersbranche defi nitief gedag zeggen. Tegenwoor dig werkt ze op kantoor bij de re classering. Verpleegkundige Thea de Wolde (24) uit Meppel vraagt zich ook af, of ze niet het verkeerde beroep heeft gekozen. In de thuiszorg en in een verpleeghuis, komt ze vaak in contact met zeep en douchegel van haar patiënten. Ondanks handschoenen krijgt ze soms vre selijk eczeem. „Het werk is te leuk, daarom ga ik er nog mee door. Maar als ik dagelijks aanval len krijg, is voor mij de grens be reikt." Dertig tot veertig procent van de Nederlanders heeft een vorm van allergie. Over vijftien jaar zal dat al de helft zijn, schat het Astma Fonds. Een deel van de allergiepa tiënten loopt hun klachten op tij dens hun werk. Daar komen ze in aanraking met de stoffen die de allergische reacite opwekken. Voor hen betekenen de jeuk, pijn of benauwdheid niet alleen een aantasting van hun gezondheid. Ze worden ernstig belemmerd in de uitoefening van hun beroep. De klassieke beroepen waar het misgaat, zijn de kapper en ver pleegkundige. Het vele wassen van de handen, het contact met chemische stoffen en het dragen van handschoenen veroorzaakt bij hen vooral eczeem. Ook de bakker, die astmatisch wordt van het rondstuivende meel, scoort hoog op het lijstje van beroepsal lergieën. Maar daar blijft het niet bij. Telers krijgen jeuk van paprikasappen. Slagershanden zwellen op van varkensvlees. Pedicures worden benauwd van rondvliegende na- gelvijlsel. Dierenartsen niezen van katten en cavia's, schoonmakers van geurstoffen in schoonmaak middelen. Lassers krijgen rode plekken van nikkel, schilders van chemische stoffen in de verf. Het Nederlands Centrum voor Be roepsziekten gaat er vanuit, dat er jaarlijks tien- tot dertienduizend mensen in Nederland een be roepseczeem oplopen. Daarmaast ontwikkelen nog eens vijfhonderd tot duizend mensen beroepsast ma. Sommigen van hen melden zich in paniek bij de Vereniging van Al lergiepatiënten, vertelt secretaris Yola de Vries. „Als jij elke dag in aanraking komt met de stoffen die je niet kunt ontwijken, is de eerste vraag: 'wat dan?" Nederland kent drie klinieken -in Arnhem, Groningen en Amster dam- die gespecialiseerd zijn in zogenoemde 'arbeidsdermato- sen', huidziektes die samenhan gen met iemands beroep. Het Arnhems Centrum voor Huid en Arbeid heeft zelfs een speciale 'Kapperspoli'. Met veel specifieke re testen dan reguliere dermatolo gen wordt in zo'n kliniek uitge zocht, wat precies de stof is waar iemand extreem op reageert. Mensen kunnen daar alleen te recht als zij door een bedrijfarts of verzekeringsmaatschappij worden doorverwezen, doorgaans wan neer ze arbeidsongeschikt dreigen te raken. „De aanpak richt zich vooral op advies om de werkomstandighe den zodanig aan te passen dat be schadigende factoren worden ver minderd of weggenomen", aldus Annick de Jong van de Arnhemse kliniek. Speciale handschoenen aandoen of mondkapjes dragen om contact met irriterende stoffen te mijden, lijken om dit moment de enige oplossingen. Stan Lenssen van de Allergiewinkel, dit weekeinde met een kraam aanwezig op de eerste Allergiebeurs in de Amsterdamse Rai, heeft een heel assortiment handschoenen, van vinyl tot elastyreen. Ook heeft hij speciale neusfilters: plastic bakjes, verbon den met een brug, die met filter in de neus worden geschoven. Fa brikant Honeywell toonde op de beurs zijden handschoentjes. „Die zijn geschikt voor vuilnis mannen of bouwvakkers. Deze dragen ze onder hun zweterige werkhandschoenen, waar ze an ders eczeem in kweken", legt pro duct manager Yol Houtstra uit. De autoverkoper legt zijn pen plechtig op het offerte formulier, om het gewicht van dit moment te onder strepen. „En wat", zegt hij met de intonatie van ie mand die terzake komt, „heeft u in te ruilen?"Hier heb ik me op voorbereid. „Een Volvo 240 Polar sta tionwagen, een auto voor de liefhebber. Dertien jaar oud, 285.000 kilometer op de teller, maar technisch prima in orde. Heeft me nog nooit in de steek gela ten. Naast me zet mijn zoon (8) het grote glas limo nade dat hij zich door de verkoper heeft laten in schenken, meteen klap op het bureau. Zondag nacht moest je anders wel de Wegenwacht bellen, toen hij niet wilde starten. "Het is lastig naar opzij schoppen, als je linkerbeen quasi ontspannen over de rechter ligt. „Een kleinigheidje", lach ik met de verkoper mee, terivijl ik mijn blik door de garage laat dwalen. „Is hier geen speelhoekje?" Het is de één na laatste dag van zijn voorjaarsva kantie en die ochtend heb ik hem - na een hele reeks instructies om zich voorbeeldig te gedragen - een paar uur meegenomen naar mijn werk. Daarna hebben we eenvoudig doch voedzaam gegeten bij McDonald's, de toeristische route terug naar huis ge nomen en, in die ontspannen sfeer van mannen on der mekaar, zijn we in de showroom van de garage beland. Instructies voor mijn zoon - van wie je de software voor elke nieuwe ervaring in zijn leven apart moet programmeren - zijn er bij ingeschoten. Erg veel ervaring met de aanschaf van een nieuwe auto heb ik zelf ook niet. Van de dertien jaar sinds mijn huidige voertuig van de lopende band liep, heb ik er zelf negen jaar in gereden. Maar van deskundi gen uit mijn kenniskring weet ik dat ik niet meer dan het excuusbedrag dat ze voor elk rijdend wrak reser veren, als inruilwaarde mag venvachten. Alles wat je er meer uitsleept, is meegenomen." In dat stadium van eruit slepen zijn we beland, nadat ik een aantal keren likkebaardend om de Koreaanse SUVben heengelopen. Bovenop de aanschafprijs heeft de ver koper al bedragen genoteerd voor een trekhaak, een radio-cdspeler, metallic lak en een alarminstallatie klasse 2. Eventuele andere extra's komen later wel. Voorlopig zijn we aanbeland bij het zinnetje: Inruil marge/b.t.w.: (stippeltje, stippeltje, stippeltje). Een probleemloze auto, alleen zondag deed hij het even niet", zegt de verkoper pesterig. Op het moment dat ik wil knikken, gaat het limonadeglas naast me weer omlaag. „En de week daarvoor, op de vakantie in Engeland, ook niet. Bij het kasteel heeft mijn va der toen een paar stekkers losgetrokken en weer vast gemaakt. Net als de Wegenwacht. En mama probeer de steeds te starten. Na de vierde keer deed ie het. De verkoper heeft het naar zijn zin, en ik lach goed moedig met hem mee. „Hetzelfde geintje. De start motor draait wel, maar krijgt geen vonk. Soms heb je er maanden geen last van, en dan opeens twee keer in een week. Waarschijnlijk een beetje oxidatie op een relais-tje, dacht de Wegenwacht.Maar op welke Allergenen Bij een allergie reageert bj menselijk afweersysteem normaal op stoffen in de! geving, de zogeheten alle nen. Niet de allergenen? maar de reactie erop vero zaakt ziekteverschijnsels Zowel chemische- als nati lijke stoffen kunnen allerj nen zijn. Beroepsallergie uit zich meestal in vier verschillei vormen. Bij contact-eczei raakt de huid beschadigd iemand steeds in contact komt met dezelfde allergi waarvoor iemand overgei lig is, waardoor eczeem o treedt. Slijtage-eczeem vo zich vooral bij beroepend veel 'nat' wordt gewerkt waar de handen vaak wor gewassen. De huid raakt door steeds geïrriteerder* Ook kan de allergie zicht via astmatische Machten: nauwdheid ontstaat als ie mand voortdurend stoffel ademt waarvoor hij allerj is. Daarnaast doet zich sa een allergische longontsti voor. Die wordt opgewekt door schimmels en geeft astmatische verschijnsels maar griepachtige Macht van de paar honderd relais- tjes, kon de beste man ook niet zeggen. Maar dat vertel ik er niet bij. Maar verder is ie helemaal in orde?", wil de verko per weten. Even verkeer ik in de veronderstelling dat die vraag aan mij gesteld is. „Hij heeft er ook een deuk ingereden zegt mijn zoon, met de gre- tigheid van iemand die een aandachtig gehoor heeft. „Schuin aan de voorkant, nadat hij had gegeten i?i een restaurant. Mijn moe der zei dat hij vast een biertje te veel op had." Ik mompel iets van een ijzeren hek rond een boom op de parkeerplaats bij een kerk, terwijl mijn jongste nazaat de roest- plekken aan het deksel van de kofferbak en bij de wielkast linksachter opsomt. Hij denkt ook nog te weten dat er bij de wiel kast aan de andere kant nog een klein deukje zit. „Er is natuurlijk altijd de mogelijkheid om alleen te kiezen voor een korting", zegt de verkoper. Dan kunt u uw eigen auto particulier verkopen. De man knikt grijnzend naar mijn zoon, die de laatste slok limonade ach terover giet. „De deskundigheid heeft u al in huis." Reageren? column@dickvanderplas.nl Een filtersysteem voor de net Voor wie dergelijke hulpmit niet afdoende zijn, rest niets ders dan overplaatsing binre bedrijf of ander werk zoeken „Vaak lopen mensen lange: dan wenselijk is met hun kis ten", zegt bedrijfsarts Teake van het Nederlands Cental! Bedrijfsziekten. „Zeker in tij dat het economisch minde: willen mensen hun plekje bi den. Maar je loopt de kansd klachten steeds erger worde Vaak blijven mensen de klai ook houden als ze eenmaali werk zijn weg gegaan. De b van leven wordt ernstig aan: door allergie. Daar moet ni? licht over worden gedacht.", Ilse Thoonsen

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2